Race Results for
Superior Bike Fest
Marquette, MI
(Event Information)
Criterium on 06/26/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


- Pro Cat 1/2 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1267.69Graham Howard   Grand Rapids, MI 180491   
2280.54Jason Swiatlowski   Ada, MI 34815   
3293.40David Wiliams   Grand Rapids, MI 225765   
4306.25Derek Graham   Cedar, MI 102695   
5319.11Mac Brennan   East Jordan, MI 243416   
6331.96Jimi Minnema   Jenison, MI 258591   
7344.82Mark Olson   Hickory Corners, MI 140153   
8357.67Derek Witte   Grand Rapids, MI 41402   
9370.53Nathaniel Williams   East Grand Rapids, MI 220678   
10383.38Thomas Elias   Santa Barbara, CA 250966   
11396.23Alan Antonuk   Santa Monica, CA 200093   
12409.09Christopher Bogedin   Rochester Mi 254352   
13421.94Tyler Jenema   Marquette, MI 241103   
14434.80Jeff Koch   Elk Rapids, MI 19522   
15447.65Benjamin Whitehead   Belmont, MI 183938   
16460.51Jared Gilyard   Flagstaff, AZ 226665   
17473.36Mike Anderson   Alpena, MI 248234   
18486.21Cory Dubrish   Grosse Pointe Farms, MI 199004   
19499.07Eric Forrester   Rockford, MI 149439   
20Raymond Dybowski      
21524.78Kyle Lake   Grand Rapids, MI 221613   
22537.63Eric Phreed   Lansing, MI 161040   

- Open Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1418.12Sarah Maguire   Portland, OR 263583   
2435.31Johanna Schmidt   Traverse City, MI 236546   
3452.50Antonia Musto   Ada, MI 213753   
4Amy Stauffer      
5486.87Susan Vigland   Traverse City, MI 263846   
6504.06Karey Collins   Oxford, MI 125196   
7521.25Alicia Trevino   Saginaw, MI 278555   
8538.44Marci Bultemeier   Traverse City, MI 275948   
9555.62Lauri Brockmiller   Traverse City, MI 275925   
10572.81Adrian Sarkozy   Milford, MI 292281   
11590.00Cheryl Olson   Delton, MI 140154   

- Master Men 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1392.86David Hietikko   Ada, MI 16121   
2402.66Mark Cahn   W Bloomfield, MI 45148   
3412.46Hal Bevier   Traverse City, MI 3599   
4422.27Fredrick Anderson   Okemos, MI 1625   
5432.07Michael Krywanski   Rockford, MI 77307   
6441.87Robert Iser   South Lyon, MI 189026   
7451.68Donald Fedrigon Jr.   Williamsburg, MI 11372   
8461.48Lars Welton   Traverse City, MI 37712   
9471.28Clifford Onthank   Traverse City, MI 26766   
10Jamie Smith      
11490.89Dominick Zaccone   Brighton, MI 85167   
12500.69Tom Hahn   Lowell, MI 126369   
13510.50Norm Licht   Traverse City, MI 233939   
14520.30Loren Simons   St Johns, MI 47936   
15530.10Terry Bandstra   Spring Lake, MI 206138   
16539.91Tom Mahaney   Marquette, MI 258333   
17549.71Peter Worden   Traversecity, MI 287446   

- Master Men 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1329.87Jeff Koch (1 - Cat1)   Elk Rapids, MI 19522   
2343.56Mark Olson   Hickory Corners, MI 140153   
3357.25Dan Korienek   Grandville, MI 288930   
4370.94David Baar   Ada, MI 125256   
5384.63Jeffrey Juntti   Negaunee, MI 18374   
6398.33Chris Mcgee   Golden, CO 23458   
7412.02Timothy Collins   Oxford, MI 109072   
8425.71Dave Fanslow   Ann Arbor, MI 91272   
9439.40Christopher Boer   Grand Rapids, MI 111940   
10453.09Jimmi Mcmurray   Grand Rapids, MI 166307   
11466.78John Sammut   Washington, MI 31145   
12480.47Derek Anderson   Marquette, MI 257590   
13Matthew Colligan      
14507.85Rich Stark   Ann Arbor, MI 210510   
15521.54Brent Wiersema   Traverse City, MI 244032   
16Samuel George      
17548.93Rob Selle   Oakland Twp, MI 102586   
18Mike Birmann      
19576.31David Bartol   Grand Marais, MN 192344   
20Robert Cisluycis      

- Junior Women 7-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Caitlin Palomaki      
2Ielee Shiroda      
3Madison Crookston      

- Junior Women 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ariel Fors-klein   Brighton, MI 297126   

- Junior Women 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kendra Palomaki      
2Emma Niemi      

- Junior women 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Zoe Reeves   Grand Rapids, MI 295290   

- Junior Men 7-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Charlie Hill      
2Joe Pelto      
3Trevor Salmon      
4Garrett Zueger      
5Andrew Niemi      
6Brendan Kaski      
7Finnian Whalen      
8Noah McLean      
9tyler bergwall      
10Caden Holm      
11David Larson      
12Luke Larson      
13Liam Cate      

- Junior Men 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Noah Veltkamp   Coleman, MI 262847   

- Junior Men 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robert Riutta      
2Spencer Denbeste      
3Storm Juntti      
4Sam Hill      
5Trevor Borlace      
6Brad Seaborg      
7Alex Niemi      
8Myles McLean      
9Kyle Lane      

- Junior Men 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Logan Zueger      

- category

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0first last      

- Cat 5 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Ryan Tervo   Chassell, MI 292168   
2541.35Rhone Eppelheimer   Okemos, MI 281010   
3542.70Alexander Vanias   Leroy, MI 291766   
4Steve Kuhl      
5545.41Andrew Joda   Hancock, MI 293505   
6Christopher Sachs      
7Todd davidson      
8549.46William Ellerbruch   Negaunee, MI 262584   
9Jake Begley      
10Edward Baker      
11Christopher howard      
12Tom Leone      
13Christian Palomaki      
14557.57Alexander Yockey   Traverse City, MI 235937   
15558.92Luke Miller   Richland, MI 266301   
16Doug Engler      
17561.62Matt Bennett   Chicago, IL 274551   
18John Gershenson    -280980   
19Jared Koski      
20565.68Cameron Marshall   Ann Arbor, MI 281227   
21Chris Messano      
22568.38Dennis Hamel   Comstock Park, MI 276322   
23Hans Juntunen      
24571.08Nathaniel Strong   Stanford, CA 243124   
25Karl Zueger      
26James Bialas      
27575.14Brett Hamlin   Lakelinden, MI 292206   
28Bruce Aleks      
29Dan Rutkowski      
30Lloyd Cate      
31Jim Marietti      
32David Hagelin      
33Kurt Beard      
34584.59Christopher Gottschalk   Clarkston, MI 272313   
35585.95Aaron Griffith   Grand Rapids, MI 277725   
36Jason Evans      
37Daric Christian      
38Jeff Nemacheck      

- Cat 4 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Andrea Pernsteiner   Marquette, MI 297244   
2544.55Nicole Alexander   Marquette, MI 208899   
3549.09Caitlin Braun   Kalamazoo, MI 292681   
4553.64Rachel Decker   Traverse City, MI 276047   
5558.18Danielle Rearick   Traverse City, MI 264406   
6Christina Bennett      
7567.27Alice Gates   Ann Arbor, MI 279828   
8571.82Arianne Whittaker   Traverse City, MI 270824   
9576.36Amy Jenema   Williamsburg, MI 278968   
10Mary Connor      
11Diane Ursu      
12Sarah Due      

- Cat 4 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1517.69Thomas Behan   Petoskey, MI 246139   
2519.82Ryan Bedford   Waukesha, WI 213974   
3521.94Ryan Kenny   Henderson, NV 284331   
4524.07Eric Jacuzzi   Plymouth, MI 291370   
5526.20Christopher Carr   Marquette, MI 201301   
6528.32James Johnson   Frederick, MD 246981   
7530.45Jesse Bell   Ishpeming, MI 116891   
8532.58Tom Carpenter   Marquette, MI 294138   
9534.70Jason Whittaker   Traverse City, MI 281144   
10536.83Luke Oostindie   Middleville, MI 268132   
11538.96Tyler Gauthier   Ishpeming, MI 293999   
12541.08Chris Lynch   Milwaukee, WI 278183   
13543.21Ben Cox   Fenton, MI 258444   
14545.34Justin Bassett   Harbor Springs, MI 260133   
15547.46Eric McCoy   Marquette, MI 257312   
16Michael Bliss      
17551.72Nathan Holloway   Brighton, MI 294316   
18553.85Timothy Palomaki   Ishpeming, MI 215265   
19555.97Keith Grand   Harper Woods, MI 263250   
20558.10Glen Lerlie   Ishpeming, MI 266202   
21560.23David Grant   Marquette, MI 13898   
22562.35Danny Hill   Ishpeming, MI 248619   
23564.48Jerry Gase   W. Bloomfield, MI 269005   
24566.61Joel Gaff Jr.   Traversecity, MI 290372   
25568.73Ronald Catlin   Ray Township, MI 296981   
26570.86Weston Pernsteiner   Marquette, MI 263140   
27572.99Douglas Gatto   Allen Park, MI 196826   
28575.11Justin Sprung   Portage 274267   
29577.24Darryl Dolby   Portage, MI 264814   
30579.37Greg Brown   Traversecity, MI 279437   
31581.49Colin Vis   East Grand Rapids Mi 204068   
32583.62Mike Okma   Traverse City, MI 166121   
33585.75Derek Gibbs   Westland, MI 271573   
34587.87Thomas Dell   East China, MI 277474   
35590.00Nathaniel Benke   Plymouth, MI 284145   

- Cat 3 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1425.98Geoff Kuyper   Grand Rapids, MI 266805   
2432.31Mike Jones   Kalamazoo, MI 18223   
3438.64Adam York   Okemos Mi 210584   
4444.96Ben Laforce   Chicago, IL 230509   
5451.29Brian Bangma   Ada, MI 175053   
6457.62Brett Beddow   Cedar Park, TX 274808   
7463.95Ty Schmidt   Traverse City, MI 196830   
8470.28Chris Padfield   Brooklyn, NY 249219   
9476.60Collin Snyder   Plymouth, MI 264396   
10482.93Zachary Maino   Jackson Mi 235419   
11489.26Andrew Florian   Kalamazoo, MI 198114   
12495.59Peter Beels   Seattle, WA 235743   
13501.92Mark Hotchkin   Ionia Mi 190321   
14Taylor Birmann      
15514.57Tim Barrons   Traverse City, MI 154530   
16520.90Todd Hoover   East China, MI 277279   
17527.23Joe Lekovish   Northville, MI 166429   
18533.56Jeremy Woolcock   Kalamazoo, MI 207563   
19539.89Patrick Robb   Royal Oak, MI 48371   
20546.21Scott Fabijanski   Royal Oak, MI 256573   
21552.54Kevin Collins   Grand Rapids, MI 76192   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFSierra NevadaShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee