Race Results for
Wildflower Rush - MSC 4
Crested Butte, CO
(Event Information)
Cross Country on 06/20/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Singlespeed Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 J Clark   Colorado Springs, CO1:59:28.3 132523  582 ProCycling
2 Daniel Murray   Telluride, CO2:05:42.7 187114  680 Paragon Ski & Sport
3 Chad Melis   Lyons, CO2:11:15.1 161935  151 Dales Pale Ale Spot Brand
4 Troy WALCH   2:13:49.5  980 Poison Spider Bicycles
5 David Wilson   El Paso, TX2:15:48.9 38515  130 
6 Robert Batey   Boulder, CO2:18:01.1 217134  1067 Pro Peloton Racing
7 Rob RUSSELL   2:18:31.0  701 Trek / Honey Stinger
8 Jason Trujillo   Fort Collins, CO2:37:06.3 108083  503 Black Sheep / New Belgium
9 Darin BINION   2:39:08.2  743 Dead Brothers Racing
DNS Joseph Gratcofsky   Boulder, CODNS 244611  1009 Twin Six
DNS Gavin Hayes   Englewood, CODNS 169867  1176 Spot Brand/Dales Pale Ale

Men - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Allen   Abilene, TX46:41.9 237533  996 
2 Michael Dessau   Boulder, CO47:40.0 266626  749 
3 Collin Albert   Colorado Springs, CO50:58.6 276233  1052 Front Rangers
4 Christopher Blevins   Durango, CO51:05.1 255493  570 
5 Joe Christiansen   Lyons, CO52:24.1 295821  580 
6 Hudson MCNAMEE   54:44.4  1068 Basalt Bik & Ski
7 Grant ELLWOOD   56:13.0  600 
8 Trevor COURKAMP   58:52.8  747 
9 Riley WANZEK   59:29.9  878 
10 Bo Franklin   Taos, NM1:01:11.7 259760  754 Team F.I.Taos
11 Ross ELLWOOD   1:03:31.9  601 
12 greenberg charlie   Durango, CO1:06:56.2 294494  613 
13 Cassidy Bailey   Lyons, CO1:15:20.9 289005  993 
DNS shane ellis   Durango, CODNS 294216  885 

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Forrest HENZLER   59:13.0  780 
2 Alec Schaffer   Steamboat Springs, CO59:44.6 296377  705 SSWSC
3 Nolan GOLZ   1:20:14.8  997 
DNS Joshua Zattiero   Montrose, CODNS 295450  850 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Beau JAVERNICK   58:43.6  638 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Glood   Rapid City, SD55:04.4 294782  909 
2 Jeremy Templin   Thornton, CO1:01:22.1 288038  554 
3 Steve WALT   1:09:10.4  842 

Men - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phillip JUARROS   51:11.0  917 
2 Steven JENKINS   56:13.0  639 
3 Scot POTTS   56:40.8  691 
4 Dennis KELLER   56:41.6  786 
5 Ian Jardine   Colorado Springs, CO59:16.1 285734  637 Rudy Project / 661
6 Christopher Cox   Colorado Springs, CO1:00:42.4 295297  854 
7 Kirt COURKAMP   1:07:57.0  1078 
8 Doug Golenz   Littleton, CO1:11:49.3 293189  611 
9 Marcus GOLZ   1:19:37.5  998 
10 Tim Gaffney   Angel Fire, NM1:31:03.5 268679  1086 
11 Dave WEIKEL   1:47:45.9  1070 

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elliott Saslow   Durango, CO1:39:29.8 264114  824 
2 T. Quade Jander   Arvada, CO1:42:53.9 288891  636 Team Colorado Singletrack
3 Drake Uriguen   Fruita, CO1:45:57.1 279628  1043 Singletrack Bike Shop
4 Stephan Davoust   Durango, CO1:49:03.8 264191  591 Durango Devo
5 Jeffrey Gay   Steamboat Springs, CO1:49:31.4 295981  1040 Moots / Honey Stinger
6 Levi Kurlander   Durango, CO1:50:21.5 292498  652 Durango Devo
7 Mark Dennis   Steamboat Springs, CO1:50:22.4 294276  856 SSWSC/Moots
8 Hank Stowers   Durango, CO1:51:53.5 267744  718 Durango Devo
9 Merrick Westman   Buffalo Creek, CO2:00:41.2 264262  1063 Platte Canyon Cycling
10 James Shahan   Durango, CO2:03:31.5 296346  1018 Durango Devo
11 Sam BLOMQUIST   2:22:50.0  960 Grand Sports
12 John Rohde   Steamboat Springs, CO2:29:57.8 297912  890 Moots Cycles / Honey Stinger
13 Bailey Corry   Arroyo Hondo, NM2:38:12.1 280560  1061 FITaos
DNS Devin PRATER   DNS  692 
DNS Keegan Swirbul   Carbondale, CODNS 294387  721 
DNS Dane Dixson   Steamboat Springs, CODNS 295758  761 Moots/Honey Stinger/Smartwool

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gibb Kentz   Glenwood Springs, CO1:28:08.0 272395  1028 
2 Josh Whitney   Boulder, CO1:29:21.7 246841  557 
3 Stephen CARNEY   1:32:00.4  579 
4 Eric Rubottom   Eagle, CO1:34:18.8 246645  699 Yetis Grind
5 Josh DALLEY   1:37:49.7  748 
6 Bruce Failing   Boulder, CO1:41:39.6 208207  603 Zteam
7 Gregory Hickman   Denver, CO1:47:27.4 290473  781 Team RMR
8 Michael Stanley   Monument, CO1:50:09.1 284730  875 
9 Austin DULANEY   1:50:32.1  1006 Jamis Factory Racing
DNS Daniel Walker   Durango, CODNS 264197  840 
DNS Brian MAZANTI   DNS  865 Big City Burrito

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Davis   Blackhawk, CO1:31:24.4 295616  590 Trek Bike Store / Boulder MTB Racing
2 Ryan Schultz   Grand Junction, CO1:33:18.1 240082  511 COMotion Sports / Yeti
3 Michael Tabasko   Bethesda, MD1:33:53.2 40318  722 
4 Doug Dupuie   Denver, CO1:36:50.4 76455  596 COMotion Sports / Yeti
5 Brian McCall   Carbondale, CO1:41:22.3 23189  669 
6 Christopher Taylor   Denver, CO1:44:03.3 263943  723 COMotion Sports / Yeti
7 David Slovick   Minnetonka, MN1:52:34.8 234315  708 
8 Chris DeLauro   Mead, CO1:55:31.1 290100  592 Team Colorado Singletrack

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Risi   Parker, CO1:32:38.0 129559  821 COMotion Sports / Yeti
2 Cary Dunn   Pine, CO1:34:25.4 10203  535 COMotion Sports / Yeti
3 Bill BOUGHTON   1:36:03.2  1046 Ajax Bike Aspen
4 Brad Stamp   Edwards, CO1:36:39.5 151420  715 
5 Dave Wright   Evergreen, CO1:37:55.4 290265  848 Team Evergreen Racing
6 Sean MOODY   1:39:57.6  799 
7 Paul Raemer   Centennial, CO1:40:25.7 292266  816 
8 Carlos McGarity   El Prado, NM1:40:44.4 295532  672 Team F.I.Taos
9 Chris JEZEK   1:41:23.5  784 
10 Sinjin Eberle   Denver, CO1:41:55.9 81243  599 
11 Brad WOODARD   1:41:56.3  736 Team Body Sync / Specialized
12 Tim Poppe   Crested Butte, CO1:43:09.9 263158  1015 Brick Oven / CB Builders
13 Steve Loyd   Colorado Springs, CO1:43:35.4 178450  1064 Colorado Springs
14 David Ries   Boulder, CO1:43:48.0 184842  820 
15 Mike Haley   Evergreen, CO1:44:39.1 295535  620 Betterride.net
16 Eric LONG   1:45:31.2  665 
17 Stuart SASLOW   1:47:02.3  825 Durango Devo
18 Douglas Robison   Lakewood, CO1:51:16.5 183223  822 South Central Racing
19 Greg Allen   Abilene, TX1:57:32.8 237532  1033 Hill Country Bicycle Works
20 Christian DICKER   2:05:07.2  1072 Foothills Hocky Association
21 Dave Johnson   Albuquerque, NM2:06:34.2 269195  1073 Sport Systems Mountain Top Cycling
22 Larry Collins   Denver, CO2:07:12.4 245087  584 BeeCee Racing
23 Jimmy MARTIN   2:15:03.6  796 Boulder Cycle Sport
DNS Daniel JENKINS   DNS  1071 
DNS Scott Geisler   Salida, CODNS 113292  886 

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Como   Evergreen, CO1:38:56.9 204509  1056 Green Mountain Sports Velo
2 Tim HILL   1:42:33.5  1057 
3 Mark Hogan   Snowmass Village, CO1:46:27.5 296205  632 
4 Field Blevins   Durango, CO1:47:18.6 78767  571 
5 Henry LANMAN III   1:49:15.9  658 Bike n Sport
6 Tim CAMPBELL   1:49:16.9  745 
7 Darrall HUBER   1:53:56.1  633 Laurel Highlands Cycle
8 Loren Hettinger   Littleton, CO2:07:22.7 49896  629 Schwab Cycles
9 Don PADILLA   2:07:38.8  687 
10 David Strouse   Broomfield, CO2:11:42.5 195636  717 COMotion Sports / Yeti

Men - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Vigers   Boulder, CO2:03:45.1 246461  839 Dales Pale Ale Spot Brand
2 Skyler Trujillo   Fort Collins, CO2:05:24.6 284764  502 Niner Bikes
3 Howard Grotts   Durango, CO2:12:20.3 264839  614 Durango Devo
4 Brae Patten   Gunnison, CO2:13:43.3 230367  690 Tokyo Joes Junior
5 Lewis Gaffney   Angel Fire, NM2:17:39.3 247368  1088 Team F.I.Taos
6 Gino Pastore   Durango, CO2:18:09.4 230628  807 Durango Devo
7 Sam Atkins   Bozeman, MT2:24:06.5 247842  561 Van Dessel Factory Team
8 Sean Geisler   Salida, CO2:25:53.5 213901  887 Moots
9 Kyle Rhodes   Lone Tree, CO2:26:53.7 219742  697 Vail MTB Camps
10 Sepp Kuss   Durango2:27:23.4 276598  791 
DNS Ben Malmborg   Boulder, CODNS 263999  1051 Tokyo Joes Junior
DNS Coulter Westman   Bailey, CODNS 252761  1062 Optimize Endurance Services / BikeSource

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Vivolo   Grand Junction, CO2:02:15.1 269159  1080 Ellsworth / Road 34
2 Ryan Dorsey   Woodland Park, CO2:03:07.7 279201  750 Mafia Racing / owa.com
3 Jason Holbrook   Boulder, CO2:07:44.1 211236  531 PCL Construction
4 Peter Kalmes   Steamboat Springs, CO2:08:19.0 280780  1012 Honey Stinger / Trek
5 Brendan Shafer   Durango, CO2:09:53.4 162645  1014 
6 Lars Ellefson   Park Rapids, MN2:11:08.9 280179  1060 
7 Colin Jenkins   Aurora, CO2:14:51.9 258894  528 COMotion Sports / Yeti
8 Andrew Carney   Fort Collins, CO2:17:48.9 261229  578 Big Wheel Racing
9 Tyler Eaton   Edwards, CO2:19:47.8 293726  598 Pedal Power
10 Christoph Hurley   Greensburg, PA2:24:45.5 187587  783 CSM Cycling
11 Tim Curry   La Crosse, WI2:31:43.0 248006  1185 CB Builders / Brick Oven
DNS Chris Butler   Carbondale, CODNS 264691  542 COMotion Sports / Yeti
DNS Ian Gale   Steamboat Springs, CODNS 227645  766 Steamboat Ski and Bike Kare
DNS James Sullivan   Boulder, CODNS 221582  832 
DNS Grady James   Durango, CODNS 200442  1038 
DNS Chris Baddick   BoulderDNS 284559  562 University of Bath

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Henderson   Golden, CO2:07:58.5 210109  1044 Rocky Mountain Racing
2 Ezekiel Hersh   Frisco, CO2:08:12.8 260750  628 Ellsworth / No Tubes / Hammer
3 Joshua Cullen   New Castle, CO2:11:45.3 149664  1048 Honey Stinger / Trek
4 Jake Lueckel   Lakewood, CO2:14:38.7 76599  1008 Bicycle Village / Squirt Lube
5 Scott Gordon   Boulder, CO2:15:33.4 80189  774 COMotion Sports / Yeti
6 Andrew Riemenschneider   Salida, CO2:17:11.6 104372  870 Amicas
7 Christopher Tamucci   Steamboatsprings, CO2:17:24.8 278459  834 Honey Stinger / Trek
8 Ron Chavez   Commerce City, CO2:18:46.1 88964  746 Team Body Sync
9 Dan Dunbar   Boulder, CO2:20:44.9 235244  1035 Feedback Sports
10 Brian Schaefer   Carbondale, CO2:24:30.9 266716  704 Honey Stinger / Trek
11 Andrew Sprafke   Lakewood, CO2:25:45.9 276370  829 Green Mountain Sports
12 Eric Thompson   Fort Collins, CO2:25:55.0 279361  1074 Great Adventure Sports / Empire Burger
13 Rob Lockey   Indian Hills, CO2:26:23.8 136530  664 OES / BikeSource
14 Nick Thelen   Colorado Springs, CO2:31:01.7 200176  506 Feedback Sports
15 Jamie Kilcoyne   Louisville, CO2:37:12.8 104091  646 Chipotle/Titus
16 Daniel Fallon   Denver, CO2:40:54.0 273736  765 Rocky Mountain Racing
17 Casey Hill   Talent, OR2:41:25.4 234118  926 Mafia Racing
18 Aaron Brown   Boulder, CO2:47:22.7 54187  573 Rocky Mountain Bikes
19 Eric Lawrence   Colorado Springs, CO2:55:31.9 20552  1081 
DNS Michael DiCenso   Seattle, WADNS 269711  550 
DNS Damon Gilbert   Manitou Springs, CODNS 138631  610 RockShox
DNS Michael Riley   Colorado Springs, CODNS 223985  872 

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Butch Peterson   Carbondale, CO2:09:37.6 27879  1191 Superhumanmag.com
2 Mitch Westall   Littleton, CO2:10:50.0 37798  844 bikeparts.com
3 Joseph Cooper   Superior, CO2:12:27.8 50587  587 Twin Peaks Cycling Team
4 Michael Scanlon   Snowmass Vlg, CO2:12:51.7 115426  703 Basalt Bike
5 Glenn Walton   Nathrop, CO2:13:16.7 136296  843 Sport Systems Mountaintop Cycling
6 Jeffrey Wardell   Boulder, CO2:15:34.2 155512  731 Excel Sports / XYBIX Systems
7 Mark Roebke   Avon, CO2:16:10.2 30355  1031 
8 Todd Smith   Breckenridge, CO2:16:18.3 40304  1173 Breck Velo
9 Tim KELLEY   2:17:45.2  788 
10 Chris De Frates   Crested Butte, CO2:19:00.2 156114  883 
11 Greg Gorrell   Conifer, CO2:19:34.2 221265  532 Feedback Sports
12 John STARR   2:19:42.5  830 
13 Steve Mabry   Crested Butte, CO2:21:27.8 249481  667 Crested Butte Printing / Crested Butte B
14 Curt Wilhelm   Blackhawk, CO2:21:49.4 38239  733 Trek Store / Boulder MTB Racing
15 Rodrigo Gil Moreno de Mora   Loveland, CO2:22:46.7 240113  533 Diamond Peak Racing
16 Douglas Meegan   Littleton, CO2:23:26.0 105731  521 Team Colorado Singletrack
17 Geoffrey (Drew) Geer   Boulder, CO2:24:02.1 157907  606 Chipotle/Titus
18 Douglas Hudson   Golden, CO2:24:42.6 77069  530 Feedback Sports
19 Jeff Rhodes   Lone Tree, CO2:28:21.0 29648  695 Team Dean
20 Wade Wilderman   Fraser, CO2:29:00.2 38221  504 Team Totally Wired
21 Barry Wiebe   Littleton, CO2:31:15.7 171924  501 Team Colorado Singletrack
22 Ron Gruber   Avon, CO2:35:07.0 295381  615 Yetis Grind
23 David Neben   Denver, CO2:36:47.5 197128  1180 Rocky Mountain Racing
24 Keevin Sharp   Amarillo, TX2:48:42.1 139617  1099 Sharps Motorsports
25 Alec Uitti   Boulder, CO2:56:20.4 195258  728 Trailmaster Coaching
DNS Mike Driver   Fruita, CODNS 294288  764 
DNS Joseph Burtoni   Durango, CODNS 5632  574 GT Dirt Coalition
DNS Lee Roufa   Telluride, CODNS 30709  1179 Moots

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Willson   Carbondale, CO2:14:17.0 102260  846 Hub of Aspen/Woody Creek Tavern
2 Thomas Hayles   Aspen, CO2:15:02.6 15546  626 ZG 7908
3 Mark Soderberg   Conifer, CO2:18:32.5 98141  509 Green Mountain Sports
4 Sean McCourt   Glenwood Spgs, CO2:18:44.8 131449  670 
5 Jim Gibson   Flagstaff, AZ2:27:21.4 13180  608 Absolute Bikes

Men - Pro - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Schultz   Missoula, MT2:01:57.2 172534  92 Kenda/Tomac/Hayes
2 Macky Franklin   Taos2:02:08.0 215111  48 Transparent Racing
3 Jay Henry   Avon, CO2:02:09.9 15853  77 Tokyo Joes
4 Cameron Brenneman   Santa Fe, NM2:04:16.1 4755  44 NM Bike n Sport
5 Mike West   Boulder, CO2:07:54.4 37786  21 Maverick
6 Len Zanni   Steamboat Springs, CO2:08:05.8 39400  67 Honey Stinger / Trek
7 Matthew Beaton   Colorado Springs, CO2:09:12.9 216119  100 Tokyo Joes
8 John Nobil   La Jolla, CA2:10:54.6 26168  56 Bear Valley Bikes
9 Blake Harlan   Austin, TX2:13:08.6 175637  126 Jamis Factory Team
10 Brian Riepe   Gunnison, CO2:13:17.9 40274  59 Spot/mountainflyer
11 Matt Wiebe   Boulder, CO2:14:20.7 242922  20 Team Colorado Singletrack
12 Brad Bingham   Steamboat Springs, CO2:14:34.3 121632  43 Moots Cycles
13 Kevin Kane   Dillon, CO2:15:03.8 223277  133 Cannondale Factory Racing
14 David Olson   Sturgis, SD2:17:19.9 275854  87 Quarq / Two Wheeler Dealer
15 Yuki Saito   Denver, CO2:17:49.7 208187  141 Topeak-Ergon Racing Team
16 Robert Sousa   Thornton, CO2:17:59.3 250172  27 COMotion Sports / Yeti
17 Daniel Dombroski   Golden, CO2:18:18.9 81651  69 Rocky Mountain Bicycles
18 Zachary Davies   Boulder, CO2:18:45.9 182034  156 Rocky Mounts/Izze
19 Anthony Iannacito   Denver, CO2:19:08.9 225551  54 Rocky Mountain Racing
20 Chad Cheeney   Durango, CO2:20:54.4 104313  94 Durango Devo
21 Bryan Mickiewicz   Littleton, CO2:22:34.8 211312  86 Mafia/Hammer
22 Joe Schneider   Durango, CO2:23:57.4 217452  138 
23 Jason Young   Boulder, CO2:24:27.1 43908  17 Feedback Sports
24 Russell Finsterwald   Colorado Springs, CO2:25:15.7 228336  47 ProCycling / SRM
25 Ken ONODERA   2:25:45.1  142 Subaru / Gary Fisher
26 James Morgan   Louisville, CO2:26:26.5 102377  145 Eriksen Cycles
27 Mike Friedberg   Boulder, CO2:26:34.9 12419  157 Giant
28 Benjamin Portilla   Oakland, CA2:28:25.9 208016  32 Honey Stinger / Trek
29 Jason Amrich   Louisville, CO2:28:57.5 191613  99 Feedback Sports
30 Kenny Deemer   Lakewood, CO2:31:17.1 185697  45 Green Mountain Sports / MFK Racing
31 Kentaro ESHITA   2:37:08.2  71 Salsa
32 Douglas Ryden   Colorado Springs, CO2:39:22.4 106147  95 Pro Cycling Bike Shop
33 Miles Smith   Baltimore, MD2:45:22.2 254054  155 Mafia Racing
DNS Jordan Williford   Boulder, CODNS 246497  18 Bach Builders
DNS Nick Truitt   Breckenridge, CODNS 198767  25 PCL Construction/Yeti Cycles/Wheatridge
DNS Adam Parke   Steamboat Springs, CODNS 213492  33 Orange Peel
DNS Art Nelsen   Boulder, CODNS 211465  34 Tokyo Joes
DNS Griff Duncan   Boulder, CODNS 182982  37 Phoenix Multi-sport
DNS Kalan Beisel   Colorado Springs, CODNS 244363  42 ProCycling/CTS
DNS Patrick Gallegos   Superior, CODNS 78794  49 8-16 Racing Team
DNS Jeremy Torres   Denver, CODNS 221702  65 Rocky Mountain Racing
DNS Jan Koles   Winter Park, CODNS 222615  79 Mafia Racing
DNS Shawn Meredith   Denver, CODNS 251715  85 ALL MTN Racing
DNS Chase Orrick   Durango, CODNS 243827  89 Durango Devo/Tomac Bikes
DNS Travis Scheefer   Gunnison, CODNS 173190  91 CB Builders/Brick Over Pizza
DNS Tad Elliott   Durango, CODNS 230614  152 U23 National Team

Women - Cat 1/2/3 - Singlespeed Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Wilson   El Paso, TX2:43:04.3 113826  132 
2 Kay Levesque   Boulder, CO3:04:29.7 218471  1181 Chipotle / Titus
DNS Chelsea McGowan   Lakewood, CODNS 217555  1025 Spot / Dales Pale Ale

Women - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaylee blevins   Durango, CO59:56.3 278472  569 
2 Avra Saslow   Durango, CO59:58.6 294397  823 
3 Hailey Swirbul   Carbondale, CO1:03:26.2 294388  720 

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elyse-Magella MASSONE   1:08:31.1  1058 Durango Devo

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hesper KENTZ   57:07.9  1027 
2 Tina HUGHES   59:49.8  1084 
3 Lauren Sullivan   Boulder, CO1:19:59.5 276143  1082 Team Abby
4 Melissa GIACCHINO   1:27:05.5  769 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea DUBAY   1:10:37.0  884 Feedback Sports
2 Ashley Hudson   Arvada, CO1:17:08.9 244773  634 Feedback Sports
3 Julie THOMPSON   1:20:08.3  1075 
4 Caroline CICCHETTI   1:53:43.8  581 COMotion / Yeti

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carolle Anne BANVILLE-MASSONE   1:37:11.9  1059 

Women - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joan Walker   Fort Collins, CO1:53:56.4 264198  841 Durango Devo
2 Hannah Madden   Durango, CO2:05:44.1 264195  795 Durango Devo
3 Carolina McGarity   El Prado, NM2:12:33.9 295533  673 Team F.I.Taos

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janelle SMILEY   1:46:19.9  1065 
2 Katie Sodergren   Breckenridge, CO1:49:31.4 284503  711 
3 Genevieve DICE   1:55:54.7  1011 
4 Emily MOORE   1:57:02.0  1177 
5 Sarah Dixson   Laramie, WY1:57:02.8 295474  763 Moots/Honey Stinger/Smartwool
6 Laura Hanlon   Baltimore, MD2:02:34.5 171708  623 
7 Evelyn Calhoun   Denver, CO2:03:01.0 288128  576 COMotion Sports / Yeti
8 Amy BEISEL   2:04:33.8  742 
9 Monica Nelson   Monument, CO2:21:05.4 285276  967 

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marjorie Conrad   Denver, CO2:01:06.7 288848  585 COMotion Sports / Yeti
2 Shannon COX BAKER   2:04:16.3  760 Rocky Mounts/Izze Team
3 Talitha Vogt   Lakewood, CO2:05:33.0 290689  1089 Damas
4 Annie CHEENEY   2:08:33.6  853 Durango Devo
DNS Cathy RILEY   DNS  871 

Women - Cat 2 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rose Alford   Steamboat Springs, CO1:57:38.4 290015  739 Honey Stinger / Trek
2 Sasha MILHOUSE   2:07:58.7  867 Trek Store Boulder/Boulder MTB Racing
3 Jen TAYLOR   2:14:26.1  1085 Mountain Khakis
4 Cindy Klyn   Boulder, CO2:36:22.9 50326  1053 Quintesse / BWCT

Women - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AliciaRose Pastore   Durango Co1:39:43.8 219217  806 Durango Devo
2 Kaila Hart   Durango, CO1:44:43.0 264272  1039 Durango Devo
3 Ellen Patten   Boulder, CO1:47:23.1 230369  810 Tokyo Joes Junior
4 Linnea Dixson   Steamboat Springs, CO1:47:43.0 295757  762 Moots/Honey Stinger/Smartwool
5 Ellie Atkins   Boulder, CO1:55:30.0 247843  560 Tokyo Joes Junior
6 Meghan Kane   Dillon, CO2:01:19.6 223279  527 Tough Girl / SCOTT
DNS Wesley Geer   Salt Lake City, UTDNS 277045  607 Tokyo Joes Junior

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sage Wilderman   Fraser, CO1:39:43.8 199903  24 Team Totally Wired
2 Lianna Miller   Colorado Springs, CO1:54:26.7 218389  1182 Mafia Racing
3 Lauren Ziedonis   Aspen, CO1:55:16.0 248319  500 Basalt Bike and Ski/Columbine Landscape
4 Amy Krull   Colorado Springs, CO1:59:01.6 253199  790 Tough Girl / SCOTT
DNS Kirsten Kuhn   Edwards, CODNS 282440  553 
DNS Sarah Rawley   Dillon, CODNS 234957  515 YetiBeti

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tracy Thelen   Colorado Springs, CO2:40:25.5 245202  555 Feedback Sports
2 Jari Kirkland   Crested Butte, CO2:40:34.3 215406  789 Scott Bikes/Hammer Nutrition/Salomon/CBM
3 Amy Thomas   Lakewood, CO2:41:26.3 122982  1024 YetiBeti
4 Megan Taylor   Denver, CO2:44:30.4 247273  724 COMotion Sports / Yeti
5 Julia Kintsch   Golden, CO2:48:17.7 275803  1026 
6 Sarka Ruzickova   Winter Park, CO2:49:48.0 261623  512 YetiBeti
7 Natalie Ryan   Denver, CO3:04:15.9 171595  702 YetiBeti
8 Jody Gale   Steamboat Springs, CO3:13:21.0 227644  767 Steamboat Ski and Bike Kare
DNS Elizabeth Turnage   Manitou Springs, CODNS 280862  876 Sunna Racing
DNS Kelli Lusk   Ketchum, IDDNS 78607  1021 

Women - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Gonzales   Aspen, CO2:25:07.6 13606  773 Basalt Bike & Ski
2 Coreen Wright   Evergreen, CO2:45:35.2 290266  847 Team Evergreen Racing
3 Jacqueline Wood   Carbondale, CO3:01:45.8 11055  735 Chipotle / Titus Mt Bike Team
4 Pam Seidler   Carbondale, CO3:11:21.0 277022  510 Basalt Bike and Ski
5 Kathryn Judson   Arvada, CO3:13:37.7 47161  640 Golden Bear/christian Cycling
6 Shelly Raemer   Centennial, CO3:19:07.1 294649  817 

Women - Pro - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Judy Freeman   Littleton Co2:30:44.8 182719  72 Tough Girl / Scott
2 Jennifer Gersbach   Durango, CO2:41:46.3 191239  153 Dales Pale Ale Spot Brand
3 Kelly Boniface   Steamboatsprings, CO2:44:59.8 281695  140 Moots Cycles
4 Laura Anderson   Crested Butte, CO2:45:31.0 165743  41 CB Builders / Brick Oven
5 Lindsey Bishop   Boulder, CO2:48:56.8 198013  150 Mafia Racing
6 Melody Serra   Highlands Ranch, CO2:50:49.9 249421  29 OES / BikeSource
7 Jennifer Tilley   Carbondale, CO2:53:50.3 166006  64 Spot / Dales Pale Ale
8 Teal Stetson-Lee   Reno, NV2:54:05.7 252205  93 
9 Kay Sherwood   Colorado Springs, CO2:56:00.7 258965  828 Tokyo Joes
10 Molly Throdahl   Allendale, NJ3:01:08.8 260403  26 Sports Garage
DNS Sonya Bugbee   Lakewood, CODNS 228971  38 YetiBeti
DNS Dellys Starr   Lakewood, CODNS 208446  154 Dales Pale Ale/Spot Brand
DNS Melissa Marts   Golden, CODNS 252962  55 Tough Girl / SCOTT

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUOREUSACDFBonk BreakerSpySierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee