Race Results for
Wildflower Rush - MSC 4
Crested Butte, CO
(Event Information)
Super D on 06/21/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Jr Men - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gino Pastore   Durango, CO12:42.79 230628  807 Durango Devo
2 Sepp Kuss   Durango13:17.35 276598  791 
3 Coulter Westman   Bailey, CO13:42.68 252761  1062 Optimize Endurance Services / BikeSource
4 Elliott Saslow   Durango, CO14:19.97 264114  824 
5 Luke Allen   Abilene, TX14:24.89 237533  996 
6 Kyle Rhodes   Lone Tree, CO14:45.85 219742  697 Vail MTB Camps
7 Drake Uriguen   Fruita, CO15:06.01 279628  1043 Singletrack Bike Shop
8 Joshua Wilcox   Los Alamos, NM15:27.41 278660  732 High Desert Bicycles
9 Stephan Davoust   Durango, CO16:05.49 264191  591 Durango Devo
10 Logan Duhnkrack   Golden, CO16:12.28 297809  962 SMBA
11 Merrick Westman   Buffalo Creek, CO16:20.52 264262  1063 Platte Canyon Cycling
12 Hank Stowers   Durango, CO16:40.88 267744  718 Durango Devo
13 James Shahan   Durango, CO17:29.31 296346  1018 Durango Devo
14 Wade Harrison   Lyons, CO17:34.32 251302  776 Bitterbrush Cycles
15 shane ellis   Durango, CO17:52.63 294216  885 
16 greenberg charlie   Durango, CO21:15.61 294494  613 
17 Cassidy Bailey   Lyons, CO21:47.74 289005  993 
DNS Andy CREAGER   DNS  903 
DNS Brayden BEAN   DNS  1175 

Men - Cat 1/2/3 - Open Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike West   Boulder, CO11:08.87 37786  21 Maverick
2 Blake Harlan   Austin, TX11:32.63 175637  126 Jamis Factory Team
3 Chad Cheeney   Durango, CO11:36.22 104313  94 Durango Devo
4 Rob DICKINSON   11:38.81  1308 
5 Zachariah White   Boulder, CO12:00.58 55943  845 Giant Grassroots Team
6 Jon Vivolo   Grand Junction, CO12:03.89 269159  1080 Ellsworth / Road 34
7 Scott SHISHIM   12:18.67  1013 
8 Robert Moore   Grand Junction, CO12:39.23 164963  988 
9 Chris Baddick   Boulder12:45.52 284559  562 University of Bath
10 Kentaro ESHITA   12:49.27  71 Salsa
11 Robert Garcia   Dillon, CO12:50.54 12796  963 Wolf Rock Racing
12 Scott Hackett   Lakewood, CO12:57.09 14537  912 Team Body Sync / Leading Edge Sports
13 Art Nelsen   Boulder, CO13:10.59 211465  34 Tokyo Joes
14 Will Overbagh   Fort Collins, CO13:17.17 152593  146 Road 34
15 Jake Lueckel   Lakewood, CO13:20.21 76599  1008 Bicycle Village / Squirt Lube
16 Will MacDonald   Littleton, CO13:26.21 218457  1083 Mafia Racing
17 Noah Sears   Fruita, CO13:28.36 289720  1047 Knolly
18 Dante Harmony   Tucson, AZ14:12.23 192657  97 All Mountain Cyclery/Hayes
19 Blake Treadway   Grand Junction, CO14:21.87 296347  727 Grassroots Cycles
20 Beau JAVERNICK   16:29.94  638 
21 Philip Bice   Griffith, IN16:45.30 173939  1007 Boulder MTB Racing
DNS David Ziegman   Wheatridge, CODNS 111812  16 Yeti Fox Racing Team
DNS Damon Gilbert   Manitou Springs, CODNS 138631  610 RockShox
DNS Chase Orrick   Durango, CODNS 243827  89 Durango Devo/Tomac Bikes
DNS William Lujan   Albuquerque, NMDNS 211813  106 Sports Systems / Wells Fargo
DNS Blayn Corwin   Provo, UTDNS 7856  1050 Blayn Cycling
DNS Joshua Moore   Denver, CODNS 265098  677 Mojo Wheels
DNS Todd Smith   Breckenridge, CODNS 40304  1173 Breck Velo
DNS Chad Kittles   Arvada, CODNS 80263  649 Bikeparts.com

Men - Cat 1/2/3 - Men 19-29 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Sullivan   Boulder, CO12:48.18 221582  832 
2 Kirk WILLIAMS   12:50.97  734 
3 Ian Gale   Steamboat Springs, CO12:52.80 227645  766 Steamboat Ski and Bike Kare
4 Whit BOUCHER   12:55.63  758 
5 Joe REITER   13:27.84  694 
6 Lee FRENCH   13:59.24  1196 Criterium Bike Shop
7 Jon LITTON   14:32.17  920 
8 Corey Carlson   Aurora, CO14:36.34 293116  1170 Team Kozos
9 Stephen Saletnik   Denver, CO14:41.66 195367  1022 Yeti Cycles
10 Christopher SULFRIAN   14:48.13  719 Generic Cycles / Secret Cyclery
11 Michael Stanley   Monument, CO15:02.09 284730  875 
12 Hayden GARDNER   15:12.87  1096 
13 Craig Carlson   Aspen, CO15:31.74 266100  970 Terminal Velocity Racing
14 Matt Giaraffa   Denver, CO15:37.17 296345  534 Bench Racing
15 Daniel Walker   Durango, CO15:59.18 264197  840 
16 Dustin WHITE   15:59.60  1095 
17 Ian BURR   17:36.59  930 

Men - Cat 1/2/3 - Men 30+ - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Davis   Blackhawk, CO12:24.37 295616  590 Trek Bike Store / Boulder MTB Racing
2 Cary Dunn   Pine, CO13:10.38 10203  535 COMotion Sports / Yeti
3 Wade Wilderman   Fraser, CO13:21.30 38221  504 Team Totally Wired
4 Gavin Hayes   Englewood, CO13:26.14 169867  1176 Spot Brand/Dales Pale Ale
5 Aaron Uhl   Boulder, CO13:54.39 106948  877 Trek Bike Store Boulder / Boulder MTB Ra
6 Travis Fahrney   Avon, CO14:31.14 278670  552 
7 Chris Conroy   Evergreen, CO14:40.98 136717  537 Yeti Cycles
8 Gary Bischoff   Durango, CO14:57.52 102948  568 Nema / Magura / Azonic
9 Paul CHEN   15:06.65  881 
10 Christopher Taylor   Denver, CO15:44.93 263943  723 COMotion Sports / Yeti
11 Brian BEAN   16:15.75  1174 Team Lowbudge
12 Scott Lideen   Phoenix, AZ16:36.24 142637  793 DP Air/Santa Cruz
13 Jack Serra Jr   Highlands Ranch, CO16:43.84 264067  873 Bikesource
14 Jeff WALKER   17:02.87  1307 
15 Mike RINALDO   17:34.99  1302 
16 Russ KARAUS   18:10.85  968 
17 Jacues (Frenchy) HOUOT   20:12.72  1037 Clif/No Problem
18 David Strouse   Broomfield, CO21:55.37 195636  717 COMotion Sports / Yeti
19 Woody Harris   Castle Rock, CO22:26.27 246155  625 Mojo Wheels
DNS Evan Chute   Golden, CODNS 180833  540 RPM/Yeti
DNS Todd Branham   Cedar Mountain, NCDNS 4640  549 Long Cane Trails
DNS Russ CARAUS   DNS  577 
DNS Gary Dye   Telluride, CODNS 152235  597 Arbutus
DNS Darin BINION   DNS  743 Dead Brothers Racing
DNS Michael J RICE   DNS  818 Agel

Women - Cat 1/2/3 - Jr Women - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hannah Madden   Durango, CO16:45.82 264195  795 Durango Devo
2 Joan Walker   Fort Collins, CO17:07.84 264198  841 Durango Devo
3 Avra Saslow   Durango, CO19:30.67 294397  823 
4 Elyse-Magella MASSONE   21:32.48  1058 Durango Devo
5 Kasey Rhodes   Lone Tree, CO22:48.37 277423  696 Mom and Dad

Women - Cat 1/2/3 - Open Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sage Wilderman   Fraser, CO13:26.22 199903  24 Team Totally Wired
2 Mary Hoyle   Colorado Springs, CO14:36.06 280396  1002 
3 Jacqueline Harmony   Tucson, AZ14:38.80 191051  96 Vixen Racing/Loeka/All Mountain Cyclery/
4 C Michelle Rivera   Golden , CO14:40.39 149566  149 Steven K Sports and Design
5 Caroline Jarolimek   Boulder, CO15:14.30 234923  78 The Fix
6 Jesse Kirkpatrick   Grand Junction, CO15:32.18 296556  941 Grassroots Cycles
DNS Sarah Rawley   Dillon, CODNS 234957  515 YetiBeti

Women - Cat 1/2/3 - Women 19+ - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allison YURY   15:12.75  1306 
2 Susan Statz   Arvada, CO16:45.01 226889  831 Vastaction.com
3 Monica Nelson   Monument, CO17:31.68 285276  967 
4 Shelby SKITT   19:17.53  986 
5 Heather CARLSON   20:16.51  916 
6 Amanda NEWTON   25:27.47  987 
7 Kelly YELVERTON   26:09.48  1187 
DNS Annie CHEENEY   DNS  853 Durango Devo

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerCUOREOSMOSpyUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee