Race Results for
International Cycling Classic
various-Illinois / Wisconsin, WI
(Event Information)
Criterium on 07/26/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Halverson   Madison, WI 188913  824 IS Corp
2 Jeff Kapheim   Appleton, WI 48002  876 Team Wheel & Sprocket
3 Robert Kron   Mount Prospect, IL 196375  869 Team Mack Racing
4 Brent Emery   Menomonee Falls, WI 45303  849 Emerys.com/Team Life Cyclists
5 Christian Zauner   Silverdale, WA 85093  816 Verdigris Cycling
6 Phillip Godkin   Milwaukee, WI 47198  831 IS Corp
7 Stephen Gregorios   Long Beach, CA 135047  815 EDGE Racing
8 Chris Black   San Luis Obispo, CA 3814  805 MORGAN STANLEY/SPECIALIZED/24HR FITNESS
9 Christopher Evertsen   Encinitas, CA 117793  830 Island Boy Racing
10 Ray Reinders   Trinity, FL 248260  829 FloridaVelo
11 Todd King   Neenah, WI 179503  863 Team Wheel & Sprocket
12 Gary Dyer   Eureka, MO 50908  901 St. Louis Cycling Club
13 Jeffrey Miller   Whitewater, WI 278317  827 Planet Bike
14 David Polin   Gurnee, IL 161268  819 WDT International Cycling Team
15 Eric Knuth   Madison, WI 203995  821 Brazen Dropouts/Cronometro
16 Christopher Johnston   Wayzata, MN 50643  818 MCT/Tonka Cycle & Ski
17 Steve Silverberg (1 - Cat3)   Madison, WI 57196  871 Brazen Dropouts/Cronometro
18 Keith Koechell   Delafield, WI 199894  864 Lakes Area Physical Therapy
19 Jonathan Bohman   Madison, WI 56521  908 Brazen Dropouts/Cronometro
20 Daniel Truesdale   Wauwatosa, WI 124980  861 Team Mack Racing Assoc. LTD
21 Ron Scherer   Bloomington, MN 63494  894 SilverCycling
22 James Kleba   San Diego, CA 47738  822 ACQUA AL 2/San Diego Bicycle Club
23 Marc Walter   Lincoln, NE 59833  826 POWERADE/INDEPENDENT FABRICATIONS
24 richard doherty   Shorewood , WI 255728  802 IS Corp
25 John Peret   Hartland, WI 264352  859 Team Chiropractic Partners
26 John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025  813 LAPT CC
27 David Supple   Madison, WI 62584  907 Brazen Dropouts/Cronometro
28 John Fleckenstein   Pewaukee, WI 125362  810 Team Mack Racing Assoc. LTD
29 Unknown Rider      
30 Jeffrey McKillip   Belmont, NH 219454  873 Emery's / Lifesports

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Anderson   Colorado Springs, CO 183953  807 Schwag Racing
2 Nathan Longley   Brookfield, WI 239139  802 Team Beans & Barley
3 Christopher Evertsen   Encinitas, CA 117793  830 Island Boy Racing
4 John Reynders   Seattle, WA 255625  789 Team Beans & Barley
5 Peter Carlos   Coconut Grove, FL 142009  726 Team Paisa
6 Brody Pasciullo     885 
7 Anthony Marino   Whitefish Bay, WI 106776  868 CZ Velo
8 Thomas Theisen   Sacramento, CA 229836  798 NOVA CYCLE FOUNDATION
9 Mike Tacchella   Byron Center, MI 249598  887 Leadout Racing
10 Brian Grant   Crystal Lake, IL 314520  855 Team Mack
11 Clayton Chase   Mequon, WI 246297  804 GEARGRINDER
12 Robert Schallhorn   Hartland, WI 240346  882 Team Beans & Barley
13 Ryan Law   Milwaukee, WI 240610  831 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
14 Kevin Kirsch   Madison, WI 53028  884 Great Dane Velo Club (GDVC)
15 Matthew Bohm   Dunlap, IL 249934  886 Proctor Cycling Team
16 James Kleba   San Diego, CA 47738  822 ACQUA AL 2/San Diego Bicycle Club
17 Michael Jenich   Shorewood, WI 260373  826 Team Beans & Barley
18 Steven Roeder   Milwaukee, WI 81307  842 HOLLANDER RDC/KOSS STEREOPHONES

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bob Karlow   Crystal Lake, IL 285533  270 VERDIGRIS CYCLING
2 Karl Schult   Lakewood, IL 94072  48 Capital Bicycle Racing Club
3 Benjamin Folsom (1 - Cat4)   Milwaukee, WI 257999  115 Cafe Hollander RDC
4 Jeramey Werbelow   West Bend, WI 287594  406 Team Extreme
5 Travis Heller   Parker, CO 264205  354 Team Extreme
6 Tyson Beck   Pewaukee, WI 62605  13 Team Wheaton Franciscan Healthcare
7 Chip Pieper   Whitefish Bay, WI 297721  361 Team Geargrinder
8 Christopher Lynch   Milwaukee, WI 278183  132 KITCHI-MI-KANA
9 Richard Amen   Wauwatosa, WI 259898  227 Team Extreme
10 Kyle Adkins   Oak Creek, WI 286937  163 HAMPSHIRE CYCLE CLUB
11 Brendon Coleman   Cedarburg, WI 275431  152 Team Geargrinder
12 Anthony Phillips   Sun Prairie, WI 260667  164 
13 Andrew Stoll   Milwaukee, WI 294900  170 ISCorp Cycling Team
14 Scott Ertl   Cedarburg, WI 265813  230 TEAM EXTREME
15 Daniel Schaefer   Adell, WI 258370  233 FOND DU LAC CYCLERY
16 Patrick Diamond   South Milwaukee, WI 297764  430 
17 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi 187394  368 Team Extreme
18 Neil Thomas   South Beloit, IL 254133  207 Team Mack Racing Ltd
19 Jason Fergurson   Geneva, IL 278837  14 EFFETTO CONIGLIO
20 Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770  185 IS Corp
21 Antonio Valenti   Delavan, WI 292580  182 Team Pegasus
22 Justin Perry   Grand Haven, MI 295935  147 
23 Jeff Parker   Cedarburg, WI 188011  407 Team Extreme
24 Alex Rams   Vernon Hills, IL 241614  146 COLAVITA RACING
25 Joshua Heinecke   Sheboygan, WI 241021  411 University of Wisconsin-Whitewater
26 Jorge Reyes   Saukville, WI 290649  247 Extreme Ski & Bike
27 Timothy Senechalle   Oak Park, IL 290238  293 
28 Jim Michler   Milwaukee, WI 196246  380 Team Geargrinder
29 David Nelson   Cedarburg, WI 274913  242 Team Extreme
30 DJ Rasmussen   Madison, WI 289271  235 
31 Larry Gundlach   Madison, WI 192742  419 MadCity Velo Club
32 Alex Docter   Wauwatosa 291930  186 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
33 Doug Bottorff   Iowa City, IA 251963  425 
34 Brian Johnson   Chicago, IL 293881  408 University of Minnesota Cycling - Twin C
35 Gregory Francken   Elm Grove, WI 201071  344 Team Wheaton Franciscan Healthcare
36 Casey Schutte     434 
37 William Koehler   Cedarburg, WI 214442  431 Badger Velo Club
38 Steven Paukner   Milwaukee, WI 293474  358 Team Geargrinder
39 Ryan Bartelme   Milwaukee, WI 275133  357 Team Pegasus
40 Erin Sikora (1 - Cat5)   Green Bay, WI 291867  423 Titletown Flyers
41 Miles Koller   Shorewood, WI 283250  176 
42 Jesse Lemel   Bayside, WI 292696  252 ISCorp Cycling Team
43 Brian Petted   Cedarburg, WI 58472  353 Team Extreme
44 Marco Antonio Razo     385 KR Bike Club
45 Dan Grismer     420 
46 David Lex (2 - Cat5)   Whitefish Bay, WI 214744  390 Cafe Hollander RDC
47 Jacob Herber   Milwaukee, WI 212565  174 NOVA CYCLE SPORTS FOUNDATION
48 Dennis Klumb   East Troy, WI 294347  373 
49 Gregory Renden     433 Tri Wisconsin
50 Eric Hardrath   Milwaukee Wi 185463  180 Team Wheel & Sprocket
51 Bradley Wells   West Allis, WI 233000  426 
52 MICHAEL BROWN     427 VC BIKESPORT
53 Leif Byrge-liebig   Menomonee Falls, WI 280257  399 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
54 Bradley Byrge   Menomonee Falls, WI 93230  398 
55 Peter Kudlata   Mequon, WI 277885  424 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
56 Timothy Docter   Milwaukee, WI 296356  429 
57 Craig Howe   Cedarburg, WI 266329  244 GEARGRINDER
58 Andrew Teska   La Crosse, WI 257191  387 Spring Street Sports

Women - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MEI-YU HSIAO     27 TEAM EXUSTAR TAIWAN
2 Shontell Gauthier   Austin, TX 80726  21 COLAVITA SUTTER HOME P/B COOKING LIGHT
3 Nichole Wangsgard   Cedar City, UT 100972  20 COLAVITA SUTTER HOME P/B COOKING LIGHT
4 HO-HSUN HUANG     28 TEAM EXUSTAR TAIWAN
5 Julia Lafranchise   Denver, CO 221181  14 NOW-MS Society
6 Josephine Giddens     Hub Racing
7 Jeannie Kuhajek     Team Mack
8 Sydney Brown   Lincoln, NE 250848  56 MERCY CYCLING TEAM
9 EMMA PETERSEN     16 TEAM ULTRALINK
10 Lauren Liscinski   Los Angeles, CA 221896  84 NOW-MS Society
11 JULIA FARELL     17 TEAM ULTRALINK
12 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL 126302  Hub Racing
13 Sheba Farrin (1 - Cat1)   Washington, DC 74081  10 Hub Racing
14 Priscilla Calderon   Costa Mesa, CA 221486  68 NOW-MS Society
15 Jennifer Perricone   Lake Mills, WI 258437  88 ISCorp Cycling Team
16 Amy McGuire   Jamaica Plain, MA 221594  Hub Racing
17 Jennifer Johansen   Goleta, CA 225808  15 NOW-MS Society
18 HSIAO-CHIA TSENG     29 TEAM EXUSTAR TAIWAN
19 Liz Leyden     11 Hub Racing

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Yvonne Schumacher   Mukwonago, WI 241694  407 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
2 Margaret Douglass   Salt Lake City, UT 60449  446 UTAH PREMIER/SKI UTAH CYCLING TEAM
3 Elizabeth Engwis   Kenosha Wi 190874  421 RPM/Hayes Brake Cycling Team
4 Siobhan Jones   Saint Louis, MO 228464  429 MICHELOB ULTRA / BIG SHARK
5 Pascale Petro   Westmont, IL 273317  404 Project 5 Racing
6 Rae Miller   La Quinta, CA 237207  411 TEAM IE BIKES
7 Jennifer Perricone   Lake Mills, WI 258437  459 ISCorp Cycling Team
8 Emily Weinert   Atlanta, GA 282470  400 VELO GIRLS
9 Dori Hornbaker   Fayetteville, AR 66923  452 Tyson Racing
10 Anona Whitley   Albuquerque, NM 287606  414 Wild Card Cycling
11 Susan Uphill   Kenosha, WI 178385  438 WDT International Cycling Team
12 Jessica Duppler   Portsmouth, NH 257497  456 MadCity Velo Club
13 Deanna Courtney   Hartland, WI 263319  444 Team Chiropractic Partners
14 Angela Theriault   Whitefish Bay, WI 210864  432 Cafe Hollander RDC
15 Delona Williams   Fayetteville, AR 223544  451 Fayetteville Wheelmen
16 Rhiannon Jones (1 - Cat3)   Saint Louis, MO 230811  428 MICHELOB ULTRA / BIG SHARK
17 Jessica Helmlinger   Cedarburg, WI 255881  441 CAFE HOLLANDER RDC
18 Jennifer Barr   Madison 290604  457 MadCity Velo Club
19 Lori Kazaks     461 
20 Jill Eyres   Montara, CA 282468  403 VELO GIRLS
21 Dana Freedman   Menlo Park, CA 273191  401 VELO GIRLS
22 Mollie Overby (1 - Cat4)   Madison, WI 290638  458 MadCity Velo Club
23 Alma Aguire     453 KR Bike Club
24 Marnie Pearsall     462 GEARGRINDER

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUOREShimanoUSACDFOSMOSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee