Race Results for
International Cycling Classic
various-Illinois / Wisconsin, WI
(Event Information)
Criterium on 07/25/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Halverson   Madison, WI 188913  824 IS Corp
2 Dale Sedgwick   Minneapolis, MN 32038  904 Bianchi Grand Performance
3 Wayne Simon   Lake Barrington, IL 32742  833 VERDIGRIS CYCLING
4 David Polin   Gurnee, IL 161268  819 WDT International Cycling Team
5 Jeff Kapheim   Appleton, WI 48002  876 Team Wheel & Sprocket
6 Brent Emery   Menomonee Falls, WI 45303  849 Emerys.com/Team Life Cyclists
7 Christian Zauner   Silverdale, WA 85093  816 Verdigris Cycling
8 Robert Kron   Mount Prospect, IL 196375  869 Team Mack Racing
9 Stephen Gregorios   Long Beach, CA 135047  815 EDGE Racing
10 Michael Martens   Grafton, WI 68766  877 Badger Velo Club
11 Gerald Finken   Fargo, ND 49239  880 Great Plains Cycling Club
12 Sean Coleman (1 - Cat1)   Land O Lakes, FL 121299  828 US Armed Forces
13 Eric Knuth   Madison, WI 203995  821 Brazen Dropouts/Cronometro
14 Chris Black   San Luis Obispo, CA 3814  805 MORGAN STANLEY/SPECIALIZED/24HR FITNESS
15 Ted Hopkins   Wake Forest, NC 48697  812 CYCLES VELOCE SIMPLE GREEN
16 Marc Walter   Lincoln, NE 59833  826 POWERADE/INDEPENDENT FABRICATIONS
17 Christopher Johnston   Wayzata, MN 50643  818 MCT/Tonka Cycle & Ski
18 Gary Dyer   Eureka, MO 50908  901 St. Louis Cycling Club
19 Jeff Barnes   Iowa City, IA 219647  905 Iowa City Cycling Club
20 James Kleba   San Diego, CA 47738  822 ACQUA AL 2/San Diego Bicycle Club
21 Scott Dombrowski   Hudsonville, MI 52364  902 Leadout Racing
22 Ray Reinders   Trinity, FL 248260  829 FloridaVelo
23 John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025  813 LAPT CC
24 John Fleckenstein   Pewaukee, WI 125362  810 Team Mack Racing Assoc. LTD
25 Keith Koechell   Delafield, WI 199894  864 Lakes Area Physical Therapy
26 Daniel Guilfoil (1 - Cat3)   Madison, WI 14390  903 Planet Bike
27 Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090  890 Team Beans & Barley

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Geoff Kuyper   Grand Rapids, MI 266805  847 LEADOUT/CHICAGO DR. CYCLING
2 Marc Howe   Palm Bay, FL 264076  705 Team Geargrinder
3 Alex Bowden   Solana Beach, CA 245698  825 TEAM TYPE 1
4 William Vazquez   Fort Collins, CO 198621  871 Purdue University
5 Justin Armstead   Springfield, IL 271052  873 Team Mack
6 Joe Bippus   Homer Glen, IL 261314  737 SOUTH CHICAGO WHEELMEN
7 Brandon Feehery   Homewood, IL 193035  725 South Chicago Wheelmen
8 Keith McMahon   Wilmette, IL 64020  861 VAN WAGNER
9 Peter Carlos   Coconut Grove, FL 142009  726 Team Paisa
10 Patrick Callahan   Milwaukee, WI 214543  832 Cafe Hollander RDC
11 Dan Korienek   Grandville, MI 288930  834 Leadout Racing
12 Matthew Bohm   Dunlap, IL 249934  886 Proctor Cycling Team
13 Peter Beels   Seattle, WA 235743  880 LEADOUT/CHICAGO DRIVE CYCLING
14 Michael Anderson   Colorado Springs, CO 183953  807 Schwag Racing
15 Clayton Chase   Mequon, WI 246297  804 GEARGRINDER
16 Martin Lang   Saint Louis, MO 227873  865 MESA CYCLES RACING TEAM
17 Keaton Hanson   Saint Louis, MO 227874  866 DENT WIZARD CYCLING
18 Unknown Rider      
19 Dennis Koscielski   Saint Louis, MO 225142  811 Dogfish Racing Team
20 Mark Hotchkin   Grand Rapids Mi 190321  848 LEADOUT RACING/CHICAGO DRIVE CYCLING
21 Brian Grant   Crystal Lake, IL 314520  855 Team Mack
22 Brian Morrissey   Chicago, IL 261760  878 XXX RACING - ATHLETICO
23 Nathan Longley   Brookfield, WI 239139  802 Team Beans & Barley
24 John Reynders   Seattle, WA 255625  789 Team Beans & Barley

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joel Friedman   Aurora, IL 293444  93 TEAM BICYCLE HEAVEN
2 Karl Schult   Lakewood, IL 94072  48 Capital Bicycle Racing Club
3 Kyle Adkins   Oak Creek, WI 286937  163 HAMPSHIRE CYCLE CLUB
4 Christopher Lynch   Milwaukee, WI 278183  132 KITCHI-MI-KANA
5 Andrew Stoll   Milwaukee, WI 294900  170 ISCorp Cycling Team
6 Richard Amen   Wauwatosa, WI 259898  227 Team Extreme
7 Justin Perry   Grand Haven, MI 295935  147 
8 Antonio Valenti   Delavan, WI 292580  182 Team Pegasus
9 Jordan Ross   Omaha, NE 291825  231 University of Illinois-Chicago
10 Joshua Heinecke   Sheboygan, WI 241021  411 University of Wisconsin-Whitewater
11 Anthony Phillips   Sun Prairie, WI 260667  164 
12 Jeff Parker   Cedarburg, WI 188011  407 Team Extreme
13 Shayne Santi   Verona, WI 178364  165 
14 Brian Petted   Cedarburg, WI 58472  353 Team Extreme
15 Jim Pingel   Sun Prairie, WI 284871  412 Brazen Dropouts/Cronometro
16 Erik Kiser   Chicago, IL 294000  415 Morris Trucking Velo
17 Jason Fergurson   Geneva, IL 278837  14 EFFETTO CONIGLIO
18 Stephen Feehery   Homewood, IL 11378  394 SOUTH CHICAGO WHEELMEN
19 Alex Docter   Wauwatosa 291930  186 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
20 brian kennedy   Sullivan, WI 273844  346 Team Beans & Barley
21 Matthew Sokolowski   Whitewater, WI 272754  409 University of Wisconsin-Whitewater
22 ROBERTO RODRIGUEZ     253 MAXPOWERCYCLING
23 Matthew Kennedy (1 - Cat4)   Sullivan, WI 229190  326 Team Beans & Barley
24 DJ Rasmussen   Madison, WI 289271  235 
25 Jorge Reyes   Saukville, WI 290649  247 Extreme Ski & Bike
26 Charles Meyer   Libertyville 293017  82 XXX RACING-ATHLETICO
27 Brian Johnson   Chicago, IL 293881  408 University of Minnesota Cycling - Twin C
28 Andrew Gierke   Eau Claire, WI 298058  241 
29 Steven Paukner   Milwaukee, WI 293474  358 Team Geargrinder
30 Jesse Lemel   Bayside, WI 292696  252 ISCorp Cycling Team
31 Dennis Klumb   East Troy, WI 294347  373 
32 Craig Howe   Cedarburg, WI 266329  244 GEARGRINDER
33 James Buckley   De Pere, WI 226361  393 COLAVITA RACING
34 Ryan Bartelme   Milwaukee, WI 275133  357 Team Pegasus
35 Andrew Teska   La Crosse, WI 257191  387 Spring Street Sports
36 Matthew Bennett   Chicago, IL 274551  405 VISION QUEST
37 Jake Elson   Appleton, WI 297177  414 
38 Terrance Tongate   Aliso Viejo, CA 297581  403 SHO-AIR/SONANCE

Women - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HSIAO-CHIA TSENG     29 TEAM EXUSTAR TAIWAN
2 Nichole Wangsgard   Cedar City, UT 100972  20 COLAVITA SUTTER HOME P/B COOKING LIGHT
3 Shontell Gauthier   Austin, TX 80726  21 COLAVITA SUTTER HOME P/B COOKING LIGHT
4 EMMA PETERSEN     16 TEAM ULTRALINK
5 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL 126302  Hub Racing
6 MEI-YU HSIAO     27 TEAM EXUSTAR TAIWAN
7 Sheba Farrin (1 - Cat1)   Washington, DC 74081  10 Hub Racing
8 HO-HSUN HUANG     28 TEAM EXUSTAR TAIWAN
9 Priscilla Calderon   Costa Mesa, CA 221486  68 NOW-MS Society
10 Kirsten Davis   Tucker, GA 138109  86 BMW/Bianchi
11 JULIA FARELL     17 TEAM ULTRALINK
12 Christine Roettger   Saint Louis, MO 245651  26 Team Revolution
13 Kate Ligler   Sausalito, CA 206217  62 DOLCE VITA
14 Sydney Brown   Lincoln, NE 250848  56 MERCY CYCLING TEAM
15 Amy McGuire   Jamaica Plain, MA 221594  Hub Racing
16 Mary Magnani   San Francisco, CA 257717  64 DOLCE VITA CYCLING
17 Josephine Giddens     Hub Racing
18 Jeannie Kuhajek     Team Mack
19 Julie Kuliecza   Richmond, VA 238481  77 Team Marshall Mechanical
20 Julia Lafranchise   Denver, CO 221181  14 NOW-MS Society
21 Christine Riker   San Francisco, CA 290240  61 DOLCE VITA CYCLING

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Perricone   Lake Mills, WI 258437  459 ISCorp Cycling Team
2 Margaret Douglass   Salt Lake City, UT 60449  446 UTAH PREMIER/SKI UTAH CYCLING TEAM
3 Anona Whitley   Albuquerque, NM 287606  414 Wild Card Cycling
4 Yvonne Schumacher   Mukwonago, WI 241694  407 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
5 Pascale Petro   Westmont, IL 273317  404 Project 5 Racing
6 Jennie Collins   Lake Mary, FL 274388  402 Atlantic Shores Velo/Gold's Gym
7 Jamie Valencheck   Webster Groves, MO 268406  409 Team Revolution
8 Teresa Sedlacek   Mesilla, NM 268408  408 TEAM REVOLUTION
9 Rae Miller   La Quinta, CA 237207  411 TEAM IE BIKES
10 Emily Weinert   Atlanta, GA 282470  400 VELO GIRLS
11 Jannette Rho   Chicago, IL 288738  416 L'equipe Bouledogue Tout Noir
12 Jessica Helmlinger   Cedarburg, WI 255881  441 CAFE HOLLANDER RDC
13 Jessica Duppler   Portsmouth, NH 257497  456 MadCity Velo Club
14 Rebecca Chan   Baltimore, MD 239760  413 Wild Card Cycling
15 Susan Uphill   Kenosha, WI 178385  438 WDT International Cycling Team
16 Angela Theriault   Whitefish Bay, WI 210864  432 Cafe Hollander RDC
17 Sacha Horn   Muskego, WI 263536  420 CAFE HOLLANDER RDC
18 Siobhan Jones   Saint Louis, MO 228464  429 MICHELOB ULTRA / BIG SHARK
19 Delona Williams   Fayetteville, AR 223544  451 Fayetteville Wheelmen
20 Janell Glembocki   Franklin, WI 280259  445 Team Beans & Barley
21 Kelly Egan   Madison, WI 289127  406 MAD CITY VELO
22 Alice Butler   Saint Louis, MO 281539  410 TEAM REVOLUTION
23 Sue Semaszczuk   Lincolnwood, IL 240476  422 ABD Cycle Club
24 Jill Eyres   Montara, CA 282468  403 VELO GIRLS
25 Mollie Overby (1 - Cat4)   Madison, WI 290638  458 MadCity Velo Club
26 Dana Melanz (2 - Cat4)   Milwaukee, WI 274727  460 Cafe Hollander RDC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaBonk BreakerUSACDFOSMOCUOREShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee