Race Results for
Tour of the Bitterroot
Hamilton, MT
(Event Information)
Stage Race on 07/19/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joshua Tack   Missoula, MT 147856  365 Northern Rockies Cycling Team
2Brian Frykman   Bozeman, MT 266523  322 Gallatin Alpine Sports/Intrinsik Arche
3John Weyhrich   Missoula, MT 37860  13 Team Stampede/Five Valley Velo
4Michael Longmire   Missoula, MT 21552  217 Northern Rockies Cycling Team
5Christopher Wingfield   Bainbridge Island, WA 247269  364 Hagens Berman LLD
6Frank Gonzalez   Helena, MT 201598  28 Montana Velo

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alexandre Lussier   Bozeman, MT 224673  325 Gallatin Alpine Sports/Intrinsik Arche
2Nate Weston   Banner Elk, NC 244914  337 Gallatin Alpine Sports/Intrinsik Arche
3Scott Lipp   Bozeman, MT 276577  767 Gallatin Alpine Sports/Intrinsik Arche
4Shaun Radley   Missoula, MT 225798  339 Northern Rockies Cycling Team
5Russell Schneider   Whitefish, MT 58454  304 Flathead Cycling
6Jeffrey Twohig   Missoula, MT 243404  340 Team Stampede/Five Valley Velo
7William Zellmer   Missoula, MT 225407  483 Team Stampede/Five Valley Velo
8Steve Zellmer   Missoula, MT 261065  252 Northern Rockies Cycling Team
9Robert Presta   Missoula, MT 202497  315 Northern Rockies Cycling Team

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Scott Lenaburg   Missoula, MT 275801  357 Northern Rockies Cycling Team
2Rick Finley   Helena, MT 11640  497 Montana Velo
3Travis Howard   Missoula, MT 276957  499 Team Stampede/Five Valley Velo
4Miles Key   Missoula, MT 198925  415 Team Stampede/Five Valley Velo
5Jerrel Storrud   West Jordan, UT 237141  348 Porcupine Cycling
6Blair Fisher   Missoula, MT 59294  360 Northern Rockies Cycling Team
7Robert Gillespie   Missoula, MT 277726  359 Unattached
8Jesse Doll   Missoula, MT 280412  486 Northern Rockies Cycling Team
9Lucas Wilkinson   Missoula, MT 175629  420 Team Stampede/Five Valley Velo
10Bryce Daviess   Steamboat Springs, CO 284353  361 Northern Rockies Cycling Team

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Quinton Apedaile     351 Unattached
2Coltin Sweeney   Greatfalls, MT 282209  354 Unattached
3Joel Prescott     355 Unattached
4Joel Carlson     370 Team Stampede/Five Valley Velo
5Ryan Sudburg     366 Team Stampede/Five Valley Velo
6Tyler Call     343 Unattached
7Hans Fisher     336 Unattached
8Chad Prebal     362 Unattached

Men - Masters - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Landstrom   Kalispell, MT 20280  235 Flathead Cycling
2Richard Graves   Whitefish, MT 13949  223 Flathead Cycling
3Michael Longmire   Missoula, MT 21552  217 Northern Rockies Cycling Team

Men - Masters - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Thomas Greason   Bozeman, MT 46661  212 Bozeman Masters Velo
2Phillip Rotherham   Bozeman, MT 92856  251 Bozeman Masters Velo
3John Preston (1 - Cat5)   Bozeman, MT 277519  224 Bozeman Masters Velo
4Albert Pendergrass   Livingston, MT 77626  230 Bozeman Masters Velo
5Jeremy Oury     363 Team Stampede/Five Valley Velo
6Maxwell Yanof   Bozeman, MT 236853  468 Bozeman Masters Velo
7Marland Whaley     356 Unattached
8Dan Lennon     358 Unattached
9Clifford Sheehan   Missoula, MT 65031  369 Northern Rockies Cycling Team
10Dan Gager (1 - Cat4)   Corvallis, MT 96448  405 Team Stampede/Five Valley Velo

Men - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Hans Fisher     336 Unattached
2Clayton Harbin     345 Unattached
3Apedaile Karill     352 Unattached
4Benjamin Nallick   Bozeman, MT 283801  349 Gallatin Alpine Sports/Intrinsik Arche

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tamara Bessette   Missoula, MT 47028  112 Northern Rockies Cycling Team
2Amy Frykman   Bozeman, MT 265248  142 Team Delphine
3Lindsy Campbell   Missoula, MT 287905  737 Northern Rockies Cycling Team
4Geraldine Carter (1 - Cat3)   Missoula, MT 264513  146 Northern Rockies Cycling Team
5Patricia Dowd   Bozeman, MT 262121  137 Team Delphine

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ivy Audrain   Seattle, WA 287816  153 Northern Rockies Cycling Team
2Kellie Carim   Missoula, MT 298011  344 Northern Rockies Cycling Team
3Laurie Shammel     341 Team Delphine
4Jenna Apedaile     353 Unattached
5Melanie Melendrez     337 Team Delphine
6Joey Lenaburg   Missoula, MT 263554  350 Northern Rockies Cycling Team
7Laura Balis     368 Unattached
8Mollie McKiernan     367 Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerSpySierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee