Race Results for
Belt Creek Bicycle Race
Great Falls, MT
(Event Information)
Stage Race on 05/10/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - B - MR

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phil Rayner     335 Headwinds
2 Thomas Greason   Bozeman, MT 46661  212 Bozeman Masters' Velo
3 Walt Chauner   Whitefish, MT 212574  338 Flathead Cycling
4 Scott Lenaburg   Missoula, MT 275801  42 Northern Rockies
5 Maxwell Yanof   Bozeman, MT 236853  468 Bozeman Masters' Velo
6 Jeff Penrod   Kalispell, MT 59369  19 Flathead Cycling
7 Blair Fisher   Missoula, MT 59294  53 Northern Rockies
8 Richard Strong   Bigfork, MT 237922  229 Flathead Cycling
9 Bill Schneider     25 Flathead Cycling
10 John Preston     22 GAS/Intrinsik Architecture
11 John Azzoparnd     23 Unattached
12 Domie Agulno     59 Unattached
13 Bryan Thies     34 Great Falls Bicycle Club

Men - A - MR

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Landstrom   Kalispell, MT 20280  20 Flathead Cycling
2 Richard Graves   Whitefish, MT 13949  223 Flathead Cycling
3 Richard West   Fairfield, MT 63105  201 Echelon Cycling
4 William Cochran   Bozeman, MT 7232  263 Bozeman Masters' Velo
5 Phillip Rotherham   Bozeman, MT 92856  251 Bozeman Masters' Velo
6 Robert Ray   Helena, MT 68315  237 Great Divide
7 Chad Elkin   Greatfalls, MT 279240  264 Great Falls Bicycle Club
8 Albert Pendergrass   Livingston, MT 77626  230 Bozeman Masters' Velo
9 Sten Hertsens   Bozeman, MT 147118  265 Team Muleterro
10 Mitchell Robison   Belgrade, MT 54183  255 GAS/Intrinsik Architecture
11 John Juras   Great Falls, MT 46288  213 Echelon Cycling

Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tiller Chandler   Great Falls, MT 278399  36 Central Montana Junior Cycling

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zack McAllister     41 Headwinds
2 Joel Kramer   Missoula, MT 247246  62 Five Valley Velo

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clayton O'Leary   Highwood, MT 260511  51 Central Montana Junior Cycling
2 James Pope Jr.   Belt, MT 264182  50 Central Montana Junior Cycling
3 Wyatt Hatch   Highwood, MT 250481  J01 Central Montana Junior Cycling
4 Matthew Capozzoli   Great Falls, MT 277240  30 Central Montana Junior Cycling

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Cook   Missoula, MT 239329  60 Five Valley Velo
2 Conor O'Leary   Belt, MT 260510  43 Central Montana Junior Cycling

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Tack   Missoula, MT 147856  24 Northern Rockies
2 Brad Morgan (1 - Cat2)   Belgrade, MT 209124  17 GAS/Intrinsik Architecture
3 Andrew Fischer   Missoula, MT 197580  21 Northern Rockies
4 John Curry (2 - Cat2)   Bozeman, MT 230410  328 GAS/Intrinsik Architecture
5 Eric Greenberg   Whitefish, MT 70392  16 Flathead Cycling
6 Scott Herzig   Helena, MT 16013  Montana Velo
7 Clint Muhlfeld   Whitefish, MT 185552  29 Sportsman Ski Haus/Cannondale
8 Frank Gonzalez   Helena, MT 201598  224 Montana Velo
9 Matt Butterfield (3 - Cat2)   Kalispell, MT 225869  21 Sportsman Ski Haus/Cannondale
10 Troy Scherer   Bozeman, MT 94789  35 GAS/Intrinsik Architecture

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Parsons   Kalispell, MT 186195  412 Sportsman Ski Haus/Cannondale
2 Alexandre Lussier   Bozeman, MT 224673  325 GAS/Intrinsik Architecture
3 Robert Presta   Missoula, MT 202497  315 Northern Rockies
4 Sebastian White   Bozeman, MT 182933  13 GAS/Intrinsik Architecture
5 Tim Noonan   Whitefish, MT 151146  52 Flathead Cycling
6 Tim Gaertner   Whitefish, MT 81059  208 Flathead Cycling
7 Warren Smith   Butte, MT 216488  342 Rimrock United Racing
8 Erik Digby   Missoula, MT 254363  15 Five Valley Velo
9 Jason Delmue   Bozeman, MT 231355  334 GAS/Intrinsik Architecture
10 Russell Schneider   Whitefish, MT 58454  304 Flathead Cycling

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Frykman   Bozeman, MT 266523  475 GAS/Intrinsik Architecture
2 Howard Williams   Missoula, MT 212074  58 Great Northern Cycling
3 Jonathon Wirth     63 GAS/Intrinsik Architecture
4 William Zellmer   Missoula, MT 225407  57 Five Valley Velo
5 John Hewson   Charleston, SC 203862  Rimrock United Racing
6 Jeffrey Twohig   Missoula, MT 243404  461 Five Valley Velo
7 Alex Archibald     44 Echelon Cycling
8 Steve Zellmer   Missoula, MT 261065  252 Northern Rockies
9 Mike Rydell (1 - Cat5)   Great Falls, MT 264512  12 Great Falls Bicycle Club
10 Aubrey Curtis     14 Great Falls Bicycle Club
11 Andrew Genco     11 Primus
12 Kent Myers   Billings, MT 280013  45 Unattached
13 Travis Howard   Missoula, MT 276957  499 Five Valley Velo
14 Chris Torgeson     46 Rimrock United Racing
15 Kyle Shannon   Missoula, MT 260298  454 Five Valley Velo
16 erik horn   Bozeman, MT 278349  496 Team Muletero
17 Cory Hardy   Ennis, MT 146021  55 Team Muletero
18 Charlie Apple (2 - Cat5)   Butte, MT 200085  18 Msla Stew
19 Miles Key   Missoula, MT 198925  415 Five Valley Velo
20 Lucas Wilkinson   Missoula, MT 175629  420 Five Valley Velo
21 Doug Overman     28 Flathead Cycling
22 Chris Lapp (1 - Cat4)   Bozeman, MT 262540  54 GAS/Intrinsik Architecture
23 David Ellenberger   Denver, CO 272868  498 GAS/Intrinsik Architecture
24 Jason Armstrong   Bozeman, MT 255615  33 GAS/Intrinsik Architecture
25 Jerome Patton     48 Unattached
26 William Westphal (2 - Cat4)   Columbia Falls, MT 243800  236 Flathead Cycling
27 Shawn Rowland     26 Unattached
28 Michael Curtin   Big Sky, MT 246663  32 GAS/Intrinsik Architecture
29 Tim McAllister     38 Headwinds
30 William Martin (3 - Cat4)   Bozeman, MT 22734  64 Unattached

Women - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Miriam Rognlie   Bozeman, MT 276868  J03 Team Delphine

Women - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allison Rognlie   Bozeman, MT 265349  J02 Team Delphine
2 Amy McAllister     40 Headwinds
3 Tory Osment   Great Falls, MT 264599  61 Central Montana Junior Cycling

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tamara Bessette   Missoula, MT 47028  27 Northern Rockies
2 Lisa Curry (1 - Cat3)   Bozeman, MT 243762  127 GAS/Intrinsik
3 Zephanie Blasi   Vail, AZ 156031  10 Kenda -Titus

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danyel Longmire   Issaquah, WA 244537  Northern Rockies
2 Amy Frykman   Bozeman, MT 265248  142 Team Delphine
3 Marjolein Schat   Glen Ridge, NJ 264895  147 Team Delphine
4 Joey Lenaburg   Missoula, MT 263554  143 Northern Rockies
5 Megan Slivka   Omaha, NE 271546  17 Northern Rockies
6 Caroline Roy   Bozeman, MT 264411  154 Team Delphine
7 Lynette Van Aken     162 Flathead Cycling
8 Anna Dingman   Bozeman, MT 248346  173 Team Delphine
9 Julianne Zickovich   Bozeman, MT 278297  431 Team Muleterro
10 Kelly Grove   Missoula, MT 261549  37 Northern Rockies
11 Kim Stanford     49 Headwinds
12 Alyssa Patton     137 Unattached
13 Patricia Dowd   Bozeman, MT 262121  39 Team Delphine

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUOREOSMOUSACDFBonk BreakerShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee