Race Results for
Nova National Stage Race NMBS # 2 Presented by SOB
Fountian Hills, AZ
(Event Information)
Super D on 04/04/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Geiger   Flagstaff, AZ19:28.70 258285  541 BIONICON
2 Tyler Coplea   Chandler22:19.78 196300  748 LANDIS/TRE

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Johnson   Mesa, AZ19:07.67 172795  512 
2 Tyson Brown   El Paso, TX19:40.17 264695  523 THE BICYCL
3 Matt Kipper   Tempe, AZ19:54.64 271871  616 ASU CYCLIN
4 MATTHEW SEVERSON   20:02.59  419 
5 Brennan Kim   Chandler, AZ21:33.27 254355  765 GLOBAL BIK
6 ERIC SALETEL   24:14.92  735 SOBE CANNO

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRIS MESSINA   18:01.09  769 FLOW MG
2 Kevin Adair   Larchmont, NY19:23.07 275428  739 PERFORMANC
3 SANJAY GANJU   19:26.86  717 ALTERRA RA
4 COREY OBRIEN   19:43.07  645 PROCON/
5 ERIC GREENWOOD   19:44.27  747 KUHL/SCOTT
6 CHRIS MOOR   20:41.92  734 
7 ANGELO GENNETTI   25:38.80  568 
DNF CHAD SHEIRBON   DNF  441 
DNF Chad Rivetti   Westlake Village, CADNF 212335  564 TEAM BEARC
DNF CHAD WALTON   DNS  775 IE BIKES
DNF Curtis Cramblett   San Jose, CADNF 183932  427 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Smith   Montrose , CA19:20.21 33294  418 TEAM SMITH
2 Steve Kelley   Salinas, CA19:29.12 204376  563 JOSELYNS
3 Thomas Gabehart   Poway, CA20:07.61 40110  426 CAL COAST
4 Randy Rush   Ramona, CA20:13.24 205171  460 BACKBONE
5 TY GONZALEZ   20:19.98  468 
6 Guy Bell   Glendale, AZ20:53.21 142507  729 MISSING LI
7 EDWARD MERCADO   21:17.77  738 
8 BRAD HARRIS   21:40.00  721 MISSING LI
9 RUSS DOWN   23:27.40  742 KETO
DNF Dan Vasily   Cave Creek, AZDNF 271993  430 ADRENALINE
DNF Richard Kim   Anaheim Hills, CADNF 246854  520 SHO-AIR/SO

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JIM AUWEN   19:37.25  437 ADVENTURE
2 Mike Hicks   Fountain Hills, AZ20:36.20 16109  424 LANDIS
3 Robert Gooch   Flagstaff, AZ20:40.84 196289  704 RED ROCK R
4 Steven Miller   Lake Stevens, WA21:05.10 203491  547 BICYCLE CE
5 Fred Froemel   El Paso, TX22:19.70 220462  501 CRAZY CAT
6 Donald Guggia   Ventura, CA23:28.74 14373  425 
7 William Gauditz   Denver, CO23:54.30 226364  756 SINGLETRAC
8 Douglas Thompson   Phoenix, AZ24:34.10 240769  560 PROCON/IST
DNF SCOTT RICHARDS   DNF  550 

Men - SM - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Nobil   La Jolla, CA17:46.17 26168  250 BEAR VALLE
2 KENT MCNEILL   17:46.57  202 MIDWEST CY
3 Jan Koles   Winter Park, CO17:46.69 222615  226 RMCEF/MOB
4 Justin Raynes   Bozeman, MT17:46.83 197456  215 BIKES UNLI
5 Domenico Futia   Maple Valley, WA17:47.51 176687  217 RENO WHEEL
6 Jim Hewett   Fairfax, CA17:55.51 226388  233 CONTENT WO
7 Thomas Bender   Salt Lake City, UT17:57.76 230273  219 ADVENTURE
8 Ward Baker   Boulder, CO18:00.22 109619  229 ROCKYMOUNT
9 Jason Siegle   Solvang, CA18:07.32 193522  231 BEAR VALLE
10 Kyle Reedy   Mesa, AZ18:07.90 195891  225 FOUR UNITY
11 Romolo Forcino   Oak Hills, CA18:08.65 188303  247 BEAR VALLE
12 Bryan Mickiewicz   Littleton, CO18:09.05 211312  201 ROCKY MTN
13 Michael Viertel   Chattanooga, TN18:09.49 144596  230 BENTS CYCL
14 Travis McMaster   Anthem, AZ18:15.10 127936  248 MAFIA RACI
15 ROB DILLION   18:16.08  206 INDEPENDEN
16 Benjamin Webster   Mesa, AZ18:16.42 211019  220 FOUR UNITY
17 Justin Maka   Albuquerque, NM18:18.29 164982  254 RITCHEY/MA
18 Drew Edsall   Denver, CO18:18.83 225238  203 ENDURANCEF
19 DEAN POSHAREL   18:20.18  253 ROCK LOBST
20 Eric Hanzel   Frisco, CO18:24.53 176736  216 MAFIA RACI
21 John Sawasky   Flagstaff, AZ18:26.26 80638  223 SCHAMPA
22 Aaron Elwell   Topeka, KS18:28.95 115327  211 BARE KNUCK
23 Matt Chaney   Fairfax, CA18:30.08 245028  205 CONTENT WO
24 Lyle Warner   Altadena, CA18:32.35 198500  255 HELENS/SUB
25 Jeff Herrera   Tempe, AZ18:32.54 210732  246 PROCON/1ST
26 Andrew Rigel   Seattle, WA18:32.87 77337  224 MAFIA RACI
27 Christopher Crosby   Boulder, CO18:35.18 83482  236 PRIMUS CYC
28 Marcus Hayward   Mesa, AZ18:35.29 241388  235 SAN TAN/PA
29 Damien Fraser   Eagle, CO18:36.30 213484  241 MAFIA RACI
30 SEAN SINDT   18:42.92  208 BICYCLE SP
31 Luke Rozanski   Black Mountain, NC18:44.79 186103  214 MAVERICK I
32 Tsering Alleyne   Novato, CA18:49.18 196474  249 LOST COAST
33 Christopher Suter   Flagstaff, AZ18:53.38 194778  222 NAU CYCLIN
34 Jeremy Torres   Denver, CO18:55.31 221702  213 ROCKY MTN
35 Rich Weis   Gilbert, AZ18:58.11 57466  212 4803531064
36 Christopher Hull   Flagstaff, AZ18:59.63 187518  242 SCHAMPA.
37 Brett Racine   Stowe, VT19:01.07 174981  245 BLISS RACI
38 Estevan Sanchez   Flagstaff, AZ19:32.99 152919  244 SCHAMPA
39 Brandon Frazier   Phoenix, AZ19:44.35 204155  238 RAGE RACIN
40 Matthew Ohran   Salt Lake City, UT20:04.58 26608  239 MONAVIECAN
41 Kenny Deemer   Lakewood, CO21:03.04 185697  227 GREEN MTN
42 John Davis   Lakewood, OH21:41.26 232385  204 SPIN BIKE
DNF Raymond Caballero   Los Angeles, CADNS 163194  773 HELENS/SUB
DNF Dax Kastrin   Albuquerque, NMDNF 195035  210 SPORT SYST
DNF John Curry   Bozeman, MTDNF 230410  218 GAS/INTRIN
DNF Foye Troute   Hixson, TNDNF 35970  221 CHIPOTLE/T
DNF Santiago Chavez   El Paso, TXDNF 158616  228 SPORTS SYS
DNF Alexis Seletzky   Los Angeles, CADNF 194792  232 CYNERGY
DNF Zack Heim   Tempe, AZDNF 195290  234 SAN TAN RA
DNF Ryan Clark   Laguna Hills, CADNF 242802  237 CYNERGY/RK
DNF Taylor Lideen   Phoenix, AZDNF 210964  240 DP AIR
DNF SEBASTIEN ROUSSEAU   DNF  251 MARINONI-C
DNF Taylor Foss   Ogden, UTDNF 224531  252 KUHL SCOTT
DNF Art Nelsen   Boulder, CODNS 211465  256 TOKYO JOES
DNF Tom Sharp   San Carlos, CADNF 224912  209 CONTENTWOR
DNF Thomas Covington   Denver, CODNF 159133  207 3D RACING

Men - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHAD KASMAR   20:20.54  496 ORO VALLEY
1 Ed Neilson   Phoenix, AZ20:31.00 25814  565 MISSING LI
2 FREDERICK IVY   20:55.00  553 PRIMUS
DNF JEROME LACOTE   DNF  491 JAY THE HI

Men - Cat 1/2/3 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 REGGIE CURRIE   26:39.14  706 ESCAPE ADV

Men - EX - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Curtis   San Rafael, CA19:01.57 233101  522 WHOLE ATHL

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Kraushaar   Durango, CO18:01.26 198737  463 DEVO
2 Nate Byrom   Penn Valley, CA18:04.97 237491  506 WTB/SIERRA
3 Bryce Gordon   Durango, CO18:32.42 405755  447 ELLSWORTH/
4 JAMIE KNIGHT   18:46.50  493 BENTS SCHW
5 Cody Cox   Colorado Springs, CO18:48.15 229249  414 
6 Zach Patterson   Pinon Hills, CA18:54.02 254679  444 THE BLOCK
7 Brae Patten   Gunnison, CO18:55.80 230367  445 TOKYO JOES
8 Adam Parke   Steamboat Springs, CO19:18.66 213492  406 CRANK BROT
DNF Kevin Kane   Dillon, CODNF 223277  499 SOBE CANNO

Men - EX - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Ament   Phoenix, AZ19:02.39 238493  770 ADRENALINE
2 Matthew Freeman   Redlands, CA19:08.44 172215  736 CYCLERY US
3 David Wilson   El Paso, TX19:56.62 38515  402 
4 Kevin Perry   Avon, CO20:39.29 81662  737 

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Montgomery   San Francisco, CA18:25.43 164746  752 ROARING MO
2 Will Ross   Anchorage, AK18:30.61 222489  485 KALADI BRO
3 Matthew Connors   Scottsdale, AZ18:35.90 196490  503 EVOMO
4 Sem Gallegos   El Paso, TX19:01.77 233198  412 TEAM ORTHO
5 Michael Cronin   Tempe, AZ19:05.25 177765  763 ASU
6 Katriel Statman   Lexington, VA19:52.56 239294  551 OVERLOOK M

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wesley Reutimann   Pasadena, CA17:58.34 268144  526 PAA
2 Brian Tolbert   Heber, UT18:00.49 96597  455 KUHL/SCOTT
3 Michael Riley   Colorado Springs, CO18:13.87 223985  517 
4 James Koch   Oceanside, CA18:39.64 89889  492 CYCOPATH
5 Paul Rahn   Boulder, CO18:57.17 236034  751 PRIMUS CYC
6 Tomas Petricko   Encinitas, CA19:10.14 165580  462 MAFIA RACI
7 RYAN KRUSEMARK   19:12.79  744 KUHL/SCOTT
8 John Barbachano   Edwards, CA19:33.00 220288  767 POSSIBILIT
9 David Janowiec   Lafayette, CO20:16.53 248844  741 MAFIA RACI
10 Nicholas Cirincione   Colorado Springs, CO20:48.38 142652  538 NRC/PEDAL

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Harris   Salt Lake City, UT17:53.44 163201  567 RACERS CYC
2 Evan Ellicott   Riverdale, MD18:09.27 157667  746 BIKE DOCTO
3 Daniel McNaughton   Martinez, CA18:16.63 110305  446 CONTENT WO
4 Kyle Ashton   Sebastopol, CA18:17.08 264499  451 VILLAGE PE
5 Tony Smith   San Diego, CA18:18.68 227061  417 ORGANIC AT
6 Michael Cline   Flagstaff, AZ18:32.37 108702  504 HLHAP
7 Tom Torrance   Boulder, CO18:36.38 173912  716 PEARL IZUM
8 Tony Torrance   Boulder, CO18:44.66 172298  719 PEARL IZUM
9 Jay English   Albuquerque, NM18:53.87 246241  532 SPORT SYST
10 Jonathan Hunter   Ventura, CA18:56.38 262354  521 MICHAELS B
11 Nathan Wood   Seaside, CA18:56.40 248406  480 JOSELYNS/B
12 Robert Snyder   San Juan Capistrano, CA19:26.44 129745  570 BACKBONE R
13 Clayton Goldsmith   Debary, FL19:48.76 13554  411 SHO-AIR
14 henry szczypiorski   Romoland, CA20:09.46 274593  510 CYCOPATH

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Pastore   Avon, CO18:21.32 85683  511 IBIS
2 Todd Branham   Cedar Mountain, NC19:02.03 4640  707 LONG CANE
3 Mark Faulkner   Pacific Grove, CA19:07.96 190171  433 JOSELYNS
4 CHRIS CAPAGES   19:25.81  688 FETISH CYC
5 Jay Chesterman   Sioux City, IA19:50.05 66231  415 POWERADE I
6 Michael Holk   Pacific Palisades, CA19:51.23 16524  409 JOSELYNS/B
7 Michael Heindel   San Clemente, CA20:03.59 249531  466 FLOW MG RA
8 Greg Rogers   Gilbert, AZ20:17.46 165662  442 PROCON CYC
DNF Joe Chalmers   Issaquah, WADNF 218964  434 NORTHERN R
DNF Linde Smith   Springville, UTDNF 44274  458 ABM BIOGEN

Men - EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Jarrett   Bellevue, NE18:07.33 17695  464 MIDWEST CY
2 Alexander Rouch   Prunedale, CA18:10.15 219680  403 JOSELYNS/B
3 Tim Zandbergen   Aliso Viejo, CA18:37.71 210789  750 SHO-AIR/SO
4 Tim Butler   Portland, OR18:41.70 211505  435 RIVER CITY
5 MIKE ROSSEN   19:18.00  759 THE BICYCL
6 Carlos Zamora   Phoenix, AZ19:33.49 52255  452 PROCON/1ST
7 Gary Hall   Phoenix, AZ19:36.48 238165  467 PROCON/1ST
8 JAIME VALLE   19:59.62  708 IE BIKES
9 Trever Bushnell   Phoenix, AZ20:08.00 5663  514 TITUS CYCL
10 Mark Fasczewski   Greensboro, NC20:31.50 112145  472 KRYSTAL/SC
11 JAMES KNIGHT   20:37.70  494 BENTS SCHW
DNF David Miller   Scottsdale, AZDNF 116469  542 
DNF James Cross   Los Angeles, CADNS 199358  772 
DNF Bobby Lincoln   Park City, UTDNF 81215  732 COMPETITIV

Men - EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bobby Langin   Thousand Oaks, CA18:02.00 254985  490 PLATINUM P
2 Gregory Shimonek   Papillion, NE18:46.89 102327  484 HIGH GEAR
3 Manny Ortiz   Waddell, AZ19:12.58 230172  527 SWISS AMER
4 Peter Tempest   Gallup, NM19:20.54 102793  438 ADVENTRURE
5 Craig Raney   Lake Havasu City, AZ19:44.77 138202  711 
6 Robert Letson   Broomfield, CO19:49.72 178769  421 FALCON NET
7 David Stowell   San Diego, CA20:46.67 170651  416 CAL COAST/
DNF ALAN RISHEL   DNF  703 ZIA VELO

Men - EX - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dean Swank   Crestline, CA18:46.37 215598  481 BV BIKES/S
2 Peter Stewart   Houston, TX19:05.02 167097  724 BIKESPORT
3 Charles Patterson   Pittsburgh, PA19:44.73 190871  420 DIRTY HARR
4 Steve Bent   Lakeland, FL19:58.52 45076  508 TEAM BENTS
5 JOHN FITZER   19:59.28  448 
6 Kelly Reedy   Mesa, AZ21:59.61 178160  486 ALLEN BROS

Men - EX - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Zarubin   Truckee, CA20:12.19 196952  516 NORTHSTAR
2 David McElwaine   Canton, MA22:40.02 97574  528 
DNF Eric Storm   Apple Valley, CADNF 82406  482 

Men - EX - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STAN FORD   20:59.49  465 BACK ALLEY

Men - EX - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jurgen Leiser   Colorado Spgs, CO21:02.57 20844  422 
2 Frederic Schmid   Waco, TX21:13.98 109257  540 BICYCLES O
3 Ronald Riley   Aptos, CA23:19.32 204167  404 SCCCC
4 Brian Kiniry   Santa Maria, CA25:11.54 101576  761 
DNF Terry Dahl   Santa Barbara, CADNF 189437  474 PLATINUM P

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cameron Williams   Big Bear City, CA22:32.83 245456  524 BEAR VALLE
2 Evan Williams   Big Bear City, CA24:33.00 255194  515 BEAR VALLE

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TYLER SANDOVAL   Flagstaff, AZ22:19.16 272774  764 ABSOLUTE
2 John Corl   Colorado Springs, CO23:19.47 272295  428 
3 KOLLIN KING   24:03.00  544 THE HAMM T

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JACOB IVY   21:32.36  552 PRIMUS

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRISTOPHER COLE   20:54.44  449 
2 CHRIS HANSEN   22:54.04  753 MISSING LI

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Wilson   Tempe, AZ21:37.84 220715  665 
2 KEN CREAGER   25:39.75  554 NOVA
3 TOM HANSEN   26:47.03  730 FOUR PEAKS

Men - BG - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TONY BARTHOLOMA   22:59.32  762 

Men - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GEOFF KABUSH   15:55.40  TEAM MAXXI
2 Jeremy Horgan-Kobelski   Boulder, CO16:13.95 16737  SUBARU-GAR
3 Ryan Trebon   Bend, OR16:20.54 136658  11 KONA
4 Adam Craig   Bend, OR16:24.80 94510  GIANT MTB
5 Sam Schultz   Missoula, MT16:26.87 164788  15 SUBARU-GAR
6 Ross Schnell   Grand Jct, CO16:31.22 99965  17 TREK/VW
7 DEREK ZANDSTRA   16:33.38  21 3 ROX RACI
8 MATHIEU TOULOUSE   16:35.19  10 TEAM MAXXI
9 Carl Decker   Bend, OR16:37.97 9007  GIANT MTB
10 Mike Phillips   Chicago, IL16:51.58 84647  47 ALTERRA/SP
11 Andy Schultz   Missoula, MT16:52.51 172534  KENDA TITU
12 Barry Wicks   Corvallis, OR16:53.24 134223  KONA
13 Eric Salstrand   Phoenix, AZ16:55.61 176476  24 BICYCLE HA
14 Tim Allen   Golden, CO16:59.95 161831  74 VOODOO
15 KRIS SNEDDON   17:01.43  KONA LES G
16 ADAM MORKA   17:02.33  35 3 ROX CYCL
17 Jeff Schalk   Frederick, MD17:02.38 169390  16 TREK VW- E
18 Cody Peterson   Bend, OR17:03.43 97506  14 SCOTT BICY
19 Bryan Fawley   Denton, TX17:03.80 198394  86 TX TOUGH
20 TROY WELLS   17:04.64  22 TOKYO JOES
21 Kamden Reedy   Mesa, AZ17:05.11 155036  46 FOUR UNITY
22 Christian Helmig   Highland Village, TX17:05.91 245316  69 PIVOT/MAD
23 Charles Pendry   Raleigh, NC17:07.67 106096  77 INLAND - B
24 Robert Marion   Mount Airy, NC17:09.58 220597  80 KENDA TITU
25 STEFAN WIDMER   17:11.04  42 ROCKY MOUN
26 Dana Weber   Aliso Viejo, CA17:12.49 126922  65 TREK VW/WE
27 LIAM KILLEEN   17:13.77  26 SPECIALIZE
28 Sean Donovan   Foothill Ranch, CA17:19.89 186481  58 CYTOMAX/KH
29 Damian Calvert   Albuquerque, NM17:20.36 81251  41 SOBE CANNO
30 Michael Lee   Mission Viejo, CA17:21.66 42231  64 TREK/VW WE
31 Brett Morgan   Yarmouth, ME17:21.96 150197  85 SOBE/CANNO
32 KENJI TAKEYA   17:21.98  23 SPECIALIZE
33 Mitchell Hoke   Boulder, CO17:22.64 203760  57 TOKYO JOS
34 Dylan Stucki   Durango, CO17:23.12 192016  54 MAFIA RACI
35 Chance Noble   Camarillo, CA17:25.85 183803  62 CALIF GIAN
36 Trevor Downing   Durango, CO17:28.78 161859  28 DEVO
37 Ryan Woodall   Ocala, FL17:29.51 153440  36 INDUSTRYNI
38 ROTEM ISHAY   17:30.43  89 SPIDER-KON
39 ERIC BATTY   17:32.51  68 TREK BICYC
40 Travis Livermon   Lewisville, NC17:40.13 161583  63 KOBOLD WAT
41 Yuki Saito   Denver, CO17:41.17 208187  34 FUENTES DE
42 Mitchell Peterson   Salt Lake City, UT17:41.31 192669  56 MONA VIE/C
43 Chris Peariso   Amherst, WI17:42.05 139566  38 ADVENTURE
44 PETER GLASSFORD   17:42.63  73 TREK BICYC
45 Jay Henry   Avon, CO17:42.87 15853  67 TOKYO JOES
46 Amon Pease   Point Arena, CA17:44.00 82723  84 TEAM LOST
47 Jake Wells   Avon, CO17:45.20 191242  60 MAFIARACIN
48 Travis Brown   Durango, CO17:46.80 5171  75 TREK/FRS
49 Manuel Prado   Lake Forest, CA17:47.43 217924  82 SHO-AIR/RO
50 KYLE DOUGLAS   17:48.17  29 3 ROX RACI
51 BRIAN BAIN   17:48.29  52 CMC/BOW CY
52 DANIEL SESSFORD   17:50.77  37 BLUE COMPE
53 Paul Hanson   St Peter, MN17:53.99 118046  83 SOBE CANNO
54 Lucas Livermon   Carrboro, NC17:55.49 161552  76 INLAND CON
55 Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ17:56.74 135975  59 BMC/MOMENT
56 Paul Freiwald   Lake Forest, CA17:59.51 12367  51 TITUS CYCL
57 KEN ONODERA   18:01.46  48 SUBARU-GAR
58 Scott Keller   Sedona, AZ18:03.78 125723  49 SCHAMPA/TR
59 John Salskov   Tempe, AZ18:04.72 113251  55 TEAM BICYC
60 Michael McCalla   Santa Fe, NM18:04.86 23198  72 SPINNER/WA
61 Nate Whitman   Los Angeles, CA18:06.41 188470  53 HAMMER NUT
62 MATTHEW HADLEY   18:06.42  39 XPREZO
63 Robert Herber   Murrieta, CA18:07.76 153464  70 INTENSE
64 Ethan Gilmour   Ludlow, VT18:10.56 175603  27 U23 NATION
65 CHANOCH REDLICH   18:11.96  32 CITYCYCLIN
66 Steven Kinney   Big Bear Lake, CA18:14.82 19216  88 STEVENKSPO
67 Adam Snyder   Westminster, MA18:19.87 122912  18 3-D RACING
68 Kevin Smallman   San Leandro, CA18:20.63 204144  87 SOBE CANNO
69 Matthew Rotroff   Lewisville, NC18:28.24 180712  66 BTD/INLAND
70 James Williams   Bend, OR18:28.93 186063  79 SOBE/CANNO
71 Alex Ryan   Lewisville, NC18:30.33 173542  45 KOBOLD/CAN
72 Nat Ross   Golden, CO18:31.24 152119  25 SUBARU-GAR
73 Benjamin Thompson   Bend, OR18:35.60 189912  43 SANTIAM BI
74 Evan Plews   Salem, OR18:51.24 28290  33 SCOTTUSA/C
75 Joshua Powers   Phoenix, AZ18:51.80 91975  81 SHAMPA
76 Leonardo Sandoval   Clearwater, FL18:54.85 107620  44 
77 CAMERON JETTE   19:00.55  50 TREK BICYC
78 Chad Wells   Petoskey, MI19:49.36 194504  71 3D RACING
DNF Timothy Olson   Chico, CADNF 153947  61 TREK/VW WE
DNF Kelly Magelky   Denver, CODNF 199904  78 TREK-VW
DNF Tad Elliott   Durango, CODNF 230614  40 U23 NATION
DNF Alex Howard   Durango, CODNS 230625  90 HEALTH PX
DNF NICHOLAS STEVENS   DNF  30 ORBEA USA

Women - SP - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Monroe   Salinas, CA21:34.99 203968  519 JOSELYNS/B
2 MARIA PASTORE   22:28.29  518 
3 chelsea west   Williamsburg, VA23:01.69 263223  548 BIKES UNLI
4 Kelly Emich   Boulder, CO24:25.34 277572  727 COMOTION
DNF RACHEL TROUTE   DNF  431 

Women - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anita Switzer   Flagstaff, AZ25:05.14 215551  439 ABSOULTE B

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shelli Stevenson   Billings, MT21:20.20 221484  483 TEAM COLE
2 Lynn Bush   Arvada, CO21:27.96 217462  450 TOUGH GIRL
3 Philicia Marion   Mount Airy, NC21:31.77 220598  557 KENDA TITU
4 Emma Worldpeace   Redway, CA21:41.70 206653  718 LOST COAST
5 MARY WILCOX   21:57.41  745 KUHL SCOTT
6 Vanessa Humic   Long Beach, CA22:13.90 250250  571 BACKBONE A
7 Brooke Warner   Altadena, CA23:11.54 243697  766 HELENS/SUB
8 Hillary Waddell   Corona, CA23:49.95 208649  715 COLAVITA
DNF Jessica Lathrop   Durango, CODNF 259506  489 
DNF Lisa Curry   Bozeman, MTDNF 243762  475 GAS/INTRIN

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SONYA BUGBEE   20:46.65  476 ROCKY MTN
2 Julia Kintsch   Golden, CO20:55.11 275803  495 YETI BETI
3 Amy Thomas   Lakewood, CO21:38.32 122982  456 YETI BETI
4 MICHELLE PEARISO   22:03.88  713 ADVENTURE
5 AnnMarie Bailey   El Paso, TX22:21.29 226194  478 SPORTS SYS
6 Sarka Ruzickova   Winter Park, CO23:14.38 261623  459 YETI BETI

Women - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tamara Tabeek   San Diego, CA20:23.81 73804  457 SCHREIBER
2 Beverly Chaney   Carmel, CA21:05.44 221127  505 ROARING MO
3 Tanya Woody   San Antonio, TX22:19.84 236072  726 TEAM KENDA
4 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI23:38.60 212636  413 ALTERRA
DNF Karen Rishel   Las Cruces, NMDNF 206564  525 ZIA VELO

Women - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deborah Martin-Wille   Flagstaff, AZ21:55.69 196287  537 RED ROCK R

Women - BG - Junior - 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kendra Wiebers   Mesa, AZ25:03.49 271873  453 

Women - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOANNE GEIGER   26:18.85  539 ABSOLUTE

Women - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Georgia Gould   Fort Collins, CO18:20.21 183192  101 LUNA WOMEN
2 Katerina Nash   Truckee, CA18:22.56 188603  102 LUNA WOMEN
3 WENDY SIMMS   18:27.66  112 KONA
4 Dellys Starr   Lakewood, CO18:33.02 208446  134 DALES PALE
5 MICAL DYCK   18:41.39  115 TREK/TERRA
6 Pua Sawicki   Yucaipa, CA18:44.32 208698  149 ELLSWORTH
7 Lea Davison   Jericho, VT18:44.90 164014  110 TREK/VW
8 KELLI EMMETT   18:47.15  114 GIANT MTB
9 Heather Irmiger   Boulder, CO18:48.25 109232  104 SUBARU-GAR
10 Willow Koerber   Durango, CO18:49.12 77103  105 SUBARU-GAR
11 Kathy Sherwin   Heber City, UT18:53.73 173633  109 SOBE-CANNO
12 Jenna Zander   Mankato, MN18:58.47 160568  108 SOBE CANNO
13 Susan Butler   Portland, OR18:58.58 211472  118 MONAVIE/CA
14 Heather Holmes   Atlanta, GA19:00.77 222022  148 KENDA/TITU
15 Carolyn Popovic   Philadelphia, PA19:01.95 139753  147 CICLE/BEAR
16 Kyia Anderson   Saint Cloud, MN19:02.07 130424  151 EKHO HRM/C
17 Chloe Forsman   Tucson, AZ19:18.43 214920  107 LUNA WOMEN
18 JENNIFER TRIBE-WILSON   19:18.48  121 
19 EMILY BATTY   19:20.55  130 TREK BICYC
20 CATHERINE VIPOND   19:21.60  145 NORCO
21 MELANIE MCQUAID   19:26.95  153 BMC/NATURE
22 AMANDA RILEY-CAREY   19:31.06  150 KENDA/TITU
23 Emily Van Meter   Portland, OR19:37.22 211547  126 SOBE/CANNO
24 Nina Baum   Albuquerque, NM19:38.95 180986  143 SOBE-CANNO
25 Heather Ranoa   Murrieta, CA19:42.56 240134  136 INTENSE
26 Jamie Dinkins   Asheville, NC19:42.71 229620  139 DEVO
27 Stacey Scanlan   Boise, ID19:44.03 199731  135 TEAM TAMAR
28 Jennifer Gersbach   Durango, CO19:49.52 191239  144 DALES PALE
29 CATHERINE PENDREL   19:49.95  111 LUNA WOMEN
30 Caitlyn Tuel   Golden, CO19:50.17 168652  125 TREK/VW /R
31 AMANDA SIN   19:52.19  127 3 ROX RACI
32 Krista Park   Madison, SD19:53.34 203842  155 KENDA-TITU
33 Shannon Gibson   Durango, CO19:55.99 156279  138 VELO-BELLA
34 Maureen Kunz   Oakland, CA20:00.04 206973  152 LOST COAST
35 Joy Duerksen   Yucaipa, CA20:01.06 218863  142 COLE/MARTE
36 Judy Freeman   Littleton Co20:01.36 182719  117 TOUGHGIRL
37 Kimberly Flynn   Greensboro, NC20:19.14 122752  129 VANTAGGIO/
38 Jana Repulski   Boise, ID20:27.15 150760  128 TEAM TAMAR
39 MIKAELA KOFMAN   20:28.31  124 3 ROX RACI
40 Jennifer Sica   Flagstaff, AZ20:39.01 172806  131 SCHAMPA
41 Theresa Richardson   Davidsonville, MD20:46.85 170227  122 SOBE CANNO
42 Jennifer Tilley   Carbondale, CO20:46.97 166006  146 VELO BELLA
43 Megan Monroe   Boulder, CO20:47.44 178944  137 DALES PALE
44 Melissa Buhl   Chandler, AZ20:55.05 75536  140 KHS BICYCL
45 Sonya Looney   Kelowna21:07.41 205174  123 SOBE CANNO
46 Danae York   Boulder, CO21:54.82 178290  154 VELOBUM.CO
47 Erin Huck   Boulder, CO22:13.89 194901  141 TOKYO JOES
48 PAZ BASH   22:18.61  156 SPIDER-KON
49 Rachel Throop   Costa Mesa, CA22:23.30 174132  157 DEVO
DNF Melanie Meyers   Flagstaff, AZDNF 196731  133 SPECIALIZE
DNF Christie Pleiss   Redlands, CADNF 186916  132 CICLE/BEAR

Women - Junior - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Essence Barton   Thousand Oak, CA21:11.80 179924  534 DEVO/NSO
2 Jill Behlen   Boulder, CO22:14.59 210228  477 TOKYO JOES
3 Deidre York   Boulder, CO31:14.88 178289  401 VELOBUM.CO
DNF Wesley Geer   Salt Lake City, UTDNF 277045  469 TOKYO JOES

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUOREUSACDFOSMOShimanoSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee