Race Results for
Tumacacori Omnium
Tucson, AZ
(Event Information)
Road Race on 03/16/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters - MR - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darien Newman   Tucson, AZ 108052   Summit Velo
2 Bruno Jaremko (1 - Cat2)   Fountain Hills, AZ 205595   Ace Asphalt/ Corsa Bicycles
3 Michael Middleton   Tucson, AZ 116748   Team Rhino
4 Scott Biaggi   Tucson, AZ 140879   GST Racing
5 Jesus Lamb   Tucson, AZ 191857   GST Racing
6 Tyler Ford   Tucson, AZ 59608   GST Racing
7 Joseph Rudman   Boulder, CO 30810   Ride Clean
8 Steven Stuart   Scottsdale, AZ 34475   Bicycle Haus
DNF Timothy House   Akron, OH 206622   Stark velo

Men - Masters - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Baker   Oro Valley, AZ 82541   GST Racing
2 Jimmy Riccitello   Tucson, AZ 49145   Jim Click Arizona Cycling
3 John Simonson   Tucson, AZ 197428   GST
4 Rene Ortega   Tucson, AZ 127318   Team Rhino
5 Walter Vaughan   Vail, AZ 56619   Summit Velo
6 Peter Brown   Tucson, AZ 46885   GST Racing
7 Scott Leonard   Vail, AZ 107687   Team Rhino
8 Jim Silverman   Flagstaff, AZ 183486   Rideclean
9 Nelson Cronyn      Unattached
10 Bob Pongratz   Scottsdale, AZ 28412   Sportsman's Team One
11 Todd Mion   Greenville , SC 50781   Ride Clean
12 David French   Tucson, AZ 53871   Southwest Hand Cycling Team
13 Jack Phillips   Tucson, AZ 188117   Eclipse Racing
14 Rick Cimaglia   Durango, CO 51046   Ride Clean
15 John Dehnert   Tucson, AZ 27907   Ride Clean
16 Michael Durkin (1 - Cat5)   Tucson, AZ 42226   
17 Kevin Nonaka      

Men - Masters - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Bixby   Phoenix, AZ 125651   Team RPM
2 Alex Brakmo   Tucson, AZ 4607   Norson
3 Donald Lewis   Tucson, AZ 21068   Team Rhino
4 Joseph Suida   Tucson, AZ 185082   Southwest Hand cycling team
5 Matthias Feurer   Tucson, AZ 204102   Team Rhino
6 Duane Mulvaney   Casa Grande, AZ 77005   WMRC/Landis
7 Eric Nelson   Cave Creek, AZ 65059   Team RPM
8 Donald Williams   Los Angeles, CA 38334   Bicycle Haus
9 Jay Guyot   Tucson, AZ 126818   GST
10 Jay Hirsch   Tucson, AZ 126328   Southwest Hand
11 Francis Griego (1 - Cat4)   Santa Fe, NM 189746   NA
12 James Buttke   Hereford, AZ 197547   Thunder Mountain Cycling
13 Ted Frohling   Tucson, AZ 192527   Summit Velo
14 Alan Fischer   Tucson, AZ 45330   Jim Click Arizona Cycling
15 Glenn Harris   Tucson, AZ 180527   Thunder Mountain Cycling

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheldon Deeny (1 - Cat1)   Fort Collins, CO 162195   Empire Cycling Team
2 Todd Wells   Durango, CO 83401   GT
3 Matthew Cooke (1 - Pro)   Boulder, CO 190900   Health Net
4 Nicholaus Schreiber   Tucson, AZ 93359   Landis/Trek
5 Ryan Blickem   Las Cruces, NM 83581   Landis
6 Derrik Ivy      MAZURCOACHING.COM
7 Kyle Ward (1 - Cat2)   Tucson, AZ 230240   Team WM
8 Jacob Rubelt   Tucson, AZ 79833   Ride Clean
9 Kyle Colavito   Tucson, AZ 190677   Ride Clean
10 Alex Bhogal      Mazurcoaching.com
11 Emiliano Jordan   Portland, OR 139734   Colavita
12 David Quist      Team Cliff Bar Cycling
13 Joshua Bartlett   Windham, NH 156797   Team Rubicon
14 Timothy Carolan   Tucson, AZ 55904   Landis Trek
15 Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ 135975   MomentumEndurance.com
16 David Reid   Mesa, AZ 60513   Landis Trek
17 Julien FILLION      NA

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Beck   Albuquerque, NM 258497   Nob Hill Velo
2 Rene Corella Braun      La Jolla RF
3 Travis Waldron   Mesa, AZ 148770   Bicycle Haus Racing
4 Frank Barnes   Tucson, AZ 221446   Summit Velo
5 Brian Meyer   Tucson, AZ 220650   University of Arizona Cycling
6 Evan Bowman   Oakland, CA 257006   Team WM
7 Tod Smith   Scottsdale, AZ 249644   Team Waste Management
8 Cody Miller   Phoenix, AZ 204196   Team WM
9 Andrew Jorgenson   Tucson, AZ 187103   Racelab u-23
10 Daniel Veselic   Golden 221489   Swiss American
11 Paul Kealey   Tucson, AZ 151304   Summit Velo
12 Shawn Daly   Tucson, AZ 205616   southwest hand
13 Jeff Zygo   Scottsville, NY 232379   Preferred Care
14 Estevan Sanchez   Flagstaff, AZ 152919   Schampa
15 Bill McDorman   Tucson, AZ 180347   Team One
DNF Thomas Jondall   Tucson Az 243091   Ride Clean

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Sheehan   Tucson, AZ 195924   HLHAP
2 Jeremy Wilson   Cottonwood, AZ 237114   Red Rock Racing
3 Joel CASTRO      P&S-Specialized
4 Morten Andersen   Pasadena, CA 238369   PAA
5 Keith Brodhagen   Phoenix, AZ 257201   Procon/ 1st National bank of AZ
6 Leo Masursky   Tucson, AZ 208705   GST
7 Bryan Schlegel   Tucson, AZ 203915   Aggress
8 Miguel Folch   Tucson, AZ 216006   Unattached
9 Peter Michaud   Tucson, AZ 258249   old pueblo velo
10 Jarrod Barnes   San Antonio, TX 89596   Procon / 1st National Bank of Arizona
11 Marvin Makus   Tucson, AZ 247801   Summit Velo
12 Bradley Senska   Sedona, AZ 66363   Summit Velo
13 Luis CHACON      P&S-Specialized
14 Ignancio De Rosales      
15 Rich Goedel   Tucson, AZ 249884   Old Pueblo Velo
16 Kurt Kroese   Tucson, AZ 190256   GST
17 Richard Hutton   Tucson, AZ 256865   Summit Velo
18 Chris Ramsey   Tucson, AZ 165364   NA
19 Mark Challoner   Sierra Vista, AZ 178148   Thunder Mtn.
20 Zachary Schultz   Tucson, AZ 251512   Eclipse
21 Andrew Maskery   Corona, CA 183889   Citrus Valley Vello
22 Donald Domkowski   Tucson, AZ 108665   Aggress

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 breck schuler   Tucson, AZ 271521   Team WM
2 beto villegos      thundermtn cycling
3 Stan Kielczewski   Santa Fe, NM 270922   Unattached
4 Layrd Olliff   Anchorage, AK 255980   Swiss American
5 Richard Hurst   Salt Lake City, UT 276239   Unattached
6 Anthony Molieri   St Louis, MO 257783   ASU Cycling
7 Gavin Kivisto   Oro Valley 249038   Old Pueblo Velo
8 Daniel De Mos   Tiburon, CA 244512   Focus Cyclery
9 Chad Bakken   Lone Tree, CO 273145   Eclipse Racing
10 Dwayne Ivey   Gresham, OR 245055   NA
11 Pat Mause   Tucson, AZ 273085   Summit Velo
12 Benjamin Erlandson   Tempe, AZ 270310   Procon/1st National Bank of AZ
13 Jim Holbrook   Peoria, AZ 247766   Swiss American
14 Todd Tankersley   Phoenix, AZ 273891   Swiss American
15 David Savoy   Tucson, AZ 270620   Old Pueblo Velo
16 Robert Cyrek   Northville, MI 269223   UofA Cycling
17 Gary Bohnee   Tempe, AZ 259904   Unattached
18 Dean BECWAR      Preteza
19 Brian Botthof   Oro Valley, AZ 244794   NA
20 Christopher Wilkinson   Flagstaff, AZ 260408   waste management
21 william roberts   Tucson, AZ 272783   Old Pueblo Velo
22 Wesley Hayes   Flagstaff, AZ 249045   
23 Daniel Martin   Tucson, AZ 204429   Summit Velo

Women - Masters - MR - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zoe Cohen   Tucson, AZ 236915   Desert Foxes

Women - Masters - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clegg Spring      Broadway Bikes
2 Catherine Stewart (1 - Cat4)   Tucson, AZ 261600   NA
3 Linda Hubbell   Tucson, AZ 258256   Mountain Velo Cycling Team
4 Caroline Leonard   Vail, AZ 187601   team rhino
DNF Maryclaire Rimron   Tucson, AZ 71943   Summit Velo

Women - junoirs - Juniors - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Max Cronyn      BICAS
1 Brianna Lindflott   Tucson, AZ 270535   Summit Velo
2 Stephanie Feurer   Tucson, AZ 221263   Team Rhino

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chloe Forsman   Tucson, AZ 214920   U of A Cycling
2 Melissa McWhirter (1 - Cat1)   Scottsdale, AZ 223966   Colavita AZ
3 Anne GUZMAN      Team Kendra
4 Melanie Meyers   Flagstaff, AZ 196731   Specialized Designs for Women/Bicycle
5 Catherine Robertson-Goodkin   Healdsburg, CA 258429   Dolce Vita Cycling
6 Carla Lohn (1 - Cat2)   Phoenix, AZ 268692   Procon Cycling/1st National Bank of Az
7 Kate Flore (2 - Cat2)   Washington, DC 220048   HPC
8 Celeste JONES-BAUMGADT      Mazurcoaching.com
9 Colleen Whealdon-Haught (3 - Cat2)   Tucson, AZ 220964   Summit Velo
10 Kristen Hetzel   Tucson, AZ 239691   Summit Velo
11 Meredith Peterson   Madison, WI 248348   Summit Velo
12 Samantha House   Akron, OH 206620   EM racing
DNF Jacquelyn Hoagland Lockwood (Cat1)   Chandler, AZ 56454   Team Kenda Tire

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Ribes   Tucson, AZ 269054   NA
2 Emily Osborn   Tucson, AZ 272617   Desert Foxes
3 Judy Jenkins   Tucson, AZ 263876   University of Arizona
4 Johanna Schmidt   Traverse City, MI 236546   Hagerty
5 Shawn Shackelton   Scottsdale, AZ 249570   Colavita AZ

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUOREShimanoBonk BreakerOSMOUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee