Race Results for
Tumacacori Omnium
Tucson, AZ
(Event Information)
Criterium on 03/15/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - pro 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholaus Schreiber   Tucson, AZ 93359   Landis/Trek
2 Jacob Rubelt   Tucson, AZ 79833   Ride Clean
3 Sheldon Deeny   Fort Collins, CO 162195   Empire Cycling Team
4 Todd Wells   Durango, CO 83401   GT
5 Alex Bhogal      Mazurcoaching.com
6 Jason Williams   Mesa, AZ 126725   Team WM
7 Brian Forbes   Mesa, AZ 65615   RIDECLEAN
8 Brandon THROOP      MAZURCOACHING.COM
9 Derrik Ivy      MAZURCOACHING.COM
10 Walter Vaughan   Vail, AZ 56619   Summit Velo
11 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   Landis Trek
12 Ryan Zupko (1 - Cat2)   Chandler, AZ 170296   Swiss American Racing Team
13 Joshua Bartlett   Windham, NH 156797   Team Rubicon
14 Drew Miller   Flagstaff, AZ 52030   Landis Trek
15 Rich Weis (2 - Cat2)   Gilbert, AZ 57466   Taser
16 Kyle Colavito   Tucson, AZ 190677   Ride Clean
17 Matthew Cooke   Boulder, CO 190900   Health Net
18 J Skiles Keith   Prospect, KY 65997   Texas Roadhouse
19 Emiliano Jordan   Portland, OR 139734   Colavita
20 David Nelson   Tempe, AZ 141105   Cycling Center
21 David Quist      Team Cliff Bar Cycling
22 Timothy Carolan   Tucson, AZ 55904   Landis Trek
23 David Reid   Mesa, AZ 60513   Landis Trek
24 Todd Mion   Greenville , SC 50781   Ride Clean
25 David Glick   Tucson, AZ 175967   Organic Athlete
26 Victor Weaver (3 - Cat2)   Tucson, AZ 51196   LaJolla
27 David Swanson   Tucson, AZ 195946   Summit Velo
28 Kyle Ward (4 - Cat2)   Tucson, AZ 230240   Team WM
29 Ryan Taylor      Campione
30 Stephen Slabodnick   Chandler, AZ 192679   Landis Trek
31 Evan Hepner   Albuquerque, NM 161841   Contender Bicycles
32 Jestin Kuettel   Phoenix, AZ 131144   Taser
33 Charles THIBAULT      EVA-DEVINCI
34 Julien FILLION      NA
35 Rocky SERNA      

Men - Masters - MR - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruno Jaremko (1 - Cat2)   Fountain Hills, AZ 205595   Ace Asphalt/ Corsa Bicycles
2 Scott Biaggi   Tucson, AZ 140879   GST Racing
3 Joseph Rudman   Boulder, CO 30810   Ride Clean
4 David Swanson   Tucson, AZ 195946   Summit Velo
5 Michael Puchowicz   Tucson, AZ 137687   Agress
6 Steven Stuart   Scottsdale, AZ 34475   Bicycle Haus
7 Jesus Lamb   Tucson, AZ 191857   GST Racing
8 Tyler Ford   Tucson, AZ 59608   GST Racing
9 Chris Poole   Phoenix, AZ 120794   Team WM
10 Morten KODESKY      PAA
13 Edward Gilligan   Tucson, AZ 41964   GST Racing
14 Peter Brown   Tucson, AZ 46885   GST Racing
15 John Dehnert   Tucson, AZ 27907   Ride Clean
16 Richard Biocca   Tucson, AZ 210759   Desert Wheel Club
17 James Delaney   Phoenix, AZ 100658   Procon/ 1st National bank of AZ
18 Kiral Thompson   Tucson, AZ 204637   Summit Velo
DNF John Simonson   Tucson, AZ 197428   GST

Men - Masters - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Walter Vaughan   Vail, AZ 56619   Summit Velo
2 Peter Brown   Tucson, AZ 46885   GST Racing
3 Bruno Jaremko (1 - Cat2)   Fountain Hills, AZ 205595   Ace Asphalt/ Corsa Bicycles
4 J (Kipp) Metzger   Tucson, AZ 254621   Team RPM
5 Todd Mion   Greenville , SC 50781   Ride Clean
6 Chris Poole   Phoenix, AZ 120794   Team WM
7 Bob Pongratz   Scottsdale, AZ 28412   Sportsman's Team One
8 Rick Cimaglia   Durango, CO 51046   Ride Clean
9 Jesus Lamb   Tucson, AZ 191857   GST Racing
10 Andrew Hosterman   Tucson, AZ 48867   Southwest Hand Cycling Team
11 Rene Ortega   Tucson, AZ 127318   Team Rhino
12 Jim Silverman   Flagstaff, AZ 183486   Rideclean
13 David Gay   Bartow, FL 216047   San Tan Racing
14 Nelson Cronyn   Washington, DC 62396   Unattached
15 John Dehnert   Tucson, AZ 27907   Ride Clean
17 Nick Smit      Burnaby
18 Douglas Terrell   Phoenix, AZ 47706   Unattached
19 Adrian Schumacher   Tucson, AZ 140853   Presteza
21 John Simonson   Tucson, AZ 197428   GST
22 Scott Baker   Oro Valley, AZ 82541   GST Racing
24 David French   Tucson, AZ 53871   Southwest Hand
25 Daniel Slattery (1 - Cat5)   Tucson 273988   Unattached
DNF Raymond Dunn   Mt. Pleasant, SC 61654   GST Racing
DNF J Kevin Carmichael   Tucson, AZ 246511   
DNF John Johnson   Tucson, AZ 17974   Southwest Hand
DNF Larry McCormick   Prescott, AZ 141009   Team RPM

Men - Masters - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Roberts (1 - Cat3)   Tucson, AZ 108768   Southwest Hand
2 Lionel Space   Phoenix, AZ 197647   Unattached
3 Jim Pongratz   Scottsdale, AZ 177741   Team WM
3 Steve Cullinan   Paradise Valley, AZ 87674   Team WM
4 Jay Guyot   Tucson, AZ 126818   GST
6 Alex Brakmo   Tucson, AZ 4607   Norson
7 Donald Lewis   Tucson, AZ 21068   Team Rhino
8 Joseph Suida   Tucson, AZ 185082   Southwest Hand cycling team
9 Matthias Feurer   Tucson, AZ 204102   Team Rhino
10 Norman Kibble   Tucson, AZ 45539   RPM
11 Rick Volk   Tucson, AZ 36776   Unattached
12 Donald Williams   Los Angeles, CA 38334   Bicycle Haus
13 Larry McCormick   Prescott, AZ 141009   Team RPM
14 J Kevin Carmichael   Tucson, AZ 246511   Southwest Hand
15 Mike Parrish   Chandler, AZ 146176   Team Waste Management
16 Ted Frohling   Tucson, AZ 192527   Summit Velo
17 Ben Franklin   Tucson, AZ 272904   Eclipse Racing
18 Alan Fischer   Tucson, AZ 45330   Jim Click Arizona Cycling

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Jorgenson   Tucson, AZ 187103   Racelab u-23
2 Tod Smith   Scottsdale, AZ 249644   Team Waste Management
3 David Gay   Bartow, FL 216047   San Tan Racing
4 Cody Miller   Phoenix, AZ 204196   Team WM
5 Brian Meyer   Tucson, AZ 220650   University of Arizona Cycling
6 Dan Shannon   Tucson, AZ 170966   Summit Velo
7 Brian Ten Eyck   Tucson, AZ 211013   Aggress
8 Michael Puchowicz   Tucson, AZ 137687   Agress
9 Shawn Daly   Tucson, AZ 205616   southwest hand
10 Estevan Sanchez   Flagstaff, AZ 152919   Schampa
11 Neil Becwar   Tucson, AZ 178596   Presteza
12 Alex Luce   Berkeley, CA 184377   U of A Cycling
13 Frank Barnes   Tucson, AZ 221446   Summit Velo
14 Kenneth Ellis   Tucson, AZ 40545   Saguaro Velo
15 Nick Keller   Tempe, AZ 187853   Team WM
16 Jeff Zygo   Scottsville, NY 232379   Preferred Care
17 Thomas Jondall   Tucson Az 243091   Ride Clean
18 Scott Delaune   Scottsdale, AZ 174845   Procon
19 Matt Beck   Albuquerque, NM 258497   Nob Hill Velo
19 Evan Bowman   Oakland, CA 257006   Team WM
19 Rob ASENDIDO      Mafia Racing
DNF Jeffrey Shingler   Plano, TX 51454   Procon/ 1st National bank of AZ
DNF Jayson Middlemiss   Colorado Springs, CO 232818   Mafia Racing
DNF Dave Garland   Phoenix, AZ 12844   Procon/ 1st National bank of AZ

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Wilson   Cottonwood, AZ 237114   Red Rock Racing
2 Kyle D'Auria   Tucson, AZ 206249   Team WM
3 Bryan Schlegel   Tucson, AZ 203915   Aggress
4 Chris Ramsey   Tucson, AZ 165364   NA
5 Doug Flynn   Yuma, AZ 236220   Yuma Bike Club
6 Richard Hutton   Tucson, AZ 256865   Summit Velo
7 Keith Brodhagen   Phoenix, AZ 257201   Procon/ 1st National bank of AZ
8 Ken Ferguson   Litchfield Park, AZ 254504   Colavita AZ
9 Brock Boynton   Madison, WI 264070   Taser
10 Mark Peters   Phoenix, AZ 206159   Team Vitesse
11 Joseph Suida   Tucson, AZ 185082   Southwest Hand cycling team
12 Zachary Schultz   Tucson, AZ 251512   Eclipse
13 Chris Arlia      Summit Velo
14 Jason Welborn   Hattiesburg, MS 203850   Summit Velo
15 Doug Stewart   Tucson, AZ 206577   Presteza
16 Leo Masursky   Tucson, AZ 208705   GST
17 Morten Anderson      PAA
18 James Delaney   Phoenix, AZ 100658   Procon/ 1st National bank of AZ
19 Marvin Makus   Tucson, AZ 247801   Summit Velo
20 Khris Dodge   Tucson, AZ 237106   Agress

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 breck schuler   Tucson, AZ 271521   Team WM
2 Ron Stanage      
3 Richard Hurst   Salt Lake City, UT 276239   Unattached
4 Robert Cyrek   Northville, MI 269223   UofA Cycling
5 Daniel Baker   W Yarmouth, MA 259745   Summit Velo
6 Alex Stricklan d      El Grupo
7 Gavin Kivisto   Oro Valley 249038   Old Pueblo Velo
8 Dwayne Ivey   Gresham, OR 245055   NA
9 Carl Wittig   Portsmouth, NH 263239   Bike Bum Racing
10 James Gonnason   Phoenix, AZ 273843   UA Cycling
11 Anthony Molieri   St Louis, MO 257783   ASU Cycling
12 Doug LaMunyon   Dolores, CO 273409   Ciclistas Del Rio
13 Layrd Olliff   Anchorage, AK 255980   Swiss American
14 Diuck Del Rio   Vail, AZ 272722   Old Pueblo
15 Gary Bohnee   Tempe, AZ 259904   Unattached
16 Daniel Martin   Tucson, AZ 204429   Summit Velo
17 Ywaine Klix   Oro Valley, AZ 273128   Old Pueblo Velo
18 David Savoy   Tucson, AZ 270620   Old Pueblo Velo
19 Andrew Hayt   Tucson, AZ 254849   El Grupo
20 James Eliopulos   Oro Valley, AZ 273714   Team Tolero
21 Alex Noelke      El Grupo
22 Daniel Osborn   Tucson, AZ 274701   Osborn Racing Inc
23 Ben Franklin   Tucson, AZ 272904   Eclipse Racing
24 Lawrence Knight   Oro Valley, AZ 256056   Team Tolero
25 Michael SHANNON      Landis/Trek
26 Bret Overmyer   Phoenix 172688   Saguaro Velo

Men - Junior - JR - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Edwards   Flagstaff, AZ 219148   Summit Velo

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Max Cronyn      BICAS
2 Scott Overmyer   Phoenix 204576   Saguaro Velo
3 Bradley Merry   Tucson, AZ 224113   Saguaro Velo

Men - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Jondall   Tucson Az 243091   Ride Clean
1 Wesley Overmyer   Phoenix 200522   Saguaro Velo

Men - Junior - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Wilkinson   Flagstaff, AZ 260408   waste management

Women - Masters - MR - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zoe Cohen   Tucson, AZ 236915   Desert Foxes

Women - Masters - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Johanna Roberts   Tucson, AZ 108769   Southwest Hand Cycling Team
2 Carolyn Carbone   Tucson, AZ 255571   Summit Velo
3 Linda Hubbell   Tucson, AZ 258256   Mountain Velo Cycling Team
4 Barbara Frohling   Tucson, AZ 195381   Summit Velo
5 Maryclaire Rimron   Tucson, AZ 71943   Summit Velo
6 Katherine Farago   Mesa, AZ 141474   Tribe Racing
7 Rachel Gioannini   Las Cruces, NM 202385   Summit Velo
8 Catherine Stewart (1 - Cat4)   Tucson, AZ 261600   NA
9 Marie Daranyi   Tucson, AZ 157275   Mountain Velo Cycling Team
10 Liz Merritt   Mesa, AZ 254640   Team Kenda Tire
11 Linda Fahey   Tucson, AZ 220980   Summit Velo
12 Nancy Ellis   Tucson, AZ 59854   Desert Foxes

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Weaver   Miami Beach, FL 87823   Unattached
2 Chloe Forsman   Tucson, AZ 214920   U of A Cycling
3 Carla Lohn (1 - Cat2)   Phoenix, AZ 268692   Procon Cycling/1st National Bank of Az
4 Anne GUZMAN      Team Kendra
5 Melanie Meyers   Flagstaff, AZ 196731   Specialized Designs for Women/Bicycle
6 Marisa Russell   Chandler, AZ 179145   Procon/ 1st National bank of AZ
7 Catherine Robertson-Goodkin   Healdsburg, CA 258429   Dolce Vita Cycling
8 Mary Hall   Scottsdale, AZ 176755   Specialized Designs for Women/Bicycle
9 Margaret Williams   Los Angeles, CA 185837   Specialized Designs for Women/Bicycle
10 Kate Flore (2 - Cat2)   Washington, DC 220048   HPC
11 Carolyn Carbone   Tucson, AZ 255571   Summit Velo
12 Meredith Peterson   Madison, WI 248348   Summit Velo
13 Sarah Swanson   Tucson, AZ 219930   Summit Velo
14 Aimee Vasse   North Grafton, MA 168120   Landis
15 Amanda Chavez   Tucson, AZ 250985   Summit Velo
16 Tamara Lamb   Westlake Village, CA 179319   Eclipse
17 Corinna Pietruszynski   Tucson, AZ 192082   Summit Velo
DNF Alexi Martinez   Costa Mesa, CA 190569   Successful Living
DNF Celeste JONES-BAUMGADT      Mazurcoaching.com

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Ribes   Tucson, AZ 269054   NA
2 Emily Osborn   Tucson, AZ 272617   Desert Foxes
3 Johanna Schmidt   Traverse City, MI 236546   Hagerty
4 Mary Jo Ford   Tucson, AZ 194560   Eclipse Racing
5 Judy Jenkins   Tucson, AZ 263876   University of Arizona
6 Shawn Shackelton   Scottsdale, AZ 249570   Colavita AZ
7 Carrie Hansen   Weymouth, MA 273144   Procon/1st National Bank AZ
8 kelly clifton   Tucson, AZ 275331   UA Cycling

Women - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Feurer   Tucson, AZ 221263   Team Rhino
DNF Brianna Lindflott   Tucson, AZ 270535   Summit Velo

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerCUORESpyUSACDFOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee