Race Results for
Two Days of Polk County
Lakeland, FL
(Event Information)
Criterium on 10/04/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Seth Hansley   Pompano Beach, FL04:09.1 201753  182 Unattached
2 Chris Scott   Brandon, FL04:09.4 167801  190 Unattached
3 Grant Potter   Parkland, FL04:09.5 73508  179 Herbal Life/bike America Racing Team
4 Daniel Chavez   Spring Hill, FL04:09.5 185066  178 Preferred Alliance Cycling Team
5 Allison Anjos   Boca Raton, FL04:09.9 153443  176 Herbal Life/bike America Racing Team
6 Chris Keane   Sw Ranches, FL04:10.1 210581  161 Preferred Alliance Cycling Team
7 Victor Rodriguez   04:10.2  184 Unattached
8 Ross Williams   Lakeland, FL00:00.0 38289   Unattached
9 Garrett White   Broomfield , CO04:10.6 202202  158 Orlando Velo
10 Dennis Sutherlin   Winter Garden, FL04:10.7 138423  215 Orlando Road Club Inc
11 Andrew Holland   Naples, FL04:10.8 228841  164 Naples Cyclery
12 Derek Bennett   Tampa, FL04:10.9 117436  152 West Coast Cycling
13 Alexander Gil   Hialeah, FL04:10.9 228635  163 Unattached
14 Michael Niemi   Gainesville, FL04:11.1 252598  187 Unattached
15 Gary Stern   Indialantic, FL04:11.5 153379  155 Atlantic Shores Velo
16 Nate Adler   North Palm Beach, FL04:11.9 203360  159 Squadra Rosa- Fatcat Bicycles
17 Andrew Gonzales   Austin, TX04:12.0 266238  189 Unattached
18 Anthony Prioli   Clearwater, FL04:12.4 28734  251 Unattached
19 Vance James   Lakeland, FL04:12.4 47935  204 Team 19 Cycling
20 Shawn Hebb   Winter Park, FL04:12.6 126663  153 Orlando Velo
21 Adam Baskin   Clermont, FL04:13.6 88669  191 Team 19 Cycling
22 Geoffrey Lanier   Odessa, FL04:14.0 84904  188 Orlando Velo
23 Ryan Saylor   Gainesville, FL04:14.8 31413  186 Unattached
24 Shawn Gravois   Sarasota, FL04:15.3 230009  165 Unattached
25 Brett Miller (1 - Cat2)   Gainesville, FL04:15.4 220527  162 Unattached
26 Phill Vermette   04:27.0  239 Unattached
27 Gunter Hermanni   Miami, FL04:37.6 163923  180 Herbal Life/bike America Racing Team
28 Stephen Gilligan   Deerfield Beach, FL05:08.2 85222  181 Herbal Life/bike America Racing Team
29 Neal Arnett (2 - Cat2)   Clayton, GA05:10.9 177094  193 Unattached
30 samuels oneil   03:36.8  183 Unattached
31 Yip Tsang   Davie, FL56:06.0 204595  160 Unattached
32 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL25:04.9 196540  221 Florida Velo
33 Ryan Ellner   Jupiter, FL11:44.8 207235  185 Unattached

Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Pfaff   Alachua, FL28:48.9 237816  604 Cycle Logic
2 Anselm Teather   Merritt Island, FL28:49.1 256024  610 Colavita Racing Inc.
4 James Mertens   Vero Beach, FL28:23.2 269208  612 Colavita Racing Inc.

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas Wardein   Naples, FL27:42.2 233364  318 Orlando Road Club Inc
2 Christian Teather   Merritt Island, FL28:14.0 256023  609 Colavita Racing Inc.
4 Mitchell Grable   28:28.1  619 Unattached

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Lynch   Saint Petersburg, FL28:59.3 273261  623 Unattached
2 Steven Rusnak   Seminole, FL29:00.7 230108  622 Gearlink Team
3 Cirilo Bencosme   St Petersburg, FL29:00.7 238203  605 Preferred Alliance Cycling Team
4 Neal Shepherd   Palm Coast, FL29:00.7 244277  319 Orlando Road Club Inc
5 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL29:01.1 271372  615 Colavita Racing Inc.
6 ruben delcristo   Miami, FL29:01.4 272424  614 Unattached
7 Amir Merali   Miami, FL29:02.0 234586  621 Preferred Alliance Cycling Team
8 David Ballagh   Clermont, FL00:00.0 220117   Unattached

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcos Rodriquez   Hialeah, FL28:58.6 198360  601 Preferred Alliance Cycling Team
2 Cody Johnson   Tallahassee, FL28:58.7 202661  340 Unattached
3 Andres Cano   Miami, FL28:58.8 234452  603 Preferred Alliance Cycling Team
4 Arturo Bencosme   Madeira Beach, FL28:59.5 238204  606 Preferred Alliance Cycling Team
5 R Maitland Jones   Tallahassee, FL28:59.6 256772  342 Unattached
6 Sean Mather   29:00.5  618 Ringling Bicycles
7 James Schurman Junior   29:01.7  617 Unattached
8 Brandon Upson   Deltona, FL29:03.1 250358  607 Orlando Road Club Inc
9 Derek Phillips   Lakeland, FL29:05.1 275079  333 Best Of The Bay Cyclist
10 Jamie Knight III   Fort Meade, FL29:09.1 217004  325 Unattached
11 Alexander Montoya   Houston, TX27:50.9 252256  608 Orlando Road Club Inc

Men - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carlos Soler   Longwood, FL48:05.1 104661  212 Team 19 Cycling
2 Anthony Prioli   Clearwater, FL48:05.6 28734  251 Unattached
3 Vance James   Lakeland, FL48:05.7 47935  204 Team 19 Cycling
4 Gary Stern   Indialantic, FL48:06.0 153379  155 Atlantic Shores Velo
5 Ken Schofield   Juno Beach, FL48:06.2 207006  250 Orlando Velo
6 Juan Carlos Valera   Deland, FL48:06.8 212434  246 Atlantic Shores Velo
7 Joseph Hamilton   Orlando, FL48:07.4 103846  211 Team 19 Cycling
8 Ross Williams   Lakeland, FL48:07.6 38289  203 Team American Classic
9 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL48:07.7 196540  221 Florida Velo
10 Jose Hernandez   Orlando, FL48:07.9 281175  233 Unattached
11 Kevin Parker   Plant City, FL48:08.0 185996  218 Unattached
12 Robert O'Malley   Clermont, FL48:08.2 26458  255 Unattached
13 Scott Pfaff   Alachua, FL48:09.1 237462  227 Cycle Logic
14 Ward Bates   Maitland, FL48:09.4 2871  249 Orlando Velo
15 Ralph Risco   Jensen Beach, FL48:09.5 216328  225 Treasure Coast Cycling Association
16 Bradley Jefferson   Tampa, FL48:09.8 199943  222 Unattached
17 Douglas Pitts   Inverness, FL48:09.9 105325  213 Citrus Cycling
18 Ray Reinders   Trinity, FL48:10.3 248260  228 Gearlink Team
19 Shawn Matzen   48:10.6  254 Unattached
20 Michael Hall   St Petersburg, FL48:12.5 128609  214 Unattached
21 Michael Graham   Tampa, FL48:10.1 13862  200 Neptune Cyclery
22 Steve Bent   Lakeland, FL48:14.8 45076  253 Pc Bike
23 Chris Bishop   Lakeland, FL48:17.3 144608  216 Pc Bike
24 Kurt Phillips   Lakeland, FL48:38.6 49190  229 Unattached
25 David Stedje   Lutz, FL46:54.0 33913  201 Best Of The Bay Cyclist
26 Todd Sanders   West Palm Beach, FL45:53.5 47280  247 Toshiba-santo Presented By Herbalife
27 Judy Brutcher   48:35.1  252 Unattached
28 Paul McManus   Tallahassee, FL30:11.0 23739  304 Atomic Race Team
29 Geoff McConnell   Panama City Beach, FL05:25.9 243218  341 Atomic Race Team

Men - MR - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Sanders   West Palm Beach, FL42:05.9 47280  247 Toshiba-santo Presented By Herbalife
2 John Salsbury   Jacksonville, FL42:07.4 69352  209 Jacksonville Racing Club
3 Jack Keiser   Tampa, FL43:07.9 208976  224 Best Of The Bay Cyclist
4 Charles Jerabek   Jacksonville, FL43:08.1 46930  237 Jacksonville Racing Club
5 John Faulk   Gainesville, FL43:08.5 115188  245 Colavita Racing Inc.
6 Ralph Risco   Jensen Beach, FL43:08.9 216328  225 Treasure Coast Cycling Association
7 Russell Kitz   Hobe Sound, FL43:09.0 194652  236 Unattached
8 Dallas Rose   Oldsmar, FL43:09.7 207120  238 Gearlink Team
9 Eddie Mullally   Tarpon Springs, FL43:09.8 84627  244 Neptune Cyclery
10 Bruce Camacho   43:09.9  234 Dornellas Racing Team
11 Luciano Trevisiol   Tampa, FL43:10.0 277150  232 Unattached
12 Steven Kurth   Palm City, FL43:10.1 101266  210 Treasure Coast Cycling Association
13 Will Larson   Dunedin, FL43:10.2 196529  220 Gearlink Team
14 Phill Vermette   43:10.3  239 Unattached
15 Graham White   Altamonte Springs, FL43:10.3 271587  230 Glory Racing
16 Michael Chiarella   Clearwater, FL43:10.3 253573  241 Florida Velo
17 Julius Aulisio   Lakeland, FL43:10.4 187514  219 Colavita Racing Inc.
18 Jack Gottlieb   Parkland, FL43:11.0 214680  242 Unattached
19 Martin Kastan   Sarasota, FL43:11.3 65093  248 Best Of The Bay Cyclist
20 James Kane   Clearwater, FL43:11.4 271987  231 Florida Velo
21 James Wright   Orange Park, FL43:11.5 68129  208 Jacksonville Racing Club
22 Scott Snyder   Fort Pierce, FL43:15.0 50019  243 Sprockets Adventure Inc.
23 Thomas Teather   Merritt Island, FL43:22.9 60123  206 Treasure Coast Cycling Association
24 Robert Kilcullen   North Port, FL19:47.2 139406  348 Best Of The Bay Cyclist
25 James McConnell   Orlando, FL02:46.8 176305  309 Orlando Road Club Inc

Men - MR - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce Camacho   28:59.5  234 Dornellas Racing Team
2 Manuel Aguilera   Wellington, FL29:02.6 61905  150 Unattached
3 Pascal Jugy   Clearwater, FL29:02.9 196983  157 Gearlink Team
4 Robert Tyler   Winter Garden, FL29:03.0 108046  151 Orlando Road Club Inc
5 David Butcher   Lake Mary, FL29:03.8 141566  154 Glory Racing
6 Robert Lecznar   New Port Richey, FL29:03.8 238352  166 Gearlink Team
7 Frank Mullen   Oldsmar, FL29:07.7 104477  173 Unattached
8 Jerry Kyckelhahn   Palm City, FL29:09.1 167298  100 Unattached
9 Tom Neal   29:22.6  174 Unattached
10 Ron Ferreira   10:12.2  175 Unattached

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pedro Medina   Orlando, FL49:46.5 177274  350 Atlantic Shores Velo
2 Ken Vida   Lithia, FL49:46.7 60148  336 Best Of The Bay Cyclist
3 Miguel Luis   Hialeah, FL49:46.7 138708  307 Herbal Life/bike America Racing Team
4 Joshua Titsworth   Bradenton, FL49:46.8 193738  352 Unattached
5 David Alexandrou   Lutz, FL49:47.1 122403  338 West Coast Cycling
6 Scott Dacunha   Lake Worth, FL49:47.4 197876  310 Breakaway Cycling Llc
7 Craig Creeden   Longwood, FL49:47.5 211913  311 Orlando Road Club Inc
8 Dominic Ollivierre   Tampa, FL50:14.9 246411  358 West Coast Cycling
9 Timothy Hutton   Wesley Chapel, FL50:14.9 171783  308 West Coast Cycling
10 lazaro mencia   Orlando, FL50:15.0 268717  351 Atlantic Shores Velo
11 Cody Johnson   Tallahassee, FL50:15.7 202661  340 Unattached
12 Jesse Morse   Harker Heights, TX50:15.8 56909  359 Unattached
13 Blake Bessette   Boca Raton, FL50:15.9 275304  331 Bicycle Generation
14 R Maitland Jones   Tallahassee, FL50:16.3 256772  342 Unattached
15 Mijail Gonzalez   Hialeah, FL50:16.4 222218  357 Unattached
17 Kim Anthony Solano   Kissimmee, FL50:16.7 260455  323 Glory Racing
18 Brandon Upson   Deltona, FL50:16.8 250358  607 Orlando Road Club Inc
20 Jon Meyer   Deltona, FL50:18.0 248178  321 Orlando Road Club Inc
21 Neal Shepherd   Palm Coast, FL50:18.0 244277  319 Orlando Road Club Inc
22 Richard Perpinan   Debary, FL50:18.5 219854  355 Atlantic Shores Velo
23 Paul McManus   Tallahassee, FL50:18.7 23739  304 Atomic Race Team
24 Dayne Johnson   Tallahassee, FL50:18.8 202662  349 Unattached
25 Ralph Blanco   Tampa, FL50:19.0 240852  354 West Coast Cycling
26 David Wright   Temple Terrace, FL50:19.2 192735  334 Orlando Road Club Inc
27 Todd Barczak   Winter Park, FL50:19.5 218682  313 Orlando Velo
28 Peter Pawlus   Sarasota, FL50:20.0 252549  360 Unattached
29 Michael Graham   Tampa, FL50:20.4 13862  200 Neptune Cyclery
30 David Chipchase   Dupont, WA50:20.8 220071  326 Cbc Racing
31 Diego Henao   Tampa, FL50:21.4 247861  353 Team American Classic
33 Colin Rice   Orlando, FL50:24.1 226235  315 Orlando Velo
34 Sean Lynch   Deltona, FL50:30.2 244744  320 Orlando Road Club Inc
35 Martin Bates   Odessa, FL50:31.5 2867  303 West Coast Cycling
36 Carlos Martin   Tampa, FL50:35.1 60937  361 West Coast Cycling
37 Henry Willis   Orlando, FL50:40.1 187343  337 Atlantic Shores Velo

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brett Dowd   00:00.0   Unattached
2 Lucas Wardein   Naples, FL45:06.0 233364  318 Orlando Road Club Inc
3 osvaldo delgado jr   Port Saint Lucie, FL45:06.2 261127  346 Unattached
4 chuck holstein   Lecanto, FL45:06.7 263775  327 Citrus Cycling
5 james stahlschmidt   Tampa, FL45:06.7 258140  322 West Coast Cycling
6 Harry Portellos   Tampa, FL45:06.8 84914  347 Gearlink Team
7 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL45:06.9 271372  615 Colavita Racing Inc.
8 Douglas Pitts   Inverness, FL45:07.5 105325  213 Citrus Cycling
9 Robert Stewart   Jacksonville, FL45:07.7 120593  305 Velobrew Cycling Club
10 James Knight II   Bartow, FL45:07.7 217003  324 Unattached
11 Robert Kilcullen   North Port, FL45:08.3 139406  348 Best Of The Bay Cyclist
12 David Ballagh   Clermont, FL45:08.5 220117  314 Orlando Road Club Inc
13 James McConnell   Orlando, FL45:08.8 176305  309 Orlando Road Club Inc
14 Tim Powers   Zephyrhills, FL45:10.1 228614  316 Citrus Cycling
15 Tracy Mullins   Winter Garden , FL45:11.0 247173  345 Team Armada
16 Michael Suver   Tavares, FL45:11.1 271441  328 Unattached
17 Luis Hernandez Jr   Debary, FL45:11.9 230518  317 Team Armada
18 Andrew Schluck   Monticello, FL45:14.3 266290  329 Atomic Race Team
19 Bradley McDonald   Mckinney, FL45:25.2 270062  343 Atomic Race Team
20 Geoff McConnell   Panama City Beach, FL45:36.9 243218  341 Atomic Race Team
21 Derek Phillips   Lakeland, FL45:08.7 275079  333 Best Of The Bay Cyclist
22 Oscar Garcia   Orlando, FL29:03.0 282138  335 Glory Racing
23 Brian Gentry   Winter Park, FL20:16.9 71391  344 Team Armada

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Francisco Hernandez   45:06.2  516 Unattached
2 Guillermo Suarez   Tampa, FL45:06.3 283294  512 Unattached
3 Adam Shipanock   45:06.5  522 Unattached
4 Patrick Sansbury   Deerfield Beach, FL45:06.5 280726  518 G2 Health
5 Joseph Vazquez   Miami Beach, FL45:06.6 259194  501 Sun Cycling Team
6 James Schurman   Deerfield Beach, FL45:07.7 284479  617 Unattached
7 Sean O'Neill   Miami, FL45:08.4 276271  510 Unattached
8 David Horst   45:08.7  519 Unattached
9 Chad Bessette   Boca Raton, FL45:08.7 275998  508 Unattached
10 Brent Hall   45:08.9  523 Unattached
11 Yosvani Rosell   45:09.0  517 Unattached
12 Sean Mather   45:09.4  618 Ringling Bicycles
13 David Lavenhagen   Gainesville, FL45:09.4 275290  511 Unattached
14 Mark Ibarra   Brandon, FL45:54.9 241386  506 Unattached
15 Reinel Venereo   45:39.1  515 Unattached
17 Chris Niles   45:01.1  526 Unattached
18 Tyler Vann-Campbell   Tampa, FL45:09.7 272679  521 Unattached
20 Byers Levy   25:44.3  101 Unattached

Women - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Ciara Hopkins   Clermont, FL28:50.4 257184  611 Orlando Road Club Inc

Women - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Michelle Blake   Orlando, FL28:49.4 233167  602 Colavita Racing Inc.

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristin Sanders   Hobe Sound, FL48:06.6 193955  71 Aarons/l5flyers
2 Frances Elliott   Palm Beach Gardens, FL48:06.9 68653  69 Unattached
3 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL48:09.2 126302  58 Hub Racing
4 Heather Elliot-Jones   48:10.2  66 Florida Velo
5 Sheila Orem   Mt Airy, NC48:10.3 126277  70 Herbal Life/bike America Racing Team
6 Jacqueline Kurth   Palm City, FL48:10.5 182253  59 Team Kenda Tire
7 Julie Bishop   Lakeland, FL48:11.2 217819  73 Team Revolution
8 Tamyra Barnard   Dania Beach, FL48:11.5 202120  67 Herbal Life/bike America Racing Team
9 Karina Kroll   Weston, FL48:21.7 157601  68 Herbal Life/bike America Racing Team
10 Kimberly Vaughan   Odessa, FL48:46.8 242810  61 Unattached
11 Christi An Hansley (1 - Cat2)   Ft. Lauderdale, FL49:44.9 209417  72 Tristar Cycling Team
12 Heather Davis   Fletcher, NC20:32.2 239644  60 Unattached

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 meiryele dos anjos   Boca Rato, FL27:42.3 274999  64 Herbal Life/bike America Racing Team
2 Julie Pitts   Inverness, FL28:04.4 272986  63 Citrus Cycling
3 Richeson Lily   28:20.8  65 Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFOSMOBonk BreakerCUORESierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee