Race Results for
Piney Hills Classic Stage Race
Ruston, LA
(Event Information)
Short Track on 10/26/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP/BG

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Martin     222 
3 Mike Norman   01:00  295 
4 Darryl Rosenfeld   Bellaire, TX02:00 255458  301 
5 Zach Carlson   03:00  352 Richardson Bike Mart
6 Collin Vandivere   Spring, TX04:00 269458  351 Woodlands Cycling Club
7 Frederick Willemsen   Round Rock, TX05:00 243606  307 NRCPedalmashers
8 Andrew (Drew) Tucker   Richardson, TX06:00 145515  308 Matrix/ Richardson Bike Mart
9 Jeff Heun   07:00  265 NRC/Pedalmashers
10 David Potter   08:00  431 LaS'port
12 Christopher Willemsen   10:00  523 NRCPedalmashers
13 Blake Powell   11:00  521 
DNF Roel Chapa     352 Bicycles Inc. / Trek
DNF Scott Gurganus   DNF  305 La S'port

Men - PR/SM/EX

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Fawley   Denton, TX01:00 198394  Park Place Lexus
2 Mitchell Comardo   Sugar Land, TX02:00 141179  Gary Fisher 29er
3 Rick Wetherald   Logan, UT03:00 188971  Solar Eclipse
4 Tracy Martin   Alexandria, LA04:00 166132  S3
5 Tristan Uhl   Austin, TX05:00 168160  12 Hotel San Jose
6 Sean Sindt   Austin, TX06:00 235943  15 Bicycle Sport Shop
7 Chris Carlson   Plano, TX07:00 6135  
8 Wallace Groda   Santa Fe, TX08:00 14246  Bike Barn/Gary Fisher/Subaru
9 Joshua Rosby   Baton Rouge, LA09:00 171261  10 Raising Cane's Racing
10 Keith Hargis   Dallas, TX10:00 125961  Team Coady & Lewis
11 Noel Reuter   Cedar Park, TX11:00 187774  14 Bicycle Sport Shop
12 Shaun Bonavita   Dallas, TX12:00 4168  13 Giant
13 Mason Quintana   Austin, TX13:00 187231  16 Austin Bikes
14 Craig Kunz   Austin, TX14:00 124975  Bicycle Sport Shop
15 Greg Parham   Durango15:00 211265  NRC/Pedalmashers

Men - EX - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Fleming   Damon, TX01:00 264099  21 Dallas Bike Works/Orbea
2 Ian Fleming   Damon, TX02:00 264098  22 Solar Eclipse

Men - EX - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Payson McElveen   Durango Co01:00 276372  40 Bicycle Sport Shop
2 Chris Drummond   Oklahoma City, OK02:00 269465  35 Schlegel Bikes
3 Eric Sutton   Sugar Land, TX03:00 272155  37 Houston Bicycle Company
4 Andy Pace   Houston, TX04:00 186414  42 Team Bike Lane
5 Federico Castro   Austin, TX05:00 225134  44 NRC/Pedalmashers
6 Patrick Quilter   Baton Rouge, LA06:00 226259  45 Delta Racing
7 Eric Comeau   Seattle, WA07:00 246279  31 Bike Barn/Gary Fisher
8 jeremy morris   Arlington, TX08:00 272491  39 B&B Bicycles
9 Jesus Martinez   09:00  36 CARVE/Orbea
10 Brian McGrath   Austin, TX10:00 252726  34 Cougar Cycling
11 Kyle Johnson   Austin, TX11:00 165778  41 UT Cycling
12 Andrew Neilson   Houston, TX12:00 235610  32 Sugar Cycles
13 Joshua Tschuor   Crosby, TX13:00 252112  43 Team Bike Lane

Men - EX - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jimmy Clarke   Cypress, TX01:00 202026  56 Bike Barn/Gary Fisher/Subaru
2 Tom Brandish   Mckinney, TX02:00 233679  52 Dallas Bike Works
3 Bobby Etheridge   Mc Kinney, TX03:00 254112  53 Real T Team / Tortoise Racing
4 John Williams   Dallas, TX04:00 140311  59 Dallas Bike Works
5 Kevin Johnson   Frisco, TX05:00 283671  61 Dallas Bike Works
6 Joshua Henderson   Austin, TX06:00 15780  55 
7 Tre' Haydel   Baton Rouge, LA07:00 211794  58 Raising Cane's Racing
8 Scott Borne   Covington, LA08:00 228867  57 
9 Jon Cotton   The Colony, TX09:00 265213  54 Real T Team / Tortoise Racing
10 Steve Etherton   Austin, TX10:00 271761  51 
11 James Ellis   Kyle, TX11:00 176061  60 NRC/Pedalmashers

Men - EX - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Ross   Austin, TX01:00 40280  97 Cycle Progression
2 Peter Stewart   Houston, TX02:00 167097  105 Bikesport
3 Kevin Fontenot   The Woodlands, TX03:00 271193  94 Team Bike Lane/WCCRT
4 John Larson   Mckinney, TX04:00 194312  99 Dallas Bike Works/Hooters
5 Vaughn Cavanaugh   Houston, TX05:00 194241  98 TREK/VW
6 Don Losawyer   Arlington, TX06:00 275430  96 PACC
7 Alex Arumi   Austin, TX07:00 1984  92 Cycle Progression
8 Forist David Jr   Converse, TX08:00 219282  104 Sage Cycles
9 Walter Megura   Plano, TX09:00 111657  93 McKinney Velo
10 Bobby Lincoln   Park City, UT10:00 81215  100 COMPETIVE CYCLIST
11 Martin Palacios   Dallas, TX11:00 146849  102 Dallas Bikeworks/Team Hooters
12 William Moritz   Houston, TX12:00 161036  91 Team Lone Wolf
13 John R. Jr. McCauley   13:00  101 Bicycles Inc
DNS john hogenmiller   Lakeway, TXDNS 275877  95 

Men - EX - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Spencer Jewell   Waco, TX01:00 110566  140 Sage Cycles
2 Andy Kathan   Tyler, TX02:00 18590  146 Mad Duck
3 Ronald Leazer   Bossier City, LA03:00 243607  142 
4 Alan Johnson   Dallas, TX04:00 157600  131 Matrix/RBM
5 Rick Morris   Provo, UT05:00 177354  143 Team Sage Cycles
6 Randy Wolf   Grapevine, TX06:00 192283  134 Mad Duck
7 Randy James   07:00  144 Sage Cycles
8 Robert Grant   Newfoundland, NJ08:00 13909  138 Karbo Bros. Pools/Mad Duck
9 Bill Moreman   Arlington, TX09:00 84650  133 Bicycles Inc./TREK
10 Richard Suggs   Nacogdoches10:00 138422  132 NRC/Pedal Masher
11 Michael Kolat   Lake Jackson, TX11:00 88139  147 
12 Frederic Schmid   Waco, TX12:00 109257  139 Bicycles Outback
13 John Howell   Austin, TX13:00 169633  141 Velocity
14 Bohumil Kral   Beaumont, TX14:00 129177  136 
15 Desmond Rolf   La Marque, TX15:00 105398  137 Bikesport
16 Scott Schaefer   Houston, TX16:00 126923  135 Southern Elite/Sun & Ski

Women - SP/BG

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julia Jenkins   Houston, TX01:00 206021  363 Bike Sport
2 Madelyne Groda   02:00  391 Subaru/Gary Fisher/Bike Barn

Women - EX - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kara Uhl   Smithville, TX01:00 185730  161 Solar Eclipse

Women - EX - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claire McKenna   Austin, TX01:00 280868  171 Team Hammerhead
2 Rachel Byus   Chandler, AZ02:00 260379  38 Compliance Depot/Mad Duck

Women - EX - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melanie Etherton   Austin, TX01:00 271764  183 
2 Nicole Call   Denton, TX02:00 264084  184 NRC/Pedalmasher
3 Catherine Marchak   Houston, TX03:00 203939  182 
4 Kathleen Karpinski   Austin, TX04:00 241074  181 Austin Bikes/Revenant

Women - EX - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cynthia Stewart   Baytown, TX01:00 194836  193 Bike Barn/Gary Fisher/Subaru
2 Tanya Woody   San Antonio, TX02:00 236072  192 
3 Kathy Johnson   Dallas, TX03:00 157466  191 Matrix RMB
4 Pamela Jackson   Garland, TX04:00 157028  194 Mad Duck Max Muscle

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUOREOSMOBonk BreakerSpyUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee