Race Results for
MSC #9, SolSquared G3, MSC Gravity Finals
Granby, CO
(Event Information)
Downhill on 08/30/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blake Weber   Parker, CO3:38.49 263904  537 Team Kozos
2 Austin HACKETT-KLAUBE   3:45.45  593 Great Adventure Sports
3 Kellen Lutz   Fraser, CO3:51.56 265510  569 Totally Wired Cyclery
4 Roy Benge   Carbondale, CO3:54.09 246529  611 The Fix
5 Wiley KAUPAS   3:58.28  702 Great Adventure Sports / Empir
6 Jesse GEORGE   4:03.61  692 Monster Drop Shop
7 Chase Nelson   Littleton, CO4:03.76 264517  563 
8 Matthew Branney   Littleton, CO4:06.13 219366  526 RPM/Yeti
9 Tanner Spence   Carbondale, CO4:07.97 246796  547 Orbit Racing

Men - SP - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colin PICKETT   3:25.79  623 Crested Butte Academy/GoBig Mo
2 Marcus Kates   Glenwood Springs, CO3:34.96 266827  581 
3 Craig Lange   Any Town, CO3:39.00 239734  578 Mojo Wheels
4 David Renne   Littleton, CO3:39.32 257929  559 Mojo Wheels
5 Matt Lees   Denver, CO3:40.08 241008  574 Mojo Wheels
6 Zach Johnson   Nederland, CO3:40.38 246433  583 Terminal Velocity Racing
7 Kyle MOODAY   3:42.50  564 
8 Robbie BROOKS   3:43.99  606 
9 Luke CUTLER   3:44.20  683 Crested Butte Academy
10 Brad White   Morrison, CO3:47.27 240286  521 Mojo Wheels
11 William Lees   Denver, CO3:47.67 236554  576 Mojo Wheels
12 Boston Cleek   Arvada, CO3:49.14 268478  604 KOZOS
13 Madison Bailey   Carbondale, CO3:49.27 227702  616 The Fix
14 Alec Toney   Basalt, CO3:51.44 278324  505 Team Geronimo
15 Paul MCSPARIN   3:52.20  565 
16 Martin Novak   Longmont, CO3:52.31 261097  628 The Fix
17 Sam Beckett   Conifer, CO3:52.97 236505  614 Mojo Wheels
18 Brae Patten   Gunnison, CO3:55.69 230367  561 Tokyo Joes
19 Brendan Smith   Boulder, CO4:02.42 247716  552 The Fix
20 Sean Matanovich   Golden, CO4:05.39 277272  700 
21 Mitchell hodge   Lyons, CO4:06.10 263832  587 Bitterbrush Cycles
22 Joe Hickey   Boulder, CO5:54.55 230679  670 Orbit Racing
DNP Joe Magnetti   Westminster, CODNS 246508  527 Orbit Racing
DNP Gus Berg   Basalt, CODNS 280790  610 

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Yosei Ikeda   Boulder, CO3:40.49 213185  693 TVR/Industry Nine/Push/Intense
2 Whit BOUCHER   3:42.77  704 
3 Mikhail TIMONIN   3:45.85  688 
4 Price SELIGER   3:48.52  555 BCD/Nemesis Projects
5 Mark Mitchell   Lakewood, CO3:48.85 243204  684 Green Mountain Sports
6 Christopher SHIELDS   3:54.41  658 Monster Drop Shop
7 Travis HISTED   3:54.94  588 
8 Jarrett PERRY   3:58.20  667 
9 Matt Ripley   Greenwood Vlg, CO4:03.52 230682  530 TVR/Industry Nine/Fox Shox/Pus
DNP dacre dunn   Boulder, CODNS 280421  680 
DNP Nathan ESPINOSA   DNS  597 Wheat Ridge Cyclery
DNP Nathaniel Gentile   Andover, MADNS 233185  674 Thug Mansion Racing

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric LANDIS   3:43.44  642 
2 Matt Parke   Denver, CO3:50.78 278454  648 Team Kozos
3 Travis Elmblad   Lakewood, CO3:55.93 276575  636 Primal Factory Team
4 Todd Wilson   Lakewood, CO3:56.06 229305  531 Team Kozos
5 Michael VANDAMME   4:03.52  540 Papa Grows Funk
6 Andrew WELCH   4:09.51  650 Singletrack Factory
7 Matt GIARAFFA   4:43.74  689 
8 Patrick McDonnell   Denver, CO12:58.51 277263  566 Mojo Wheels

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Santiago Garcia III   Central City, CO3:47.72 179289  627 Primal Factory Team
2 Scott Hornick   Littleton, CO3:47.79 283043  584 NICHEZ / Del Friscos / GOD
3 Matthew Hentze   Englewood, CO3:48.03 265566  699 Mojo Wheels
4 Duncan WHEELER   3:48.69  669 
5 Scott Richards   Boulder, CO3:56.20 263444  695 Orbit Racing
6 Larry YOUNG   3:56.88  657 Trek
7 Kazzy SAITO   3:57.90  557 Paradise Bakery
8 Jesse Riel   Ft Collins, CO3:59.25 104215  558 ZFS Action Group
9 Richard Peters   Denver, CO4:06.89 265505  560 Mojo Wheels
10 Chris SIEBE   4:07.94  553 
11 Todd Hood   Monument, CO4:13.73 270990  585 Mojo Wheels
12 Dale BULLITT   4:45.73  662 

Men - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Serra Jr   Highlands Ranch, CO4:01.48 264067  554 Bikesource
2 Michael Monsauret   Aspen, CO4:09.73 246557  626 Terminal Velocity Racing/The F
3 Steve King   Denver, CO4:11.44 230516  655 Mojo Wheels
4 Michael Lees   Denver, CO4:15.47 263867  575 Mojo Wheels
5 Sean Smith   Westminster, CO4:21.46 252296  619 
6 Mike Haley   Evergreen, CO4:29.34 128522  591 Team Evergreen Racing
7 Tom BUSCHER   4:41.48  653 One Ghost
8 Tom BUELL   4:50.33  640 Team Sportique
9 Tom Stevens   Carbondale, CO5:10.10 265521  546 Yeti/RPM
10 Scott Branney   Highlands Ranch, CO5:14.49 237847  532 RPM/Yeti
DNP michael Kast   Littleton, CODNS 250397  506 
DNP Don Ferris   Littleton, CODNS 280399  534 Entropy Bikeworks
DNF Kevin Weber   Parker, CODNF 278469  539 KOZOS

Men - SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nyle Schleeter   Denver, CO3:17.22 258402  45 Mojo Wheels
2 Matt Russell   Fort Collins, CO3:22.07 217448  56 970 / Road34
3 Ian Estes   Laramie, WY3:23.02 278863  64 
4 Wylie Robinson   Boulder, CO3:23.57 158428  25 Your Mom
5 Frederick Bratschie   Vail, CO3:23.72 264613  59 970 Biking
6 Blair Reed   Boulder, CO3:24.05 201148  21 Orbit Racing/Spy Optics/Sun Ri
7 Trevor Hallenbeck   Highlands Ranch, CO3:24.44 215085  11 Mojo Wheels
8 James McNeill   Huntington Beach, CA3:24.76 215571  39 The Path
9 Christopher Mari   Somers Ny3:25.46 249170  28 Formula 420 Racingv
10 Shawnee McGovern   Boulder, CO3:25.72 83560  20 Orbit Racing/TLD/Maxxis
11 Shawn Neer   Arvada, CO3:26.59 203249  65 Orbit Racing
12 Rob Way   Crested Butte, CO3:27.62 217549  49 CBMP
13 Travis Marshall   Grand Junction, CO3:29.95 182848  27 Grassroots Cycles
14 Brandon Turman   Costa Mesa, CA3:31.91 198744  22 Mafia Racing/MRP/Fox
15 Troy Cooperman   Arvada, CO3:35.74 243868  68 Mojo Wheels
16 Antonio Gradillas   Albuquerque, NM3:36.42 180870  46 Bike Works Albuquerque
17 Justin Hallenbeck   Highlands Ranch, CO3:36.52 215088  40 Aspire Racing
18 Tasso Koch   Atherton, CA3:36.57 226613  66 Habilis Downhill / Thug Mansio
19 Denis Kremenetskiy   Irvine, CA3:37.89 255205  47 Grant Sports/Tressel
20 Jason Moody   Littleton, CO3:40.14 225293  26 Mojo Wheels
21 Jordan Rupe   Wilson, WY3:49.88 235836  23 Team Totally Wired
22 Alexander McGuinnis   Portland, OR5:23.39 245733  646 Team Krunk Shox
DNP Mark Milliken   Grand Junction, CODNS 141733  57 www.adamway.com
DNP Cory Ross   Basalt, CODNS 151796  10 Team Geronimo
DNF Jake Anderson   Stoneham, MADNF 121806  61 Telluride Sports

Men - Cat 1/2/3 - Vet - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Thompson   Denver, CO3:17.39 99996  48 Big Crank Racing
2 Daniel Weinman   Taos3:22.53 161751  76 Paradisepower.net/taos Cyclery
3 Shawnee McGovern   Boulder, CO3:25.37 83560  52 Orbit Racing/TLD/Maxxis
4 Gene Hamilton   Morrison, CO3:29.19 14808  53 Betterride.net/Orbit Racing
5 Zachariah White   Boulder, CO3:40.29 55943  24 Giant Grassroots Team
DNF Andy WINORADSKY   DNF  33 Team SolVista

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Culp   Park City, UT3:19.21 249639  645 Brothers Bikes
2 Peter Schulze   Los Alamos, NM3:24.12 263802  663 RPM/Yeti
3 Andy Proctor   Dillon, CO3:24.25 218094  529 RPM/Yeti
4 Evan Powell   Boulder, CO3:25.52 243877  676 The Fix
5 Logan James   Durango, CO3:25.70 215000  629 2nd Ave Sports
6 Samuel Stevens   Carbondale, CO3:25.85 217240  545 RPM/Yeti
7 Dustin Belcher   Carbondale, CO3:26.09 215649  525 Team Totally Wired
8 Sam Powers   Lyons, CO3:26.45 254261  528 Bitterbrush Cycles
9 Bergen Tjossem   Vail, CO3:30.99 245337  543 Rpm/yeti
10 Dustin Coker   Sedona, AZ3:31.62 264187  621 RPM/Yeti
11 Jeffrey Kamper   Littleton, CO3:33.99 230683  625 Mojo Wheels
12 Jordan Hill   Highlands Ranch, CO3:38.64 230595  589 Mojo Wheels
13 Paul Komatz   Centennial, CO3:41.15 261439  649 Kozos
DNP Broc Patterson   Indian Hills, CODNS 245793  524 Kozos
DNP Teddy Benge   Carbondale, CODNS 227700  612 The Fix

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Motherway   Loveland, CO3:23.87 174765  682 Jett / The Fix
2 Max Beard   Englewood, CO3:29.04 236042  617 Yeti/RPM
3 William McLamb   Boulder, CO3:30.72 253212  673 Thug Mansion Racing
4 Marshall Roach   Grand Junction , CO3:30.90 221884  681 Haro Bikes/Absaroka Bikes
5 Sadhu Low   Sedona, AZ3:34.30 264768  660 Sedona Bike & Bean
6 Joe DeFosset   Fort Collins, CO3:34.42 201470  599 ZFS/SixSixOne
7 Alex Prouty   Durango, CO3:34.71 254235  501 Crested Butte Mtn School
8 Dan Cocharo   Englewood, CO3:37.15 222521  622 Aspire Racing
9 Brad Hall   Gunnison, CO3:37.27 258616  675 Rock Shox/SRAM
10 Chris Lyons   Telluride, CO3:40.76 278267  568 Boulder MTB Racing
11 Steven Flynn   Laramie, WY3:43.92 201488  666 
12 Sergio Reynese   Basalt, CO3:45.11 283246  643 
13 Vincent Powell   Boulder, CO3:48.82 245921  508 epicoutfit.com

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vince Sanchez   Albuquerque, NM3:23.89 31197  556 
2 Peter Knepper   Grand Junction, CO3:26.98 122360  579 
3 Sean Coenen   Westminster, CO3:33.25 245871  638 Primal Factory/morewood/freshp
4 Billy Parker   Denver, CO3:37.97 230066  631 
5 Kevin SHEEHY   3:38.42  691 Yeti
6 Tyler Moore   Austin, TX3:38.57 42944  664 Lonestar Gravity
7 Pete Boerschinger   Dillon, CO3:40.39 252017  635 Primal Factory/Intense Cycles/
8 Michael Johnson   Gunnison, CO3:41.93 261366  618 CBMP
9 Bruce Swan   Paige, TX3:41.96 95288  672 
10 Parker Moore   Denver, CO3:53.26 232173  656 970 Biking/Road 34
11 Ethan Trembley   Durango, CO6:22.29 136362  630 Second Avenue Sports
12 Brian Pier   Golden, CO6:30.00 192988  690 Yeti

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Wilber   Silverthorne, CO3:30.11 268353  633 Monster Drop Shop/Rock Garden
2 John Lewis   Henderson, CO3:30.12 261966  572 Sports Garage
3 Scott Spangler   Albuquerque, NM3:30.30 259921  551 
4 Glen Lehigh   Parkcity, UT3:30.67 282021  573 Summit Honda
5 Joe Bearden   Austin, TX3:35.26 224856  665 Lone Star Gravity
6 Jeff Kegu   Leadville, CO3:35.42 245608  511 Primal Factory/Fox Shox/Maxxis
7 Chris Webb   Lakewood, CO3:35.66 266715  510 Monster Drop Shop
8 Matt Robb   Crested Butte, CO3:39.01 248130  677 CBMP
9 Wesley Bennett   Golden, CO3:41.90 250067  703 
10 Jeffrey Graceffa   Crested Butte, CO3:43.80 246647  647 CBMP / Lobar / The Secret Stas
11 Bryan Redding   Winter Park, CO3:50.29 263281  624 Grand Sports/Trestle
12 Joseph Dodds   Lakewood, CO3:50.65 191597  535 Canyon Cycles
13 James Binford   Breckenridge, CO3:55.59 158537  609 Monster Energy/Giant
14 Coleigh Patrick   Superior, CO3:56.55 245908  634 Primal Factory Team
15 Cole Trout   Golden, CO3:58.45 204952  542 Orbit Racing
16 Evan Chute   Golden, CO3:59.96 180833  509 RPM/Yeti

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wade Wilderman   Fraser, CO3:40.51 38221  512 Team Totally Wired
2 Curt Clemetson   Aspen, CO3:45.52 279045  515 Dead Bros
3 Chris Conroy   Evergreen, CO3:53.36 136717  533 Yeti Cycles
4 Keith Darner   Golden, CO3:56.08 8663  514 Rpm/yeti/kenda/fox
5 Brian Bailey   Carbondale, CO3:57.43 227699  615 The Fix Bike Shop
DNP Scott Hackett   Lakewood, CODNS 14537  502 JDS Sportcoaching
DNF Michael Patterson   Indian Hills, CODNF 247205  513 Kozos

Men - BG - Junior - 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Spence   Carbondale, CO4:44.29 248811  548 Orbit Racing
2 Marcus Medford   Englewood, CO5:07.86 265361  518 Team Kozos
3 Danny Weber   Parker, CO5:23.40 278550  538 Team Kozos
4 Sam Serra   Highlands Ranch, CO5:42.08 262502  519 Bikesource
5 Devon MCDADE   5:43.30  567 Downhill Domination
DNP Josh Conroy   Evergreen, CODNS 280785  523 Yeti Cycles
DNP Sawyer COUSINEAU   DNS  601 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jackson BUSCHER   3:58.38  654 One Ghost
2 Wylie Brownell   Carbondale, CO4:05.77 280478  651 
3 robert pettit   Basalt, CO4:15.81 267136  503 
4 Penn LUKENS   4:25.95  570 
5 Cooper SCLAR   4:32.57  701 Totally Wired
6 Connor Hodge   Durango, CO4:43.13 263836  586 Bitterbrush Cycles
7 Wesley Medford   Englewood, CO4:46.38 265366  517 Team Kozos
8 Nick SEAR   4:50.94  652 Team Wylie
DNP Tony GOLENZ   DNS  595 

Men - BG - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Haley   Evergreen, CO3:46.77 198616  592 Mojo Wheels
2 Ty BROOKS   3:46.87  607 
3 Shane Catalan   Westminster, CO3:52.78 262048  520 Orbit Racing
4 Ben conroy   Evergreen, CO4:01.61 280786  522 Yeti Cycles
5 Josh GONZALES   4:03.99  594 
6 Chase Lewis   Laramie, WY4:05.42 258792  571 C.A.S.S.
7 Andy CREAGER   4:05.84  600 
8 Jef Surdo   Woodland Park, CO4:06.99 280793  544 
9 Cody Costa   Centennial, CO4:09.69 264880  602 
10 Jay Fraser   Arvada, CO4:12.08 278414  596 
11 Cody ISAMAN   4:12.71  686 
12 Alex KATES   4:14.20  580 
13 Jesse ALLEN   4:15.16  644 
14 Jamie MAHNKE   4:27.63  679 
15 Wes MCKERRIHAN   4:28.56  687 
16 Cameron Spies   Sedalia, CO4:32.03 272275  668 Mojo Wheels
17 Wiliam Beilke   Aurora, CO4:44.13 267179  694 Mojo Wheels
18 Hayden Kast   Littleton, CO5:34.47 242952  504 Mojo Wheels
DNP Stephen CHENEY   DNS  605 C.A.S.S.
DNP Bill Woods   Lyons, CODNS 279103  536 
DNF Sean ORR   DNF  562 

Men - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hazen KREIS   3:42.37  698 
2 Adam CARRERA   3:56.09  697 
3 Karl BUCK   3:56.76  696 
4 Brian Rief   Colorado Springs, CO3:58.60 278994  507 Mojo Wheels
5 bart spedden   Superior, CO4:33.07 274655  549 Team Primal
6 Albert CALLIS   4:41.14  661 Yeti
7 Josh COOK   4:43.71  603 
8 Scott JONES   4:53.84  639 
9 Jason Krause   Palmer Lake, CO6:10.18 268242  500 
10 Christopher Taylor   Colorado Springs, CO6:51.46 247957  632 
DNF Beale SMITH   DNF  678 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Gwin   Wildomar, CA3:01.05 274107  38 Yeti Fox
2 Steven Wentz   Costa Mesa, CA3:11.51 148884  31 Team SolVista
3 Joey Schusler   Boulder, CO3:12.09 201238  34 Yeti/Fox Shox
4 Marcelo GUTIERREZ VILLEGAS   3:12.58  67 Cafe De Colombia/Etaservisios/
5 Chris Boice   Albuquerque, NM3:12.60 215006  35 Fox Shox/yeti Cycles
6 Derek CHAMBERS   3:12.77  60 Pinkbike/Devinci/NRG
7 Cody Wilderman   Fraser, CO3:14.04 135075  18 Team Totally Wired
8 Matthew Thompson   Denver, CO3:15.04 99996  17 Big Crank Racing
9 Todd Olsen   Silverthorne, CO3:15.23 26700  54 Recycle Ski and Sport
10 Mike Kreger   Louisville, CO3:15.53 194108  58 The Fix/Transition Bikes/Fly R
11 Zach Griffith   Littleton, CO3:15.55 192979  29 Zach Griffith
12 David Ziegman   Wheatridge, CO3:15.72 111812  41 Yeti
13 Ross Milan   Denver, CO3:15.97 173237  36 Yeti/Fox Racing Shox
14 Matthew Fisher   Boulder, CO3:16.79 113183  43 TheFixBikes.com
15 Philip Wheeler   Colorado Springs, CO3:17.41 169103  74 The Fix
16 Tim Sharp   Denver, CO3:18.35 194305  37 Yeti/Fox Racing Shox
17 Szymon Kowalski   Lakewood, CO3:18.54 192143  71 Mojo Wheels
18 Caleb Cambern   Boulder, CO3:19.03 230230  55 
19 Ariel Lindsley   Aptos, CA3:19.73 134618  44 Yeti/Fox
20 Michael Buell   Nederland, CO3:20.74 202502  69 Team Geronimo
21 Naish Ulmer   Hood River, OR3:21.33 175253  63 Go-Ride.Com
22 Chris Shewmake   Denver, CO3:22.22 212815  73 Sol Vista Bike Park
23 Daniel Weinman   Taos3:23.80 161751  75 Paradisepower.net/taos Cyclery
24 Jamas Stiber   Vail, CO3:24.77 14  62 Stiber Racing
25 Gene Hamilton   Morrison, CO3:28.19 14808  72 Betterride.net/Orbit Racing
26 Dante Harmony   Tucson, AZ3:29.97 192657  51 Zumbi/All Mountain Cyclery/Hay
27 Brian Buell   Jamestown, CO3:42.49 218052  70 Geronimo Racing
DNP Doug Ewer   Denver, CODNS 182791  30 Big Crank Racing
DNP Kain Leonard   Gunnison, CODNS 173480  19 Crested Butte Academy/TLD/Maxx
DNP Andy WINORADSKY   DNS  32 Team SolVista

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christen Boyer   Aspen, CO4:08.60 248742  608 High Society Freeride
2 Lauren HEITZMAN   5:09.57  590 
3 Jennifer Johnson   Golden, CO5:18.75 280519  582 Orbit Racing
DNP Soraya Khalje   Denver, CODNS 247193  516 Orbit Racing

Women - BG - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katy MONGER   4:26.49  685 
2 Jamie Edgecomb   Winterpark, CO4:31.05 279932  637 Team Primal
3 Amber Price   Westminster, CO4:42.91 255122  620 
4 Jill Behlen   Boulder, CO4:43.93 210228  613 
5 Kristin BUELL   5:04.27  641 
6 Brittany Engleking   Nederland, CO5:07.08 278892  598 
7 Danielle SHEWMAKE   5:11.05  705 
8 Lana LAWSON   5:13.35  577 
9 Jenelle Spedden   Superior, CO7:04.84 278886  550 Team Primal

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Bauer   Olympic Valley, CA3:47.90 261979  16 Team Dead Bros
2 Sage Wilderman   Fraser, CO3:54.27 199903  15 Team Totally Wired
3 Jacqueline Harmony   Tucson, AZ3:55.48 191051  50 Zumbi/Loeka/All Mountain Cycle
4 Abigail Hippely   Santa Cruz, CA3:59.13 184801  12 Yeti
5 Neven Steinmetz   Boulder, CO4:27.92 199716  13 Team Totally Wired
6 Jessica Vogt   Boulder, CO4:50.85 161705  42 Turner
DNP Stephanie Hatalsky   Gunnison, CODNS 230263  14 Crested Butte Academy

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOSpyShimanoUSACDFSierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee