Race Results for
International Cycling Classic
various, WI
(Event Information)
Criterium on 07/27/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Masters - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark McGeen   Waukesha, WI 23462  830 Team Mack Racing
2 Chris Black   San Luis Obispo, CA 3814  898 Morgan Stanley/Specialized/24HR Fitness
3 Sean Coleman   Land O Lakes, FL 121299  823 US Armed Forces
4 David Worthington   Costa Mesa, CA 55233  870 Cynergy Race Team
5 Michael Klapperich   Fond Du Lac, WI 246141  914 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
6 Mark Scott   Aliso Viejo, CA 64124  869 Cynergy Cycles Race Team
7 Brent Emery   Menomonee Falls, WI 45303  875 Velo Trocadero/ Emerys.com
8 Phillip Godkin   Milwaukee, WI 47198  943 IS Corp
9 Stephen Gregorios   Long Beach, CA 135047  837 Morgan Stanley 24 Fitness Specalized
10 Gene Tolli   Albany, WI 83764  811 CZ Velo
11 Chris Halverson   Madison, WI 188913  814 Nova IS Corp
12 Steven Strickler (1 - Cat2)   Newport Beach, CA 107274  813 Amgen-Giant Masters
13 William Ochowicz   Pewaukee, WI 101140  919 IS Corp Cycling Team
14 Jeffrey Thompson (2 - Cat2)   Hartland, WI 91110  807 Team Beans & Barley
15 John VanSusteren   Mukwonago, WI 59414  815 LAPT CC
16 Kurt Otter (1 - Cat3)   Burlington, WI 109546  856 Beans & Barley
17 Kent Menzel   Greencastle, IN 108690  926 Scheller's Indiana Masters Racing Team
18 Todd King   Neenah, WI 179503  892 G.S. Circa Azzura
19 Robert Kron   Mount Prospect, IL 196375  806 Team MACK Racing
20 Dan Wellman   Brookfield, WI 214871  915 Team Mack Paper Co.
21 Clemens Kyllmann   Gurnee, IL 228399  824 Vision Quest
22 Daniel Truesdale   Wauwatosa, WI 124980  834 Team Mack
23 John Larson   Greendale, WI 57032  816 LAPT
24 Hector Saldana   Amaheim, CA 176724  920 Cynergy Cycles
25 Keith Koechell   Delafield, WI 199894  826 Nova IS Corp
26 John Peret   Hartland, WI 264352  896 Chiropractic Partners
27 Ivan Reynaldo Beltran   Rancho Santa Margarita, CA 45073  808 Simple Green / Cycles Veloce
28 John Fleckenstein   Pewaukee, WI 125362  839 Team Mack Racing
29 Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090  809 Beans and Barley

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam McClurg   Waukesha, WI 222744  818 LAPT
2 Matthew Hebard   Boulder, CO 153502  811 GS Boulder
3 Danny Robertson   Rolling Meadows, IL 256071  820 Team Mack Paper Co.
4 Alex Voitik   Champaign, IL 184412  769 Turin Bicycle/Barker+Nestor
5 Jason Kozicki   Green Bay, WI 160070  741 Nova/IS Corp
6 Maxwell Anderson   Hartford, WI 178840  821 Cyclesmith
7 Russell White   Lafayette, CA 236024  771 Kovarus / ABTA
8 Roger Troyer   Monterey, TN 251443  889 Hincapie Coca-Cola / Barkley
9 Gregory White   Lafayette, CA 246669  772 Kovarus / ABTA
10 Nicholas Frye   Madison, WI 258744  413 Team Wheaton Franciscan Healthcare
11 Samuel Geyer   Suamico, WI 258210  934 Baraboo Sharks
12 Nathan Longley   Brookfield, WI 239139  746 Team Beans & Barley
13 Marcus de la Fuente   Plano, TX 192585  715 GS Tenzing
14 Matthew Bohm   Dunlap, IL 249934  706 Proctor Cycling Team
15 Grant Stevens   Cedarburg, WI 125520  924 Team Extreme
16 Benjamin Stern   Mequon, WI 238365  871 Roaring Mouse Cycles
17 Jonathan Cook   Madison, WI 258925  866 Brazen Dropouts
18 Tim Pacholski   Newberlin, WI 246502  830 Velo Trocadero
19 Anthony Marino   Whitefish Bay, WI 106776  876 CZ Velo
20 Andy Powell   Chicago, IL 56700  964 PROJECT 5 RACING
21 Richard Rouse   Centerville, OH 236140  926 Team Dayton Bicycling
22 Jim Doherty   Glendale, WI 246368  804 IS Corp Cycling Team
23 Mark Harris   Northbrook, IL 115364  726 Northbrook Garner Bicycle Club
24 Brian Janssen   Milwaukee, WI 192576  912 Cafe Hollander
25 Joseph Kraynick   Milwaukee, WI 118413  743 Team Beans & Barley
26 Jeffrey Kramer   Franklin, WI 72959  951 CZ Velo
27 Damian Keckeisen   Milwaukee, WI 52757  942 Cafe Hollander RDC
28 Jeffrey McKillip   Belmont, NH 219454  878 Velo Trocadero

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marc Howe   Palm Bay, FL 264076  77 Gear Grinder
2 Doug Wambach   Menomonee Falls, WI 263312  118 Team Wheaton
3 John ShalekBriski   Spokane, WA 259043  126 USAF Academy Cycling Team
4 Jonathan Heile   Milwaukee 248092  20 Beans & Barley
5 Michael Jenich   Shorewood, WI 260373  114 Team Beans & Barley
6 Joshua Uecker   Janesville, WI 273669  132 LAPT CC
7 Bradley Cullen   Chilton, WI 47563  133 
8 Addison Faul   Madison, WI 258963  113 Team Wheaton Franciscan Healthcare
9 Tom Cole   Muskegon, MI 229301  120 West Michigan Coast Riders
10 Corey Dempski   Sussex, WI 257610  111 Cafe Hollander
11 Matthew Kennedy   Sullivan, WI 229190  91 Beans & Barley
12 John Reynders   Seattle, WA 255625  122 Team Wheel & Sprocket
13 Benjamin Hobson   Tucson, AZ 265143  63 Hub Bikes/Terrapin Beer
14 Nicholas Hardrath   Shorewood, WI 185482  112 Team Hampshire
15 Walker Brengel   Milwaukee, WI 281318  134 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
16 Jeff Zillner   Brookfield, WI 239450  131 IS Corp Cycling Team
17 Michael Weber   Whitefish Bay, WI 249214  117 ISCorp

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Russell     583 Team T&K
2 Michael Weber   Whitefish Bay, WI 249214  397 ISCorp
3 Joshua Uecker   Janesville, WI 273669  381 LAPT CC
4 Kyle Adkins     420 
5 Tyson Beck   Pewaukee, WI 62605  400 
6 Gary Snorek   Sauk City , WI 184135  639 Flying Bobcats
7 Daniel Mahlik   Milwaukee, WI 112059  647 Gear Grinder
8 Tony Damhoff   Lake Mills, WI 163551  346 UWP Cycling
9 John ShalekBriski   Spokane, WA 259043  399 USAF Academy Cycling Team
10 Christopher Lynch   Milwaukee, WI 278183  460 Kitchi - Mi - Kana
11 Jeffrey Naimon     316 
12 Mark Norton     689 Summit Avenue
13 Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770  325 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
14 Chip Camillo   Madison, WI 211962  643 Flying Bobcats
15 Giovanni Luna     599 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
16 Mike Kahl   Oregon, WI 199798  640 Flying Bobcats
17 Gregory Francken   Elm Grove, WI 201071  276 Team Wheaton Franciscan Healthcare
18 Patrick Brock   West Bend, WI 268180  414 Team Extreme
19 Michael Eckert   Sturgeon Bay, WI 227929  233 
20 Craig Busche   Wauwatosa, WI 250106  471 
21 Scott Groeler   Milwaukee, WI 174732  286 Gear Grinder
22 Randy Scoville   Fox Point, WI 265746  278 Gear Grinder
23 Ryan Kresse   Whitefish Bay, WI 266762  430 Crank Daddy's
24 Craig Bodkin   Carmel, IN 231477  231 Endeavour Cycling
25 Ron Knaflic   Eagle, WI 153493  235 
26 Kristoffer Puddicombe   Milwaukee, WI 278935  589 Team Beans & Barley
27 brian kennedy   Sullivan, WI 273844  389 Beans & Barley
28 David Nelson   Cedarburg, WI 274913  264 Team Extreme
29 Jeff Zillner   Brookfield, WI 239450  265 IS Corp Cycling Team
30 Matthew Hanson     642 Flying Bobcats
31 Jim Giese   Grafton, WI 256979  415 Team Extreme
32 Mike Herbrand   Grafton, WI 262578  230 Team Extreme
33 Craig Howe   Cedarburg, WI 266329  419 Gear Grinder
34 Rider Unknown      
35 Peter Kudlata   Mequon, WI 277885  277 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
36 Graham Charlton     686 
37 Jim Michler   Milwaukee, WI 196246  695 Team Geargrinder
38 Seth Frye   Greenfield, WI 275622  425 UW Milwaukee
39 Eric Hardrath   Milwaukee Wi 185463  433 Wheel & Sprocket
40 David Lex   Whitefish Bay, WI 214744  280 Cafe Hollander
41 Izaac Channen     629 Anarchy
42 Thomas Kmezich   Glendale, WI 280312  223 

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shalini Zabaneh     234 Hincapie Coca-Cola / Barkley
2 Rita Klofta   Greencastle, IN 269149  256 DePauw University
3 Jessica Prinner   South Elgin, IL 225342  209 ABD Cycling Team
4 Kaitlin Antonneau   Colorado Springs, CO 200237  208 IS Corp Cycling Team
5 Kelley Hess   Colorado Springs, CO 263476  242 Brazen Dropouts
6 Shelley Smith   Waukesha, WI 176947  252 Kenda Tire
7 Pascale Petro   Westmont, IL 273317  204 Team Apache
8 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  228 Kenosha Velosport
9 Deanna Courtney   Hartland, WI 263319  275 Team Chiropractic Partners
10 Terri Luna     239 Nova IS Corp
11 Sacha Horn   Muskego, WI 263536  266 Endeavour
12 Theresa Leal-Rocheleau   Waukesha, WI 49682  254 Team Chiropractic Partners
13 Jamie Valencheck   Webster Groves, MO 268406  264 Team Revolution
14 Jenna Johnson   Minneapolis, MN 257321  278 Morris Trucking Velo
15 Kristina Heath   Louisville, KY 258814  279 
16 Jessica Helmlinger   Cedarburg, WI 255881  227 Wheaton Franciscan
17 Siobhan Jones   Saint Louis, MO 228464  245 Michelob Ultra / Big Shark
18 Melissa Weddell   Boone, NC 200359  281 Team BI-LO
19 Rhiannon Jones   Saint Louis, MO 230811  244 Michelob Ultra / Big Shark
20 Brandi Gorden   St. Paul, MN 236871  258 Ski Utah Cycling Team
21 Megan McLaughlin   Houston, TX 249101  247 Team Revolution

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSpyShimanoUSACDFOSMOSierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee