Race Results for
Santa Ynez Valley National-NMBS #3
Los Olivos, CA
(Event Information)
Cross Country on 05/17/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Williams   Big Bear City, CA1:00:58.33 227522  524 BEAR VALLE
2 Spence Peterson   Mill Valley, CA1:03:34.50 235691  669 ABOVE CATE
3 Nicholas Tarrant   La Verne, CA1:07:07.44 271064  529 SC VELO
4 SKYLER TAYLOR   1:07:11.16  493 ABOVE CATE
5 ALEX HOWARD   1:09:33.36  1042 ABOVE CATE
6 BOB SIEGEL   1:09:42.55  1041 

Men - SP - Senior - 1-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas Crawford   Thousand Oaks, CA1:23:23.81 261625  1087 WESTLAKE C

Men - SP - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOEY DOLOWY   1:11:09.48  1081 OUTER CIRC
2 ALFREDO CABRERA   1:12:41.03  1097 BICYCLE JO
3 Troy VanderWende   Idyllwild, CA1:19:05.63 279381  1008 IE BIKES
4 Jeffrey Steinhart   Reseda, CA1:21:31.14 41490  582 BICYCLE JO
5 Jeff Johnson   Santa Maria, CA1:23:08.98 243727  617 PEDAL POWE
6 RICHARD JONES   1:24:25.66  837 PEDAL POWE
7 Ed McDaniel   Brooklyn, MD1:28:30.20 246585  797 BIKE LINE
8 Brian Rollins   Lompoc, CA1:31:58.50 277555  410 PEDAL POWE
9 ALEXANDER DONOGHUE   1:35:26.70  808 

Men - SP - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Johnson   Carlsbad, CA0:59:09.36 260944  1078 SHO-AIR/SO
2 Nicholas Caldera   Clovis, CA1:02:18.13 248167  758 TRI SPORT
3 Gene Capinas   North Las Vegas, NV1:04:04.85 197498  430 NU VISION
4 Matthew Thome   Costa Mesa Ca1:04:35.29 250200  437 BACKBONE/P
5 Kevin Pabinquit   Morro Bay, CA1:07:03.16 279003  836 FOOTHILL C
6 Ryan Blanchette   Long Beach, CA1:15:50.12 185784  762 BAKCBONE R

Men - SP - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SCOTT KOLOFER   1:01:26.74  1153 AFP/VELOSP
2 Michael Suggs   Irvine, CA1:03:13.96 263280  458 

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Sayare   Stanford, CA1:07:00.40 267810  662 
2 STEPHANE VALLEE   1:07:42.82  1160 
3 Chris Thibodeau   Grass Valley, CA1:09:18.80 241949  405 SIERRA EXP
4 CHRISTIAN STEVENS   1:11:01.13  533 
5 Adrian Gutierrez   Santa Clara, CA1:13:37.60 247722  477 PACIFIC ST
6 LUKE OLLETT   1:17:18.59  465 TEAM ONE U
7 JACOB SEGEL-BOETTNER   1:23:06.27  1176 PROJECT RU

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RYAN HERNANDEZ   1:12:08.07  780 SCVELO
2 MATTHEW SEVERSON   1:13:56.52  587 
3 Brett Butler   Monterey, CA1:16:49.43 234430  770 
4 SCOTT SELLMAN   1:23:08.31  660 
5 JOHN GILLEN   1:26:20.14  745 
6 Roel Perez   Fullerton1:28:27.86 245657  598 SC VELO

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chase Schoen   Thousand Oaks, CA1:04:51.30 250408  661 PLATINUM P
2 BRIAN BUTLER   1:05:15.30  518 HAMMER
3 MIKE CLAYTOR   1:08:28.10  1163 SB TRAININ
4 CHRIS MCKEE   1:14:01.63  992 
5 Seth Sproul   La Jolla, CA1:14:04.25 263285  931 CHICKEN RA
6 Rodrigo Flores   Port Hueneme, CA1:15:52.74 213448  1158 RESPONSE
7 CHAD STEWART   1:16:26.65  1179 PLATINUM P
8 Brian Bermudes   Santa Barbara, CA1:16:47.34 239183  763 CHICKEN RA
9 Julian Villa   Moorpark, CA1:18:34.80 234378  709 SC VELO
10 jason broussard   Thousand Oaks, CA1:20:25.53 263609  699 
11 NICK GAULTIERI   1:20:36.01  779 SC VELO
12 MARC AMESSE   1:53:38.45  433 
13 GIL AMESSE   1:53:38.99  434 
DNF Gary Locken   Fresno, CADNF 227472  541 SPATDOG.CO
DNF CHRIS POWELL   DNF  1069 

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Lueck   Fairfax, CA1:06:27.71 279428  732 
2 Trevor Dunn   Ventura, CA1:07:03.66 272790  1175 METALMTN
3 Curtis Cramblett   San Jose, CA1:10:07.48 183932  481 
4 MICHAEL ORLICK   1:12:08.35  1173 
5 Christopher Bautista   Glendora, CA1:12:33.11 92585  431 SC VELO
6 TRAVIS SLUDER   1:13:30.07  440 
7 HEIKO SCHULTZ   1:14:09.47  787 
8 MARK WOODWARD   1:15:07.27  571 SHO-AIR/SO
9 MICHAEL KALIN   1:15:10.43  474 
10 Peter Nesmith   Shadow Hills, CA1:15:17.39 88015  466 
11 KEVIN PETIT   1:15:25.62  1172 
12 Chris DuBurg   Los Gatos, CA1:16:35.15 232893  555 TEAM RAPPO
13 Jason Butler   San Diego, CA1:17:11.80 240062  1147 AQUA AL 2
14 STEVE FRANCIS   1:18:00.60  424 
15 Norberto Oropez   Alhambra, CA1:18:01.09 272396  600 PAA
16 Geoff Eyer   La Quinta, CA1:18:49.06 250409  1159 PALM SPRIN
17 SHAWN HILL   1:19:02.11  1167 PLATINUM P
18 Lane Miller   San Francisco, CA1:21:58.26 159049  1088 SDBC MTB
19 RYAN CAMPBELL   1:26:50.65  637 
20 PATRICK BOUDREAULT   1:27:16.88  1063 WEBCOR/ALT
21 rod christiansen   Santa Ana, CA1:39:10.64 271229  483 SURF CITY
DNF ANTHONY CHAVES   DNF  558 

Men - SP - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARK SABUS   1:24:46.62  821 
2 SCOTT HARPER   1:32:23.60  512 
3 Paul Coleman   San Anselmo1:32:36.60 180372  428 TEAM WILLY
4 TIM CREEL   1:32:42.85  752 ICCC/IRONC
5 Mike Abbott   Santa Barbara, CA1:36:18.30 252058  809 CHICKEN RA
6 MARK SALMON   1:38:28.10  589 CELO PACIF

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL RASCHKE   1:05:03.76  1161 METAL MTN
2 Brian Dickey   Simi Valley, CA1:06:27.30 275961  633 COLAVITA S
3 ROB RAMIREZ   1:08:16.03  596 CHICKEN RA
4 Tom Andrews   Monrovia, CA1:09:05.19 1757  652 
5 Stephen Smith   Montrose , CA1:09:32.88 33294  496 TEAM SMITH
6 Craig Donkin   Tarzana, CA1:10:29.06 270308  771 
7 Michael Wilson   Orange, CA1:10:29.78 114946  457 
8 Frank Pinto   Monterey, CA1:11:01.22 227583  500 JOSELYNS
9 Craig Zimmerman   Santa Barbara, CA1:11:20.20 57157  706 CHICKEN RA
10 Jonathan Luckett   Carpinteria, CA1:11:50.81 193820  982 PLATINUM P
11 DAVE ELEITER   1:11:51.38  801 
12 Dave Lettieri   Santa Barbara, CA1:12:31.11 20991  675 CHICKEN RA
13 Steve Kelley   Salinas, CA1:13:16.23 204376  738 JOSELYNS
14 ERIK ROHLEEN   1:13:28.09  719 
15 Randy Rush   Ramona, CA1:14:26.07 205171  718 BACKBONE
16 Philip Friden   Santa Barbara, CA1:16:52.64 239238  842 CHICKEN RA
17 Don Nelson   Alta Loma, CA1:16:53.95 171969  778 SC VELO
18 John Robinson   Pasadena, CA1:17:51.07 124230  664 SOLIDSKATE
19 John Reveles   Montrose , CA1:18:57.84 223036  769 PLATINUM P
20 ARMANDO REQUEJO   1:20:02.38  1165 
21 SCOTT LELIEUR   1:23:14.94  1180 PAA
22 CARTER ATKINSON   1:26:21.48  564 CHASING BL
23 TONY GAMBERUTTI   1:30:37.06  1052 MAIN STREE
24 Troy Wicker   Atascadero, CA1:30:59.09 38128  1053 TEAM SINGL
25 DARRIN SCOTT   1:35:04.88  1148 
26 Marc Bobro   Santa Barbara, CA1:35:11.75 272807  489 ECHELON SA
27 Kevin Bailey   Pinon Hills, CA1:38:07.72 144294  1036 
DNF Erik Zimmer   Pleasanton, CADNF 39490  455 NOW DIRECT
DNF JEFF TAYLOR   DNF  494 ABOVE CATE
DNF AARON HANSON   DNF  549 
DNF Bill Cuttler   Santa Barbara, CADNF 188050  692 CHICKEN RA

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 R. Scott Tedro   Santa Ana, CA1:08:32.40 263040  577 SHO-AIR/RO
2 Richard Kim   Anaheim Hills, CA1:10:35.63 246854  473 SHO-AIR/SO
3 TOM ANHALT   1:12:08.81  651 PLATINUM
4 VINCENT SABOTIN   1:12:58.65  717 SC VELO
5 Shannon Hirsch   Santa Monica, CA1:13:05.93 121890  1155 BIKEMAN.CO
6 ROBERT RODGERS   1:13:08.81  1085 
7 Ken Shiokari   Pacifica, CA1:13:43.87 228280  715 PRICEPOINT
8 Brian Bennett   Thousand Oaks, CA1:14:57.16 262323  563 
9 DAVID EMERY   1:15:50.45  1144 
10 Dean Spahr   Edwards, CA1:16:35.04 206059  998 USAFR
11 Hugo Martin   Santa Clarita, CA1:17:28.31 258127  538 SANTA CLAR
12 Blair Peterson   Mill Valley, CA1:17:46.02 118422  670 ABOVE CATE
13 FRANCISCO VIDAL   1:18:00.97  1157 
14 John Petersen   La Canada Flintridge, CA1:18:35.59 27865  464 PAA
15 Steve Boelter   Goleta, CA1:19:30.87 177625  643 PLATINUM
16 Richard Jacinto   San Jose, CA1:19:41.38 198483  991 
17 Thomas Blaine   Highland, CA1:21:03.23 40752  784 JOSE OLE
18 Roland Dechaine   San Diego, CA1:23:00.64 170667  449 
19 Rich Kritzer   La Jolla, CA1:23:00.90 230599  613 
20 DAVID GULBERTSON   1:24:10.50  1183 
21 MALCOLM BOW   1:24:11.00  561 
22 Raul Tarango   Fawnskin, CA1:25:51.29 192663  1146 BEAR VALLE
DNF Scott Amiss   Los Angeles, CADNF 259105  767 
DNF CRAIG ADAMS   DNF  653 
DNF WILLIAM BUCKINGHAM   DNF  559 

Men - SP - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Fabris   Los Gatos, CA1:12:02.84 189959  514 FIGHTIN BO
2 KEVIN WOLFE   1:13:40.72  1079 OUTERCIRCL
3 Steven Miller   Lake Stevens, WA1:14:47.00 203491  918 BICYCLE CE
4 Donald Jackson   Mission Viejo, CA1:16:34.18 216645  1169 SHO-AIR
5 TIMOTHY WRIGHT   1:16:42.68  788 PEDAL POWE
6 BRAD HOUSE   1:17:47.74  421 THEBIKEPAL
7 Byron Beck   Santa Barbara, CA1:18:08.67 270680  804 PLATINUM
8 Lee McEachern   San Diego, CA1:18:44.60 256393  605 CAL COAST
9 MIKE WEBER   1:18:58.68  574 
10 Steve Bertrand   Carpinteria, CA1:19:43.54 196819  647 PLATINUM P
11 Gary Stewart   Oak Hills, CA1:19:46.98 133607  1074 ESI GRIPS
12 Phil Beckman   Lake Arrowhead, CA1:20:05.14 3125  649 DONS BIKES
13 John Goodman   Santa Barbara, CA1:24:28.23 203221  1067 PLATINUM P
14 John Tarrant   La Verne, CA1:24:51.68 35010  530 SC VELO
15 Chuck Filkins   Simi Valley, CA1:27:09.23 214209  747 TEAM APE
16 JOHN WATSON   1:28:15.87  1059 COATES
17 Roger Lopez   1:28:22.40 275979  733 CAPITOL AU
18 Gary Bojorquez   Saugus, CA1:30:25.77 144193  1093 SANTA CLAR
19 PAUL WATTS   1:36:20.38  1156 BIKEMAN.CO
DNF JOHN BOWERS   DNF  488 

Men - SP - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tod Hostetler   North Hills, CA1:17:00.10 221581  618 TEAM APE
2 Mike Roberts   Ojai, CA1:18:07.20 229940  594 PLATINUM
3 JOHN BAMFORD   1:26:40.88  765 TEAM APE
4 Roger Jorgensen   Chatsworth, CA1:27:42.20 249449  1150 BIKEMAN.CO
5 Philippe Minniti   Canyon Country, CA1:28:31.15 183822  504 TEAM APE
6 CHARLES DUCSAY   1:38:59.68  631 TEAM POSSA
7 STEVE ENGELGAU   1:45:42.98  553 BEAR VALLE
DNF Chris Stapleton   Saugus, CADNF 129752  583 SC VELO

Men - SP - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NILS HENDRIX   1:19:53.94  814 SGDC
2 Bruce Ramsey   Valencia, CA1:31:09.83 29106  412 SANTA CLAR
3 Roger Sexton   Valencia, CA1:33:09.00 142061  586 TEAM APE
4 DEWITT BARNARD   1:46:47.41  773 
5 R Russ   Chatsworth, CA2:04:28.44 126301  1151 BIKEMAN.CO

Men - SP - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GARY FOSTER   1:33:51.13  551 CYCOPATH
2 DAVE MARTIN   1:45:42.42  1058 COATES
3 ALEX ROUCH   1:47:29.50  663 

Men - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARIA/PATRICK ZIBELL   1:46:56.12  1073 
DNF Edward Sibby   Temecula, CADNF 181614  499 CYCOPATH

Men - BG - Senior - 1-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Mann   Grover Beach, CA1:10:38.49 239698  607 BIKE BARN

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JUSTIN PAULSON   1:01:17.18  977 DR JS BICY
2 LEN ELWELL   1:09:46.93  554 ELDERLICK
3 JEREMY MALDONADO   1:10:51.85  608 SHO-AIR/VE
4 JASON FANDERLIK   1:13:02.82  1186 
5 WILLIAM JOHNSON   1:21:43.55  616 PEDAL POWE

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NATHAN FOSS   1:05:23.29  552 
2 PAUL LAVELLE   1:05:45.53  1174 TEAM SINGL
3 KEVIN WOLF   1:12:10.40  1055 
4 Cheyne McKeever   Huntington Beach , CA1:15:13.82 262304  604 
5 STEVEN WEIXEL   1:15:35.95  1182 PLATINUM P
6 ANDREW RUBIN   1:16:56.94  1170 
7 FREDERICO CORTEZ   1:21:00.46  1082 
8 ANDREW GATHOFF   1:21:48.15  627 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MATT SMITH   1:04:36.10  584 
2 MARK KALPAKOFF   1:07:30.33  1092 MUC-OFF
3 JESSE FERBER   1:12:51.51  789 
4 WADE HALL   1:15:08.85  447 
5 BRADFORD BERLING   1:18:29.96  802 EVOMO
6 MARCOS DE LA PAZ   1:25:09.73  1083 
7 JASON DUNJTER   1:31:06.89  1051 
DNF JORDAN FOSS   DNF  796 
DNF Austin Holthaus   Bellevue, NEDNF 255785  805 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Schmidt   Elk Grove, CA0:59:50.13 255914  588 WILDSIDE R
2 Justin Rosen   Santa Ana, CA1:00:01.62 260915  591 SHO-AIR/RO
3 JOHN NYGREN   1:05:06.11  818 CHICKEN RA
4 STEVE CLARK   1:06:18.78  942 
5 STEVE COURILLION   1:08:29.17  890 
6 RUSS NIEDWICK   1:08:42.55  602 
7 JOHN HEHNING   1:19:37.27  989 WINTNER ST
8 BRETT HALL   1:20:58.93  743 
9 ROBERT HUNTER   1:25:25.31  475 WINECLOSET
10 ERIC SHULER   1:33:54.67  1152 VELOSPORT
11 RYAN KELLY   1:53:58.25  545 
DNF ROBERT RAZO   DNF  881 

Men - BG - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HARRY BURR   1:08:37.38  639 
2 BILL LASCURAIN   1:14:50.02  610 
3 JIM PALMER   1:15:46.03  783 VELO BUM
4 CHRIS FLACKER   1:25:56.53  807 
5 SCOTT VLAHOS   1:28:32.75  1068 

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clinton Campbell   Yucaipa, CA1:01:45.85 271865  517 SHO-AIR/SO
2 TIM ZIBELL   1:10:27.86  782 
3 TIMOTHY YOUNG   1:10:46.05  1050 
4 WADE LAWRENCE   1:10:54.78  1094 MAIN ST CY
5 Darius Khayat   San Marcos, CA1:12:02.14 276824  544 
6 Vladimir Popovic   La Crescenta, CA1:13:02.21 258143  463 SHO-AIR/SO
7 KEN WELLS   1:15:28.74  527 PRIESTER W
8 MATT NATION   1:16:01.14  987 
9 MARTIN ROJAS   1:22:49.62  790 
10 MICHAEL MELBY   1:26:18.04  848 
11 EDUARDO SALAZAR   1:29:51.12  1168 NOKIA DESI
DNF KENT COURTER   DNF  791 
DNF ABRAHAM MELTZER   DNF  506 PAA

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Fennell   Goleta, CA0:56:34.92 49691  690 PLATINUM
2 DAVID JURIST   1:04:25.55  740 
3 CHRIS HAHN   1:07:19.59  1077 TEAM SANDB
4 BRADFORD BROWN   1:07:20.17  698 CHICKEN RA
5 MIKE RAULS   1:08:11.93  441 SHO-AIR/SO
6 JERRY JONES   1:08:48.69  1162 
7 michael ulyatt   Petaluma, CA1:09:35.29 273281  436 
8 SERGIO ZEPEDA   1:13:34.80  1177 
9 BARRY PYLE   1:13:40.16  462 RUNNING SP
10 Mark Thome   Missoula, MT1:15:39.44 173433  438 BACKBONE/P
11 Brett Larsen   Santa Barbara, CA1:22:10.00 279852  820 
12 JOHN BRUDIN   1:27:18.78  641 
13 PHIL GOTTO   1:34:01.62  744 
DNF Timothy Carpenter   Anaheim, CADNF 267661  485 SHO-AIR/SO

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chuck Thompson   Santa Barbara, CA1:07:15.38 193819  981 SUCCESSFUL
2 RAYMOND FORTNER   1:08:18.77  478 
3 MARK STEVENS   1:11:30.18  713 TEAM TORRE
4 KURT WIESE   1:14:14.04  526 
5 Keith Honda   Salinas, CA1:14:44.38 187073  619 
6 JIM KEMP   1:17:41.35  810 
7 RICHARD SIEGEL   1:17:44.10  1040 
8 JOE BUTLER   1:19:06.96  975 
9 Jeffrey Harbison   Santa Barbara, CA1:20:38.91 261067  624 VELOPRO CY
10 ERNST MUELLER   1:22:28.99  1071 BEAR VALLE
11 CLAY MARQUARDT   1:27:46.36  468 RUNNING SP
12 RICH PITRA   1:30:11.23  786 
13 GREG RECK   1:31:11.55  1080 
14 PAUL STUVERUD   1:43:49.73  1075 
15 DAVID PABINQUIT   1:55:36.46  815 FOOTHILL C
16 HENRY WOLFE   1:57:32.75  1084 
17 DALE CARTER   2:07:32.75  693 SHO-AIR/SO

Men - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SID TABERLAY   1:43:38.39  48 AVANTI SRA
2 GEOFF KABUSH   1:44:13.99  MAXXIS
3 Barry Wicks   Corvallis, OR1:44:38.52 134223  KONA LES G
4 Todd Wells   Durango, CO1:45:37.75 83401  GT BIKES
5 Jeremy Horgan-Kobelski   Boulder, CO1:46:04.71 16737  SUBARU-GAR
6 Carl Decker   Bend, OR1:46:47.78 9007  GIANT MTB
7 Jeff Schalk   Frederick, MD1:48:09.08 169390  16 TREK VW- E
8 Andy Schultz   Missoula, MT1:49:47.77 172534  KENDA TITU
9 Ross Schnell   Grand Jct, CO1:50:04.47 99965  17 TREK/VW
10 IGNACIO TORRES   1:50:56.07  50 TURBO BIKE
11 MANUEL PRADO   1:53:24.81  30 SHO-AIR/RO
12 Robert Marion   Mount Airy, NC1:54:42.93 220597  46 KENDA TITU
13 Adam Snyder   Westminster, MA1:56:12.41 122912  18 3-D RACING
14 Michael Andres   Durango, CO1:56:58.22 189954  54 TREK/VW WE
15 Dana Weber   Aliso Viejo, CA1:57:11.04 126922  20 TREK VW/WE
16 Robert Herber   Murrieta, CA1:57:18.10 153464  38 INTENSE
17 Mike Phillips   Chicago, IL1:57:21.34 84647  27 ADVENTURE
18 Ryan Woodall   Ocala, FL1:57:28.09 153440  51 INDUSTRYNI
19 Tim Allen   Golden, CO1:57:48.27 161831  39 VOODOO
20 Tad Elliott   Durango, CO1:58:45.68 230614  21 U23 NATION
21 Timothy Olson   Chico, CA1:59:32.84 153947  55 TREK/VW WE
22 Michael Lee   Mission Viejo, CA1:59:53.75 42231  40 TREK/VW WE
23 Sean Donovan   Foothill Ranch, CA2:00:23.91 186481  41 CYTOMAX/KH
24 Charles Pendry   Raleigh, NC2:00:59.49 106096  44 INLAND - B
25 Kenny Burt   Auburn, CA2:01:16.29 89186  47 JAMIS KEND
26 Mitchell Hoke   Boulder, CO2:02:56.39 203760  28 TOKYO JOS
27 Mitchell Peterson   Salt Lake City, UT2:03:41.49 192669  56 MONA VIE/C
28 Aroussen Laflamme   Sunnyvale, CA2:04:40.31 272087  22 WEBCOR/ALT
29 SEDLY RIVAS   2:05:43.94  49 TURBO
30 Chad Wells   Petoskey, MI2:07:24.25 194504  26 3D RACING
31 Chris Peariso   Amherst, WI2:08:32.78 139566  37 ADVENTURE
32 David Williams   Gig Harbor, WA2:08:39.78 125342  35 
33 Kevin Smallman   San Leandro, CA2:11:21.17 204144  59 SOBE CANNO
34 Leonardo Sandoval   Clearwater, FL2:11:27.20 107620  33 UR MAMAS H
35 Cody Peterson   Bend, OR2:11:51.36 97506  14 SCOTT BICY
36 Paul Freiwald   Lake Forest, CA2:13:01.03 12367  29 TITUS CYCL
37 PABLO VOIGT   2:13:18.34  23 TURBO
38 Garnet Vertican   Crestline, CA2:16:54.10 43191  58 ODI
39 Chance Noble   Camarillo, CA3:20:43.34 183803  52 CALIF GIAN
DNF Stephen Ettinger   Bozeman, MTDNF 189074  31 ARLBERG SP
DNF Alex Howard   Durango, CODNF 230625  34 
DNF Matthew Rotroff   Lewisville, NCDNF 180712  45 BTD/INLAND
DNF Troy Wells   Durango, CODNF 112599  32 TOKYO JOES
DNF Trevor Downing   Durango, CODNF 161859  25 DEVO
DNF Charles Jenkins   Ridgecrest, CADNF 17736  24 IE BIKES R
DNF KRIS SNEDDON   DNS  KONA LES G
DNF Chris Peterson   Sandy UtDNF 202966  57 DEVO
DNF Dylan Stucki   Durango, CODNF 192016  36 MAFIA RACI

Men - Junior - JR - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RENY TAKEDA   0:27:55.10  1184 PLATINUM P

Men - Junior - JR - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cameron Williams   Big Bear City, CA0:19:50.77 245456  525 BEAR VALLE
2 Evan Williams   Big Bear City, CA0:19:51.05 255194  523 BEAR VALLE
3 JACKSON SPROUL   0:24:48.20  407 CHICKEN RA
4 Ethan Shuler   Corona, CA0:40:09.38 268148  1090 VELOSPORT

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KOLLIN KING   0:21:00.18  737 THE HAMM T
2 KONNER KING   0:21:06.37  736 THE HAMM T
3 CHAD FOSTER   0:21:26.82  425 PEDAL POWE
4 SIDNEY BECK   0:21:27.19  803 PLATINUM
5 JACOB BLUMENTHAL   0:28:01.30  1091 VELOSPORT
6 ROBIN ALLISON   0:33:14.81  1089 

Men - Junior - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Droese   Goleta, CA1:04:33.11 221892  480 ECHELON SA
2 TRENT BRUDIN   1:14:39.01  640 DIAMOND VA
3 Bryce Semonian   Poway, CA1:21:16.25 276355  793 661/STEEL
4 CROSBY HARBISON   1:35:58.07  1166 
5 KODY JONES   1:42:40.30  839 PEDAL POWE

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allison Mann   Lake Elsinore, CA1:01:58.50 268587  540 THE PATH
1 SLOANE PELLEGRIN   1:10:19.91  501 SB TRAININ

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DENA SELETZK   1:12:09.51  972 CYNERGY SA
2 Allison Klenske   Thousand Oaks, CA1:13:46.78 274067  735 
3 Jaye Donen   Santa Barbara, CA1:14:58.89 256040  632 PLATINUM P
4 KELLI JACKSON   1:17:07.83  510 
5 KELLY PARK   1:19:23.43  599 
6 Kathryn LaPointe   San Diego, CA1:48:10.91 221349  1072 CYCLE ANAL

Women - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Annabelle Nenninger   Lake Forest, CA1:03:02.38 276944  415 SHO-AIR
2 CINDY JACKSON   1:10:24.95  1164 SB TRAININ
3 Jodi Martin   Claremont, CA1:18:11.72 170482  1057 COATES
4 Llyn Hunter   Atascadero, CA1:19:13.38 17182  1054 TEAM SINGL
5 Toni Oliver   Los Osos, CA1:30:58.80 178421  1149 SINGLETRAX

Women - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SUE FISH   1:22:49.56  828 CHICKEN RA

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AMANDA SCHAPER   1:14:52.66  535 PLATINUM P
2 BRIANNE SPIERSCH   1:15:58.23  659 HAMMER
3 LORI KOIVISTO   1:16:03.82  508 
4 JOSCELYN VANDERWENDE   1:28:10.51  1060 I E BIKES
5 RACHEL SUGGS   1:44:33.94  1099 
6 KIMBERLY WEIXEL   2:12:42.38  1181 

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KELLY MURPHY   1:13:07.33  728 
2 CARLYN LAMBERT-OROPEZ   1:19:08.67  612 TEAM CICLE
3 WENDY WALTON   1:25:55.96  1086 
4 KATRINA HALL   1:59:15.52  1095 
5 COREY WAGNER   2:00:32.34  1076 

Women - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ronda Warden   Big Bear City, CA1:22:55.88 263279  1145 BEAR VALLE
2 mariann thomas   Carpinteria, CA1:27:25.22 272954  528 PLATINUM
3 SUSAN MAYA   1:27:29.36  1098 
4 STEPHANIE RIVERA   1:30:17.80  665 PLATINUM
DNF LORRI LAIRD   DNF  470 
DNF SANDRA JOHNSON   DNF  741 

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANNE-CATHERINE ROCH-LEVECQ   1:32:17.82  592 
2 NANCY KAPLAN   1:34:36.12  1178 
3 CECILIA RAMOS   1:36:36.52  1187 SPECIALIZD

Women - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelli Emmett   Plymouth Mi1:45:08.48 156146  114 GIANT MTB
2 CATHERINE PENDREL   1:45:19.41  111 LUNA WOMEN
3 Lea Davison   Jericho, VT1:47:13.97 164014  110 TREK/VW
4 JENNIFER SMITH   1:48:12.72  120 TREK/VW
5 MICAL DYCK   1:50:38.80  115 TREK/TERRA
6 Heather Irmiger   Boulder, CO1:51:01.87 109232  104 SUBARU-GAR
7 Katerina Nash   Truckee, CA1:51:03.39 188603  102 LUNA WOMEN
8 Rachel Lloyd   Fairfax, CA1:52:02.65 107283  131 PROMAN/PAR
9 Susan Haywood   Davis, WV1:52:29.58 117585  119 TREK/VW
10 Emily Van Meter   Portland, OR1:53:30.40 211547  125 SOBE/CANNO
11 Krista Park   Madison, SD1:54:34.52 203842  135 KENDA-TITU
12 Nina Baum   Albuquerque, NM1:56:24.81 180986  127 SOBE-CANNO
13 AnnaJean Dallaire   Georgetown, IN1:57:20.35 217836  126 SOBE-CANNO
14 Susan Butler   Portland, OR1:58:38.60 211472  118 MONAVIE/CA
15 Heather Holmes   Atlanta, GA1:59:12.58 222022  137 KENDA/TITU
16 Chloe Forsman   Tucson, AZ1:59:33.44 214920  107 LUNA WOMEN
17 Zephanie Blasi   Vail, AZ2:00:08.36 156031  106 KENDA TITU
18 Amanda Carey   Victor, ID2:01:54.31 223212  139 KENDA/TITU
19 Shannon Gibson   Durango, CO2:03:38.42 156279  133 VELO-BELLA
20 Sarah Kerlin   Santa Cruz, CA2:06:12.31 158037  144 ANOTHER BI
21 Maureen Kunz   Oakland, CA2:09:02.02 206973  132 LOST COAST
22 Jennifer Tilley   Carbondale, CO2:09:54.77 166006  129 VELO BELLA
23 Theresa Richardson   Davidsonville, MD2:10:26.58 170227  124 SOBE CANNO
24 Joy Duerksen   Yucaipa, CA2:10:51.59 218863  134 COLE/MARTE
25 Sarah Kaufmann   Park City, UT2:11:12.31 204404  143 TITUS/ROAR
26 Carolyn Popovic   Philadelphia, PA2:17:08.09 139753  122 CICLE/BEAR
27 Pua Sawicki   Yucaipa, CA2:19:34.02 208698  136 ELLSWORTH
28 Heather Ranoa   Murrieta, CA2:19:34.41 240134  130 INTENSE
29 Rachel Throop   Costa Mesa, CA2:20:23.52 174132  138 DEVO
30 Judy Freeman   Littleton Co2:23:02.24 182719  117 TOUGH GIRL
DNF Georgia Gould   Fort Collins, CODNF 183192  101 LUNA WOMEN
DNF Patricia Buerkle   Philadelphia, PADNF 131990  123 TAHOE NORT
DNF Christie Pleiss   Redlands, CADNF 186916  121 CICLE/BEAR
DNF Danae York   Boulder, CODNF 178290  128 VELOBUM.CO
DNF Cassandra Perkins   Asheville, NCDNF 161585  141 SOBE CANNO
DNF Jenna Zander   Mankato, MNDNF 160568  108 SOBE CANNO

Women - Junior - JR - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KELSEY JONES   0:32:16.56  840 PEDAL POWE
2 SOPHIE STANFIELD   0:33:09.40  1185 
3 MERRILL WEBER   0:36:29.16  1096 

Women - Junior - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ELKE PEIRTSEGAELE   1:13:20.03  838 
2 NIKKI PEIRTSEGAELE   1:16:29.61  817 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOUSACDFCUORESierra NevadaShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee