Race Results for
2008 Plainville Spring Series
Plainville, CT
(Event Information)
Criterium on 03/22/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro Cat 1/2/3 - Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Alessio   Beacon Falls, CT 146429   Stage 1 / fusionTHINK
2 Christopher Fisher   Leland Mi 11699   Unattached
3 Matt Inconiglios   Stamford, CT 17360   Stage 1 / fusionTHINK
4 Michael McGinley   Glastonbury, CT 59721   Sommerville Sports World Team
5 Ernest Tautkus   Uncasville, CT 107000   Exodus Road Racing
6 Stephen Gray   Middletown, CT 45397   Bethel Cycle Sport Club
7 Eneas Freyre   Norwalk, CT 146736   TARGETRAINING
8 Peter Petrillo   Hamden, CT 163906   Capital Velo Club
9 Chris Crowell   Prospect, CT 173890   Stage 1 / fusionTHINK
11 Douglas McKeon   East Longmeadow, MA 223916   Cyclonauts Racers Inc.
12 Tim Malton   Branford, CT 266348   Capital Velo Club / Vernon Cycle
14 James Thomas   Sandwich, MA 179587   Unattached
15 Ian Sinclair   Avon, CT 197125   TARGETRAINING
16 A Zane Wenzel   Middletown, CT 51489   Horst-Benidorm-PRC Cycling Team
17 Patrick Bonis   South Kent, CT 260167   Cycle Fitness Cycling Club
18 Patrick Brandon   Killingworth, CT 4629   CCNS/Pedal Power
19 Jonathan Durham   West Hartford, CT 178285   Cyclonauts Racers Inc.
20 John Interlandi   Newington, CT 57611   Stage 1 / fusionTHINK
21 Richard Carlton   Glastonbury, CT 63631   Capital Velo Club / Vernon Cycle
22 Massimiliano Accaputo   Glastonbury, CT 103281   Capital Velo Club
23 Peter Bertolini   Guilford, CT 229592   Clinton Cycling Club
24 Greg Zysk   Melrose, MA 174018   Boston Road Club
26 Bryan Zieroff   Stamford, CT 181426   Stage 1 / fusionTHINK
27 Ronald Fantano   West Haven, CT 61424   Sommerville Sports World Team
28 Jeff Papineau   Westfield, MA 27188   Cyclonauts Racers Inc.
29 Daniel Davenport   Guilford, CT 170381   Exodus Road Racing
30 Juan DeJesus   North Windham, CT 181180   Cyclonauts Racers Inc.
31 Michael Norton   Monson, MA 51860   Cyclonauts Racers Inc.
32 Joel Biederman   Tucson, AZ 158199   Cyclonauts Racers Inc.
33 Scott Livingston   Bolton, CT 21373   Horst-Benidorm-PRC Cycling Team
34 Brian Girard   Grantham, NH 468   Stage 1 / fusionTHINK
35 Hunter Pronovost   Cheshire, CT 99523   CCNS/Pedal Power
36 Wade Summers   Southington, CT 60566   Horst-Benidorm-PRC Cycling Team

Men - Cat 3/4 - Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas McKeon   East Longmeadow, MA 223916   Cyclonauts Racers Inc.
2 Joshua Jamner   Waterville, ME 244930   Unattached
3 Ronald LaRose   Norwich, CT 247736   CCNS/Pedal Power
4 Michael Norton   Monson, MA 51860   Cyclonauts Racers Inc.
5 Joe Kubisek   Southington, CT 19935   Cheshire Cycle Racing
6 Ernest Tautkus   Uncasville, CT 107000   Exodus Road Racing
7 CHAD DALLES   Aurora, CO 241549   Bethel Cycle Sport Club
8 Greg Zysk   Melrose, MA 174018   Boston Road Club
9 Frank Leija   Suffolk, VA 146175   DieHard-Think Racing
10 Nick Pignatello   Cobalt, CT 240810   Exodus Road Racing
11 J Gregory Martin   Pennsburg, PA 135377   Independent Fabrication
12 Randall Semagin (1 - Cat4)   Mansfield Ctr, CT 202049   Cyclonauts Racers Inc.
13 Jeremy Gardner   Brooktondale, NY 204147   Syracuse Bicycle - SpokePost.com
15 Stanley Lezon   Bolton, CT 103982   Capital Velo Club / Vernon Cycle
16 Brian McGuiness   Spring Hill, FL 159333   Capital Velo Club / Vernon Cycle
17 Jeffrey Ferraro   West Hartford, CT 209269   Greater Hartford Cycling Club
18 Kyle Foley   Wallingford, CT 174494   ACT
19 Peter Bertolini   Guilford, CT 229592   Clinton Cycling Club
20 Graham Lang   Sherman, CT 211421   Century Road Club Association
21 Akira Sato   Tariffville, CT 31337   Connecticut Coast Cycling
22 Matthew Stuart   Unionville, CT 50345   Greater Hartford Cycling Club
24 Patrick Brandon   Killingworth, CT 4629   CCNS/Pedal Power
25 Christopher Adams   Old Saybrook, CT 246755   Cheshire Cycle Racing

Men - Cat 4/5 - Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Drivere (1 - Cat4)   Willimantic, CT 243400   Thread City Cyclers
2 Jason Cicero   Meriden, CT 270235   CCNS/Pedal Power
3 Joe Policarpio   Bristol, CT 135669   unattached
4 Chris Petrillo   Granby, CT 228932   Capital Velo Club / Vernon Cycle
5 Kerry Robair   Bristol, CT 181425   unattached
6 Christopher Adams   Old Saybrook, CT 246755   Cheshire Cycle Racing
7 Justin (Jess) Kane   Woodbridge, CT 237560   Clinton Cycling Club
8 David Dubos   East Hampton, CT 147333   CCNS/Pedal Power
9 John Romano   Bethel, CT 238484   Bethel Cycle Sport Club
10 Steve Juers      unattached
11 Bart McDonough   Wilton, CT 250824   TARGETRAINING
12 Jeffrey Gelt   Farmington, CT 13030   Greater Hartford Cycling Club
13 esteban sequera   Milford, CT 272680   Unattached
14 Mark Burke   Norfolk, CT 276456   Unattached
18 James Matyszyk   Terryville, CT 208845   Benidorm Bikes /Eastern Bloc C.C.
19 Petr Pancochar (1 - Cat5)   Bolton, CT 276734   Capital Velo Club / Vernon Cycle
21 George Fetko   Deerfield Beach, FL 247434   Cyclonauts Racers Inc.
24 Steven Robbins   Belchertown, MA 251682   Northampton Cycling Club
25 Vinnie DeFrancesco   Berlin, CT 272480   Capital Velo Club
26 Morgan Rueckert   West Hartford, CT 260859   Benidorm Bikes /Eastern Bloc C.C.
27 Nicholas Bartow   Ashley Falls, MA 143505   Unattached
28 David Anderson (2 - Cat5)   Plantsville, CT 253741   Benidorm Bikes /Eastern Bloc C.C.
29 Roy Porter   Farmington, CT 273055   Benidorm Bikes /Eastern Bloc C.C.

Men - Cat 4/5 - Men - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher DiMattio   Wilton, CT 243973   Bethel Cycle Sport Club
2 Timothy Kenefick (1 - Cat4)   South Windsor, CT 259222   Capital Velo Club / Vernon Cycle
3 Elmer Demers   Wethersfield, CT 243843   Newington Bicycle
4 Steven Youmatz   Middletown, CT 266205   CCNS/Pedal Power
5 Paul Smith   Enfield, CT 272173   Capital Velo Club / Vernon Cycle
6 John Romano   Bethel, CT 238484   Bethel Cycle Sport Club
7 David Bailey   Norwalk, CT 2266   Unattached
9 Daniel Champagne   Wethersfield, CT 158219   CCNS/Pedal Power
10 Mark Durso   Middlebury, CT 10276   Zephyr Cycling Team
11 robert weiss   Weston, CT 258142   TARGETRAINING
12 Steven Suto   Oxford, CT 241325   Bethel Cycle Sport Club
13 Robert Martin   Torrington, CT 69551   Benidorm Bikes /Eastern Bloc C.C.
14 David Stauffer   Darien, CT 258155   TARGETRAINING
17 Peter Frenzilli   Cheshire, CT 240556   Unattached
20 Patrick Cunningham   New Hartford, CT 237439   Benidorm Bikes /Eastern Bloc C.C.
21 John Hartman   Bala Cynwyd, PA 144440   Main Line Cycling
23 George Fetko   Deerfield Beach, FL 247434   Cyclonauts Racers Inc.
24 Roland Merk   Roxbury, CT 265200   Zephyr Cycling Team
25 Thomas Wing   Torrington, CT 55444   Benidorm Bikes /Eastern Bloc C.C.

Women - Cat 4/5 - Men - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
8 Ralph Pulver   Farmington, CT 189379   Eastern Bloc Cycling Club Inc.
15 James Matyszyk   Terryville, CT 208845   Benidorm Bikes /Eastern Bloc C.C.
16 Kimberly Edwards   Clinton, CT 263393   Capital Velo Club / Vernon Cycle
18 Beth Saman   Bristol, CT 276736   Benidorm Bikes /Eastern Bloc C.C.

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUOREOSMOSierra NevadaShimanoSpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee