Race Results for
Shiloh Cyclery Spring Fling
Port Angeles, WA
(Event Information)
Downhill on 05/11/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Simons   3.47.01  297 Trail Head Cycle
2 Kolton Sinske   4.05.12  78 ODS

Men - SP - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Mullen   2.53.88  91 Jacks Bicycle Center
2 Damion Douglas   2.55.15  327 Go Huck Yourself
3 Dylan Luna   2.59.03  105 Jacks Bicycle Center
4 Mason Sowdon   Anacortes, WA3.02.52 278782  353 
5 Andrew Widman   3.06.29  143 
6 Ryan Hasert   3.10.44  395 
7 Tony Huang   3.11.20  301 
8 Kyle Shields   3.11.73  405 Disco Velo
9 Cam Miller   3.12.42  439 Bike Brewery
10 Colton Herrera   3.16.73  348 Go Huck Yourself
11 Tyler Simons   3.26.96  154 Trail Head Cycle
12 Jordan Royce   3.29.67  426 Alki Bike & Board
13 Nichols Wenstein   3.30.45  449 
14 Ian Hicks   3.32.50  422 Alki Bike & Board
15 Jordan Recchia   3.44.43  123 
16 Adam Bradley   3.45.57  438 
17 Marcus Watson   3.49.09  415 Shiloh Cyclery
18 Tyson Bobbitt   4.37.40  343 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Walters   2.52.51  436 
2 Jason Sams   2.53.69  359 Fanatic Bike
3 Jose Santiago   Bonneylake, WA2.56.04 279937  388 
4 Arthur Babcock   2.57.31  373 
5 Chris Mandell   2.59.84  322 Benaroya Reaserch Institute
6 Jeff Rees   3.01.05  435 Wheel Sport East
7 Brett Tomkey   3.04.06  431 
8 Teague Moffett   3.04.41  408 
9 Nick Hansen   3.08.95  277 
10 Michael Hogan   3.09.11  374 
11 Steve Vidite   3.10.11  358 
12 Nicholas Beale   3.10.82  312 Wheel Sport East
13 Greg Stafford   3.11.28  367 Team Ashland
14 Jason Speer   3.14.82  360 
15 Max Miller   3.15.14  307 
16 Alastair Cox   3.15.18  40 Stump Garden Racing
17 Killian Funk   Portland, OR3.16.60 265538  308 
18 Nathan Kosnoff   3.17.79  425 
19 Tyrell Hedlund   3.19.27  332 Progect 529
20 Alex Nordenson   3.20.61  314 
21 Ryan Carr   3.21.68  283 Team Ashland
22 Matthew Wohcik   3.22.02  410 
23 Michael Smith   3.23.62  412 Transition Bikes
24 Daniel Jaffe   Seattle, WA3.27.06 190943  127 
25 Paul Grannon   3.28.49  368 
26 Andrew Knott   3.45.99   BD Bikes

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Ness   Aptos, CA3.00.98 278768  216 
2 Coy Miller   Caseyville, IL3.04.67 270672  290 Wheel Sport East
3 Pip Masion   3.04.68  340 Dirty White Boy
4 Michael Orr   Clinton, WA3.05.35 278772  152 Unattached
5 Mihe Garcia   3.06.18  341 Team Mukai
6 Neil Clay   3.07.75  397 GLG Racing
7 Graham Barry   3.09.30  168 Dirt Corps
8 Ted Davis   3.09.75  161 Recycled Cycles/DWB Racing
9 Chris Gil   3.10.10  362 661/Sunline/Royal
10 Greg Satterfeild   3.10.45  448 
11 Mike Robson   3.11.52  378 
12 Aaron Sauve   3.14.23  447 Dirt Corps
13 Justin Self   3.16.58  371 OLY Freeride
14 Jeff Long   3.17.57  401 
15 Bari Stockton   Carson, WA3.23.38 279345  406 Disco Velo/Transition Bikes
16 Shawn Toly   3.25.17  383 
17 J Allard   Seattle, WA3.26.57 228022  299 Project 529
18 Brian Stone   3.27.55  303 
19 Craig McQuary   3.28.98  363 Team SeaTac
20 Ryan Hicks   3.30.32  336 Boone Dog Bikes
21 Paul Hope   3.31.36  335 Fur Trappers
22 Nelson Dan   4.15.49  361 DWB Racing

Men - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shawn Sinskie   2.56.55  118 ODS
2 Andrew Voight   Seattle, WA3.14.61 269429  160 DWB Racing
3 Chris Kiackhouen   3.19.08  364 Trail Head Cycles
4 Jon Drighmeier   3.25.39  365 
5 George Smith   Longview, WA3.27.59 258930  276 Foes/Boone Dog Bike/No Fear/661/Hayes/Ga
6 Daniel Emmel   3.27.77  369 
7 Daryl Douglas   3.32.39  328 Bones over metal.com
8 Todd McCarthy   3.34.96  355 Trail Head Cycles
9 Jim McCracken   3.35.58  265 Dirt Corps / Transition
10 Scotty Warner   3.41.60  404 DWB Racing
11 David Thoms   3.42.47  279 
12 Scott Hall   4.03.66  366 THC
13 Randy Hicks   4.06.07  423 Alki Bike & Board
14 Robert Ringland   4.16.91  339 

Men - SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Tobin   2.52.76  62 Fauatk
2 Nick Tuttle   Mount Vernon2.53.48 182596  54 GHY Bikes
3 Eric Loney   Longview, WA2.54.62 230743  38 Trail Head Cycles/661
4 Charlie Sponsel   Lake Oswego, OR2.55.26 230753  310 Team Robot
5 Aaron Nachtrab   Lake Oswego, OR2.55.98 261482  316 Team Robot
6 Keith Thompson   Issaquah, WA2.56.04 35447  
7 Jared Salisburg   2.56.93  63 Fanatik Bike
8 Jared Hobbs   Portland, OR2.58.08 104216  53 Team Asland/Formula
9 Brad McGee   2.59.82  59 go-ride.com
10 Brad Delzer   Gresham, OR3.00.60 137087  50 Shiloh Cyclery
11 Kyle Thomas   Bellevue, WA3.01.69 262613  64 Transition Bikes
12 Benjamin Storrar   Tacoma, WA3.01.77 198969  48 Sobe/Cannondale
13 Tyler Gilsdorf   Sammamish, WA3.02.40 228041  203 Downhill Zone Racing
14 Brian Gerrard   Lake Tapps, WA3.02.52 149251  49 
15 Sean Murphy   Wallace, ID3.02.68 163662  313 Wheel Sport East
16 Jerry Knight   Seattle, WA3.02.90 252778  55 Fluidride
17 Brad Watt   Cornelius, OR3.03.08 199561  42 Trail Head Cycles
18 Nathan Marsh   Bonney Lake, WA3.06.15 199663  58 Progect 529
19 J Clinton Fowler   Seattle, WA3.06.28 213354  56 Progect 529
20 Jim Gorz   3.06.40  61 
21 Jack Karn   3.08.00  57 
22 Casey Mountgomery   3.08.91  52 
23 Casey Coffman   Reno, NV3.10.09 211458  51 Northstar/Giant/Oakley
24 Willy Starcevic   3.15.21  60 
DNF Willy Bartlett   Kellogg, IDDNF 274189  65 Wheel Sport East/Big turtle media

Men - Hardtail

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Batchelder   3.04.81  181 Trail Head Cycles
2 Ben Anderson   Beaverton, OR3.22.15 277058  39 Stump Garden Racing
3 David Richmond   3.27.55  293 Hurricane Racing/Arrow/Pirate DH
4 Joe Perrizo   3.30.43  315 Atomlab
5 Andy Tran   Seattle, WA3.35.15 268982  432 Transition/Helly Hansen

Men - EX - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Marshall   2.56.67  433 Cove Bikes/Cycling BC
2 Brian Guse   Fall City, WA3.02.14 262456  158 Dirt Corps
3 Harrison Phelps   Sammamish, WA3.02.95 261547  120 Downhill Zone Racing
4 Josh Stark   Carnation, WA3.05.10 245787  119 Rotec Cycles
5 Zach McDonald   Bainbridge Island, WA3.09.82 228238  207 Classic Cycle
6 Jimmy Bass   Spokane , WA3.12.42 211925  311 Wheel Sport East
7 Chris Emmel   Issaquah, WA3.18.38 277864  225 661/Utopia Optics
8 Chris Coppola   3.18.77  396 
9 Tyler Morton   Issaquah, WA3.21.56 264779  122 
10 Conner Mishalanie   Kirkland, WA3.28.33 264407  326 Team Mukai
11 Cody Hagedorn   3.39.92  350 Trail Head Cycles
12 Trevor Gerson   3.59.25  344 Trail Head Cycles
13 Jake Grob   Kirkland, WA5.54.52 265425  296 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Burkhardt   Bellingham, WA3.02.32 94281  377 Transition Bikes
2 Andrew Frink   Redmond, WA3.04.16 244580  86 Mojo Wheels Racing
3 Trevor Louniere   3.04.56  331 Speed metal DH/go huck yourself
4 Tyler Bates   3.09.69  121 Speed metal
5 Bryan Kieffer   Puyallup, WA3.10.47 100849  93 Psycho
6 Scott Viloria   Tacoma, WA3.14.48 278765  345 Go Huck yourself
7 Patrick Funk   Lake Oswego, OR3.15.56 230741  309 Team Robot
8 Alexander McGuinnis   Portland, OR3.16.77 245733  372 Krunk Shox
9 Steven Ceto   Seattle, WA3.17.16 214392  413 
10 Charles Doherty   3.17.66  420 
11 Patrick Hennessey   Leavenworth, WA3.18.28 247032  424 Alki Bike & Board
12 Rob McCarthy   Portland, OR3.19.92 150078  180 Trail Head Cycles
13 Jesse Kieffer   Puyallup, WA3.20.96 100850  98 Psycho/Foes/Azonic/Arrow
14 Brad Tibbs   Seattle, WA3.25.44 278021  305 Downhill Zone Racing
15 Kevin Tafts   3.27.53  427 Darkcycles/obsession bikes
16 Andrew Martin   Tacoma, WA3.28.23 278048  387 
17 Eric Holt   3.29.50  402 Ociris/Hayes/661/Royal
18 Travis Erickson   Seattle, WA3.30.23 228147  347 Go Huck yourself/Transition Bike
19 Nicholas Franzen   Seattle, WA3.30.37 139671  257 DWB Racing
20 Charles West   Algona, WA3.34.59 278767  349 GHY Bikes
21 casey white   Shoreline, WA3.37.68 277545  109 Fanatik Bike
22 Reuben Krofft   Kirkland, WA3.39.08 278771  394 
23 Alex Hanson   3.39.54  278 
24 Kris Christensen   Kirkland, WA4.04.90 259558  177 Ubrdo/intence

Men - EX - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Horsley   Bend, OR3.11.63 212615  281 Hutch's Bend
2 Bryan Connolly   3.13.10  385 
3 Nick Camus   3.16.75  282 Ashland Mountain Adv./Bear Creek bikes/A
4 Matthew Patterson   Snoqualmie, WA3.17.06 231152  159 Dirt Corps
5 Adrian Montgomery   3.17.76  390 Scott Bikes
6 Karistian Hanson   3.18.52  370 Oly Freeride
7 Rich Densmore   Spokane, WA3.18.74 198986  292 West Coast Racing
8 William Wallare   3.18.91  280 Hutch's Bend
9 Peter Donley   3.22.51  323 Momentum
10 Ian Gordan   3.26.50  306 Downhill Zone Racing
11 Todd Glasgow   Salem, OR3.26.97 276745  222 Santiam Bikes
12 Glenn Graham   Forks, WA3.27.97 209281  354 GLG Racing
13 Victor Sandrin   Camas, WA3.29.74 31251  317 Rockgarden/Sharkies
14 Urie Lambert   Arlington, WA3.32.94 263647  320 
15 Tristyn Dnerr   3.38.93  260 Dirt Corps
16 Scott Tucker   3.40.87  117 Olimpic Dirt Society
17 Edward Jones   Astoria, OR3.54.34 102579  440 Kona/Syncros
18 Randy Burtis   Yakima, WA4.02.61 212131  286 Maxxis/Team Intence

Men - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Bentley   Fall City, WA3.11.59 199389  304 Team Sega/FSA/Michelin
2 Brian Solem   3.15.32  295 DHZ/Tree Huggers
3 Darrell Jamieson   La Center, WA3.23.18 230745  337 Team Sega/Azonic
4 Todd Earnshaw   3.34.21  430 Coretection/P3/Wenting Cycle
5 Todd Olson   Welches, OR3.34.30 163220  112 
6 Nolan Byers   Seattle, WA3.37.46 198702  287 661/ODI/Azonic
7 Martin Milsted   Seattle, WA3.41.83 168633  356 Center Cycle
8 William Kieffer   Puyallup, WA3.45.09 19075  140 Team Pysco
9 Mark Brent   Seattle, WA3.48.65 261906  101 Bones Over Metal.com
10 Arnold Mukai   Issaquah, WA4.19.27 150045  409 Team Mukai
11 Jeffrey Haymes   Lacey, WA4.41.26 116719  351 GLG racing
12 Robby Meiser   5.28.28  302 Downhill Zone

Men - BG - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daryl Douglas   3.53.02  329 Bones over metal
2 Dayton Luna   4.12.37  106 
3 Benjamin Jelinek   4.25.64  443 Black Dimond Bikes
4 Sam Saimo   4.39.57  445 Dirt Corp
5 Nikolai Jelinek   5.08.08  442 Black Dimond Bikes
6 Chase Jamieson   6.04.37  338 Team Sega
7 Cormac Swensen   6.09.09  333 Speedy Beavers

Men - BG - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dory Schjelderup   3.15.08  300 
2 Grant Bleil   3.21.61  184 
3 Daniel Shankman   3.23.11  330 

Men - BG - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Billy Bean   3.21.76  357 
2 Cory Yalowicki   3.22.84  318 
3 Sean Herbelg   3.23.05  205 
4 Tyler Campbell   3.23.57  450 
5 Darin Matson   3.24.16  391 
6 David Rorabauch   3.28.97  428 DWB Racing/Georgetown Brewing
7 Ron Chang   3.29.48  446 
8 Jeff Malvern   3.35.04  382 
9 Adrian Winfeild   3.45.52  407 
10 Joseph Rager   4.01.37  298 
11 Bryan Bean   4.06.53  379 
12 Nathan Alf   4.11.25  403 DWB Racing

Men - BG - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pete Jelinek   3.34.24  444 Black Dimond Bikes
2 Stuart Macrae   3.36.97  85 
3 Mike Mishalanie   3.51.71  325 Crazy Monkey Racing
4 Bob Hollander   5.17.24  251 

Men - Pro - 1-98

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
10 Nic Dent   2.57.12  27 Kona
12 Simon Lawton   Seattle, WA2.59.35 20586  10 Fluidride/Ironhorse
14 Anthony Brownrigg   3.01.71  26 Rotec / Fluidride
16 Darryl Bartlett   3.03.46  380 Mad March Racing
18 Daniel Toumine   3.11.08  28 DHR Racing

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lars Sternberg   Ferndale, WA2.41.71 185351  Fluidride/Foxshox
2 Andrew Mitchell   2.45.61  35 Cove Bikes/Sram
3 Bartley McDaniel   Pacific, WA2.46.82 95886  17 Center Cycle
4 Richard Mukai   Issaquah, WA2.50.14 150044  31 Troy Lee Designs/Rotec
5 Sean McClendon   Pine Valley, CA2.52.24 159018  22 Griz America
6 Casey Northern   Port Angeles, WA2.52.54 117615  Fluidride/Ironhorse
7 Ethan Mutoli   Granite Falls, WA2.52.75 90123  20 Factory Rotec & Center Cycle
8 Robin Baloochu   2.54.72.  23 
9 Stuart Macdonald   2.55.28   
11 Ewan Fafard   2.58.81  375 
13 Nathan Hoch   Snoqualmie, WA3.00.57 171210  29 Fluidride/Foxshox/Maxxis
15 Brian Merritt   Bend, OR3.02.88 113249  32 Hutch's Bicycles
17 Zeb Tingey   Issaquah, WA3.07.14 228035  30 Fluidride
19 Phillip Wiering   Beaverton, OR3.35.12 228668  19 Fluidride/Maxxis

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Reilly Shelby   3.38.10  137 Shiloh Cycles

Women - SP - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cassandra Stamm   3.39.39  77 
2 Monica Bergmann   3.46.26  284 Hutch's Bicycles
3 Cindy Bartles   3.55.79  393 OLY Freeride
4 Summer Northern   4.00.04  113 
5 Kathy Malvern   4.01.11  381 
6 Jessica Serdowich   4.03.79  376 
7 Julie Reilly   4.07.36  234 Shiloh Cyclery
8 Jennifer Schenk   Veneta, OR4.13.58 278764  239 
9 Ashley Smeltzer   4.15.77  110 Stump Garden Racing
10 Sandy Densmore   Spokane, WA4.18.98 212143  291 West Coast Racing
11 Asta Sestrap   4.35.53  342 
12 Leslie Simpson   Central Point, OR4.40.78 262209  285 Team Ashland
13 Cherry Thomas   5.52.98  288 

Women - EX

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dawn Lambert   Mount Vernon, WA3.39.63 214419  319 Speedy Beaver Racing
2 Chelsey Stevens   3.50.67  79 
3 Jaime Rees   3.50.75  247 Wheel Sport East
4 Caryn Cantu   4.02.06  400 Transition Bikes
5 Brooke Shore   Bellevue, WA4.08.57 199612  346 Speedy Beaver Racing
6 Kat Sweet   4.46.09  399 Trips for Kids
7 Carolyn Mayer Hope   5.11.83  334 Speedy Beaver Racing

Women - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheyenne Smith   17.30.50  294 Hurricane Racing/Arrow

Women - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carolyn Prentice   4.17.71  398 
2 Ruth Klein   4.20.75  411 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Holden   Scotts Valley, CA3.15.67 198434  21 katieholden.com
2 Leana Gerrard   Lake Tapps, WA3.34.77 149252  15 monavic cannondale
3 Joy Mutoli   Granite Falls, WA3.40.57 212522  Speedy Beaver Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaOSMOCUOREUSACDFShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee