Race Results for
Pats Peak MTB Festival
Henniker, NH
(Event Information)
Cross Country on 06/01/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Scott Sanderson   1:34:21  452 
3 Tate Colbert   Norwood, MA1:59:47 278453  450 
DNF Ian Elliott     453 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Toby Wells   1:30:15  630 
2 N/A   Everett, WA1:32:37 126026  623 
3 Jeramie Vaine   Maynard, MA1:36:11 274897  622 
4 Tristian Ostronic   1:39:00  629 
5 Matthew Shaffer   Milton, FL1:40:12 203537  621 
6 Jorge Vargas   North Andover, MA1:43:41 185613  626 
7 Martin St. George   1:46:57  620 
8 Nevin Rallis   2:08:22  624 
9 Daniel Fama   Westfield, MA2:08:58 226286  631 
DNF Michael Desrochers     628 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Harris   Swanzey, NH1:28:05 249276  575 
2 Johnny Valdes   Newington, CT1:28:49 183519  573 
3 George Adams   1:29:37  572 
4 DUANE TURGEON   Westfield, MA1:31:13 279409  561 
5 Scott Brooks   Westford, MA1:32:54 189995  574 
6 Michael Kelly   Watertown, CT1:36:09 94642  560 
7 Kevin Cummisford   1:35:35  576 
8 Craig Kennedy   Suffield, CT1:36:52 65969  564 
9 Chris Northcott   Walpole, NH1:37:27 235341  579 
10 Carl King   1:40:03  562 
11 Morgan Hanna   New Britain, CT1:44:59 241697  566 
12 C Todd Lombardo   Somerville, MA1:47:33 201652  569 
13 Joe Pekala   1:48:11  567 
14 Yasushi Katsumi   Cambridge, MA1:48:26 151323  578 
15 Willie King   1:54:01  571 
16 Paul DiPersio   Carver, MA1:58:20 242768  568 
17 Michael Whitfield   Etna, NH1:59:09 216414  577 
18 Michael Pajarillo   Hope Valley, RI2:00:45 114646  580 
19 Luke Dann   2:02:58  563 
DNF Keir Berman     570 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Davidson   Richmond, ME1:30:45 254298  712 
2 Wayne Cunningham   Wayland, MA1:34:34 91485  703 
3 David Skrocki   Keene, NH1:36:56 227104  718 
4 Michael Provost   Putnam, CT1:37:14 190002  714 
5 Craig Mello   Seekonk, MA1:38:10 23978  715 
6 Gerry Lafleur   Enfield, CT1:40:11 87557  710 
7 Scott Cunningham   Cheshire, CT1:40:58 8363  709 
8 John Allen   East Berlin, CT1:41:18 239954  707 
9 Eric Marro   Nashua, NH1:46:09 22572  702 
10 Steve Riccio   1:49:05  711 
11 David Powell   Longmeadow, MA1:49:27 253074  705 
12 Robert Wheeler   Simsbury, CT1:50:52 223384  704 
13 Michael Buckley   2:04:37  701 
14 Ronald Garon   Pepperell, MA2:11:00 54921  706 
15 Michael Russo   2:15:15  713 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lawrence Woolson   Westmoreland, NH1:57:22 38948  803 
2 Jeffrey Oakes   Marion, MA2:00:31 260365  802 
3 john weferling   East Longmeadow, MA2:01:17 272347  801 
4 Ron Grandchamp   Woonsocket, RI2:09:02 276617  800 

Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bo Fuller   North Kingstown, RI1:32:56 97755  101 
2 Thomas Thomson   North Attleboro, MA2:07:22 132886  100 
3 Jane Hayes   Somerville, MA2:08:15 15528  102 

Men - PR/SM/EX

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Snyder   Westminster, MA2:01:44 122912  517 
2 Andrew Freye   Allentown, PA2:04:37 164856  508 
3 Aaron Oakes (1 - PR)   Richmond, VT2:08:40 180389  505 
4 Nathan Ringquist   2:08:42  518 
5 Gregory Carpenter   Durango, CO2:09:01 191158  500 
6 Thom Parsons   Wrentham, MA2:09:40 208960  506 
7 William Letendre   Etna, NH2:10:45 20980  507 
8 Michael Mooradian (2 - PR)   Saratoga Springs, NY2:11:35 79201  511 
9 Todd Wheelden   Kents Hill, ME2:12:37 83109  504 
10 Mike Joos (3 - PR)   Reston, VA2:13:47 136615  503 
11 Matthew O'Keefe   Ipswich, MA2:14:48 83528  519 
12 Brent Mellen   Thetford Center, VT2:16:55 119525  509 
13 Kurt Schmid (4 - PR)   Marblehead, MA2:17:57 178460  516 
14 Stephen Humphreys   Exeter, NH2:23:33 138090  501 
15 Brian Firliet (1 - SM)   Rutland, VT2:24:00 183891  513 
16 Jamie Clechenko (2 - SM)   Saratoga Spgs, NY2:27:01 7107  510 
DNF Harry Precourt   Sudbury, MA 202963  502 

Men - Cat 1/2/3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Albury   0:49:30  12 
2 Name No   0:55:38  15 
3 Dallas Johnson   1:11:49  14 

Men - Cat 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danny Johnson   0:48:23  85 
2 Greg Seaver   1:12:58  13 

Men - Expert Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Harmon   1:48:53  682 
2 Glenn Giglio   Manchester, CT1:50:52 13215  681 
3 Robert Stine   1:51:09  680 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Chase   Newmarket, NH1:57:02 281382  740 
2 Jacob Brackett   Brownfield, ME2:14:04 268346  741 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noah Tautfest   1:49:55  830 
2 Randall Jacobs   Brighton, MA1:54:23 266868  821 
3 Timothy Daigneault   Dudley, MA1:54:41 246346  828 
4 Nathan Pepin   Seattle, WA1:56:58 249643  829 
5 Sean Daley   Plymouth, MA1:58:12 160898  824 
6 Colin Reuter   Somerville, MA1:59:09 147771  825 
7 Miles Ericson   Granville, MA2:07:28 153128  831 
8 Ben Corbalis   Portland, OR2:08:00 184819  826 
9 Trevor Leafe   Monroe, NH2:08:13 266999  822 
10 Eric Carlson   Bristol, CT2:14:18 233018  823 
11 Steve Godlewski   Saratoga Springs, NY2:15:53 224786  827 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Wilcox   Gaylordsville, CT1:49:09 38209  928 
2 Brian Cantele   Litchfield, CT1:51:30 6022  926 
3 James Tosca   Osterville , MA1:51:41 35793  923 
4 Andrew Wellman   West Berlin , VT1:56:27 37673  922 
5 Pierre Vanden Borre   Jamaica Plain, MA1:57:27 4296  924 
6 Robert Cruz   Weymouth, MA1:58:48 144424  921 
7 Steve Wallace   Burlington, VT1:58:58 181141  920 
8 Matthew Jalbert   Sturbridge, MA2:00:50 136666  925 
9 Brian Lavigne   Bow, NH2:08:11 138095  927 
DNF Jonathan Malone   Boston, MA 152994  929 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Rowell   Bedford, MA1:49:51 76361  350 
2 Brian Rutter   Belchertown, MA1:57:18 168738  355 
3 Jeff Molongoski   1:59:54  351 
4 Scott Paine   Greenfield Center, NY2:00:06 229859  352 
5 Dave Barr   Ayer, MA2:02:15 229059  353 

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Chambers   Bolton, CT2:01:01 210960  10 
2 Anthony Muffatti   Bethel, CT2:10:42 174438  184 
3 Chris Logan   2:11:12  183 
4 Arthur LeBlanc   Pembroke, NH2:23:28 20661  181 
5 Michael Donohue   Marlborough, NH2:24:43 9810  185 

Men - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nolan Garon   Dunstable, MA1:32:36 236457  
2 Brian Pamayloan   1:36:20  
3 Nathan Smith   2:06:14  

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Sawn   1:12:05  201 
2 Sam Wiggin   1:13:07  204 
3 Anthony Clark   1:13:12  205 
4 David Dupuis   1:23:02  202 
5 Andrew Royce   1:26:54  203 
6 Graig Judge   Killingworth, CT1:44:14 263122  200 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Lewis   1:25:15  300 
2 David Keppler   Rowe, MA1:27:01 271586  301 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Titian Bue   1:13:41  401 
2 James Marshall   1:21:41  403 
3 Phillip Warren   Poland, NY1:28:31 37288  400 
4 John Hennessy   1:35:01  405 
5 Mike Burney   1:46:02  402 
DNF Chris St. Germaine     404 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claude Moreault   1:36:41  529 
2 Kevin Keogh   Brockton, MA1:39:53 218473  525 
4 Harrison Burgess   Avon, CT2:30:00 261367  526 
DNF Francis Dwyer     528 

Women - SP - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Allen   Danielson, CT1:51:20 261368  900 
2 Allison Snooks   Westboro, MA2:00:38 247307  903 
3 Callie McDowell   2:00:48  902 
4 Christina Tamilo   2:05:28  905 
5 Grace Hughes   Waitsfield, VT2:13:42 253201  901 
6 Emily Phillips   2:17:00  904 

Women - SP - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Fuchs   Hartford, CT1:56:58 268361  978 
2 Heidi Chase   2:07:17  979 
3 Theresa Carilli   Lexington, MA2:14:35 176884  975 
4 Marilyn Quinlan   Canton, CT2:18:16 2865  976 
DNF Miriam Kornitzer     980 

Women - PR/EX

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Bresnick-Zocchi   Arlington, MA1:57:35 166426  276 
2 Maureen Bruno Roy   Arlington, MA2:01:16 103270  275 
3 Darcy Foley   Sturbridge, MA2:33:55 175568  182 

Women - Cat 1/2/3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Candace Duhaime     47 

Women - Cat 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Johnson   1:52:10  37 

Women - EX - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katerine Northcott   Walpole, NH2:10:49 186410  68 
2 Andrea Smith   Phoenix, AZ2:11:11 181710  67 
3 Linnea Koons   Roxbury, MA2:13:29 224763  66 
4 Kay Sherwood   Colorado Springs, CO2:23:57 258965  69 

Women - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Lynch   Medfield, MA2:18:19 225308  81 
2 Cris Rothfuss   Medford, MA2:23:11 210803  80 

Women - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sadie St. Germain   1:20:00  600 

Women - BG - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristina Suddara   1:25:02  605 
2 Paula Melo   Suffield, CT1:37:31 276905  606 

Women - BG - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lynn Samantano   1:29:32  120 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESierra NevadaUSACDFOSMOSpyBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee