Race Results for
Nova National Presented by Bear Naked Cannondale
Fountian Hills, AZ
(Event Information)
Time Trial on 03/30/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RYAN HAACK     641 

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wilson Lee   Scottsdale 140266  465 ASU CYCLIN
2 Van Geslani   Loma Linda, CA 232565  644 TEAM POSSA

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WILL GERY     655 

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Robinson   Cave Creek, AZ 109724  432 PROCON CYC
2 Scott Spangler   Albuquerque, NM 259921  460 

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Fiske   Shakopee, MN 211816  451 KENWOOD
2 Michael Krall   Phoenix, AZ 227584  702 SWISS AMER
3 TOBY WALLACE     658 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Letson   Broomfield, CO 178769  433 FALCON NET
2 Stephen Smith   Montrose , CA 33294  489 TEAM SMITH
3 CARL NOEDING     583 PROCON/1ST
4 JESSE CONNORS     545 
5 Carlos Zamora   Phoenix, AZ 52255  573 PROCON 1ST
6 Geoffrey Garrett   Santa Rosa, CA 245817  691 
7 Mark Fasczewski   Greensboro, NC 112145  567 SCV/OUTDOO
8 FREDERICK IVY     687 FETISH CYC
9 CHUCK ZANGAUA     670 
10 TROY PEARSON     584 
11 Michael Boetker   Highlands Ranch, CO 149551  678 
DNF RICHARD GOLDMAN     539 CALCOAST B

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Cullinan   Paradise Valley, AZ 87674  475 TEAM WASTE
2 KARL HAACK     642 
3 Gil Goodrich   Three Rivers, CA 13682  472 FILZ BUILT
4 James Cox   Glendale, AZ 187634  609 SWISS AMER
DNF Fred Froemel   El Paso, TX 220462  536 CRAZY CAT

Men - SM - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Salstrand   Phoenix, AZ 176476  213 OAKLEY
2 Robert Marion   Mount Airy, NC 220597  215 BMC/KENDA
3 Ward Baker   Boulder, CO 109619  229 ROCKYMOUNT
4 Manuel Prado   Lake Forest, CA 217924  208 SHO AIR
5 Tim Allen   Golden, CO 161831  230 VOODOO
6 Chris Peariso   Amherst, WI 139566  214 TITUS/BIKE
7 Kent McNeill   Bellevue, NE 43741  226 MIDWEST CY
8 Robert Herber   Murrieta, CA 153464  216 INTENSE
9 Richard Thurman   Chico, CA 35561  211 IC3
10 Cris Fox   Salt Lake City, UT 12161  260 CANYON BIK
11 Mike Phillips   Chicago, IL 84647  204 ALTERRA/SP
12 Daniel Murray   Telluride, CO 187114  232 PARAGON SK
13 Michael Hosey   Cotati, CA 195352  227 
14 Peter Graf   Sacramento, CA 218511  246 RENO WHEEL
15 M Shane Bresnyan   Santa Rosa, CA 144318  218 NORCAL BIK
16 Thomas Covington   Denver, CO 159133  201 3D RACING
17 Tyler Jewell   Austin, TX 168914  244 HOTEL SAN
18 Blake Harlan   Austin, TX 175637  222 MONA-VIE/C
19 BRIAN GRASKY     259 
20 Matt Googe   Knoxville, TN 223967  258 BICYCLE
21 Dax Kastrin   Albuquerque, NM 195035  243 SCTTUSA/DA
22 Chad Wells   Petoskey, MI 194504  255 3D RACING
23 John Sawasky   Flagstaff, AZ 80638  219 SCHAMPA
24 James Williams   Bend, OR 186063  262 BENDELITE
25 Shane Deal   Fairfax, CA 235205  261 MOTION BAS
26 Bryan Mickiewicz   Littleton, CO 211312  221 ROCKY MTN
27 Jan Koles   Winter Park, CO 222615  207 ROCKY MTN
28 Sean Ollila   Boise, ID 228759  225 PURELYCUST
29 Christopher Suter   Flagstaff, AZ 194778  210 NORTHERN A
30 Tsering Alleyne   Novato, CA 196474  203 LOST COAST
31 Brandon Frazier   Phoenix, AZ 204155  257 RAGE RACIN
32 John Burns   Hingham, MA 149237  228 BIKEMAN.CO
33 Ryon Butterfield   Pocatello, ID 138474  250 TEAM BOBS-
34 Jason Siegle   Solvang, CA 193522  231 JAX BICYCL
35 Jordan Kahlenberg   Morrisville Pa 152298  205 ROCKY MTN
36 Daryl Roberts   Sedona, AZ 176227  240 TEAM TITUS
37 Matt Miller   Nazareth, PA 206833  242 CURTSCYCLE
38 Art Nelsen   Boulder, CO 211465  254 MAXXIS/TOK
39 Clint Hosman   Mesa, AZ 182454  245 FOCAUS CYC
40 Evan Hyde   Park City, UT 221976  206 KHS/KENDA
41 David Bishop   Signal Mountain, TN 194664  233 KRYSTAL
42 Todd Boothe   Chico, CA 4250  202 INTENSE/DE
43 Justin Swett   Truckee, CA 135943  236 NORTHSTAR
44 DANIEL NEMETCHER     256 WOODCODK
45 Mathew Newbill   Boise, ID 95619  241 TEAM BOBS-
DNF Monte Boyle   Simms, MT 218669  264 RITCHEY FU
DNF David Wilson   El Paso, TX 38515  224 TITUS/CLIF
DNF Bert Blanchette   Long Beach, CA 3886  223 BACKBONE R

Men - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Ament   Phoenix, AZ 238493  688 SWISS AMER
2 Chris Grove   Flagstaff, AZ 14295  502 ABSOLUTE B
3 Trevor Walton   Redlands, CA 152585  263 PASS PHYSI
4 Travis Hosman   Gilbert, AZ 224323  625 KONA

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Cox   Colorado Springs, CO 229249  442 
2 Tristan Cowie   Brevard , NC 220084  690 KHS FACTOR
3 Taylor Lideen   Phoenix, AZ 210964  560 DP AIR/SAN
4 Matthew Beaton   Colorado Springs, CO 216119  618 TOKYO JOES
5 Matthew Rotroff   Lewisville, NC 180712  654 BTD/INLAND
6 Adam Parke   Steamboat Springs, CO 213492  446 
7 Menso de Jong   Cupertino, CA 243003  474 MTBR.COM
8 Bradford Perley   Brevard, NC 192115  639 TREK/CAPE-
9 Brae Patten   Gunnison, CO 230367  524 BOULDER DE
10 Andrew Dunlap   Dillon, CO 222198  601 MT SPORTS

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Boone   Pasadena, CA 224203  615 HELENS/SUB
2 John Davis   Lakewood, OH 232385  405 SPINBIKESH
3 Cody Stephenson   Fort Collins  146653  558 
4 Matthew Connors   Scottsdale, AZ 196490  546 
5 Nathaniel Campbell   Waltham, MA 241093  651 DREAMSCAPE
6 Kevin Montgomery   San Francisco, CA 164746  643 BRANDEIS U
7 Katriel Statman   Lexington, VA 239294  579 OVELOOK MO
DNF NATHANIEL DAMPBELL     612 DREAMSCAPE

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcus Hayward   Mesa, AZ 241388  533 SAN TAN/PA
2 Zack Heim   Tempe, AZ 195290  530 SAN TAN RA
3 Aaron Elwell   Topeka, KS 115327  438 CAPPS/REBO
4 Jeff Herrera   Tempe, AZ 210732  677 PROCON/1ST
5 Tom Mazaitis   Mammoth Lakes, CA 217968  588 MAMMOTH SP
6 PAUL RAHN     693 
7 Andrew Shepherd   Boulder, CO 200758  680 MAFIA CYLE
8 Joel Shelton   Tucson, AZ 252569  461 ARIZONA CY

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Dillion   Santa Rosa, CA 218573  541 SOULCRAFT
2 Scott Cugno   Boca Raton  154900  665 PMF1.NET/P
3 Andrew Rigel   Seattle, WA 77337  491 ELLSWORTH
4 Ryan Atkinson   Omaha, NE 110532  550 MIDWEST CY
5 RAY STORM     401 ROARING MO

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Pilling   Sandy, UT 28177  666 REVOLUTION
2 Jason Quenzler   Durango, CO 82358  457 MOUNTAIN T
3 Bryan Antol   Flagstaff, AZ 1806  621 RIDECLEAN
4 Michael Pastore   Avon, CO 85683  629 IBIS
5 Estevan Sanchez   Flagstaff, AZ 152919  521 
6 Douglas Kennedy   Marlborough, MA 102061  592 
7 Robert Saffell   Salt Lake City, UT 190924  412 REVOLUTION
8 Kevin Limpach   Omaha, NE 245870  561 MIDWEST CY
9 Chris Capages   Phoenix, AZ 151400  477 FETISH CYC
10 Greg Rogers   Gilbert, AZ 165662  581 PROCON CYC
11 Matthew Duke   Litchfield Park, AZ 194520  439 PCCC/661/M
DNF ALEXANDER PEARSON     699 YORKTOWN C

Men - EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Fifield   Reno, NV 164563  473 TEAM EASTY
2 Rich Bartlett   Lancaster, CA 2783  661 BLOCK
3 John Mundelius   Alamo, CA 131006  525 PEGASUS/C4
4 Tim Butler   Portland, OR 211505  422 RIVER CITY
5 Davey Moore   Boise, ID 24898  587 TEAM BOBS-
6 Jimmy Alexander   Cave Creek, AZ 43019  478 BICYCLE HA
7 ANTHONY ANDERSON     645 BICYCLE WA
8 Stephen Jarrett   Bellevue, NE 17695  499 MIDWEST CY
9 Steven Griffiths   Granite Bay, CA 14196  450 SPECIALIZE
10 Lee Bird   La Canada, CA 195795  479 PAA/MERRIL
11 Erik Trogden   Vista, CA 229275  428 TEAM HUFFY

Men - EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Manny Ortiz   Waddell, AZ 230172  494 SWISS AMER
2 Gregory Shimonek   Papillion, NE 102327  487 HIGH GEAR
3 Michael Carpenter   Farmington, NM 6215  613 DURANGO WH
4 Joseph Burtoni   Durango, CO 5632  453 DURANGO WH
5 Mark Wille   Flagstaff, AZ 196295  420 RED ROCK R
6 Eric Riel   San Francisco, CA 156409  402 KLUNKER.CO
7 David Stowell   San Diego, CA 170651  580 CAL COAST/
8 ROBERT WINTSON     427 MORGAN STA
9 Scott Nechkash   Council Bluffs, IA 172124  671 SCHEELS/SP

Men - EX - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wayne Gorry   Payson, AZ 13741  596 HAMMER NUT
2 Paul Zarubin   Truckee, CA 196952  572 MT LINCOLN
3 Robert Bernhard   San Diego, CA 3497  552 CAL COAST
4 Charles Patterson   Pittsburgh, PA 190871  456 DIRTY HARR
5 Kelly Reedy   Mesa, AZ 178160  523 TITUS

Men - EX - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roger Gillespie   Provo, UT 13281  598 
2 Stephen Hughes   Scottsdale, AZ 141111  564 PROCON CYC
DNF David McElwaine   Canton, MA 97574  403 NEBC/CYCLE
DNF Frank Loftus   Glendale, AZ 85413  414 

Men - EX - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Bagienski   Durango, CO 176501  506 DURANGO WH

Men - EX - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jurgen Leiser   Colorado Spgs, CO 20844  404 
2 Frederic Schmid   Waco, TX 109257  628 360 CYCLE
DNF James Van Manen   Ventura, CA 36453  458 BICYCLES O
DNF Francis (Frank) Lively   Prescott, AZ 21361  527 FETISH

Men - BG - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF TAYLOR SIMONS     557 
DNF Eben Whiting   Queen Creek, AZ 254761  638 NOVA YOUTH
DNF Keigan Carr   Queen Creek, AZ 254673  640 NOVA YOUTH
DNF Kallan Creager   Queen Creek, AZ 255030  634 NOVA
DNF Daniel Schick   Queen Creek, AZ 254613  631 

Men - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Thomas Schick   Queen Creek, AZ 260508  632 
DNF Matthew Duncan   Gilbert, AZ 255270  604 NOVA YOUTH

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MATT GUNNELL     471 PAA/MERRIL
2 MATT TRUJILLO     649 
3 MARTY COPLEA     694 DESERT DOG
4 SCOTT EDWARDS     679 DESERT DOG

Men - BG - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PAUL TABEEK     430 SCHREIBER/
2 BILL LINDBERG     675 DESERT DOG
3 STEVEN JORGENSEN     636 MISSING LI
4 JL DE JONG     603 
5 Rich Wetherald   Vero Beach, FL 188690  667 
DNF CARL SCHOTT     689 
DNF JIM HOLMQUIST     669 
DNF BOB MCDERMOTT     630 

Men - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Horgan-Kobelski   Boulder, CO19:44.10 16737  SUBARU-GAR
2 Adam Craig   Bend, OR19:53.72 94510  GIANT
3 Ross Schnell   Grand Jct, CO20:12.53 99965  TREK/VW
4 Sam Schultz   Missoula, MT20:26.37 164788  10 SUBARU-GAR
5 Sam Jurekovic   Colorado Springs, CO20:29.93 189561  13 U23 NATION
6 Jeremiah Bishop   Harrisonburg, VA20:35.15 3771  TREK/VW
7 Travis Brown   Durango, CO20:37.96 5171  93 TREK/FRS
8 Colin Cares   Boulder, CO20:45.78 216528  49 U23 NATION
9 Jeff Schalk   Frederick, MD20:47.21 169390  14 TREK VW- E
10 Andy Schultz   Missoula, MT20:54.97 172534  58 BEAR NAKED
11 Jay Henry   Avon, CO21:04.02 15853  12 
12 Nicholas Martin   Boulder, CO21:06.88 140177  15 TREK/VW
13 KEIITCHI TSUJIURA   21:14.18  22 BRIDGESTON
14 Ryan Woodall   Ocala, FL21:14.60 153440  90 PREMIER FU
15 Bart Gillespie   Salt Lake City, UT21:19.89 13273  85 MONA VIE/C
16 Michael Janelle   Avon, CO21:29.63 17659  71 TOKYO JOES
17 Thomas Turner   Canton, GA21:33.86 103410  55 BEAR NAKED
18 Brian Fuentes   Boulder, CO21:38.41 12509  26 WALTWORKS/
19 DAMION CALVERT   21:42.40  68 
20 Grant Kier   Missoula, MT21:42.90 19086  36 REDBARNBIC
21 Brig Brandt   Bend, OR21:48.92 41809  92 BENDLELITE
22 TROY WELLS   21:52.09  76 TOKYO JOES
23 MATTHEW HADLEY   21:54.16  66 ROCKY MT
24 Nat Ross   Golden, CO21:54.49 152119  23 SUBARU-GAR
25 Eric Ransom   Richmond, VA21:55.03 150928  37 TEAM TAMAR
26 Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ21:57.10 135975  75 MOMENTUMEN
27 Noah Singer   Little Rock, AR21:57.49 171313  80 MERCY DEVE
28 Bruce Muhlfeld   Calabasas, CA21:57.51 68445  52 TREK-VW
29 Cody Peterson   Bend, OR21:58.94 97506  24 SCOTT BICY
30 Rick Wetherald   Logan, UT21:59.37 188971  53 TAMARACK R
31 Michael Tobin   Boise, ID22:01.87 35668  78 GEORGES
32 Bryan Fawley   Denton, TX22:03.04 198394  94 KENDA
33 RAITA SUZUKI   22:06.36  27 BRIDGESTON
34 Aaron Snyder   State College, PA22:06.71 204182  56 
35 Keith Hickerson   Boise, ID22:07.87 220167  39 TAMARACK
36 Kelly Magelky   Denver, CO22:09.24 199904  91 BMC/SPORTS
37 Yuki Saito   Denver, CO22:11.33 208187  32 FUENTES DE
38 Leonardo Sandoval   Clearwater, FL22:15.86 107620  33 SOCAL SPEC
39 Ryan Lynch   Boulder, CO22:16.39 164962  47 JAMES FRAM
40 Glenn Fant   Santa Rosa, CA22:16.57 11226  45 
41 Trevor Downing   Durango, CO22:16.90 161859  48 BEAR VALLE
42 Paul Hanson   St Peter, MN22:27.58 118046  64 BEAR NAKED
43 Eric Neat   Flagstaff, AZ22:34.06 127889  42 DEFT CYCLI
44 Andrew Freye   Allentown, PA22:41.74 164856  44 BIKEMAN.CO
45 Daniel Corum   Winston Salem, NC22:43.40 92797  87 INLAND BTD
46 Bryan Alders   Boulder, CO22:47.32 198436  51 MONA-VIE/C
47 Scott Keller   Sedona, AZ22:47.76 125723  86 DEFT CYCLI
48 Michael Raney   Santa Fe, NM22:53.20 175669  59 VOO-DOO
49 BRANDON DRAGELIN   22:57.76  67 
50 Kyle Hammaker   Marysville, PA23:06.10 194193  65 
51 SHUN MATSUMOTO   23:10.07  31 TREK JAPAN
52 Charles Pendry   Raleigh, NC23:32.20 106096  88 INLAND BTD
53 McConnell Franklin   Taos23:51.95 215111  30 DEVO
54 Sloane Anderson   Bend, OR24:30.87 159947  29 CLIFBAR/SM
55 David Harrison   Sun Valley, ID25:51.88 15243  63 REDDROX/TA
DNF GEOFF KABUSH   DNS  MAXXIS
DNF Carl Decker   Bend, ORDNF 9007  28 GIANT
DNF MATHIEU TOULOUSE   DNS  95 MAAXIS

Men - Junior - JR - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID POLLEY     464 

Men - Junior - JR - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny Polley   Peoria, AZ 255203  463 
2 Zachary Edwards   Flagstaff, AZ 219148  542 DESERT DOG
3 Jordon Lindberg   Phoenix, AZ 256972  526 DESERT DOG
4 QUENTEN KIRBY     469 

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Conley   Payson, AZ 251389  611 
2 Ryan Geiger   Flagstaff, AZ 258285  437 ABSOLUTE B
3 Cypress Gorry   Brevard, NC 219681  597 
DNF Tyler Coplea   Chandler 196300  417 DESERT DOG

Women - Cat 1/2/3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Clark   Sacramento, CA 248416  610 RITCHEY

Women - Cat 1/2/3 - Senior - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Hayley Wihongi   Queen Creek, AZ 253346  646 NOVA CYCLI

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Renee Ridgley   Cool, CA 247654  660 
2 Joy Duerksen   Yucaipa, CA 218863  602 TEAM JOSE
3 Sarah Musick   Colorado Springs, CO 239966  697 
4 Maureen Kunz   Oakland, CA 206973  563 
5 Emma Worldpeace   Redway, CA 206653  555 LOST COST
6 Joele Guynup   Mckinleyville, CA 241807  595 
7 VANESSA HUMIC     594 BACKBONE A
8 Heidi Kanayan   Mammoth Lakes, CA 214650  593 FOX/SIXSIX
9 Alex Martinez   Pasadena, CA 22742  413 SUMMIT VEL

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melanie Lewis   Duvall, WA 195970  447 AVANTI/TIC
2 Jill Grasky   Tucson, AZ 236576  668 HAMMER NUT
3 SONYA BUGBEE     614 ROCKY MTN
4 Melanie Long   Boulder, CO 214563  652 SPORTS GAR
5 SHANNON MORRISON     683 VANTAGGIO/
6 Catherine Chalecki   Boulder, CO 226416  452 COMOTION/Y
7 Wendy Caldwell   Whitmore Lake, MI 222343  673 KENDA/TITU
8 Pamela Dobrowolski   Boulder, CO 172235  674 

Women - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tamara Tabeek   San Diego, CA 73804  435 SCHREIBER
2 Beverly Chaney   Carmel, CA 221127  416 ROARING MO
3 Tanya Woody   San Antonio, TX 236072  676 TEAM ORTHO

Women - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deborah Martin-Wille   Flagstaff, AZ 196287  633 RED ROCK R
2 Jeanne Bernhard   San Diego, CA 3495  551 CAL COAST

Women - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Georgia Gould   Fort Collins, CO22:47.52 183192  LUNA WOMEN
2 Katerina Nash   Truckee, CA23:07.76 188603  LUNA WOMEN
3 Jenna Zander   Mankato, MN23:36.73 160568  16 BEAR NAKED
4 Kelli Emmett   Plymouth Mi23:39.31 156146  15 GIANT
5 Jennifer Smith   Gunnison, CO23:40.41 173838  14 TREK/VW
6 Zephanie Blasi   Vail, AZ23:47.50 156031  12 KENDA/X-FU
7 Nina Baum   Albuquerque, NM23:54.33 180986  13 BEAR NAKED
8 MICAL DYCK   24:14.41  24 TERRASCAPE
9 Chloe Forsman   Tucson, AZ24:17.53 214920  11 LUNA WOMEN
10 MELANIE MCQUAID   24:18.16  51 BMC/NATURE
11 Shonny Vanlandingham   Captain Cook, HI24:35.56 89955  LUNA WOMEN
12 Megan Monroe   Boulder, CO25:03.06 178944  34 BMC-SPORTS
13 Carolyn Popovic   Philadelphia, PA25:05.81 139753  50 TREK/VW EA
14 Jennifer Gersbach   Durango, CO25:07.65 191239  38 BMC/SPORTS
15 Sara Bresnick-Zocchi   Arlington, MA25:12.45 166426  27 LYNSKEY PE
16 Susan Butler   Portland, OR25:17.99 211472  43 BEAR NAKED
17 Monique Sawicki   Yucaipa, CA25:28.79 208698  59 ERGON/ELLS
18 Stacey Scanlan   Boise, ID25:42.95 199731  29 TEAM TAMAR
19 Sarah Barber   Boise, ID25:52.73 139667  40 TITUS/KEND
20 Sonya Looney   Kelowna25:54.84 205174  21 TITUS
21 Jennifer Sica   Flagstaff, AZ26:02.04 172806  31 DEFT CYCLI
22 MANDY EAKINS   26:34.71  69 
23 Kristina Maier   Evergreen, CO26:38.42 152326  36 BMC/SPORTS
24 Jana Repulski   Boise, ID26:55.81 150760  30 TEAM TAMAR
25 PATRICIA BUERKLE   27:14.18  44 
26 Natasha Cowie   Pisgah Forest, NC27:19.66 175349  39 VELO BELLA
27 Alexandria Fabbro   Altadena, CA27:38.41 56090  514 VELO BELLA
28 Christie Pleiss   Redlands, CA28:10.26 186916  23 PASS PHYSI
DNF Willow Koerber   Durango, CODNF 77103  SUBARU-GAR
DNF Susan Haywood   Davis, WVDNF 117585  TREK/VW
DNF Heather Svahn   Truckee, CADNF 112034  20 CONTENT WO
DNF Theresa Richardson   Davidsonville, MDDNF 170227  68 BEAR NAKED
DNF WENDY SIMMS   DNF  64 KONA
DNF Lea Davison   Jericho, VTDNF 164014  22 TREK/VW
DNF Alexandria Fabbro   Altadena, CADNF 56090  41 VELO BELLA
DNF Heather Irmiger   Boulder, CODNF 109232  SUBARU-GAR
DNF Rachel Throop   Costa Mesa, CADNF 174132  67 DEVO

Women - Junior - JR - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TESS SIEMENS     488 ABSOLUTE B

Women - Junior - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Essence Barton   Thousand Oak, CA 179924  570 DEVO/SFO
2 Deidre York   Boulder, CO 178289  484 VELOBUM.CO
3 Jill Behlen   Boulder, CO 210228  549 TOKYO JOES

Women - Junior - JR - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Myia Wood   Mesa, AZ 256810  556 DESERT DOG

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerSpyShimanoOSMOUSACDFCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee