Race Results for
Deer Valley NMBS
Deer Valley, UT
(Event Information)
Cross Country on 06/16/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KEEGAN SWENSON   1:22:31.65  921 YOUNG RIDE
2 William Curtis   San Rafael, CA1:25:10.53 233101  489 SRHS CAESA
3 Michael Vigers   Boulder, CO1:25:41.36 246461  876 BJCA
4 Tristan Littlehale   Saratoga, CA1:26:12.02 236595  494 SANTA CRUZ
5 BEN MOORE   1:29:33.86  1023 BYRDS
6 CONOR MATTHEWS   1:31:22.81  803 YOUNG RIDE
7 Brady Adams   Boise, ID1:32:15.45 225393  472 BYRDS
8 Angelo Roman   Boise, ID1:34:38.38 261001  676 BYRDS
9 Parker Degray   Park City, UT1:37:48.73 217135  942 YOUNG RIDE
10 JACK BOWEN   1:40:18.01  631 YOUNG RIDE
11 BLAKE WIEHE   1:40:19.65  783 YOUNG RIDE
12 Jacob Johnson   Carlsbad, CA1:44:10.81 260944  969 AFP VELO S
DNF Kyle Kraakevik   Scottsdale, AZDNF 232125  493 FETISH CYC
DNF DAKOTA DULMAGE   DNF  903 DOWNHILL M

Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROBBIE SQUIRE   1:17:58.97  821 
2 Dylan Jones   Fort Collins, CO1:24:05.27 233563  587 BYRDS
3 ZACHARY KELLER   1:34:31.44  706 

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Stalker   Durango, CO1:22:20.09 252617  662 
2 YASHIO GUERRA GARCIA   1:24:40.48  1029 
3 JARED BRYANT   1:27:11.57  790 
4 Nathan Sowle   Reno, NV1:52:12.59 198492  522 PIMPBIKER

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAN WELLER   1:24:40.09  545 
2 MATT HARDING   1:25:11.79  854 PARKS SPOR
3 STEPHEN BROWN   1:29:17.00  732 
4 TREVOR MARSH   1:30:21.87  1016 
5 MARK LATTIN   1:32:47.18  999 

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RYAN BECK   1:23:10.04  1022 
2 ROBERT VEITCH   1:24:37.93  659 MORTER ARC
3 Edwin Escamilla   Mexico City1:31:16.84 248032  985 TRIBE MULT
4 Omar Estrada   Buena Park, CA1:34:49.88 199503  1017 ENCORE
5 Nathan Wood   Seaside, CA1:56:55.90 248406  561 MONTEREY B

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KEITH PAYNE   1:27:43.24  684 MAD DOG/SU
2 Jim Brown   Cool, CA1:35:48.87 169685  1010 KONA/KENDA
3 Hal Miller   Nampa, ID1:38:08.52 238012  938 BROKEN SPO
4 JON MEEKER   1:40:08.90  990 
5 Steve Kelley   Salinas, CA1:42:22.25 204376  653 JOSELYNS
DNF Curtis Cramblett   San Jose, CADNF 183932  457 
DNF Matthew Gunnell   Glendale, CADNF 202572  497 PAA/MERRIL
DNF Michael Heindel   San Clemente, CADNF 249531  615 TEAM GEOLA

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Fosnocht   Salt Lake City, UT1:25:49.35 225045  657 VANGUARD M
2 Robert Letson   Broomfield, CO1:26:27.78 178769  437 FALCON NET
3 Kevin Bailey   Pinon Hills, CA1:28:43.49 144294  470 
4 James Puckett   Mill Valley, CA1:29:24.88 224571  523 TAM CYCLIN
5 JAMES HARPER   1:31:30.32  590 
6 Joe Fabris   Los Gatos, CA1:32:10.05 189959  552 FIGHTIN BO
7 David Curtis   San Rafael, CA1:33:04.38 248631  490 HEALTHY HA
9 James Dumas   Park City, UT1:36:33.13 175861  722 COLE SPORT
10 Randy Rush   Ramona, CA1:38:44.27 205171  674 BACKBONE
11 MARIO LOPEZ   1:40:49.60  1018 
DNF PATRICK MCKNIGHT   DNF  485 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CRAIG WILLIAMS   1:31:11.96  502 CUTTHROAT
2 Paul Begbie   Magalia, CA1:32:58.91 139650  465 CHICO CORS
3 Steven Miller   Lake Stevens, WA1:37:32.41 203491  907 HAWAII CYC
4 DICK NEWSON   1:37:49.89  986 ENTTHROAT
5 Tom Ettinger   Cashmere, WA1:43:54.29 149646  596 WENATCHEE
6 Jim Pitkin   Murray, UT1:44:23.06 167839  1002 CUTTHROAT
7 Ron Gager   Boulder, CO2:02:27.26 213349  445 THE FIX BI

Men - BG - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kallan Creager   Queen Creek, AZ1:11:05.75 255030  456 NOVA
2 ERIK LYONS   1:18:15.64  1019 AUTOLIV
3 Dylan Greer   Gilbert, AZ1:33:18.62 256959  656 
4 CHAD SMITH   1:44:50.80  983 YOUNG RIDE
DNF Ryan Blanchette   Long Beach, CADNF 185784  484 BAKCBONE R

Men - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF CHRIS HUTCHINGS   DNF  1032 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Zarubin   Gunnison, CO1:17:42.42 254895  646 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RICH COWELL   1:20:12.02  532 VILLAGEBIK
2 TERRY JASPER   1:22:39.11  972 
3 SCOTT BOBEREK   1:31:42.57  957 FAT KID PI
4 DAVE CHONG   1:47:47.83  630 
DNF ERIC OSTFELD   DNF  426 
DNF MARC MANLOVE   DNF  856 PROCRAFT

Men - BG - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KEVIN TALBOT   1:12:00.58  788 SKULLY BON
2 STAN KAMAVOWSKI   1:13:28.24  1031 
3 BRAD SNEED   1:20:11.98  1021 UT MT BIKE
4 Thomas Blaine   Highland, CA1:43:12.57 40752  496 JOSE OLE
5 Kent Ridgley   Cool, CA1:45:20.45 263148  680 
6 Ben Mesa   Redlands, CA1:47:09.36 218360  495 TM JOSE OL

Men - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEREMY HORGAN-KOBELSKI     SUBARU-GAR
2 GEOFF KABUSH     TEAM MAXXI
3 JEREMIAH BISHOP     TREK/VW
4 CARL DECKER     31 GIANT
5 BARRY WICKS     11 KONA
6 ERIK TONKIN     37 KONA/TEAM
7 TODD WELLS     GT BIKES
8 BURRY STANDER     83 GT BIKES
9 ANDY SCHULTZ     81 BEAR NAKED
10 JEFF HALL     SALSA CYCL
11 MATHIEU TOULOUSE     64 TEAM MAXXI
12 SAM JUREKOVIC     13 U23 NATION
13 Jeff Schalk   Frederick, MD 169390  14 TREK VW- E
14 CODY PETERSON     24 SCOTT BICY
15 CHARLES PENDRY     77 INLAND - B
16 KRIS SNEDDON     17 KONA
17 ROSS SCHNELL     TREK/VW
18 BRIAN FUENTES     91 WALTWORKS/
19 ADAM SNYDER     48 3-D RACING
20 CALE REDPATH     93 3D RACING
21 COLIN CARES     32 U23 NATION
22 Aren Timmel   Chico, CA 113102  87 TEAM CHICO
23 SPENCER PAXSON     40 DISCOVER B
24 SEAN DONOVAN     84 CYTOMAX/KH
25 THOMAS TURNER     47 BEAR NAKED
26 KEVIN BRADFORD PARISH     45 LAPIRRE US
27 BART GILLESPIE     56 MONA VIE/C
28 MITCHELL PETERSON     74 DEVO
29 BEN THOMPSON     36 BEND ELITE
30 DANA WEBER     68 JAX BICYCL
31 Gregory Randolph   Hailey, ID 67448  94 TEAM ROAD
32 BARKLEY ROBINSON     61 GIANT
33 JESSE SWIFT     55 
34 TAD ELLIOTT     30 U23 NATION
35 SHUN MATSUMOTO     26 TREK JAPAN
36 Michael Raney   Santa Fe, NM 175669  95 VOODOO
37 KEN BURT     69 MOTIONBASE
38 Christian Ball   Frisco, CO 122835  67 YETI CYCLE
39 CHRISTIAN HELMIG     76 MAD DUCK
40 TRISTAN UHL     89 TEAM HOTEL
41 Colin Osborn   Carbondale, CO 210855  62 TM SOPRIS
42 KEVIN DAY     41 BIKERS EDG
43 STEPHEN ILES     66 COMOTION S
44 PAUL HANSON     86 BEAR NAKED
45 BRETT MORGAN     50 BEAR NAKED
46 BRUCE MUHLFELD     90 TREK-VW
47 BRANDON DRAUGELIS     72 BEAR NAKED
48 THOMAS SPANNRING     43 CANNONDALE
49 TODD HELMICK     51 TREK/VW
50 MCCONNELL FRANKLIN     29 DEVO
51 David Harrison   Sun Valley, ID 15243  28 REDDROX/TA
52 BRYAN ALDERS     59 MONA-VIE/C
53 KEITH HICKERSON     44 TAMARACK
54 YUKI SAITO     22 FUENTES DE
55 SHANNON BOFFELI     71 REVOLUTION
56 TRAVIS WOODRUFF     73 MOMENTUMEN
57 KEVIN RICE     53 TOKYO JOES
58 KEVIN SMALLMAN     82 BEAR NAKED
59 JAMIE MORGAN     25 MOOTS CYCL
60 DAVID YAKAITIS     80 GARMIN/JAM
61 BRYAN FAWLEY     75 KENDA/X-FU
62 GRANT KIER     79 REDBARNBIC
63 BEAR PERRIN     49 CAPITOL SU
64 JAKE WELLS     21 MAFIARACIN
65 KRISTOPHER HOLDEN     52 VERTICAL E
66 DANIEL CORUM     78 INLAND/BTD
67 SCOTT KELLER     63 SCHAMPA/JA
68 ALEX RYAN     60 LAND ROVER
69 MASASHI IMAI     27 CANNONDALE
70 KIRK TURNER     35 BIKEMAN.CO
71 MILES VENZARA     92 TEAM HEALT
DNF RYAN TREBON     20 KONA
DNF BLAKE ZUMBRUNNEN     85 REVOLUTION
DNF MITCH HOKE     65 YETI CYCLE
DNF AARON SNYDER     58 
DNF MATT UNGER     57 TM GOFAST/
DNF JARL JENSEN     54 TROY LEE/U
DNF RICK WETHERALD     42 TAMARACK R
DNF NICHOLAS STEVENS     39 ORBEA USA
DNF STEVE KINNEY     34 STEVEN K S
DNF ERIC RANSOM     23 TEAM TAMAR
DNF ALAN OBYE     19 JAMIS
DNF JAY HENRY     12 TOKYO JOES
DNF SAM SCHULTZ     10 SUBARU-GAR
DNF ADAM CRAIG     GIANT
DNF ALEX GRANT     88 TITUS/PEAR
DNF TREVOR DOWNING     33 TEAM DEVO

Men - Junior - JR - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Troy Sladeck   Foothill Ranch0:30:27.75 225356  964 SANTA CRUZ
2 DAVID DOMONOSKE   0:38:16.27  1020 
3 MATTEO JORGENSON   0:47:50.92  614 BYRDS
4 GRAY LARSEN   0:59:31.61  701 COLE SPORT

Men - Junior - JR - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HUNTER TOLBERT   0:31:22.69  641 BIG TRACE
2 Zachary Edwards   Flagstaff, AZ0:32:08.38 219148  449 DESERT DOG
3 RYAN WESTERMANN   0:32:13.24  564 CYCLING T
4 ETHAN FEDOR   0:33:41.98  908 YOUNG RIDE
5 Jordon Lindberg   Phoenix, AZ0:38:40.70 256972  987 DESERT DOG
6 JACK FRANCIS   0:50:43.75  1012 
7 NOAH PACK   0:50:44.35  1013 

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Coplea   Chandler0:47:14.17 196300  726 DESERT DOG
2 BRETT GORDON   0:48:35.74  592 ORANGE PEE
3 Keith Dixon   Boise, ID0:49:22.81 243553  724 BYRDS
4 ALEX HUGHSTON   0:52:57.86  1027 
5 RILEY PEEK   1:01:16.29  998 YOUNG RIDE
6 MICHAEL BECK   1:11:19.09  469 BYRDS
DNF Zachary Page   Meridian, IDDNF 241799  690 BYRDS

Women - Cat 1/2/3 - Senior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KELLIE WILLIAMS   1:29:49.03  808 RACING CYC

Women - Cat 1/2/3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KARY MOORE   1:17:20.34  835 TEAM SUGAR
2 LIZ PARSONS   1:22:35.42  689 
3 Brooke Warner   Altadena, CA1:23:38.91 243697  966 BICYCLE JO
4 KAITLIN BARKLOW   1:24:07.46  543 
5 Whitney Thompson   Park City, UT1:26:20.90 165096  606 SUGAR/WHIT
6 Shonni Hansen   Pleasant Grove, UT1:27:17.66 266129  1030 
7 HOLLY TURNER   1:35:24.55  792 
DNF LIANA GREGORY   DNF  716 CUTTHROAT

Women - Cat 1/2/3 - Senior - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEN DAINES   1:31:10.77  1028 
1 DENISE BARRON   2:07:58.60  1011 
2 MELISSA QUIGLEY   1:34:04.67  780 TEAM SUGAR
3 THERESA CARR-SPANNING   1:41:28.90  556 REVOLUTION
4 MARY ANN PACK   2:02:18.24  779 TEAM SUGAR

Women - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF CYNDI SCHWANDT   DNS  743 TEAM SUGAR
DNF Deborah Martin-Wille   Flagstaff, AZDNS 196287  550 RED ROCK R

Women - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Georgia Gould   Fort Collins, CO1:51:49.58 183192  LUNA WOMEN
2 Shonny Vanlandingham   Captain Cook, HI1:54:27.34 89955  LUNA WOMEN
3 Katerina Nash   Truckee, CA1:55:19.15 188603  LUNA WOMEN
4 Heather Irmiger   Boulder, CO1:56:16.00 109232  SUBARU-GAR
5 Kathy Sherwin   Heber City, UT1:59:21.53 173633  TITUS
6 Zephanie Blasi   Vail, AZ2:02:19.12 156031  12 KENDA/X-FU
7 WENDY SIMMS   2:02:45.15  66 KONA
8 Monique Sawicki   Yucaipa, CA2:03:11.51 208698  54 ERGON/ELLS
9 Jenna Zander   Mankato, MN2:04:20.55 160568  16 BEAR NAKED
10 Kristin Danielson   Albuquerque, NM2:04:32.87 164978  10 VELO BELLA
11 Lea Davison   Jericho, VT2:04:44.67 164014  47 TREK/VW
12 Chloe Forsman   Tucson, AZ2:05:59.19 214920  11 LUNA WOMEN
13 Willow Koerber   Durango, CO2:06:12.37 77103  SUBARU-GAR
14 Jennifer Gersbach   Durango, CO2:06:13.62 191239  63 BMC/SPORTS
15 Melanie Meyers   Flagstaff, AZ2:06:29.31 196731  33 KENDA/TITU
16 AMANDA RILEY   2:06:43.92  36 THE ATHLET
17 Susan Butler   Portland, OR2:07:05.60 211472  27 BEAR NAKED
18 Caitlyn Tuel   Golden, CO2:08:07.73 168652  21 TREK/VW /R
19 Heather Holmes   Atlanta, GA2:08:57.83 222022  64 KENDA/X-FU
20 Kristina Maier   Evergreen, CO2:09:15.28 152326  37 BMC/SPORTS
21 Krista Park   Madison, SD2:09:35.19 203842  61 COLAVITA
22 Carolyn Popovic   Philadelphia, PA2:10:31.47 139753  22 TREK/VW EA
23 Shannon Gibson   Durango, CO2:10:44.39 156279  18 VELO-BELLA
24 Jennifer Hanks   Salt Lake City, UT2:10:56.12 111202  49 REVOLUTION
25 Sarah Barber   Boise, ID2:12:20.58 139667  46 TITUS/KEND
26 Kyia Malenkovich   Saint Cloud, MN2:12:30.46 130424  65 HEADMETHOD
27 Noel Weddle   Grand Junction, CO2:12:49.81 151521  40 VELO BELLA
28 Jennifer Tilley   Carbondale, CO2:13:47.00 166006  41 VELO BELLA
29 Judy Freeman   Littleton Co2:14:20.52 182719  24 
30 Alice Pennington   Portland, OR2:14:26.28 150685  57 DESALVO
31 Lynn Stott   Boise, ID2:14:47.75 229694  58 TAMARACK
32 Megan Monroe   Boulder, CO2:16:01.66 178944  62 BMC-SPORTS
33 Cassandra Perkins   Asheville, NC2:16:12.84 161585  60 BEAR NAKED
34 Jana Repulski   Boise, ID2:16:14.27 150760  42 TEAM TAMAR
35 Shannon Holden   Spokane, WA2:17:21.97 151124  38 VELO BELLA
36 Christie Pleiss   Redlands, CA2:18:07.16 186916  30 PASS PT/GA
37 Hilary Wright   Park City, UT2:18:07.50 162477  53 DEVO
38 Heather Baumgartner   Fort Collins, CO2:19:18.90 175696  39 COLORADO S
39 Alexandria Fabbro   Altadena, CA2:19:19.81 56090  25 VELO BELLA
40 Christina Smith   Denton, TX2:19:29.79 217750  55 ORTHO SAGE
41 Jennifer Sica   Flagstaff, AZ2:21:01.48 172806  59 DEFT CYCLI
42 Becca Blay   Boulder, CO2:21:38.71 174258  32 BEAR NAKED
43 Rebecca Gross   Golden, CO2:22:54.82 176014  44 VELO BELLA
44 Patricia Buerkle   Philadelphia, PA2:23:28.92 131990  52 TAHOE NORT
45 Monique Simone   Salt Lake City, UT2:23:56.18 213179  50 TAMARACK
46 Kim Jennings   Waco, TX2:24:42.93 222697  23 ORTHO/BICY
47 Sonya Looney   Kelowna2:25:16.34 205174  31 TOUGHGIRLS
48 Sabra Davison   Jericho, VT2:26:31.65 173327  35 MAXXIS/DEV
49 Theresa Richardson   Davidsonville, MD2:27:13.29 170227  29 BEAR NAKED
50 Stacey Scanlan   Boise, ID2:27:48.04 199731  56 TEAM TAMAR
51 Kathy Bodie   Boulder, CO2:35:40.93 173449  45 GREAT ADVE
52 Rachel Throop   Costa Mesa, CA2:39:53.90 174132  48 DEVO
DNF Kelli Emmett   Plymouth MiDNS 156146  15 GIANT
DNF Danae York   Boulder, CODNF 178290  34 VELOBUM.CO
DNF Emily Van Meter   Portland, ORDNF 211547  28 BEAR NAKED
DNF Melissa Thomas   Boulder, CODNF 169126  26 TOKYO JOES
DNF JENNIFER TRIBE-WILSON   DNF  17 

Women - Junior - JR - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LIA WESTERMANN   1:20:40.65  566 CYCLING T

Women - Junior - JR - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MYIA WOOD   0:37:39.26  562 DESERT DOG
2 Sabrina Esposito   Logan, UT0:45:46.72 231052  718 LOGAN RACE

Women - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JESSE BLALOCK   0:55:16.94  748 VENTANO
2 Camila Esposito   Logan, UT0:56:37.23 231051  719 LOGAN RACE
3 DANIELLE WISHIEWSKI   1:01:58.20  920 SANTA CRUZ
4 Nicole Beck   Boise, ID1:13:28.55 245120  468 BYRDS
5 DESTREY ENDERS   1:21:18.10  617 AUTOLIV

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaCUOREBonk BreakerOSMOSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee