Race Results for
Spin City Classic
Orlando, FL
(Event Information)
Road Race on 03/26/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Women Category 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sharon Fletcher   Palm Desert, CA 219092  322 Cycle Science
2 Ashlyn Gerber   Sanford, FL 197753  359 Team Swift
3 Amanda Tosh     319 Team Florida
4 Heather Davis   Fletcher, NC 239644  326 Team Florida
5 Sheila Lopez     321 Outspokin Largo
6 Sandra Tomlinson-Gross     325 Jacksonville Racing Club
7 Michelle Blake   Orlando, FL 233167  358 Colavita - Central Florida
8 Tracie Black     324 Unattached
9 Megan Glanz   Murfreesboro, TN 237581  327 Orlando Road Club Inc

Men - Women Category 1-2-3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA 185441  441 Cycle Science
2 Julie Walker     443 Unattached
3 Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253  432 Athletes by Design Racing Team
4 Debbie Veitch   Stuart, FL 204547  438 Cycle Science
5 Robin Kavan   Tampa, FL 51174  431 Neptune Cyclery
6 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL 126302  433 Ford Cycling Team/Orlando Velo
6 Valeria Sanders     434 Kenda Tire
8 Marilyn Cullinane     442 Naples Cyclery
9 Frances Elliott   Palm Beach Gardens, FL 68653  440 Cycle Science

Men - Men Category 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Keeler     484 A & E Investors
2 Andrew Gonzales     480 Unattached
3 Steven Deroche     470 Cycle Logic
4 Michael Brown   Atlanta, GA 121173  495 Unattached
5 Jimmy Page     496 Unattached
6 Carlos Vasquez     479 Unknown
8 Roberto Chomizo     494 Unattached
9 Carlos Irizarry     492 Unattached
10 John Bauer     454 G2 Health Club
11 Jimmy Page     469 Unattached
12 Joe Frankel     490 Cycle Science
13 Adam Bodjack     493 Orlando Road Club Inc
14 Brandon Upson     486 Orlando Road Club Inc
15 Amir Wexler     488 Unattached

Men - Men Category 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Humberto Pages     145 Unattached
2 Dominic Ollivierre   Tampa, FL 246411  117 Oliver's Cycle Sports
3 Craig Creeden   Longwood, FL 211913  108 Orlando Road Club Inc
4 Douglas Luedeke   New Smyrna, FL 188511  182 Team 19
5 Shaun Redman     134 B&J Bikes
6 Andrew Buttitta     107 Colavita - Central Florida
7 Christopher Barthel   Langhorne, PA 214331  150 Ford Cycling Team/Orlando Velo
8 Israel Vera     148 Unattached
9 Ray Reinders   Trinity, FL 248260  123 TeamGearLink
10 Paul McManus   Tallahassee, FL 23739  116 Atomic Race Team
11 Stephen Spielman   Orlando, FL 256956  127 Unattached
12 Luke Walker   Jensen Beach, FL 232480   Village Bike
13 Osias Lozano   Ocoee, FL 218915  159 Bike Works
14 Richard Benton     104 Orlando Road Club Inc
15 Joeseph Veglucci     140 Higher Ground
16 Jacques Ethan Martinez   Deltona, FL 182255  121 Orlando Road Club Inc
17 Mike Lahia     112 Unattached
18 Henry Willis   Orlando, FL 187343  120 Colavita - Central Florida

Men - Men Category 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Victor Lavinsky   Deerfield Beach, FL 247860  276 B&J Bikes
2 Andrew Holland   Naples, FL 228841  Naples Cyclery
3 Jonet Hernandez     72 B&J Bikes
4 Jesus David Rodriguez     Preferred Alliance
5 Scott Dacunha   Lake Worth, FL 197876  Village Bike
6 Ken Tabaczka   Fern Park, FL 76697  97 Lake Mary/ORC
7 Jonathon Levie   Plant City, FL 224269  78 Village Bike
8 N/A    ,  372  80 Olympus Bikes
9 Ramiro Gil     69 Preferred Alliance
10 Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908  174 Naples Cyclery
11 Pedro Medina     82 ASV - Gold's Gym Orlando
12 Joshua Servi   Longwood, FL 239632  88 Team 19
13 Patrick Gellineau   Brooklyn, NY 45371  84 Squiggle
14 Miguel Luis   Hialeah, FL 138708  79 Preferred Alliance
15 Ronaldo Tavares   Port Saint Lucie, FL 235207  289 B&J Bikes
16 Carlos Martin   Tampa, FL 60937  281 Village Bike
17 Nelson Trujillo   Hialeah, FL 225900  290 Preferred Alliance
18 Tim Walker     292 Village Bike
19 Ross Glass   Tampa, FL 236571  270 Village Bike
20 Clay Fawthorp   West Chester , PA 183670  267 Village Bike
21 Michael Midlarsky     84 B&J Bikes
22 Darren Black      Olympus Bikes

Men - Men Category 1-2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joel Chavez   Tampa, FL 177305  Preferred Alliance
2 Allison Anjos   Boca Raton, FL 153443  64 Herba-Life
3 Paul Ward     54 Natures Path
4 Don Autore     40 Ford Cycling Team/Orlando Velo
5 Gunter Hermanni   Miami, FL 163923  19 Elite Cycling & Fitness
6 Victor Rodriguez   Tampa, FL 175371  74 American Bicycle Racing Team
7 Ivan Franco   Miami, FL 51178  10 AEG- TOSHIBA-JetNetwork
8 Ricardo Hernandez   Miami, FL 118854  20 A & E Investors
9 David Guttenplan   Washington, DC 177906  18 CRCA/Sakonnet Technology U25
10 Daniel Chavez   Spring Hill, FL 185066  Preferred Alliance
11 Leonel Ramirez     30 Preferred Alliance
12 Casey Magner     44 Myogensis/Lankmark Dodge
13 Jason Snow   Tallahassee, FL 33370  52 Cycle Science
14 Rudy Robaina     46 Cycle Science
15 John Durango     70 JC Investors Racing Team
16 Chad Burdzilauskas   Indianapolis, IN 122674  47 Cycle Science
17 James Sweeney   Jacksonville, FL 82284  35 American Bicycle Racing Team
18 Frank Lopez   Largo, FL 21574  25 Preferred Alliance
19 Todd Hancock   Indianapolis, IN 63342  61 Herba-Life
20 Eric Murphy   Athens, GA 127087  28 AEG- TOSHIBA-JetNetwork
21 Shane Braley   Stuart, FL 139426  68 Wheel N Sprocket
22 Nelson Garcia     15 Preferred Alliance
23 Alejandro Garcia   Hialeah, FL 155707  14 Preferred Alliance
24 Leandro Contreras     67 Lake Worth Bicycles
25 Leonardo Martinez   Los Angeles, CA 185065  26 Preferred Alliance
26 Gustavo Rullo   Miami, FL 206281  31 Preferred Alliance
27 Todd Sanders   West Palm Beach, FL 47280  56 Herba-Life

Men - Master 55+ - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Gellineau   Brooklyn, NY 45371  77 Squiggle
2 Michael McCollum   Largo, FL 48126  80 Jacksonville Racing Club
3 Robert Tyler     84 Orlando Road Club Inc
4 Pascal Jugy   Clearwater, FL 196983  79 TeamGearLink
5 Brunildo Camacho   Miami, FL 179090  91 Laser-es
6 Steve Schuler   Clearwater, FL 206139  83 Jacksonville Racing Club
7 Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905  89 Cycle Science
8 Keith Creeden   Longwood, FL 210970  76 Orlando Road Club Inc
9 John Autore     90 Unattached
10 Jerry Kyckelhahn   Palm City, FL 167298  87 Cycle Science
11 Martin Clemens   Lecanto, FL 104003  93 Team American Classic
12 Dennis Pevarski   Saint Petersburg, FL 244290  82 Jacksonville Racing Club
13 Steve Miller   Asheville, NC 63107  81 ABRC Cane Creek
14 Charles Griffiths   Tampa, FL 257813  78 Unattached
15 David Butcher   Lake Mary, FL 141566  92 Orlando Road Club Inc
16 Earl Henry   Pinellas Park, FL 45449  86 Best of the Bay Cyclist

Men - Master 45+ - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Giles   Orlando, FL 46452  349 Ford Cycling Team/Orlando Velo
2 Doug Duschek     329 Cycle Science
3 John Salsbury   Jacksonville, FL 69352  312 Jacksonville Racing Club
4 Gus Ferrer   Miramar, FL 52672  326 JC Investors Racing Team
5 Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930  322 Jacksonville Racing Club
6 Miroslaw Magdziak   Clearwater, FL 115944  333 TeamGearLink
7 Glenn Schneider     451 Colavita
8 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152  310 ASV - Gold's Gym Orlando
9 John Faulk   Jacksonville, FL 115188  334 VeloBrew
10 Charles Rosenthal     328 Bike America / Potter's Landscaping
11 Frances Elliott   Palm Beach Gardens, FL 68653  345 Cycle Science
12 Ron Ray     338 Toshiba/Big Wheel
13 John Tanner   Clearwater, FL 155000  313 Outspokin Largo
14 Lance Brannigan   Maitland, FL 233229  335 Colavita - Central Florida
15 Joseph Piscitello   Rydal, PA 218814  309 Philadelphia Ciclismo
16 Steven Kurth   Palm City, FL 101266  307 Treasure Coast Cycling Association
17 Dan Linnehan   Orlando, FL 192731  317 ASV - Gold's Gym Orlando
18 Michael Chiarella     341 Florida Velo
19 Miguel Valle   Miami, FL 227309  324 Bike Tech
20 Michael Plumridge   Tierra Verde, FL 201647  339 Sweetbay Supermarkets
22 Michael Barrett   Stuart, FL 159218  300 Treasure Coast Cycling Association
23 Ralph Risco   Jensen Beach, FL 216328  311 Treasure Coast Cycling Association
24 Ken Hinkle   Saint Augustine, FL 16278  343 Gruppo Strada
25 Tom Gillis   Tallahassee, FL 77327  305 Atomic Race Team

Men - Master 35+ - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Sutherlin   Winter Garden, FL 138423  214 Orlando Road Club Inc
2 Mark Yeager   St Petersburg, FL 46311  217 Neptune Cyclery
3 David Potter   Tiverton, RI 132031  234 ASV - Gold's Gym Orlando
4 Erik Hjortaas   Naples, FL 232824  259 Naples Velo
5 Christopher Pliske   Fort Lauderdale, FL 107259  18 Bike America / Potter's Landscaping
6 Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097  21 Ford Cycling Team/Orlando Velo
7 Glenn Schneider     58 Colavita
8 Brian Lancaster   Winter Garden, FL 20254  57 Team 19
9 Philip Elliott   Palm Beach, FL 51741  45 Cycle Science
10 Carmine Pici   Treasure Island, FL 77448  39 Neptune Cyclery
11 Corbett Brown   Mount Dora, FL 84898  53 ASV - Gold's Gym Orlando
12 Juan Valera     28 ASV - Gold's Gym Orlando
13 Ray Reinders   Trinity, FL 248260  208 TeamGearLink
14 Ken Helms     222 Bike America / Potter's Landscaping
15 Scott Pfaff   Alachua, FL 237462  207 Cycle Logic
16 Ken Schofield   Juno Beach, FL 207006  225 Cycle Science
17 Julio Rojas   Pompano Beach, FL 175402  229 B&J Bikes
18 Darrell Cunningham   Orlando, FL 8354  254 Ford Cycling Team/Orlando Velo
19 Eddie Mullally   Tarpon Springs, FL 84627  477 Neptune Cyclery
20 Carlos Soler   Longwood, FL 104661  212 Team 19
21 Gary Anger   Maitland, FL 62480  230 ASV - Gold's Gym Orlando
22 Adam Schmitt     210 Naples Velo
23 John Tanner   Clearwater, FL 155000  215 Outspokin Largo
24 Gary Stern   Indialantic, FL 153379  213 ASV - Gold's Gym Orlando
25 Edixon Rodriguez     256 Laser-es

Men - Junior 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 L Robert Antley   Greer, SC 244703  412 Hearns Junior Development
2 Michael Robinson   Asheville, NC 214947  31 Naples Cyclery
3 Alexander Gil   Hialeah, FL 228635  414 Active Cycles
4 Juan Torres   Miami, FL 225733  419 Laser-es
5 Kevin Richardson     417 J..A.R.
6 Sean Lynch      Orlando Road Club Inc
7 Carlos Lopez   Miami, FL 238241  415 Laser-es
8 Cody Johnson      Atomic Race Team

Men - Junior 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hernan Ramirez   Delray, FL 209704  25 Laser-es
2 Phillip Njisane     34 Unattached
3 Marcos Rodriquez   Hialeah, FL 198360   Laser-es
4 Jacques Ethan Martinez   Deltona, FL 182255   Orlando Road Club Inc
5 Kevin McGuire   Miami, FL 239823   Laser-es
6 Brandon Upson      Orlando Road Club Inc
7 Lawrence Jupp      J..A.R.
8 Joshua Antley   Greer, SC 251633  400 Hearns Junior Development
9 Amir Merali   Miami, FL 234586  Laser-es
10 Alexander Spook     69 Atomic Race Team

Men - Junior 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neal Shepherd   Palm Coast, FL 244277  361 Orlando Road Club Inc
2 Amir Merali   Miami, FL 234586  359 Laser-es
3 Evan Wynn   Asheville, NC 249535  364 Hearns Junior Development
4 Jacob Hill   Saint Petersburg, FL 235209  74 Ford Cycling Team/Orlando Velo
5 Alejandro Villabona     362 Laser-es
6 Stefan Rivero   Aventura, FL 234730  360 Laser-es
8 Ryan Burns     357 Orlando Road Club Inc
12 Graham Gillis     358 Atomic Race Team
13 Lucas Wardein   Naples, FL 233364  363 Orlando Road Club Inc

Men - Junior 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Jay Major     354 J..A.R.
3 Justin Pfaff     65 Cycle Logic
4 Giancarlo Lluhi     353 Laser-es
6 Christian Teather     67 Treasure Coast Cycling Association
7 Anselm Teather     68 Treasure Coast Cycling Association

Women - Junior 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Ali Brannigan   Maitland, FL 237340  350 Colavita - Central Florida
9 Megan Glanz   Murfreesboro, TN 237581  72 Orlando Road Club Inc
10 Danae Ballagh   Clermont, FL 220118  73 Orlando Road Club Inc

Women - Junior 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Blake   Orlando, FL 233167   Colavita - Central Florida
5 Ciara Hopkins     352 Orlando Road Club Inc
8 Tiffany Glanz   Deltona, FL 255651  71 Orlando Road Club Inc

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoSierra NevadaCUOREUSACDFBonk BreakerOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee