Race Results for
Belt Creek Bicycle Race
Great Falls, MT
(Event Information)
Road Race on 05/12/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - B - MR

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Penrod   Kalispell, MT 59369  384 Flathead Cycling
2 Robert Ray   Helena, MT 68315  237 Great Divide
3 Phil Rayner     335 Headwinds
4 Don Arthur   Kalispell, MT 61050  254 Flathead Cycling
5 Blair Fisher   Missoula, MT 59294  214 Northern Rockies
6 Ken Campbell   Bigfork, MT 219714  228 Flathead Cycling
7 John Cameron     80 Unattached
8 Richard Strong   Bigfork, MT 237922  229 Flathead Cycling
9 Byron Deford   Helena, MT 9048  209 Great Divide
10 Howard Hickingbotham   Missoula, MT 16092  131 Montana Velo

Men - A - MR

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitchell Robison   Belgrade, MT 54183  22 GAS/Intrinsik Architecture
2 John Juras   Great Falls, MT 46288  213 Echelon Cycling
3 Richard West   Fairfield, MT 63105  201 Echelon Cycling
4 William Gasteyer   Bozeman, MT 12922  231 Bozeman Masters' Velo
5 Jeffrey Agamenoni   Great Falls, MT 178367  210 Echelon Cycling
6 Albert Pendergrass   Livingston, MT 77626  230 Bozeman Masters' Velo
7 John Weyhrich   Bozeman, MT 37860  13 Five Valley Velo

Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Butler   Highwood, MT 259671  676 Central Montana Junior Cycling
DNF Edin Agamenoni     76 Echelon Cycling
DNF Joel Kramer     83 Montana Junior Cycling Foundation

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucca Scariano   Missoula, MT 260919  679 Montana Junior Cycling Foundation
2 William Zellmer   Missoula, MT 225407  30 Montana Junior Cycling Foundation
3 Wyatt Hatch   Highwood, MT 250481  925 Central Montana Junior Cycling

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clayton O'Leary   Highwood, MT 260511  924 Central Montana Junior Cycling
2 James Pope     76 Central Montana Junior Cycling

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Affholter   Missoula, MT 247122  84 Montana Junior Cycling Foundation
2 Chris Lapp   Bozeman, MT 262540  75 GAS/Intrinsik Architecture
3 Conor O'Leary   Belt, MT 260510  927 Central Montana Junior Cycling
DNF Vincent Gilles   Highwood, MT 262226  596 Central Montana Junior Cycling

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kiefer Hahn   Missoula, MT 136551  926 Montana Velo
2 Scott Herzig   Helena, MT 16013  1003 Montana Velo
3 Brad Morgan   Belgrade, MT 209124  17 GAS/Intrinsik Architecture
4 Matt Butterfield   Kalispell, MT 225869  21 Sportsman Ski Haus/Cannondale
5 Grant Kier   Missoula, MT 19086  25 TS-SUV

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Walt Chauner   Whitefish, MT 212574  338 Flathead Cycling
2 Tomas Dumbrovsky   Bozeman, MT 237073  331 GAS/Intrinsik Architecture
3 Jason Delmue   Bozeman, MT 231355  334 GAS/Intrinsik Architecture
4 Frank Gonzalez   Helena, MT 201598  336 Montana Velo
DNF Ben Stalker   Durango, CO 252617  220 Fort Lewis

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Parsons   Kalispell, MT 186195  472 Sportsman Ski Haus/Cannondale
2 Jean Meyer   Billings, MT 260640  458 Rimrock United Racing
3 Michael Borduin   Butte, MT 4264  418 Rimrock United Racing
4 Andrew Drobeck   Missoula, MT 260861  470 Rimrock United Racing
5 Scot Smith   Boyd, MT 138530  216 Rimrock United Racing
6 Jeff Olson   Laurel, MT 160216  434 Team Hammer Nutrition
7 Erik Digby   Missoula, MT 254363  471 Five Valley Velo
8 Jason Keister   Whitefish, MT 210982  403 Sportsman Ski Haus/Cannondale
9 Brad Schalles     117 Headwinds
10 Dan Gager   Corvallis, MT 96448  405 Five Valley Velo
11 Chad Elkins     72 Echelon Cycling
12 Miles Key   Missoula, MT 198925  415 Five Valley Velo
13 Alex Archibald     87 PCLI
14 Stacy Clausen     81 Echelon Cycling
15 Tom Owen   Big Sky, MT 26981  82 GAS/Intrinsik Architecture
16 David Wagner   Anaconda, MT 231049  457 Highlands Cycling
17 Eric Bjorkman (1 - Cat5)   Tetonia, ID 263979  74 Northern Rockies
18 Russell Hering     79 Echelon Cycling
19 Sean Thornton     86 Echelon Cycling

Women - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Thompson   Rapid City, SD 218619  597 Team High Plains
DNF Iva Scariano     6782 Montana Junior Cycling Foundation

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zoe Smith (1 - Cat3)   Helena, MT 192936  128 Rimrock United Racing
2 Tamara Bessette   Missoula, MT 47028  73 Northern Rockies
3 Rebecca (Becky) Bjork   Bend, OR 76875  85 Boise Cycling Club

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caroline Roy   Bozeman, MT 264411  143 Team Delphine
2 Tina Whitfield   Raleigh, NC 228688  121 Velo Bella
3 Caitlin Friesen     132 Headwinds
4 Michelle Collins   Billings, MT 206932  1102 Velo Bella
5 Jenny McCune   Bozeman, MT 258024  132 Team Delphine
DNF Becky Nelson     78 Echelon Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerCUOREOSMOShimanoUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee