Race Results for
Lake Mary Criterium
Lake Mary, FL
(Event Information)
Criterium on 02/11/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Women Category 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sharon Fletcher   Palm Desert, CA 219092  550 Cycle Science
2Heather Davis   Fletcher, NC 239644  558 Team Florida
3Sheila Lopez     557 Outspokin Largo
4Amanda Tosh     561 Team Florida
5Eileen Merken     53 Bill Bone - Bicyclery
6Sherri Parker     54 Pedal Power
7Brook Pace     56 Higher Ground
8Lori Ronelli     63 Team 19
9Ashlyn Gerber   Sanford, FL 197753  51 Team Swift
10Neil Hellenbush     55 Unattached
11Michelle Blake   Orlando, FL 233167  94 Colavita - Central Florida
12Dixie Devry     62 Athletes by Design Racing Team
13Tracy Sutherland     560 Cycle Science
14Megan Glanz   Murfreesboro, TN 237581  52 Orlando Road Club Inc

Men - Women Category 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rebecca Larson   Athens, GA 91806   Aarons Furnishings
2Frances Elliott   Palm Beach Gardens, FL 68653   Cycle Science
3Kristin Sanders   Hobe Sound, FL 193955   Aarons Furnishings
4Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA 185441   Cycle Science
5Debbie Veitch   Stuart, FL 204547   Cycle Science
6Julie Walker      Unattached
7Cherie Disque      Laser-es
8Courtney Trabon   Silver City , NM 200493   Cycle Science
9Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253   Athletes by Design Racing Team
10Marilyn Cullinane      Naples Cyclery
11Trish Cohen   Tampa, FL 218675   Neptune Cyclery
12Christi An Hansley   Ft. Lauderdale, FL 209417  531 Kenda Tire
13Marianne Holt   Matthews, NC 149427  529 Team Charlotte

Men - Men Category 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mark Koch     359 Higher Ground
2Peter Ebanks     37 G2 Health Club
3Thomas Hendry     66 Atomic Race Team
4Eduardo Avila     68 Union Ciclistica Latina of GA
5Johnathan Edwards   Las Vegas, NV 10514  310 Unattached
6Stephen Spielman   Orlando, FL 256956  329 Unattached
7Chris Otto   Orlando, FL 254558  322 Unattached
8Juventino Leos     74 Team 19
9Don Spath     73 Unattached
10Michael Chiarella     35 Florida Velo
12Robert Bankers   Oviedo, FL 238975  305 Team 19
13David Perry     324 Team 19
14Brandon Upson     32 Orlando Road Club Inc
15Alexander Montoya     20 Orlando Road Club Inc
16Andrew Buttitta     39 Colavita - Central Florida
18Ryan Kadien     15 Unattached

Men - Men Category 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Victor Lavinsky   Deerfield Beach, FL 247860  50 B&J Bikes
2Wesley Wolfenbarger   Little Rock, AR 200342  68 Jacksonville Racing Club
3Luke Rozanski     62 FSU
4Bill Britnall     76 Unattached
5Douglas Luedeke   New Smyrna, FL 188511  52 Team 19
6Christopher Barthel   Langhorne, PA 214331  80 Ford Cycling Team/Orlando Velo
7Mike Pallardy   Port Saint Lucie, FL 228819  81 Village Bike
8Adam Baker     85 Colavita - Central Florida
9Travis Gibbon     87 Unattached
10Evan Burkhart   Easthampton, MA 241358  740 Orlando Road Club Inc
11Luke Walker   Jensen Beach, FL 232480  779 Village Bike
12David Alexandrou   Lutz, FL 122403  735 FCS Compliance Depot
13Paul Harris   Apopka, FL 215188  745 Team 19
14Matthew Peterson     87 Maroone Chevy of Pembroke Pines
15Keith Levesque   Portland, OR 199530  751 Unattached
16Sean Lynch     753 Orlando Road Club Inc
17David Munoz     782 ASV - Gold's Gym Orlando
18Dana Johnson   Cary, NC 71747  74 Atomic Race Team
19Craig Creeden   Longwood, FL 211913  42 Orlando Road Club Inc
20Jacques Ethan Martinez   Deltona, FL 182255  54 Orlando Road Club Inc
21Raife Snover   Fort Lauderdale, FL 246899  65 B&J Bikes
22Seth Pelletier     58 Florida Velo
23Dan Heggblod     70 Colavita - Central Florida
24Michael Christopher   Gainesville, FL 220474  93 Team Florida
25Jason Gibson   Winter Garden, FL 228510  44 Orlando Road Club Inc

Men - Men Category 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Clay Fawthorp   West Chester , PA 183670  54 Village Bike
2Jonathon Levie   Plant City, FL 224269  59 Village Bike
3Andrew Holland   Naples, FL 228841  87 Naples Cyclery
4George Cortez     81 Bike America / Potter's Landscaping
5Chris Keane   Sw Ranches, FL 210581  58 Preferred Alliance
6Doug Ewing   Weston, FL 212506  53 Z Bikes
7Phillip Bailey   Gainesville, FL 211446  73 Team Florida
8David Comiskey   Washington, DC 239642  74 Unattached
9Leonel Ramirez     64 Preferred Alliance
10Ken Tabaczka   Fern Park, FL 76697  75 Lake Mary/ORC
11Charl Jordaan   Pompano Beach, FL 210877  57 B&J Bikes
12Jonet Hernandez     56 B&J Bikes
13Jeffrey Comfort   New Smyrna Beach, FL 54833   ASV - Gold's Gym Orlando
14Pedro Medina     88 ASV - Gold's Gym Orlando
15Richard Perpinan   Debary, FL 219854   ASV - Gold's Gym Orlando
16Carlos Martin   Tampa, FL 60937  61 Village Bike
17Ryan Ellner   Jupiter, FL 207235  84 Cycle Science
18Miguel Luis   Hialeah, FL 138708  77 Preferred Alliance
19Lionel Rodriguez     93 ASV - Gold's Gym Orlando
20Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152  78 ASV - Gold's Gym Orlando
21Darren Black     90 Olympus Bikes
22Nelson Trujillo   Hialeah, FL 225900  68 Preferred Alliance
23Jean P Morales     62 Laser-es
24Tim Walker   Reno, NV 40337  86 Village Bike
25Ken Schofield   Juno Beach, FL 207006  82 Cycle Science

Men - Men Category 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Yosvany Falcon      AEG- TOSHIBA-JetNetwork
2James Sweeney   Jacksonville, FL 82284   American Bicycle Racing Team
3Ivan Franco   Miami, FL 51178   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
4Chris Scott   Brandon, FL 167801   Locos/Bling-Bling
5Oscar Henao     843 Union Ciclistica Latina of GA
6Rudy Robaina     869 Cycle Science
7Jason Snow   Tallahassee, FL 33370   Cycle Science
8Allison Anjos   Boca Raton, FL 153443  800 Herba-Life
9Frank Lopez   Largo, FL 21574  810 Preferred Alliance
10Matthew Hansley      Locos/Bling-Bling
11Glenn Schneider     815 Colavita
12Emilio Asconeoy     832 Union Ciclistica Latina of GA
13Shane Braley   Stuart, FL 139426   Wheel N Sprocket
14Willie Gonzalez   Miami, FL 185998  852 Elite Cycling & Fitness
15Victor Herrera     856 Z Bikes
16Dennis Sutherlin   Winter Garden, FL 138423   Orlando Road Club Inc
17Christopher Frederick   Fort Lauderdale, FL 12319   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
18Roel VanMuysen      Polydak
19Jeff Kopp   Jacksonville, FL 225369   American Bicycle Racing Team
20Robert Sweeting   Asheville, NC 205722   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
21Carlos Soler   Longwood, FL 104661   Team 19
22Nelson Garcia      Preferred Alliance
23Chase Fullerton (1 - Cat2)   Montverde, FL 200127  33 B&J Bikes
24Nate Adler   North Palm Beach, FL 203360  835 Village Bike
25Stephen Selby   Lake Mary, FL 58557  868 Ford Cycling Team/Orlando Velo

Men - Master 55+ - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Viney     515 Orlando Road Club Inc
2Michael McCollum   Largo, FL 48126  511 Jacksonville Racing Club
3Robert Tyler     514 Orlando Road Club Inc
4William Holder   Raleigh, NC 16516  Raleigh Allstars Bike Club
5Butch Holt     518 Unattached
6Tec Thomas   Tallahassee, FL 35384  517 Jacksonville Racing Club
7Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905  522 Cycle Science
8Keith Creeden   Longwood, FL 210970  506 Orlando Road Club Inc
9Jerry Kyckelhahn   Palm City, FL 167298  521 Cycle Science
10Wayne Larochelle   Ocean Park, ME 122210  510 Colavita
11Earl Henry   Pinellas Park, FL 45449  519 Best of the Bay Cyclist
12Charles Griffiths   Tampa, FL 257813  507 Unattached
13Dave Robinson (1 - Cat5)   Daytona Beach, FL 238384  512 Unattached
14Louis Rossi     513 Unattached
15Steven Wozniak     516 Unattached

Men - Master 45+ - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930  475 Jacksonville Racing Club
2John Faulk   Gainesville, FL 115188  474 VeloBrew
3Miroslaw Magdziak   Clearwater, FL 115944  489 TeamGearLink
4Gary Anger   Maitland, FL 62480  402 ASV - Gold's Gym Orlando
5Ralph Risco   Jensen Beach, FL 216328  468 Treasure Coast Cycling Association
6Doug Duschek     478 Cycle Science
7Peter Carlos   Coconut Grove, FL 142009   Olympus Bikes
8John Tanner   Clearwater, FL 155000  487 Outspokin Largo
9William Clifton   Palm City, FL 164838  417 Treasure Coast Cycling Association
10Daniel Whitney   Casselberry, FL 65626  491 Olympus Bikes
11Carlos Robledo   Jacksonville, FL 240374  488 VeloBrew
12James Wright   Orange Park, FL 68129  471 Jacksonville Racing Club
13Pleasant Lewis   Winter Garden, FL 60596  462 ASV - Gold's Gym Orlando
14Russell Kitz   Hobe Sound, FL 194652  477 Cycle Science
15Will Larson   Dunedin, FL 196529  484 TeamGearLink
16Jeffrey Comfort   New Smyrna Beach, FL 54833   ASV - Gold's Gym Orlando
17Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152   ASV - Gold's Gym Orlando
18John Salsbury   Jacksonville, FL 69352  479 Jacksonville Racing Club
19Kevin Braley   Stuart, FL 4610  405 Treasure Coast Cycling Association
20Michael Barrett   Stuart, FL 159218  403 Treasure Coast Cycling Association
21Michael Plumridge   Tierra Verde, FL 201647  487 Sweetbay Supermarkets
22Michael Chiarella     485 Florida Velo
23Ken Janata   Windermere, FL 179100  458 Orlando Road Club Inc
24Jorge Michelena   Miami Lakes, FL 92164  494 Miami Masters
25Butch Holt     473 Unattached

Men - Master 35+ - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930   Jacksonville Racing Club
2David Potter   Tiverton, RI 132031   ASV - Gold's Gym Orlando
3Carmine Pici   Treasure Island, FL 77448   Neptune Cyclery
4Philip Elliott   Palm Beach, FL 51741   Cycle Science
6Dennis Sutherlin   Winter Garden, FL 138423   Orlando Road Club Inc
7Juan Valera      ASV - Gold's Gym Orlando
8Ken Tabaczka   Fern Park, FL 76697   Lake Mary/ORC
9Carlos Soler   Longwood, FL 104661   Team 19
10Tim Molyneaux   Clermont, FL 53461   ASV - Gold's Gym Orlando
11Brian Lancaster   Winter Garden, FL 20254   Team 19
12Mark Yeager   St Petersburg, FL 46311  261 Neptune Cyclery
13Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097  282 Ford Cycling Team/Orlando Velo
14Curtis Juteram   Minneola, FL 63944   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
15Ed Clark   Orlando, FL 220497  246 ASV - Gold's Gym Orlando
16Mark Hewitt   Coconut Creek, FL 59026  284 Cycle Science
17Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL 196540   ASV - Gold's Gym Orlando
18Ken Schofield   Juno Beach, FL 207006   Cycle Science
19Andrew Wetherington   Jesup, GA 230875  260 Pacesetter Steel
20John Salsbury   Jacksonville, FL 69352   Jacksonville Racing Club
21Darrell Cunningham   Orlando, FL 8354   Ford Cycling Team/Orlando Velo
22Gary Stern   Indialantic, FL 153379  256 ASV - Gold's Gym Orlando
23Ron Shinall   Jacksonville, FL 198867   VeloBrew
24Peter Pawlus   Sarasota, FL 252549  249 Naked Bean Cycling Club
25Scott Pfaff   Alachua, FL 237462  250 Cycle Logic

Men - Junior 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alexander Gil   Hialeah, FL 228635   Active Cycles
2Robert Antley     880 Hearns Junior Development
3Kyle Capparelli     881 PLAN B CYCLING/As MASTERS
4Juan Torres   Miami, FL 225733  894 Laser-es
5Alexander Montoya     886 Orlando Road Club Inc
6Michael Robinson   Asheville, NC 214947  898 Naples Cyclery
7Miguel Hernandez     896 Laser-es
8Cody Johnson     892 Atomic Race Team
9Alan Glanz     891 Orlando Road Club Inc
10Andrew Buttitta     895 Colavita - Central Florida
11Carlos Lopez   Miami, FL 238241  883 Laser-es
12Evan Redwine     88 Unattached
13Peter Mayrhofer     885 Unattached
14Matthew Petersen   Atlanta, GA 247493  887 Maroone Chevy of Pembroke Pines
15Jack Tomassetti     889 Jacksonville Racing Club
16Penny Kellen     893 Unattached
17Sean Lynch     884 Orlando Road Club Inc

Men - Junior 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Marcos Rodriquez   Hialeah, FL 198360  976 Laser-es
2Phillip Njisane     983 Unattached
3Steven Rusnak   Seminole, FL 230108  985 TeamGearLink
4Hernan Ramirez   Delray, FL 209704  988 Laser-es
5Michael Niemi     950 Unattached
6Craig Creeden   Longwood, FL 211913  944 Orlando Road Club Inc
7Henry Willis   Orlando, FL 187343  986 Colavita - Central Florida
8Kevin McGuire   Miami, FL 239823  949 Laser-es
9Jacques Ethan Martinez   Deltona, FL 182255  948 Orlando Road Club Inc
10Luke Brannigan   Maitland, FL 233513  943 Colavita - Central Florida
11Brandon Upson     980 Orlando Road Club Inc
12Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253  956 Athletes by Design Racing Team
13john zuluaga   Miami, FL 257825  982 Laser-es
14Eric Topole   Village Of Palmetto Bay, FL 246973  978 Laser-es
15Josh Antley     984 Hearns Junior Development

Men - Junior 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Amir Merali   Miami, FL 234586   Laser-es
2Neal Shepherd   Palm Coast, FL 244277  Orlando Road Club Inc
3Evan Wynn   Asheville, NC 249535  17 Hearns Junior Development
4Yorkell Bain     21 J..A.R.
5Alejandro Villabona     20 Laser-es
6Ashlyn Gerber   Sanford, FL 197753   Team Swift
7Stefan Rivero   Aventura, FL 234730  15 Laser-es
8Megan Glanz   Murfreesboro, TN 237581   Orlando Road Club Inc
9Giancarlo Lluhi      Laser-es
10Lucas Wardein      Orlando Road Club Inc
11Robert Burns   Little Torch Key, FL 49728   Orlando Road Club Inc
12Danae Ballagh   Clermont, FL 220118   Orlando Road Club Inc

Men - Junior 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jay Major     J..A.R.
2Michelle Blake   Orlando, FL 233167   Colavita - Central Florida
3Tristan Lamb      Lake County PAL
4Justin Pfaff      Cycle Logic
5Christian Teather      Treasure Coast Cycling Association
6Anselm Teather      Treasure Coast Cycling Association
7Claire Zak      Unattached
8Tiffany Glanz   Deltona, FL 255651   Orlando Road Club Inc
9Jacob Proffer      ASV - Gold's Gym Orlando

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerSpySierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee