Race Results for
Downtown Palatka Criterium
Palatka, FL
(Event Information)
Criterium on 08/25/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jay Major      J..A.R.
4Justin Pfaff      Cycle Logic
5Christian Teather      Treasure Coast Cycling Association
6Anselm Teather      Treasure Coast Cycling Association

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Neal Shepherd   Palm Coast, FL 244277   Orlando Road Club Inc
2Austin Ellingson   Jensen Beach, FL 238130   Treasure Coast Cycling Association
3Amir Merali   Miami, FL 234586   Laser-es
4Lucas Wardein   Naples, FL 233364   Orlando Road Club Inc
5Ryan Burns      Orlando Road Club Inc

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Henry Willis   Orlando, FL 187343   Colavita - Central Florida
2Brandon Upson      Orlando Road Club Inc
3Alexander Spook      Atomic Race Team
4Kevin McGuire   Miami, FL 239823   Laser-es
5Steven Rusnak   Seminole, FL 230108   TeamGearLink
6Amir Merali   Miami, FL 234586   Laser-es
7Jacques Ethan Martinez   Deltona, FL 182255   Preferred Alliance

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sean Lynch      Orlando Road Club Inc
2Ryan Ellner   Jupiter, FL 207235   Cycle Science
3Cody Johnson      Atomic Race Team
4Robert Jones   Tallahassee, FL 256772   Atomic Race Team
5Number Unknown      Unattached
6Matt Smith      Unattached

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Vance James   Lakeland, FL 47935   Team 19
2Mark Yeager   St Petersburg, FL 46311   Neptune Cyclery
3David Potter   Tiverton, RI 132031   ASV - Gold's Gym Orlando
4Dave Morris   Ft Lauderdale, FL 202521   B&J Bikes
5Dennis Sutherlin   Winter Garden, FL 138423   Orlando Road Club Inc
6Brian Lancaster   Winter Garden, FL 20254   Team 19
7Robert Higdon   Jacksonville, FL 59682   Ford Cycling Team/Orlando Velo
8Todd Pye   Jacksonville, FL 45822   Ford Cycling Team/Orlando Velo
9Tim Molyneaux   Clermont, FL 53461   ASV - Gold's Gym Orlando
10Gary Stern   Indialantic, FL 153379   ASV - Gold's Gym Orlando
11Gerald Bouchard   Gainesville, FL 60529   Unattached
12Scott Pfaff   Alachua, FL 237462   Cycle Logic
13Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL 196540   ASV - Gold's Gym Orlando
14Chris Marino      Atomic Race Team

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Todd Sanders   West Palm Beach, FL 47280   Herba-Life
2John Salsbury   Jacksonville, FL 69352   Jacksonville Racing Club
3Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930   Jacksonville Racing Club
4James Wright   Orange Park, FL 68129   Jacksonville Racing Club
5Russell Kitz   Hobe Sound, FL 194652   Cycle Science
6Ralph Risco   Jensen Beach, FL 216328   Treasure Coast Cycling Association
7John Faulk   Gainesville, FL 115188   Colavita - Central Florida
8Douglas Duschek   Stuart, FL 139405   Cycle Science
9Philip Hopkins   Indialantic, FL 177538   Treasure Coast Cycling Association
10Steven Kurth   Palm City, FL 101266   Treasure Coast Cycling Association
11Michael Ciolfi      Unattached
13Martin Bates      Oliver's Cycle Sports
14Jeffrey Comfort   New Smyrna Beach, FL 54833   ASV - Gold's Gym Orlando
15Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   Jacksonville Racing Club
16Bryan Crement   Wilmington, DE 45218   Jacksonville Racing Club
17Michael Chiarella      Florida Velo
18Paul Hardison   Saint Augustine, FL 212835   Colavita - Central Florida
19Fred Norman   Jacksonville, FL 119639   Jacksonville Racing Club
20Michael Hayley      Unattached

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Pascal Jugy   Clearwater, FL 196983   TeamGearLink
2Robert Tyler      Orlando Road Club Inc
3Steve Schuler   Clearwater, FL 206139   Jacksonville Racing Club
4Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905   Cycle Science
5Number Unknown      Unattached
6David Butcher   Lake Mary, FL 141566   Ford Cycling Team/Orlando Velo
7Number Unknown      Unattached
8Number Unknown      Unattached
9Number Unknown      Unattached
10Wayne Larochelle   Ocean Park, ME 122210   Colavita

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Niemi      Cycle Science
2Hilter Jarama   West Palm Beach, FL 71369   Village Bike/Toyota of Stuart
3Tim Walker      Village Bike/Toyota of Stuart
4Kevin McGuire   Miami, FL 239823   Laser-es
5Nelson Trujillo   Hialeah, FL 225900   Preferred Alliance
6Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   Naples Cyclery
7Andrew Holland   Naples, FL 228841   Naples Cyclery
8Chris Marino      Atomic Race Team
9Miguel Luis   Hialeah, FL 138708   Preferred Alliance
10Scott Dacunha   Lake Worth, FL 197876   Village Bike/Toyota of Stuart
11Melvyn Lugo   Winter Garden, FL 172630   Olympus Bikes
12Joshua Servi   Longwood, FL 239632   Team 19
13Ronaldo Tavares   Port Saint Lucie, FL 235207   B&J Bikes
14Clay Fawthorp   West Chester , PA 183670   Village Bike/Toyota of Stuart

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Diego Henao   Tampa, FL 247861   Team American Classic
2Israel Vera      Preferred Alliance
3Luke Walker   Jensen Beach, FL 232480   Village Bike/Toyota of Stuart
4Felix Perez   Miami Lakes, FL 209425   Preferred Alliance
5Kyle Capparelli      PLAN B CYCLING/As MASTERS
6Humberto Pages      Preferred Alliance
7Sean Crichton      VeloBrew
8Jacques Ethan Martinez   Deltona, FL 182255   Preferred Alliance
9Ramiro Gil      Preferred Alliance
10David Alexandrou   Lutz, FL 122403   Compliance Depot
11Chris Spath      Village Bike/Toyota of Stuart
12Roman Joa      Preferred Alliance
13Roger Montes      Cycle Logic
14Mike Pallardy   Port Saint Lucie, FL 228819   Village Bike/Toyota of Stuart

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Radulian Pop      VeloBrew
2kevin cox      Unattached
3Todd Hatfield      VeloBrew
4Joshua Titsworth      Unattached
5Asvaldo Delgado      Unattached
6Willy Theolosen      Unattached
7Enrique De Angostini      Unattached
8Justin Sapp      Unattached
9Kevin Franklin      Unattached
10Jamie Knight      Unattached

Women - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Michelle Blake   Orlando, FL 233167   Colavita - Central Florida
3Ciara Hopkins      Orlando Road Club Inc
7Tiffany Glanz   Deltona, FL 255651   Orlando Road Club Inc

Women - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6Megan Glanz   Murfreesboro, TN 237581   Orlando Road Club Inc

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253   Kenda Tire
2Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA 185441   Cycle Science
3Julie Jerue-Bishop      HT Naturals
4Christi An Hansley   Ft. Lauderdale, FL 209417   Kenda Tire
5Marilyn Cullinane      Naples Cyclery
6Kim Vaughan      Sweetbay Supermarkets
7Kristen Bowers      Atomic Race Team
8Heather Davis   Fletcher, NC 239644   Team Florida

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Char Fosmore     408 VeloBrew
2Sheila Lopez   Pompano Beach, FL 256789  411 Outspokin Largo
3Michelle Blake   Orlando, FL 233167  418 Colavita - Central Florida
4Kathy Cowart     404 Unattached
5Stephanie Tampin     403 VeloBrew

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoBonk BreakerSierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee