Race Results for
2007 USA Cycling Mountain Bike Nationals
Mount Snow/West Dover, VT
(Event Information)
Downhill on 07/21/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Learned   Carlisle, MA02:50.26 265207  596 TEAM DROP
2 JAKE BAXTER   02:50.72  1128 VONCOOPER
3 Erik Gosselin   Bedford, NH02:50.98 257554  917 TEAM DROP
4 Austin Eterno   Easton, CT02:51.19 213802  1134 SANTA CRUZ
5 Andrew Schumer   Middlebury, VT02:53.66 246020  922 ALPINE SHO
6 Peter McNulty   Walpole, MA02:54.99 244558  877 
7 COLBY NUGENT   02:56.80  1206 PEAK PERFO
8 Michael Gross   Walpole, MA03:04.00 244155  440 
9 Randy Johnson   Groveland, CA03:08.44 250512  1076 GBG
10 Alex Couture   Conway, NH03:11.26 266641  1141 
11 MATHEW HENDERSON   03:13.05  1177 
12 Chris Overton   Westhampton, NY03:13.78 247788  874 
13 Eric Kirk   Athens, GA03:16.98 266412  613 TM FAT KID
14 Nathan Pensler   Chevy Chase, MD03:17.06 256154  1093 TRAILS END
DNF EVAN MALLORY   DNF  1219 WINDHAM MT

Men - SP - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHASE SIMONE   02:30.19  813 PEAK PERFO
2 Robert Pauline   Rochester, MA02:49.51 247828  1095 
3 Evan Fineblit   Bedford, NH02:53.65 259934  468 TM DROP
4 MICHAEL GIRARD   02:54.58  1211 FUEL CLOTH
5 DUSTIN FOUDRAY   02:55.21  1255 BUSTEDSPOK
6 Will Parker   Marblehead, MA02:59.32 247829  1215 VONCOOPER
7 owen tulip   North Conway, NH03:04.01 267265  1116 KRINGLES
DNF JUSTIN WOODALL   DNF  593 661/DIEFY
DNF Sean Pritchardthorpe   Mansfield Center, CTDNF 265748  1133 
DNF David Hunt   Andover, MADNF 257058  416 

Men - SP - Master - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Bourgeois   Ashburnham, MA02:49.92 264260  1208 WACHUSETT
2 Daniel Schwartz   Rehoboth, MA02:58.23 248951  1216 VON COOPER
3 KEVIN RIORDAN   03:00.76  1084 WILD WOMBA
4 Seth Warren   Hopkinton, MA03:01.20 264246  959 BUSTEDSPOK
5 TIM ROSENFELD   03:02.22  1092 THT
6 Chris Hounsell   Gilford, NH03:10.75 248010  1073 
7 George Berger   Bethlehem, PA03:11.81 194956  999 ACTION WHE
8 Joseph Roberson   Palo Alto, CA03:12.40 209046  728 
9 KEVIN ROBBINS   03:13.88  1210 
10 Robert Thodal   Bethlehem, PA03:14.17 231000  1074 LEHIGH UNI
11 ADAM PLUMLEY   03:19.62  1085 UVM
12 SAM SHERER   03:33.01  1214 TEAMVOMOOP
13 SKY NICHOLSON   13:40.56  1237 SNOWFIRE R
DNF Stephen Solt   Emmaus, PADNF 234296  1023 SOUTH MOUN

Men - SP - Master - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Ball   Gansevoort, NY03:03.72 221361  1103 
2 JOSH CHITTENDEN   03:13.13  856 BERKSHIREO
3 Ian Powell   Waterford, NY03:17.46 141028  745 WINDHAM MT
4 Lee Herchenroder   Round Top, NY03:18.99 247338  428 WINDHAM MT
5 Eric Schaeffer   Bethlehem, PA03:27.65 249131  1165 ACTION WHE
6 NICHOLAS BRODEUR   03:31.77  1144 

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARK RUTAN   03:00.60  716 ACTION WHE
2 Kurt Sibrinsz   Manchester, CT03:08.42 75124  1233 YIPPIE
3 phillip pattavina   Boonton, NJ03:36.09 263941  761 CYCLE CRAF
4 Jeremy Matson   Vernon, CT03:38.59 213482  1234 YIPPEE RAC
5 Jason Clark   North Providence, RI03:43.68 252894  1078 

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Brown   Cool, CA03:38.81 169685  526 KONA GRASS
2 LEO DUMONT   03:49.96  1260 DOWNEAST H
3 ROB MULKERN   04:07.07  1106 WICKED ADR

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Woodall   San Rafael, CA03:20.66 250521  681 WOODALL CO
2 Gerald Rehm   Camphill, PA03:27.06 189594  735 WORLD CUP
3 Reid Kiniry   Northfield, VT03:31.92 19208  1082 MICHELIN
4 Jonathan Kranzel   Mount Carmel, PA03:35.10 246448  835 KRANZEL BI
5 Al Gildner   Bethlehem, PA03:42.14 188250  450 SVB RACING
6 John Kresich   Clayton, CA03:51.45 229956  609 DH RENO
7 Greg Hancock   Watervliet, NY03:56.71 266371  1195 
8 Gary Bonenfant   Taunton, MA04:08.70 171389  1096 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edward Smith   Bolton, CT03:05.85 117290  1242 BIKERAG.CO
2 Dave Herde   Oxford, CT03:31.14 247380  427 
3 KEVIN ROONEY   04:10.79  1086 NORTH EAST
4 Kevin McCarthy   Millis, MA04:37.25 217788  975 OLDANDSLO
DNF Gil Goodrich   Three Rivers, CADNF 13682  1020 FILZ BUILT

Men - EX - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Geoffrey Ulmer   Troy, NY04:43.17 197485  1030 ROTEC/AZON
2 Kevin Aiello   Rancho Santa Margarita, CA04:55.98 245409  565 SANTA CRUZ
3 Derek Teel   Roseville, CA04:58.78 250236  682 SANTA CRUZ
4 Andy Becker   Santa Barbara, CA05:42.37 217150  541 SPY/MICHEL
5 James Cooper   Groveland, CA05:47.74 218140  1075 MOREWOOD/6

Men - EX - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Swanguen   San Diego04:17.87 175203  1043 COVE BIKES
2 Timothy Price   Great Falls, VA04:23.96 194155  1033 SPECIALIZE
3 Tyler McCaul   Aptos, CA04:31.02 178124  1049 TREK/FOX R
4 Brad Oien   Fountain Valley, CA04:34.49 199509  1062 ODI/SOUTHR
5 Chris Shewmake   Denver, CO04:53.17 212815  1022 INTENSE CY
6 Phillip Kmetz   Keene, NH04:55.36 139600  1024 AZONIC
7 Matt Reickert   Essex Junction, VT04:56.62 247111  736 
8 Ryan Kresich   Chico, CA04:56.74 218714  608 AIRBORNE R
9 Naish Ulmer   Hood River, OR04:57.39 175253  1035 GO.RIDE.CO
10 Will Collins   West Hartford, CT04:57.92 231811  1100 MOREWOOD/N
11 Miles Payton   Santa Cruz, CA05:00.35 217396  873 ANOTHER BI
12 Peter Schulze   Los Alamos, NM05:01.86 263802  1027 NUPTSE
13 Amado Stachenfeld   Berkeley, CA05:02.22 209079  1060 XFUSION/GM
14 Logan Binggeli   Saint George, UT05:02.28 213148  1055 YETICYCLES
15 Jonathan Kranzel   Mount Carmel, PA05:07.56 226078  836 COMMENCAL/
16 Kyle Wolmer   Hampton, CT05:13.29 207340  637 RIDE-THIS.COM
17 Taylor Calvert   San Luis Obispo, CA05:17.55 218535  1139 SANTA CRUZ
18 HOLDEN LODER   05:17.64  829 
19 Brooks Parssinen   Georges Mills, NH05:18.74 237859  758 BUSTEDSPOK
20 Trace Lapid   Aptos, CA05:22.02 211533  832 SANTA CRUZ
21 Chris Hadley   Salt Lake City, UT05:25.86 191171  1051 GO-RIDE.CO
22 Patrick Hurteau   Middlebury, VT05:27.63 224087  1172 MIDD FREER
23 Joey Schusler   Boulder, CO05:41.42 201238  706 SPECIALIZE
24 Matthew Sebas   Milford, NH05:51.55 200778  1130 603SPORTS.
25 Jay De Beer   Los Gatos, CA06:07.16 242357  1142 SANTA CRUZ
26 BRENDON KELLEY   06:14.50  907 TEAM SCOOB
27 Rob Meissner   Bedford, NH07:55.40 201945  1282 NUSTY RUTS
DNF Taylor Lideen   Phoenix, AZDNF 210964  977 DP AIR/SAN
DNF ALEXANDER DICK   DNF  852 LANDRYS RA
DNF Jeff Cayley   Santa Clarita, CADNF 219853  1061 MOREWOOD/6
DNF Ben Gager   Boulder, CODNF 213348  457 THE FIX BI
DNF Ryan Anderson   Poway, CADNF 189630  863 AVENT/BOMB
DNF Kyle Salisbury   Bellingham, WADNF 193463  712 FANATIK BI

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Mellen   Hillsboro, NH04:49.50 216943  1107 E13/MONSTE
2 Isaiah Smith   Strafford, NH05:01.28 234000  1040 BLACK BETT
3 Peter Scannell   Danbury, CT05:01.62 227998  1136 CRANKFIRE
4 Caleb Cambern   Boulder, CO05:01.98 230230  1028 RUBBER DOW
5 Tim Howland   Sugar Hill, NH05:02.35 212855  1109 SNOWFIRE R
6 Brian Yannuzzi   Coatesville, PA05:08.29 212921  1104 MT PERK CY
7 Tyler Wilson   Murrieta, CA05:10.49 260627  1145 INTENSE CY
8 Mike Carpentier   Arlington, MA05:12.38 233962  1081 E13
9 Kenn Green   Wellesley Hills, MA05:18.41 232240  1310 LANDRYS
10 Charles (Casey) Baker   Great Falls, VA05:19.53 213819  1102 
11 Ben Jones   Reno, NV05:19.95 201529  1276 
12 Matt Tenure   Newport Beach, CA05:22.40 234095  1118 OAKLEY/MAX
13 Luke Snyder   Cohoes, NY05:24.26 266362  1287 KENSWCK
14 Justin Gregory   Ligonier, PA05:24.50 229600  1098 SPEEDGOAT
15 TODD RIORDAN   05:24.79  1120 BLISS RACI
16 Sean Surprenant   Springfield, MA05:33.19 229387  925 GRAVITY WA
17 Beau Cormier   Norwood, MA05:33.27 210121  912 BUSTEDSPOK
18 Casey Cornilsen   Roseville, CA05:42.48 211536  903 DARK HORSE
19 Adam King   North Andover, MA05:43.69 209619  881 BUSTEDSPOK
20 Stephen Avery   Hopkinton, NH05:50.09 105503  1123 HIGHLAND M
21 JUSTIN RYBICKY   05:59.12  1294 GREENFISHS
22 Garson Fields   Park City, UT06:42.81 201871  1309 
23 GRAHAM FLINN   06:46.13  1119 BURKE MOUN
24 Daniel Phillips   Bridgeport, CT07:00.66 227999  1137 CRANKFIRE
25 Sam Patrick   Meredith, NH07:20.00 198300  1283 
26 William Melone   Bolton, MA19:43.59 195364  1278 
DNF Ian Brown   Bloomfield, NJDNF 263762  1080 CYCLE CRAF
DNF PATRICK NOONAN   DNF  1147 RED JERSEY
DNF Ryan Nolan   Spring City, PADNF 214695  1218 
DNF Andrew Ramsay   Waterville, MEDNF 180173  1038 NORTHEASTE

Men - EX - Master - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Palmgren   Natick, MA05:21.61 232239  1321 LANDRYS/VI
2 Andrew Farrell   Boston , MA05:45.83 243528  1079 GERMANTOWN
3 David Gilbert   Manchester, CT05:47.23 227938  1240 YIPPIE RAC
4 BRANDON PASKE   05:47.36  1303 NBS
5 Thomas Bubier   Watertown, MA05:48.03 5297  1127 IRONHORSEE
6 Brooke Scatchard   Burlington, VT05:50.99 147055  237 BLISS
7 Lance McGuire   Glen Burnie, MD05:53.80 245979  33 
8 DAVID SCHOON   05:56.17  1032 WACHUSETTB
9 Matthew Gerlins   Easton, PA06:00.24 213782  916 
10 TODD NICHOLAS   06:02.27  1156 GRETNA BIK
11 Justin Fraczek   New Milford, CT06:06.58 194357  1099 MOREWOOD B
12 Charles Castrogiovanni   New Milford, PA06:18.70 189596  1091 RPR RACING
13 BOBBY WARD   06:33.76  660 ACTION WHE
14 Jay Unternahrer   E Stroudsburg, PA07:08.51 201528  1088 RPR RACING
DNF Aaron Christenson   Hillsboro, NHDNF 210923  1108 

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roland Dufresne   Plainville, CT05:17.32 194198  1138 CRANKFIRE
2 Kyle Kutzler   Saylorsburg, PA05:27.57 162445  833 RPR RACING
3 Christopher Heck   Easton, PA05:34.87 246327  1090 ACTION WHE
4 Chad Hanicak   Huntingdon Valley, PA05:40.00 165474  887 RPR RACING
5 Philip Crowley   Claremont, NH05:58.66 192155  1186 BLAZIN BRO
6 Scott LaPanne   Malden, MA06:02.16 174062  1184 FFR/AVALAN
7 Mark Cognata   Melrose, MA06:07.67 238441  1371 DEITY
8 David Townsend   Queensbury, NY06:14.58 138047  1112 ROTEC/AZON
9 Todd Seplavy   Rocky Point, NY07:49.65 99187  1296 IRON HORSE
DNF Michael Crnjarich   Beaver, PADNF 220249  501 READING RA
DNF Leif Erickson   North Conway, NHDNF 116429  1209 E13/MICHEL
DNF Brennan Fraczek   Trumbull, CTDNF 194358  894 MOREWOOD B
DNF Tim Pierce   Randolph, NJDNF 254906  946 CYCLE CREF
DNF Clint DeMill   Salt Lake City, UTDNF 250085  492 DJ JEFFE O
DNF TIM LAGERSTEDT   DNF  1398 BICYCLE EX

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Brien   Allentown, PA05:00.19 149323  527 MOREWOOD
2 Kevin Joyce   East Stroudsburg, PA05:18.35 163823  1089 RPR RACING
3 James Roy   Stowe, VT05:19.08 192483  1275 CNYBIKES.C
4 Jacob Dallegro   Happon Township, NJ05:19.26 154787  1269 KESWICK CY
5 John Heino   Weare, NH05:20.27 140496  1253 CYCLESMITH
6 Stephen Porraro   Highland, NY05:38.91 40667  1054 TEAM SASQU
7 Daniel Dickan   Utica, NY05:39.49 138049  1330 
8 Tom Orsini   Watertown, CT05:46.90 192183  1140 TURNER/MAX
9 Doug Quinn   Canton, MA05:58.18 175232  1034 FASTFREDDY
10 John Ellertson   New Fairfield, CT06:03.17 129032  476 MOREWOOD B
11 Nathanial Bartholomew   Pottstown, PA06:03.91 2773  801 SPINTECK.C
12 John Ronca   Bethlehem, PA06:07.12 181956  727 ACTION WHE
13 Sean Tarricone   Belmar, NJ06:09.80 173561  680 SVB RACING
14 Michael Polito   Wrentham, MA06:16.80 200775  911 INTENSE CY
15 Scott Oberg   Meriden, CT06:24.84 197472  1292 INTNENSE
16 Steven Battaglini   Ballston Spa, NY06:25.36 181070  1036 ELEVATE CY
17 SCOTT MOORE   07:03.07  1041 DENVER SPO
18 Lawrence Wells   Warrensburg, NY07:09.36 150620  1316 
DNF David McManus   South Chatham, MADNF 243911  1114 TEAM DROP
DNF Paul Luciano   Waitsfield, VTDNF 134306  583 FACTORY LU

Men - EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Galli   Cazenovia, NY05:09.38 12696  1279 CNYBIKES.C
2 Derek Pierce   Manchester, CT05:15.61 28121  750 TEAMBIKERA
3 Thomas Anderson   Tully, NY05:58.40 229386  1122 BIKE LOFT
4 Donald Brensinger   Whitehall, PA05:58.94 186810  993 SVB RACING
5 Paul Cortes   Bergenfield, NJ06:21.38 247821  1105 FINISH LIN
6 TODD PLESSEL   06:30.62  1021 
7 Jon Martin   Arcata, CA06:38.53 169689  575 DARK HORSE
8 Jay Barrows   Brooklyn, CT06:41.00 2740  935 TEAM DROP
9 Chris Bentley   Fall City, WA11:05.35 199389  1025 TEAM SEGA
DNF Daniel McDonald   Manchester, NHDNF 184707  789 TEAM DROP

Men - EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Watkins   Sparta, NJ05:38.24 139587  864 CNYBIKES.C
2 Jason Hofman   Grand Junction, CO05:47.23 16452  418 
3 Alan Morrison   Southington, CT06:37.75 230223  1083 MUDHOUNDS
4 George Ulmer   Troy, NY06:43.92 197486  1029 OMR/MAGURA
5 Richard Rude   Redding, CT06:49.19 189124  1129 CCR
DNF Rick Wiles   Newnan, GADNF 122339  1101 FAT CITY C
DNF John Pallotto   Cheshire, CTDNF 27111  1117 MOREWOOD/1

Men - EX - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Lideen   Phoenix, AZ03:21.66 142637  978 DP AIR/SAN
2 Joel Creed   Franklin, IN03:33.44 146083  1207 GRAY GOATS
3 Bill Burlingame   Feura Bush, NY04:12.52 5548  1251 CK RACING
4 William Gentile   Lebanon, PA04:26.40 13043  451 G.S.LANCST

Men - EX - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stefan Cihylik   Allentown, PA03:22.91 181461  510 
DNF Dan Meyer   Lake Elmo, MNDNF 117486  783 LOON STATE

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CAMRIN FACTEAU   02:57.23  1072 
2 ALEX LEICH   03:06.62  1247 BUMRUT
3 Tristan Littlehale   Saratoga, CA03:07.28 236595  590 SANTA CRUZ

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DEREK KRANZEL   02:59.91  1258 KRANZEL BI
2 James Pritchardthorpe   Mansfield Center, CT03:15.95 265747  1131 VONCOOPER
3 RYAN TENNIS   04:23.42  1262 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EVAN BASSARAB   03:25.67  1368 ENDLESS TR

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRYAN YOUNG   03:10.90  632 
2 Roger Murphy   Portland, OR03:44.14 267175  823 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Farber   Westport, CT03:46.79 197904  473 
2 Brett Miller   Sisters04:25.19 256652  1007 TURNER/RID

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Takahashi   Penn Valley, CA03:41.93 112336  679 INTENSE/AZ
2 MICHAEL STROBEL   04:00.67  674 WINGMAN RA

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TOM JUDY   04:48.68  1077 

Men - Junior - JR - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Troy Sladeck   Foothill Ranch04:53.25 225356  812 SANTA CRUZ

Men - Junior - JR - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Rude   Redding, CT02:43.71 209311  714 SANTA CRUZ
2 Logan Mulally   Reading, PA03:20.07 247832  1013 ROCKY MTN
3 Hunter Becker   Santa Barbara, CA03:20.20 217149  542 MOREWOOD
DNF BRANDON COHANE   DNF  1339 WINDHAM MT

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neko Mulally   Pisgah Forest, NC02:39.66 247831  1014 ROCKYMTNBI
2 Alex Bowdish   Weybridge, VT02:57.90 231814  531 
3 Christian Wright   Auburn, CA03:03.03 234304  579 COMMENCAL
4 Nate Furbee   Los Osos, CA03:18.11 215754  842 ART'S SLO
5 Samuel Pensler   Chevy Chase, MD03:26.29 262060  1094 
6 EVAN ROONEY   04:37.93  970 NORTHEAST

Women - SP - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristine Koch   East Aurora, NY04:25.92 203473  1254 TEAM CMI/S

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Gubernat   Schnecksville, PA03:49.90 265751  439 ACTION WHE
2 Heidi Kanayan   Mammoth Lakes, CA04:11.85 214650  623 FOX RACING
3 Ashley Pierce   Boston, MA06:40.17 220060  972 

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Clymer   Allentown, PA05:04.96 172525  507 RPR RACING

Women - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathy Salisbury   Bellingham, WA03:56.17 249869  713 FANATIK BI
2 Kathy Herde   Oxford, CT03:58.05 246397  426 
3 CHARLENE SMITH   04:00.67  1241 BIKERAG.CO

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maureen Kunz   Oakland, CA09:08.39 206973  980 VANDERKITT

Women - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vicki Koch   West Falls, NY03:29.14 200770  1256 TEAM CMI/S

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kasey Sibrinsz   Vernon, CT04:15.10 244848  1232 YIPPEE

Women - Junior - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chrissie Pinney   Concord, CA09:04.95 234704  1110 RIDE SFO

Women - Junior - JR - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cierra Smith   Reno04:54.64 234034  693 SANTA CRUZ

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpyShimanoSierra NevadaUSACDFBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee