Race Results for
Chalk Creek Stampede
Nathrop, CO
(Event Information)
Cross Country on 05/12/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russell Finsterwald   Colorado Springs, CO1:36:02.96 228336  927 
2 Michael Vigers   Boulder, CO1:37:56.08 246461  937 
3 Jensen Ricks   1:41:24.32  944 
4 Howard Grotts   1:42:21.54  1009 
5 Lucas Perez   1:44:16.37  916 
6 Dawson Stucki   1:47:58.24  906 
7 Sean Geisler   Salida, CO1:50:03.73 213901  985 
8 Gino Pastore   Durango, CO1:50:56.68 230628  911 
9 Sepp Kuss   1:51:09.84  997 
10 Lewis Gaffney   1:52:25.95  990 
11 Ben Malmborg   Boulder, CO1:54:52.28 263999  1011 
12 Matthew Bassett   Colorado Springs, CO1:59:27.88 229482  1028 
13 Ford Hojnoski   Lakewood, CO2:03:22.76 233221  992 
14 Taylor Schmidt   Littleton, CO2:07:01.32 257291  929 
15 Cullen Moran   2:19:05.99  986 

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colin Jenkins   Aurora, CO1:37:31.16 258894  553 
2 Stephen Williams   1:38:29.90  614 
3 Matthew Bowe   1:42:01.92  522 
4 Connor Shreve   Lafayette, CO2:01:25.73 186234  500 

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Butler   1:33:55.31  610 
2 Ryan Kohler   1:34:26.05  523 
3 Douglas Schuler   Boulder, CO1:34:45.51 262367  503 
4 Michael Giem   Colorado Springs, CO1:38:02.15 157100  501 
5 Will Allen   1:41:43.04  644 
6 Brian Kleinman   Denver, CO1:43:29.69 248465  502 
7 Brett Rindt   1:43:48.96  637 
8 JT Peebles   Vacaville, CA1:44:08.45 263853  722 
9 steven bolton   1:48:26.05  559 
10 Ben Allen   1:52:21.06  645 
11 Robby Schweiss   1:54:05.74  640 
12 Scott MCPEEK   2:10:55.48  581 
13 Chris George   2:11:00.66  638 

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Juth   Evergreen, CO1:31:53.12 239240  567 
2 Vincent Allen   Lakewood, CO1:34:27.45 178355  566 
3 Paul Furrey   1:34:43.85  524 
4 Chris Grobe   Denver, CO1:38:00.21 248807  506 
5 Jason Giles   Westminster, CO1:40:08.87 240985  505 
6 marc rouse   Avon, CO1:40:52.52 264258  552 
7 Brian Corff   1:44:07.00  560 
8 Jeffrey Smith   Lafayette, CO1:45:22.60 264136  526 
9 Jeff Cole   1:46:05.17  628 
10 Patrick Sciaroni   1:47:56.60  625 
11 Josh Marceau   1:48:47.42  639 
12 Patrick Bull   1:50:17.80  587 
13 Bradley Custer   Queen Creek, AZ1:50:51.90 181883  504 
14 Thomas Nix   Longmont, CO1:53:44.54 246690  507 
15 Steven Thompson   Colorado Springs, CO1:58:59.92 263081  568 
16 Thomas Butt   Breckenridge, CO1:59:03.38 246969  555 
17 Mark Buckland   Golden, CO2:02:37.67 5340  634 

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Sharp   Boulder, CO1:34:07.45 56190  623 
2 Felix Meza   Denver, CO1:35:48.51 246531  576 
3 Richard McCurdy   1:35:59.27  630 
4 Curt Wilhelm   Blackhawk, CO1:36:06.64 38239  510 
5 Michael (Hank) Williams   Denver, CO1:37:51.09 210797  575 
6 Greg Francis   1:38:54.05  622 
7 curry deutsch   1:40:23.62  528 
8 Mike McGrath   1:40:57.64  624 
9 Robert Clark   Fort Collins, CO1:41:14.00 99626  577 
10 Brad Stamp   Edwards, CO1:41:58.00 151420  509 
11 Mike Lobojko   1:41:59.40  529 
12 David Johnson   1:44:01.80  635 
13 John Ryan   1:45:12.86  556 
14 Nick Starkey   1:45:59.05  530 
15 Chris Malouf   Lakewood, CO1:46:40.16 226755  585 
16 Brian Gaiser   1:47:16.48  598 
17 James Waller   1:49:46.43  612 
18 john harness   2:01:28.24  565 
19 Dinh Le   Littleton, CO2:01:47.79 191253  508 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bonifacio Sandoval   Arvada, CO1:41:45.79 246269  517 
2 Jay Sowers   Dillon, CO1:42:25.60 33545  557 
3 Paul Minardi   1:42:27.25  531 
4 Bob Swadley   1:42:40.64  534 
5 Todd Reisinger   Littleton, CO1:43:57.08 191610  594 
6 Tom Roan   1:44:00.79  631 
7 Michael Zarlingo   1:44:04.71  562 
8 Mark Pastore   1:45:43.34  533 
9 Joseph Liberatore   Loveland, CO1:46:19.21 166596  580 
10 Douglas Robison   Lakewood, CO1:46:21.35 183223  516 
11 Chuck Porter   1:46:39.14  605 
12 Ralph Eberspacher   1:48:12.96  608 
13 Rich Kritzer   La Jolla, CA1:48:46.12 230599  633 
14 David Ries   Boulder, CO1:50:02.62 184842  515 
15 Steven Como   1:50:12.00  626 
16 Mikcal Gallagher   Breckenridge, CO1:50:30.25 225658  611 
17 Mike Wisneski   Denver, CO1:50:45.02 255058  582 
18 Michael Kane   Dillon, CO1:52:50.79 223276  583 
19 Scott Geisler   Salida, CO1:55:24.53 113292  615 
20 Brick Swirbul   1:56:05.34  535 
21 Jack Cotton   Colorado Springs, CO1:57:28.24 176272  511 
22 Roy Kemp   Grand Junction, CO1:58:36.78 114306  603 
23 Michael Starita   Parker, CO1:58:58.09 264122  518 
24 Gilbert Gutierrez   2:02:06.91  601 
25 Byron Morton   2:02:17.20  646 
26 Doug Heggart   2:03:04.43  613 
27 Thomas Duckels   Louisville, CO2:04:08.36 10079  512 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Grossman   1:42:53.70  616 
2 Thomas Kimmell   1:43:08.22  592 
3 Ed Ford   Golden, CO1:44:09.62 209727  600 
4 Stephen Autry   Durango, CO1:50:56.55 172808  519 
5 Lou Supino   Boulder, CO1:51:53.72 34670  521 
6 David Strouse   Broomfield, CO1:53:10.12 195636  520 
7 Terry Gates   Aurora, CO2:03:03.38 12934  558 
8 George Gruber   Breckenridge, CO2:04:33.30 104045  551 
9 William Gauditz   Denver, CO2:08:48.70 226364  642 
10 Ric Geiman   2:10:37.29  632 
11 Ron Gager   Boulder, CO2:16:30.21 213349  596 
12 Stephen Barnes   2:17:30.91  627 
13 dale schouweiler   2:26:13.62  536 

Men - SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Cheeney   Durango, CO1:49:47.90 104313  99 
2 Alex Howard   Durango, CO1:50:18.36 230625  26 
3 Georgia Gould   Fort Collins, CO1:50:22.86 183192  151 
4 Ward Baker   Boulder, CO1:50:51.54 109619  137 
5 Kenny Deemer   Lakewood, CO1:50:52.54 185697  64 
6 Ryan Hamilton   Boulder, CO1:52:13.11 159329  65 
7 Jonathan Chambers   Colorado Springs, CO1:53:00.14 80464  63 
8 Jeremy Torres   Denver, CO1:54:47.40 221702  60 
9 Art Nelsen   Boulder, CO1:54:49.79 211465  149 
10 Jeffrey Irwin   Gunnison, CO1:54:53.93 17429  21 
11 Zack Vestal   Golden, CO1:55:20.23 36636  141 
12 Josh Wiegand   Boulder, CO1:55:24.80 233603  36 
13 Charles Knoll   Denver1:55:52.88 19476  66 
14 Benjamin Portilla   Oakland, CA1:55:57.72 208016  57 
15 Mike Friedberg   Boulder, CO1:56:04.48 12419  24 
16 Brian Costello   Highlands Ranch, CO1:56:07.52 227082  
17 Joseph Cooper   Superior, CO1:56:15.51 50587  22 
18 Joe Schneider   Durango, CO1:56:27.67 217452  107 
19 Thane Wright   Keystone, CO1:57:08.78 39060  132 
20 Derek Henderson   Golden, CO1:57:11.14 210109  58 
21 Jordan Kahlenberg   Morrisville Pa1:58:24.01 152298  
22 Anthony Iannacito   Denver, CO1:58:46.84 225551  62 
23 Jan Koles   Winter Park, CO1:59:01.47 222615  61 
24 Scott McCalmon   Boulder, CO2:00:16.84 164725  56 
25 Eric Stradal   Durango, CO2:00:59.74 34335  140 
26 Dylan Stucki   Durango, CO2:02:00.82 192016  
27 Adam Plummer   Avon, CO2:02:30.33 28311  75 
28 Alan Simons   Denver, CO2:02:45.07 172439  12 
29 Kurt Ireland   Loveland, CO2:03:57.23 149418  145 
30 Michael Mathers   Littleton, CO2:06:28.72 132845  133 
31 John Calgiano   Boulder, CO2:14:28.47 165563  146 
32 Patrick McNeely   Littleton, CO2:16:44.73 215152  59 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Kraushaar   Durango, CO1:58:46.70 198737  989 
2 Cody Cox   Colorado Springs, CO2:03:06.77 229249  979 
3 Bryce Gordon   Durango, CO2:04:28.36 405755  976 
4 Kevin Kane   Dillon, CO2:08:40.74 223277  978 
5 Brennan Stege   Edwards, CO2:09:24.23 226782  943 
6 Sam Atkins   Bozeman, MT2:15:53.38 247842  941 
7 Tyler Porter   Arvada, CO2:16:17.17 254536  942 
8 Kyle Horn   Durango, CO2:18:05.73 226818  1016 
9 Chase Orrick   Durango, CO2:18:06.49 243827  903 

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Shafer   Durango, CO2:05:47.64 162645  209 
2 Matt Hayes   Boulder, CO2:06:49.90 234901  330 
3 Nathan Wierwille   Albuquerque, NM2:10:32.76 132035  306 
4 Brandon Hightower   Durango, CO2:16:53.64 170153  226 
5 Dan Milano   Logan, UT2:22:18.07 181531  227 
6 James Sullivan   Boulder, CO2:34:13.91 221582  311 

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kalan Beisel   Colorado Springs, CO1:55:53.60 244363  183 
2 Jordan Williford   Boulder, CO1:58:03.66 246497  234 
3 Cam Winn   2:00:10.61  167 
4 Ryan Marle   Aurora, CO2:03:00.06 227484  303 
5 Robert Sharp   Boulder, CO2:06:41.00 227121  232 
6 Eric Hanzel   Frisco, CO2:06:42.80 176736  264 
7 Chris Smithwizk   2:07:22.80  292 
8 Andrew Shepherd   Boulder, CO2:08:02.63 200758  323 
9 Jake Lueckel   Lakewood, CO2:09:13.17 76599  235 
10 David Janowiec   Lafayette, CO2:10:07.57 248844  301 
11 Ken Berkley   Colorado City, CO2:10:20.12 246102  185 
12 Jason Fryda   Boulder, CO2:11:32.29 169457  204 
13 Richard Parker   2:11:40.61  287 
14 Mario Saenger   2:15:33.76  344 
15 Jeremy Miller   Denver, CO2:26:54.96 246071  233 

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russell Folger   Golden, CO1:56:30.85 99185  353 
2 Jonathan Watt   Colorado Springs, CO1:58:54.49 118005  71 
3 Elliott Larson   Aspen, CO2:01:01.25 127531  212 
4 Nicholas Saucier   Boulder, CO2:01:48.57 31345  197 
5 Robert Sousa   Thornton, CO2:01:49.31 250172  239 
6 Tony Torrance   Boulder, CO2:02:58.30 172298  205 
7 Jason Amrich   Louisville, CO2:03:06.40 191613  179 
8 Andrew Feeney   2:03:40.50  164 
9 Seth Ramsbottom   Evergreen, CO2:04:59.53 29099  320 
10 Bill Frielingsdorf   Fort Collins, CO2:05:10.33 199185  211 
11 Robert Batey   Boulder, CO2:06:18.58 217134  210 
12 Tom Torrance   Boulder, CO2:07:04.77 173912  190 
13 David Ochs   Crested Butte, CO2:07:07.67 179668  315 
14 Steve Wegner   Johnstown, CO2:07:08.56 192958  238 
15 Jeffrey Thompson   Eagle, CO2:07:27.19 265502  335 
16 Mike DOODY   2:08:17.79  236 
17 Scott Ellis   Lakewood, CO2:09:12.79 225754  265 
18 Jason Young   Boulder, CO2:09:17.82 43908  237 
19 Kervin Quinones   Colorado Springs, CO2:09:54.64 142227  213 
20 Christopher Stewart   Chisago City, MN2:11:30.95 261126  169 
21 Brian Taylor   2:12:02.79  165 
22 Joshua Cullen   New Castle, CO2:13:03.01 149664  341 
23 Scott Tucker   Louisville, CO2:19:21.49 246479  214 
24 Mark Mages   Ignacio, CO2:21:03.68 220355  194 

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Oliver   Denver, CO1:56:55.25 206515  247 
2 Brian Maslach   1:57:03.27  352 
3 Dave Muscianisi   Littleton, CO1:59:17.97 25565  171 
4 Jeff Cospolich   Breckenridge, CO2:00:23.46 138206  216 
5 Richard Noyes   Lakewood, CO2:00:27.61 26330  249 
6 Ron Chavez   2:02:04.73  354 
7 Greg Scanlan   Fort Collins, CO2:02:58.66 246878  248 
8 Andrew Riemenschneider   Salida, CO2:03:58.27 104372  338 
9 Todd Carver   Lakewood, CO2:04:09.67 106694  321 
10 Keith Collins   Denver, CO2:04:37.76 226498  215 
11 Rob Lockey   Indian Hills, CO2:05:22.85 136530  244 
12 Eric Derksen   2:05:23.48  350 
13 Chad Sensenig   Golden, CO2:05:34.59 230603  280 
14 Zack Zeiset   2:06:43.48  325 
15 Ezekiel Hersh   Frisco, CO2:07:09.41 260750  316 
16 Carlos Vulgamott   Lakewood, CO2:08:06.25 129128  243 
17 Glenn Walton   Nathrop, CO2:08:17.26 136296  337 
18 Ashley Goodwin   Colorado Springs , CO2:09:22.19 146662  217 
19 griff duncan   2:09:55.60  177 
20 Gary Kuntz   Centennial, CO2:11:20.25 150838  245 
21 Ted Geist   2:11:52.90  296 
22 Thomas Hoffman   Dillon, CO2:12:14.24 16442  334 
23 Matt Jones   Lafayette, CO2:16:42.99 229543  310 
24 Devin McCune   Denver, CO2:17:07.87 116707  173 
25 Sampson Bruesewitz   2:19:19.28  339 
26 Bryan King   Boulder, CO2:20:10.49 19153  246 
27 Marc Calder   Denver, CO2:21:13.09 148986  269 
28 Douglas Hudson   Golden, CO2:22:09.44 77069  218 
29 Christopher Weber   Littleton, CO2:25:35.35 131687  347 
30 Kirk Roberts   2:26:15.64  186 
31 Robert Lamidle   2:30:33.34  351 
32 Andy Wilkens   Boulder, CO2:30:49.61 221423  266 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Hogan   Louisville Co1:56:59.80 191601  332 
2 Chris De Frates   Crested Butte, CO2:01:54.66 156114  168 
3 Steven Meyer   Breckenridge, CO2:03:49.97 83402  258 
4 Gary Mills   Littleton, CO2:04:03.37 187408  176 
5 Ethan Franklin   Denver, CO2:04:05.43 136391  342 
6 Mark Thompson   Breckenridge, CO2:05:08.94 189745  272 
7 Keith Sanders   Winter Park, CO2:05:12.09 31223  333 
8 David Overstreet   Breckenridge, CO2:06:01.42 264168  267 
9 Mark Roebke   Avon, CO2:06:28.35 30355  193 
10 Lee Roufa   Telluride, CO2:07:39.56 30709  192 
11 Mark Gouge   Littleton, CO2:08:11.37 115008  207 
12 Darron Cheek   Breckenridge, CO2:10:43.57 192447  219 
13 Rodrigo GIL MORENO DE MORA   2:13:00.96  252 
14 Jim Bergman   Thornton, CO2:13:12.62 199456  206 
15 Ken McMurry   2:15:23.58  286 
16 Joseph Costello   Colorado Springs, CO2:15:30.61 7876  182 
17 Barry Wiebe   Littleton, CO2:16:03.79 171924  253 
18 Shawn Gillis   2:31:22.70  297 

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dana Franklin   Denver, CO2:05:31.46 12251  260 
2 Bob Bieterman   2:06:47.54  349 
3 Larry DeWitt   Colorado Spgs, CO2:07:09.46 87451  188 
4 Mark Soderberg   Conifer, CO2:07:55.28 98141  195 
5 Russell Asleson   Colorado Springs, CO2:07:58.77 2017  317 
6 Dawes Wilson   2:11:50.28  294 
7 Hal Butler   Highlands Ranch, CO2:13:53.99 247110  178 
8 J. Grauer   Niwot, CO2:20:46.99 259734  172 
9 Gary Peterson   Golden, CO2:22:01.49 94249  270 
10 Robert Lawson   Denver, CO2:31:56.40 20582  309 

Men - BG - Junior - 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keegan SWIRBUL   1:14:03.61  957 
2 Stephan Davoust   Durango, CO1:26:23.89 264191  946 
3 hank stowers   1:30:19.06  947 
4 Patrick Gruber   Breckenridge, CO1:32:27.55 233517  940 
5 Collin Francom   1:33:44.33  993 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Kessler   Boulder, CO1:10:11.14 249191  939 
2 Tristan White   Dillon, CO1:19:30.20 217504  931 
3 Elliott Saslow   Durango, CO1:23:03.08 264114  909 

Men - BG - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mario Chiarani   Bailey, CO1:08:35.77 239901  917 
2 Mateo Perez   1:11:43.55  918 
3 Coulter Westman   Bailey, CO1:16:09.95 252761  1019 
4 Austin Palmer   1:16:59.05  945 
5 Phillip Ward   Pine, CO1:17:53.27 252646  924 
6 Daniel Walker   Durango, CO1:19:01.14 264197  1024 
7 Steven Bieri   Bailey, CO1:41:20.06 264229  991 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Umland   1:10:53.34  703 
2 Jeff Swope   1:20:22.69  702 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shawn Frack   1:04:53.49  719 
2 Chet Andes   1:10:17.72  709 
3 Christopher Taylor   Denver, CO1:10:51.87 263943  711 
4 Owen Richard   1:10:52.66  710 
5 Michael Dancel   Colorado Springs1:13:58.62 250229  700 
6 Jay Ruckert   Commerce City, CO1:17:20.77 261996  701 
7 Bill Anderson   1:29:34.08  727 
8 mike velin   1:31:18.97  704 

Men - BG - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Graham   1:26:46.46  723 
2 Mike Williams   1:26:55.25  724 
3 Karl Kellogg   1:31:03.15  717 
4 Michael Lees   Denver, CO1:33:58.41 263867  726 
5 Timothy Gaffney   1:48:40.44  715 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Henry   1:43:15.15  72 
2 Nicholas Martin   Boulder, CO1:46:50.80 140177  138 
3 Brent Miller   1:47:49.65  124 
4 Chris Winn   1:48:13.79  
5 Michael McCalla   Santa Fe, NM1:49:37.68 23198  135 
6 Miles Venzara   Durango, CO1:50:10.15 138725  148 
7 Mike West   Boulder, CO1:50:52.95 37786  147 
8 Brian Fuentes   Boulder, CO1:51:03.98 12509  50 
9 Andy Schultz   Missoula, MT1:51:41.02 172534  143 
10 Stephen Iles   Boulder, CO1:52:35.48 161814  51 
11 Tad Elliott   Durango, CO1:52:55.45 230614  30 
12 Brian Laiho   Boulder, CO1:53:06.04 114793  31 
13 Bryan Alders   Boulder, CO1:53:59.66 198436  142 
14 Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ1:54:07.29 135975  150 
15 Jesse Swift   Golden, CO1:54:36.41 100646  33 
16 Barkley Robinson   Steamboat Springs, CO1:56:03.32 116613  32 
17 Ryan Artale   Boulder, CO1:56:48.92 148564  29 
18 Ryan Lynch   Boulder, CO1:58:21.23 164962  28 
19 Christian Ball   Frisco, CO1:58:55.66 122835  134 
20 Michael Wilk   Durango, CO1:59:56.87 87730  128 
21 Len Zanni   Steamboat Springs, CO2:01:01.76 39400  23 
22 Ben Preston   Crested Butte, CO2:03:23.64 215650  126 
23 Colin Osborn   Carbondale, CO2:05:49.29 210855  
24 Christopher Jung   Boulder, CO2:07:22.17 146247  68 
25 Jake Kirkpatrick   Boulder, CO2:16:07.69 187654  152 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ellie Atkins   Boulder, CO1:58:02.79 247843  948 
2 Heidi Gruber   Breckenridge, CO1:58:43.97 233512  938 
3 Nora Richards   2:03:11.60  1031 
4 Joan Walker   2:06:28.00  1030 
5 Hannah Madden   2:06:29.00  1027 
6 Kaila Hart   Durango, CO2:12:27.95 264272  1029 

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kennon Roeber   1:47:19.69  617 
2 Megan Maynard   Denver, CO1:48:35.82 247273  586 
3 Laurie Zuehlsdorff   1:50:57.43  540 
4 Libby Schnorr   Longmont, CO2:03:13.90 201163  538 

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melody Serra   Highlands Ranch, CO1:48:09.38 249421  570 
2 alessandra gil   1:52:33.96  539 
3 Sarka Ruzickova   Winter Park, CO1:52:40.10 261623  572 
4 Pam Seidler   1:57:57.47  590 
5 Krista Northcott   1:59:26.92  619 
6 Allison Seymour   2:01:39.12  607 
7 Terrina Tafoya   2:03:07.50  542 
8 Monica Green   Crested Butte, CO2:18:04.05 227013  618 
9 Nehalem Breiter   Fort Collins, CO2:21:51.47 260444  571 

Women - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Overstreet   1:53:57.43  629 
2 Rebecca Kane   Dillon, CO1:53:58.09 235720  578 
3 Maria Perez   2:03:49.47  543 
4 Elizabeth Hanrehan   Carbondale, CO2:12:04.20 262626  579 

Women - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Ingalls   Steamboat Springs, CO2:35:19.50 229450  915 
2 AliciaRose Pastore   Durango Co2:39:17.22 219217  1018 
3 Jill Behlen   Boulder, CO2:40:51.22 210228  994 
4 Ellen Patten   Boulder, CO2:50:31.72 230369  908 

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelley Mattingly   New Castle, CO2:11:00.01 231955  340 
2 Stephanie Ward   2:13:42.25  343 
3 Sarah Musick   Colorado Springs, CO2:26:30.91 239966  230 
4 Natalie Mik   Durango, CO2:28:28.62 209525  326 
5 Lianna Miller   Colorado Springs, CO2:33:28.59 218389  327 
6 Lynn Bush   Arvada, CO2:36:45.82 217462  328 
7 Lauren Ziedonis   Aspen, CO2:40:31.72 248319  189 

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Isom   2:17:50.83  277 
2 Megan Castle   Denver, CO2:20:05.20 215415  319 
3 Erin Bisenius   Fort Collins, CO2:21:42.21 242052  175 
4 Melanie Long   Boulder, CO2:25:47.52 214563  346 
5 Sonya BUGBEE   2:27:42.22  240 
6 Natalie Ryan   Denver, CO2:28:17.50 171595  305 
7 Vanessa Moore   2:28:37.38  202 
8 Heather Swallow   Boulder, CO2:30:20.10 141758  268 
9 Elizabeth Vollmer   Denver, CO2:35:02.30 243789  174 
10 Catherine Chalecki   Boulder, CO2:37:50.02 226416  241 
11 Catherine Johnson   2:38:14.22  220 
12 Chelsea McGowan   Lakewood, CO2:52:07.62 217555  161 

Women - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sharon McDowell-Larsen   Colorado Spgs, CO2:18:32.81 23428  329 
2 Jane Finsterwald   Basalt, CO2:19:12.05 83503  563 
3 Kay Levesque   Boulder, CO2:27:31.93 218471  251 
4 Amy Robillard   Boulder, CO2:27:55.67 224790  345 
5 Devora Peterson   Golden, CO2:28:55.98 94248  74 
6 Kathryn Judson   Arvada, CO2:30:27.49 47161  184 
7 Tammy Steele   2:38:30.24  25 

Women - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Autry   1:23:38.26  921 
2 Julie Ward   Colorado Springs, CO1:36:33.45 246152  914 
3 Hillary Mansfield   1:43:58.06  936 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joanna Butler   1:31:27.93  721 
2 Andrea Ahn   Lakewood, CO2:03:11.34 264487  725 

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Pedevella   1:32:31.51  718 

Women - BG - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anita Nebel   Longmont, CO1:30:42.17 263600  706 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Compton   Colorado Springs, CO2:02:27.14 55820  129 
2 Dellys Starr   Lakewood, CO2:04:59.02 208446  
3 Melissa Thomas   Boulder, CO2:11:24.78 169126  10 
4 Caitlyn Tuel   Golden, CO2:12:02.44 168652  11 
5 Kristina Maier   Evergreen, CO2:13:05.10 152326  17 
6 Lyn Franklin   Denver, CO2:13:29.73 96648  131 
7 Susan Fiore   Arroyo Seco, NM2:21:30.92 163471  38 
8 Shari Hausbeck   Colorado Springs, CO2:23:53.98 100434  125 
9 Laura Anderson   Crested Butte, CO2:24:55.44 165743  86 
10 Erin Huck   Boulder, CO2:26:05.34 194901  73 
11 Becca Blay   Boulder, CO2:27:16.38 174258  136 
12 Heather Baumgartner   Fort Collins, CO2:29:18.89 175696  47 
13 Sonya Looney   Kelowna2:33:09.48 205174  

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpyShimanoSierra NevadaCUOREBonk BreakerOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee