Race Results for
Race For Humanity
Dade City, FL
(Event Information)
Road Race on 02/18/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Women Category 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Tomasello   Tallahassee, FL 256011  460 Atomic Race Team
2 Linda Gabon     471 Unattached
3 Shelly Allen     468 Outspokenbikes
4 Kristen Bowers     467 Atomic Race Team
5 Heather Davis   Fletcher, NC 239644  463 Team Florida
6 Jane West     456 Low Country VW
7 Sharon Fletcher   Palm Desert, CA 219092  458 Cycle Science
8 Amanda Tosh     465 Team Florida
9 Ashlyn Gerber   Sanford, FL 197753  457 Team Swift
10 Alyssa Burket     461 Unattached
11 Melissa Petreanu     469 Unattached
12 Sandra Forero     470 Unattached
13 Patricia Gonzalez     466 Unattached
14 Lisa Schneider   Boca Raton, FL 221768  464 B&J Bikes
15 Sarah Milton     455 USF
16 Maria Long     462 Team American Classic

Men - Women Category 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA 185441  82 Cycle Science
2 Frances Elliott   Palm Beach Gardens, FL 68653  79 Cycle Science
3 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL 126302  86 Ford Cycling Team/Orlando Velo
4 Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253  76 Athletes by Design Racing Team
5 Tamyra Barnard   Dania Beach, FL 202120  81 Kenda Tire
6 Karina Kroll     77 Z Bikes
7 Amanda Hall   Seattle, WA 181244  88 Atomic Race Team
8 Wendy Ulmer   Arlington Va 204785  75 ABRT/Latitude

Men - Men Category 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dominic Ollivierre   Tampa, FL 246411  135 Oliver's Cycle Sports
2 Todd Ireland     126 Atomic Race Team
3 Mark Koch     169 Higher Ground
4 Jerry Gisclair     120 Outspokin Inc.
5 Andrew Buttitta     155 Colavita - Central Florida
6 Miguel Perez   Miami, FL 256359  138 Bikes To Go
7 James Strickland     75 Unattached
8 Alan Glanz     72 Orlando Road Club Inc
9 John Gibson     19 Unattached
10 Brandon Campbell     USF
11 Konner Sawicki     160 Unattached
12 Johnny Mayero   Lawrenceville, GA 223855  84 Union Ciclistica Latina of GA
13 Willy Van Gent     52 G2 Health Club
14 Julio Vivo     65 Unattached
15 Brandon Crain     111 USF
16 Grady Gosselin     121 Unattached
17 Joe Sroka     168 Unattached
19 Clint Perigard     174 Team American Classic
20 John Rasmussen     140 Unattached

Men - Men Category 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roger Montes     115 Cycle Logic
2 Paul Harris   Apopka, FL 215188  138 Team 19
3 Henry Willis   Orlando, FL 187343  128 Colavita - Central Florida
4 Felix Perez   Miami Lakes, FL 209425  121 Preferred Alliance
5 David Alexandrou   Lutz, FL 122403  101 FCS Compliance Depot
6 Luke Walker   Jensen Beach, FL 232480  126 Village Bike
7 Abdel Salas     149 Bell Bicycles
8 Kevin Parker     156 Polk Bicycle Sport Inc
9 Norge Perez     148 Bell Bicycles
10 Lester Sanchez     150 Unattached
11 Justin Dozier   Bloomingdale, GA 219548  144 Unattached
12 Andres Cano   Miami, FL 234452  170 Laser-es
13 Jacques Ethan Martinez   Deltona, FL 182255   Orlando Road Club Inc
14 Tim Hutton     108 Compliance Depot
15 Anthony Musalo   Gainesville, FL 246553  116 Cycle Logic
16 Brant Speed   Austin, TX 240584  163 Unattached
17 James Taylor   St. Petersburg, FL 231382  124 Unattached
18 Chris Spath     166 Village Bike
19 Mike Pallardy   Port Saint Lucie, FL 228819  118 Village Bike

Men - Men Category 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leonel Ramirez     323 Preferred Alliance
2 Phillip Bailey   Gainesville, FL 211446  306 Team Florida
3 Julio Rojas   Pompano Beach, FL 175402  311 B&J Bikes
4 Shawn Gravois   Sarasota, FL 230009  307 Team Florida
5 Chris Keane   Sw Ranches, FL 210581  322 Preferred Alliance
6 Michael Midlarsky     316 B&J Bikes
7 David Comisky     326 Unattached
8 Andrew Holland   Naples, FL 228841  335 Naples Cyclery
9 Erik DeKold   San Marcos, CA 153390  350 FToP
10 Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908  340 Naples Cyclery
11 N/A    ,  372  305 Olympus Bikes
12 Doug Ewing   Weston, FL 212506  317 Z Bikes
13 Michael Barrett   Stuart, FL 159218  324 Treasure Coast Cycling Association
14 Ronaldo Tavares   Port Saint Lucie, FL 235207  313 B&J Bikes
15 Charl Jordaan   Pompano Beach, FL 210877  312 B&J Bikes
16 Vinnie Tamburello   Pompano, FL 131982  310 B&J Bikes
17 George Cortez      Bike America / Potter's Landscaping
18 Pedro Medina      ASV - Gold's Gym Orlando
19 Jonet Hernandez      B&J Bikes
20 Richard Perpinan   Debary, FL 219854   ASV - Gold's Gym Orlando
21 Clay Fawthorp   West Chester , PA 183670   Village Bike

Men - Men Category 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Thorton      Toyota - United Pro Cycling Team
2 Joel Chavez   Tampa, FL 177305   Preferred Alliance
3 Ivan Franco   Miami, FL 51178   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
4 Yosvany Falcon      AEG- TOSHIBA-JetNetwork
5 Ricardo Hernandez   Miami, FL 118854   A & E Investors
6 Rudy Robaina     36 Cycle Science
7 Daniel Chavez   Spring Hill, FL 185066  26 Preferred Alliance
8 Erik DeKold   San Marcos, CA 153390  350 FToP
9 Robert Sweeting   Asheville, NC 205722  69 AEG- TOSHIBA-JetNetwork
10 Christopher Frederick   Fort Lauderdale, FL 12319   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
11 Kyle Wamsley     Navigators
12 Stanley Quiteri     32 Wireless Planet
13 Chris Scott   Brandon, FL 167801  74 Locos/Bling-Bling
14 Wendy Cruz     35 Wireless Planet
15 Juan Ferreia     28 City Bikes
16 Winston David   Greenville, SC 194743  72 AEG- TOSHIBA-JetNetwork
17 Marco Hellman   San Francisco, CA 123885  17 AMD-Discovery
18 Alberto Blanco   San Mateo, CA 203597   GS Mengoni U.S.A.
19 Gary Yates   Robbinsville, NC 142195  77 Naples Cyclery
20 Allison Anjos   Boca Raton, FL 153443  Herba-Life
21 Frank Lopez   Largo, FL 21574  21 Preferred Alliance
22 David Guttenplan   Washington, DC 177906  55 CRCA/Sakonnet Technology U25
23 Jared Fullerton (1 - Cat2)   Montverde, FL 202673  13 Team 19
24 Gunter Hermanni   Miami, FL 163923  50 Elite Cycling & Fitness
25 James Sweeney   Jacksonville, FL 82284   American Bicycle Racing Team
26 John Durango      JC Investors Racing Team
27 Willy Gonzales      Top Pro
28 Jeff Kopp   Jacksonville, FL 225369   American Bicycle Racing Team
29 Stalin Cuello      Wireless Planet
30 Alex Gutierrez   Hollywood, FL 14468   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
31 Alexander Zambrana   Weston, FL 39384   Z Bikes

Men - Master 55+ - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Viney     281 Orlando Road Club Inc
2 Michael McCollum   Largo, FL 48126  279 Jacksonville Racing Club
3 Pascal Jugy   Clearwater, FL 196983  276 TeamGearLink
4 Timothy Stedem   Valrico, FL 95964  284 Best of the Bay Cyclist
5 Steve Schuler   Clearwater, FL 206139  280 Jacksonville Racing Club
6 Tec Thomas   Tallahassee, FL 35384  282 Jacksonville Racing Club
7 Alfred Braga     271 Unattached
8 Patrick Perkins   Seffner, FL 137619  287 Team American Classic
9 Keith Creeden   Longwood, FL 210970  285 Orlando Road Club Inc
10 Charles Griffiths   Tampa, FL 257813   Unattached
11 Jean Goergen   St Petersburg, FL 166730  273 Florida Sports Racing Team
12 Diana Correa   Tampa, FL 65387  272 Team American Classic

Men - Master 45+ - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Wright   Orange Park, FL 68129  215 Jacksonville Racing Club
2 Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930  243 Jacksonville Racing Club
3 Julius Aulisio   Lakeland, FL 187514  200 Foothill Cyclists
4 Glenn Schneider     212 Colavita
5 Brian Jones   Asheville, NC 45515  241 Jacksonville Racing Club
6 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152  238 ASV - Gold's Gym Orlando
7 Kerry Duggan     221 Unattached
8 Miguel Valle   Miami, FL 227309  246 Bike Tech
9 Gus Ferrer   Miramar, FL 52672  245 JC Investors Racing Team
10 Carl Westergren   Jacksonville, FL 37816  214 VeloBrew
11 Herman Perilla     244 Toshiba/Big Wheel
12 Mark Stein   Tarpon Springs, FL 33966   ASV - Gold's Gym Orlando
13 Doug Duschek      Cycle Science
14 John Faulk   Gainesville, FL 115188   VeloBrew
15 John Salsbury   Jacksonville, FL 69352   Jacksonville Racing Club
16 Miroslaw Magdziak   Clearwater, FL 115944   TeamGearLink
17 Michael Chiarella      Florida Velo
18 Will Larson   Dunedin, FL 196529   TeamGearLink

Men - Master 35+ - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Hjortaas   Naples, FL 232824  235 Naples Velo
2 Juan Valera     218 ASV - Gold's Gym Orlando
3 Douglas Pomeranz   Encinitas, CA 48516  250 TriStar/bbc
4 Vance James   Lakeland, FL 47935   Team 19
5 Mark Yeager   St Petersburg, FL 46311   Neptune Cyclery
6 Dennis Sutherlin   Winter Garden, FL 138423   Orlando Road Club Inc
7 John Kavan   Tampa, FL 53779   Neptune Cyclery
8 Kevin Lenk   Orlando, FL 206513   Ford Cycling Team/Orlando Velo
9 Adam Schmitt      Naples Velo
10 Dave Osborne     212 Artemis
11 Jim Zimmer   St. Petersburg, FL 57623   Neptune Cyclery
12 Ramon Benetiz     262 Artemis
13 Douglas Franzese   St Petersburg, FL 87296   Neptune Cyclery
14 Brian Lancaster   Winter Garden, FL 20254  209 Team 19
15 Gary Anger   Maitland, FL 62480   ASV - Gold's Gym Orlando
16 Ken Tabaczka   Fern Park, FL 76697   Lake Mary/ORC
17 Dave Morris   Ft Lauderdale, FL 202521  255 B&J Bikes
18 Daniel King     208 Unattached
19 Darrell Cunningham   Orlando, FL 8354   Ford Cycling Team/Orlando Velo
20 Rodrigo Castro   Longwood, FL 237588   Team 19
21 Eddie Mullally   Tarpon Springs, FL 84627   Neptune Cyclery
22 Angelo Marcello   Seattle, WA 227258   Ford Cycling Team/Orlando Velo

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESierra NevadaUSACDFOSMOBonk BreakerSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee