Race Results for
Sugar Mountain National presented by Maxxis Tires
Sugar Mountain, NC
(Event Information)
Downhill on 07/28/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Schumer   Middlebury, VT04:40.76 246020  457 
2 ALEX DAWSON   05:09.82  725 
3 JONAH KOSKI   05:24.03  587 MESS MOBB
4 PAUL KELLER   05:56.57  791 MAXXIS
5 JOEY LEAHY   06:02.84  584 

Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CRAIG FOLSOM   04:50.06  683 
2 LANDON HAYNES   04:59.88  763 BIG D'S BI
3 Aaron Gordon   Tobaccoville, NC05:18.87 232111  690 CYCLE THER
4 SAM GODFREY   05:23.66  590 
5 VINCE WATERS   05:37.62  755 1337 RACIN
6 NATHAN WILSON   05:38.88  561 
7 CHRISTOPHER BUCKLEY   05:50.92  786 RECYCLES
8 Benjamin McMechen   Black Mountain, NC05:51.62 233559  754 
9 SEBASTIAN HERNANDEZ   06:01.00  792 
DNF Charles Mickel   Greenville, SCDNF 229192  420 
DNF Conor Lockwood   Charlotte, VTDNF 192120  486 DR OUTDOOR
DNF SETH CALLAHAN   DNF  493 

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Ohman   Knoxville, TN04:38.21 210887  789 ETSU CYCLI
2 CJ COUDRET   04:42.61  675 UTOPIA
3 Daniel Sapp   Kernersville, NC05:20.96 190986  596 CYCLE THER
4 ERIC MCPETERS   05:39.39  484 1337 RACIN
5 CARL TANNENBAUM   05:57.60  560 1337 RACIN
DNF IAN BARONE   DNF  680 

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOSEPH WILEY   04:58.14  766 

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEFFREY SHINGLETON   05:19.97  554 

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DENNY BLALOCK   05:12.87  684 
2 JAMES FITZGERALD   05:36.89  688 MOREWOOD
3 MATTHEW HERDKLOTZ   06:01.16  740 
4 Edward Schwarz   Casselberry, FL07:09.32 154149  689 SR FABRICA

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Wilson   Martinsville, VA05:08.97 247967  608 PROJECT 27
2 BRIAN BUCKLEY   05:47.78  787 RECYCLES
3 JEFF PLYLER   06:17.10  708 FULL THROT

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KERRY HUGHES   07:02.75  720 

Men - EX - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Cooper   Groveland, CA04:36.29 218140  617 MOREWOOD/6
2 Connor Bloum   San Diego, CA04:43.06 250421  503 BEYONDBIKE
3 Kevin Aiello   Rancho Santa Margarita, CA04:44.23 245409  412 SANTA CRUZ
4 Matt Kuys   Cypress, CA04:59.65 262856  625 BIKE ATTAC
5 Nicholas Wright   Rancho Santa Fe, CA05:01.86 246257  402 MADCATZ IR
6 Andy Becker   Santa Barbara, CA05:14.27 217150  434 SPY/MICHEL
7 Randy Johnson   Groveland, CA05:37.70 250512  618 GBG
8 Parker Worthington   Mooresville, NC23:34.84 211836  735 PUMACOOLBR

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Geoffrey Ulmer   Troy, NY04:06.69 197485  593 ROTEC/AZON
2 Timothy Price   Great Falls, VA04:13.57 194155  549 
3 Brad Oien   Fountain Valley, CA04:15.87 199509  611 ODI/SOUTHR
4 Ryan Kresich   Chico, CA04:16.13 218714  442 AIRBORNE R
5 Ryan Anderson   Poway, CA04:19.31 189630  552 AVENT/BOMB
6 Benjamin Hulse   Mooresville, NC04:21.66 211866  736 SPONSORMOM
7 Chris Shewmake   Denver, CO04:22.08 212815  601 INTENSE CY
8 Naish Ulmer   Hood River, OR04:25.80 175253  615 GO.RIDE.CO
9 Joey Schusler   Boulder, CO04:27.63 201238  404 SPECIALIZE
10 Will Collins   West Hartford, CT04:33.75 231811  585 MOREWOOD/N
11 Taylor Lideen   Phoenix, AZ04:40.33 210964  462 DP AIR/SAN
12 Chris Hadley   Salt Lake City, UT04:41.74 191171  469 GO-RIDE.CO
13 Taylor Calvert   San Luis Obispo, CA04:42.07 218535  634 SANTA CRUZ
14 Trace Lapid   Aptos, CA04:45.80 211533  441 SANTA CRUZ
15 Amado Stachenfeld   Berkeley, CA04:48.01 209079  610 XFUSION/GM
16 Ethan Quehl   Loganville, GA04:50.68 175816  648 KENDA/KHS/
17 Thomas Linski   New Market, VA05:04.41 248086  702 MOLE HILL
18 Jay De Beer   Los Gatos, CA05:22.09 242357  652 SANTA CRUZ
DNF Charlie Sponsel   Lake Oswego, ORDNF 230753  583 TONIC FAB

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Post   Newton, NJ04:37.04 213804  609 LEES-MCRAE
2 Charles (Casey) Baker   Great Falls, VA04:44.35 213819  477 
3 Steven Trottier   Lewisville, NC04:50.66 190301  616 CYCLE THER
4 Jonathan Bowdish   Weybridge, VT04:50.87 224091  494 
5 Luke Snyder   Cohoes, NY04:51.47 266362  595 SCOTT USA
6 Casey Cornilsen   Roseville, CA05:00.38 211536  620 DARK HORSE
7 Daryl Deprey   Southington, CT05:08.36 200197  640 CRANKFIRE/
8 William McLamb   Boulder, CO05:25.31 253212  539 
9 Michael Clement   Rutherfordton, NC05:45.43 221281  795 MAGIC CYLC
10 Philip Noto   Banner Elk, NC05:51.57 248576  543 LEES-MCRAE
11 Thomas Wilkinson   Johnson City, TN06:09.54 215583  562 ETSU
DNF andrew mueller   Boone, NCDNF 264186  727 
DNF FRANCISCO TRINIDAD   DNF  621 AZTLA SHOP

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Harley Addair   Winston Salem , NC05:31.32 171146  678 MAXXIS
2 Andrew Farrell   Boston , MA07:14.26 243528  603 GERMANTOWN

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roland Dufresne   Plainville, CT04:47.89 194198  641 CRANKFIRE
2 Clay Kimsey   Austin, TX04:53.69 212036  624 BICYCLE SP
3 Matthew Conto   Bishop, GA05:00.91 164529  700 TIFOSI OPT
4 GREG NELSON   05:25.06  481 EPIC CYLES
DNF Steve Bennett   Hendersonville, NCDNF 165186  432 
DNF Wesley Boucher   Hamilton, VADNF 248084  642 TRAILS END

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy DeVault   Martinsville, VA04:35.51 133063  607 CYCLE THER
2 Charles Von Isenburg   Winston Salem, NC04:53.34 132489  633 MOCK ORANG
3 Jesse Chuse   Nevada City, CA05:08.02 190154  572 DARK HORSE
4 Kevin Hall   Bellingham, WA05:17.46 173510  567 KONA/TEAM
5 David Decker   Newark, CA05:45.06 131607  428 OAKLEY/MAX
6 Steven Kaufman   Wake Forest, NC06:11.95 151749  529 SQUIRRELLY

Men - EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Galli   Cazenovia, NY04:52.31 12696  654 CNYBIKES.C
2 Jerry Hayes   Burlington, NC05:07.31 86359  467 PACELINE
3 Lawrence Klein   Marietta, GA06:10.87 193887  709 FLK RACING
4 Todd Plessel   Raleigh, NC06:39.19 184558  623 

Men - EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Ulmer   Troy, NY06:19.34 197486  594 OMR/MAGURA

Men - EX - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Lideen   Phoenix, AZ05:09.81 142637  463 DP AIR/SAN

Men - BG - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WESLEY LMBERSON   05:54.32  666 
2 ALAN NOLTING   07:44.61  677 
DNF DANIEL PLYLER   DNF  668 

Men - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 J Frith   Martinsville, VA04:53.78 201434  697 GREENSBORO
2 TAYLOR STROUD   05:44.19  589 
3 KYLE TRETTIN   06:21.98  453 
4 ANTHONY GALLI   06:26.58  655 CNYBIKES.C
5 MASON LIGHT   07:38.71  667 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KYLE KEATH   05:52.90  597 
2 DANIEL RHYNE   05:54.93  672 
3 GERALD CESSNA   06:48.17  670 
4 JOSH DAVIS   06:55.03  614 YETI/UTOPI
5 MICHAEL SLOAN   07:06.96  765 
DNF MATT ROBERTS   DNF  682 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEPHEN LUKE   05:43.05  530 276
2 Brett Miller   Sisters06:51.67 256652  606 TURNER/RID
3 ERIK GRAUDINS   06:52.80  409 
4 JOSE SANCHEZ   11:37.45  555 
DNF PETE CARTER   DNF  747 
DNF ROSS MCKINNEY   DNF  762 

Men - BG - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF BOB DONALD   DNF  427 ADDICTIVE

Men - Junior - JR - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hunter Becker   Santa Barbara, CA05:50.48 217149  433 MOREWOOD

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Bowdish   Weybridge, VT04:50.80 231814  495 
2 Eric Vest   Davidson, NC10:31.40 256983  435 
DNF Ryan McGiboney   Yorktown, VADNF 262217  485 TEAM FAT K

Women - Cat 1/2/3 - Senior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristine Koch   East Aurora, NY07:42.64 203473  525 LEES-MCRAE

Women - Cat 1/2/3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NATASHA POPE   06:06.47  551 
2 Olivia Maurey   Port Orange Fl.08:01.31 233753  599 LEES-MCRAE
DNF Christine Grasinski   San Diego, CADNF 197349  522 

Women - Cat 1/2/3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PAT NOIBOONTURM   09:37.78  716 
1 Nicki Sutherland   Columbus, GA0:56:15.57 223185  437 COLUMBUS B
2 LEISA YOUNG   14:20.94  566 
2 Layla Billowitz   Matthews, NC0:58:50.48 261437  502 LR14
3 KIM JOCHL   0:58:52.64  586 SUGAR MTN
4 Cathi Mowery   Concord, NC1:04:20.80 243999  532 DIRT DIVAS
5 Laura Maddy   Charlotte, NC1:09:32.45 220001  440 
6 Kimberly Cruz   Tobaccoville, NC1:18:50.45 255004  429 DIRT DIVAS
DNF KRISTIN ANDRS   DNF  592 CYCORCONTE

Women - Cat 1/2/3 - Senior - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Cain   Charlotte, NC15:59.51 256856  602 SIX SIX ON

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Angela Weston   Bellingham, WA06:20.71 208440  569 KONA BICYC
DNF Danae York   Boulder, CODNS 178290  788 VELOBUM
DNF Catherine Cantway   Steamboat Springs, CODNF 203117  604 TOUGH GIRL

Women - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vicki Koch   West Falls, NY06:01.62 200770  571 CMI

Women - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF EMILY KOSMALA   DNS  799 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFOSMOSierra NevadaSpyCUOREBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee