Race Results for
Criterium de Bethel
Bethel, CT
(Event Information)
Road Race on 04/01/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael McGinley   Glastonbury, CT 59721  937 Anthem - CCCC
2 Christopher Fisher   Leland Mi 11699  950 Unattached
3 Matt Inconiglios   Stamford, CT 17360  956 Stage 1 Cycling
4 Eneas Freyre   Norwalk, CT 146736  955 Fastar Targettraining
5 Robert Wing   Brooklyn, NY 197988  952 Sommerville Sports
6 Bryan Borgia   Weston, CT 222014  958 Fastar Targettraining
7 Matthew Baldwin   Redding, CT 83283  915 Targetraining
8 A Zane Wenzel   Middletown, CT 51489  962 TWZ Masters Cycling Team
9 Edward Angeli   Southington, CT 91227  961 TWZ Masters Cycling Team
10 Robert Giannini   Monroe, CT 105754  957 Century Road Club Association
11 Brian Wirtz   Cheshire, CT 55742  912 Horst-Benidorm-PRC/TWZ Masters Cycling T
12 Stephen Badger   Roxbury, CT 62085  907 CRCA/Sakonnet Technology
13 Peter Petrillo   Hamden, CT 163906  944 Anthem - CCCC
14 John-Paul Kaminski   Mahopac, NY 210742  906 Connecticut Coast Cycling
15 Justin Lindine   North Ogden, UT 205717  938 Target Training
16 Barry Miller   Kutztown, PA 197897  948 ACT
17 Timothy Unkert   Avon, CO 60363  911 Unnattached
18 Scott Boden     902 Target Training
19 Don Catlin   Fairfield, CT 60916  916 Tokeneke Road Club
20 Mark Czarnecki   Guilford, CT 8472  917 Laurel Bicycle Club

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ron LaRose     412 Anthem-CCCC Cycling Team
2 Bob German   Higganum, CT 250879  410 CCNS/Pedal Power
3 Antony Slokar   Brooklyn, NY 209852  442 CRCA - SouthAfrica.net
4 Gabrielle Gentile   White Plains, NY 227407  409 cafeteros cycling club
5 Sam Dodge   New Milford, CT 245578  455 Stage 1
6 Jordan Copeland   Scarsdale, NY 129351  406 Team DC Racing (Danny's Cycles)
7 Eduardo Atehortua   Norwalk, CT 60661  404 Cafeteros Cycling Club
8 Jonathon Warchol   Bronx, NY 241872  403 Connecticut Coast Cycling
9 Joe Kubisek   Southington, CT 19935  458 Unattached
10 Matt Pascale   Brooklyn, NY 237756  427 DC Racing
11 CHAD DALLES   Aurora, CO 241549  407 Bethel Cycle
12 Todd Mickel   Stamford, CT 240980  420 Connecticut Coast Cycling
13 William Vallar   New Rochelle, NY 224935  419 Team DC Racing / Danny's Cycles
14 Robert Kelley   Patterson, NY 148571  450 pawling cycle and sport
15 Morris Ragaza   West Orange, NJ 210727  447 CRCA - Jonathan Adler
16 Joe Parker   Fairfield, CT 190450  445 Bethel Cycle Sport Club
17 Tron Witt   New York, NY 249328  448 CRCA - Jonathan Adler
18 Richard Shear   Darien, CT 221396  443 Connecticut Coast Cycling-MCRA
19 Joe Straub   Middletown, NY 203530  437 CRCA-DKNY-Signature Cycles
20 Peter Bertolini   Guilford, CT 229592  423 Keltic/Clinton Cycling Club

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Muney   Darien, CT 250265  542 Connecticut Coast Cycling
2 Daniel McNeilly   Chester, NY 257129  522 DKNY/Signature Cycles
3 Jay Vincent   Bethel, CT 223649  514 Cycle Center Racing
4 Perkins Miller   Wilton, CT 259168  558 Unattached
5 Hank Osborn   Garrison, NY 90960  510 Bethel Cycle Sport Club
6 Eugene Cundelan   Bronx, NY 236548  550 USI
7 peter fernzilli     536 Unattached
8 John O'Fallon   Redding , CT 253617  530 Connecticut Coast Cycling
9 Kurt Weber   Sandy Hook, CT 225320  526 Bethel Cycle Sport Club
10 Brendan Mansfield   Rye Brook, NY 259354  556 Unattached
11 Jim Reid   Bethel, CT 210379  534 Bethel Cycle Sport Club
12 Bart McDonough   Wilton, CT 250824  508 Target Training
13 Gregg Ziebell   Norwalk, CT 126975  532 Unattached
14 hernan tola   White Plains, NY 257346  562 Cafeteros
15 Rebecca Hussey   Bethel, CT 240962  506 Bethel Cycle Sport Club
16 Chris Steiner     544 Unattached
17 Chris Burke   Ridgefield, CT 220067  518 Cycle Center Racing
18 Jorge Ferrer   Bronx, NY 224831  554 USI
19 David Stauffer   Darien, CT 258155  524 Targetraining/FASTAR
20 Leon Lyakovetsky   Norwalk, CT 257599  540 Connecticut Coast Cycling

Men - Master - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Morgan Stebbins   Garrison, NY 33904  805 Target Training
2 Stephen Gray   Middletown, CT 45397  851 Bethel Cycle Sport Club
3 Thomas Officer   Litchfield, CT 45751  808 Cycle Fitness
4 Thomas Cromie   Mount Kisco, NY 8178  840 Sleepy Hollow
5 Scott Boden     807 Target Training
6 David Williams   Stamford, CT 184862  863 Century Road Club
7 Richard Foley   Wallingford, CT 11947  813 CCC/ Keltic Const/ Zanes Cycles
8 Brian Wolf   Ridgefield, CT 47710  806 Bethel Cycle Sport
9 Christopher DiMattio   Wilton, CT 243973  841 Bethel Cycle Sport Club
10 James Escobar   Saint Augustine, FL 51385  859 ECFA/Honeywell
11 Eugene Pringle   Chesterfield, VA 126649  802 Tri State Velo
12 Joe Straub   Middletown, NY 203530  824 CRCA-DKNY-Signature Cycles
13 Rogelio Frutos   Sandy Hook, CT Inc. 189189  853 Zephyr Cycling Team
14 Mark Sumner   Clifton Park, NY 114907  817 CBRC-Capital Bicycle Racing Club
15 John Morgan   Madison, CT 54065  850 Keltic/Clinton Cycling Club
16 Patrick Lynch   Bethel, CT Inc. 94078  864 Zephyr Cycling Team
17 Mark Durso   Middlebury, CT 10276  858 Bethel Cycle Sport
18 Curtis Eastin   Clovis, CA 40657  836 Target Training
19 Glenn Babikian   Sugar Loaf, NY 242851  856 CRCA-DKNY-Signature Cycles
20 Donald Rosaforte   Norwalk, CT 210914  855 Cycle Center Racing

Men - Junior - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Graham Lang   Sherman, CT 211421  175 CRCA
2 Kyle Foley   Wallingford, CT 174494  172 Cuevas/ACT
3 Bob German   Higganum, CT 250879  173 CCNS/Pedal Power
4 Connor Sallee   Southbury, CT 210129  174 CRCA

Women - Pro/Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Milkowski   Andover, MA 145201  335 Target Training
2 Hiroko Shimada (1 - Cat2)   Hamden, CT 154705  336 Target Training
3 Kathleen Billington   Norwalk, CT 172658  338 Target Training
4 Valerie Hopkins   Manchester, MA 256232  337 Connecticut Coast Cycling
5 Tania Ayoub (1 - Cat3)   Riverside, CT 223281  342 CRCA/MSSC
6 Andrea Myers   Danbury, CT 228117  339 Target Training
7 Bridget Nester     347 Anthem - CCC
8 Ashley Prine   Brooklyn, NY 247237  344 CRCA/Radical Media
9 Camie Kornely   Fort Lee, NJ 215018  333 Unattached
10 Elizabeth Tyrell   Annandale, NJ 49047  331 Team Somerset
11 Caitlin McVarish   Stamford, CT 181311  345 CCC
12 Heather Peck   Newtown, CT 98712  350 IF/Kempner
13 Christy McArdle   Rocky Hill, CT 121803  341 Anthem - CCC
14 Carol Becht   Boonton, NJ 200869  332 Team Bikery
15 Maria Vlasak   Stamford, CT 101233  348 Anthem - CCC
16 Jessica Kates     343 Unattached
17 Michelle Faurot   Annapolis, MD 222449  340 Connecticut Coast Cycling
18 Kathryn Douglas   New Haven, CT 206225  346 Anthem - CCC
19 Nina Santiago   Breinigsville, PA 194414  349 Target Training
20 Mandy Lozano   Charlottesville, VA 199375  334 Target Training

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoCUOREUSACDFSierra NevadaBonk BreakerOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee