Race Results for
Maplelag MTB Spring Opener
Callaway, MN
(Event Information)
Cross Country on 05/13/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 12-15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Richards   Callaway, MN1:3:2.90 265418  202 Hollywood Cycles
2 Chris Benson   1:8:3.10  201 Woodcock Cycle Works
3 Luke Baker   1:9:21.60  227 
4 Trent Warner   1:19:26.10  215 
5 Shea Franken   1:21:16.50  216 
6 Jessie Lord   1:22:40.00  218 
7 Matthew Wenzel   1:34:53.00  217 

Men - SP - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lars Ellefson   1:10:40.10  203 
2 Derek Schatz   1:25:25.10  222 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Lund   Tomahawk, WI1:10:10.70 216962  204 SPY Optic / Oshkosh Cyclery
2 Jack Lindsley   1:14:28.40  220 HA-WHAT-OK
3 Roberto Madrigal   1:21:43.20  231 
4 Jacob Osvold   1:31:14.70  205 Pine River Sales
5 Joshua Osvold   1:32:36.90  200 Pine River Sales
DNF Jerry Lindsley     219 HA-WHAT-OK

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clayton Summitt   1:2:14.80  225 
2 Sean Nelson   1:5:33.70  233 The Hub Cycling League
3 Matthew Johnson   1:11:38.60  208 Freewheel BKB
4 Matthew Engen   1:17:20.60  207 Pedros/Merrill Lynch
5 Paul Cullen   1:18:52.90  206 Wacky 'W'
6 Matthew Bedard   1:24:10.60  232 
7 Matthew Sletten   1:26:33.50  229 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Wenzel   1:2:38.30  212 Great Plains Cycling
2 Tom Gaier   1:6:15.00  209 
3 Tom Rinehart   1:6:28.00  221 
4 Brian Murdoch   1:12:9.00  211 
5 Jack Ellefson   1:13:11.40  224 
DNF Ken Granther     210 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack E Baker   1:4:5.20  228 
2 Ferguson Steve   1:20:37.30  230 
3 Denny Barry   1:44:36.10  213 

Men - SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Moore   Prior Lake, MN1:57:12.30 210366  338 
2 Jesrin Gaier   Hayward, WI2:42.10 232669  330 Specialized
3 Mike Phillips   Chicago, IL2:1:27.60 84647  336 Alterra/Specialized
4 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN2:7:21.40 182827  334 Velorochester
5 Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN2:10:25.10 83047  331 The Ski Hut
6 Tom Miller   Robbinsdale, MN2:15:23.70 125275  332 Flat City Cycling
7 Chris Peariso   Amherst, WI2:24:9.20 139566  335 Titus/Muddy Cup
8 Garrott Kuzzy   Hayward, WI2:28:56.30 133270  333 
DNF Justin Rinehart     337 

Men - EX - Junior - 14-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Billy French   Hayward, WI1:54:33.70 242984  313 New Moon Ski Shop
DNF Scott Benson     300 Woodcock Cycle Works

Men - EX - Master - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Oftedahl   Shoreview, MN1:30:49.50 211093  304 hollywood cycles
2 Eric Oftedahl   Shoreview, MN1:33:9.50 210080  303 Hollywood Cycles
3 Matthew Kurke   Rochester, MN1:37:11.80 243687  302 RASC

Men - EX - Senior - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd McFadden   Duluth, MN1:37:59.60 134734  314 Trek/VW Ski-Hut
2 Joel Cahalan   Stewartstown, PA1:43:48.00 218803  306 The Hub Cycling League
3 Shane Kullman   St Paul, MN1:45:45.10 19986  316 Loon State Cyclists
4 Jason Wenk   North Mankato, MN1:38:4.80 238817  305 All 9Yards
5 David Oachs   Woodbury, MN1:45:52.40 116923  312 NicolletBike.com
6 Matthew Horner   Savage, MN1:50:8.70 261909  301 

Men - EX - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Benson   1:39:49.80  307 Woodcock Cycleworks
2 Dan Meyer   Lake Elmo, MN2:2:45.60 117486  308 Loon State Cycling

Men - BG - Junior - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan Luebbe   44:1.60  55 

Men - BG - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Quam   49:21.40  57 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Engen   40:5.60  51 Moorhead Scheels

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tony Schmitz   37:56.80  59 
2 Eric Hawkinson   38:49.40  56 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce Parker   39:1.40  53 Freewheel Bike
2 Terry Olson   50:10.50  52 

Women - SP - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allison Baker   41:26.20  226 

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Luke   53:43.50  223 

Women - SP - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Murdoch   50:17.30  214 

Women - EX - Junior - 14-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Lukas   Eagle River, WI1:45:26.30 218422  309 PCW Cycling/Hyundai

Women - EX - Senior - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Meyer   1:16:35.40  315 
2 Caitlin Trahan   Oakland, CA1:26:3.70 199333  310 

Women - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Grabowski   Minneapolis, MN1:18:33.40 57292  311 NatureValley/PennCycle

Women - BG - Junior - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Horner   50:10.20  54 

Women - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Ellefson   42:52.90  60 
2 Karen Volkman   47:19.70  58 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFOSMOSierra NevadaBonk BreakerCUORESpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee