Race Results for
2006 USA Cycling Mountain Bike Nationals
Sonoma, CA
(Event Information)
Cross Country on 07/15/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEREMY BLALOCK   1:13:57.14  501 JOSELYN'S
2 Michael Radenbaugh   Garberville, CA1:19:01.70 223128  1184 
3 MORGAN RYAN   1:19:06.55  1039 
4 John Bennett   El Cerrito, CA1:21:24.34 237917  1181 SAN HINGES
5 Ethan Maier   Yakima, WA1:22:40.80 202059  507 RAD RACING
6 NATE BYROM   1:22:46.41  502 XTREME OUT
7 Chase Orrick   Durango, CO1:24:14.69 243827  512 DURANGO DE
8 IAN MCFARLANE   1:24:25.56  508 PLATINUM P
9 Jamie Knight   Fort Meade, FL1:27:46.99 217004  505 BENT'S SCH
10 Chris Parmer   Burlington, VT1:32:06.74 222360  509 BLISS RACI
11 DAVID MILLER   1:33:17.17  1183 EL CERRITO
12 Kyle Kraakevik   Scottsdale, AZ1:36:37.93 232125  506 TEAM NOVA
13 Tommy Chourre   Fairfax, CA1:37:30.60 221048  503 DRAKE
14 Dylan Jones   Fort Collins, CO1:39:37.52 233563  1182 BYRDS
15 Brady Adams   Boise, ID1:41:38.55 225393  500 BYRDS
16 Mark Cooper   Groveland, CA1:48:21.30 218113  1432 GRANDPA
DNF Spencer Gibson   San Francisco, CADNF 185115  1682 NA
DNF Michael Barragan   Santa Cruz, CADNF 220533  1180 EL CERRITO

Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEPHEN WALLACE   1:57:32.59  516 NOR CAL HI
2 Luke Ramseth   Colfax, CA1:57:33.85 208152  1164 SIERRA EXP
3 Nick Ruana   Reno, NV2:03:19.56 221854  1685 ALTA ALPIN
4 PIERRE TEPLITXKY   2:03:55.46  515 SANTA CRUZ
5 JOSEPH TRUJILLO     1788 
6 CHRIS ARNOLD     1776 
7 Andrew Reed   Robinson, TX 217743  513 TEAM DU-AL
8 Daniel Auerbach   Reno, NV 229438  1744 ALTA ALPIN
9 TOM BUNTER     1782 
10 Tim Reinhart   Brevard, NC 245685  514 NA
DNF Andrew McAfee   Arcata, CA 235620  1185 EL CERRITO
DNF Nitish Nag   Union City, CA 216175  511 NRL RACING

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephane Roch   San Diego, CA 199861  518 BIKE EMPIR
2 NATHAN SOWIE     1764 
3 CESAR ANAYA     517 HERB BAUER
DNF Jackson Pulsifer   Orangevale, CA 223295  1724 NA

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DANNY MCNAUGHTON     523 NA
2 JOHN NAVARRO     525 SUMMIT BIC
3 Joshua Carling   Rancho Cordova, CA 234584  521 NA
4 Alex-Wai Yuen   San Francisco, CA 176392  528 RIDEMTB
5 Josh Whitney   Boulder, CO 246841  527 NA
6 BRIAN BUTLER     520 NA
7 CHAD ARKOFF     1587 
8 BRETT BUTLER     519 
9 Joe Hamlin   Grand Terrace, CA 243110  522 BEAR VALLE
DNF ERIC CHRISTENSON     1678 
DNF JUSTIN SEELY     526 NA
DNF Rodney Moon   Blair, WI 243112  524 NO CLASS R

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Booth   Sausalito, CA 4248  530 PLATINUM P
2 LAURENT DENOUE     531 PAIN RELIE
3 THOMAS HAYES     535 VELO BIKE
4 Eric Nelson   Wrightwood, CA 229290  1611 NA
5 Craig Peyron   Visalia, CA 226382  538 TRISPORT B
6 HYLAND FISHER     532 XTREME OUT
7 Gary Locken   Fresno, CA 227472  537 SPATDOG.CO
8 JOHN GANNON     1669 SBHS
9 Omar Estrada   Buena Park, CA 199503  1457 ENCORE RAC
10 Greg Hurst   Pacific Grove, CA 241585  1424 JOSELYNS
11 MIKE HARRISON     534 PIPEDREAM
12 Herb Wright   Santa Barbara, CA 218909  539 HERB WRIGH
13 TOM AMENT     1772 
14 JEFF HAM     1686 
15 JOE KOLDA     536 NA
16 VINCENT GRIEGO     533 TEAM RESPO
17 JOSE GARCIA     621 HERB BAUER
DNF JOHN FACUNDO     1790 
DNF JEREMY BARDELL     529 WINDSOR BI

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Campbell   Berkeley, CA 231290  1391 NA
2 PETER GILBERD     1748 
3 Wayne Best   San Rafael, CA 240596  541 MORGAN STA
4 Erik Zimmer   Pleasanton, CA 39490  559 MORGAN STA
5 CHRIS MARSIGUERRA     1506 JOSELYNS B
6 Brendan Shepherd   Los Angeles, CA 32415  556 50 AMP FUS
7 Tyson Godfrey   San Francisco, CA 196149  547 SCHWALBE/H
8 BRUCE GANN     1773 
9 PAT WHITE     1565 MARIN PEDD
10 Curtis Cramblett   San Jose, CA 183932  542 NA
11 Frank Pinto   Monterey, CA 227583  1507 JOSELYNS B
12 RED FELIX     546 WEBCOR/ALT
13 Mike Cannon   Salt Lake City, UT 6014  1733 NA
14 Michael Mangan   Albuquerque, NM 223915  550 NA
15 John Reveles   Montrose , CA 223036  552 PLATINUM P
16 CHRISTOPHER BAUTISTA     540 SC VELO
17 ALEXANDER ROUCH     553 JOSELYN'S
18 Bryan Arp   San Francisco, CA 215171  1519 
19 GEOFF EXER     1736 
20 Jeff Sawyer   Rocklin, CA 220240  555 DAMIANO /
21 JOHN ENNOR     545 NA
22 MATTHEW ROSSE     1763 
23 CHRISTOPHER NERSKA     551 NA
24 TONY DEMANUELE     543 TONY DEMAN
25 DAVID REID     1711 PRINCETON
26 MIKE LINGELBACH     1712 
27 JOHN RUGGERI     554 NA
28 Chris DuBurg   Los Gatos, CA 232893  544 NA
DNF Wiley Hays   Sun Valley, NV 233909  548 RENO WHEEL
DNF JAMES LOPEZ     549 NA
DNF JAMES MCNEIL     1187 XTREME OUT
DNF Donald Ward   Los Altos, CA 57042  557 WEBCOR/ALT

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARK SCOTT     1693 TEAM HELEN
2 PAUL HUBBELL     575 DARE
3 Nick Davis   Santa Barbara, CA 225348  569 PLATINUM P
4 Steve Witkus   Northbridge, MA 38714  590 BLACKSTONE
5 DONAL GALLEGOS     572 TI LOST BO
6 Ken Shiokari   Pacifica, CA 228280  587 PRICEPOINT
7 JAY COFFIN     566 NA
8 MARC KIRBERG     576 CABO WABO
9 JIM LONG     580 BERKELEY B
10 Richard Gelsi-Medeot   Novato, CA 225191  1537 WTB RACING
10 Joe Perez   Reno, NV2:08:18.38 233868  584 RENOWHEELM
11 James Cross   Los Angeles, CA 199358  567 BACKBONE A
11 Richard Gelsi-Medeot   Novato, CA2:08:46.09 225191  1537 WTB RACING
12 SHAWN LETSON     578 SPOKANE RO
12 James Cross   Los Angeles, CA2:10:08.58 199358  567 BACKBONE A
13 Jeffrey Griffo   Homewood, CA 180137  1589 NA
13 SHAWN LETSON   2:10:30.51  578 SPOKANE RO
14 Jeffrey Griffo   Homewood, CA2:11:15.26 180137  1589 NA
14 James Knight   Bartow, FL 217003  577 BENT'S SCH
15 CARLOS ZAMORA     592 PROCON CYC
15 James Knight   Bartow, FL2:11:38.54 217003  577 BENT'S SCH
16 James Puckett   Mill Valley, CA 224571  586 TAM CYCLIN
16 CARLOS ZAMORA   2:12:02.33  592 PROCON CYC
17 Douglas Thurston   Pacific Grove, CA 199608  589 FLEET FEET
17 James Puckett   Mill Valley, CA2:14:05.97 224571  586 TAM CYCLIN
18 JOEL BURKLUND     563 WAMU
18 Douglas Thurston   Pacific Grove, CA2:14:59.70 199608  589 FLEET FEET
19 Chris Locke   Kansas City, MO 21421  579 COW TOWN C
19 JOEL BURKLUND   2:15:19.09  563 WAMU
20 Martin Wolff   Carmel, CA 203646  591 NEWMANS OW
20 Chris Locke   Kansas City, MO2:18:27.60 21421  579 COW TOWN C
21 Matt Dunstan   Boulder Creek, CA 190160  570 SCOTTS VAL
21 Martin Wolff   Carmel, CA2:21:47.11 203646  591 NEWMANS OW
22 Jack Pesso   Mill Valley, CA 212684  585 TAM CYCLIN
22 Matt Dunstan   Boulder Creek, CA2:21:47.47 190160  570 SCOTTS VAL
23 EA MORGAN     583 NA
23 Jack Pesso   Mill Valley, CA2:23:48.35 212684  585 TAM CYCLIN
24 DAVE ALEXANDER     560 SOUTH SHOR
24 EA MORGAN   2:26:40.54  583 NA
25 DAVE ALEXANDER   2:27:03.13  560 SOUTH SHOR
26 Steve Boelter   Goleta, CA 177625  561 SIMPLY FIT
27 Tim Bess   Rancho Cucamonga, CA 170882  1188 TRI CO EYE
27 Steve Boelter   Goleta, CA2:30:00.96 177625  561 SIMPLY FIT
28 MICHAEL JACOBS     1747 
28 Tim Bess   Rancho Cucamonga, CA2:30:12.70 170882  1188 TRI CO EYE
29 Glenn Burton   Shawnee, OK 206596  564 NA
29 MICHAEL JACOBS   2:31:08.24  1747 
30 BRUCE MACGREGOR     581 NA
30 Glenn Burton   Shawnee, OK2:32:19.33 206596  564 NA
31 GARY STEWART     1543 ESI GRIPS
31 BRUCE MACGREGOR   2:33:34.66  581 NA
32 BRIAN THORNTON     588 FLIGHT-BIK
32 GARY STEWART   2:44:47.99  1543 ESI GRIPS
33 BRIAN THORNTON   2:49:12.96  588 FLIGHT-BIK
DNF Thomas Carpenter   Oakland, CA 169740  565 CYCLESPORT
DNF Bill Hall   Monterey, CA 241649  573 LGBRC/EAST
DNF Joe Perez   Reno, NV 233868  584 RENOWHEELM
DNF Dale Niemi   Coto De Caza, CA 205689  1730 AFP VELO S
DNF SEAN BENWARD     1707 THREE HALV
DNF DAVID LAWRENCE     1406 SHIMANO
DNF Tim McCracken   Greenbrae, CA 198482  582 MAKO/GALAX
DNF John Hood   Meadow Vista, CA 226810  574 
DNF Michael O'Rourke   Auburn, CA 204496  1670 RIO STRADA
DNF Robert Estrella   Monterey, CA 201096  1632 JOSELYN'S

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RANDY STENGLEIN     602 CENTURY 21
2 LOKM AGORIN BERGE     1775 
3 Mark Barrett   Warner Springs, CA 95029  1545 AFP VELO S
4 STEVE PILES     600 NA
5 TRACY HRACH     598 NA
6 Robert Ubry   Folsom, CA 247080  605 BAYSIDE AD
7 BRIAN DANBURY     1786 
8 RICK TIMOSSI     604 FOLSOM BRE
9 Dan Nelson   San Francisco, CA 191072  599 NTP RACING
10 Giovanni Altamura   Napa, CA 87195  593 NAPA VALLE
11 Tom Ettinger   Cashmere, WA 149646  1451 WENATCHEE
12 KEVIN RYAN     601 AMGEN CYCL
13 JIM GARWOOD     1777 
14 Allan (Jr.) Beattie   Snoqualmie, WA 190830  594 WASHINGTON
15 Lou Scharpf   Mammoth Lakes, CA 221879  1333 
16 Paul Brais   Chepachet, RI 146123  595 PELETON BI
17 RUSSELL HANDS     597 BENICIA BI
18 Jack Taylor   Fernley, NV 94848  603 RENO WHEEL
19 Fred Froemel   El Paso, TX 220462  596 CRAZY CAT
20 Mark Wronski   Orange, CA 39072  1348 THE PATH
DNF GEORGE CRUZ     1363 JOE PANCAK

Men - BG - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Fernandez   Los Gatos, CA 242287  609 LOS GATOS
2 BEN KARIN     611 SANTA CRU
3 MASSIMO PALUMBO     614 NA
4 Taylor Hohstadt   Salinas, CA 238334  610 NA
5 Tristan Littlehale   Saratoga, CA1:27:57.30 236595  612 SANTA CRUZ
6 Jordan Kestler   Santa Cruz, CA 226969  1329 SANTA CRUZ
7 Matt Dion   Pleasanton, CA 232729  608 REAL BICYC
8 NICO CERNA   Salinas, CA 242278  1189 NA
9 Christopher May   Los Gatos , CA 241660  613 SANTA CRUZ
10 REMY FRANKLIN     1676 
11 Jason Plough   Fairfield, CA 235770  615 ROCKVILLE
12 Tyler Blodgett   Sparks, NV 246566  1664 RENO WHEEL
13 Matt Hinck   San Anselmo, CA 238714  1585 DRAKE HIGH
DNF TYLOR GIGER     1344 

Men - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Rakoczy   Salinas, CA 221426  607 NORCAL HIG
2 Harrison Davis   Santa Barbara, CA 234450  606 PLATINUM P

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TIM QUINN     616 NA
2 ADRIAN GUTIERREZ     1511 NA
3 CHRIS DAVIS     1766 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANTONIO ZAMORA     618 NA
2 RYAN TAYLOR     1544 
3 Steve Marshall   Big Bear Lake 122108  617 BEAR VALLE

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANDREW KEAN     622 NA
2 ALEXANDER KRAMER     623 NA
3 Adam Geyer   Chico, CA 249696  1700 POUND MAST
4 Chase Schoen   Thousand Oaks, CA 250408  1740 
4 CHASE SCHOEN   1:28:49.39  1740 
5 DEVIN YOUNG     625 NA
6 Jayson Sentz   Lakeport, CA 244379  624 NA
7 J Bewley   Conway, AR 229318  619 THE RIDE
DNF NIGEL DENT     620 NA
DNF Jeff Ham   Pearland, TX 205451  1686 ALTA ALPIN

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 THAD LIEB     1394 
1 Ramon Alarcon   Los Gatos, CA 240484  626 SAN JOSE B
2 MICHAEL KRALL     631 SWISSAMERI
3 CONRAD SHEN     636 NA
4 KEN PEPPLE     1542 NA
5 DIMITRI HROVAT     630 NA
6 Vincent Loh   El Cerrito, CA 227220  1578 NA
7 Michael Damiano   Antelope, CA 233506  628 NA
8 LIAM DOUST     1731 NA
9 GEORGE BIENAFE     1800 
10 Sean Hess   Saint Augustine, FL 232628  629 SEANHESS.C
11 AL PAINTER     634 TEAM CHEWY
DNF GEORGE BUENAFE     627 NA
DNF DAVID NEFF     1335 NADS
DNF DAN ROMO     1190 NA
DNF SPEEDUB NATE     632 
DNF MATTHEW PARK     635 NA
DNF ERIC NEDZI     633 NA

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROM KARIN     1568 NA
2 David Curtis   San Rafael, CA 248631  640 NA
3 Rodney Garratt   Santa Barbara, CA 240429  641 CHICKEN RA
4 SCOT MILLS     1794 
5 Dennis Finch   Ventura, CA 243796  1553 AMGEN
6 RICHARD JACINTO     642 NA
7 JIM WINNE     646 NA
8 JOHN HAMMON     1771 
9 KEITH HARRELL     1780 
10 SHANNON HIRSCH     1281 
11 JEFF WITTEN     1372 EASTSIDE C
12 MITCH OLSON     645 NA
DNF BERNARD CARROLL     638 UNATTACHED
DNF SCOT MILLS     644 NA
DNF DAVID CULBERTSON     1191 
DNF Eric Blodgett   Reno, NV 227986  1663 RENO WHEEL
DNF DOUGLAS LAWRENCE     643 NA
DNF BRAD BARGMANN     637 NA
DNF RUDY CASTANIADA     639 NA

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce Kaiser   El Dorado Hills, CA 210901  656 SACRAMENTO
2 DAVID MCDOUGALL     658 NA
3 Greg Dion   Pleasanton, CA 233215  1797 REAL BICYC
4 DANIEL SCHMIDT     665 
5 MIKE ROBERTS     662 PLATINUM P
6 Steve Pass   Folsom, CA 236012  660 NA
7 Paul Chourre   Fairfax, CA 237497  648 NA
8 STEVE BERTRAND     647 PLATINUM P
9 ROGER JORGENSEN     655 NA
10 Michael Dinga   Novato, CA 233733  650 MUDDY COUG
11 William Turner   Harrison, ME 192167  1555 
12 ANDREW KESTLER     1327 
13 William (Bill) Dickerson   Moscow, ID 242722  649 NA
14 Tom Bencich   South San Francisco, CA 234537  1648 BLASTENHOF
15 OLLIE SCHEIDEMAN     664 TEAM POUND
16 STEVE JABER     654 NA
17 Charles Ducsay   Redlands, CA 246820  652 TEAM POSSA
18 WILLIAM MASON     657 
19 Keith Honda   Salinas, CA 187073  653 NA
20 KENNETH BLAEDEL     1339 
21 DAVID PABINQUIT     659 NA
22 ROSS ROBERTS     663 
DNF Tom Reimbolt   Boise 202180  661 NA
DNF DAVID YOUNT     1524 SCHWIN CIT

Men - Junior - JR - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Troy Sladeck   Foothill Ranch 225356  1652 SANTA CRUZ
2 Zachary Edwards   Flagstaff, AZ 219148  667 RED ROCK R
3 Cameron Williams   Big Bear City, CA 245456  669 
4 Harris Thornton   Houston, TX 249117  668 SOUTHERN E
5 KEES INSERNI     1469 MAGIC CYCL
6 BLAKE MILNER     1719 HAYES
7 CLAYTON PUCKETT     1793 
8 GRIFFIN CARTER     1796 

Men - Junior - JR - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Allen   Abilene, TX 237533  1340 
2 Tyler Coplea   Chandler 196300  672 RED ROCK R
3 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  674 RPM/HAYES
4 Myles Beach   Larsen, WI 208348  670 GEAR N UP
5 Casey Williams   Big Bear City, CA 227522  677 NA
6 Ian Gibson   Lake Charles, LA 218997  673 NA
7 Tristan White   Dillon, CO 217504  676 NA
8 Jack Thornton   Houston, TX 249115  675 SOUTHERN E
DNF JARRED BURKLUND     671 WAMU

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Davis Bentley   Banner Elk, NC 219980  678 TEAM SWIFT
2 Kyle Horn   Durango, CO 226818  504 DURANGO DE
3 Cody Kaiser   El Dorado Hills, CA 202564  684 TEAM SPINE
4 Daniel Tisdell   Phoenix, AZ 188030  686 LGBRC/EAST
5 Kevin Fish   Austin, TX 189245  683 360 CYCLEW
6 William Curtis   San Rafael, CA 233101  681 
7 William Rader   Dallas, TX 201905  685 RBM/MATRIX
8 NICHOLAS CALDERA     680 TRI SPORT
9 JEFF WITTEN     1367 EASTSIDE C
10 Jimmy Winne   Roseville 250472  687 
11 Ryan Blanchette   Long Beach, CA 185784  1089 BACKBONE R
12 ANTHONY SCHELLER     1755 
DNF SARAH CLIFTON     1137 SPOKANE RO
DNF Andrew Dunlap   Dillon, CO 222198  682 SUMMIT JUN

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brittney Van Vleet   Oceanside, CA 219525  945 KHS BICYCL
2 Joy O'Hare   Colorado Springs, CO 220685  1787 FRONT RANG
3 ELIZABETH WHITE     946 NEBC
4 KAYLA SEAGER     1698 RITCHEY
5 Jessica Maier   Glendale, AZ 196736  943 FETISH CYC
6 Jennifer Jordan   Incline Village, NV 234486  1533 RITCHEY

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STACEY ROBERTS     1667 PLATINUM P
2 VANESSA HUMIC     1768 
3 Anne Rivoire   El Cerrito, CA 249491  1726 
4 Sandra Kern   Sewanee, TN 226756  890 ALASKA WAS

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BIRGIT JOHNSTON     950 NA
2 PETRA KIRBERG     951 TEAM CABO
3 Jennifer Lind   Oakland, CA 245445  1697 XTREME OUT
4 Pamela Dobrowolski   Boulder, CO 172235  1728 NA
5 Trista Schulze   Folsom, CA 220891  952 VENTANA
6 Lana Suffia   Bakersfield, CA 197378  1440 MONTICELLO
7 Megan Clark   Mill Valley, CA 223250  948 NA
8 THERSE CONNER     1661 WTB
9 KRISTI WHITE     558 CABO WABO
10 Susan Williams   Aliso Viejo, CA 188618  1405 SHIMANO
11 Laurel Konkol   San Rafael, CA 62687  1196 TEAM 101
12 Kristie Hamilton   Sacramento, CA 234875  949 CYCLING-TR

Women - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MEILING YEE     959 NA
2 Julie Barott   Santa Cruz, CA 205183  954 ROARING MO
3 Henrietta Stern   Pacific Grove, CA 232968  957 HOT FLASH
4 ELKE MACGREGOR     956 
5 Tanya Woody   San Antonio, TX 236072  958 THE BICYCL
6 LIZABETH LETSON     955 SPOKANE RO

Women - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Ivey   Miranda, CA 241527  1336 SOUTHFORK
1 TRACI KROLL     902 
DNF Carolyn Wegner   Berkeley, CA 238076  967 BERKELEY H

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TRACY TURPEN     1198 
1 MICHELLE MONROE     1798 NA
2 Carol Boland   Capitola, CA 233406  968 SLO NEXUS
2 SHEENA COON     1699 
DNF Sheena Coon   Chico, CA 249698  1669 POUNDMASTE

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Saft   Mammoth Lakes, CA 241454  972 NA
2 Valerie DellaRusso   South Lake Tahoe, CA 247222  970 NA
3 HEATHER HUBBELL     971 
DNF SARAH PICCOLO     1197 NORCAL VEL

Women - BG - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristin Mortimore   Oakland, CA 247897  981 LUNA CHIX
2 JAYNE PETERLIN     982 NA
3 SOPHIE BOBAN     974 NA
4 AMBER DIEHL     976 NA
5 PAMELA KAULL     1538 
6 Marjory Finn   Mill Valley, CA 248229  977 NA
7 Marlene Berro   Larkspur, CA 237146  973 MAKO/GALAX
8 ANNE-CATHERINE ROCH-LEVECQ     998 
9 Yvette Crockell   Orangevale, CA 132871  975 VELO BELLA
10 Lorri Lee Lown   Redwood City, CA 187201  980 VELO GIRLS
11 MARYE JOSHUA     978 HALF MOON
12 STEPHANIE ROBERTS     983 HALF MOON
DNF Carolynn Locke   Kansas City, MO 245379  979 COW TOWN C

Women - Junior - JR - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sabrina Esposito   Logan, UT 231052  1692 LOGAN RACE
DNF KRISTINE BLANCHETTE     960 BACKBONE R

Women - Junior - JR - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SAMANTHA MILNER     1718 HAYES
1 JESSE BLALOCK     961 
2 Alexis Ryan   Ventura, CA 205156  963 SCARY FAST
3 Catherine Maier   Yakima, WA 210229  962 RAD RACING
4 Kiersten Inserni   Corpus Christi, TX 208489  1468 VELLO BELL
5 ALLISON LARKO     1600 SANTA CRUZ

Women - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SARAH CLIFTON     1737 
2 Camila Esposito   Logan, UT 231051  1691 AOS/DJ ORT
3 Kendall Ryan   Ventura, CA 186919  966 SCARY FAST
4 Lacey Maxwell   Tustin, CA 226679  965 WARRIORS S
5 A.C. FRANKLIN     1738 
5 MELANIE DAVIS     964 PLATINUM P

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESpyShimanoOSMOSierra NevadaUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee