Race Results for
Tallahassee Race Weekend
Tallahassee, FL
(Event Information)
Road Race on 03/19/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Collegiate Men C

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Consarto     205 Lees-McRae College
2 Mason Manis     204 FSU
3 Brent Moody     208 FSU
4 Daniel Kinka     210 FSU
5 Ryan Markey     209 FSU

Men - Collegiate Men B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phillip Bailey   Gainesville, FL 211446  462 Team Florida
2 Jeremy Furman   Colorado Springs, CO 197611  465 Atomic Race Team
3 Wentworth Knipe   Sheffield, MA 204568  467 Lees-McRae College
4 Jeffrey Hennessee   Statesville, NC 233795  471 WCU
5 Ted Bibby   Grand Forks, ND 221087  470 FSU
6 Ryan Fisher   Celveland, OH 179120  469 Team Florida
7 Brandon Sturgill   Tallahassee, FL 222156  463 Atomic Race Team
8 John Bowers   Tallahassee, FL 232949  468 FSU
9 David Naret   Tallahassee, FL 221829  464 FSU

Men - Collegiate Men A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Guttenplan   Washington, DC 177906  89 Ag Edwards/Nalley Automotive
2 Robert Sweeting   Asheville, NC 205722  71 Bikesesava
4 Luke Winger     62 Lees-McRae College
5 Michael Viertel   Chattanooga, TN 144596  56 FSU
6 Michael Beck     72 Atomic Race Team
7 Mitchell Hall   Jacksonville, FL 202605  57 Champion Cycling
9 Brett Miller   Gainesville, FL 220527  54 Team Florida
11 John Dascomb     64 FSU
12 Anton Tupa     69 Cycle Science
13 Danny Marguarla     66 Lees-McRae College
14 Robert Jameson     53 Lees-McRae College
15 Luke Rozanski     67 FSU
16 Bill Pryor   Asheville, NC 168788  21 Chain Reaction Bicycle Club
DNF Jason Chatham   Goodlettsville, TN Univ of 179843  59 Cumberland
DNF Ben Bevons    Univ of  60 Cumberland
DNF Whitney Stanbrough    Univ of  58 Cumberland

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Wamsley     Colavita
2 Joel Chavez   Tampa, FL 177305  36 Hotmark Racing
3 Christopher Frederick   Fort Lauderdale, FL 12319  28 AEG- TOSHIBA-JetNetwork
4 Jason Snow   Tallahassee, FL 33370  14 Cycle Science
5 Robert Sweeting (1 - Cat1)   Asheville, NC 205722  39 Bikesesava
6 Andrew Crater     46 Unattached
7 David Guttenplan   Washington, DC 177906  Ag Edwards/Nalley Automotive
8 Brandon Gavic     47 Wheel N Sport
9 AJ Smith     49 AEG- TOSHIBA-JetNetwork
10 Sean Coleman   Land O Lakes, FL 121299  34 Hotmark Racing
11 Teddy Hockenberry     40 Cycle Science
12 James Sweeney   Jacksonville, FL 82284  43 Coastal Chiropractic
13 Adam Baskin   Clermont, FL 88669  38 Hotmark Racing
14 Victor Rodriguez   Tampa, FL 175371  35 Hotmark Racing
15 Chris Scott   Brandon, FL 167801  37 Hotmark Racing
16 Mark Yeager   St Petersburg, FL 46311  22 Outspokin Largo
17 Beck Frydenborg   Gainesville, FL 176886   Cycle Science
18 Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097  32 Ford Cycling Team/Orlando Velo
19 Carlos Soler   Longwood, FL 104661  33 Team 19
20 Jason Stoner   Athens, OH 139111  30 Procter
21 Anton Tupa     10 Cycle Science
22 Curtis Long   Atlantic Beach, FL 108976  44 Coastal Chiropractic

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karel Sumbal   Jacksonville, FL 225841  322 TeamGearLink
2 Clint Bridier   Jacksonville Beach, FL 159220  326 Coastal Chiropractic
3 Clay Fawthorp   West Chester , PA 183670  302 Village Bike
4 Matthew Hansley     323 Olympus Bikes
5 Ron Shinall   Jacksonville, FL 198867  301 VeloBrew
6 Donald Davis     308 Unattached
7 Michael Beck     306 Atomic Race Team
8 Todd Hull   Jacksonville, FL 82561  319 Coastal Chiropractic
9 John Gissal   Tampa, FL 173583  325 Ford Cycling Team/Orlando Velo
10 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152  370 TeamGearLink
11 Adolfo Aparicio   Tallahassee, FL 1821   Atomic Race Team
12 Peter Butler   Tallahassee, FL 195457   Atomic Race Team
13 Robert Jones   Dunedin, FL 193249  321 TeamGearLink
14 Chris Marino     324 Atomic Race Team

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitchell Hall   Jacksonville, FL 202605  448 Champion Cycling
2 Karl Pelletier   Longmont, CO 240127  442 VeloBrew
3 John Kasbar   Jacksonville, FL 80559  435 VeloBrew
4 Jeff Kopp   Jacksonville, FL 225369  406 Coastal Chiropractic
5 Alex Ohman     422 FSU
6 Michael Viertel   Chattanooga, TN 144596  450 FSU
7 Dana Johnson   Cary, NC 71747  437 Atomic Race Team
8 Brad Andringa   Saint Petersburg, FL 204651  438 Best of the Bay Cyclist
9 Javier Vallejo   Apopka, FL 219878  441 BSI
10 Craig Creeden   Longwood, FL 211913  404 Orlando Road Club Inc
11 Destry LeBrun     415 Unattached
12 Scott Reeves     446 VeloBrew
13 Phillip Bailey   Gainesville, FL 211446  444 Team Florida
14 Erik Hjortaas   Naples, FL 232824  591 Naples Velo
15 Jeremy Furman   Colorado Springs, CO 197611  408 Atomic Race Team
16 Romero Gill     587 Jacksonville Racing Club
17 Larry Snyder     439 Atomic Race Team
18 Luke Rozanski     443 FSU
19 Haydon Young   Shalimar, FL 185616  417 Unattached
20 Chad Strickland     428 Unattached
21 Brandon Sturgill   Tallahassee, FL 222156  463 Atomic Race Team

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Kajtanick      Champion Cycling
2 Adam Baker     527 Champion Cycling
3 Michael Christopher   Gainesville, FL 220474  529 Team Florida
4 Henry Willis   Orlando, FL 187343  504 Orlando Road Club Inc
5 Seth Pelletier     503 Best of the Bay Cyclist
6 Brent Moody     531 FSU
7 David Horst     532 Higher Ground

Men - Master - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097  589 Ford Cycling Team/Orlando Velo
2 Erik Hjortaas   Naples, FL 232824  59 Naples Velo
3 Sean Coleman   Land O Lakes, FL 121299  595 Hotmark Racing
4 Donald Davis     564 Unattached
5 Ron Shinall   Jacksonville, FL 198867  584 VeloBrew
6 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461  583 Jacksonville Racing Club
7 Carlos Soler   Longwood, FL 104661  588 Team 19
8 Mark Hewitt   Coconut Creek, FL 59026  568 Cycle Science
9 Tim Molyneaux   Clermont, FL 53461  562 ASV - Gold's Gym Orlando
10 Jason Wilson     590 Camp Highland
11 Tim Hall   Banner Elk, NC 179788  585 Symed/MOAB
12 Adolfo Aparicio   Tallahassee, FL 1821  581 Atomic Race Team
13 Jack Rich     586 Neptune Cyclery
14 Vince Sumerall     593 Team 19
15 Robert Jones   Dunedin, FL 193249  596 TeamGearLink

Men - Master - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930  364 Jacksonville Racing Club
2 Robert Rivers   Athens, GA 30025  369 Unattached
3 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461  583 Jacksonville Racing Club
4 Carl Westergren   Jacksonville, FL 37816  365 VeloBrew
5 Daniel Moye   Watkinsville, GA 126399  368 Unattached
6 Mark Yeager   St Petersburg, FL 46311  373 Outspokin Largo
7 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152  370 TeamGearLink
8 Michael Plumridge   Tierra Verde, FL 201647  367 Hotmark Racing
9 James Wright   Orange Park, FL 68129  342 Jacksonville Racing Club
10 Enrique Colet   Tequesta, FL 189296  363 Village Bike
11 John Salsbury   Jacksonville, FL 69352  361 Jacksonville Racing Club
12 Larry Snyder     376 Atomic Race Team
13 Pascal Jugy   Clearwater, FL 196983  366 TeamGearLink
14 Russel Frydenborg (1 - Cat4)   Tallahassee, FL 179367  372 Atomic Race Team
15 Craig Johnson     371 TeamGearLink
16 Stephen Decato   Rockland, ME 65421  362 Naked Bean Cycling Club

Men - Master - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pascal Jugy   Clearwater, FL 196983  366 TeamGearLink
2 Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905  287 Cycle Science
3 Keith Creedon     289 Orlando Road Club Inc
4 Steve Schuler   Clearwater, FL 206139  282 Jacksonville Racing Club
5 James Konopasek   Atlantic Beach, FL 202234  288 Jacksonville Racing Club

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Rusnak   Seminole, FL 230108   TeamGearLink
2 Kevin Mcguire      Laser-es
3 Amir Merali   Miami, FL 234586   Laser-es
4 Stefan Rivero   Aventura, FL 234730   Laser-es
5 David Berg      Atomic Race Team
6 Graham Gillis      Atomic Race Team

Men - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henry Willis   Orlando, FL 187343   Orlando Road Club Inc
2 Cody Johnson      Atomic Race Team

Men - Junior - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Gil   Hialeah, FL 228635   Active Cycles
2 Cody Vance      Champion Cycling

Women - Collegiate Women A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teresa Garcia   Providence, RI 238473  254 Team Florida

Women - Collegiate Woman B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amanda Green   Estill Springs, TN Univ of 242155  268 Tennessee
2 Lisa Mazzone   Americus, GA 221667  273 Auburn
3 Rebecca Conklin   Banner Elk, NC 233989  269 Lees-McRae College
4 Theresa Groff   San Antonio, TX 234984  266 FSU
5 Lori Kellam   Gainesville, FL 217242  270 Team Florida
6 Shelby Hester   Auburn, AL 241431  272 Auburn
7 Jayne Claire Gillespie   Gulf Shores, AL 211910  271 Auburn

Women - Collegiate Woman A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Anca Dumitriescu     252 FSU
3 Alane Ballweg   Charlottesville, VA 123316  251 Atomic Race Team
4 Elisabeth Heal   Kansas City, MO 202011  255 Team Florida
5 Kristina Henne   Park City, UT 163331  253 Lees-McRae College
6 Nancy Bruner     257 FSU
7 Kelli Williams   Gainesville, FL 148457  256 AEG- TOSHIBA-JetNetwork

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie DeGoursey   Jacksonville, FL 175344  91 Jacksonville Racing Club
2 Brenda Nevins   Vero Beach, FL 115685  88 Vero Velo
3 Christi An Hansley   Ft. Lauderdale, FL 209417  87 Olympus Bikes
4 Julie Granger     79 Fulton Flyers
5 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL 126302  89 Ford Cycling Team/Orlando Velo
6 Alane Ballweg   Charlottesville, VA 123316  86 Atomic Race Team

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Rocks   Jacksonville, FL 240129  74 VeloBrew
2 Anca Dumitriescu     92 FSU
3 Carla Faulkner     81 Unattached
4 Nancy Bruner     90 FSU

Women - Junior - JR - 10 to 12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Blake   Orlando, FL 233167   Orlando Road Club Inc

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpyShimanoUSACDFBonk BreakerCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee