Race Results for
Spin City Classic
Orlando, FL
(Event Information)
Road Race on 03/26/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - mixed gender - Junior - 10 to 12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ali Brannigan   Maitland, FL 237340  453 Orlando Road Club Inc
2 Jay Major   Miami, FL 220750   J..A.R.
3 Michelle Blake   Orlando, FL 233167  450 Orlando Road Club Inc
4 Danae Ballagh   Clermont, FL 220118   Orlando Road Club Inc
5 Megan Glanz   Murfreesboro, TN 237581   Orlando Road Club Inc
6 Justin Pfaff     451 GCC
7 Tyler Walker      Village Bike

Men - mixed gender - Junior - 13 to 14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Rusnak   Seminole, FL 230108   TeamGearLink
2 Kevin Mcguire     456 Laser-es
3 Amir Merali   Miami, FL 234586  457 Laser-es
4 David Ballagh   Clermont, FL 220117   Orlando Road Club Inc
5 Jhon Zuluaga      Laser-es
6 Steve Gabino     455 Laser-es
7 Stefan Rivero   Aventura, FL 234730  459 Laser-es
8 Jacob Hill   Saint Petersburg, FL 235209   Ford Cycling Team/Orlando Velo
9 Bain Yorkell      J..A.R.
10 Francisca Quijada   Oviedo, FL 223808  458 Orlando Road Club Inc
11 Cirilo Benscome      Laser-es

Men - mixed gender - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hernan Ramirez   Delray, FL 209704   Laser-es
2 Andres Cano   Miami, FL 234452  464 Laser-es
3 Michael Robinson   Asheville, NC 214947   Naples Velo
4 Lawrence Jupp      J..A.R.
5 Arturo Benscome     454 Laser-es
6 Rider Unknown     284 Unattached
7 Shelby Gabino   Miami, FL 234698  461 Laser-es

Men - Cat 1/2 - 1 to 99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Wamsley     22 Colavita
2 Ricardo Hernandez   Miami, FL 118854  61 JC Investors Racing Team
3 Joel Chavez   Tampa, FL 177305  Hotmark Racing
4 Adam Myerson     12 Team NERAC
5 Christopher Frederick     27 AEG- TOSHIBA-JetNetwork
6 David Guttenplan   Washington, DC 177906  64 Ag Edwards/Nalley Automotive
7 Ivan Franco   Miami, FL 51178  Vision Quest
8 John Kavan   Tampa, FL 53779  17 Neptune Cyclery
9 Gabriel Larrea   Miami, FL 195499   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
10 Andy Woodruff   Fort Myers, FL 181343  75 Outspokin Largo
11 Ryan Saylor   Gainesville, FL 31413  58 Cycle Science
12 Rich Harper   Raleigh, NC 175041  82 ABRC Cane Creek
13 Hoyt Halvorson   Nashville, TN 175296  60 NERAC/Outdoorlights.Com
14 Winston David   Greenville, SC 194743  57 Ag Edwards/Nalley Automotive
15 Gunter Hermanni   Miami, FL 163923  44 JC Investors Racing Team
16 Bill Pryor   Asheville, NC 168788  48 Chain Reaction Bicycle Club
17 Todd Hancock   Indianapolis, IN 63342  11 Vision Quest
18 Jason Snow   Tallahassee, FL 33370  65 Cycle Science
19 Daniel Holt   Alpharetta , GA 63559  45 NERAC/Outdoorlights.Com
20 Timothy Henry   Franklin, TN 127993  52 Ag Edwards/Nalley Automotive
21 Josh Thorton     72 United Pro Cycling Team
22 Neal Arnett   Clayton, GA 177094  36 AEG- TOSHIBA-JetNetwork
23 Ricardo Ortega (1 - Cat2)   Hialeah Gardens, FL 133916  13 VistaVelo.Com

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Gil   Hialeah, FL 228635   Active Cycles
2 Ryan Ellner   Jupiter, FL 207235   Cycle Science
3 Jean P Morales      Laser-es
4 Kevin Richardson   Ooltewah, TN 180773   Unattached
6 Efren Ortega      ASV - Gold's Gym Orlando

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grant Potter (1 - Cat1)   Parkland, FL 73508  331 Bike America
2 David Stedje   Lutz, FL 33913  314 Best of the Bay Cyclist
3 Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097  321 Ford Cycling Team/Orlando Velo
4 Jeff Fleming   Fort Lauderdale, FL 11814  319 Bike America
5 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL 196540  304 Hotmark Racing
6 Tim Molyneaux   Clermont, FL 53461  305 ASV - Gold's Gym Orlando
7 Ken Tabaczka   Fern Park, FL 76697  335 Lake Mary/ORC
8 John Kavan   Tampa, FL 53779  306 Neptune Cyclery
9 Erik Hjortaas   Naples, FL 232824  348 Naples Velo
10 David Mesgueue     330 GCC
11 Chad Spicer   Orlando, FL 64976  358 Ford Cycling Team/Orlando Velo
12 Carlos Soler   Longwood, FL 104661  310 Team 19
13 Corbett Brown   Mount Dora, FL 84898  311 ASV - Gold's Gym Orlando
14 Julio Rojas   Pompano Beach, FL 175402  359 B&J Bikes
15 Eddie Mullally   Tarpon Springs, FL 84627  338 Neptune Cyclery
16 Darrell Cunningham   Orlando, FL 8354  351 Ford Cycling Team/Orlando Velo
17 Juan Valera     328 Laser-es

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Wright   Orange Park, FL 68129  249 Jacksonville Racing Club
2 William Clifton   Palm City, FL 164838  205 Treasure Coast Cycling Association
3 Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930  217 Jacksonville Racing Club
4 Miroslaw Magdziak   Clearwater, FL 115944  223 TeamGearLink
5 Russell Kitz   Hobe Sound, FL 194652  219 Cycle Science
6 Fitzroy Craig     212 Unattached
7 Miguel Valle   Miami, FL 227309  210 Bike Tech
8 Adam Giles   Orlando, FL 46452  243 Ford Cycling Team/Orlando Velo
9 Robert Cutts   Orlando, FL 140720  242 Orlando Road Club Inc
10 Dan Linnehan   Orlando, FL 192731  237 B.O.B. Nault's/Cyclery
11 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152  200 TeamGearLink
12 Stephen Decato   Rockland, ME 65421  222 Naked Bean Cycling Club
13 Julius Aulisio   Lakeland, FL 187514  240 Polk Bicycle Sport Inc
14 Michael Barrett   Stuart, FL 159218  204 Treasure Coast Cycling Association
15 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461  227 Jacksonville Racing Club
16 Enrique Colet   Tequesta, FL 189296  226 Village Bike
17 Stephen Ducker (1 - Cat3)   Eustis, FL 177718  228 Orlando Road Club Inc
18 Pleasant Lewis   Winter Garden, FL 60596  209 ASV - Gold's Gym Orlando
19 John Salsbury   Jacksonville, FL 69352  214 Jacksonville Racing Club
20 Chris Barthel     202 Ford Cycling Team/Orlando Velo
21 Greg Pickren     230 TeamGearLink
22 Fred Norman   Jacksonville, FL 119639  216 Jacksonville Racing Club
24 Stephen Pollan (2 - Cat3)   Jacksonville Beach, FL 178909  211 Jacksonville Racing Club
25 kenny ortiz     229 Big Wheel
26 Paul Perry   Plantation, FL 72470  220 AEG- TOSHIBA-JetNetwork
27 Oscar Behncke     241 Unattached
28 solomon davis     234 Unattached
29 Chris Barthel     207 Ford Cycling Team/Orlando Velo
30 Kevin Braley   Stuart, FL 4610  232 Treasure Coast Cycling Association

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alberto Falcon   Miami, FL 153621  358 Top Pro
2 Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905  359 Cycle Science
3 Patrick Perkins   Seffner, FL 137619  361 Team American Classic
4 Craig Creeden   Longwood, FL 211913  610 Orlando Road Club Inc
5 Earl Henry   Pinellas Park, FL 45449  355 West Coast Wheelmen
6 Norman Goldin   Princeton, FL 136476  352 Unattached
7 Jerry Kyckelhahn   Palm City, FL 167298  356 Cycle Science
8 Emillio Sanchez     611 Toshiba/Big Wheel
9 James Conti   Plantation, FL 199421  357 Unattached
10 Steve Agronick   Villages, FL 1209  354 ASV - Gold's Gym Orlando
11 Charles Griffiths     360 Unattached
12 Jean Georger     609 Florida Bicycle Sports
13 Pete Floyd     350 VW Racing Team

Men - Cat 3 - 1 to 99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alain Correa     134 Laser-es
2 Alejandro Guzman     123 Unattached
3 Ryan Stoner   Orlando, FL 87949  133 Coastal Chiropractic
4 Geoffrey Mina     135 Z Bikes
5 Karel Sumbal   Jacksonville, FL 225841  127 TeamGearLink
6 David Mesgueue     120 GCC
7 Wayne Burgess   Boynton Beach, FL 195916  114 B&J Bikes
8 Jose Santiago     136 Unattached
9 John Gissal   Tampa, FL 173583  119 Ford Cycling Team/Orlando Velo
10 Dave Morris   Ft Lauderdale, FL 202521  112 B&J Bikes
11 Nate Adler   North Palm Beach, FL 203360  145 Village Bike
12 Jared Fullerton   Montverde, FL 202673  101 Ford Cycling Team/Orlando Velo
13 Chris Keane   Sw Ranches, FL 210581  103 VistaVelo.Com
14 Ken Schofield   Juno Beach, FL 207006  137 Cycle Science
15 Richard Reid   Port St. Lucie, FL 186704  152 Toshiba/Big Wheel
16 Diego Ramirez   Gastonia, NC 214941  117 Laser-es
17 Pawthorp Clay     122 Village Bike
18 Todd Hall     125 Coastal Chiropractic
19 Carlos Martin     106 Best of the Bay Cyclist
20 Pleasant Lewis   Winter Garden, FL 60596  110 ASV - Gold's Gym Orlando
21 Jeff Kopp   Jacksonville, FL 225369  104 Coastal Chiropractic
22 Darren Marsh     105 Olympus Bikes
23 Daniel Whitney   Casselberry, FL 65626  138 Olympus Bikes
24 Ed Clark   Orlando, FL 220497  345 ASV - Gold's Gym Orlando
25 Clint Brider     147 Coastal Chiropractic
26 Miguel Luis   Hialeah, FL 138708  126 ACT - America's Cycling Team
27 Dustin Stone     118 Unattached
28 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152  149 TeamGearLink
29 Rene Fonseca   Clermont, FL 181444  140 Miami Masters

Men - Cat 4 - 1 to 99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Servi   Longwood, FL 239632  269 Team 19
2 Efren Ortega     274 ASV - Gold's Gym Orlando
3 Ross Glass   Tampa, FL 236571  293 Hotmark Racing
4 Karl Pelletier   Longmont, CO 240127  418 VeloBrew
5 Alexander Gil   Hialeah, FL 228635  283 Active Cycles
6 Rodrigo Castro   Longwood, FL 237588  298 BSI
7 Mike Ramos   Palm Beach, FL 202545  257 Lake Worth Bicycles
8 Dallas Rose   Oldsmar, FL 207120  294 TeamGearLink
9 Ronaldo Tavares     277 B&J Bikes
10 Anthony Astrab     281 TeamGearLink
11 Mike Faello   Costa Mesa, CA 221350  270 Team 19
12 John Kern   Orlando, FL 61561  288 Olympus Bikes
13 Jonathon Levie   Plant City, FL 224269  282 VistaVelo.Com
14 Julio Cruz     412 Unattached
15 Chris Barthel     294 Ford Cycling Team/Orlando Velo
17 Phillip Bailey   Gainesville, FL 211446  291 Team Florida
18 Darren Dowling     343 Naked Bean Cycling Club
19 Rodney Riley   Park City, UT 216802  267 Team 19
20 Walter Rentz   Orlando, FL 208965  261 Orlando Road Club Inc
21 Brett Miller   Gainesville, FL 220527  292 Team Florida
22 Mark Damon     297 Unattached
23 Ross Luhorr     410 Bike America

Men - Cat 5 - 1 to 99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Robinson   Asheville, NC 214947  586 Naples Velo
2 Shaun Redman     587 Unattached
3 Bill Percival     578 Unattached
4 Aaron Becker     567 Team American Classic
5 Felix Perez     572 Bell Bicycles
6 Juan Hildago     562 Laser-es
7 Juan Torres   Miami, FL 225733  581 Laser-es
8 Henry Willis   Orlando, FL 187343  555 Orlando Road Club Inc
9 Scott Pfaff     550 GCC
10 Chris Huff     588 Team 19
11 Richard Benton     576 Orlando Road Club Inc
12 Mark Poteet     556 Best of the Bay Cyclist
13 Scott Strong     582 Unattached
14 Rider Unknown      Unattached
15 Mike Pallardy     569 Treasure Coast Cycling Association
16 Morgan Bellows   Orlando, FL 234413  551 Orlando Road Club Inc
17 Pete Johnson     583 Unattached
18 Joshua Mann   Grover Beach, CA 239698  553 Bike Barn
19 Christian Davis     589 Jacksonville Racing Club
20 Jason Bellot     585 Unattached
99 Jon Johnson   Clermont, FL 191686  552 Olympus Bikes
99 Adam Newman     554 Unattached
99 Kasey Walker     557 Unattached
99 Colin Rice   Orlando, FL 226235  559 Unattached
99 Chris Huff     558 Team 19

Women - Cat 1/2/3 - 1 to 99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Candice Blickem     168 Aarons Furnishings
2 Mackenzie Dickey     167 Aarons Furnishings
3 Sherri Stedje   Lutz, FL 69689  173 Best of the Bay Cyclist
4 Rebecca Larson   Athens, GA 91806  164 Cycle Science
5 Valleti Leigh     183 Travel Girl
6 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL 126302  178 Ford Cycling Team/Orlando Velo
7 Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253  182 Athletes by Design Racing Team
8 Jane Becker     181 Team American Classic
8 Katie DeGoursey   Jacksonville, FL 175344  188 Jacksonville Racing Club
10 Catherine Connell   Decatur, GA 187012  161 Travel Girl
11 Lee Anne Asbury   Atlanta, GA 202397  170 Aarons Furnishings
12 Kat Clark     184 Low Country Velo
13 Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA 185441  171 Team 19
14 Katie Whalen     186 Unattached
15 Trish Cohen   Tampa, FL 218675  355 Best of the Bay Cyclist
16 Robin Kavan   Tampa, FL 51174  174 Best of the Bay Cyclist
17 Shannon Hutchison-Krupat   Atlanta, GA 120877  169 Aarons Furnishings
18 Ambre Levy   Fort Lauderdale, FL 194877  176 B&J Bikes
19 Christi An Hansley   Ft. Lauderdale, FL 209417  189 Olympus Bikes
20 Shelly Brandt     177 Village Bike
21 Donna Kerby     165 Unattached
22 Kim Sawyer     185 Travel Girl

Women - Cat 4 - 1 to 99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cherie Disque   Lake Worth, FL 238171  480 Lake Worth Bicycles
2 Jill Kislia     490 Bike America
3 Ashlyn Gerber   Sanford, FL 197753  475 Team Swift
4 Carla Faulkner     487 Unattached
5 Eileen Merken     491 Bill Bone - Bicyclery
6 Lori Ronelli     492 Team 19
7 Julie Ficker     486 Unattached
8 Carrie Fritz     476 Best of the Bay Cyclist
9 Kelli Young     480 Unattached
10 Brandi Walker     479 Unattached
11 trubeg janet     482 Unattached
12 Ali Brannigan   Maitland, FL 237340  476 Orlando Road Club Inc
13 Dixie DeVry   Ottawa, IL 237181  477 Lake Worth Bicycles
14 Jenelle Holt     485 Unattached
15 Jayne Claire Gillespie   Gulf Shores, AL 211910  483 Auburn

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSierra NevadaCUOREUSACDFShimanoBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee