Race Results for
Spin City Classic
Orlando, FL
(Event Information)
Criterium on 03/25/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Mixed gender - Junior - 10 to 12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ali Brannigan   Maitland, FL 237340  103 Orlando Road Club Inc
2 Michelle Blake   Orlando, FL 233167  102 Orlando Road Club Inc
3 Jay Major   Miami, FL 220750  101 J..A.R.
4 Megan Glanz   Murfreesboro, TN 237581  108 Orlando Road Club Inc
5 Justin Pfaff     104 GCC
6 Danae Ballagh   Clermont, FL 220118  109 Orlando Road Club Inc
7 Danny Meyers     119 Treasure Coast Cycling Association
8 Tommy Strater     187 Unattached
9 Robert Guidry Jr.     100 Unattached

Men - Mixed gender - Junior - 13 to 14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Mcguire     112 Laser-es
2 Steven Rusnak   Seminole, FL 230108  118 TeamGearLink
3 Luke Brannigan   Maitland, FL 233513  116 Orlando Road Club Inc
4 Steve Gabino     114 Laser-es
5 Amir Merali   Miami, FL 234586  110 Laser-es
6 Ashlyn Gerber   Sanford, FL 197753  117 Team Swift
7 Stefan Rivero   Aventura, FL 234730  111 Laser-es
8 David Ballagh   Clermont, FL 220117  115 Orlando Road Club Inc
9 Yourkell Bain     107 Unattached
10 Jake Hill     401 Ford Cycling Team/Orlando Velo
11 Francisca Quijada   Oviedo, FL 223808  113 Orlando Road Club Inc
12 Cirilo Bencosme     106 Laser-es
13 Jhon Zuluaga     460 Laser-es

Men - Mixed gender - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andres Cano   Miami, FL 234452  275 Laser-es
2 Juan Torres   Miami, FL 225733  277 Laser-es
3 Korey Kubacki     295 Naples Velo
4 Hernan Ramirez   Delray, FL 209704  286 Laser-es
5 Michael Robinson   Asheville, NC 214947  287 Naples Velo
6 Craig Creeden   Longwood, FL 211913  260 Orlando Road Club Inc
7 Henry Willis   Orlando, FL 187343  293 Orlando Road Club Inc
8 Nolan Ringquist   Bradenton, FL 242306  276 Naked Bean Cycling Club
9 Alek Pastor     298 Puerto Rican National Team
10 Lawrence Jupp     289 J..A.R.
11 Arturo Benscome     279 Laser-es
12 Carlos Lopez     284 Unattached
13 Jacques Ethan Martinez   Deltona, FL 182255  382 Orlando Road Club Inc
14 Morgan Bellows   Orlando, FL 234413  280 Orlando Road Club Inc
15 Lauren Arborgast     296 Best of the Bay Cyclist
16 Shelby Gabino   Miami, FL 234698  278 Laser-es
17 Brad Trantham     380 Orlando Road Club Inc

Men - Cat 1/2 - 1 to 99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Wamsley     25 Colavita
2 Adam Myerson     29 Team NERAC
3 Lisbon Quintero     20 Lake Worth Bicycles
4 Jason Snow   Tallahassee, FL 33370  80 Cycle Science
5 Christopher Frederick     39 AEG- TOSHIBA-JetNetwork
6 Frank Travieso     44 AEG- TOSHIBA-JetNetwork
7 Winston David   Greenville, SC 194743  10 Ag Edwards/Nalley Automotive
8 Ivan Franco   Miami, FL 51178  33 Vision Quest
9 Todd Hancock   Indianapolis, IN 63342  34 Vision Quest
10 Yosvany Falcon     86 City Bikes
11 Frank Lopez   Largo, FL 21574  57 Outspokin Largo
12 Andrew Crater      Unattached
13 Keith Norris     42 AEG- TOSHIBA-JetNetwork
14 David Guttenplan   Washington, DC 177906  79 Ag Edwards/Nalley Automotive
15 Wesley Garland     12 Unattached
16 Josh Thorton     88 United Pro Cycling Team
17 Rich Harper   Raleigh, NC 175041  16 ABRC Cane Creek
18 Luis Zayas     64 City Bikes
19 Bill Pryor   Asheville, NC 168788  66 Chain Reaction Bicycle Club
20 Timothy Henry   Franklin, TN 127993  17 Ag Edwards/Nalley Automotive
21 James Sweeney   Jacksonville, FL 82284  78 Coastal Chiropractic
22 Malachi Peacock     19 Unattached
23 Wendell Montgomery   Albuquerque, NM 178051  30 Orlando Road Club Inc
24 Alejandro Bello     76 JC Investors Racing Team
25 Brandon Gavic     54 Wheel N Sport

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Gil   Hialeah, FL 228635  292 Active Cycles
2 Andrew Talansky   Napa, CA 242630  291 Laser-es
3 Ryan Ellner   Jupiter, FL 207235  299 Cycle Science
4 Brad Andringa   Saint Petersburg, FL 204651  294 Best of the Bay Cyclist
5 Efren Ortega     297 ASV - Gold's Gym Orlando
6 Jean P Morales     285 Laser-es

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Woodruff   Fort Myers, FL 181343  277 Outspokin Largo
2 Ivan Franco   Miami, FL 51178  156 Vision Quest
3 Jeff Fleming   Fort Lauderdale, FL 11814  182 Bike America
4 John Kavan   Tampa, FL 53779  169 Neptune Cyclery
5 Kent Bostic     279 D & R Sportivo
6 Todd Hancock   Indianapolis, IN 63342  157 Vision Quest
7 Frank Lopez   Largo, FL 21574  278 Outspokin Largo
8 Ken Tabaczka   Fern Park, FL 76697  193 Lake Mary/ORC
9 Corbett Brown   Mount Dora, FL 84898  172 ASV - Gold's Gym Orlando
10 David Mesqueue     289 Unattached
11 David Stedje   Lutz, FL 33913  173 Best of the Bay Cyclist
12 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL 196540  161 Hotmark Racing
13 Carlos Soler   Longwood, FL 104661  170 Team 19
14 Joe Duhon     190 Naples Cyclery
15 Erik Hjortaas   Naples, FL 232824  315 Naples Velo
16 Todd Sanders   West Palm Beach, FL 47280  160 Vision Quest
17 Juan Valera     283 Laser-es
18 George Keen (1 - Cat2)   Ft Lauderdale, FL 189157  183 Bike America
19 Martin Kastan   Sarasota, FL 65093  197 Best of the Bay Cyclist
20 Marco Beltran     154 Unattached
21 Eddie Mullally   Tarpon Springs, FL 84627  292 Neptune Cyclery
22 Darrell Cunningham   Orlando, FL 8354  198 Ford Cycling Team/Orlando Velo
23 Richard Diaz     181 Unattached
24 Adolfo Aparicio   Tallahassee, FL 1821  178 Atomic Race Team
25 Stephen Motz   Cordova, TN 218326  192 Gulf Coast Racing
26 Ron Shinall   Jacksonville, FL 198867  187 VeloBrew
27 Ken Taylor     162 Olympus Bikes
28 Angelo Marcello   Seattle, WA 227258  171 ASV - Gold's Gym Orlando
29 Luis Esteban     176 Unattached
30 Robert Jones   Dunedin, FL 193249  290 TeamGearLink
31 Stephen DeSena   Hobe Sound, FL 212190  188 Village Bike
32 Richard Reid   Port St. Lucie, FL 186704  286 Toshiba/Big Wheel
33 Kurt Fritz   Land O Lakes, FL 122396  196 Best of the Bay Cyclist
34 Craig Bowers     285 Unattached
35 Matthew Wukasch   Davie, FL 233084  163 Z Bikes
36 Clifton Abare     194 Unattached
37 Vance James   Lakeland, FL 47935  282 Polk Bicycle Sport Inc
38 Michael Graham   Tampa, FL 13862  291 Unattached
99 Mark Yeager   St Petersburg, FL 46311  276 Outspokin Largo
99 Scott Hornick     281 Treasure Coast Cycling Association
99 Edixon Rodriguez     284 Laser-es
99 Romero Gill     195 Jacksonville Racing Club
99 Paul LaFontaine     280 Unattached
99 Todd Pye   Jacksonville, FL 45822  159 Ford Cycling Team/Orlando Velo
99 David Sanborn     174 Team 19
99 Andrew Young     179 Team 19
99 Michael Starr   Cocoa Beach, FL 62201  150 True Blue Cycling
99 Kenneth Allen (1 - Cat3)   Memphis, TN 105890  151 Unattached
99 Scott Atkins   Lutz, FL 135438  152 TeamGearLink
99 Wilfredo Barreto     153 Unattached
99 Scott Donovan   Charlotte, NC 58844  186 Unattached
99 Erik Hjortaas   Naples, FL 232824  158 Naples Velo
99 Carl Westergren   Jacksonville, FL 37816  191 VeloBrew
99 Jose Valdivia   Miami, FL 152596  177 JC Investors Racing Team
99 Craig Duxbury   Orlando, FL 10305  180 Team 19
99 Sean Dishman     164 Unattached
99 Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097  184 Ford Cycling Team/Orlando Velo
99 Clive DeSousa   Greenville, SC 140768  287 Unattached
99 Jim Blaisdell     189 TeamGearLink
99 Eric Detwiler     155 King Bike
99 Mark Lim     185 Unattached
99 Dennis Sutherlin   Winter Garden, FL 138423  166 Orlando Road Club Inc
99 Geoffrey Lanier   Odessa, FL 84904  165 Best of the Bay Cyclist
99 Mark Stein   Tarpon Springs, FL 33966  167 Best of the Bay Cyclist
99 Trish Cohen   Tampa, FL 218675  145 Best of the Bay Cyclist
99 Lyndon Parker     293 Unattached
99 Mark Poteet     168 Best of the Bay Cyclist
99 Kevin Lenk     199 Ford Cycling Team/Orlando Velo
99 Rene Fonseca   Clermont, FL 181444  288 Miami Masters

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Hinkle   Saint Augustine, FL 16278  236 Gruppo Strada
2 Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930  223 Jacksonville Racing Club
3 Miroslaw Magdziak   Clearwater, FL 115944  238 TeamGearLink
4 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152  203 TeamGearLink
5 Miguel Valle   Miami, FL 227309  215 Bike Tech
6 Aubrey Bryce     239 Unattached
7 Joseph Piscitello     202 Unattached
8 Pleasant Lewis   Winter Garden, FL 60596  211 ASV - Gold's Gym Orlando
9 Steve Schuler   Clearwater, FL 206139  443 Jacksonville Racing Club
10 George Stergiou     240 NorEast Cycling Club
11 Russell Kitz   Hobe Sound, FL 194652  231 Cycle Science
12 Kirk Wilstermann   Palm City, FL 179226  206 Treasure Coast Cycling Association
13 Mark Stein   Tarpon Springs, FL 33966  212 Best of the Bay Cyclist
14 Stephen Ducker (1 - Cat3)   Eustis, FL 177718  229 Orlando Road Club Inc
15 Robert Cutts   Orlando, FL 140720  205 Orlando Road Club Inc
16 Julius Aulisio   Lakeland, FL 187514  244 Polk Bicycle Sport Inc
17 David Hecker     235 Unattached
18 John Salsbury   Jacksonville, FL 69352  219 Jacksonville Racing Club
19 Michael Barrett   Stuart, FL 159218  230 Treasure Coast Cycling Association
20 James Wright   Orange Park, FL 68129  213 Jacksonville Racing Club
21 Richard Hathaway     228 Unattached
22 William Ennis   Lake Mary, FL 141082  245 Orlando Road Club Inc
23 Enrique Colet   Tequesta, FL 189296  200 Village Bike
24 Stephen Decato   Rockland, ME 65421  237 Naked Bean Cycling Club
25 Steve Cahall     214 Team 19
26 Jorge Leon   Miami 160763  245 MC Cycle
27 Stephen Pollan (2 - Cat3)   Jacksonville Beach, FL 178909  216 Jacksonville Racing Club
28 Michael Rigby   Apopka, FL 29871  218 ASV - Gold's Gym Orlando
99 Adam Giles   Orlando, FL 46452  210 Ford Cycling Team/Orlando Velo
99 William Clifton   Palm City, FL 164838  207 Treasure Coast Cycling Association
99 Dan Pantel     209 Treasure Coast Cycling Association
99 Paul Perry   Plantation, FL 72470  201 AEG- TOSHIBA-JetNetwork
99 Michael Barrett   Stuart, FL 159218  208 Treasure Coast Cycling Association
99 Lance Brannigan   Maitland, FL 233229  204 Orlando Road Club Inc

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aubrey Bryce     388 Unattached
2 Guenther Kleinewaechter   Miramar, FL 138707  385 Team RPM
3 Alberto Falcon   Miami, FL 153621  391 Top Pro
4 Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905  392 Cycle Science
5 Norman Goldin   Princeton, FL 136476  377 Unattached
6 Pascal Jugy   Clearwater, FL 196983  382 TeamGearLink
7 Keith Creedon     380 Orlando Road Club Inc
8 Patrick Perkins   Seffner, FL 137619  393 Team American Classic
9 James Conti   Plantation, FL 199421  390 Unattached
10 Earl Henry   Pinellas Park, FL 45449  383 West Coast Wheelmen
11 Jerry Kyckelhahn   Palm City, FL 167298  384 Cycle Science
12 Nestor Gernay   Tybee Island, GA 45372  389 Savannah Wheelmen
13 Charles Griffiths     394 Unattached
14 Steve Agronick   Villages, FL 1209  375 ASV - Gold's Gym Orlando
15 Rider1 Unknown     143 Unattached
16 Pete Floyd     381 VW Racing Team

Men - Cat 3 - 1 to 99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wayne Burgess   Boynton Beach, FL 195916  316 B&J Bikes
2 Ryan Stoner   Orlando, FL 87949  353 Coastal Chiropractic
3 Jose Santiago     310 Unattached
4 Karel Sumbal   Jacksonville, FL 225841  341 TeamGearLink
5 Alejandro Guzman     335 Unattached
6 T Wood   Kannapolis, NC 94775  312 Rocky River Road Club
7 David Mesqueue     309 Unattached
8 David Patino     327 Bike America
9 Ken Tabaczka   Fern Park, FL 76697  345 Lake Mary/ORC
10 Ken Schofield   Juno Beach, FL 207006  334 Cycle Science
11 Ron Shinall   Jacksonville, FL 198867  311 VeloBrew
12 Scott Gilus     350 Unattached
13 Chris Keane   Sw Ranches, FL 210581  305 VistaVelo.Com
14 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152  332 TeamGearLink
15 Brandon Britton     319 Gulf Coast Racing
16 Todd Hull   Jacksonville, FL 82561  338 Coastal Chiropractic
17 John Gissal   Tampa, FL 173583  325 Ford Cycling Team/Orlando Velo
18 Charl Jordaan   Pompano Beach, FL 210877  339 B&J Bikes
19 Alain Correa     355 Laser-es
20 Jared Fullerton   Montverde, FL 202673  302 Ford Cycling Team/Orlando Velo
21 Clay Fawthorp   West Chester , PA 183670  333 Village Bike
22 Peter Stanislaus     324 Unattached
23 Alessandro DeFreitas   Port Saint Lucie , FL 127568  315 B&J Bikes
24 Dustin Stone     322 Unattached
25 Ryan Ellner   Jupiter, FL 207235  326 Cycle Science
26 Geoffrey Mina     331 Z Bikes
27 Carlos Martin     344 Best of the Bay Cyclist

Men - Cat 4 - 1 to 99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brett Miller   Gainesville, FL 220527  448 Team Florida
2 Timothy Walker    237795  418 Village Bike
3 Mitchell Hall   Jacksonville, FL 202605  474 Champion Cycling
4 Ross Glass   Tampa, FL 236571  450 Hotmark Racing
5 Joshua Servi   Longwood, FL 239632  406 Team 19
7 Efren Ortega     426 ASV - Gold's Gym Orlando
8 Abdel Salas     467 Sun Cycling Team
9 Juan Carrazana     471 Bell Bicycles
10 John Kasbar   Jacksonville, FL 80559  435 VeloBrew
11 Dallas Rose   Oldsmar, FL 207120  241 TeamGearLink
12 Rodrigo Castro   Longwood, FL 237588  464 BSI
13 Dana Johnson   Cary, NC 71747  436 Atomic Race Team
14 Rex Hylton     320 TeamGearLink
15 Jonet Hernandez   Fort Lauderdale, FL 235127  430 B&J Bikes
16 Romero Gill     460 Jacksonville Racing Club
17 Ross Lukoff   Lauderdale By The Sea, FL 216522  325 Unattached
18 John Kern   Orlando, FL 61561  440 Olympus Bikes
19 Mike Ramos   Palm Beach, FL 202545  415 Lake Worth Bicycles
20 Joseph Piscitello     414 Unattached
21 Will Larson   Dunedin, FL 196529  472 TeamGearLink
23 Rodney Riley   Park City, UT 216802  403 Team 19
24 Juan Torres   Miami, FL 225733  454 Laser-es
25 David Comisky     446 Unattached

Men - Cat 5 - 1 to 99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Becker     501 Team American Classic
2 Andrew Talansky   Napa, CA 242630  533 Laser-es
3 Patrick McNamara     525 Team Florida
4 Juan Hildago     537 Laser-es
5 Roger Montes     512 Team Florida
6 Michael Egan     506 Unattached
7 Matthew Wukasch   Davie, FL 233084  195 Z Bikes
8 Scott Pfaff     534 GCC
9 Felix Perez     194 Bell Bicycles
10 Henry Willis   Orlando, FL 187343  521 Orlando Road Club Inc
11 Keith Johnson     548 Unattached
12 Carlos Comero     547 Unattached
13 Chris Huff     500 Team 19
14 Jere Dotten III     505 Unattached
15 Luke Brannigan   Maitland, FL 233513  523 Orlando Road Club Inc
16 Rodrigo Sagastegui   Stroudsburg, PA 216708  546 Gainesville Cycling Club
17 Kevin Illiff     526 Team 19
18 Mark Poteet     543 Best of the Bay Cyclist

Women - Cat 1/2/3 - 1 to 99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Hutchison-Krupat   Atlanta, GA 120877  130 Aarons Furnishings
2 Mackenzie Dickey     132 Aarons Furnishings
3 Rebecca Larson   Athens, GA 91806  164 Cycle Science
4 Jane Becker     127 Team American Classic
5 Sherri Stedje   Lutz, FL 69689  135 Best of the Bay Cyclist
6 Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA 185441  140 Team 19
7 Lee Anne Asbury   Atlanta, GA 202397  129 Aarons Furnishings
8 Leigh Valletti   Decatur, GA 142209  183 Travel Girl
9 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL 126302  141 Ford Cycling Team/Orlando Velo
10 Debbie Veitch   Stuart, FL 204547  144 Cycle Science
11 Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253  134 Athletes by Design Racing Team
12 Lisa Snyder   Winter Park, FL 225314  137 Team 19
13 Valeria Sanders     146 TRIA
14 Ambre Levy   Fort Lauderdale, FL 194877  139 B&J Bikes
15 Katie DeGoursey   Jacksonville, FL 175344  328 Jacksonville Racing Club
16 Catherine Connell   Decatur, GA 187012  120 Travel Girl
17 Christi An Hansley   Ft. Lauderdale, FL 209417  147 Olympus Bikes
18 Donna Kerby     124 Unattached
19 Rider2 Unknown      Unattached
20 Elizabeth Hatch   Delray Beach, FL 229099  138 B&J Bikes
21 Candice Blickem     131 Aarons Furnishings
22 Trish Cohen   Tampa, FL 218675  145 Best of the Bay Cyclist
23 Megan Esmonde     121 Travel Girl
24 Robin Kavan   Tampa, FL 51174  136 Best of the Bay Cyclist
25 Julie Granger     123 Fulton Flyers

Women - Cat 4 - 1 to 99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cherie Disque   Lake Worth, FL 238171  496 Lake Worth Bicycles
2 Ashlyn Gerber   Sanford, FL 197753  486 Team Swift
3 Eileen Merken     482 Bill Bone - Bicyclery
4 Dixie DeVry   Ottawa, IL 237181  480 Lake Worth Bicycles
5 Lori Ronelli     485 Team 19
6 Janet Truby     488 Unattached
7 Brandi Walker     483 Unattached
8 Jenelle Holt     494 Unattached
9 Jayne Claire Gillespie   Gulf Shores, AL 211910  490 Auburn

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOSpyUSACDFShimanoSierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee