Race Results for
Squiggy Classic
Thonotosassa, FL
(Event Information)
Road Race on 03/12/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ivan Franco   Miami, FL 51178   Vision Quest
2Preda Prokic      AEG- TOSHIBA-JetNetwork
3Joel Chavez   Tampa, FL 177305   Hotmark Racing
4Andy Woodruff   Fort Myers, FL 181343   Outspokin Largo
5Bill Pryor   Asheville, NC 168788   Chain Reaction Bicycle Club
6Joe Fernandez   Miami, FL 159107   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
7Alejandro Garcia   Hialeah, FL 155707   JC Investors Racing Team
8Chase Fullerton      VMG
9Matt Seagrave      Unattached
10Juan Ferreia      Laser-es
11Hans Arnesen   Minneapolis, MN 199593   Unattached
12Michael Starr   Cocoa Beach, FL 62201   True Blue Cycling
13Yosvany Falcon      City Bikes
14Josh Thorton      United Pro Cycling Team
15Adam Baskin   Clermont, FL 88669   Hotmark Racing

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alessandro DeFreitas   Port Saint Lucie , FL 127568   B&J Bikes
2Julio Rojas   Pompano Beach, FL 175402   B&J Bikes
3Karel Sumbal   Jacksonville, FL 225841   TeamGearLink
4Bret Hoffer   Huntington Beach, CA 208478   B&J Bikes
5Matthew Hansley      Olympus Bikes
6Ken Schofield   Juno Beach, FL 207006   Cycle Science
7Darren Marsh      Unattached
8Ryan Stoner   Orlando, FL 87949   Coastal Chiropractic
9Chris Keane   Sw Ranches, FL 210581   VistaVelo.Com
10Wayne Burgess   Boynton Beach, FL 195916   B&J Bikes
11Benton Mobley   Land O Lakes, FL 125073   Best of the Bay Cyclist
12Jared Fullerton   Montverde, FL 202673   Ford Cycling Team/Orlando Velo
13Clay Fawthorp   West Chester , PA 183670   Village Bike
14Juan Valera      Laser-es
15Alan Badia   Tampa, FL 218267   Hotmark Racing

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Geoffrey Mina      Unattached
2Ross Glass   Tampa, FL 236571   Hotmark Racing
3Michael Perez   Virginia Gardens, FL 221455   Laser-es
4Ronaldo Tavares      B&J Bikes
5David Burnette      Unattached
6Dallas Rose   Oldsmar, FL 207120   TeamGearLink
7Nelson Trujillo   Hialeah, FL 225900   Unattached
8Rider Unknown      Unattached
9Mike Faello   Costa Mesa, CA 221350   Team 19
11Jonet Hernandez   Fort Lauderdale, FL 235127   B&J Bikes
12Craig Creeden   Longwood, FL 211913   Orlando Road Club Inc
13Ken Taylor      Olympus Bikes
14Rodney Riley   Park City, UT 216802   Team 19
15Jonathon Levie   Plant City, FL 224269   VistaVelo.Com

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Shane Semprebon      Unattached
2Juan Hildago      Laser-es
3Aaron Becker      Team American Classic
4Danny Figueras   Miami, FL 234715   Laser-es
5Dennis Claire      Unattached
6Brant Speed   Austin, TX 240584   Unattached
7Markus Mittermayr   South Pasadena, FL 164927   Action Wheelsport
8Steven Ziemba      Unattached
9Dan Fogarty      Unattached
10Rider Unknown      Unattached
11Felix Perez      Bell Bicycles
12Juan Acevedo      Unattached
13Matthew Wukasch   Davie, FL 233084   Z Bikes
14Kevin Doris      Best of the Bay Cyclist
15Juan Carrazana      Bell Bicycles

Men - Master - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Potter   Tiverton, RI 132031   ASV - Gold's Gym Orlando
2Jason Jones   Cumming, GA 125885   Unattached
3Corbett Brown   Mount Dora, FL 84898   ASV - Gold's Gym Orlando
4Eddie Mullally   Tarpon Springs, FL 84627   Neptune Cyclery
5Douglas Franzese   St Petersburg, FL 87296   Neptune Cyclery
6Dennis Sutherlin   Winter Garden, FL 138423   Orlando Road Club Inc
7Jack Rich      Neptune Cyclery
8Erik Hjortaas   Naples, FL 232824   Naples Velo
9Carlos Soler   Longwood, FL 104661   Team 19
10Julio Espinosa (1 - Cat4)   Miami, FL 89984   City Bike Club
11Kirby Johnson      TeamGearLink
12Marcus Campbell      Unattached
13Tim Molyneaux   Clermont, FL 53461   ASV - Gold's Gym Orlando
14Rider Unknown      Unattached
15Martin Kastan   Sarasota, FL 65093   Best of the Bay Cyclist

Men - Master - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Carl Westergren   Jacksonville, FL 37816   VeloBrew
2Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   Jacksonville Racing Club
3Ken Hinkle   Saint Augustine, FL 16278   Gruppo Strada
4Greg Pickren      TeamGearLink
5Mark Stein   Tarpon Springs, FL 33966   Best of the Bay Cyclist
6Julius Aulisio   Lakeland, FL 187514   Polk Bicycle Sport Inc
7Adam Giles   Orlando, FL 46452   Ford Cycling Team/Orlando Velo
8Miguel Valle   Miami, FL 227309   Unattached
9John Salsbury   Jacksonville, FL 69352   Jacksonville Racing Club
10Miroslaw Magdziak   Clearwater, FL 115944   TeamGearLink
11Craig Johnson      TeamGearLink
12Pleasant Lewis   Winter Garden, FL 60596   ASV - Gold's Gym Orlando
13D. Mark Parker   Englewood, FL 238085   Pedal Power
14William Clifton   Palm City, FL 164838   Treasure Coast Cycling Association
15Ian Jackson      Neptune Cyclery

Men - Master - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Viney      Team Hardwood
2Michael McCollum   Largo, FL 48126   Jacksonville Racing Club
3Guenther Kleinewaechter   Miramar, FL 138707   Team RPM
4Smith (Skip) Higgins   Indianapolis, IN 142055   Scheller's Indiana Masters
5Steve Schuler   Clearwater, FL 206139   Jacksonville Racing Club
6John Robson   Melbourne Beach, FL 49260   Florida Sports Racing Team
7Pascal Jugy   Clearwater, FL 196983   TeamGearLink
8Patrick Perkins   Seffner, FL 137619   Team American Classic
9Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905   Cycle Science
10Bo Webster      Team American Classic
13James Konopasek   Atlantic Beach, FL 202234   Jacksonville Racing Club
14Jerry Kyckelhahn   Palm City, FL 167298   Cycle Science
15Steve Agronick   Villages, FL 1209   ASV - Gold's Gym Orlando

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jane Becker      Team American Classic
2Trish Cohen   Tampa, FL 218675   Best of the Bay Cyclist
3Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253   Athletes by Design Racing Team
4Ambre Levy   Fort Lauderdale, FL 194877   B&J Bikes
5Shannon Koch      Unattached
6Debbie Veitch   Stuart, FL 204547   Cycle Science
7Katie Whalen      Unattached
8Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL 126302   Ford Cycling Team/Orlando Velo
9Tracie Akerhielm      Unattached
10Christi An Hansley   Ft. Lauderdale, FL 209417   Olympus Bikes
11Karina Kroll      Z Bikes
12Karina Kroll      Z Bikes

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lori Ronelli      Team 19
3Sandra Tomlinson-Gross      Jacksonville Racing Club
4Carrie Fritz      Best of the Bay Cyclist
5Meaghan Scott      Unattached
6Sharon Fletcher      Unattached
7Erin Springer      Unattached
8Alicia Black      Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpySierra NevadaBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee