Race Results for
Jacksonville Pro Cycling Classic
Jacksonville, FL
(Event Information)
Criterium on 04/07/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Curtis Tolson     24 Texas Roadhouse
2 John Kavan   Tampa, FL 53779  75 Neptune Cyclery
3 Mike Carter     74 Denver Spoke
4 Scott Dacunha   Lake Worth, FL 197876  45 Village Bike
6 Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930  47 Jacksonville Racing Club
7 Karel Sumbal   Jacksonville, FL 225841  55 TeamGearLink
8 Vinnie Tamburello   Pompano, FL 131982  53 B&J Bikes
10 Bret Baronak     72 Cycle Science
12 Miroslaw Magdziak   Clearwater, FL 115944  20 TeamGearLink
13 Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097  Ford Cycling Team/Orlando Velo
14 Cauley Bullard   Jacksonville Beach, FL 116791  54 Low Country Velo
15 Chris Keane   Sw Ranches, FL 210581  29 VistaVelo.Com
16 J Ward     73 Cardina Volkswagon
17 Joshua Servi   Longwood, FL 239632   Team 19
18 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152  TeamGearLink
20 Tim Molyneaux   Clermont, FL 53461  22 ASV - Gold's Gym Orlando
21 Darryl Tompkins   Alachua, FL 35730  Bike Route Racing
22 Miguel Valle   Miami, FL 227309  12 Bike Tech
23 Ken Schofield   Juno Beach, FL 207006  66 Cycle Science
25 Matthew Hansley     60 Olympus Bikes

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Ivan Stevic      Toyota - United Pro Cycling Team
3 Trent Wilson      Jittery Joes
4 Ivan Franco   Miami, FL 51178  Vision Quest
6 Justin England   Boulder, CO 184181  13 Toyota - United Pro Cycling Team
7 Kyle Wamsley     Colavita
8 Jeff Hopkins     Jittery Joes
9 Peter Hatton     96 Unattached
10 Brice Jones     Jelly Belly
11 Jason Snow   Tallahassee, FL 33370   Cycle Science
12 Kevin Attkisson     18 Unattached
13 Adam Myerson     74 NERAC/Outdoorlights.Com
14 Todd Henriksen   Xenia, OH 159980  57 VMG
15 Seth Hansley     83 Olympus Bikes
16 Daniel Holt   Alpharetta , GA 63559  71 NERAC/Outdoorlights.Com
18 Shawn Willard (1 - Cat1)   Charlotte, NC 48403   Wheel N Sprocket
19 Victor Laza     43 Unattached
20 Alejandro Bello     90 JC Investors Racing Team
21 Phillip Gaimon     56 VMG
22 Greg Wolf     48 AEG- TOSHIBA-JetNetwork
23 Phil Wong     97 Jittery Joes
25 Stefano Barberi     29 TIAA Cref
26 Chris Stockburger     31 Unattached
27 Marc Anderson   Athens, GA 185669  98 Unattached
28 Scott Edge   Greenville, SC 60  72 NERAC/Outdoorlights.Com

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alessandro DeFreitas   Port Saint Lucie , FL 127568  243 B&J Bikes
2 Mitchell Hall   Jacksonville, FL 202605  217 Champion Cycling
3 Nate Adler   North Palm Beach, FL 203360  212 Village Bike
4 Wayne Burgess   Boynton Beach, FL 195916  242 B&J Bikes
5 Vinnie Tamburello   Pompano, FL 131982  230 B&J Bikes
7 Karel Sumbal   Jacksonville, FL 225841  206 TeamGearLink
8 Ryan Stoner   Orlando, FL 87949  219 Coastal Chiropractic
9 Hilter Jarama   West Palm Beach, FL 71369  229 Village Bike
10 Matthew Hansley     234 Olympus Bikes
11 Anthony Alexander   Gainesville, FL 209454  233 Team Helens
12 Scott Dacunha   Lake Worth, FL 197876  213 Village Bike
13 Ken Schofield   Juno Beach, FL 207006  203 Cycle Science
14 J Ward     224 Cardina Volkswagon
15 Todd Hull   Jacksonville, FL 82561  223 Coastal Chiropractic
16 Chris Keane   Sw Ranches, FL 210581  35 VistaVelo.Com
17 Clint Brider     232 Coastal Chiropractic
18 Carlos Martin   Tampa, FL 60937  200 Best of the Bay Cyclist
19 Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436  226 Atomic Race Team
20 Cauley Bullard   Jacksonville Beach, FL 116791  221 Low Country Velo
22 Diego Ramirez   Gastonia, NC 214941  238 Laser-es
23 Ron Shinall   Jacksonville, FL 198867  207 VeloBrew
24 Jayson O'Mahoney   Gainesville, FL 169266  239 Hotmark Racing- Sweetbay
25 Jeff Kopp   Jacksonville, FL 225369  229 Coastal Chiropractic
26 Ryan Ellner   Jupiter, FL 207235  202 Cycle Science
27 Dave Morris   Ft Lauderdale, FL 202521  235 B&J Bikes

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Mario Arroyave   Waxahachie, TX 224500  541 Laser-es
4 Shawn Gravois   Sarasota, FL 230009  513 Bikesesava
5 John Kasbar   Jacksonville, FL 80559  547 VeloBrew
6 Joshua Servi   Longwood, FL 239632  554 Team 19
7 Ross Glass   Tampa, FL 236571  521 Hotmark Racing- Sweetbay
8 Dallas Rose   Oldsmar, FL 207120  505 TeamGearLink
9 Darren Dowling   Sarasota, FL 219566  502 Naked Bean Cycling Club
10 David Winchester   North Yarmouth, ME 196215  544 Virginia Beach Velo
11 Rick Cain   Macon, GA 122746  555 Unattached
12 Andrew Talansky   Napa, CA 242630  538 Laser-es
13 Ronaldo Tavares     545 B&J Bikes
14 Anthony Astrab     523 TeamGearLink
15 Will Larson   Dunedin, FL 196529  522 TeamGearLink
16 Adam Baker     507 Champion Cycling
17 Michael Perez   Virginia Gardens, FL 221455  531 Laser-es
18 Hernan Ramirez   Delray, FL 209704  532 Laser-es
19 Luke Walker   Jensen Beach, FL 232480  509 Village Bike
20 Santiago Rosell   Altamonte Springs, FL 218212  549 ASV - Gold's Gym Orlando
21 Brad Jerald     543 Olympus Bikes
21 Jason Gibson   Winter Garden, FL 228510  518 Orlando Road Club Inc
22 Javier Vallejo   Apopka, FL 219878  557 BSI
23 Brad Andringa   Saint Petersburg, FL 204651  512 Best of the Bay Cyclist
24 Dana Johnson   Cary, NC 71747  525 Atomic Race Team
25 Julius Aulisio   Lakeland, FL 187514  524 Polk Bicycle Sport Inc

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sebastian Cano     623 Laser-es
2 Brant Speed   Austin, TX 240584  643 Unattached
3 Juan Uruena     639 Unattached
4 Brandon Hill     627 Giordana/Clif Bar
5 Matthew Lester     611 Unattached
6 Scott Pfaff   Alachua, FL 237462  619 GCC
7 Sean Crichton     601 Unattached
9 Jean P Morales     618 Laser-es
10 Dan Fogarty     634 Unattached
11 Richard Hathaway   Jupiter, FL 139042  604 Reno Wheelman
12 Antonthy Janik     606 Unattached
14 Harry Portellos     631 TeamGearLink

Men - Master - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Curtis Tolson      Texas Roadhouse
2 Mike Carter      Denver Spoke
3 David Potter   Tiverton, RI 132031   ASV - Gold's Gym Orlando
4 Thomas Craven      Endevor
5 Tim Molyneaux   Clermont, FL 53461   ASV - Gold's Gym Orlando
6 Bret Baronak      Cycle Science
7 Dennis Sutherlin   Winter Garden, FL 138423   Orlando Road Club Inc
8 Stephen DeSena   Hobe Sound, FL 212190   Village Bike
9 David Stedje   Lutz, FL 33913   Best of the Bay Cyclist
10 Douglas Franzese   St Petersburg, FL 87296   Neptune Cyclery
11 Ian Stanley      Unattached
12 Peter Aldridge      Bike America
13 Geoffrey Lanier   Odessa, FL 84904   Best of the Bay Cyclist
14 John Kavan   Tampa, FL 53779   Neptune Cyclery
15 Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   Ford Cycling Team/Orlando Velo
16 Jorge Cortez      Z Bikes
17 Edixon Rodriguez      Laser-es
18 Erik Hjortaas   Naples, FL 232824   Naples Velo
19 John Kern   Orlando, FL 61561   Olympus Bikes
20 Michael Ellner   Jupiter, FL 156950   Cycle Science
21 Tony (Claude) Carbajal      Team American Classic
22 Kurt Fritz   Land O Lakes, FL 122396   Best of the Bay Cyclist
24 Darrell Cunningham   Orlando, FL 8354   Ford Cycling Team/Orlando Velo
25 Charles Eller      Squadra Vecchi
26 Miguel Castanda      Ringling

Men - Master - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Wright   Orange Park, FL 68129   Jacksonville Racing Club
3 Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930   Jacksonville Racing Club
4 Miroslaw Magdziak   Clearwater, FL 115944   TeamGearLink
5 Steven Kurth   Palm City, FL 101266   Treasure Coast Cycling Association
6 Dallas Rose   Oldsmar, FL 207120   TeamGearLink
7 Pleasant Lewis   Winter Garden, FL 60596   ASV - Gold's Gym Orlando
8 Thomas Evans   Indian Trail, NC 98837   Squadra Vecchi
9 Mark Stein   Tarpon Springs, FL 33966   Best of the Bay Cyclist
10 David Magloire   Powder Springs, GA 111252   Velo VooDoo
11 Enrique Colet   Tequesta, FL 189296   Village Bike
12 John Salsbury   Jacksonville, FL 69352   Jacksonville Racing Club
13 Thomas Tubridy (1 - Cat4)   Hollywood, FL 129020   GS Laborde
14 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152   TeamGearLink
15 Miguel Valle   Miami, FL 227309   Bike Tech
16 Scott Gross   Orange Park, FL 47481   Jacksonville Racing Club
17 Scott Prausa   Cumming, GA 185356   RealityBikes.com
18 Robert Cutts   Orlando, FL 140720   Orlando Road Club Inc
19 Rudy Johnson      Unattached
20 Darryl Tompkins   Alachua, FL 35730   Bike Route Racing
21 Bryan Crement   Wilmington, DE 45218   Jacksonville Racing Club
22 Stephen Decato   Rockland, ME 65421   Naked Bean Cycling Club
23 Stephen Pollan (1 - Cat3)   Jacksonville Beach, FL 178909   VeloBrew
24 David Epstein      Unattached
25 Russell Kitz   Hobe Sound, FL 194652   Cycle Science

Men - Master - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905   Cycle Science
2 Guenther Kleinewaechter   Miramar, FL 138707   Team RPM
3 Patrick Perkins   Seffner, FL 137619   Team American Classic
5 James Barthel (1 - Cat4)   Tampa, FL 187542   Team American Classic
6 Pete Floyd      VW Racing Team

Men - Junior - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Major   Miami, FL 220750  757 J..A.R.
6 Justin Pfaff     771 GCC

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Mcguire     781 Laser-es
2 Steven Rusnak   Seminole, FL 230108  784 TeamGearLink
3 Luke Brannigan   Maitland, FL 233513  751 Orlando Road Club Inc
4 Amir Merali   Miami, FL 234586  775 Laser-es
5 Steve Gabino     779 Laser-es
6 David Ballagh   Clermont, FL 220117  791 Orlando Road Club Inc
8 Stefan Rivero   Aventura, FL 234730  772 Laser-es
9 Jhon Zuluaga     774 Laser-es

Men - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andres Cano   Miami, FL 234452   Laser-es
2 Henry Willis   Orlando, FL 187343   Orlando Road Club Inc
3 Juan Torres   Miami, FL 225733   Laser-es
4 Morgan Bellows   Orlando, FL 234413   Orlando Road Club Inc
5 Jacques Ethan Martinez   Deltona, FL 182255   Orlando Road Club Inc
6 Brad Trantham      Orlando Road Club Inc

Men - Junior - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Gil   Hialeah, FL 228635   Active Cycles
2 Andrew Talansky   Napa, CA 242630   Laser-es
3 Cody Vance      Champion Cycling
4 Brad Andringa   Saint Petersburg, FL 204651   Best of the Bay Cyclist
5 Michael Midlarsky      Ute City

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Catherine Powers   Boulder, CO 165347  178 Aarons Furnishings
2 Shannon Hutchison-Krupat   Atlanta, GA 120877  177 Aarons Furnishings
3 Rebecca Larson   Athens, GA 91806  164 Cycle Science
5 Sherri Stedje   Lutz, FL 69689  170 Best of the Bay Cyclist
6 Tamyra Barnard   Dania Beach, FL 202120   Kenda Tire
8 Holli Steelman   Winston Salem, NC 193769  153 Cheerwine
10 Candice Blickem   Tucson, AZ 99908  176 Aarons Furnishings
11 Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA 185441  157 Team 19
12 Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253  159 Athletes by Design Racing Team
13 Kristin Sanders   Hobe Sound, FL 193955  168 Cheerwine
14 Kathleen Billington   Norwalk, CT 172658  182 James River Velo Sport
15 Tracy Huber   Louisville, KY 201741  161 Texas Roadhouse
16 Debbie Veitch   Stuart, FL 204547  151 Cycle Science
17 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL 126302  184 Ford Cycling Team/Orlando Velo
18 Ambre Levy   Fort Lauderdale, FL 194877  156 B&J Bikes
19 Katie DeGoursey   Jacksonville, FL 175344  162 Jacksonville Racing Club
21 Christi An Hansley   Ft. Lauderdale, FL 209417  185 Olympus Bikes
22 Elizabeth Hatch   Delray Beach, FL 229099  154 B&J Bikes
23 Cindy Tompkins   Alachua, FL 78515  158 Cycle Science
24 Terri Bidwell (1 - Cat3)   Gainesville, FL 224545  171 Unattached
25 Kathryn Clark   Savannah, GA 201335  167 Low Country Velo

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cherie Disque   Lake Worth, FL 238171   Lake Worth Bicycles
2 Ashlyn Gerber   Sanford, FL 197753   Team Swift
3 Jane West      Low Country VW
4 Sharon Fletcher      Village Bike
5 Teresa Garcia   Providence, RI 238473   Unattached
6 Jennifer Rocks   Jacksonville, FL 240129   VeloBrew
7 Julie Ficker      Unattached
8 Kim Vaughan      Unattached
9 Carla Faulkner      Organic Athlete
10 Anne Craig      VeloBrew
11 Shelby Gabino   Miami, FL 234698   Laser-es
12 Jennifer McFarland      Unattached
13 Jenelle Holt      FSU
14 Brandi Walker      Village Bike
15 Sandra Tomlinson-Gross      Jacksonville Racing Club
16 Reann Mommsen      VeloBrew
17 Meiryele Anjos      B&J Bikes

Women - Junior - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Ali Brannigan   Maitland, FL 237340  750 Orlando Road Club Inc
3 Michelle Blake   Orlando, FL 233167  763 Orlando Road Club Inc
4 Danae Ballagh   Clermont, FL 220118  790 Orlando Road Club Inc
5 Megan Glanz   Murfreesboro, TN 237581  788 Orlando Road Club Inc

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoOSMOCUORESierra NevadaSpyUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee