Race Results for
Deer Valley NMBS
Deer Valley, UT
(Event Information)
Downhill on 07/08/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dustin Belcher   Carbondale, CO05:24.27 215649  871 KONA/MTNPE
2 DEREK TEEL   05:28.95  523 SANTA CRUZ
3 Steven Ruud   Danville, CA05:35.72 234424  475 JUNIOR SYN
4 CASEY SWENSON   05:41.17  945 
5 Cody Stegemiller   Danville, CA05:41.40 230718  407 SANTA CRUZ
6 Will Boucher   Ventura, CA05:44.17 233267  589 TROY LEE/M
7 ALEX ANTHONY   05:51.33  967 MARZOCCHI
8 AARON MENDOZA   05:51.42  937 
9 ANDREW DAVDIGE   05:59.92  440 SANTA CRUZ
10 AUSTEN HALL   06:11.15  862 
11 JEREMY MORGAN   06:19.83  784 YOUNGRIDER
12 ZACHARY HARDIN   06:26.06  936 BIKE ZION
13 PATRICK WALDRON   06:43.00  894 TEAM WALDR
14 MAX RAMOS   06:55.93  554 
DNF MICHAEL WHITLEY   DNF  404 CALIFORNIA
DNF ZACHARY WARNER   DNF  405 JODYGOMEZ
DNF DAVID NELSON   DNF  419 MOREWOOD/6

Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Delagnes   Menlo Park, CA05:44.89 241138  851 TEAM HABLI
2 Chad Barentsen   Centennial, CO05:48.19 243767  971 MOJO WHEEL
3 Erik Nelson   Gilbert, AZ05:48.27 240674  578 KONA/SLIPP
4 LANCE STARLING   05:56.32  865 DESERT CYC
5 BRYCE TWITCHELL   05:58.81  938 BIKE ZION
6 Ian Barth   Los Gatos, CA06:01.08 198431  450 SANTA CRUZ
7 Logan James   Durango, CO06:21.17 215000  944 FULL TILT
8 TYLER CONDIE   06:23.87  939 BIKE ZION
9 Isaac Smith   Condon, MT06:52.54 222843  948 MONTANA JR
10 ERIC METZGER   07:02.97  1087 GREAT ADV
DNF Ben Gager   Boulder, CODNF 213348  629 THE FIX BI
DNF NICHOLAS WRIGHT   DNF  677 

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jared O'Tremba   Billings, MT05:33.38 249307  665 
2 JESSE KROETCH   05:40.37  911 MTN VIEW C
3 MERRICK GOLZ   05:42.05  926 MOAB CYCLE
4 ROB GARTZMAN   05:46.43  951 WILSON WOO
5 TYLER PALMER   05:52.71  829 
6 DENNIS SULLIVAN   05:57.91  690 ATG/VERSUS
7 Broc Addis   Las Vegas, NV06:20.80 237616  504 VEGAS HIGH
8 BRANDON KOWALSKI   06:21.33  642 
9 Jason Whitehead   Orem, UT06:58.92 229738  1091 
10 DAVID RUPP   19:49.72  1088 NORDAS
DNF MATT LEMONS   DNS  1083 

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caleb Darnell   Kingman, AZ05:42.54 237644  539 BICYCLE WO
2 MAXWELL HUNTER   05:59.17  1021 
3 JEFF KEGU   06:01.95  732 
4 DACE MOWRY   06:38.99  1084 
5 NATHAN RUDOLPH   06:51.73  717 HIGH SOCIE
6 Blaine Simpson   Ventura, CA08:07.24 170671  877 DOWNFAST
7 BRAD STEWART   08:11.72  963 

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEVEN PATTERSON   05:44.16  927 BRODIE USA
2 Joshua Cooper   Santee, CA05:48.36 199505  857 ZUMWALTS
3 DYLAN ASTILL   06:18.03  1039 
4 DANA CHENOWITH   06:23.77  1018 
5 JAMES STRONG   06:35.12  706 WICKED CHI
DNF Facundo Eynard   Corona, CADNF 234489  800 PCN RACING

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Hunsinger   Las Vegas, NV06:11.73 240561  435 FLOWLINE
2 SHAWN DECOW   06:17.69  881 
3 Robert Snell Grappo   Antelope, CA07:05.56 151728  626 
4 TODD ROMANO   07:15.78  1094 SPECIALIZD

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Salisbury   Bellingham, WA06:12.21 193464  790 
2 Stephen Waldron   Salt Lake Cty, UT06:20.53 107777  895 TEAM WALDR
3 Clint Bullock   Salt Lake City, UT06:39.61 228738  612 
4 John Kresich   Clayton, CA07:39.35 229956  432 
5 Randy Robison   Reno, NV07:42.72 217974  476 DHRENO

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Cleek   Reno, NV06:57.76 217990  611 DH RENO
2 SCOTT RICHARDSON   06:58.82  656 BLACK ROCK

Men - EX - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Pracht   San Juan Capistrano, CA03:18.84 207395  527 DOWNFAST/O
2 Joey Schusler   Boulder, CO03:25.93 201238  458 THE FIX BI
3 Matthew Swanguen   San Diego, CA03:39.14 182998  568 TROY LEE/S
4 Taylor Calvert   San Luis Obispo, CA03:42.21 218535  854 SANTA CRUZ
5 James Cooper   Groveland, CA03:45.98 218140  761 MOREWOOD/6
6 Robert Rhall   Blue Lake Ca03:46.01 218117  576 SWD/661/AZ
7 Naish Ulmer   Hood River, OR03:46.10 175253  781 YOUNG RIDE
8 Blake Carney   Camarillo, CA03:46.85 200586  1008 FLY/MARZOC
9 Nathaniel Oliver   Santa Barbara, CA03:47.79 218108  529 CYCLEPATS/
10 JACK RAFFERTY   03:48.84  950 WUTANG CLA
11 Andy Becker   Santa Barbara, CA03:57.74 217150  448 CHUMBA RAC
12 Taylor Fauntleroy   Santa Barbara, CA03:58.29 234529  785 SPY/KICKER
13 Rian Barth   Los Gatos, CA04:17.12 198432  449 SANTA CRUZ
DNF Trevor Hallenbeck   Highlands Ranch, CODNF 215085  516 MOJO WHEEL
DNF MICHAEL THORNTON   DNF  470 
DNF THEO SCHAPP   DNF  414 SANTA CRUZ
DNF Brett Neighbors   Novato, CADNF 211464  420 
DNF Tyler Adriance   Highlands Ranch, CODNF 215086  503 MOJO WHEEL

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Hultgen   Santa Barbara, CA03:08.36 184908  884 MICHELIN/S
2 Andrew Pierce   Park City, UT03:10.14 215557  775 GO-RIDE.CO
3 Timothy Price   Great Falls, VA03:11.00 194155  661 
4 John Swanguen   San Diego03:11.88 175203  569 HARO-TLD-N
5 Jacob Bergeron   Colorado Springs, CO03:12.39 215410  543 BERGERON
6 Hank Cadle   Lake Forest, CA03:17.86 191080  808 AMP'D RACI
7 Logan Binggeli   Saint George, UT03:19.04 213148  513 YETICYCLES
8 Chris Myers   Colorado Springs, CO03:21.19 225550  1092 BRODIE BIK
9 Ryan Anderson   Poway, CA03:23.08 189630  996 AVENT/BOMB
10 TJ Fisker   Tucson, AZ03:23.15 200762  825 RPM/YETI
11 Kyle Salisbury   Bellingham, WA03:23.32 193463  791 FANATIK BI
12 Chris Shewmake   Denver, CO03:24.60 212815  813 FULLTILT/O
13 Kyle Kendall   Minturn, CO03:24.87 169042  864 RPM/YETI
14 Tyler McCaul   Aptos, CA03:25.98 178124  594 TREK/FOX R
15 John Hauer   Santa Cruz, CA03:31.81 205936  815 WTB SPECIA
16 Jonathan Buckell   Pasadena, CA03:35.77 218074  1040 TNT RACING
17 Travis VandenBroete   Moab, UT03:36.74 248134  925 MOAB CYCLE
18 Burke Saunders   Great Falls, VA03:37.93 200536  880 VTS/MAXXIS
19 Amado Stachenfeld   Berkeley, CA03:38.04 209079  795 TEAM PLANE
20 Blair Reed   Boulder, CO03:38.14 201148  720 ORBIT RACI
21 Chris Hadley   Salt Lake City, UT03:40.75 191171  505 GO-RIDE.CO
22 Danny O'Bryan   Woodland Hills, CA03:42.35 225352  843 SIC/SUN
23 John Koch   Atherton, CA03:45.16 244057  733 HABILIS DO
24 Jack Montgomery   Kirkland, WA03:45.21 199027  836 FLUID RIDE
25 Jeff Cayley   Santa Clarita, CA03:47.18 219853  844 MOREWOOD/6
26 Tasso Koch   Atherton, CA03:48.00 226613  731 HABLIS DOW
27 EVAN ELLIOTT   03:49.58  778 DURANGO DE
28 Ryan Kresich   Chico, CA03:51.06 218714  431 SANTA CRUZ
29 Casey Cornilsen   Roseville, CA03:51.84 211536  742 ZAMP HELME
30 Trace Lapid   Aptos, CA03:54.10 211533  759 SANTA CRUZ
31 Brian Mugnier   Phoenix, AZ04:03.85 179147  466 NO BRAKES
32 Jose Garcia   Colorado Springs, CO04:05.48 222073  899 RPM/YETI
33 Parker Worthington   Mooresville, NC04:19.12 211836  831 MONSTER EN
34 Marshall Roach   Grand Junction , CO04:26.35 221884  526 ABSAROKA B
35 Adam Connolly   Reno, NV04:37.81 234021  608 DH RENO
36 ARNAUD DULUDE   04:38.14  620 MARTIN SWI
37 Brad Oien   Fountain Valley, CA09:45.84 199509  669 ZUMWLATS C
38 Rudy Unrau   Boulder, CO11:05.32 213776  686 RPM/YETI
DNF Taylor Lideen   Phoenix, AZDNF 210964  485 DP AIR/SAN
DNF Steven McCullough   Kalispell, MTDNF 198700  423 GIANT/FOX/
DNF Spenser Bruce   Santa Barbara, CADNF 211529  444 
DNF Charles (Casey) Baker   Great Falls, VADNF 213819  590 
DNF Eric Witthans   Fayetteville, ARDNF 229453  547 

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Dalton   Saint George, UT03:24.40 232979  738 DESERT CYC
2 Travis Eve   Long Beach, CA03:26.82 202141  438 MONSTER
3 SEAN RICHINS   03:29.87  883 MOREWOOD/6
4 Corbin Clement   Highlands Ranch, CO03:34.44 222879  609 FULL TILT
5 Cameron McCaul   Santa Cruz, CA03:37.12 177519  874 TREK/FOX R
6 Johnny Muldoon   Orem, UT03:38.81 207643  830 
7 Nate Davis   Salt Lake City, UT03:40.19 151524  882 GO-RIDE.CO
8 Mitchell Andrus   Park City, UT03:43.73 184064  760 REPLAY SPO
9 MATTHEW BLAU   03:45.95  869 FLOW LINE
10 N/A   Litchfield Park, AZ03:48.41 141103  506 
11 Aaron Batter   Payson, UT03:49.42 248981  1052 PARKS SPOR
12 Gerald Ives   Grand Junction, CO03:50.27 189544  1097 GENE TAYLO
13 Riley Tucker   American Fork, UT03:51.17 233151  892 PARKS/LEDG
14 Taylor Dennis   Salt Lake City, UT03:51.49 123095  770 ROGHE MTB
15 MATTHEW SANDERS   03:57.80  872 FLOWLINE
16 Morgan Benbough   Ashland, OR03:59.38 230742  1013 WTB
17 Ryan Tarver   San Luis Obisp0, CA04:01.60 202646  688 CAL POLY W
18 Cory Hess   Billings, MT04:02.95 230197  835 
19 Max Stanton   San Jose, CA04:04.12 157894  832 LAGUNITAS
20 Casey Norton   Colorado Springs, CO04:07.70 183863  846 SANTA CRUZ
21 ALEX DUFF   04:08.23  853 PEDAL THE
22 Curtis Olson   Rocklin, CA06:31.64 227042  668 NORTHERN L
DNF Andrew Mince   Scotts Valley, CADNF 211456  421 SVCS/GAMUT

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Pierce   Roseville, CA03:33.91 227068  801 NORTHERN L
2 Brandon Whitehurst   Stateline, NV03:35.59 211663  904 TTR
3 John Stewart   Baltimore, MD03:49.93 214200  691 YOUGUYS.OR
4 Jeremy Rungi   Snowmass Village Co, CO03:50.35 211829  718 HIGH SOCIE
5 Chad Bryce   Salt Lake City, UT03:52.63 205635  459 OGIO/SUNRI
6 NOE RANGEL   04:01.95  803 
7 George Simoncini   Redwood City, CA04:05.18 190178  859 
8 Nick Newman   Draper, UT04:13.57 153793  764 
9 David Smith   Ketchum, ID04:13.92 127305  848 SCOTT USA/
10 JASON REIMAN   04:46.09  658 SWD RACING
11 Gregory Mueller   Bothell, WA05:15.73 244481  480 
DNF Jay Morin   Aspen, CODNF 229811  672 HIGH SOCIE

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Drake   Corral De Tierra, CA03:23.42 133429  903 TEAM TORE
2 Peter Carty   Santa Barbara, CA03:29.72 214332  1002 PLANET X
3 SHAJJAN RAJBANSHI   03:30.00  555 MMF
4 Scott Mack   Denver, CO03:34.13 216301  807 FULL TILT
5 Cole McMillan   Ogden, UT03:44.27 230635  1012 MCMILLAN C
6 Matthew Patterson   Snoqualmie, WA03:51.95 231152  866 PROJECT529
7 Jesse Chuse   Nevada City, CA03:53.13 190154  847 DARK HORSE
8 Jonathan Nipper   Henderson, NV03:54.28 214472  418 FLOWLINE
9 Stephen Zvorsky   Simi Valley, CA03:57.06 167804  401 MONGOOSE T
10 Matthew Mazzaccaro   Harrisburg, PA03:58.32 198508  845 ATG/VERSUS
11 Chance Wright   Rockville, UT04:04.41 215771  1028 BIKE ZION
12 Evan Chute   Golden, CO04:11.38 180833  867 RPM/YETI
13 Timmy Pendergrass   Springdale, UT04:12.09 216454  968 CACTUS BIK
14 Jeff Kuhn   Prescott Valley, AZ04:12.36 213157  780 BRODIE/CAC
15 Todd Cannatelli   Santa Clara, CA04:12.42 161192  443 MOREWOOD B
16 Tommy Hollenbaugh   Yucaipa, CA04:13.44 213726  809 MAXXIS/661
17 MiKe Taylor   Cottonwood, AZ04:20.20 234440  687 
18 Jeremy Little   Odgen, UT04:49.54 148774  636 OGD MANUFA
DNF Thomas Buba   Austin, TXDNF 216639  501 HELENS 661
DNF JAMIN MADSEN   DNF  888 PEAK PERFO

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Petryshyn   Tarzana, CA03:37.49 93639  478 661
2 Bruce Custer   Ventura, CA03:40.54 94829  441 MARZOCCHI/
3 Justin Alvey   Layton, UT03:46.74 81806  545 GO-RIDE.CO
4 Jason Witt   Billings, MT03:52.08 172532  678 
5 Daniel McCormack   San Diego, CA03:52.68 23313  482 MONGOOSE T
6 Todd Blackmoore   Nipomo, CA03:58.14 151257  542 NORTHERN L
7 SCOTT NEISON   03:59.22  898 
8 Terry Maddox   Blythe, CA04:02.16 157171  484 SRC
9 Charlie Clarke   Vail, CO04:05.78 100184  758 VAIL SPORT
10 David Decker   Newark, CA04:13.79 131607  623 OAKLEY/MAX
11 Anthony Sams   Farmington, UT04:16.65 228778  713 MOREWOOD B
12 Kevin Tisue   Park City, UT04:55.90 234608  838 NEXT DIMEN
13 DAVID SNEARLY   05:06.60  1033 
14 Gianni Giomi   Sacramento, CA07:21.16 175800  837 SWD RACING
DNF Tony Langone   San Jose, CADNF 158050  430 WILLOW GLE
DNF SCOTT GIVENS   DNF  584 CACTUS BIK

Men - EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Damon Kirchmeier   Farmington, UT03:32.22 19248  433 YETI/MAXXI
2 Chris Bentley   Fall City, WA03:40.40 199389  932 TEAM WAMU
3 David Bright   Reno, NV03:41.30 4840  541 BLACK ROCK
4 Gavin Spaulding   Belgrade, MT03:52.22 165834  797 KHS
5 Joel Leyva   Los Gatos, CA03:54.23 168323  840 SANTA CRUZ
6 Gerald Brown   Gardnerville, NV03:57.30 5072  1029 SCW SIERRA
7 KELLY LEE   04:07.60  928 
8 Joe Simpson   Rancho Cucamonga, CA04:07.71 112672  907 INCYCLE
9 CURT CLEMETSON   04:12.47  922 
10 Craig Skinner   Sandy, UT04:35.37 175051  886 
11 Scott Anthony   Phoenix, AZ04:40.68 107969  816 NO BRAKES
12 Bradley Koyle   Sandy, UT04:42.03 148743  489 
13 Kurt Lundergreen   Zephyr Cove, NV06:58.47 102165  1023 
14 Jon Martin   Arcata, CA07:27.21 169689  812 DARK HORSE
15 Jerry Vines   Tahoe City, CA14:49.64 213115  814 CYCLE PATH
DNF David Phreaner   Santa Barbara, CADNF 195477  456 PLATNIUM P

Men - EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Swanguen   San Diego, CA03:38.34 34733  570 ZUMWALTS
2 Les Price   Scottsdale, AZ03:52.21 177801  662 NO BRAKES
3 Craig Van Cleve   Henderson, NV03:58.62 110847  878 ODI/SOUTHR
4 Michael Yares   Phoenix, AZ04:04.89 39161  704 NO BRAKES
5 David Barclay   Boise, ID04:09.74 2552  1101 BIKES2BOAR
6 Brian Bailey   Carbondale, CO04:30.93 227699  875 
7 Don Jackson   Riverside, CA04:54.58 17510  464 ODI/SOUTHR
8 Bobby Bondurant   Big Bear City, CA05:17.42 107266  595 DEPRAVED A

Men - EX - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Smith   Porterville, CA05:35.33 33283  463 ODI /SOUTH
2 Scott Lideen   Phoenix, AZ06:07.15 142637  486 DP AIR/SAN
3 Michael Sabin   Sandpoint, ID06:38.64 31023  852 ADIDAS/CON

Men - BG - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TRAIS TAYLOR   05:48.34  889 
2 CASEY FASSETT   06:04.90  856 
3 CHRIS GEASLIN   06:05.07  769 
4 ADAM JOHNSON   06:13.50  890 MTN VIEW C
5 Taylor Holland   Orinda, CA06:16.52 245429  495 SYNDICATE
6 MIKIE LITTLE   06:26.39  427 SANTA CRUZ
7 Joe Hickey   Boulder, CO06:27.26 230679  649 ORBIT RACI
8 CAMERON SNYDER   06:27.92  849 
9 Joe Magnetti   Westminster, CO06:31.49 246508  593 ORBIT RACI
10 Addison Williams   Louisville, CO06:38.31 230157  929 GRAVITEE
11 NICO SCRIBNER   06:45.40  810 COMMENCAL
12 ROBBIE SQUIRE   07:03.63  1090 
13 DANNY BARBER   07:03.85  1093 
14 Joseph Larko   Los Gatos, CA07:05.22 218931  428 SANTA CRUZ
15 Chris Scharpf   Mammoth Lakes, CA07:12.06 213006  511 
16 JACK LARSON   07:25.52  896 TEAM WALDR
17 SCOTT STYVE   08:11.22  1086 
DNF Blake Rudolph   Mill Valley, CADNF 224116  652 
DNF JOHN GADZALA   DNF  498 

Men - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DANEIL CARLSON   05:55.71  743 
2 Cristopher Ries   Flagstaff, AZ05:59.59 249413  721 
3 CHRIS JONES   06:13.85  644 CAL PEDALE
4 ERIK BARRON   06:47.65  751 
5 Kendall Williams   Superior, CO06:58.86 230156  930 GRAVITEE
6 Andrew Schanz   Grand Junction, CO07:14.61 244966  969 THE BIKE S
7 Matt Ripley   Greenwood Vlg, CO07:53.82 230682  887 MOJO WHEEL

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DEAN WOODS   06:39.33  1001 BIKE ZION
2 CONRAD TAYLOR   13:25.99  1089 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALEX MAZURKEWGCZ   06:24.86  858 
2 BRANDON TWITCHELL   06:39.23  943 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BENJAMIN PLAIZIER   07:05.49  477 BOMBER ALL
2 DONALD STURKEY   07:38.94  575 TM SKYLINE
3 JASON SPRAGUE   07:45.31  786 SEBAGO OUT

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TRAVIS MILLS   06:05.13  1077 
2 GREG DAVIS   07:07.41  949 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRYE JOHNSON   06:50.58  1024 
2 BRIAN PICCHIETTI   07:14.84  722 
3 Clark Wright   Auburn, CA07:42.67 234837  403 COMMENCAL
4 GARY UZZELL   07:52.09  906 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 THOMAS SCHAPP   07:25.08  413 

Men - Junior - JR - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Troy Sladeck   Foothill Ranch08:05.99 225356  1004 SANTA CRUZ
2 Galen Carter   Salt Lake City, UT08:40.00 231784  1102 
3 Damon Kirchmeier   Bountiful, UT12:15.73 250417  1096 YETI

Men - Junior - JR - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Madison Bailey   Carbondale, CO06:08.90 227702  876 KONA/TOMMY
2 Hunter Becker   Santa Barbara, CA06:09.75 217149  447 
3 DAVID ROBISON   07:47.41  915 DHRNO
4 DENNIS EDWARDS   09:16.05  1041 
5 WILL RHOADS   09:25.18  1062 
6 DANIEL RILEY   10:04.36  960 
DNF MILES HOLLAND   DNF  648 TM INDEVID
DNF RILEY GREENE   DNF  1025 RESORTS WE

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Wright   Auburn, CA05:49.63 234304  402 COMMENCAL
2 BODHI BARNEY   06:45.10  544 O.T.R.RACI
3 Anthony Marino   Newbury Park08:56.26 233908  879 TURNER/ONE
4 Jacob Smith   Condon, MT09:19.25 249420  947 MJCF
5 RANDY JOHNSON   10:22.97  765 
DNF Michael Warner   Murrieta, CADNF 228931  406 SBF RACING

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LAUREN WALDRON   10:19.90  893 TEAM WALDR

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Hancock   Fogelsville, PA06:54.77 162141  1014 BIKE ZION
2 Shay Strong   Austin, TX07:22.96 241828  709 WICKED CHI
3 Elizabeth Koyle   Sandy, UT07:43.12 194568  488 
4 BERNADETTE OPPERMAN   08:09.75  667 DH RENO
DNF Jen McNiven   San Jose, CADNF 234458  481 SANTA CRUZ

Women - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathy Salisbury   Bellingham, WA07:05.19 249869  792 FANATIK BI
2 Judi Mumm   Rio Rancho, NM09:16.02 50026  530 VELOBELLA/
3 DANA BECKSTOFFER   10:03.75  752 NO BRAKES

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caroline Jarolimek   Boulder, CO04:05.32 234923  645 TURNER/WAH
2 Angela Weston   Bellingham, WA04:49.54 208440  953 WWU CYCLIN
3 Jenna Kowalski   Los Angeles, CA04:53.57 234400  490 
4 Kimber Gabryszak   Park City, UT05:00.60 247405  1017 SUMMIT CYC
5 Brooke Shore   Bellevue, WA05:14.21 199612  551 SPEEDY BEA
6 BARBIE SHNITKA   05:20.06  802 661
7 Catherine Cantway   Steamboat Springs, CO05:56.67 203117  891 SKI HAUS
DNF Jackie Baker   Sandy, UTDNF 139265  567 

Women - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tasa Herndon   Stateline, NV04:22.85 227046  905 TTR
2 Aubrey Aragon   Breckenridge, CO10:55.57 199915  855 SCRATCHY R

Women - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carmen Bastek   Tempe, AZ05:50.20 2836  818 TITUS
2 Kim Gilchrist   Phoenix, AZ06:58.80 127728  946 NO BRAKES
DNF Lynnette Klein   Tempe, AZDNF 135088  819 

Women - EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nancy Birch   Reno, NV07:36.38 217798  842 DH RENO

Women - EX - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Purvis   Litchfield Park, AZ12:47.07 173415  507 MAXXIS

Women - Junior - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Essence Barton   Thousand Oak, CA04:18.67 179924  599 DEVO
2 CHRISTEN BOYER   05:53.47  1003 HIGH SOCIE
3 Chrissie Pinney   Concord, CA06:59.30 234704  885 RIDE SFO/A

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyBonk BreakerOSMOSierra NevadaCUOREUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee