Race Results for
Fayetteville Stage Race
Fayetteville,, TX
(Event Information)
Stage Race on 03/19/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Wenger   Austin, TX7:00:12.00 89282   Team Hotel San Jose
2 Chad Cagle   Tulsa, OK7:00:48.00 141654   Mercy Cycling Team
3 Andrew Willis   Austin, TX7:01:00.00 60806   Team Hotel San Jose
4 Scott Kasin   Carbondale, CO7:01:40.00 115958   Matrix Cycle Club
5 Ryan Roth   7:02:16.00   Peloton Racing
6 Carlos Vargas (1 - Pro)   Kingwood, TX7:02:20.00 177122   Team Monex
7 Bain Foote   Madison, MS7:02:21.00 189143   Herring Gas Cycling
8 John Minturn   Philadelphia, PA7:02:34.00 179015   Team Hotel San Jose
9 Max Miley   Allen, TX7:02:36.00 24324   Matrix Cycle Club
10 Mathew Ankney   Tulsa, OK7:02:37.00 145867   Mercy Cycling Team
11 Eddie Swedlund   Austin, TX7:02:39.00 205401   Matrix Cycle Club
12 Troy Dunton   Houston Tx7:02:43.00 155928   FCS Cycling Club
13 Kevin Nicol   Lafayette, CO7:02:54.00 46845   Tokyo Joes Cycling Team
14 Robert Kane   San Antonio, TX7:03:01.00 104842   SemCustomPaint.com
15 John Reed   Allen, TX7:03:02.00 29577   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
16 Kevin Kremke   Houston, TX7:03:04.00 42330   Bike Barn (Texas)
17 Doug Greek   Springfield, MO7:03:14.00 138155   Mercy Cycling Team
18 Phil Cortes   7:03:18.00   Louis Garneau Optik
19 Nathan Rogut   Tampa, FL7:03:19.00 58176   FCS Cycling Club
20 Zach Fiocca   Austin, TX7:03:35.00 157225   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
21 Brandon Cowart   Tulsa, OK7:03:37.00 7964   Bike Barn (Texas)
22 Damon RW Wiseman   Lubbock, TX7:03:41.00 17072   Permian Basin Bicycle Assoc
23 George Howard-Heretakis (1 - Cat2)   Austin, TX7:03:41.00 166689   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
24 William Ross   Austin, TX7:03:42.00 40280   Team Hotel San Jose
25 Timothy Regan   River Ridge, LA7:03:58.00 166133   Herring Gas Cycling
26 Ryan Fiddler   Stillwater, OK7:04:01.00 202325   Mercy Cycling Team
27 Mat Stephens   Dallas, TX7:04:06.00 178970   Mercy Cycling Team
28 Sam Childs   Austin, TX7:04:11.00 6779   Matrix Cycle Club
29 Michael Brown   Dallas, TX7:04:32.00 60849   Matrix Cycle Club
30 Nathan Miller   Austin, TX7:04:33.00 155048   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
31 Eric Obergfell (1 - Cat1)   Bellevue, NE7:04:38.00 79482   SemCustomPaint.com
32 Karl Kupecz   Austin, TX7:04:40.00 215061   Velossimo Racing
33 John Taylor   San Antonio, TX7:04:42.00 139362   BSK LAW/bikeworld.com
34 C Bryan Bunch   Austin, TX7:06:01.00 5432   Herring Gas Cycling
35 Adam Biwan   Wichita Falls, TX7:06:04.00 174122   PCW Cycling
36 Scott Veggeberg   Austin, TX7:12:29.00 188306   FCS Cycling Club
37 Frank Breure (2 - Cat1)   Lafayette, LA7:13:41.00 190724   Amateur Cycling Club of Memphis
38 William McRae   Austin, TX7:18:18.00 23829   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
39 Phil Wikoff   Austin, TX7:19:25.00 117896   Team Hotel San Jose
40 Brian Wyrick   Mesquite, TX7:20:02.00 155803   Wichita Falls Bicycling Club
41 Ronald Huijsman   Houston, TX7:20:45.00 166358   Bike Barn (Texas)
42 Brian Dziewa   Saint Louis, MO7:24:52.00 126190   Mercy Cycling Team
43 Justin Jackson   Fayetteville, AR7:40:19.00 193961   Matrix Cycle Club
44 Eric Warnsman   Round Rock, TX9:36:38.00 73879   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erick Benz   Austin, TX6:10:41.00 216513   REI Austin Cycling Team
2 Patrick Craine   Fort Worth, TX6:10:44.00 219393   Moritz Chevrolet Cycling
3 Jimmy Clarke   Cypress, TX6:10:55.00 202026   Team Tilson Homes
4 Shane Densmore   Denton, TX6:10:59.00 219335   FCS Cycling Club
5 Douglas Harwell   Houston, TX6:11:00.00 122902   Bike Barn Racing Team
6 Jeromie Payne   Leander, TX6:11:05.00 173567   REI Austin Cycling Team
7 B Scott Eager   North Richland, TX6:11:14.00 207677   Moritz Chevrolet Cycling
8 Travis Burandt   Austin, TX6:11:14.00 189171   The Woodlands Cycling Club
9 John McAllister   Fort Worth, TX6:11:32.00 206241   Texas Lone Star Racing
10 Brian Bordovsky   Arlington, TX6:11:32.00 167678   Team Bicycles Inc.
11 Ricky May   Katy, TX6:11:39.00 207126   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
12 Thomas Kubicek   Friendswood, TX6:11:41.00 202263   Team Tilson Homes
13 Kolt Bates   Bedford, TX6:11:43.00 194640   Moritz Chevrolet Cycling
14 Jerold Simon   6:11:46.00   Raising Cane Race Team
15 Troy Owens   Flower Mound, TX6:11:47.00 188534   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
16 Richard Bonner   Austin, TX6:11:48.00 194228   REI Austin Cycling Team
17 Stephen Brandt   Anytwn, TX6:11:49.00 220326   Unattached
18 Eric Anderson   Wylie, TX6:11:50.00 209662   Plano Athletic Cycling Club/PACC
19 Kyle Peterek   Houston, TX6:11:53.00 229536   Unattached
20 George Annillo   Arlington, TX6:11:56.00 214385   Team Bicycles Inc.
21 Farangmeher Ghadiali   Basking Ridge, NJ6:11:57.00 195843   Mirage
22 Mark Rawlings   Dallas, TX6:11:58.00 199996   Colavita Racing Inc.
23 Matt Sauls   Mckinney, TX6:12:01.00 199314   Colavita Racing Inc.
24 Chris Lowry   League City, TX6:12:42.00 211096   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
25 Alex Schneider   Tulsa, OK6:12:43.00 193323   Team Power Train
26 Jaroslav Kalous   6:12:47.00   RC RFEIL HOF
27 Gordon Wilkinson   The Woodlands, TX6:13:01.00 76681   The Woodlands Cycling Club
28 Jeremey Thomson   Manvel, TX6:13:04.00 195484   Team Tilson Homes
29 Matthew Beeter   Boise, ID6:13:06.00 53049   Unattached
30 James Mitchell   Broken Arrow, OK6:13:14.00 221496   Team Power Train
31 Tom Shriver   Carrboro, NC6:13:21.00 217766   Tulsa Wheelmen
32 Brooks Branham   New Orleans, LA6:13:28.00 203790   Adam's Bicycle World
33 Bradley Gunter   Houston, TX6:13:35.00 176292   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
34 John Trujillo   Austin, TX6:14:47.00 225639   Velossimo Racing
35 Norman Stapleton   Dallas, TX6:15:09.00 204477   Velossimo Racing
36 Michael Miles   Tuscaloosa, AL6:16:36.00 200538   Moritz Chevrolet Cycling
37 Francis Hamre   Wichita Falls, TX6:19:59.00 220341   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
38 Frank Karbarz   Houston, TX6:25:46.00 70407   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
39 Damen Sistrunk   Houston, TX6:27:54.00 32833   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
40 Leland Rusk   Austin, TX6:31:51.00 113100   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
41 Marcus de la Fuente   Plano, TX6:38:22.00 192585   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
42 Jackson Salling   Austin, TX6:46:41.00 188719   TLSR/Michelob Ultra
43 Tracie Akerhielm   Denton, TX7:01:36.00 228874   FCS Cycling Club
44 Shannon Koch   New Smyrna Beach, FL7:02:51.00 175271   FCS Cycling Club

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Felix Guardado   Katy, TX4:35:19.00 228673   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
3 Colt Trant   Seguin, TX4:35:38.00 223670   Camino Real Cycling Team
4 Gustav Delany   Highland Village, TX4:35:54.00 218642   FCS Cycling Club
5 Collin Davis   Euless, TX4:36:00.00 225276   SFA Cycling Team
6 Thacker Reeves   Tyler, TX4:36:05.00 240130   Unattached
7 Frank Everly   Las Colinas, TX4:36:06.00 217774   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
8 Jason Bentley   League City, TX4:36:18.00 68011   Team Tilson Homes
9 Matt Moore   Austin, TX4:36:24.00 213505   Team Hotel San Jose
10 Kevin Schaefer   Austin, TX4:36:35.00 216157   Team Hotel San Jose
11 Fred Smitham   Dallas, TX4:36:39.00 221031   Matrix Cycle Club
12 Chris Kutach   Dallas, TX4:37:04.00 219631   Mirage
13 David Anschutz   Allen, TX4:37:07.00 59834   Matrix Cycle Club
14 Yanos Saravanos   Houston, TX4:37:36.00 222637   UNT Cycling CLub
15 Chris Moore   Roanoke, TX4:37:38.00 214351   Team Bicycles Inc.
16 Bruce Edge   Cedar Park, TX4:37:50.00 113082   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
17 Manuel Samaniego   Austin, TX4:37:55.00 93188   Simpson's Fitness & Adventure Sports
18 Daniel Valaperta   San Marcos, TX4:37:57.00 221367   Texas State University -San Marcos
19 Jerry Roush   Richardson, TX4:38:20.00 141318   Plano Athletic Cycling Club/PACC
20 Bradford Weddell   Duncanville, TX4:39:16.00 213559   Mirage
21 Sherman Watters   Bryan, TX4:41:02.00 217653   Texas A & M Cycling Team
22 Gregory Brown   Canton, TX4:43:42.00 144422   FCS Cycling Club
23 David Swartwout   Houston, TX4:44:23.00 61410   Ambush Racing
24 Mark Moeller   Austin, TX4:44:45.00 196749   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
25 Shawn Harris   Tomball, TX4:44:57.00 220914   The Woodlands Cycling Club
26 Ryan Dionne   Houston, TX4:46:10.00 187951   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
27 Matt McCullough   Round Rock, TX4:47:08.00 60026   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
28 Doug Baysinger   Sugar Land, TX4:47:20.00 204536   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
29 William Goldapp   Austin, TX4:47:30.00 205674   Team Tilson Homes
30 Brian Trotter   Austin, TX4:57:17.00 42316   Unattached
31 Nicholas Nichols   Chattanooga Tn4:59:47.00 224641   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
32 Nathan Lesniewski   Chandler, TX5:00:03.00 178648   Simpson's Fitness & Adventure Sports
33 Michael Rodriguez   Fort Worth, TX5:07:17.00 68952   Simpson's Fitness & Adventure Sports

Men - Cat 4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Phillips   Trophy Club, TX4:36:19.00 229719   Colavita Racing Inc.
2 Dale Hubregs   Southlake, TX4:39:08.00 223682   Team Bicycles Inc.
3 Michiel Espach   San Antonio, TX4:39:43.00 222888   Ciclismo SA
4 Jimmie Vaughan   Fredericksburg, TX4:40:00.00 203868   Colavita Racing Inc.
5 Rich Schmidt   Pearland, TX4:40:10.00 231161   Unattached
6 Quentin Dyson   Katy, TX4:41:11.00 217517   Southern Elite
7 Jim Waner   Odessa, TX4:42:24.00 214958   Permian Basin Bicycle Assoc
8 Davis Tucker   Austin, TX4:43:28.00 198066   Unattached
9 Alisdair Craig   Fairfax, VA4:44:10.00 238553   Unattached
10 Rod Burgett   Shallowater, TX4:44:13.00 219770   Chaparral Cycling Club
11 Cody Miller   Lubbock, TX4:44:21.00 210168   Chaparral Cycling Club
12 Jeff Capps   Katy, TX4:45:35.00 55074   Southern Elite
13 Mike Cooper   Katy, TX4:46:04.00 236882   Southern Elite
14 Gregory Kagay   Fredericksburg, TX4:46:18.00 170728   Colavita Racing Inc.
15 Joel Schaubert   Austin, TX4:46:24.00 204862   360 Cycleworks Inc
16 Scott Maples   Lubbock, TX4:47:20.00 214881   Chaparral Cycling Club
17 David Felsing   San Antonio, TX4:48:18.00 220873   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
18 Alex Pincus   Pearland, TX4:50:08.00 235065   Unattached
19 Erick Rivas   Kemah, TX4:50:28.00 233692   Bike Barn (Texas)
20 Tim Claire   Midland, TX4:50:48.00 203967   Permian Basin Bicycle Assoc
21 Glen Garlington   Burleson, TX4:54:16.00 201284   Colavita Racing Inc.
22 Sean Gore   Katy, TX4:56:33.00 207124   Southern Elite
23 Jorge Alvarado   Point Venture, TX5:01:10.00 186672   Violet Crown Sports Assoc
24 Darrin Guitreau   Frisco, TX5:03:34.00 209983   Matrix Cycle Club
25 Robert Salter   Seabrook, TX5:15:03.00 231095   Unattached
26 gale beatty   Snyder, OK5:44:36.00 240083   Unattached

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Simmons   Cleburne, TX4:39:11.00 231733   VCRC Factory Racing Club
2 John Hatlelid   Boulder, CO4:39:55.00 233283   U of Texas Cycling Club
3 Dylan Byrd   4:40:00.00   
4 John-Matthew Hattaway   Austin, TX4:40:19.00 202613   Team Internet
5 Darwin Darr   Jacksonville, TX4:40:44.00 227578   Simpson's Fitness & Adventure Sports
6 Jeff DeLaVega   Duncanville, TX4:41:18.00 241182   Unattached
7 David Mellor   Sugar Land, TX4:41:20.00 211710   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
8 Paul Janko   4:41:23.00   
9 Haritz Lizarazu   4:41:35.00   
10 Thomas McArdle   Austin, TX4:41:36.00 242285   Unattached
11 Eric Gaensehals   Peoria, AZ4:41:56.00 232455   Team LaS'port
12 Israel Gonzalez   San Antonio, TX4:42:20.00 220720   Texas Lone Star Racing
13 Lane Wimberley   Austin, TX4:42:34.00 221806   REI Austin Cycling Team
14 Steven Guzman   Austin, TX4:43:15.00 235059   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
15 Richie Howell   Austin, TX4:43:35.00 219777   Unattached
16 Jason Farrar   Austin, TX4:46:47.00 235043   360 Cycleworks Inc
17 Stuart Gregory   Houston, TX4:47:39.00 233857   The Woodlands Cycling Club
18 Kirk Stackle   Austin, TX4:50:06.00 224560   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
19 Philip Miller   Plum, TX4:51:58.00 174360   Team Bicycles Inc.
20 James Dykes   Keller, TX4:52:22.00 236891   Team Bicycles Inc.
21 Rodney Monsees   Austin, TX4:53:51.00 238222   REI Austin Cycling Team
22 Lemmie White   Fort Worth, TX4:55:57.00 218844   Team Bicycles Inc.
23 Jerry Murphy   Keller, TX4:56:44.00 191491   Team Bicycles Inc.
24 Brian Dickerson   Grand Prairie, TX4:58:01.00 193935   Unattached
26 William Pieratt   La Grange, TX5:05:10.00 228787   International Christian Cycling Club
27 Bryan Leuenberger   Austin, TX5:07:38.00 221765   Team Hotel San Jose
28 Sindre Soerensen   5:08:08.00   
29 Brannon Potts   Cleburne, TX5:08:38.00 231752   Broken Films Racing
30 Dave Cothran   Austin, TX5:17:10.00 237716   Unattached
31 Clint Crawford   Bullard, TX5:27:42.00 227933   Simpson's Fitness & Adventure Sports
32 Scott Rennie   5:28:45.00   
33 Tyler Matthies   Grand Prairie, TX5:31:09.00 240789   Unattached
34 Vinh Nguyen   Dallas, TX5:32:42.00 225223   Matrix Cycle Club
35 Jonathan Towne   North Richland Hills, TX5:34:04.00 227339   Team Bicycles Inc.
36 John Gearhart   North Richland Hills, TX7:04:19.00 228615   Team Bicycles Inc.

Men - Master - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phillip Sladek   Dallas, TX6:18:31.00 112803   Geri Atrix
2 Thomas Bain   San Antonio, TX6:19:46.00 45045   Geri Atrix
3 Richmond Frasier   Boerne, TX6:20:58.00 58520   1st Community Bank/Joe's Pro Bikes
4 Russell Motz   Colleyville, TX6:25:16.00 213679   Solar Eclipse
5 Kelly Brown   Midland, TX6:25:50.00 126012   Colavita Racing Inc.
7 Michael Olstad   San Marcos, TX6:25:55.00 45755   Geri Atrix
8 Patrick McGrath   Spring Branch, TX6:25:59.00 23500   1st Community Bank/Joe's Pro Bikes
9 James Schroeter   Longmont, CO6:26:18.00 31808   1st Community Bank/Joe's Pro Bikes
10 Jorge Merle   Garland, TX6:26:19.00 24084   Dallas Racing
11 Gregory Tall   Webster, NY6:26:27.00 65940   Mirage
12 John Eder   Dallas, TX6:27:03.00 176076   Mirage
13 John Woodson   Argyle, TX6:27:22.00 187822   Colavita Racing Inc.
14 Gregg Ueckert   Austin, TX6:27:27.00 61918   Team Six
15 Frank Kurzawa   Austin, TX6:27:45.00 66479   Violet Crown Sports Assoc
16 Peter Stricker   Dallas, TX6:28:09.00 204554   Dallas Racing
17 Karl Haussmann   Austin, TX6:29:38.00 177359   Team Six
18 Michael Springborn   San Antonio, TX6:30:27.00 40683   Solar Eclipse
19 Jimmy Olsen   Dallas, TX6:30:31.00 49022   Dallas Racing
20 Russ Walker   Hallsville, TX6:33:11.00 68194   Team LaS'port
21 Matthew Douglass   Denton, TX6:36:29.00 125283   FCS Cycling Club
22 Mike Canfield (1 - Cat2)   Nacogdoches, TX6:52:45.00 82943   Ambush Racing

Men - Master - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Graeme Mardon   Houston, TX4:39:51.00 46383   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
2 L Scott Porter   Flower Mound, TX4:40:04.00 28463   Matrix Cycle Club
3 Ed Scardaville   Bellaire, TX4:40:09.00 200568   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
4 Daniel Joder   Boulder, CO4:40:19.00 17847   1st Community Bank/Joe's Pro Bikes
5 Steve Wallentine   Plano, TX4:40:23.00 183257   Matrix Cycle Club
6 Todd Liebl   The Woodlands, TX4:40:43.00 61700   The Woodlands Cycling Club
7 William Allen   College Station, TX4:40:50.00 46371   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
8 Stephen Norris   Fort Worth, TX4:41:16.00 204825   Broken Films Racing
9 Timothy Arnold   Los Ranchos, NM4:41:29.00 191657   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
10 Kevin Lynch   Houston, TX4:41:33.00 191662   The Woodlands Cycling Club
11 Hamrick Selby   Covington, LA4:41:39.00 60440   Raising Cane's Racing
12 David Fluchel   San Antonio, TX4:41:43.00 189173   1st Community Bank/Joe's Pro Bikes
13 Michael Reade   Granbury, TX4:42:12.00 49894   Moritz Chevrolet Cycling
14 Dana Chamness   Houston, TX4:42:27.00 61039   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
15 David Starrett   Tyler, TX4:42:47.00 69322   Simpson's Fitness & Adventure Sports
16 Steve Covington (1 - Cat3)   Colleyville, TX4:43:13.00 177299   Team Bicycles Inc.
17 Mark Gardner   Austin, TX4:43:19.00 220766   Violet Crown Sports Assoc
18 James Quinn   Houston, TX4:43:24.00 99352   Southern Elite
19 Richard Hall   Austin, TX4:43:26.00 210488   Violet Crown Sports Assoc
20 Barry Klunder   Haslet, TX4:43:32.00 162941   Team Bicycles Inc.
21 Don MacNeil   Houston, TX4:43:46.00 207067   Southwest Cycling Club
22 Michael Haney   Austin, TX4:44:03.00 45425   Violet Crown Sports Assoc
23 Michael Woerner   Dallas, TX4:44:06.00 72215   Mirage
24 Dennis (Andy) Oliver (2 - Cat3)   Austin, TX4:44:16.00 204238   Team Hotel San Jose
25 Jordan Harrelson   Fort Worth, TX4:44:20.00 187474   Southern Elite
26 R Kim Wrinkle   Cedar Park, TX4:44:30.00 227579   Southwest Cycling Club
27 Tom Dunlap   Austin, TX4:46:14.00 48460   Peloton Racing Org/QUATTRO ASSI
28 Aron Seiken   Ft Worth, TX4:47:57.00 46634   Moritz Chevrolet Cycling
29 Kevin Burandt   The Woodlands, TX4:50:19.00 178577   The Woodlands Cycling Club
30 Oscar Gonzalez   San Antonio, TX4:53:00.00 170383   1st Community Bank/Joe's Pro Bikes
31 Jeff Agee   Houston, TX4:55:07.00 217805   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
32 Luis Torres   Houston, TX4:57:37.00 191663   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
33 Dan Lundeen   Houston, TX5:00:14.00 231659   Southwest Cycling Club
34 Norberto Valdes   The Woodlands, TX5:03:14.00 176030   The Woodlands Cycling Club
35 Steven Schoger   The Woodlands, TX5:13:18.00 231307   The Woodlands Cycling Club
36 Oscar Fimbres (1 - Cat5)   Bedford, TX5:18:38.00 220236   Team Bicycles Inc.

Men - Master - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Herb Feins   Houston, TX5:12:00.00 102797   Southwest Cycling Club
2 Lynn Cornett   Brownwood, TX5:13:40.00 55569   Violet Crown Sports Assoc
3 Eddie Jacobi   Lawton, OK5:14:09.00 43732   Unattached
4 John Roberts   Houston, TX5:14:34.00 231248   Violet Crown Sports Assoc
5 Mickey Allen   Midlothian, TX5:15:54.00 1426   Matrix Cycle Club
6 Joe French   Shreveport, LA5:17:01.00 95831   Team LaS'port
7 John Bandy (1 - Cat4)   Austin, TX5:19:25.00 2471   Violet Crown Sports Assoc
8 Wayne Alexander   Arlington, TX5:20:12.00 182696   Team Bicycles Inc.
9 John Collins   Austin, TX5:25:56.00 60926   Violet Crown Sports Assoc
10 Arthur Pacione   Bedford, TX5:44:49.00 146818   Team Bicycles Inc.

Men - Master - MR - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Skip Sparry   Plano, TX5:14:54.00 46768   Matrix Cycle Club
2 Dean Wilkinson   Dallas, TX5:21:16.00 150095   Unattached
3 Walter Sosnowski (1 - Cat5)   Dallas, TX5:41:14.00 134695   Matrix Cycle Club
4 Ernest McAfee   Richardson, TX7:21:25.00 134188   Matrix Cycle Club

Men - Junior - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Rasche   Cypress, TX2:40:21.00 221325   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
2 Jameson Tomlin   Sugar Land, TX2:40:55.00 218870   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
3 Madison Prado   Cedar Park, TX2:50:13.00 238933   Unattached
4 Redding Shelby   North Richland Hills, TX3:00:51.00 224826   Team Bicycles Inc.
5 megan baab   Euless Texas 3:27:56.00 240318   Team Bicycles Inc.
6 Natalie Bing   Katy, TX3:49:51.00 201181   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
7 Grahmm Smith   Pauls Valley, OK3:55:04.00 238789   Unattached

Men - Junior - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 carmi Schulman   Seattle, WA4:09:47.00 200292   Southern Elite
2 Benjamin Hernandez   4:10:36.00   
3 Andy Rafie   4:10:37.00   Ciclismo SA
4 John Bonewitz   Grapevine, TX4:12:17.00 232744   Moritz Chevrolet Cycling
5 Parker Craddock   Houston, TX4:15:26.00 194686   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
6 Ian Moir   Long Beach, CA4:16:42.00 218004   Major Motion
7 Alan Ting   Austin, TX4:20:05.00 202659   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
8 Henk Calderon   Bellaire, TX4:21:59.00 199154   Southern Elite
9 Gregory (Lawson) Craddock   Austin, TX4:24:19.00 194685   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
10 Ivan Mukasa   Euless, TX4:35:56.00 233987   Team Bicycles Inc.
11 Nik Hooks   4:44:41.00   Southern Elite
12 Adam Schumacher   North Richland Hills, TX4:47:09.00 233233   Team Bicycles Inc.
13 Derek Harward   North Richland Hills, TX4:47:17.00 225241   Team Bicycles Inc.
14 Blake Collier   Kempner, TX4:47:57.00 238774   Unattached
15 Ethan Bing   Katy, TX4:52:22.00 181459   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
16 Shelby Reynolds   Cypress, CA5:09:33.00 188007   Southern Elite
17 Sam Dobbin   Hurst, TX5:14:05.00 240984   Team Bicycles Inc.
18 Nathan Fleckenstein   Austin, TX5:14:43.00 222689   Team Hotel San Jose

Women - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Hannos (1 - Cat1)   Tyler, TX5:04:59.00 235831   Matrix Cycle Club
2 Elizabeth Allen   New Braunfels, TX5:05:40.00 201610   Team Joy Rides/Austin Flyers
3 Allyson Brandt (2 - Cat1)   Georgetown, TX5:08:48.00 204577   Team ConexTrain
4 Ellen Jantzen (1 - Cat2)   Hurst, TX5:09:47.00 55311   Colavita Racing Inc.
5 Laura Meichan   Cypress, TX5:14:31.00 204643   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
6 Audrey Carmical   Austin, TX5:23:06.00 209893   Team Joy Rides/Austin Flyers

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Malinda Michaud   Wichita Falls, TX5:25:05.00 218325   Wichita Falls Bicycling Club
2 Melissa Brown   Austin, TX5:27:30.00 201389   Team ConexTrain
3 Eileen Schaubert   Austin, TX5:38:41.00 220628   360 Cycleworks Inc
4 Michelle Hinds   Crawford, TX5:38:59.00 216451   360 Cycleworks Inc
5 Patti Summerall   Austin, TX5:39:43.00 207678   360 Cycleworks Inc

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly Wilson   Austin, TX5:23:02.00 148427   Team Joy Rides/Austin Flyers
2 Wendy McPeek   Austin, TX5:23:35.00 238653   Team Joy Rides/Austin Flyers
3 Tammy Thompson   Austin, TX5:23:47.00 239525   Team Joy Rides/Austin Flyers
4 Joyce Baysinger   Sugar Land, TX5:24:39.00 219901   Southwest Cycling Club
5 Christina Moore   Colorado Springs , CO5:25:40.00 232303   Oklahoma City Velo Club
6 Brenna Wozniak   5:27:24.00   
7 Monica Munsey   Rural Hall, NC5:30:13.00 225125   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
8 Tracy Christenson   Dallas, TX5:30:30.00 204645   Matrix Cycle Club
9 Stephanie Schlaack   Mckinney, TX5:44:50.00 169043   FCS Cycling Club
10 Jennifer Rennie   6:06:35.00   
11 Elizabeth Cloutier   Houston, TX6:23:40.00 194669   Southern Elite

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESpyBonk BreakerUSACDFSierra NevadaOSMOShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee