Race Results for
Fayetteville Stage Race
Fayetteville,, TX
(Event Information)
Road Race on 03/18/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Carlos Vargas (1 - Pro)   Kingwood, TX2:49:05.00 177122   Team Monex
2Nathan Rogut   Port Orange, FL2:49:34.00 58176   FCS Cycling Club
3Zach Fiocca   Austin, TX2:49:36.00 157225   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
4Ryan Roth   2:49:36.00   Peloton Racing Org.
5Kevin Nicol   Lafayette, CO2:49:36.00 46845   American Cycling Association
6Mathew Ankney   Tulsa, OK2:49:36.00 145867   Mercy Cycling Team
7Robert Kane   San Antonio, TX2:49:36.00 104842   SemCustomPaint.com
8Henry Skowronek   Flower Mound, TX2:49:36.00 200360   Matrix Cycle Club
9Rory McAdams   Tyler, TX2:49:36.00 59761   Matrix Cycle Club
10Sam Childs   Austin, TX2:49:36.00 6779   Matrix Cycle Club
11David Wenger   Austin, TX2:49:36.00 89282   Team Hotel San Jose
12Bain Foote   Madison, MS2:49:36.00 189143   Herring Gas Cycling
13Kevin Kremke   Houston, TX2:49:36.00 42330   Bike Barn (Texas)
14John Minturn   Philadelphia, PA2:49:36.00 179015   Unattached
15Scott Veggeberg   Austin, TX2:49:36.00 188306   FCS Cycling Club
16Ronald Huijsman   Houston, TX2:49:36.00 166358   Bike Barn (Texas)
17C Bryan Bunch   Austin, TX2:49:36.00 5432   Herring Gas Cycling
18Chad Cagle   Tulsa, OK2:49:36.00 141654   Mercy Cycling Team
19Eric Obergfell (1 - Cat1)   Bellevue, NE2:49:36.00 79482   SemCustomPaint.com
20Timothy Regan   River Ridge, LA2:49:36.00 166133   Herring Gas Cycling
21William Ross   Austin, TX2:49:36.00 40280   Team Hotel San Jose
22John Reed   Allen, TX2:49:36.00 29577   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
23George Howard-Heretakis (1 - Cat2)   Austin, TX2:49:36.00 166689   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
24Scott Kasin   Carbondale, CO2:49:36.00 115958   Matrix Cycle Club
25Max Miley   Allen, TX2:49:36.00 24324   Matrix Cycle Club
26John Taylor   San Antonio, TX2:49:36.00 139362   BSK LAW/bikeworld.com
27J Carl Grant Williams (2 - Cat2)   Austin, TX2:49:36.00 176776   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
28Michael Brown   Dallas, TX2:49:36.00 60849   Matrix Cycle Club
29John Bratton   Corpus Christi, TX2:49:36.00 75060   Texas Lone Star Racing
30Jaime Arrieta   New Braunfels, TX2:49:36.00 162167   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
31Barry Lee   Boulder, CO2:49:36.00 85255   Team Hotel San Jose
32Phil Cortes   2:49:36.00   Louis Garneau
33Andrew Willis   Austin, TX2:49:36.00 60806   Team Hotel San Jose
34James Corletta (2 - Cat1)   San Antonio, TX2:49:36.00 105280   Peloton Racing Org.
35Sol Ethan Frost   Austin, TX2:49:36.00 165768   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
36Mat Stephens   Dallas, TX2:49:36.00 178970   Mercy Cycling Team
37Ryan Fiddler   Stillwater, OK2:49:36.00 202325   Mercy Cycling Team
38Damon RW Wiseman   Lubbock, TX2:49:36.00 17072   Permian Basin Bicycle Assoc
39Doug Greek   Springfield, MO2:49:36.00 138155   Mercy Cycling Team
40Jarred Gilker   New York, NY2:49:36.00 223164   Mercy Cycling Team
41Brian Dziewa   Saint Louis, MO2:49:36.00 126190   Mercy Cycling Team
42Adam Biwan   Wichita Falls, TX2:49:36.00 174122   PCW Cycling Inc.
43Chris Alexander   Austin, TX2:49:36.00 48269   Herring Gas Cycling
44Eddie Swedlund   Austin, TX2:49:36.00 205401   Matrix Cycle Club
45Nathan Miller   Austin, TX2:49:36.00 155048   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
46David Bradfield   Ft Worth, TX2:49:36.00 167036   Colonel's Army (Bicycles)
47Troy Dunton   Houston Tx2:49:36.00 155928   FCS Cycling Club
48Karl Kupecz   Austin, TX2:49:36.00 215061   Velossimo Racing
49Adam Gaubert   Durango, CO2:49:36.00 219159   Velossimo Racing
50Frank Breure (3 - Cat1)   Lafayette, LA2:49:36.00 190724   Amateur Cycling Club of Memphis
51Steven Wheeler   Austin, TX2:49:36.00 152962   Team Hotel San Jose
52Brandon Cowart   Tulsa, OK2:49:36.00 7964   Bike Barn (Texas)
53William McRae   Austin, TX3:05:08.00 23829   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
54Brian Wyrick   Mesquite, TX3:05:08.00 155803   Wichita Falls Bicycling Club
55Bryan Goins   Wichita Falls, TX3:05:08.00 177753   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
56David Golden   Austin, TX3:05:12.00 13532   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
57Phil Wikoff   Austin, TX3:05:12.00 117896   Team Hotel San Jose
58Bruce Allen   Erie, CO3:05:12.00 118467   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
59Justin Jackson   Fayetteville, AR3:05:12.00 193961   Matrix Cycle Club
60Keith McCollum   Houston, TX3:06:02.00 51905   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
61Eric Warnsman   Round Rock, TX3:08:37.00 73879   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
62Christopher Powers   Flower Mound, TX3:38:37.00 63195   Matrix Cycle Club
63Anuthee Huffstetter   Austin Tx3:55:13.00 159143   FCS Cycling Club

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jaroslav Kalous   3:02:40.00   RC PFEIL HOF
2Gordon Wilkinson   The Woodlands, TX3:02:42.00 76681   The Woodlands Cycling Club
3Kolt Bates   Bedford, TX3:02:42.00 194640   Moritz Chevrolet Cycling
4Thomas Kubicek   Friendswood, TX3:02:45.00 202263   Team Tilson Homes
5Sten Schmidt   The Woodlands, TX3:02:45.00 217846   The Woodlands Cycling Club
6Jimmy Clarke   Cypress, TX3:02:45.00 202026   Team Tilson Homes
7Farangmeher Ghadiali   Basking Ridge, NJ3:02:45.00 195843   Mirage
8Kyle Peterek   Houston, TX3:02:45.00 229536   Unattached
9Loren Dodson   Austin, TX3:02:45.00 222625   Velossimo Racing
10Ricky May   Katy, TX3:02:45.00 207126   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
11Shane Densmore   Denton, TX3:02:45.00 219335   FCS Cycling Club
12Kenneth Munson   Plano, TX3:02:45.00 62762   Velossimo Racing
13Tom Shriver   Stillwater, OK3:02:45.00 217766   Tulsa Wheelmen
14Travis Burandt   Austin, TX3:02:45.00 189171   The Woodlands Cycling Club
15Chris Lowry   League City, TX3:02:45.00 211096   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
16Bradley Gunter   Houston, TX3:02:45.00 176292   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
17Mark Pride   Austin, TX3:02:45.00 218916   Team Hotel San Jose
18John Trujillo   Austin, TX3:02:45.00 225639   Velossimo Racing
19Troy Owens   Flower Mound, TX3:02:45.00 188534   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
20Alex Schneider   Tulsa, OK3:02:45.00 193323   Team Power Train
21George Annillo   Arlington, TX3:02:45.00 214385   Team Bicycles Inc.
22Francis Hamre   Wichita Falls, TX3:02:45.00 220341   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
23Mark Rawlings   Dallas, TX3:02:45.00 199996   Colavita Racing Inc.
24Patrick Craine   Fort Worth, TX3:02:45.00 219393   Moritz Chevrolet Cycling
25Erick Benz   Austin, TX3:02:45.00 216513   REI Austin Cycling Team
26Douglas Harwell   Houston, TX3:02:45.00 122902   Bike Barn Racing Team
27B Scott Eager   North Richland, TX3:02:45.00 207677   Moritz Chevrolet Cycling
28Eric Anderson   Wylie, TX3:02:45.00 209662   Plano Athletic Cycling Club/PACC
29Dylan Jason   Port Allen, LA3:02:45.00 197190   Southern Elite
30James Mitchell   Broken Arrow, OK3:02:45.00 221496   Team Power Train
31Freddy Brito   San Antonio, TX3:02:45.00 164033   Texas Lone Star Racing
32Brian Bordovsky   Arlington, TX3:02:45.00 167678   Team Bicycles Inc.
33Jeromie Payne   Leander, TX3:02:45.00 173567   REI Austin Cycling Team
34Matt Sauls   Mckinney, TX3:02:45.00 199314   Colavita Racing Inc.
35Jeremey Thomson   Manvel, TX3:02:45.00 195484   Team Tilson Homes
36John McAllister   Fort Worth, TX3:02:45.00 206241   Texas Lone Star Racing
37Stephen Brandt   Anytwn, TX3:02:45.00 220326   Unattached
38Christopher Case   Boulder, CO3:02:45.00 103284   U of Texas Cycling Club
39Brooks Branham   New Orleans, LA3:02:45.00 203790   Adam's Bicycle World
40Stephen Borski   Mckinney, TX3:02:45.00 55866   Velossimo Racing
41Richard Bonner   Austin, TX3:02:45.00 194228   REI Austin Cycling Team
42Matthew Beeter   Boise, ID3:02:45.00 53049   Unattached
43Corey Meeks   Houston, TX3:02:45.00 195193   Colavita Racing Inc.
44Frank Karbarz   Houston, TX3:02:45.00 70407   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
45Jerold Simon   3:02:45.00   Raising Cane Race Team
46Damen Sistrunk   Houston, TX3:04:44.00 32833   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
47Jack Cartwright   Austin, TX3:04:47.00 82824   Unattached
48Michael Miles   Tuscaloosa, AL3:05:37.00 200538   Moritz Chevrolet Cycling
49Leland Rusk   Austin, TX3:05:58.00 113100   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
50Norman Stapleton   Dallas, TX3:06:01.00 204477   Velossimo Racing
51Freddy Brito   San Antonio, TX3:06:16.00 164033   Texas Lone Star Racing
52Jon Landes   Castle Rock, CO3:06:37.00 202301   Colavita Racing Inc.
53Brian Bluemle   Colorado Springs, CO3:28:22.00 128937   Ciclismo SA
54Tracie Akerhielm   Denton, TX3:28:22.00 228874   FCS Cycling Club
55Marcus de la Fuente   Plano, TX3:28:22.00 192585   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
56Jackson Salling   Austin, TX3:28:22.00 188719   TLSR/Michelob Ultra
57Shannon Koch   New Smyrna Beach, FL3:28:22.00 175271   FCS Cycling Club
58Kyle Russell   Dallas, TX3:40:56.00 173513   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
59Lance Daugherty   Dallas, TX3:40:56.00 180675   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
60Bert Cross   Humble, TX3:53:40.00 203134   Southern Elite

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Felix Guardado   Katy, TX2:02:19.00 228673   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
3Collin Davis   Euless, TX2:03:05.00 225276   SFA Cycling Team
4Yanos Saravanos   Houston, TX2:03:15.00 222637   UNT Cycling CLub
5Jose Hernandez   2:03:17.00   Great American Travel
6Matt Moore   Austin, TX2:03:17.00 213505   Team Hotel San Jose
7Matt McCullough   Round Rock, TX2:03:17.00 60026   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
8Daniel Valaperta   San Marcos, TX2:03:17.00 221367   Texas State University -San Marcos
9Ryan Dionne   Houston, TX2:03:17.00 187951   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
10Thacker Reeves   Tyler, TX2:03:17.00 240130   Unattached
11Manuel Samaniego   Austin, TX2:03:17.00 93188   Simpson's Fitness & Adventure Sports
12Gustav Delany   Highland Village, TX2:03:17.00 218642   FCS Cycling Club
13Chris Kutach   Dallas, TX2:03:17.00 219631   Mirage
14Chris Moore   Roanoke, TX2:03:17.00 214351   Team Bicycles Inc.
15Mark Moeller   Austin, TX2:03:17.00 196749   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
16Jerry Roush   Richardson, TX2:03:17.00 141318   Plano Athletic Cycling Club/PACC
17David Anschutz   Allen, TX2:03:17.00 59834   Matrix Cycle Club
18Kevin Schaefer   Austin, TX2:03:17.00 216157   Team Hotel San Jose
19Fred Smitham   Dallas, TX2:03:17.00 221031   Matrix Cycle Club
20Colt Trant   Seguin, TX2:03:17.00 223670   Camino Real Cycling Team
21Frank Everly   Las Colinas, TX2:03:17.00 217774   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
22Bruce Edge   Cedar Park, TX2:03:17.00 113082   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
23David Swartwout   Houston, TX2:03:17.00 61410   Ambush Racing
24Sherman Watters   Bryan, TX2:03:17.00 217653   Texas A & M Cycling Team
25Jason Bentley   League City, TX2:03:17.00 68011   Team Tilson Homes
26Bradford Weddell   Duncanville, TX2:03:17.00 213559   Mirage
27James Nisbet   Lubbock, TX2:03:17.00 223456   Permian Basin Bicycle Assoc
28Dean Blackwood   Austin, TX2:03:17.00 240771   Unattached
29Eric Kuhl   Denver, CO2:03:41.00 225710   Southern Elite
30Oscar Romero   Houston, TX2:05:39.00 192612   Team Tilson Homes
31Gregory Brown   Canton, TX2:07:12.00 144422   FCS Cycling Club
32Bryan Wadie   Lewisville, TX2:07:12.00 185250   Unattached
33Doug Baysinger   Sugar Land, TX2:07:40.00 204536   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
34Shawn Harris   Tomball, TX2:10:17.00 220914   The Woodlands Cycling Club
35William Goldapp   Austin, TX2:13:52.00 205674   Team Tilson Homes
36Brian Trotter   Austin, TX2:14:06.00 42316   Unattached
37Nicholas Nichols   Chattanooga Tn2:15:27.00 224641   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
38Nathan Lesniewski   Chandler, TX2:15:27.00 178648   Simpson's Fitness & Adventure Sports
39Ryan Martin   Austin, TX2:15:27.00 209094   Team Hotel San Jose
40Michael Rodriguez   Fort Worth, TX2:15:27.00 68952   Simpson's Fitness & Adventure Sports
41Luis Gonzalez   Houston, TX2:18:22.00 172879   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport

Men - Cat 4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dale Hubregs   Southlake, TX2:05:31.00 223682   Team Bicycles Inc.
2Gregory Phillips   Trophy Club, TX2:05:33.00 229719   Colavita Racing Inc.
3Michiel Espach   San Antonio, TX2:06:44.00 222888   Ciclismo SA
4Jimmie Vaughan   Fredericksburg, TX2:06:44.00 203868   Colavita Racing Inc.
5Quentin Dyson   Katy, TX2:06:44.00 217517   Southern Elite
6Gregory Kagay   Fredericksburg, TX2:06:44.00 170728   Colavita Racing Inc.
7Rich Schmidt   Pearland, TX2:06:50.00 231161   Unattached
8Lance Cizek   Bellaire, TX2:08:21.00 189834   Southwest Cycling Club
9Jim Waner   Odessa, TX2:08:37.00 214958   Permian Basin Bicycle Assoc
10Ruben Holguin   2:09:38.00 143416   Permian Basin Bicycle Assoc
11Jeffery Carpenter   Boerne, TX2:09:44.00 56334   Colavita Racing Inc.
12Jeff Capps   Katy, TX2:09:46.00 55074   Southern Elite
13Alisdair Craig   Fairfax, VA2:09:46.00 238553   Unattached
14Michael Moloney   Katy, TX2:09:46.00 207188   Southern Elite
15Rod Burgett   Shallowater, TX2:09:46.00 219770   Chaparral Cycling Club
16Scott Demel   Brooklyn, NY2:09:46.00 195529   Century Road Club Association
17David Felsing   San Antonio, TX2:09:46.00 220873   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
18Joel Schaubert   Austin, TX2:09:46.00 204862   360 Cycleworks Inc
19Alex Pincus   Pearland, TX2:09:46.00 235065   Unattached
20Albert Gulledge (1 - Cat4)   Pearland, TX2:09:46.00 202042   Southern Elite
21Cody Miller   Lubbock, TX2:09:46.00 210168   Chaparral Cycling Club
22Scott Maples   Lubbock, TX2:09:46.00 214881   Chaparral Cycling Club
23Mike Cooper   Katy, TX2:09:51.00 236882   Southern Elite
24Davis Tucker   Austin, TX2:09:55.00 198066   Unattached
25Erick Rivas   Kemah, TX2:14:46.00 233692   Bike Barn (Texas)
26Christopher Peterson (1 - Cat5)   Lufkin, TX2:14:50.00 211164   Angelina Bicycle Club
27Robert Salter   Seabrook, TX2:14:50.00 231095   
28Glen Garlington   Burleson, TX2:14:50.00 201284   Colavita Racing Inc.
29Thomas Carter   San Antonio, TX2:14:50.00 220200   Unattached
30Tim Claire   Midland, TX2:14:50.00 203967   Permian Basin Bicycle Assoc
31Thomas Hyak (2 - Cat5)   Victoria, TX2:14:56.00 220930   Unattached
32Christopher Newman (2 - Cat4)   Houston, TX2:16:48.00 197490   Southern Elite
33Nareg Basmadjian   Carrollton, TX2:18:27.00 221908   Matrix Cycle Club
34Richard Ballou   Dallas, TX2:18:27.00 89523   Matrix Cycle Club
35James Ruberti   Houston, TX2:18:27.00 221219   Southern Elite
36Darrin Guitreau   Frisco, TX2:18:39.00 209983   Matrix Cycle Club
37Sean Gore   Katy, TX2:19:10.00 207124   Southern Elite
38Jorge Alvarado   Point Venture, TX2:20:51.00 186672   Violet Crown Sports Assoc
39gale beatty   Snyder, OK2:31:04.00 240083   Unattached
40Bruce Lantry   San Antonio, TX2:59:25.00 240745   Unattached

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Darwin Darr   Jacksonville, TX2:09:33.00 227578   Simpson's Fitness & Adventure Sports
2John-Matthew Hattaway   Austin, TX2:09:33.00 202613   Team Internet
3Scott Simmons   Cleburne, TX2:09:33.00 231733   VCRC Factory Racing Club
4James Dykes   Keller, TX2:09:33.00 236891   Team Bicycles Inc.
5Haritz Lizarazu   2:09:33.00   
6Dylan Byrd   2:09:33.00   
7Lane Wimberley   Austin, TX2:09:33.00 221806   REI Austin Cycling Team
8John Hatlelid   Boulder, CO2:09:33.00 233283   U of Texas Cycling Club
9Eric Gaensehals   Peoria, AZ2:09:33.00 232455   Team LaS'port
10Brian Dickerson   Grand Prairie, TX2:09:33.00 193935   Unattached
11Jeff DeLaVega   Duncanville, TX2:09:33.00 241182   Unattached
12Stuart Gregory   Houston, TX2:09:33.00 233857   The Woodlands Cycling Club
13Jason Farrar   Austin, TX2:09:33.00 235043   360 Cycleworks Inc
14Rodney Monsees   Austin, TX2:09:33.00 238222   REI Austin Cycling Team
15Steven Guzman   Austin, TX2:09:33.00 235059   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
16Justin Hein   2:09:33.00   
17Paul Janko   2:09:33.00   
18Israel Gonzalez   San Antonio, TX2:09:33.00 220720   Texas Lone Star Racing
19David Mellor   Sugar Land, TX2:09:33.00 211710   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
20Richie Howell   Austin, TX2:09:33.00 219777   Unattached
21Thomas McArdle   Austin, TX2:09:47.00 242285   Unattached
22Eric Solberg   Spring, TX2:11:16.00 235844   The Woodlands Cycling Club
23Jerry Murphy   Keller, TX2:11:32.00 191491   Team Bicycles Inc.
24Conrad Bell   Flint, TX2:11:39.00 221659   Simpson's Fitness & Adventure Sports
26Ronald Jackson   Simonton, TX2:11:54.00 239141   Unattached
27Kirk Stackle   Austin, TX2:12:19.00 224560   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
28Philip Miller   Plum, TX2:14:12.00 174360   Unattached
29William Pieratt   La Grange, TX2:15:40.00 228787   International Christian Cycling Club
30Dave Cothran   Austin, TX2:16:26.00 237716   Unattached
31Scott Thompson   Katy, TX2:16:48.00 240774   Unattached
32Lemmie White   Fort Worth, TX2:19:57.00 218844   Team Bicycles Inc.
33Rick Devero   Grapevine, TX2:19:58.00 227542   Team Bicycles Inc.
34Bryan Leuenberger   Austin, TX2:20:23.00 221765   Team Hotel San Jose
35Brannon Potts   Cleburne, TX2:20:51.00 231752   Broken Films Racing
36Sindre Soerensen   2:21:11.00   
37Duane Nagel   Lakewood, CO2:21:11.00 231609   Ciclismo SA
38Vinh Nguyen   Dallas, TX2:28:21.00 225223   Matrix Cycle Club
39Scott Rennie   2:29:27.00   
40Tyler Matthies   Grand Prairie, TX2:37:55.00 240789   Unattached
41Clint Crawford   Bullard, TX2:37:55.00 227933   Simpson's Fitness & Adventure Sports
42Jonathan Towne   North Richland Hills, TX2:38:32.00 227339   Team Bicycles Inc.
43John Gearhart   North Richland Hills, TX3:08:49.00 228615   Team Bicycles Inc.

Men - Master - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Thomas Bain   San Antonio, TX3:02:07.00 45045   Geri Atrix
2Phillip Sladek   Dallas, TX3:02:07.00 112803   Geri Atrix
3Richmond Frasier   Boerne, TX3:03:09.00 58520   1st Community Bank/Joe's Pro Bikes
4Jorge Merle   Garland, TX3:08:57.00 24084   Dallas Racing
5Russell Motz   Colleyville, TX3:08:57.00 213679   Solar Eclipse
7Kelly Brown   Midland, TX3:08:57.00 126012   Colavita Racing Inc.
8Gregory Tall   Webster, NY3:08:57.00 65940   Mirage
9Peter Stricker   Dallas, TX3:08:57.00 204554   Dallas Racing
10Michael Springborn   San Antonio, TX3:08:57.00 40683   Solar Eclipse
11John Woodson   Angel Fire, NM3:08:57.00 187822   Colavita Racing Inc.
12John Eder   Dallas, TX3:08:57.00 176076   Mirage
13Gregg Ueckert   Austin, TX3:08:57.00 61918   Team Six
14Michael Olstad   San Marcos, TX3:08:57.00 45755   Geri Atrix
15Patrick McGrath   Spring Branch, TX3:08:57.00 23500   1st Community Bank/Joe's Pro Bikes
16Frank Kurzawa   Austin, TX3:08:57.00 66479   Violet Crown Sports Assoc
17Robert McGhee   Austin, TX3:08:57.00 23465   Unattached
18Russ Walker   Hallsville, TX3:08:57.00 68194   Team LaS'port
19Karl Haussmann   Austin, TX3:08:57.00 177359   Team Six
20James Schroeter   Longmont, CO3:08:57.00 31808   1st Community Bank/Joe's Pro Bikes
21Craig Malloy   Austin, TX3:08:57.00 168611   Team Six
22Brian Handal   Houston, TX3:09:20.00 52930   Unattached
23Jimmy Olsen   Dallas, TX3:10:13.00 49022   Dallas Racing
24Matthew Douglass   Denton, TX3:14:14.00 125283   FCS Cycling Club
25Marco Chalaby   San Antonio, TX3:14:14.00 168408   
26Jack Avigael   San Antonio, TX3:14:14.00 49297   Laredo Cycling Club
27Dan Dandrea   Lantana, TX3:14:14.00 190239   Colavita Racing Inc.
28Jeffrey Hager   Austin, TX3:20:33.00 147252   Team Six
29Ted Nitka   Austin, TX3:24:47.00 82715   Team Six
30Mike Canfield (1 - Cat2)   Nacogdoches, TX3:34:13.00 82943   Ambush Racing

Men - Master - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Steve Wallentine   Plano, TX2:08:27.00 183257   Matrix Cycle Club
2Todd Liebl   The Woodlands, TX2:08:27.00 61700   The Woodlands Cycling Club
3Ed Scardaville   Bellaire, TX2:08:27.00 200568   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
4William Allen   College Station, TX2:09:14.00 46371   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
5L Scott Porter   Flower Mound, TX2:09:14.00 28463   Matrix Cycle Club
6Daniel Joder   Boulder, CO2:09:14.00 17847   1st Community Bank/Joe's Pro Bikes
7Stephen Norris   Fort Worth, TX2:09:14.00 204825   Broken Films Racing
8Graeme Mardon   Houston, TX2:09:18.00 46383   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
9Timothy Arnold   Los Ranchos, NM2:09:21.00 191657   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
10James Quinn   Houston, TX2:10:19.00 99352   Southern Elite
11David Fluchel   San Antonio, TX2:10:19.00 189173   1st Community Bank/Joe's Pro Bikes
12Steve Covington (1 - Cat3)   Colleyville, TX2:10:19.00 177299   Team Bicycles Inc.
13Jeff Agee   Houston, TX2:10:19.00 217805   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
14Hamrick Selby   Covington, LA2:10:19.00 60440   Raising Cane's Racing
15Barry Klunder   Haslet, TX2:10:19.00 162941   Team Bicycles Inc.
16Tom Dunlap   Austin, TX2:10:19.00 48460   Peloton Racing Org.
17Kevin Lynch   Houston, TX2:10:19.00 191662   The Woodlands Cycling Club
18Richard Hall   Austin, TX2:10:19.00 210488   Violet Crown Sports Assoc
19Dan Lundeen   Houston, TX2:10:19.00 231659   Southwest Cycling Club
20Michael Woerner   Dallas, TX2:10:19.00 72215   Mirage
21Dana Chamness   Houston, TX2:10:19.00 61039   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
22Michael Haney   Austin, TX2:10:19.00 45425   Violet Crown Sports Assoc
23Jordan Harrelson   Fort Worth, TX2:10:19.00 187474   Southern Elite
24Mark Gardner   Austin, TX2:10:19.00 220766   Unattached
25Dennis (Andy) Oliver (2 - Cat3)   Austin, TX2:10:19.00 204238   Team Hotel San Jose
26David Starrett   Tyler, TX2:10:19.00 69322   Simpson's Fitness & Adventure Sports
27Michael Reade   Granbury, TX2:10:19.00 49894   Moritz Chevrolet Cycling
28Aron Seiken   Ft Worth, TX2:10:19.00 46634   Moritz Chevrolet Cycling
29Jim May   Plano, TX2:10:37.00 191145   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
30R Kim Wrinkle   Cedar Park, TX2:10:42.00 227579   Southwest Cycling Club
31Don MacNeil   Houston, TX2:11:47.00 207067   Southwest Cycling Club
32Steven Schoger   The Woodlands, TX2:12:53.00 231307   The Woodlands Cycling Club
33Norberto Valdes   The Woodlands, TX2:12:57.00 176030   The Woodlands Cycling Club
34David Wolfe   Austin, TX2:12:59.00 38782   Violet Crown Sports Assoc
35Luis Torres   Houston, TX2:15:07.00 191663   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
36Daniel Jason (1 - Cat4)   Port Allen, LA2:16:05.00 197191   Southern Elite
37Oscar Gonzalez   San Antonio, TX2:19:30.00 170383   1st Community Bank/Joe's Pro Bikes
38Kevin Burandt   The Woodlands, TX2:19:30.00 178577   The Woodlands Cycling Club
39Thomas Linehan   Austin, TX2:25:22.00 175556   Violet Crown Sports Assoc
40David Adams   Dallas, TX2:26:39.00 118828   Matrix Cycle Club
41Oscar Fimbres (1 - Cat5)   Bedford, TX2:26:41.00 220236   Team Bicycles Inc.
42Jim Byrd   Plano, TX2:30:53.00 168658   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
43Phillip Misek   Bulverde, TX2:37:51.00 174640   Unattached

Men - Master - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Herb Feins   Houston, TX2:23:02.00 102797   Southwest Cycling Club
2Eddie Jacobi   Lawton, OK2:23:07.00 43732   Unattached
3Lynn Cornett   Brownwood, TX2:23:12.00 55569   Violet Crown Sports Assoc
4John Roberts   Houston, TX2:23:25.00 231248   Violet Crown Sports Assoc
5Joe French   Shreveport, LA2:25:25.00 95831   Team LaS'port
6Mickey Allen   2:25:27.00   Matrix Cycle Club
7John Bandy (1 - Cat4)   Austin, TX2:25:51.00 2471   Violet Crown Sports Assoc
8Wayne Alexander   Arlington, TX2:29:10.00 182696   Team Bicycles Inc.
9John Collins   Austin, TX2:34:38.00 60926   Violet Crown Sports Assoc
10Arthur Pacione   Bedford, TX2:41:18.00 146818   Team Bicycles Inc.

Men - Master - MR - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Skip Sparry   Plano, TX2:23:04.00 46768   Matrix Cycle Club
2Dean Wilkinson   Dallas, TX2:27:19.00 150095   Unattached
3Walter Sosnowski (1 - Cat5)   Dallas, TX2:45:26.00 134695   Matrix Cycle Club
4Ernest McAfee   Richardson, TX3:08:28.00 134188   Matrix Cycle Club

Men - Junior - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jameson Tomlin   Sugar Land, TX1:22:12.00 218870   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
2Eric Rasche   Cypress, TX1:22:20.00 221325   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
3Madison Prado   Cedar Park, TX1:25:38.00 238933   Unattached
4Redding Shelby   North Richland Hills, TX1:27:20.00 224826   Team Bicycles Inc.
5megan baab   Euless Texas 1:46:44.00 240318   Team Bicycles Inc.
6Natalie Bing   Katy, TX1:57:40.00 201181   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
7Grahmm Smith   Pauls Valley, OK2:22:22.00 238789   Unattached

Men - Junior - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1carmi Schulman   Seattle, WA2:09:42.00 200292   Southern Elite
2Benjamin Hernandez   2:09:42.00   Great American Travel
3Andy Rafie   2:09:51.00   Ciclismo SA
4Ian Moir   Long Beach, CA2:11:33.00 218004   Major Motion Cycling Club
5John Bonewitz   Grapevine, TX2:13:36.00 232744   Moritz Chevrolet Cycling
6Parker Craddock   Houston, TX2:17:59.00 194686   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
7Alan Ting   Austin, TX2:22:20.00 202659   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
8Gregory (Lawson) Craddock   Austin, TX2:22:20.00 194685   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
9Henk Calderon   Bellaire, TX2:24:02.00 199154   Southern Elite
10Nik Hooks   2:32:02.00   
11Derek Harward   North Richland Hills, TX2:32:07.00 225241   Team Bicycles Inc.
12Adam Schumacher   North Richland Hills, TX2:35:12.00 233233   Team Bicycles Inc.
13Blake Collier   Kempner, TX2:35:12.00 238774   Unattached
14Ruben Trevino   North Richland, TX2:35:12.00 232828   Team Bicycles Inc.
15Ivan Mukasa   Euless, TX2:36:06.00 233987   Team Bicycles Inc.
16Ethan Bing   Katy, TX2:41:16.00 181459   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
17Sam Dobbin   Hurst, TX2:50:08.00 240984   Team Bicycles Inc.
18Nathan Fleckenstein   Austin, TX2:52:01.00 222689   Team Hotel San Jose
19Shelby Reynolds   Cypress, CA2:52:01.00 188007   Southern Elite
20Branden Wolfe   Kingwood, TX2:55:16.00 237737   The Woodlands Cycling Club
21Cristin Walker   Houston, TX3:11:18.00 170360   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome

Women - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrea Hannos (1 - Cat1)   Tyler, TX2:19:54.00 235831   Matrix Cycle Club
2Allyson Brandt (2 - Cat1)   Georgetown, TX2:19:55.00 204577   Team ConexTrain
3Elizabeth Allen   New Braunfels, TX2:19:57.00 201610   Team Joy Rides/Austin Flyers
4Laura Meichan   Cypress, TX2:19:59.00 204643   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
5Ellen Jantzen (1 - Cat2)   Hurst, TX2:20:02.00 55311   Colavita Racing Inc.
6Audrey Carmical   Austin, TX2:27:10.00 209893   Team Joy Rides/Austin Flyers

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Malinda Michaud   Wichita Falls, TX2:25:55.00 218325   Wichita Falls Bicycling Club
2Eileen Schaubert   Austin, TX2:28:38.00 220628   360 Cycleworks Inc
3Melissa Brown   Austin, TX2:28:38.00 201389   Team ConexTrain
4Patti Summerall   Austin, TX2:29:33.00 207678   360 Cycleworks Inc
5Michelle Hinds   Crawford, TX2:29:33.00 216451   360 Cycleworks Inc
6Ann Marie Love   Fort Worth, TX2:40:58.00 21658   Matrix Cycle Club

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kimberly Wilson   Austin, TX2:21:48.00 148427   Team Joy Rides/Austin Flyers
2Tammy Thompson   Austin, TX2:22:18.00 239525   Team Joy Rides/Austin Flyers
3Christina Moore   Colorado Springs , CO2:22:20.00 232303   Oklahoma City Velo Club
4Wendy McPeek   Austin, TX2:22:20.00 238653   Team Joy Rides/Austin Flyers
5Joyce Baysinger   Sugar Land, TX2:22:23.00 219901   Southwest Cycling Club
6Tracy Christenson   Dallas, TX2:22:23.00 204645   Matrix Cycle Club
7Brigitte Jordan   Dallas, TX2:22:26.00 186365   Colavita Racing Inc.
8Eve Nelson   Spokane, WA2:22:38.00 241036   Emde Sports
9Monica Munsey   Rural Hall, NC2:24:12.00 225125   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
10Brenna Wozniak   2:24:28.00   
11Stephanie Schlaack   Mckinney, TX2:33:56.00 169043   FCS Cycling Club
12Erin O'Neil   Huntsville, TX2:34:25.00 230540   The Woodlands Cycling Club
13Jennifer Rennie   2:42:54.00   
14Jennifer Blum   Dallas, TX2:44:46.00 241121   Mirage
15Tracy Hibnew   2:58:37.00   
16Elizabeth Cloutier   Houston, TX3:01:24.00 194669   Southern Elite

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoSierra NevadaSpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee