Race Results for
Hotter'N Hell Hundred
Wichita Falls, TX
(Event Information)
Criterium on 08/27/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edgar Ibarra   Mesquite, TX 143756   
2 Steven Wheeler   Austin, TX 152962   
3 Rory McAdams   Tyler, TX 59761   
4 Nathan Rogut   Tampa, FL 58176   
5 Nicklaus Kiernan   Euless, TX 95282   
6 Phil Wikoff   Austin, TX 117896   
7 Bryan Fawley   Denton, TX 198394   
8 Steen Rose   Allen, TX 120807   
9 Jason MacAn      
10 Scott Veggeberg   Austin, TX 188306   
11 Andrew Dahlheim   Dallas, TX 188572   
12 Justin Jackson   Fayetteville, AR 193961   
13 Max Miley   Allen, TX 24324   
14 Shaun Bonavita   Dallas, TX 4168   
15 Adam Biwan   Wichita Falls, TX 174122   
16 Les Akins   Wichita Falls, TX 142150   
17 Troy Dunton   Houston Tx 155928   
18 Chris Aarhus   San Antonio, TX 1003   
19 Jimmy Olsen   Dallas, TX 49022   
20 Leo Frayre   Dallas, TX 184301   
21 Kip Spaude   Watertown, WI 199775   
22 Brian Wyrick   Mesquite, TX 155803   
23 Ryan Heydenrych   Pittsburg, KS 193798   
24 Barry Lee   Nederland, CO 85255   
25 John Minturn   Philadelphia, PA 179015   
26 Bryan Goins   Wichita Falls, TX 177753   
27 Andrew Willis   Austin, TX 60806   
28 Jaime Gandara   El Paso, TX 130311   
29 Andrew Malcom   Bartlesville, OK 51206   
30 Warney Crosby   Dallas 69378   
31 Shane Densmore   Denton, TX 219335   
32 Andrew Armstrong   Dallas, TX 187559   
33 Stefan Rothe      
34 Jarred Gilker   New York, NY 223164   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Glanger   Dallas, TX 214045   
2 Erick Benz   Austin, TX 216513   
3 Shaun Dean   Austin, TX 220437   
4 Dan Madru   Austin, TX 445   
5 Kevin Porter   Houston, TX 49574   
6 Vasanth Coorg   Phoenix, AZ 215254   
7 Thacker Reeves   Tyler, TX 240130   
8 John Trujillo   Austin, TX 225639   
9 Clay Hobson   Richardson, TX 199977   
10 Fred Smitham   Dallas, TX 221031   
11 William Snodgrass   Dallas, TX 232735   
12 Francis Hamre   Wichita Falls, TX 220341   
13 Benjamin Silk   Broken Arrow, OK 164011   
14 Armando Sanchez   Olathe, KS 196102   
15 Joseph Schmalz   Lawrence, KS 197714   
16 Thomas Marrs   Edmond, OK 228823   
17 Alan Good   Stillwater, OK 13637   
18 Christian Helmig   Highland Village, TX 245316   
19 Brian Bluemle   Colorado Springs, CO 128937   
20 Matt Sauls   Mckinney, TX 199314   
21 George Chapman   Arlington, TX 185090   
22 James Lawrence   Edmond, OK 148318   
23 Christian Helmig   Highland Village, TX 245316   
24 Charles Long   Edmond, OK 21513   
25 Mario Arroyave   Waxahachie, TX 224500   
26 Nathan Leigh   Tulsa, OK 84431   
27 Stephen Brandt   Anytwn, TX 220326   
28 Kirk Winters   Colorado Springs, CO 204468   
29 Jeff Billings   Victorville, CA 177484   
30 Broday Walker   Wichita Falls, TX 218248   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Fox   Highland Park, IL 161688   
2 Frank Palmieri   Hampton, VA 241682   
3 Christopher Trickey   Austin, TX 240752   
4 Chris Zenthoefer   Tulsa, OK 249006   
5 Micky Payne   Tulsa, OK 216342   
6 Philippe Jamet   Oklahoma City, OK 235918   
7 David Arringdale   Louisville, KY 236668   
8 Edwin Buck   Arlington, TX 221017   
9 Jesse Aldape   San Antonio, TX 50471   
10 Adrian Balsara   Fort Smith, AR 231031   
11 Alex Fairly   Amarillo, TX 128955   
12 Chris Moore   Roanoke, TX 214351   
13 Scott Gurganus   Bossier City, LA 186366   
14 Jeff Turner   Richardson, TX 177873   
15 Mitchell Comardo   Sugar Land, TX 141179   
16 Brien Gonzales   Phoenix, AZ 13607   
17 Jorge Alvarez   Dallas, TX 237345   
18 Gary Obernolte   Austin, TX 59979   
19 Matt Moore   Austin, TX 213505   
20 John Sherwood   Highland Village, TX 224990   
21 Ramon Galindo   Dallas, TX 213699   
22 Juan Arredondo   Dallas, TX 228381   
23 Shawn Harris   Tomball, TX 220914   
24 Manuel Alba   Irving, TX 212902   
25 Jeff Pierce   Plano, TX 212296   
26 Ryan Haglund   Austin, TX 212888   
27 Jesus Chaparro   Allen, TX 61012   
28 Chris Widerstrom   Fort Worth, TX 233643   
29 Bradford Weddell   Duncanville, TX 213559   
30 Chris Garcia   Richardson, TX 233984   
31 John Hatlelid   Boulder, CO 233283   
32 Nareg Basmadjian   Carrollton, TX 221908   
33 Chris Bowen   Shreveport, LA 175130   
35 Jared Teel   Wichita Falls, TX 193293   
36 Doug Baysinger   Sugar Land, TX 204536   
37 Allen Brown   Shreveport, LA 192265   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tommy Rushing      
2 Roddie Haley   Frisco, TX 244596   
3 Andrew Kutach      
4 Jon Rhodes   Mckinney, TX 219918   
5 Frankie Benitez   San Antonio, TX 248633   
7 Josh Brown   Fort Polk , LA 247327   
8 Chad Musgrove   Round Rock, TX 240850   
9 Brandon Ewers   The Woodlands, TX 231387   
10 Tyler Henderson   Wichita Falls, TX 240754   
11 Greg Allen   Brooklyn, NY 123725   
12 Alan Metzger      
13 Tyler Matthies   Grand Prairie, TX 240789   
14 gary mishoe   The Woodlands, TX 250859   
15 Michael Scott      
16 Kevin Reedy   Amarillo, TX 222133   
17 Dave Trimble      
18 William Cearley      
19 Patrick Newton   Little Rock, AR 248484   

Men - Master - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Brown   Keller, TX 62009   
2 Robert Ramirez   Mira Loma, CA 166995   
3 Stephen Kidd   Tyler, TX 41944   
4 Mark Ross   Dallas, TX 56748   
5 Tim Coleman   Long Beach, CA 195754   
6 Patrick Marr   Shreveport, LA 74   
7 Joseph Giardano   Dallas, TX 214261   
8 Jimmy Olsen   Dallas, TX 49022   
9 Gregory Tall   Webster, NY 65940   
10 Boyd Atherton   Oak Point, TX 56225   
11 John Woodson   Argyle, TX 187822   
12 B Scott Eager   North Richland, TX 207677   
13 Jorge Merle   Garland, TX 24084   
14 Craig Fitzgerald   Spring, TX 11748   
15 Mitchell Houtman   Owasso, OK 166171   
16 Joseph Noack   Woodlands, TX 70981   
17 David Armstrong   Nocona, TX 220770   
18 Chris Aarhus   San Antonio, TX 1003   
19 George Chapman   Arlington, TX 185090   
20 Ernest Sanchez   Murrieta, CA 53550   
21 Mark Olson      
22 Farangmeher Ghadiali   Basking Ridge, NJ 195843   
23 Gordon Wilkinson   The Woodlands, TX 76681   
24 Kelly Brown   Midland, TX 126012   
25 Damon RW Wiseman   Lubbock, TX 17072   
26 John Eder   Dallas, TX 176076   
27 Sam Childs   Austin, TX 6779   
28 Gianluca Caliari (1 - Cat3)   Oxnard, CA 224906   
29 Chad Christian   San Antonio, TX 91475   
30 Kenneth Smith   Mansfield, TX 33008   
31 James Eller   Murphy, TX 138037   

Men - Master - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Fisk   Graham, TX 108489   
2 Peter Erdoes   Oklahoma City, OK 58478   
3 David (Mike) Jones   Plano, TX 174169   
4 Thomas Bain   San Antonio, TX 45045   
5 Michael Reade   Granbury, TX 49894   
6 Jorge Merle   Garland, TX 24084   
8 Barry Klunder   Haslet, TX 162941   
9 Todd Liebl   The Woodlands, TX 61700   
10 Bryan McDonald      
11 Duane Neu   Denton, TX 155372   
13 Brian Smith   Shreveport, LA 220677   
14 David Scott   Shreveport, LA 204877   
16 Gary Woolfolk   Dallas, TX 195832   

Men - Master - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim McDonald   Harrison, AR 23392   
2 Mickey Allen   Midlothian, TX 1426   
3 Frank Sohm   Richardson, TX 66295   
4 FRANK GAENSEHALS   Shreveport, LA 236154   
5 Mike Mitchell      

Men - Master - MR - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Skip Sparry   Plano, TX 46768   
2 Walter Sosnowski (1 - Cat5)   Dallas, TX 134695   

Men - Junior - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gonzalo Ramirez   Fort Worth, TX 236150   
2 Grahmm Smith   Pauls Valley, OK 238789   
3 Luke Allen      
4 Megan Baab   Euless Texas  240318   
5 John Ryan   North Richland Hills, TX 240838   
6 Joseph Schuck   North Richland Hills, TX 245183   
7 Miller Cameron      
8 Evan Garder      

Men - Junior - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Francis Hamre   Wichita Falls, TX 220341   
2 Michael Talley   Jonesboro, AR 229376   
3 Gregory (Lawson) Craddock   Austin, TX 194685   
4 Parker Craddock   Houston, TX 194686   
5 Blake Collier   Kempner, TX 238774   
6 Corey Wake   Fort Worth, TX 222614   
7 Matthew Tisdale   Wichita Falls, TX 247470   
8 Neil Haley   Bedford, TX 242993   
9 Tyler Harward      
10 Sam Dobbin   Hurst, TX 240984   
11 Josephine Eggenschwiler   Wichita Falls, TX 197760   
12 Samuel Scott   Stephenville, TX 251405   
13 Allen Holloway      
14 Loren Eggenschwiler   Wichita Falls, TX 197758   

Women - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allyson Brandt (1 - Cat1)   Georgetown, TX 204577   
2 Elizabeth Allen   New Braunfels, TX 201610   
3 Melissa Cox   Springfield, MO 214323   
4 Stacey Bertsch   Billings, MO 133630   
5 Pamela Hinton   Columbia, MO 198666   
6 Michelle Montoya   Allen, TX 191931   
7 Miranda Quigley   Edmond, OK 186548   
8 Ivana Miucic      

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheri Jordan   Austin, TX 221312   
2 Tammy Sporleder   San Francisco, CA 228693   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tammy Thompson   Austin, TX 239525   
2 Christina Moore   Colorado Springs , CO 232303   
3 Cassandra Criswell   Cedar Hill, TX 236532   
4 Joyce Baysinger   Sugar Land, TX 219901   
5 Christine Chang   Boise, ID 232249   
6 Kathy Vetter   Arlington, TX 231408   
7 Tammy McCuen   Oklahoma City, OK 239611   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoOSMOUSACDFSpyCUOREBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee