Race Results for
Snowmass Norba National-NMBS #7
Snowmass, CO
(Event Information)
Cross Country on 08/12/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Wiebe   Boulder, CO1:40:51.40 242922  1995 ADVENTURE
2 Michael Vigers   Boulder, CO1:50:18.51 246461  2502 
3 Kody Adams   Hesperia, CA1:58:58.05 181187  2263 ROMIC
4 Jesse Gonzales   Los Alamos, NM2:11:49.18 230631  2084 
5 Joseph Autry   Durango, CO2:14:43.74 247019  2129 DEVO/DURAN
6 Mark Cooper   Groveland, CA2:14:48.91 218113  2291 
7 Sam Atkins   Bozeman, MT2:36:45.25 247842  2098 SMBA
DNF JEFF SAWYER   DNS  1909 YOUNG RIDE
DNF Michael Radenbaugh   Garberville, CADNS 223128  1912 SOUTH FORK

Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Hulett   Big Bear Lake, CA1:59:28.63 137462  1928 BEAR VALLE
2 Kyle Horn   Durango, CO2:17:12.74 226818  2172 DURANGO DE
DNF Matthew Bassett   Colorado Springs, CODNF 229482  1952 
DNF Andrew Dunlap   Dillon, CODNF 222198  2156 SUMMIT JUN
DNF JOSHUA SWEENEY   DNS  1903 ADVENTURE

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NICOLAS ENJALBERT   1:34:34.81  2134 
DNF Stephane Roch   San Diego, CADNS 199861  2043 BIKE EMPIR

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Clark   Laguna Hills, CA1:42:38.61 242802  2090 JUSTGORIDE
2 Ryan Rysewyk   Madison, WI1:49:11.12 243026  1910 CHAINSMOKE
3 Adam Mickiewicz   Greeley, CO1:52:12.45 237623  2182 ROUBAIX BI
4 David Slovick   Minnetonka, MN2:06:20.89 234315  2049 
5 JEREMY DUCHSCHER   2:11:58.81  2419 
DNF JAN KOORN   DNS  2176 KELLY SNIP
DNF Jason Giles   Westminster, CODNF 240985  2086 ADVENTURE

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DOMINIC GARCIA   1:47:15.84  1932 
2 GALEN SACOMAN   2:13:50.54  2007 
3 JOE VOGT   2:24:37.00  2107 
4 James Davis   Amherst, NH2:27:21.57 219682  1963 
5 Jeffrey Atkinson   Lewisville, TX2:27:33.42 217073  2369 
6 JEFF SMITH   2:33:50.57  1906 ADVENTURE
DNF Aaron Benetti   Springfield, MODNS 231978  1949 

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KEVIN ROOP   1:45:26.30  2132 BEAVER CRE
2 GUNNAR TANDE   1:47:23.64  2208 SMARTY PAN
3 Brad Stamp   Edwards, CO2:01:57.61 151420  2569 
4 JEFF MAYBON   2:05:17.46  2068 
5 JASON DUCHANAN   2:10:31.42  2568 
DNF Patrick Justus   Golden, CODNF 99823  2559 ADVENTURE
DNF Chlue Hukill   Flower Mound, TXDNS 209659  2418 MAD DUCK

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barry Wiebe   Littleton, CO1:46:41.08 171924  1996 ADVENTURE
2 SIMON ALPIN   1:48:55.21  2101 TELL-US-NZ
3 Michael Kane   Dillon, CO1:51:53.42 223276  2177 MSO/SUMMIT
4 Robert Letson   Broomfield, CO1:53:13.57 178769  2070 FALCON NET
5 JAMES SHIFLETT   1:56:03.69  2545 
6 JOHN BARDAY   1:58:31.79  2557 
7 Thomas Jander   Arvada, CO1:58:52.93 238386  2485 ADVENTURE
8 JEFF KELLER   2:03:49.10  2515 
9 James Capen   Newberry, FL2:04:57.64 238094  2030 
10 WADE SCHOECH   2:06:05.71  2556 
11 JOE LIBERATORE   2:07:25.44  2113 
12 John Haley   Castle Rock, CO2:12:05.89 234292  2541 FULL TILT
13 TODD HOPKE   2:15:26.18  2543 
14 Bonifacio Sandoval   Arvada, CO2:17:43.76 246269  2207 TEAM EVERG
15 TODD FRIDLEY   2:21:04.43  1989 
DNF JAMES BARNES   DNF  2490 TEAM LEILA
DNF Loy Graham   Wichita, KSDNS 13858  2081 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MIKE SPRIGGS   1:51:43.96  2241 PEDAL POWE
2 HAL BUTLER   2:03:25.76  2539 FITNESSTEC
3 GARY BEHLEN   2:34:48.60  2136 
DNF Tom Ettinger   Cashmere, WADNS 149646  1961 WENATCHEE
DNF Tim Miller   Wichita, KSDNS 176271  1982 
DNF Ron Gager   Boulder, CODNS 213349  2023 THE FIX BI
DNF Lou Supino   Boulder, CODNS 34670  2044 
DNF Jeffrey Cowell   Lakewood, CODNS 174435  2151 PEDAL POWE

Men - BG - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LUCAS PEREZ   0:56:43.01  2187 FULL TITL
2 TRAVIS WESTCOTT   1:09:30.73  2536 
3 ANTHONY SUPINO   1:24:43.07  2399 
4 Remy Franklin   Taos, NM1:30:23.77 250476  2160 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TAKEHAMI TERADA   1:23:31.94  2538 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROB SOUSA   0:55:23.56  2204 
2 Stephen Sandoval   Wheat Ridge, CO1:30:32.39 249372  2055 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donovan Haggas   Berthoud, CO1:01:57.36 44031  2022 DIAMOND PE
2 ALEX BURGESS   1:14:21.65  2486 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Wagner   Fort Wayne, IN1:04:29.65 241678  2360 KOEHLINGER
2 JOSEPH L PEREZ   1:06:10.75  2191 JP BROKERA
3 JORGE PEREZ   1:18:37.55  2540 JP BROKERA
4 James Santos   Santa Fe, NM1:19:42.18 250276  2053 
5 RICK WATTS   1:23:18.61  2387 
DNF JIM CHISHOLM   DNS  1938 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Turner   Harrison, ME1:20:04.22 192167  2039 SEBAGO OUT
2 JIM PAPOLA   1:20:40.68  2366 JP DRYWALL
DNF GLENN ADRIANCE   DNF  2356 

Men - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremiah Bishop   Harrisonburg, VA1:54:58.43 3771  TREK/VW
2 Jeremy Horgan-Kobelski   Boulder, CO1:55:40.72 16737  SUBARU-GAR
3 GEOFF KABUSH   1:57:42.10  TEAM MAXXI
4 Todd Wells   Durango, CO1:58:14.38 83401  GT BIKES
5 Adam Craig   Bend, OR2:00:09.03 94510  GIANT
6 ROSS SCHNELL   2:01:13.74  69 TREK/VW
7 Sam Jurekovic   Colorado Springs, CO2:02:38.53 189561  42 U23 NATION
8 KASHI LEUCHS   2:02:52.38  51 CANNONDALE
9 Eric Jones   Salt Lake City, UT2:03:00.93 18172  19 RALEIGH FA
10 Jay Henry   Avon, CO2:03:26.64 15853  68 3D/HILLENB
11 Alan Obye   Boulder, CO2:03:27.57 117394  33 SRAM
12 JEFF HALL   2:03:43.52  36 SALSA CYCL
13 RICKY FEDERAU   2:04:53.87  63 TEAMRACE.C
14 BRENT MILLER   2:05:26.41  13 SANTA CRUZ
15 Nicholas Martin   Boulder, CO2:06:00.61 140177  66 TREK/VW
16 Edmund (Ned) Overend   Durango, CO2:06:27.76 26957  57 SPECIALIZE
17 Jeff Schalk   Frederick, MD2:07:28.43 169390  21 TREK VW- E
18 Sam Schultz   Missoula, MT2:07:49.76 164788  50 U23 NATION
19 Kelly Magelky   Denver, CO2:08:28.51 199904  73 SPORTS GAR
20 MATHIEU TOULOUSE   2:08:41.02  TEAM MAXXI
21 Nicholas Ranno   Boulder, CO2:08:51.31 128706  67 TREK/VW
22 James Mortenson   Eagle, CO2:09:39.95 136357  71 3D RACING/
23 KRIS SNEDDON   2:10:25.47  30 KONA/LESGE
24 JUAN CARLOS HERNANDEZ FERNAND   2:10:40.08  83 TURBO
25 Alexander Grant   Salt Lake City, UT2:11:35.08 101189  87 ROCKY MTN/
26 Colin Cares   Boulder, CO2:11:59.63 216528  46 U23 NATION
27 Erik Tonkin   Portland, OR2:12:08.89 35742  29 KONA/TEAM
28 MATTHEW HADLEY   2:12:46.23  32 ROCKY MOUN
29 JJ CLARK   2:13:30.79  65 PROCYCLING
30 Cale Redpath   Durango, CO2:13:55.68 29358  79 3D RACING
31 Eric Ransom   Richmond, VA2:14:27.64 150928  25 TAMARACK R
32 Barry Wicks   Corvallis, OR2:14:56.48 134223  11 KONA/LES G
33 Carl Decker   Bend, OR2:14:56.83 9007  15 GIANT
34 Andy Lee   Lakeway, TX2:15:36.22 104097  31 GRAND SPOR
35 McConnell Franklin   Taos2:15:48.93 215111  55 COLAVITA/C
36 Daniel Dombroski   Golden, CO2:16:04.30 81651  37 UNIVERSITY
37 Charles Pendry   Raleigh, NC2:16:29.97 106096  60 INLAND - B
38 Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ2:16:36.90 135975  28 LITESPEED/
39 Joshua Bezecny   Golden, CO2:16:44.35 114873  76 TARGET TRA
40 Barkley Robinson   Steamboat Springs, CO2:16:57.30 116613  85 RIO GRANDE
41 Collin Becker   Colorado Springs Co2:17:05.14 179626  75 JAMES FRAM
42 CHANOCH REDLICH   2:17:34.29  64 TREK/SRAM/
43 Miles Venzara   Durango, CO2:17:41.82 138725  80 TEAM HEALT
44 Kevin Rice   Flagstaff, AZ2:17:53.92 201159  74 TOKYOJOES/
45 Paul Hanson   St Peter, MN2:18:44.88 118046  52 
46 Dana Weber   Aliso Viejo, CA2:19:39.89 126922  35 JAX BICYCL
47 Christian Favata   Rosendale , NY2:19:40.22 135665  54 OVERLOOKMT
48 Brig Brandt   Bend, OR2:20:17.64 41809  62 BEND ELITE
49 Cody Peterson   Bend, OR2:21:14.45 97506  20 3D RACING/
50 Andy Schultz   Missoula, MT2:21:30.74 172534  40 BEAR NAKED
51 PIERRE-YVES FACOMPREZ   2:21:42.27  53 AS POURCHA
52 Blake Zumbrunnen   Bountiful, UT2:22:32.06 168946  58 REVOLUTION
53 Adam Snyder   Westminster, MA2:23:37.23 122912  39 DEVO
54 Ryan Lynch   Boulder, CO2:26:31.96 164962  77 JAMES FRAM
55 Kevin Day   Farmington, UT2:26:59.33 108971  22 BIKERS EDG
56 Greg Lewis   Durango, CO2:27:16.69 180506  82 HEALTHFX/C
57 Ryan Artale   Boulder, CO2:28:15.12 148564  86 MAVERICK
58 Stephen Iles   Boulder, CO2:29:20.17 161814  78 COMOTION S
59 Ethan Johnson   Durango, CO2:31:22.37 152494  89 MAVERICK
60 Christopher Jung   Boulder, CO2:32:14.89 146247  43 WALTWORKS/
61 Nat Ross   Golden, CO2:35:05.48 152119  24 SUBARU-GAR
62 Keith Hickerson   Boise, ID2:41:51.73 220167  41 TAMARACK
63 Shannon Boffeli   Salt Lake City, UT2:41:54.43 43484  47 REVOLUTION
64 Kristopher Holden   Spokane, WA2:42:51.51 148376  45 VERTICAL E
65 Brent Winebarger   Colorado Springs, CO2:47:35.64 132038  81 HEALTH FX/
66 Matthew Kelly   Johnson Creek, WI3:36:00.38 116304  27 SUBARU-GAR
DNF Travis Brown   Durango, CODNF 5171  59 TREK/FRS P
DNF Luke Pennington   Bellingham, WADNF 118851  56 S AND M
DNF Daniel Matheny   Colorado Springs, CODNF 145481  88 WOOD N WAV
DNF Ben Preston   Crested Butte, CODNF 215650  84 BRICK OVEN
DNF Ryan Trebon   Bend, ORDNF 136658  18 KONA/LES G
DNF NICHOLAS STEVENS   DNF  23 FUENTES DE
DNF Bear Perrin   Grants Pass, ORDNF 104126  44 KENDA/JAMI
DNF MIGUEL ARIAS   DNF  49 WALTWORKS/
DNF Walker Ferguson   Boulder, CODNF 84525  72 SCOTT/SPIN
DNF Patrick Bush   San Anselmo, CADNS 164281  48 CLIF BAR
DNF THOMAS SPANNRING   DNF  38 COLE SPORT
DNF Mitchell Peterson   Salt Lake City, UTDNF 192669  61 DEVO
DNF Michael Janelle   Avon, CODNF 17659  70 TOKYO JOES
DNF Grant Kier   Missoula, MTDNF 19086  26 REDBARNBIC

Men - Junior - JR - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cameron Williams   Big Bear City, CA1:11:11.09 245456  1969 
2 Galen Carter   Salt Lake City, UT1:38:05.86 231784  1940 

Men - Junior - JR - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gino Pastore   Durango, CO0:57:08.14 230628  2061 
2 Casey Williams   Big Bear City, CA0:58:47.54 227522  1968 
3 ALONSO BACA   1:12:04.90  1955 VIVA VILLA
4 SEPP KUSS   1:12:19.06  2117 
5 ZACHARY SCHULT   1:38:05.52  1972 

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Geisler   Salida, CO0:56:39.96 213901  2166 MOOTS/SSWS
2 MATEO PEREZ   0:57:02.96  2192 JP BROKERA
3 LUIS GAFFNEY   1:12:06.61  3123 
4 MERRICK TAYLOR   1:13:20.47  2210 COLOR COUN

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meghan Kane   Dillon, CO2:04:36.28 223279  2175 SUMMIT JR
2 AliciaRose Pastore   Durango Co2:11:03.18 219217  2062 DURANGO CY
3 LYDIA TANNER   2:26:08.59  2105 
DNF Melissa Gonzales   Los Alamos, NMDNF 230630  2083 

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Reeder   Reno, NV2:03:53.84 231915  2453 SMITH OPTI
2 Lauren Ziedonis   Aspen, CO2:16:17.95 248319  2221 

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STACY APLIN   2:12:37.41  2100 TELL-US-NZ
DNF Renee Bach   Madison, WIDNF 242850  1953 

Women - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF HEIDI DOFFINGER   DNS  2350 TRI-SPORT

Women - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MEGAN FORD   1:22:15.29  2377 BACK ALLEY

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALLISON DAUBLE   1:16:49.28  2527 PIPE DREAM
2 HOLLY TURNER   1:23:01.65  2342 

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MELODY SERRA   1:11:20.51  2051 
2 DEVI SCHMIDT   1:21:43.75  2003 
3 Alexandra Santos   Santa Fe, NM1:31:49.05 250901  2054 

Women - BG - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARIA PEREZ   1:14:43.77  2189 
2 ELNA PERRSON   1:15:30.40  2133 BEAVER CRE
DNF ANNE-CATHERINE ROCH-LEVE   DNF  2042 

Women - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JIMENA FLORIT   1:51:14.39  135 LUNA WOMEN
2 Heather Irmiger   Boulder, CO1:52:06.82 109232  106 SUBARU-GAR
3 KATERINA NASH   1:52:36.06  107 LUNA WOMEN
4 Dara Marks-Marino   Flagstaff, AZ1:52:55.51 144461  104 TITUS/KEND
5 Shonny Vanlandingham   Captain Cook, HI1:53:20.99 89955  101 LUNA WOMEN
6 Georgia Gould   Fort Collins, CO1:54:57.35 183192  109 LUNA WOMEN
7 Susan Haywood   Davis, WV1:55:48.18 117585  105 TREK/VW
8 Gretchen Reeves   Avon, CO1:56:50.77 29423  143 TREK/VW
9 CATHERINE PENDREL   1:59:12.73  156 NORCO
10 Willow Koerber   Durango, CO2:00:00.82 77103  102 SUBARU-GAR
11 JENNIFER SMITH   2:00:21.11  449 TREK/VW
12 Jennifer Gersbach   Durango, CO2:00:48.03 191239  153 TOKYO JOES
13 Kristin Danielson   Albuquerque, NM2:00:56.87 164978  158 VELO BELLA
14 Zephanie Blasi   Vail, AZ2:01:07.14 156031  113 KENDA/DTSW
15 Kathy Sherwin   Heber City, UT2:01:25.10 173633  111 FORD CYCLI
16 TAMMY JACQUES-GREWEL   2:02:28.65  146 
17 RIE KATAYAMA   2:03:15.93  122 TREK
18 Chloe Forsman   Tucson, AZ2:04:38.41 214920  125 TOKYO JOES
19 Jennifer Wilson   El Paso, TX2:05:53.85 113826  128 TITUS GRAS
20 NINA BAUM   2:07:27.19  114 BEAR NAKED
21 Shannon Gibson   Durango, CO2:08:24.35 156279  116 CRAZY CAT/
22 Melanie Meyers   Flagstaff, AZ2:08:29.64 196731  149 FORD CYCLI
23 Sara Bresnick-Zocchi   Arlington, MA2:08:53.87 166426  115 FORD CYCLI
24 Lisa Hudson   Golden, CO2:09:42.71 223636  133 FEEDBACK S
25 Caitlyn Tuel   Golden, CO2:10:43.09 168652  121 PENN STATE
26 Carolyn Popovic   Philadelphia, PA2:11:46.78 139753  140 BEAR VALLE
27 Stacey Scanlan   Boise, ID2:12:36.10 199731  139 TAMARACK
28 Theresa Richardson   Davidsonville, MD2:12:45.24 170227  123 BEAR NAKED
29 Becca Blay   Boulder, CO2:13:01.64 174258  136 BEAR NAKED
30 Christina Smith   Denton, TX2:13:18.76 217750  138 ORTHOPEDIC
31 Hilary Wright   Park City, UT2:13:42.34 162477  141 DEVO
32 Amy Drumm   Hailey, ID2:14:41.71 207011  131 RUBY CANYO
33 Heather Svahn   Truckee, CA2:14:55.98 112034  119 CONTENT WO
34 Laura Anderson   Crested Butte, CO2:14:59.91 165743  150 
35 Chrissy Bono   San Diego, CA2:15:27.85 217983  127 BICYCLE JO
36 Krista Park   Madison, SD2:16:41.61 203842  142 COLAVITA/A
37 Lynn Stott   Boise, ID2:17:28.33 229694  147 TAMARACK
38 Julie Emmerman   Boulder, CO2:18:53.45 121552  154 MAVERICK
39 Megan Monroe   Boulder, CO2:20:08.26 178944  118 SPORTS GAR
40 Jenna Zander   Mankato, MN2:21:04.73 160568  112 BEAR NAKED
41 Meggan Flaherty   Oneonta, NY2:21:49.36 193071  126 BICYLCE JO
42 Heather Baumgartner   Fort Collins, CO2:23:11.22 175696  132 TM ADVENTU
43 Jennifer Hanks   Salt Lake City, UT2:23:43.72 111202  134 REVOLUTION
44 Sonya Looney   Kelowna2:24:59.66 205174  152 TITUS
45 Shannon Holden   Spokane, WA2:25:39.21 151124  454 VELO BELLA
46 SABRA DAVISON   2:26:51.75  155 MAXXIS/DEV
47 Rebecca Gross   Golden, CO2:32:08.42 176014  124 VELO BELLA
48 Kathleen Weber   Austin, TX2:33:41.10 144579  129 NRC/PEDALM
49 Kimberly Flynn   Greensboro, NC2:34:22.39 122752  145 VANTAGGIO/
50 Emily Van Meter   Portland, OR2:39:36.56 211547  144 ROARING MO
51 Judy Freeman   Littleton Co2:44:49.93 182719  159 BEAR NAKED
DNF Alice Pennington   Portland, ORDNF 150685  148 DESALVO
DNF Kristina Andrus   Evergreen, CODNF 152326  137 DEAN BIKES
DNF Lorien Lightfield   Boise, IDDNF 98936  151 TAMARACK
DNF Susan Fiore   Arroyo Seco, NMDNS 163471  130 COLAVITA

Women - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ellie Atkins   Boulder, CO1:16:29.83 247843  2099 SMBA
2 Anne Caroline Franklin   Taos, NM1:38:32.84 250406  2161 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOCUOREUSACDFBonk BreakerShimanoSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee