Race Results for
2006 Empire State Games Cycling Events
Victor, Bristol, Hamlin, NY
(Event Information)
Individual Time Trial on 07/27/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Joslyn   Park City, UT22:00.0 91777  
2 Adam Garlapow   Alden, NY22:12.0 56587  19 
3 N/A   Xxxxx, NY22:31.8 178021  14 
4 Scot Willingham   New York, NY22:50.2 78082  
5 Jared Bunde   Brooklyn, NY22:57.8 162551  
6 Nicholas Suozzo   Franklin, NY23:06.3 78739  35 
7 Glenn Swan   Freeville, NY23:10.6 47399  11 
8 Justin Lindine   North Ogden, UT23:12.9 205717  
9 Erik Grimm   Pittsford, NY23:13.8 167781  37 
10 Jason Clark   Southbury, CT23:22.7 7016  44 
11 Peter Avitable   Nassau, NY23:23.3 175091  20 
12 Mark Sumner   Clifton Park, NY23:28.3 114907  32 
13 Hans Strasser (1 - Cat1)   Webster, NY23:30.4 34363  31 
14 John Roden   West Falls, NY23:32.4 30280  25 
15 Brad Crosby   Syracuse, NY23:34.3 244490  23 
16 Geoffrey Bickford (1 - Cat2)   New York, NY23:40.3 47068  39 
17 David Ebeling   Poughkeepsie, NY23:42.4 73536  52 
18 Craig Mattern   Rochester, NY23:44.5 41747  13 
19 Justin Jones   East Aurora, NY23:47.5 100613  49 
20 Jeremy Wickham   Horseheads, NY23:50.7 238317  17 
21 Robert Dietrick   Farmington, NY23:54.3 204710  43 
22 Gary Egan   Rochester, NY23:56.2 206377  55 
23 Charles Quackenbush   Slingerlands, NY23:56.6 70398  
24 Kurt Gustafsson (2 - Cat2)   Brooklyn, NY23:58.6 14451  45 
25 Richard Gorton   Glens Falls, NY24:00.2 135984  50 
26 Charlie Rey   24:05.5  36 
27 Frank Bottino   Jersey City, NJ24:10.0 200243  58 
28 William McGreevy   Wilmington, NY24:13.7 226407  38 
29 John-Paul Kaminski   Mahopac, NY24:13.7 210742  34 
30 Dana VanDorn   Lake Placid, NY24:24.4 244245  56 
31 Brian Wolff   Sound Beach, NY24:26.0 92298  
32 John Caruso   Massapequa, NY24:26.6 69679  12 
33 Tyler Matta   Brooklyn, NY24:30.0 240441  51 
34 Andrew Melnychenko   Alpine, NY24:31.1 52777  
35 Dennis Schwandtner   Huntington Station, NY24:37.0 49248  18 
36 Alejandro Guzman   New York, NY24:38.5 238008  27 
37 Walter Straub   Bay Shore, NY24:41.7 222962  24 
38 Tim Bingham   Manlius, NY24:43.0 77444  59 
39 William Nicholson   Fayetteville, NY24:49.2 189067  29 
40 Paul Lasurdo   Smithtown, NY24:49.5 137014  30 
41 Daniel Kane   Johnson City, NY24:51.5 90690  47 
42 Junior Proverbs   Mohegan Lake, NY25:02.1 185086  46 
43 Robert Dadekian   Niskayuna, NY25:08.5 186883  26 
44 Allan Lombart   Fairport, NY25:17.8 62340  
45 Jesse Dekrey   Durango, CO25:18.1 192192  22 
46 Jason Gallacher   Brooklyn, NY25:23.6 229233  33 
47 Jonathon Warchol   Bronx, NY25:23.7 241872  28 
48 Matt Pascale   Brooklyn, NY25:36.1 237756  15 
49 Joseph Bailey   Cortland, NY25:38.6 218034  53 
50 Daniel Bikel   Mount Kisco, NY25:48.4 187386  40 
51 Brendan Flannagan   Endicott, NY26:11.8 197507  41 
52 Dennis Hrehowsik   Brooklyn, NY26:35.5 69176  21 
53 Pascual Caputy   White Plains, NY27:12.4 209085  
54 Gavin Robertson   Pemberton, NJ27:27.2 205328  57 
55 Greg Black (1 - Cat3)   Cornwall On Hudson, NY28:26.0 3820  10 
DNS Ryan Storm   Mt Juliet, TN 230154  16 

Men - Master - MR - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Pinchak   Auburn, NY22:22.5 97731  100 
2 Donald Felice   Lewiston, NY22:44.6 47883  104 
3 Scott Hollenbeck   Penfield, NY23:28.6 46621  109 
4 James McDougal   Pawling, NY23:42.4 126320  102 
5 Aaron Consaul (1 - Cat4)   Rochester, NY24:16.5 183893  112 
6 Mariano Garcia   Ithaca, NY24:30.5 53570  105 
7 Dan McKane   Webster, NY25:53.8 194130  110 
8 Mark Williams   Clinton, NY25:54.1 211198  106 
9 Noel Bonk   Brewerton, NY26:25.3 178703  113 
10 William Geraci   Rochester, NY26:30.9 13075  103 
11 Douglas Campbell   Salem, NY26:53.0 233834  101 
12 Michael Corcimiglia   Webster, NY29:39.4 238753  107 
DNS Franklin Espinal   Miami, FL 176916  108 
DNS Matthew Maroney   Smithtown, NY 50110  111 

Men - Master - MR - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Hudyncia   Fort Plain, NY23:10.8 47253  151 
2 Michael Tersegno   Auburn, NY23:34.5 192130  153 
3 Thomas Luzio (1 - Cat3)   Mamaroneck, NY23:35.7 187590  155 
4 Ernie Bayles   Ithaca, NY23:45.8 163748  179 
5 Robert Shultz   Geneva, NY23:59.1 46484  163 
6 Steven Toorongian   Holland, NY24:15.4 99583  171 
7 Todd Kapeghian   Vestal, NY24:21.3 55357  181 
8 Eric Rich   Henrietta, NY24:25.5 67693  159 
9 Andrew Ross   Mexico, NY24:27.6 229898  170 
10 Charles Hasenauer   Rochester, NY24:31.7 51623  176 
11 Dwight Roth   W.henrietta, NY24:40.9 196416  150 
12 Eddie Mas   Orchard Park, NY24:45.0 238044  157 
13 Glenn Hansen   Grand Island, NY24:59.0 97501  164 
14 Scott Woodward   Port Kent, NY25:04.6 226185  172 
15 Robert Pavelec   Loudonville, NY25:07.6 48845  160 
16 Thomas Emrich   Henrietta, NY25:13.4 85533  166 
17 Daniel Novak   Penfield, NY25:21.2 144891  173 
18 Dennis Moriarty   25:34.4  180 
19 James Puglisi   Amherst, NY25:46.3 200282  154 
20 Timothy Galvin   Cheektowaga, NY25:58.6 226848  165 
21 Edward Luban   Syracuse, NY26:22.4 21725  156 
22 Steven Hanes   Syracuse , NY27:03.7 200159  175 
23 David Lamy   Middletown, NY28:10.5 61942  177 
24 Michael Traxler   Rush, NY29:03.3 239795  169 
DNS Thomas Kempner   New York, NY 18876  152 
DNS Scott Grimshaw   Greenville, SC 14219  162 
DNS Keith McPhail   Rochester, NY 23814  167 
DNS Steven Cook   Rochester, NY 144742  168 
DNS Wayne Miner   Endicott, NY 247163  174 
DNS Timothy Singler   Binghamton, NY 193085  178 
DNS Benjamin Bdagliacca   Orchard Park, NY 239794  158 
DNS Fitch Dan   Cazenovia, NY 246274  161 

Men - Master - MR - 55-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terrance Borshoff   Rochester, NY24:24.2 57431  214 
2 Attilio Nicosia   Orchard Park, NY25:12.3 50375  204 
3 Raymond Woodford   Syracuse, NY25:14.7 46351  220 
4 Edward Burns   Vestal, NY25:20.8 59838  219 
5 Chuck Dominick   Syracuse, NY25:24.9 9754  215 
6 William Mathis   Rochester, NY25:31.8 209804  208 
7 Pete Hubbell   Red Hook, NY25:39.7 207133  218 
8 Hal Schmidt   Lake Placid, NY26:21.7 187661  203 
9 Clarence Ballard   Mount Vernon, NY26:22.6 45050  200 
10 Daniel Waingarten   26:24.1  210 
11 John McClory   East Aurora, NY26:42.5 56238  212 
12 Cleofus Price   Bronx, NY27:09.2 227143  205 
13 Paul Swinburne   Baldwinsville, NY27:27.8 166477  202 
14 David Burnside   Rochester, NY27:40.2 5597  207 
15 Harry Slocum   Buffalo, NY27:41.0 210048  216 
16 Dennis Burns   Bronx, NY27:52.9 5580  206 
17 John Del Pup   Chester, NY29:28.3 247433  217 
18 Allan Drew (1 - Cat5)   Jamesville, NY33:23.4 247887  209 

Men - Master - MR - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Derezinski   Penfield, NY28:00.4 47848  92 
2 Larry Reade   Buffalo, NY29:08.6 45834  93 
3 HORACE GREEN   Staten Island, NY29:50.0 248743  94 
4 Bernard Schunicht   Loundonville, NY30:36.1 50012  95 
5 Richard Bunting   Bainbridge, NY35:06.6 172261  96 
DNS Ted Gillespie     91 
DNS paul dillon   Rensselaer, NY 249142  97 

Women - Cat 1/2/3/4 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kerry Traynor (1 - Cat2)   Buffalo, NY23:46.9 191593  67 
2 Cindy Dunn   Pittsford, NY25:16.8 223585  61 
3 Kimberly Myers-Celecki   Barneveld, NY26:02.3 203001  65 
4 Michelle Costello (2 - Cat2)   Franklin, NY26:11.9 140942  71 
5 Traci Mariniello   Williamsville, NY26:40.4 198115  73 
6 Jenny Ives   Saratoga Springs, NY26:52.5 245769  74 
7 Erin Dyer   Brooklyn, NY27:06.4 242475  75 
8 Amy Kneale   Dewitt, NY27:27.4 241641  77 
9 Elizabeth Seward   New York, NY27:43.2 168046  63 
10 Cindy Ma   New York, NY27:46.1 127969  69 
11 Cathy Wilson   Middle Island, NY31:06.3 163898  78 
12 Kyra Kenwood   Miller Place, NY31:13.1 222906  66 
DNS Inge Aiken (Cat2)   E Greenbush, NY 65177  62 
DNS Onawa Pelham     68 
DNS Jennifer Gatz (Cat4)   Riverhead, NY 201112  72 

Women - Master - MR - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary D'Angelo   Le Roy, NY26:54.6 167364  80 
2 Jen Wagner   Rochester Hills, MI27:26.2 238687  82 
3 Cindy McPhail (1 - Cat4)   Rochester, NY30:06.6 243120  81 

Women - Master - MR - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Margaret Thompson   Clinton, NY25:39.1 35453  84 
2 Cynthia Swain   Elma, NY26:07.1 187051  86 
3 Jane Fyffe   Canandaigua, NY26:49.5 247337  83 
4 Carolyn Young (1 - Cat4)   Buffalo, NY27:52.4 227327  85 
5 Carolyn Wilk (1 - Cat3)   Millbrook, NY29:03.5 81295  87 

Women - Master - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marie DeRosa   New York, NY26:23.2 168181  89 
2 Carolyn Kriesen (1 - Cat3)   Webster, NY31:20.3 45565  88 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoUSACDFSierra NevadaSpyOSMOBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee