Race Results for
NMBS #3-Mount Snow,VT
West Dover, VT
(Event Information)
Cross Country on 06/18/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gunnar Shogren   Morgantown, WV2:01:43.13 32526  815 SWASHBUCKL
2 David Labarr   Fort Collins, CO2:04:54.54 20065  215 TAMARACK
3 Thom Parsons   Wrentham, MA2:11:37.29 208960  1196 INDEPENDEN
4 Kris Lathrop   Carbondale, CO2:12:13.54 139701  689 COMOTION/Y
5 PAUL SIMOES   2:14:54.64  1186 
6 Jesse Stevens   Huntington, WV2:17:04.27 209456  752 BIKEMAN.CO
7 MICHAEL HARTLEY   2:28:59.00  775 MIDCOAAST
8 Scott Buchanan   Portsmouth, NH2:44:50.41 138157  1190 KECK
9 Russell Cadogan   Plymouth, MN3:17:38.09 129574  610 SIDS BIKES
DNF GEORGE SCHNEIDER   DNF  814 
DNF Richard Rude   Redding, CTDNF 189124  801 CYCLE CENT
DNF Alex Wheeler   San Jose, CADNF 115171  1089 BCIC/X-FUS
DNF Bradley Patches   Montague, MADNF 27387  542 GRETNA BIK
DNF DeJay Birtch   Tucson, AZDNF 175788  1184 NINER BIKE

Men - EX - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ramsay Fretz   Burlington, VT2:25:22.46 213340  1106 BLISS
2 Andy Gallagher   Newfoundland, NJ2:29:31.72 213824  518 TOWN CYCLE
3 Adam LaRochelle   Granby, CO2:32:37.30 232919  467 MICHELIN/G
4 Zachary Felpel   Willowstreet, PA2:52:26.17 220467  763 RED ROSE R
DNF Chris Stern   West Milford, NJDNF 200189  415 LIBERTY CY
DNF STEVE SIMONDS   DNF  830 SOUTHERN M

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Awerbuch   Boulder, CO2:08:48.83 206355  704 DARTMOUTH
2 Steven Gordon   Warrenton, VA2:10:32.90 224401  1099 WARRENTON
3 John Davis   Lakewood, OH2:16:01.37 232385  557 SPINBIKESH
4 Sean Murphy   Ann Arbor, MI2:16:38.04 223253  784 U OF MICHI
5 Chris Laflamme   Westbrook, ME2:17:21.71 212692  690 SMCC
6 JAMES TYLER   2:22:40.67  943 BIKEMAN.CO
7 Justin Raynes   Bozeman, MT2:26:33.42 197456  492 BIKES UNLI
8 Jason White   Esopus, NY2:30:46.62 194309  1183 ATA BIKE
9 Eric Carlson   Bristol, CT2:30:47.66 233018  1059 TEAM IRONH
10 David Payne   Laplata, MD2:31:23.22 239790  945 BIKE DOCTO
11 Brian Martina   Boulder, CO2:38:43.41 161969  590 TOWNERS BI
12 ADAM BRADLEY   2:41:23.97  1163 
13 Myles Ouellette   Bangor, ME2:45:30.49 223092  669 UNIVERSITY
14 Nicholas Leigh   Springfield, MA2:46:13.15 189574  1041 IRON HORSE
15 Tony Wagner   West Bend, WI2:46:58.89 204671  620 PCW CYCLIN
16 Colt McElwaine   Canton, MA2:51:15.87 205236  429 INDEPENDEN
DNF Pete Hall   Eden Prairie, MNDNF 199845  1178 RBS/GARY F
DNF David Diamond   Westford, VTDNF 189410  1083 EARLS
DNF Shane Gouldthread   Weedville, PADNF 220647  979 KHS/ULTIMA
DNF Mark Lockwood   West Simsbury, CTDNF 180948  678 BENIDORM/E
DNF Alex Duggan   Rochester, MADNF 222738  646 UMASS
DNF Randy Myers   Chester, CTDNF 187425  426 TEAM RADSP
DNF William Street   Sheboygan, WIDNF 219245  630 PCW CYCLIN
DNF John Benoit   Bristol, CTDNF 200167  1181 BIKERS EDG

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Ortt   Fresno, OH2:03:45.16 248089  582 RAY INDOOR
2 STEPHEN PETERSEN   2:05:02.56  670 
3 Tyson Kaman   Fort Collins, CO2:07:05.72 99202  1200 INNERHEALT
4 Nicholas Kindt   Greenville, SC2:07:52.68 209840  1192 LANDROVER
5 Lyle Warner   Altadena, CA2:09:35.05 198500  409 HELENS/SUB
6 David Fahnestock   Ellicott City, MD2:13:22.28 73221  716 LSV/KELLEY
7 Tomas Tyrychtr   Larchmont, NY2:14:24.27 231303  1201 JJ-POTOCKY
8 JUAN MUNSTER   2:14:29.72  673 TEAM NESCA
9 Pierre Vanden Borre   Jamaica Plain, MA2:17:49.51 4296  535 HUP UNITED
10 Doug Jenne   West Hartford, CT2:21:46.88 192813  798 VICIOUS CY
11 Dan Sypniewski   Rochester Hills, MI2:22:42.84 229149  1000 KONA MIDWE
12 Eric Bascombe   Cumberland, RI2:25:21.10 130108  460 MTBMIND.CO
13 Brent Carkeet   Scotts Valley, CA2:29:01.10 108762  1202 SCOTTS VAL
14 Jonathan Favata   Mechanicville , NY2:45:27.51 184938  695 TEAM OVERL
DNF ADAM WEIFORD   DNF  824 
DNF Weston Schempf   Rockville, MDDNF 122030  811 VISITPA.CO
DNF Shane Kramer   Lake Placid, NYDNF 122757  709 TEAM PLACI

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wesley Dickson   Brevard, NC2:02:52.82 9461  761 SYCAMORE C
2 Robert Hopkins   Sandy, UT2:08:30.64 84715  591 BIKERS EDG
3 Matthew DeMeis   Pawtucket, RI2:09:06.47 88417  602 BIKEMAN.CO
4 Todd Rennie   Charleston, WV2:11:05.99 210122  660 
5 Jeffrey Whittingham   Waitsfield, VT2:11:38.40 135428  1197 INDEPENDEN
6 Joseph Brzuchanski   Highland, MI2:13:50.13 166327  652 BELLS BREW
7 Maurice Gamanho   Lebanon, NJ2:14:55.13 218359  1198 YETI/MAGUR
8 Brian Eckenroth   Burlington, VT2:16:16.45 117555  555 
9 Andrew Messer   Bloomington, IN2:16:55.05 212310  685 BICYCLE ST
10 Andrew Crooks   New York, NY2:20:08.96 103441  1182 NYC VELO
11 Joshua Schoenfeld   Bedford, NH2:22:34.01 210332  1075 MTBMIND
12 Timothy Carson   Leechburg, PA2:23:02.38 248906  522 
13 Thomas Briede   West Milford, NJ2:26:16.56 115324  654 VICTORY CY
14 Christopher Filipiak   Asheville, NC2:35:48.79 176053  1002 KONA MIDWE
15 Eric Henricks   Plymouth, MI2:47:57.41 230532  1004 KONA MIDWE
16 John Ormsby   Vernon, NY3:03:16.18 140052  665 DICK SONNE
17 Jeremy Geiger   Oyster Bay, NY3:16:26.16 100749  923 90 DEGREES
DNF Carl Maslag   Point Pleasant, NJDNF 220160  682 TEAM BIKER

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Wilson   El Paso, TX2:04:44.58 38515  657 TITUS/CLIF
2 Luis Francisco   Mahopac, NY2:05:28.95 124782  1179 PAWLING CY
3 Kurt Dericks   Pompton Plains2:08:23.50 9265  696 VCC RACE T
4 Todd Wheelden   Kents Hill, ME2:09:33.39 83109  406 AEGIS/KENN
5 Stephen Humphreys   Exeter, NH2:10:47.26 138090  438 KHS
6 Greg Waggoner   New York, NY2:12:39.94 171792  1191 SIDS BIKES
7 David McComb   Yoder, IN2:13:24.95 172316  1195 KOEHLINGER
8 Jed Prentice   Takoma Park, MD2:14:52.08 208680  631 COLLEGE PA
9 Brian Rutter   Belchertown, MA2:15:17.39 168738  490 RB's Bait Shop
10 E Matt Germon   Lincoln, VT2:16:10.24 158486  515 
11 Chris LeDonne   Caldwell, NJ2:16:52.04 152242  793 CYCLE CRAF
12 Joseph McTague   Saratoga Springs, NY2:17:37.33 172647  1185 NO ATLANTI
13 Brian Kelley   Pawling, NY2:19:08.02 133393  1076 PAWLING CY
14 Robert DiGirolamo   West Milford, NJ2:20:27.93 115053  691 VICTORY CY
15 Robert Carmen   Simsbury, CT2:23:57.31 111810  931 SPECIALIZE
16 James Davall   Marcy, NY2:25:27.34 41877  475 SCHUSS RAC
17 Yale Iverson   Stow, OH2:27:16.93 125448  443 ROSE BIKE
18 ROBERT LAMB   2:29:14.93  1146 BEANS BIKE
19 Michael Wade   North Syracuse, NY2:29:57.13 171799  828 
20 Francis Blesso   Melrose, MA2:32:22.49 183514  1189 BLESSO CON
21 Michael Sherlock   Staten Island, NY2:35:59.16 174415  1167 BENNETT'S
22 Scott Graham   Littleton, NH2:37:58.02 13869  468 VICTORY CY
23 Judd Milne   Reston, VA2:44:33.91 113729  789 POTOMAC VE
24 John Meyerle   Monroe, CT2:49:17.60 174385  1194 TITUS CYCL
DNF Brian Pierce   Longmont, CODNF 175575  463 LOCUST
DNF Donald Dauphinais   Danielson, CTDNF 138958  648 YIPPEE/DAS
DNF Gregg Galletta   Dobbs Ferry, NYDNF 97363  680 CRCA/MERRI
DNF Robert Wolff   Middle Island, NYDNF 92296  1049 

Men - EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Myers   East Point, GA2:07:42.79 164658  543 ARCANGELAD
2 Stuart Jensen   Windsor, CT2:09:36.16 94818  508 EASTERNBLO
3 Thierry Blanchet   Castleton, NY2:10:23.16 190039  527 BEARNAKED/
4 Glenn Giglio   Manchester, CT2:15:24.30 13215  605 CVC PIG IR
5 David Kahl   West Milford, NJ2:19:19.71 18414  589 TOWN CYCL
6 Esteban Rodriguez   Woodside, NY2:24:46.30 153034  583 SID'S BIKE
7 Rick Hill   Portsmouth, NH2:37:21.06 163817  512 VAN BERS
8 SCOTT WIPPERMANN   2:58:07.32  739 BEANS BIKE
DNF Stephen Thaxton   Sissonville, WVDNF 35278  836 
DNF John Keller   Ellicott City, MDDNF 214444  1098 FLEET STRE
DNF Timothy Haitz   Kingston, RIDNF 77034  779 VICIOUS CY
DNF Greg Ferguson   Glassboro, NJDNF 11462  764 MEREDITH G
DNF Mark Mahoney   Bethel, CTDNF 22175  1193 BETHEL CYC
DNF JIM LONG   DNF  791 BERKELEY B

Men - EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Laub   Enola, PA2:08:52.02 230122  686 WILDBLUES
2 Richard LaBombard   Easthampton, MA2:14:25.81 20058  929 SEVEN CYCL
3 BOB KOERBER   2:17:03.96  1032 BACK COUNT
4 Ken Welch   Hopewell Jct, NY2:18:52.39 37650  483 KONA/WHEEL
5 Andrew Chambers   Bolton, CT2:19:39.52 210960  722 YIPPEE RAC
6 Scott Paine   Greenfield Center, NY2:20:49.03 229859  668 NORTH ATLA
7 Christopher Flagg   Westfield, MA2:21:48.26 179600  554 COMPETETIV
8 W Mark Graber   Saratoga Springs, NY2:23:41.27 172905  594 NORTH ATLA
9 Douglas Phillips   Sanford, ME2:24:41.51 199412  464 TEAM CRUM
10 Bruce Saxton   West Suffield, CT2:28:55.37 31403  540 CUTTINGEDG
11 Joe Fabris   Los Gatos, CA2:39:52.71 189959  472 TREO SMART
12 Matthew Carpenter   Canton, CT2:43:15.47 6213  724 TEAM IRONH
DNF Steve Arsenault   Keene, NHDNF 211263  766 TEAM ANDY

Men - EX - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arthur White   Hohokus, NJ1:30:27.45 37936  532 YETI CYCLE
2 Dana Harrison   Sandy, UT1:32:38.61 53980  1067 REVOLUTION
3 Timothy Messersmith   York, PA1:33:25.70 128500  1013 TREK-VW
4 Gilman Lang   Burlington, VT1:39:43.71 150896  1199 
5 MIKE DONOHUE   1:43:47.91  608 PUTNEY WES
6 James Argabright   Richardson, TX1:47:42.20 98324  730 NEBC/CYCLE
7 Mark Bergh   Fallbrook, CA1:56:05.34 186989  459 BACK ALLEY
8 Scott Schaefer   Houston, TX2:12:39.79 126923  421 SOUTHERN E
DNF Ed Snyder   Ashburnham, MADNF 181421  487 

Men - EX - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phillip Bannister   Putney, VT1:37:39.02 111633  656 PUTNEY/WES
2 John Warfel   Millersville, PA1:56:36.69 145457  435 SHIRKS BIK
3 Eric Storm   Apple Valley, CA2:01:36.48 82406  486 
4 James Carlson   Springfield, VA2:11:29.49 96832  984 PVC
DNF David McElwaine   Canton, MADNF 97574  950 NEBC/CYCLE

Men - EX - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Westenskow   Ogden, UT1:42:01.72 227691  407 OGDEN ONE
2 Stan Ford   Temcula1:44:01.04 12017  471 BACK ALLEY
3 John Green   Weaverville, NC1:54:22.05 146933  900 KAUAI BOYZ
4 Jim Simons   Bozeman, MT2:29:05.25 174588  419 

Men - EX - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jurgen Leiser   Colorado Spgs, CO2:02:48.08 20844  506 
2 Frederic Schmid   Waco, TX2:11:27.55 109257  898 360 CYCLE
3 Charles Goodrich   Southport, NC2:22:54.91 182799  598 HUDSON VAL
DNF Bud Deshler   Albuquerque, NMDNF 9300  474 PMBR

Men - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RYAN TREBON   24:03.04  18 KONA/LES G
2 GEOFF KABUSH   24:23.43  TEAM MAXXI
3 JEREMY HORGAN-KOBELSKI   24:24.56  SUBARU-GAR
4 LIAM KILLEEN   24:24.78  14 SPECIALIZE
5 CHRISTOPHER SAUSER   24:30.86  21 SPECIALIZE
6 BARRY WICKS   24:35.91  11 
7 TODD WELLS   24:36.89  GT BIKES
8 ROSS SCHNELL   24:40.80  50 TREK/VW
9 CARL DECKER   24:59.63  15 GIANT
10 RICKY FEDERAU   LAPPED  41 TEAMRACE.C
11 BRENT MILLER   LAPPED  13 WTB/FOX SH
12 JEREMIAH BISHOP   LAPPED  TREK/VW
13 ADAM CRAIG   LAPPED  GIANT
14 CODY PETERSON   LAPPED  20 3D RACING/
15 MATT KELLY   LAPPED  23 SUBARU-GAR
16 BURRY STANDER   LAPPED  43 GT BIKES
17 SAM SCHULTZ   LAPPED  33 U23 NATION
18 Sam Jurekovic   Colorado Springs, COLAPPED 189561  38 U23 NATION
19 MIKE WEST   LAPPED  58 MAVERICK
20 TROY WELLS   LAPPED  81 TIAA-CREF
21 NICK WAITE   LAPPED  90 KELLY BENE
22 ALAN OBYE   LAPPED  48 SRAM
23 Nicholas Stevens   Boulder, COLAPPED 237516  30 FUENTES DE
24 NICK MARTIN   LAPPED  76 TREK/VW
25 KRIS SNEDDON   LAPPED  86 KONA/LESGE
26 KEN ONODERA   LAPPED  36 SUBARU-GAR
27 KEITH HICKERSON   LAPPED  65 TAMARACK
28 BRYAN FAWLEY   LAPPED  91 WHEELSINMO
29 RICK WETHERALD   LAPPED  80 TAMARACK R
30 Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZLAPPED 135975  29 LITESPEED/
31 KYLE HAMMAKER   LAPPED  67 TREK VW
32 CHRISTIAN FAVATA   LAPPED  64 OVERLOOKMT
33 COLIN CARES   LAPPED  42 U23 NATION
34 ANDY JOHNSTON   LAPPED  46 KENDA/KHS/
35 MARK LEISHMAN   LAPPED  27 AUNTBETTYS
36 ANDREW FREYE   LAPPED  24 BIKEMAN.CO
37 MATTHEW HADLEY   LAPPED  53 ROCKY MOUN
38 BRANDON DRAUGELIS   LAPPED  28 BEAR NAKED
39 CHARLES PENDRY   LAPPED  89 INLAND - B
40 PAUL HANSON   LAPPED  79 
41 Lucas Livermon   Carrboro, NCLAPPED 161552  77 CYCLING SP
42 DANIEL VAILLANCOURT   LAPPED  72 CCB/VW/TIM
43 BEN MOODY   LAPPED  69 RHINO BIKE
44 TIMOTHY MADGWICK   LAPPED  73 SEROTTA/SM
45 MIKE JOOS   LAPPED  60 DEAN
46 SHUN MATSUMOTO   LAPPED  26 TREK
47 SPENCER PAXSON   LAPPED  22 BALANCE BA
48 LEONARDO SANDOVAL   LAPPED  49 BICYCLE JO
49 MICHAEL NORTHCOTT   LAPPED  37 
50 CHANOCH REDLICH   LAPPED  85 TREK/SRAM/
51 SAMUEL KOERBER   LAPPED  47 
52 Jeff Schalk   Frederick, MDLAPPED 169390  34 TREK VW- E
53 MITCHELL PETERSON   LAPPED  74 DEVO
54 AMIEL CAVALIER   LAPPED  680 GIANT SRAM
55 CODY WARREN   LAPPED  
56 JOREL HENDERSHOT   LAPPED  39 BEAR NAKED
57 DANIEL CORUM   LAPPED  88 INLAND/BTD
58 CHRISTOPHER KENDALL   LAPPED  45 
59 ADAM SNYDER   LAPPED  32 BALANCE BA
DNF MAX PLAXTON   DNS  63 ROCKY MTN
DNF MILTON MIRANDA   DNS  70 PROXTEL-MO
DNF STEPHEN ILES   DNS  61 COMOTION S
DNF MATTHEW OKEEFE   DNS  44 CCB/VOLKSW
DNF THOMAS SPANNRING   DNS  31 COLE SPORT
DNF JASON SAGER   DNS  17 HOTEL SAN
DNF JUSTIN LINDINE   DNF  52 WINDHAM MT
DNF ARIEL LINDSLEY   DNS  84 MAVERICK
DNF WAYLON SMITH   DNF  78 KHS

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Van Meter   Portland, OR1:36:31.35 211547  577 ROARING MO
2 Michelle Schneider   Jersey Shore, PA1:40:18.22 235687  816 VISITPA.CO
3 Kim Jennings   Waco, TX1:41:01.08 222697  551 BICYCLES O
4 Jamie Dinkins   Asheville, NC1:43:52.90 229620  611 VANTAGGIO/
5 Lindsey Bishop   Boulder, CO1:44:59.87 198013  563 TEAM BULLD
6 Jennifer Sica   Flagstaff, AZ1:48:36.05 172806  832 RED ROCK R
7 Anna Kelso   Takoma Park, MD1:53:46.49 189154  1168 GRETNA
8 Elizabeth Carrington   Poway, CA1:53:53.45 181828  771 PEACHTREE
9 AMANDA PILLING   1:54:20.04  1005 KONA MIDWE
10 Joy Duerksen   Yucaipa, CA2:02:39.10 218863  762 TEAM JOSE
11 Lianna Miller   Colorado Springs, CO2:08:10.21 218389  942 CROSS COUN
12 Kate Riedell   Oakland, CA2:22:58.25 188596  491 MTBMIND
DNF Erin Vicary   Walled Lake, MIDNF 240185  833 DARKHORSER
DNF Melanie Swartz   Reston, VADNF 142510  818 SQUADRA CO

Women - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BETSY SHOGREN   1:37:00.39  810 SWASHBUCKL
1 Amy Breyla   New Castle, DE1:55:38.78 122825  1188 HENRY'S BI
2 Bryna Nestor   Troy, NY1:41:38.86 209883  634 BEAR NAKED
3 Maureen Bruno Roy   Arlington, MA1:42:05.68 103270  606 INDEPENDEN
4 Jane Pearson   Pound Ridge, NY1:43:37.47 212760  1064 YORKTOWN C
5 Shannon Mathis Morrison   Nashville, TN1:53:19.97 186727  578 VANTAGGIO/
6 Christine Ford   Coralville, IA2:08:00.78 41642  449 

Women - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carolyn VanVurst   Boca Raton, FL1:42:43.96 196051  536 SE TREK FA
2 Darlene Phillips   Ansonia, CT1:51:38.88 225420  661 TEAMBULLDO
DNF Marianne Stover   North Yarmouth, MEDNF 150507  1090 IF/KEMPNER

Women - EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Longhofer   Portland, ME1:55:41.43 189989  1187 BIKEMAN.CO
2 Beverly Chaney   Carmel, CA1:57:30.24 221127  906 ROARING MO
3 Laura Jensen   Windsor, CT2:02:05.32 190960  509 BENIDORM/E

Women - EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ursula Sandefur   Auburn, AL1:48:31.35 31203  1096 COLUMBUS B
2 Ellen White   Hohokus, NJ1:49:15.79 97355  531 MTBCHICK/C

Women - EX - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Margaret Thompson   Clinton, NY2:20:26.53 35453  827 MISSION IN
DNF Cathy Wilson   Middle Island, NYDNF 163898  1094 

Women - EX - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lydia Barter   N Brookfield, MA2:03:27.29 2763  615 MTBMIND.CO
2 Ann Beckenhauer   Springfield, VA3:18:50.37 126415  983 POTOMACVEL

Women - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KATERINA NASH   26:25.09  107 LUNA WOMEN
2 WILLOW KOERBER   26:25.36  102 SUBARU-GAR
3 SUSAN HAYWOOD   26:25.80  105 TREK/VW
4 GEORGIA GOULD   26:28.02  109 LUNA WOMEN
5 SHONNY VANLANDINGHAM   26:31.10  101 LUNA WOMEN
6 DARA MARKS-MARINO   26:31.51  104 TITUS/KEND
7 KATHY SHERWIN   26:37.94  111 FORD CYCLI
8 KELLI EMMETT   26:40.81  108 FORD CYCLI
9 HEATHER IRMIGER   26:48.93  106 SUBARU-GAR
10 CHLOE FORSMAN   26:49.98  126 TOKYO JOES
11 JENNA ZANDER   26:51.61  112 BEAR NAKED
12 CATHERINE PENDREL   27:44.59  140 NORCO
13 JENNIFER SMITH   27:45.90  148 TREK/VW
14 STACEY SCANLAN   27:46.26  157 TAMARACK
15 CHRISTINA SMITH   27:46.84  153 ORTHOPEDIC
16 PATRICIA SINCLAIR   27:55.93  158 SCOTT USA/
17 KRISTEN DANIELSON   28:03.70  146 VELO BELLA
18 RIE KATAYAMA   LAPPED  127 TREK
19 NINA BAUM   LAPPED  114 BEAR NAKED
20 ALISON SYDOR   LAPPED  145 ROCKY MTN
21 JEAN ANN MCKIRDY   LAPPED  141 ROCKY MTN/
22 JENNIFER GERSBACH   LAPPED  163 TOKYO JOES
23 SHANNON GIBSON   LAPPED  116 CRAZY CAT/
24 CHRISTY LOVE   LAPPED  142 SUGOI/GIAN
25 CAITLYN TUEL   LAPPED  121 TREK/VW
26 TARA LLANES   LAPPED  136 GIANT
27 KIMBERLY FLYNN   LAPPED  138 VANTAGGIO/
28 HEATHER SVAHN   LAPPED  119 CONTENT WO
29 REBECCA GROSS   LAPPED  134 ARMED FORC
30 Krista Park   Madison, SDLAPPED 203842  160 COLAVITA/A
31 SABRA DAVISON   LAPPED  130 DEVO BALAN
32 CAROLYN POPOVIC   LAPPED  162 MTBIKECHIC
33 KRISTY LANIER-MANTZ   LAPPED  118 DIRT BEAR
34 PAULA BURKS   LAPPED  149 VANTAGGIO/
35 THERESA RICHARDSON   LAPPED  122 BEAR NAKED
36 TERI STRAYER   LAPPED  128 TM K&N PER
37 Meggan Flaherty   Oneonta, NYLAPPED 193071  129 BICYLCE JO
38 SAMI FOURNIER   LAPPED  159 VELO BELLA
39 KIM PASSAFIUME   LAPPED  123 VELO BELLA
40 CHRISSY BONO   LAPPED  135 BICYCLE JO
41 NOEL WEDDLE   LAPPED  144 VELO BELLA
42 CHENOAH HENDERSHOT   LAPPED  133 BEAR NAKED
43 MELANIE MEYERS   LAPPED  164 FORD CYCLI
44 CHRISTIE PLEISS   LAPPED  124 TM K&N PER
45 KRISTI LEWIS   LAPPED  120 SUN AND SK
46 JIMENA FLORIT   LAPPED  131 LUNA WOMEN
DNF KIARA BISARO   DNS  137 TEAMRACE.C
DNF ZEPHANIE BLASI   DNF  113 KENDA/DTSW
DNF ANJA MCDONALD   DNF  125 

Women - Junior - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie White   Bedford, NH1:41:50.57 181386  1113 GEARWORKS/
1 SASHA DINGLE   2:06:36.33  452 BLISS RACI
2 Danae York   Boulder, CO1:44:16.84 178290  481 VELOBUM.CO
3 Deidre York   Boulder, CO1:51:46.06 178289  480 VELOBUM.CO
4 Stephanie Schlaack   Mckinney, TX1:53:52.04 169043  539 CANNONDALE
5 CAITLIN CURRAN   1:55:53.04  649 BIKEMAN
6 Rachel Throop   Costa Mesa, CA2:00:23.90 174132  1173 DEVO/N.S.O
7 Kara Uhl   Smithville, TX2:10:32.69 185730  576 BICYCLE HE
8 Ketura Hendershot   Mears, MI2:17:16.42 174026  513 BEAR NAKED
DNF Chloe Jackson   East Hampton, CTDNF 181210  641 BIKERS EDG

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOSierra NevadaUSACDFSpyShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee