Race Results for
Nova NORBA National
Fountain Hills, AZ
(Event Information)
Cross Country on 03/20/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Connors   Scottsdale, AZ1:02:47.45 196490  539 
2 BEN GADOMSKI   1:09:14.60  656 
3 Alex Hulett   Big Bear Lake, CA1:10:34.18 137462  745 BEAR VALLE
DNF JEFF YINGLING     738 

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PAUL RAHN   1:01:46.05  547 PR RACING
2 Tim Allen   Golden, CO1:02:30.54 161831  890 
3 ZACHARY GIFFEY   1:08:02.52  657 UWP CYCLIN
4 Ara Movsessian   Glendale, CA1:09:08.79 210630  921 
5 GAIRED FRESSADI   1:09:25.32  537 FLAT TIRE
DNF Zachary Goldman   San Diego, CA 195516  536 BIKE EMPIR

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Salstrand   Phoenix, AZ0:59:21.24 176476  797 
2 KAOLIN CUMMENS   1:03:10.76  779 
3 SIMON PALFERY   1:04:03.70  942 
4 Mark Wrobleski   Phoenix, AZ1:11:11.36 78434  897 
5 RYAN HAMILTON   1:12:27.37  909 
6 AARON POLLY   1:20:13.02  787 

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Duke   Litchfield Park, AZ1:00:58.78 194520  431 
2 JOHN RIPPEL   1:01:43.12  425 
3 Linde Smith   Springville, UT1:02:50.79 44274  840 BIOGEN
4 THOMAS KING   1:05:02.21  896 ADVENTURE
5 Brandon Bittorf   Ventura, CA1:05:44.16 112152  739 AMGEN

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 VAN WILSON   1:02:14.53  510 
2 CAMERON BUNT   1:02:53.29  843 
3 James Forester   Poway, CA1:03:35.63 167872  925 
4 Jim Roff   Littleton, CO1:05:06.65 200755  886 
5 DUSTIN HAMILTON   1:06:03.70  577 TEAM EXCEL
6 Mark Giddings   Edwards Afb, CA1:07:48.24 187491  914 TEST PILOT
7 Steve Kelley   Salinas, CA1:08:16.67 204376  692 BAY BIKES
8 Michael Mangan   Albuquerque, NM1:08:43.69 223915  700 
9 CHRISTOPHER STEWART   1:09:02.47  475 
10 MICHAEL DUKE   1:21:28.62  743 
11 KEVIN SIMMS   1:47:15.00  937 
DNF GARY HALL     650 MISSING LI
DNF John Gurley   Phoenix, AZ 110478  695 BEEF JERKY
DNF Jeffery Lovett   Denver, CO 190457  699 MHNS

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MANNY ORTIZ   0:59:55.95  440 SWISS AMER
2 PAUL DURAZO   1:01:17.18  430 
3 Mark Malott   Lancaster, CA1:01:32.38 170650  462 BICYCLE JO
4 SCOTT PAULSEL   1:01:33.00  806 
5 Mark Wille   Flagstaff, AZ1:03:18.21 196295  443 ABSOLUTE
6 Kevin Quigley   Flagstaff, AZ1:03:35.16 175298  846 
7 JOHN FITZER   1:03:54.80  685 
8 Bronson Velarde   Chandler, AZ1:04:22.85 177894  640 TITUS
9 DEAN HENTHORN   1:04:52.12  629 
10 RICHARD GELSI-MEDEOT   1:05:12.00  867 
11 Randy Stenglein   Lancaster, CA1:05:15.23 120481  496 
12 Garner Palenske   San Diego, CA1:05:26.66 27102  548 HI-TECH BI
13 David Stowell   San Diego, CA1:05:54.37 170651  554 HI-TECH BI
14 RICHARD MURRAY   1:06:01.48  545 PINNACLE P
15 PATRIK GUNNARSSON   1:06:05.27  500 HIGH TECH
16 CARL NOEDING   1:06:06.00  634 ADVENTURE
17 Robert Letson   Broomfield, CO1:06:07.10 178769  733 FALCON NTE
18 TAD FAGERHOLM   1:06:11.21  912 
19 RON KROPEN   1:08:14.15  926 
20 STEVEN VAN COLLIE   1:08:29.36  556 
21 JAMES CROSS   1:08:47.14  933 CHECKERED
22 Scott Mydock   Glendale, AZ1:08:50.64 106945  549 TEAM EXCEL
23 Brad Harris   Tempe, AZ1:09:17.59 203535  658 TEAM EXCEL
24 Tom Keller   Boulder, CO1:10:02.57 18772  696 ACMERACING
25 Tony Benson   Crested Butte, CO1:10:47.65 205947  913 NRC/PEDALM
26 TIMOTHY MCNAMARA   1:11:10.04  877 
27 FREDERICK IVY   1:11:16.10  534 ELLSWORTH
28 TERRY JONES   1:14:26.37  908 
29 DAVID VONTESMAR   1:15:11.82  717 VONTROUBLE
30 STEVE MARSHALL   1:16:53.64  652 
31 BOBBY GARCIA   1:17:06.13  531 
DNF Dave Burnett   Tucson, AZ 104259  432 TEAM RHINO
DNF KEITH WILSON     574 
DNF JON MILLIKEN     734 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRIAN GOBLE   1:02:15.40  693 MANZANITA
2 Dean Swank   Crestline, CA1:04:40.12 215598  938 BEAR VALLE
3 KEITH STORY   1:05:00.03  773 
4 JIM STABLER   1:09:22.23  558 EXCELLENT
5 JAY NATOLI   1:09:55.01  258 PROCON
6 EDDIE BONDS   1:10:04.55  874 
7 DANA HIGGINSBOTHAM   1:11:27.94  819 
8 Gil Goodrich   Three Rivers, CA1:11:38.14 13682  809 FILZ BUILT
9 DON WARNER   1:12:01.09  850 
10 JOE REDDY   1:13:34.74  714 ALGER RACI
11 TONY BARTHOLOMA   1:14:49.88  628 
12 CARL SCHOTT   1:16:01.77  883 
13 Richard Bagienski   Durango, CO1:17:10.38 176501  678 DURANGO WH
14 DAVE DORNEY   1:23:30.70  833 
DNF Robert Williams   Scottsdale, AZ 125738  427 LANDIS CYC

Men - SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Eppen   Iowa City, IA1:29:37.02 121702  255 
2 BRIAN FUENTES   1:29:59.82  263 FUENTESDES
3 Jeff Schalk   Frederick, MD1:30:11.53 169390  204 BIKEWORKS
4 Cameron Chambers   Colorado Springs, CO1:30:19.54 161597  211 SUBARU- GA
5 Kamden Reedy   Mesa, AZ1:30:20.30 155036  225 TITUS CYCL
6 Ian Stanford   White Bear Lake, MN1:30:42.74 175718  231 NATURE VAL
7 Paul Freiwald   Lake Forest, CA1:31:11.42 12367  210 TITUS CYCL
8 Greg Lewis   Durango, CO1:31:13.26 180506  252 505 TREK/H
9 Richard Thurman   Chico, CA1:32:04.70 35561  250 SOULCRAFT
10 Joel Cleare   Gilbert, AZ1:32:05.22 40054  202 STRADA RAC
11 Justin Rinehart   Mankato, MN1:32:10.75 149501  205 NICOLLETBI
12 Brent Winebarger   Colorado Springs, CO1:32:40.46 132038  217 HEALTH FX/
13 Stephen Shepherd   Boulder, CO1:32:41.06 155949  232 FLAG VELO
14 Kevin Bradford-Parish   Spokane, WA1:32:42.00 147208  257 BICYCLE CE
15 M Shane Bresnyan   Santa Rosa, CA1:33:05.80 144318  251 SOULCRAFT
16 Chad Wells   Petoskey, MI1:33:47.56 194504  261 NORTH COUN
17 T Henshall   Boise, ID1:33:52.22 15869  207 GEORGES BI
18 Joe Augustine   Albuquerque, NM1:34:12.08 2077  218 
19 Noah Singer   Little Rock, AR1:34:23.65 171313  249 CANNONDALE
20 Wes Swaffar   Arcata, CA1:34:25.11 207860  222 REVOLUTION
21 Kyle Reedy   Mesa, AZ1:34:31.62 195891  223 
22 Adam Zimmerman   Silver City, NM1:34:57.80 177289  230 TEAM SOL
23 Justin Maka   Albuquerque, NM1:35:10.02 164982  234 MAXXIS/RIT
24 Matthew Freeman   Redlands, CA1:35:14.24 172215  236 TEAM REDLA
25 Ty Hansen   Sandy, UT1:35:14.60 14999  208 CANNONDALE
26 Christopher Hopwood   Fairfield, CT1:35:26.11 164804  221 MAVERICK/C
27 Sean Kennedy   Tempe, AZ1:35:28.69 117470  244 
28 Rick Wetherald   Logan, UT1:35:35.69 188971  233 TAMARACK R
29 Robert Anderson   Mill Valley, CA1:35:38.58 1688  254 FRALOCK
30 David Yakaitis   Lafayette, CA1:35:43.75 198575  245 WTB
31 Gordon Yanota   Phoenix, AZ1:35:50.88 186874  216 ELLSWORTH
32 Ryan Barthel   Durango, CO1:35:59.90 2770  241 
33 Tim Bolton   Tucson, AZ1:36:01.26 117086  240 TITUS FACT
34 Fred (Robbie) Robinette   Park City, UT1:36:01.84 96459  214 TEAM HOTEL
35 Mike Koenig   Boulder, CO1:36:18.92 120199  220 TOKYO JOE'
36 Shannon Boffeli   Salt Lake City, UT1:36:32.02 43484  219 REVOLUTION
37 Domenico Futia   Maple Valley, WA1:36:40.30 176687  242 
38 Tom Koerner   Santee, CA1:36:53.73 115037  253 HI-TECH/SC
39 Paul Hanson   St Peter, MN1:36:58.07 118046  243 NICOLLET S
40 DARREN MATTINGLEY   1:37:05.44  247 TITUS/RTB
41 Stephen Sontag   Hanover, NH1:37:55.87 174071  224 RED ROCK R
42 Bryce Glovatsky   Stevenson, WA1:39:05.13 191168  229 TEAM DEAN
43 Jeff Meyer   Lakeside, CA1:39:12.37 159038  206 CYTOMAX/KH
44 Kevin Smallman   San Leandro, CA1:40:09.67 204144  256 CAL POLY P
45 Kevin Hall   Bellingham, WA1:40:17.78 173510  237 KONA/SOUTH
46 Nick Agate   Albany, CA1:41:31.46 180146  201 
47 James Williams   Bend, OR1:43:41.17 186063  260 STEVEN K S
48 Darren Lightfield   Boise, ID1:44:47.78 197708  213 TAMARACK
49 David Harris   St George, UT1:46:28.23 15187  248 HEALTHFX
50 Ian Burnett   Durango, CO1:50:12.70 191725  212 TITUS CYCL
DNF Jamie Goldstein   Santa Barbara, CA 202519  209 PLATINUM P
DNF ZEPPELIN TITTENSOR     262 TEAM FLOWE
DNF Brian Lugers   Moab, UT 105454  246 RIM TOURS
DNF Miguel Arias   Golden, CO 185756  264 FUESNTES D
DNF Gregory Matthew Howard   Phoenix, AZ 182518  235 ASC ARIZON
DNF Gabriel Keck   Boise Id 181890  228 RED ROCK R
DNF Michael Raney   Santa Fe, NM 175669  227 BLUESTONE
DNF Mike Tettleton   La Verne, CA 206298  226 CAL POLY P
DNF David Thompson   Murrieta, CA 199453  215 ADAMS AVEN
DNF Justin Thomas   Reno, NV 136918  203 

Men - Cat 1/2/3 - Group1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Frozley   Colorado Springs, CO1:10:42.41 12490  446 PRO CYCLIN
2 Bill Durkee   Des Moines, IA1:12:29.56 120355  848 
3 Jake Kirkpatrick   Boulder, CO1:14:59.52 187654  698 NEW BELGIU
4 David Labarr   Fort Collins, CO1:15:10.46 20065  466 TAMARACK
5 Dan Durland   Colorado Springs, CO1:16:35.44 199907  586 ROCKY MTN
6 John Swanguen   San Diego, CA1:16:50.60 34733  839 ZUMWALTS
7 Waily Fung   Larkspur, CA1:17:43.94 127037  691 BIKE EMPIR
8 ONDREJ MERTLIK   1:18:32.77  660 UWP CYCLIN
9 Jeff Sayegh   Big Bear City, CA1:18:57.32 31405  931 HURRICANE/
10 GREG MIRANDA   1:20:15.93  857 
11 Kara Durland   Colorado Springs, CO1:33:59.10 199906  579 ROCKY MTN
12 JOSEPH NOLAN   1:35:38.15  653 
13 Morgan Byers   Chula Vista, CA1:42:55.39 211018  682 GO GIRL/TR
DNF Shane Stilwell   Sierra Vista, AZ 155240  420 DAWN TO DU
DNF Joshua Kravetz   Longmont, CO 104190  659 CANNONDALE

Men - Cat 1/2/3 - Group2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Frozley   Colorado Springs, CO1:10:42.41 12490  446 PRO CYCLIN
2 Bill Durkee   Des Moines, IA1:12:29.56 120355  848 
3 Jake Kirkpatrick   Boulder, CO1:14:59.52 187654  698 NEW BELGIU
4 David Labarr   Fort Collins, CO1:15:10.46 20065  466 TAMARACK
5 Dan Durland   Colorado Springs, CO1:16:35.44 199907  586 ROCKY MTN
6 John Swanguen   San Diego, CA1:16:50.60 34733  839 ZUMWALTS
7 Waily Fung   Larkspur, CA1:17:43.94 127037  691 BIKE EMPIR
8 ONDREJ MERTLIK   1:18:32.77  660 UWP CYCLIN
9 Jeff Sayegh   Big Bear City, CA1:18:57.32 31405  931 HURRICANE/
10 GREG MIRANDA   1:20:15.93  857 
11 Kara Durland   Colorado Springs, CO1:33:59.10 199906  579 ROCKY MTN
12 JOSEPH NOLAN   1:35:38.15  653 
13 Morgan Byers   Chula Vista, CA1:42:55.39 211018  682 GO GIRL/TR
DNF Shane Stilwell   Sierra Vista, AZ 155240  420 DAWN TO DU
DNF Joshua Kravetz   Longmont, CO 104190  659 CANNONDALE

Men - Cat 1/2/3 - Group3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 BRADLEY TOTH   0:55:23.62  845 
3 BRIAN UPCRAFT   1:19:15.00  741 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Cummings   Snellville, GA1:32:17.87 189325  916 KENDA/CYCL
2 Andrew Dahlheim   Dallas, TX1:33:18.41 188572  684 RICHARDSON
3 Tristan Uhl   Austin, TX1:33:18.95 168160  710 TEAM HOTEL
4 Colin Cares   Boulder, CO1:33:26.64 216528  540 SMBA
5 Scott Stewart   Highland, MI1:34:09.32 205083  426 MAIN STREE
6 Kyle Hammaker   Marysville, PA1:34:19.59 194193  461 TREK VW
7 Mitchell Peterson   Salt Lake City, UT1:34:24.33 192669  704 BALANCE BA
8 Travis Livermon   Lewisville, NC1:34:44.81 161583  859 PACESETTER
9 Austin Carroll   Orange, CA1:34:56.53 192670  836 BALANCE BA
10 Marcus Torres   Cedar Park, TX1:36:13.67 158825  852 TEAM HOTEL
11 Trevor Downing   Durango, CO1:36:24.70 161859  417 TEAM NOVA
12 Chance Noble   Camarillo, CA1:36:28.59 183803  748 SCARY FAST
13 Chris Spencer   San Francisco, CA1:37:41.84 190061  555 BALANCE BA
14 William Brown   Oro Valley, AZ1:38:45.82 194984  681 BALANCE BA
15 Rand Shoaf   Bend, OR1:38:58.61 193872  706 DEVO-BALAN
16 Dan Wilson   Fenelton, PA1:40:21.16 176279  740 BLUESTONE
17 Colt McElwaine   Canton, MA1:40:42.87 205236  467 INDEPENDEN
18 Evan Piche   Holyoke, MA1:42:21.04 194481  943 
19 Sam Carlson   Bozeman, MT1:42:24.85 178447  631 
20 Andrew Wait   Golden, CO1:42:53.27 182250  553 DURANGO WH
21 John Purvis   Parthenon, AR1:43:08.37 200977  835 NWA BUSHME
22 Chris Peterson   Sandy Ut1:46:10.17 202966  905 BALANCE BA
23 Timothy Halliday   Fort Collins, CO1:48:52 203376  530 AMERICA'S
24 Ian Delaney   Walla Walla, WA1:58:34.86 196937  924 
DNF Aaron Thurman-Wille   Flagstaff, AZ 196296  513 TEAM ABSOL

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Winkelmann   Huntsville, TX1:35:03.84 188575  424 BIKE LANE/
2 Mikah Rust   Oak Ridge, TN1:40:17.78 207552  705 KNOX VELO
3 MATTHEW JONES   1:41:08.53  884 
4 Benjamin Ragains   Sparks, NV1:41:17.62 211382  898 YETI/TRIX
5 Blake Harlan   Austin, TX1:43:15.86 175637  522 TEAM HOTEL
6 Chris Paulson   Albuquerque, NM1:43:34.23 153649  703 UNIV NM
7 Jason White   Esopus, NY1:46:09.61 194309  837 HONEY STIN
8 Taylor Merk-Wynne   Waterville, ME1:46:16.98 192113  411 MATHIEUS C
9 RANDY SOOTER   1:51:21.92  831 
10 Jeffrey Wu   Littleton, CO1:54:33.54 164941  573 FUENTESDES
11 Greg Larson   Mesa, AZ1:55:37.04 214554  865 
12 Mark Mallahan   Bellingham, WA2:03:26.44 150865  944 KHS/CLARKS
DNF Nickolas Wieber   Cave Creek, AZ 167863  783 RITCHEY/NO
DNF NICHOLAS MARTINEZ     498 SPORTZ OUT

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ty Kady   Placentia, CA1:32:36.91 191004  582 ROCK N ROA
2 Mike Joos   Reston, VA1:33:17.45 136615  520 DEAN
3 DeJay Birtch   Tucson, AZ1:34:33.80 175788  632 FISHER/TOM
4 Benjamin Webster   Mesa, AZ1:36:13.54 211019  575 TITUS
5 Yuki Saito   Denver, CO1:37:00.56 208187  514 
6 Justin Koppa   Ae, 1:40:54.26 169725  929 
7 Clint Hosman   Mesa, AZ1:42:41.83 182454  637 
8 Gary Phillips   Honolulu, HI1:46:44.40 168291  861 RED ROCK R
9 Ryan Atkinson   Omaha, NE1:49:55.84 110532  782 TREK
10 Brandon McMurtrey   Las Vegas, NV1:50:07.43 95001  422 KHS/MASSIX
11 Loren Dodson   Austin, TX1:51:02.80 222625  940 
DNF Perrin Smith   Flagstaff, AZ 137104  468 NAU CYCLIN
DNF Aaron Arnold   Telluride, CO 114248  645 

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Rigel   Seattle, WA1:39:08.19 77337  600 ELLSWORTH
2 Denton Bowers   Truckee, CA1:39:45.31 223423  907 
3 Mario Medina   Sussex, WI1:41:22.94 181488  595 TEAM MEDIN
4 Travis Hosman   Gilbert, AZ1:42:02.27 224323  689 
5 Brandon Frazier   Phoenix, AZ1:42:07.29 204155  744 
6 Doug Moore   Reno, NV1:44:51.78 215466  550 YETI
7 Colby Moeller   Tucson, AZ1:45:38.78 132047  497 U OF A CYC
8 Chris Sherwin   Heber, UT1:51:54.76 190208  737 REVOLUTION
DNF PATRICK LESLIE     451 BONTRAGER
DNF Robert Gibson   Tucson, AZ 88270  626 BROADWAY B
DNF TODD PILGER     780 

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Jarrett   Bellevue, NE1:35:21.50 17695  519 
2 Bryan Antol   Flagstaff, AZ1:35:36.50 1806  860 RED ROCK R
3 John Sawasky   Flagstaff, AZ1:35:37.05 80638  639 TITUS/LOOS
4 Jonathon Finnoff   South Lake Tahoe, CA1:36:57.11 11652  502 AOS/DJ ORT
5 MATTHEW BODKIN   1:36:58.74  842 
6 Robert Shaver   El Paso, TX1:37:02.55 56061  559 
7 Glen Gollrad   Topsfield, MA1:37:03.76 206677  535 VELO DEL N
8 David Wilson   El Paso, TX1:38:41.68 38515  567 TITUS/CLIF
9 RON BOLLENBERGHE   1:38:42.65  459 
10 Thomas Sulentic   Iowa City, IA1:39:06.62 34574  707 ATLAS/PEAK
11 ZACHARY TITTENSOR   1:40:32.96  593 SOUTHWEST
12 John Mundelius   Alamo, CA1:40:33.78 131006  435 FRALOCK
13 GARY WARNICA   1:41:14.35  711 TOMMYO BIK
14 Trever Bushnell   Phoenix, AZ1:41:15.17 5663  489 TITUS
15 Eric Boxrud   Ann Arbor, MI1:41:24.25 221946  437 STRUCTURAL
16 David McComb   Yoder, IN1:41:41.86 172316  747 TEAM KOEHL
17 Ronald Sawicki   Irvine, CA1:42:59.24 208699  802 TITUS
18 Jeffrey Traynor   Indian Hills, CO1:43:32.50 129176  557 DURANGO WH
19 Joel Davis   N Las Vegas, NV1:43:47.10 88515  469 TEAM CARIN
20 CHRIS SMITH   1:45:29.75  750 TOMMYO
21 James Nyysti   Prescott, AZ1:45:31.69 166149  702 TEAM EXCEL
22 Steve Ouzounian   Reno, NV1:46:19.14 41019  544 MISSING LI
23 Greg Rogers   Gilbert, AZ1:47:26.78 165662  439 PROCON CYC
24 Tyler Pilger   Denver, CO1:51:51.40 56668  781 TREK
25 John Meyerle   Monroe, CT1:52:09.24 174385  516 TITUS CYCL
26 Mikel Aucutt   Oxnard, CA1:57:23.74 114942  725 AMGEN CYCL
DNF Thomas Covington   Denver, CO 159133  404 PHATTIRE.C
DNF Steven Griffiths   Granite Bay, CA 14196  805 BICYCLE PL

Men - EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Fifield   Reno, NV1:09:25.00 164563  450 TEAM EASTY
2 Jon Gould   Boise, ID1:10:45.13 207646  414 TAMARACK
3 Marco Hellman   San Francisco, CA1:10:58.91 123885  583 TEAM FRALO
4 Niel Scharphorn   Jension, MI1:11:13.98 204881  428 SLINGSHOTB
5 Bert Blanchette   Long Beach, CA1:12:12.64 3886  646 BACKBONE R
6 Gregory Shimonek   Papillion, NE1:12:15.38 102327  864 
7 Lane Sanders   Gilbert, AZ1:13:49.16 196626  736 
8 RANDY LEWIS   1:14:35.28  635 BIKE EMPIR
9 Peter Tempest   Gallup, NM1:14:56.42 102793  444 ADVENTURE
10 Timothy Wilson   Phoenix, AZ1:17:58.65 126254  512 MISSING LI
11 PAUL KEENE   1:18:06.46  499 
12 Keith Beesmer   Prescott, AZ1:18:28.43 130729  627 RENO WHEEL
13 Umberto Baca   Los Angeles, CA1:18:28.75 175948  927 UB RACING
14 Bill Munsell   Grants Pass, OR1:19:46.30 211021  407 DONS BIKE
15 William Carslay   Vancouver, WA1:26:32.16 90623  900 MISSING LI

Men - EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Fenton   Ramona, CA1:11:20.26 11447  460 TEAM BIKE
2 Joseph Burtoni   Durango, CO1:13:33.82 5632  899 DURANGO WH
3 Chris Grove   Flagstaff, AZ1:13:48.46 14295  625 ABSOLUTE B
4 Rick Kalb   Nevada City, CA1:17:06.91 188952  423 SOULCRAFT
5 Scott Tucker   Sausalito, CA1:17:27.32 36030  599 FRALOCK NO
6 Steve Lietz   Saline, MI1:19:04.66 196791  434 STRUCTURAL
7 David Thomas   Fountain Hills, AZ1:24:20.19 35340  818 
8 Ed Snyder   Ashburnham, MA1:29:13.32 181421  447 GEAR WORKS
DNF Brian Williams   Dallas, TX 181081  410 TITUS CYCL

Men - EX - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roger Gillespie   Provo, UT1:15:16.47 13281  686 BIOGEN-IDE
2 Russell Asleson   Colorado Springs, CO1:17:19.12 2017  528 PRO CYCLIN
3 Arthur White   Hohokus, NJ1:18:00.35 37936  463 RVCC/TREK
4 Charles Patterson   Pittsburgh, PA1:19:16.25 190871  638 DIRTY HARR
5 Paul Zarubin   Truckee, CA1:20:13.34 196952  591 MT LINCOLN
6 HIGHLY FALKNER   1:20:34.09  932 
7 Steven Colford   Durango, CO1:22:25.05 87172  941 SIMPLE GRE
8 Robert Willcox   San Diego, CA1:24:23.34 69952  718 EXCEL SPOR
9 Luther Livermon   Cary, NC1:24:34.04 186676  858 EC VELO
10 Mike Hicks   Fountain Hills, AZ1:24:55.74 16109  651 
11 Robert Bernhard   San Diego, CA1:27:00.40 3497  449 HI-TECH BI
12 Kelly Reedy   Mesa, AZ1:29:03.20 178160  515 
DNF Jan Campbell   Lucus, TX 5946  683 RPM
DNF Mark Virello   Boston, MA 171561  911 TEAM DAYTO

Men - EX - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DOUG JASTER   1:18:39.35  939 
2 Robert Blatner   Brentwood, CA1:18:54.06 128181  504 BIKES4LIFE
3 Stephen Hughes   Scottsdale, AZ1:19:19.07 141111  636 PROCON CYC
4 Raymond Wilson   Little Rock, AR1:19:49.14 38574  919 ORBEA
5 Eric Storm   Apple Valley, CA1:24:17.48 82406  493 
6 Rodney Linder   Ramona, CA1:49:27.22 75539  470 BIKE EMPIR
DNF Stan Ford   Temcula 12017  538 BACK ALLEY

Men - EX - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ed Hawkins   Waldron, AR1:25:14.51 15479  832 
2 Niel Scharphorn   Grant, MI1:33:03.40 219560  408 
3 Jurgen Leiser   Colorado Spgs, CO1:33:31.16 20844  529 
4 Sterling Goin   Phoenix, AZ1:37:00.37 13519  687 
5 Bud Deshler   Albuquerque, NM1:43:16.14 9300  580 
6 TIM HASMAN   1:51:33.11  936 

Men - EX - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Francis (Frank) Lively   Prescott, AZ1:36:43.06 21361  826 
2 Frederic Schmid   Waco, TX1:37:07.73 109257  872 360 CYCLE
3 Jerald Bliton   Beaver Falls, PA2:05:10.62 3956  409 
4 David Weissenberger   Irvine, CA2:35:37.20 109437  856 

Men - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Lideen   Phoenix, AZ0:49:56.47 210964  486 ISS/RAGE C
2 Zachary Stein   Escondido, CA0:53:52.80 214993  720 KARL STRAU
3 Corey Wake   Fort Worth, TX0:54:29.14 222614  494 NRC/PEDALM
4 JUSTIN CRABTREE   0:55:54.24  742 
5 Kyle Anderson   Carbondale, CO0:56:25.48 203386  572 
6 FLAVIO DE-LUNA   1:04:40.20  838 
7 ERIC ANDERSON   1:14:32.96  566 
DNF JONATHAN BRAND     791 
DNF David Clark   Phoenix, AZ 219675  509 TEAM NOVA

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Coplea   Chandler0:52:07.24 196300  642 TEAM NOVA
2 DAN NAJARIAN   1:08:31.31  569 TEAM NOVA
3 TROY VON RECK   1:18:06.70  862 
DNF ZANDER SILLOWAY     910 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEREMY COX   0:55:02.61  889 
2 ANTHONY GUZMAN   1:06:36.54  584 
3 MARK SCHINDEL   1:14:01.67  749 UWP CYCLIN

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HARLAN SMITH   0:56:22.03  419 
2 TIM SANDERS   0:57:48.75  471 
3 JEFFREY BOGAN   0:58:14.23  641 
4 SCOTT SORENSEN   0:58:41.12  570 
5 TOBY WALLACE   0:59:44.28  721 
6 GARRETT ODELL   1:00:48.09  495 
7 THOMAS MABREY   1:06:58.29  483 
8 TIMOTHY FALKENSTEIN   1:09:15.91  585 
DNF THOMAS WICHERT     592 
DNF ERIC TALLAKSEN     934 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Gooch   Flagstaff, AZ0:51:47.92 196289  457 
2 Rick Grebner   Mission Viejo, CA0:52:29.45 190685  405 
3 GARY BRAND   0:54:35.99  790 
4 Patrick Connors   Scottsdale, AZ0:55:49.53 195318  571 
5 Franklin (Mike) Cargile   Anthem, AZ0:55:50.29 187116  564 
6 ED OSTERMAN   0:56:20.00  735 
7 Dean Spahr   Edwards, CA0:57:00.04 206059  915 
8 KEITH WILSON   0:57:49.46  406 
9 STEVE SCHLACHTER   0:58:06.51  472 
10 RICK CHARD   1:02:10.74  503 
11 BRAD HEATH   1:02:31.46  731 
12 JOE CARTER   1:05:04.17  581 
13 Wally Sniadajewski   Plover, WI1:09:40.56 204830  473 POINT PURS
DNF TERRY GARRISON     827 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TOM OVERDECK   0:55:10.90  844 
2 RON DERADOURIAN   0:56:36.09  418 PROCON
3 MIKE EAVENSON   0:58:50.55  719 
4 DAVE FLEMING   1:00:37.86  820 
5 RON BOLLER   1:02:39.05  917 
6 WILLIAM GARAN   1:03:12.78  785 MISSINGLIN
7 WILLIAM JACKSON   1:12:51.34  732 
8 WILLIAM WYSONG   1:41:42.28  918 
9 Fred Froemel   El Paso, TX1:44:42.00 220462  578 
DNF EUGENE MEEHAN     823 
DNF Seth Dawson   Fountain Hills, AZ 83280  828 NO BRAKES

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GEOFF KABUSH   1:42:55.31  TEAM MAXXI
2 LIAM KILLEEN   1:43:14.88  38 SPECIALIZE
3 Jeremy Horgan-Kobelski   Boulder, CO1:43:25.04 16737  18 SUBARU-GAR
4 SID TABERLAY   1:43:28.41  61 SPECIALIZE
5 Adam Craig   Bend, OR1:43:29.42 94510  GIANT
6 Todd Wells   Durango, CO1:43:43.30 83401  20 GT/HYUNDI
7 CHRIS SHEPPARD   1:44:40.98  HARO BICYC
8 Anthony Colby   Dedham, MA1:45:28.84 118320  76 TEAM HEALT
9 Jason Sager   Ogden, UT1:45:29.72 31059  19 TEAM HOTEL
10 TRENT LOWE   1:45:33.99  SUBARU-GAR
11 Ryan Trebon   Bend, OR1:46:09.12 136658  KONA/CLARK
12 RODDI LEGA   1:46:20.73  57 NORCO FACT
13 MATHIEU TOULOUSE   1:46:29.00  53 TEAM MAXXI
14 Jeremiah Bishop   Harrisonburg, VA1:47:23.70 3771  TREK/VW
15 MICHAEL BRODERICK   1:47:52.55  105 KENDA/SEVE
16 ERIC JONES   1:48:01.58  BIOGEN-IDE
17 SEAMUS MCGRATH   1:48:13.78  44 HARO BICYC
18 JAY HENRY   1:48:22.95  FORD/SPECI
19 BART GILLESPIE   1:48:50.76  33 BIOGEN-IDE
20 AMON PEASE   1:49:04.43  79 INTENSE
21 MARTIN LAZARSKI   1:49:09.19  109 ROCKY MOUN
22 CARL DECKER   1:49:17.39  29 GIANT
23 DEREK ZANDSTRA   1:49:18.17  84 3 ROX RACI
24 CHRIS EATOUGH   1:49:33.99  23 TREK/VW
25 NICK RANNO   1:49:41.50  104 TREK ROCKY
26 KRIS SNEDDON   1:50:05.73  28 KONA/LESGE
27 NICK MARTIN   1:50:19.02  92 TREK-VW
28 RAITA SUZUKI   1:50:28.33  51 BRIDGESTON
29 CODY PETERSON   1:50:28.90  41 3D RACING
30 JESSE JAKOMAIT   1:50:54.85  60 DARK HORSE
31 PETER WEDGE   1:51:30.98  32 KONA/LES G
32 BRIAN SMITH   1:51:38.59  71 TREK/ROCKY
33 SCOTT WINGO   1:51:46.80  82 TEAM CAVIN
34 ANDY SCHULTZ   1:51:50.29  46 
35 JUAN HERNANDEZ   1:52:00.51  75 TEAM GHOST
36 MICHAEL JANELLE   1:52:11.51  58 TOKYO JOES
37 SEAN DONOVAN   1:52:21.43  66 STEVEN K S
38 BARRY WICKS   1:52:52.38  12 KONA/LES G
39 MARK BATTY   1:52:52.70  65 GEARS RACI
40 JOEY THOMPSON   1:52:53.86  116 BALANCE BA
41 MARK WEIR   1:53:18.74  54 WTB/FOX SH
42 Sam Jurekovic   Colorado Springs, CO1:53:40.23 189561  107 U23 NATION
43 Clint Muhlfeld   Whitefish, MT1:54:01.45 185552  80 BIG MOUNTA
44 BRYAN FAWLEY   1:54:06.40  49 
45 ROBERT COTTON   1:54:20.11  100 STRUCTURAL
46 CALE REDPATH   1:54:23.02  112 505 TREK/H
47 Evan Plews   Salem, OR1:54:23.64 28290  56 SANTIAM BI
48 ANDY MILLS   1:54:29.06  94 TREK-VW
49 AREN TIMMEL   1:54:43.89  70 SOUL CRAFT
50 MARC HUG   1:54:48.31  81 SRM/SIMPLO
51 MILES VENZARA   1:54:49.08  83 TEAM HEALT
52 NAT ROSS   1:55:01.26  73 SUBARU- GA
53 LEONARDO SANDOVAL   1:55:15.28  62 BICYCLE JO
54 CHARLES JENKINS   1:55:30.87  95 CYTOMAX/KH
55 MATT SHRIVER   1:55:42.05  31 3D RACING/
56 DEREK PRECHTL   1:55:44.56  90 BELLS BEER
57 ALEX HAGMAN   1:57:23.64  36 CANNONDALE
58 Michael Andres   Durango, CO1:57:24.01 189954  67 SOULCRAFT
59 MATT DOUGLAS   1:57:58.91  78 3 ROX RACI
60 DOUGLAS RYDEN   1:58:15.58  110 PRO CYCLIN
61 LANCE RUNYAN   1:58:28.67  68 TITUS/STEI
62 DAVID TIMMONS   1:58:30.82  87 MURRAY STA
63 ADAM HOPPE   1:58:36.89  96 THE BICYLE
64 BRENT MILLER   1:59:24.50  14 WTB/FOX SH
65 MIKE WEST   1:59:42.24  37 
66 TODD HELMICK   1:59:42.71  103 TREK VW EA
67 TAKAHIRO OGASAWARA   1:59:57.93  72 SUBARU-GAR
68 KYLE DOUGLAS   2:00:03.68  86 3 ROX RACI
69 JOSHUA POWERS   2:00:09.62  111 RED ROCK R
70 DANIEL CORUM   2:00:11.90  113 JUST FRESH
71 NICK GOULD   2:00:12.50  108 SANTA CRUZ
72 LUCAS LIVERMON   2:00:47.75  114 PACESETTER
73 JESSE RIENTS   2:01:08.51  85 NATURE VAL
74 Patrick Bush   San Anselmo, CA2:01:40.22 164281  102 CLIF BAR
75 DUNCAN MEYERS   2:02:35.88  91 SOULCRAFT
76 TODD JOHNSON   2:03:10.87  97 JACKSON HO
77 ARIEL LINDSLEY   2:03:49.75  27 MAVERICK/K
78 KEIICHI TSUJIURA   2:05:02.61  55 BRIDGESTON
79 DANIEL MATHENY   2:06:55.23  88 WOOD-N-WAV
80 HAL HELBOCK   2:08:18.34  98 CYTOMAX/KH
81 WHITEY DEBROUX   2:15:47.66  64 MAVERICK/C
DNF ANDREAS HESTLER     26 ROCKY MTN/
DNF DAMIAN CALVERT     101 CANNONDALE
DNF RICKY FEDERAU     59 GEARSRACIN
DNF LUKE PENNINGTON     89 DISALVO/S&
DNF MATT UNGER     106 TEAM DEAN
DNF SIMON RICHARDSON     74 SUBARU-GAR
DNF ADAM SNYDER     115 BALANCE BA
DNF CHARLES PENDRY     34 INLAND - B
DNF ERIC RANSOM     69 TAMARACK R
DNF GUIDO VISSER     117 BROMONT/CY
DNF CHRISTIAN FAVATA     99 CAMPMOR
DNF JONATHAN PALFRAN     63 
DNF JOSH BEZECNY     77 3D RACING
DNF THOMAS SPANNRING     52 STEIN ERIK

Men - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Edwards   Flagstaff, AZ37:41.8 219148  508 TEAM NOVA
2 Shane Murphy   50:50.4  724 

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Maier   Glendale, AZ0:57:32.25 196735  777 RITCHEY/NO
2 KYLE KRAAKEVIK   1:02:30.03  722 
3 Jason Throop   Escondido, CA1:06:37.59 184439  723 TEAM NOVA
4 ANDREW BRAND   1:17:17.00  726 
5 MORGAN MEEHAN   1:31:19.00  824 
DNF JOSEPH AUTRY     568 
DNF Matthew Davis   Scottsdale, AZ 177003  647 RITCHEY NO

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Maier   Glendale, AZ1:14:46.06 196736  776 RITCHEY NO
2 PAULA APARICIO   1:16:50.39  562 CANNONDALE
3 Kara Uhl   Smithville, TX1:17:03.87 185730  716 TEAM HOTEL
4 Amber Armer   Smithville, TX1:23:59.66 195648  677 TEAM NOVA

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chrissy Bono   San Diego, CA1:08:50.57 217983  906 
2 REBECCA TSCHIDER   1:09:05.45  709 TITUS
3 DENISE BOYNTON   1:12:46.30  923 
4 JOSEPHINE NELSON   1:13:17.17  885 
5 THERESA PITMAN   1:13:30.20  713 TEAM NOKIA
6 Stephanie Castonguay   Chula Vista, CA1:20:32.71 210919  587 NO BRAKES/
7 HILLARY WADDELL   1:35:16.25  794 
DNF SADIE BABITS     679 RED ROCK R

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JILL GRASKY   1:08:18.84  694 TITUS
2 NICOLE MINNICK   1:08:30.62  788 
3 EVELIN EICHLER   1:12:32.74  532 
4 MARIA STEARNS   1:13:15.74  922 
5 Jo Herald   Georgetown, IN1:23:23.02 202129  413 MTBCHICK.C
DNF Lynn Bjornholt   Chandler, AZ 213694  654 

Women - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHANNA BONDS   1:21:16.94  873 
2 Audrey Ruland   Bonita, CA1:22:02.00 103172  854 GO GIRL/TR
3 Daphne Hodgson   Monterey, CA1:23:35.56 204580  688 VELO BELLA
4 Cheryl Post   Plover, WI1:24:31.22 205453  474 POINT PURS
5 Cindy Mydock   Glendale, AZ1:25:04.60 106946  601 TEAM EXCEL

Women - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Throop   Costa Mesa, CA1:23:46.00 174132  708 TEAM NOVA
2 Danae York   Boulder, CO1:24:37.00 178290  454 VELOBUM.CO
3 Kristina Henne   Park City, UT1:26:27.00 163331  433 MTBCHICK.C
4 Chantel Shoemaker   Durango, CO1:28:32.27 170692  715 FT LEWIS C
5 Essence Barton   Thousand Oak, CA1:29:03.98 179924  894 GIANT/DIRT
6 Deidre York   Boulder, CO1:31:02.94 178289  465 VELOBUM.CO
7 Stephanie Schlaack   Mckinney, TX1:33:52.44 169043  851 CANNONDALE
8 Netana Hotimsky   Grand Junction, CO1:42:30.77 203391  412 
DNF TERESA CASAS BONILLA     895 

Women - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linden Kimmerer   Flagstaff, AZ1:20:38.00 202511  863 HUMBOLT ST
2 Melanie Meyers   Flagstaff, AZ1:20:48.00 196731  546 ABSOLUTE B
3 Monique Hein   Lyons, CO1:28:34.77 187615  436 VELO BELA
4 Sonya Looney   Kelowna1:44:42.31 205174  701 TITUS
DNF HILLARY WADDELL     794 

Women - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sue Abbene   Salt Lake City, UT1:23:18.00 221321  841 
2 Kristen Hayden   Brooklyn, NY1:24:43.32 173241  624 RED ROCK R
3 Amy Drumm   Hailey, ID1:25:50.92 207011  524 
4 Paula Marcinek   Athens, GA1:33:36.76 209717  518 
5 ALEXANDRA MARTINEZ   1:34:24.98  551 MTBCHICK.C
6 Joy Brinkerhoff   Park City, UT1:42:08.80 165525  561 ADAMS AVE
7 Jessica Nelson   Longmont, CO1:49:19.83 199823  920 MTBCHICK.C

Women - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Hanks   Salt Lake City, UT1:24:10.56 111202  630 MTBCHICK.C
2 Kim Passafiume   Auburn, CA1:24:24.68 206432  521 VELO BELLA
3 Krista Park   Madison, SD1:24:47.86 203842  712 COLAVITA/TITUS/ADDICTIVE CYCLES
4 Tracy Hambrick   Winder, GA1:25:58.96 203938  847 Extremely Productive Inc./Ellsworth
5 Rebecca Schmidt   Reno, NV1:27:14.02 224330  853 
6 Dawn Lyons   Long Beach, CA1:30:24.13 177194  746 PMBC
DNF Angie Koppa   Apo, AE 219553  928 

Women - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jody Bradbury   Bend, OR1:24:16.15 207207  527 TAI CYCLIN
2 Stephanie Uetrecht   Bend, OR1:24:20.46 102796  552 YETI CYCLE
3 Erin Duggan   Avon, CT1:26:47.87 189709  438 MTBCHICK/C
4 Lisa Barnard   Phoenix, AZ1:29:19.10 195511  680 TITUS CYCL
DNF Pamela Bonin   Boulder, CO 159498  416 CAPITAL VE

Women - EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dani Dembrak   Athens, GA1:23:59.31 158598  525 
2 Kimberly Cole-Snow   Mesa, AZ1:27:27.50 203871  774 
3 Jill Futia   Chandler, AZ1:35:27.40 187112  730 SORELLE PA

Women - EX - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martha Iverson   Durango, CO1:31:51.17 80010  690 DURANGO WH
2 Deborah Martin-Wille   Flagstaff, AZ1:31:56.88 196287  511 ABSOLUTE B
3 Ellen White   Hohokus, NJ1:33:22.74 97355  453 MTBCHICK.C
4 Doris Matyasovich   Orange, CA1:41:51.20 22970  871 TITEC/RUDY
DNF Jenny Frayer   Reno, NV 68262  415 
DNF Jeanne Bernhard   San Diego, CA 3495  458 HI-TECH BI

Women - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AMY COX   1:01:17.70  728 NOVA
2 CHRISTINA CARBONE   1:03:27.99  655 
3 MELANIE MEEHAN   1:43:12.13  822 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DEANNA YORK   1:06:43.83  598 
2 NIKKI RASPA   1:11:40.76  849 

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JANICE VALDEZ   1:09:33.98  855 
2 Laura Drexler   San Diego, CA1:25:13.27 207274  729 BEYOND BIK
3 JENNIFER GUNNARSSON   1:42:09.74  501 HIGH TECH

Women - BG - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KIM SZCZUREK   1:00:41.81  506 
2 HEATHER BRAND   1:12:36.76  792 
3 HILDA HUNTRESS   1:33:32.47  576 NOVA

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SHONNY VANLANDINGHAM   1:35:39.55  LUNA WOMEN
2 Alison Dunlap   Colorado Springs, CO1:35:40.11 10194  LUNA WOMEN
3 Susan Haywood   Davis, WV1:35:40.51 117585  24 TREK-VOLKS
4 Willow Koerber   Durango, CO1:35:48.79 77103  SUBARU-GAR
5 Mary McConneloug   Chilmark, MA1:36:02.47 129285  59 KENDA/SEVE
6 KATERINA HANUSOVA   1:37:19.91  LUNA WOMEN
7 Heather Irmiger   Boulder, CO1:38:52.27 109232  11 TOKYO JOES
8 Melissa Thomas   Boulder, CO1:38:56.36 169126  57 TOKYO JOES
9 LYNE BESSETTE   1:39:18.14  46 ELICYCLE/L
10 JENNIFER SMITH   1:39:23.87  10 TOKYO JOES
11 WENDY SIMMS   1:39:29.29  43 FRONTRUNNE
12 KELLI EMMETT   1:39:45.57  FORD/SPECI
13 KERRY BARNHOLT   1:40:43.70  SUBARU-GAR
14 GEORGIA GOULD   1:41:13.17  35 TAMARACK
15 JENNY COPNALL   1:41:45.77  38 SUBARU-GAR
16 Kathy Sherwin   Heber City, UT1:42:38.51 173633  18 BIOGEN-IDE
17 DARA MARKS-MARINO   1:43:31.99  FORD/SPECI
18 ALICE PENNINGTON   1:43:41.53  34 DESALVO
19 JAQUELINE MOURAO   1:43:49.77  49 SCOTTUSA/R
20 Jenna Zander   Mankato, MN1:44:02.09 160568  55 Cannondale MTB Team
21 SHANNON GIBSON   1:44:11.68  45 CRAZY CAT
22 Zephanie Blasi   Vail, AZ1:44:28.61 156031  14 KENDA TIRE
23 MEGAN MONROE   1:45:18.04  67 
24 SARA BRESNICK-ZOCCHI   1:45:18.42  15 FORD/SPECI
25 Nina Baum   Albuquerque, NM1:45:42.05 180986  20 CANNONDALE
26 Monique Sawicki   Yucaipa, CA1:45:42.55 208698  56 TEAM MATA
27 KRISTY MANTZ   1:46:06.37  58 SNOWSHOW/D
28 KRISTI LEWIS   1:46:06.76  63 SUN & SKI
29 Abbie Lueders   Des Moines, IA1:46:10.29 171510  66 
30 Caitlyn Tuel   Golden, CO1:46:23.12 168652  31 TREK EAST
31 LORIEN LIGHTFIELD   1:46:49.67  40 TAMARACK
32 HEATHER SVAHN   1:47:00.54  48 THE BACKCO
33 PAULA BURKS   1:47:06.78  33 DEFEET
34 TONYA LAFFEY   1:47:16.49  13 MTBCHICK.C
35 Stacey Scanlan   Boise, ID1:48:15.12 199731  32 TAMARACK
36 JENNIFER WILSON   1:49:06.44  25 TITUS
37 LAURA ANDERSON   1:49:12.08  53 BICYCLE JO
38 THERESA MATTINGLY   1:49:40.51  50 
39 ALICIA HAMILTON   1:49:43.03  23 DARK HORSE
40 CINDI HANSEN   1:49:47.76  29 MTBCHICK.C
41 Theresa Richardson   Davidsonville, MD1:51:22.67 170227  37 CANNONDALE
42 Susan Schubel   Saginaw, MI1:51:22.77 179648  44 DARK HORSE
43 KIMBERLY FLYNN   1:51:54.26  60 DEFEET
44 REBECCA GROSS   1:52:33.44  51 SUN AND SK
45 LESLEY CLEMENTS   1:53:04.81  64 
46 ROBIN FARINA   1:53:54.07  61 CUMBERLAND
47 ABIGAIL HIPPELY   1:55:03.99  21 KLEIN MAVE
48 SUSIE FIORE   1:55:11.60  68 COLAVITA B
49 BECCA BLAY   1:56:04.28  52 TEAM DEAN
50 MEGAN ELLIOTT   1:59:12.42  65 BIANCHI/GR
51 MARY LYNN WIKAR   2:02:12.40  47 TITUS TITA
DNF MELISSA BUHL     62 KHS BICYCL
DNF LISA MATLOCK     17 MTBCHICK.C
DNF ERIN WINTER     36 TREK
DNF KATHY PRUITT     39 LUNA WOMEN
DNF AMY BOWEN     41 PLATINUM P
DNF LAURA BOWLES     42 BACK TO DI
DNF LISA PECK     54 BIOGEN-IDE

Women - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Mydock   Glendale, AZ0:22:49.94 206453  594 RITCHEYNOV

Women - Junior - 11-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kiera Murphy   Chula Vista, CA0:57:14.92 201966  565 GO GIRL/TR
2 SARAH AUTRY   0:57:35.06  563 TEAM NOVA
3 HANNAH WILSON   1:01:51.08  492 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUORESierra NevadaSpyBonk BreakerShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee