Race Results for
Nova NORBA National
Fountain Hills, AZ
(Event Information)
SHORT TRACK on 03/19/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Connors   Scottsdale, AZ15:25.22 196490  539 

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PAUL RAHN   11:52.81  547 PR RACING
2 GAIRED FRESSADI   14:38.66  537 FLAT TIRE
DNS Zachary Goldman   San Diego, CA 195516  536 BIKE EMPIR

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KAOLIN CUMMENS   12:34.97  779 
2 SIMON PALFERY   12:41.64  875 
3 Mark Wrobleski   Phoenix, AZ14:06.52 78434  897 
4 Eric Salstrand   Phoenix, AZ14:40.58 176476  797 

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Duke   Litchfield Park, AZ12:08.48 194520  431 
2 JOHN RIPPEL   12:21.36  425 
3 THOMAS KING   12:25.61  896 ADVENTURE

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 VAN WILSON   15:53.78  510 
2 Michael Mangan   Albuquerque, NM16:55.10 223915  700 
3 Steve Kelley   Salinas, CA17:15.33 204376  692 BAY BIKES
DNS John Gurley   Phoenix, AZ 110478  695 BEEF JERKY
DNS Jeffery Lovett   Denver, CO 190457  699 MHNS

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Malott   Lancaster, CA15:13.34 170650  462 BICYCLE JO
2 SCOTT PAULSEL   15:22.07  806 
3 PAUL DURAZO   15:23.58  430 
4 MANNY ORTIZ   15:24.35  440 SWISS AMER
5 Mark Wille   Flagstaff, AZ15:50.39 196295  443 ABSOLUTE
6 RICHARD GELSI-MEDEOT   15:52.41  866 
7 KEVIN QUIGLEY   15:56.00  846 
8 CARL NOEDING   16:16.83  634 ADVENTURE
9 Bronson Velarde   Chandler, AZ16:28.69 177894  640 TITUS
10 JOHN FITZER   16:35.67  685 
11 RICHARD MURRAY   16:41.50  545 PINNACLE P
12 David Stowell   San Diego, CA16:41.74 170651  554 HI-TECH BI
13 PATRIK GUNNARSSON   16:42.04  500 HIGH TECH
14 Garner Palenske   San Diego, CA16:48.17 27102  548 HI-TECH BI
15 Tom Keller   Boulder, CO16:49.77 18772  696 ACMERACING
16 STEVEN VAN COLLIE   16:58.48  556 
17 Scott Mydock   Glendale, AZ17:12.79 106945  549 TEAM EXCEL
18 DEAN HENTHORN   17:14.94  629 
19 KEITH WILSON   17:38.04  574 
20 DAVID VONTESMAR   18:36.37  717 VONTROUBLE
21 FREDERICK IVY   LAPPED  534 ELLSWORTH
DNS Dave Burnett   Tucson, AZ 104259  432 TEAM RHINO
DNS BOBBY GARCIA     531 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CARL SCHOTT   15:21.79  883 
2 BRIAN GOBLE   15:26.45  693 MANZANITA
3 KEITH STORY   16:02.10  773 
4 JAY NATOLI   16:38.92  258 PROCON
5 Gil Goodrich   Three Rivers, CA17:03.70 13682  809 FILZ BUILT
6 JOE REDDY   17:13.48  714 ALGER RACI
7 TONY BARTHOLOMA   17:41.49  628 
8 Richard Bagienski   Durango, CO18:54.49 176501  678 DURANGO WH
DNS JIM STABLER     558 EXCELLENT
DNS Robert Williams   Scottsdale, AZ 125738  427 LANDIS CYC

Men - SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kamden Reedy   Mesa, AZ27:12.88 155036  225 TITUS CYCL
2 Jeff Schalk   Frederick, MD27:13.91 169390  204 BIKEWORKS
3 BRIAN FUENTES   27:14.30  259 FUENTESDES
4 Justin Thomas   Reno, NV27:14.71 136918  203 
5 Ian Stanford   White Bear Lake, MN27:16.11 175718  231 NATURE VAL
6 Greg Lewis   Durango, CO27:16.46 180506  252 505 TREK/H
7 Christopher Hopwood   Fairfield, CT27:18.60 164804  221 MAVERICK/C
8 Joel Cleare   Gilbert, AZ27:37.04 40054  202 STRADA RAC
9 T Henshall   Boise, ID27:43.28 15869  207 GEORGES BI
10 Paul Freiwald   Lake Forest, CA27:43.53 12367  210 TITUS CYCL
11 Adam Zimmerman   Silver City, NM27:48.92 177289  230 TEAM SOL
12 Noah Singer   Little Rock, AR27:49.75 171313  249 CANNONDALE
13 Brent Winebarger   Colorado Springs, CO27:50.17 132038  217 HEALTH FX/
14 Richard Thurman   Chico, CA27:50.44 35561  250 SOULCRAFT
15 Stephen Shepherd   Boulder, CO27:50.90 155949  232 FLAG VELO
16 JOE AUGUSTINE   28:00.55  218 
17 Wes Swaffar   Arcata, CA28:03.50 207860  222 REVOLUTION
18 David Yakaitis   Lafayette, CA28:07.61 198575  245 WTB
19 Matthew Freeman   Redlands, CA28:13.43 172215  236 TEAM REDLA
20 M Shane Bresnyan   Santa Rosa, CA28:18.16 144318  251 SOULCRAFT
21 Cameron Chambers   Colorado Springs, CO28:27.11 161597  211 SUBARU- GA
22 Rick Wetherald   Logan, UT28:29.18 188971  233 TAMARACK R
23 Justin Maka   Albuquerque, NM28:29.82 164982  234 MAXXIS/RIT
24 Robert Anderson   Mill Valley, CA28:30.30 1688  254 FRALOCK
25 Justin Rinehart   Mankato, MN28:31.10 149501  205 NICOLLETBI
26 Kyle Reedy   Mesa, AZ28:31.57 195891  223 
27 Paul Hanson   St Peter, MN28:32.90 118046  243 NICOLLET S
28 Tim Bolton   Tucson, AZ28:34.89 117086  240 TITUS FACT
29 Miguel Arias   Golden, CO28:36.66 185756  239 FUESNTES D
30 Kevin Hall   Bellingham, WA28:37.85 173510  237 KONA/SOUTH
31 Jamie Goldstein   Santa Barbara, CA28:38.27 202519  209 PLATINUM P
32 Tom Koerner   Santee, CA28:39.75 115037  253 HI-TECH/SC
33 Ryan Barthel   Durango, CO28:57.26 2770  241 
34 Mike Koenig   Boulder, CO29:00.36 120199  220 TOKYO JOE'
35 Ty Hansen   Sandy, UT29:12.72 14999  208 CANNONDALE
36 Shannon Boffeli   Salt Lake City, UT29:13.15 43484  219 REVOLUTION
37 Gordon Yanota   Phoenix, AZ29:16.10 186874  216 ELLSWORTH
38 Fred (Robbie) Robinette   Park City, UT29:23.92 96459  214 TEAM HOTEL
39 David Harris   St George, UT29:26.58 15187  248 HEALTHFX
40 Stephen Sontag   Hanover, NH29:56.09 174071  224 RED ROCK R
41 Nick Agate   Albany, CA30:26.00 180146  201 
42 Bryce Glovatsky   Stevenson, WA30:56.00 191168  229 TEAM DEAN
43 Sean Kennedy   Tempe, AZ31:26.00 117470  244 
44 Ian Burnett   Durango, CO31:56.00 191725  212 TITUS CYCL
45 David Thompson   Murrieta, CA32:26.00 199453  215 ADAMS AVEN
46 Domenico Futia   Maple Valley, WA32:56.00 176687  242 
47 Kevin Smallman   San Leandro, CA33:26.00 204144  256 CAL POLY P
48 Jeff Meyer   Lakeside, CA33:56.00 159038  206 CYTOMAX/KH
49 Gregory Matthew Howard   Phoenix, AZ34:26.00 182518  235 ASC ARIZON
50 Darren Lightfield   Boise, ID34:56.00 197708  213 TAMARACK
51 DARREN MATTINGLEY   35:26.00  247 TITUS/RTB
52 Mike Tettleton   La Verne, CADNS 206298  226 CAL POLY P
53 Michael Raney   Santa Fe, NMDNS 175669  227 BLUESTONE
54 Gabriel Keck   Boise IdDNS 181890  228 RED ROCK R

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Frozley   Colorado Springs, CO11:50.88 12490  446 PRO CYCLIN
2 Bill Durkee   Des Moines, IA11:53.38 120355  848 
3 David Labarr   Fort Collins, CO11:55.65 20065  466 TAMARACK
4 Jake Kirkpatrick   Boulder, CO11:56.69 187654  698 NEW BELGIU
5 GREG MIRANDA   12:04.16  857 
6 Waily Fung   Larkspur, CA12:47.86 127037  691 BIKE EMPIR
7 John Swanguen   San Diego, CA13:30.71 34733  839 ZUMWALTS
8 Morgan Byers   Chula Vista, CALAPPED 211018  682 GO GIRL/TR

Men - EX - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRISTOPHER PETERSON   28:17.59  905 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Stewart   Highland, MI27:26.84 205083  426 MAIN STREE
2 Kyle Hammaker   Marysville, PA27:27.00 194193  461 TREK VW
3 Mitchell Peterson   Salt Lake City, UT27:33.59 192669  704 BALANCE BA
4 Travis Livermon   Lewisville, NC27:40.24 161583  859 PACESETTER
5 Colin Cares   Boulder, CO27:40.87 216528  540 SMBA
6 Andrew Dahlheim   Dallas, TX27:45.10 188572  684 RICHARDSON
7 Marcus Torres   Cedar Park, TX27:50.10 158825  852 TEAM HOTEL
8 Chris Spencer   San Francisco, CA27:58.46 190061  555 BALANCE BA
9 Tristan Uhl   Austin, TX28:13.62 168160  710 TEAM HOTEL
10 Trevor Downing   Durango, CO28:16.79 161859  417 TEAM NOVA
11 John Purvis   Parthenon, AR28:35.40 200977  835 NWA BUSHME
12 Colt McElwaine   Canton, MA28:46.42 205236  467 INDEPENDEN
13 Austin Carroll   Orange, CA28:50.87 192670  836 BALANCE BA
14 William Brown   Oro Valley, AZ29:03.27 194984  681 BALANCE BA
15 Aaron Thurman-Wille   Flagstaff, AZ29:55.33 196296  513 TEAM ABSOL
16 Sam Carlson   Bozeman, MT32:52.00 178447  631 
17 Rand Shoaf   Bend, OR33:21.30 193872  706 DEVO-BALAN
18 Evan Piche   Holyoke, MA33:50.20 194481  452 
19 Timothy Halliday   Fort Collins, CO34:19.30 203376  530 AMERICA'S
20 Andrew Wait   Golden, CO34:48.30 182250  553 DURANGO WH
DNS Chance Noble   Camarillo, CADNS 183803  748 SCARY FAST
DNS Dan Wilson   Fenelton, PADNS 176279  740 BLUESTONE

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Winkelmann   Huntsville, TX17:01.37 188575  424 BIKE LANE/
2 Mark Mallahan   Bellingham, WA17:06.76 150865  484 KHS/CLARKS
3 Mikah Rust   Oak Ridge, TN17:07.48 207552  705 KNOX VELO
4 Blake Harlan   Austin, TX17:48.08 175637  522 TEAM HOTEL
5 Jason White   Esopus, NY18:06.37 194309  837 HONEY STIN
6 Benjamin Ragains   Sparks, NV18:08.00 211382  898 YETI/TRIX
7 Jeffrey Wu   Littleton, CO18:24.55 164941  573 FUENTESDES
8 Chris Paulson   Albuquerque, NM18:38.68 153649  703 UNIV NM
DNS Nickolas Wieber   Cave Creek, AZDNS 167863  783 RITCHEY/NO

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Joos   Reston, VA16:39.36 136615  520 DEAN
2 Yuki Saito   Denver, CO17:08.90 208187  514 
3 Benjamin Webster   Mesa, AZ17:16.50 211019  575 TITUS
4 DeJay Birtch   Tucson, AZ17:56.05 175788  632 FISHER/TOM
5 Clint Hosman   Mesa, AZ18:28.46 182454  637 
DNS Gary Phillips   Honolulu, HIDNS 168291  861 RED ROCK R
DNS Perrin Smith   Flagstaff, AZDNS 137104  468 NAU CYCLIN

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Gibson   Tucson, AZ17:33.56 88270  626 BROADWAY B
2 Doug Moore   Reno, NV18:06.29 215466  550 YETI
3 Travis Hosman   Gilbert, AZ18:27.53 224323  689 
4 PATRICK LESLIE   19:17.87  451 BONTRAGER

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Wilson   El Paso, TX16:50.97 38515  567 TITUS/CLIF
2 Steve Ouzounian   Reno, NV16:53.33 41019  544 MISSING LI
3 MATTHEW BODKIN   16:54.02  842 
4 Stephen Jarrett   Bellevue, NE16:54.33 17695  519 
5 Robert Shaver   El Paso, TX16:55.70 56061  559 
6 Glen Gollrad   Topsfield, MA16:56.20 206677  535 VELO DEL N
7 John Mundelius   Alamo, CA16:58.94 131006  435 FRALOCK
8 Eric Boxrud   Ann Arbor, MI17:01.97 221946  437 STRUCTURAL
9 John Sawasky   Flagstaff, AZ17:04.20 80638  639 TITUS/LOOS
10 RON BOLLENBERGHE   17:05.74  459 
11 Thomas Sulentic   Iowa City, IA17:11.80 34574  707 ATLAS/PEAK
12 Bryan Antol   Flagstaff, AZ17:20.98 1806  860 RED ROCK R
13 James Nyysti   Prescott, AZ17:40.45 166149  702 TEAM EXCEL
13 Brad Pilling   Sandy, UT17:40.45 28177  644 REVOLUTION
15 Trever Bushnell   Phoenix, AZ17:41.85 5663  489 TITUS
16 Steven Griffiths   Granite Bay, CA18:10.08 14196  805 BICYCLE PL
17 Joel Davis   N Las Vegas, NV18:15.55 88515  469 TEAM CARIN
18 Jeffrey Traynor   Indian Hills, CO18:28.06 129176  557 DURANGO WH
19 Greg Rogers   Gilbert, AZ18:40.37 165662  439 PROCON CYC
20 John Meyerle   Monroe, CT18:42.50 174385  516 TITUS CYCL
21 GARY WARNICA   19:39.56  711 TOMMYO BIK
DNS Thomas Covington   Denver, CO 159133  404 PHATTIRE.C

Men - EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Fifield   Reno, NV16:58.76 164563  450 TEAM EASTY
2 Jon Gould   Boise, ID17:06.69 207646  414 TAMARACK
3 Niel Scharphorn   Jension, MI17:17.13 204881  428 SLINGSHOTB
4 RANDY LEWIS   17:29.37  635 BIKE EMPIR
5 Gregory Shimonek   Papillion, NE17:44.32 102327  864 
6 Peter Tempest   Gallup, NM17:56.99 102793  444 ADVENTURE
7 Timothy Wilson   Phoenix, AZ18:03.04 126254  512 MISSING LI
8 Keith Beesmer   Prescott, AZ18:14.72 130729  627 RENO WHEEL
9 David Myers   Ann Arbor, MI18:41.62 75980  893 FORD CYCLI
10 William Carslay   Vancouver, WALAPPED 90623  900 MISSING LI

Men - EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Fenton   Ramona, CA17:18.83 11447  460 TEAM BIKE
2 Joseph Burtoni   Durango, CO17:20.00 5632  899 DURANGO WH
3 Chris Grove   Flagstaff, AZ17:28.72 14295  625 ABSOLUTE B
4 Steve Lietz   Saline, MI18:00.52 196791  434 STRUCTURAL
5 Jerry Hutchinson   Tucson, AZ18:46.36 17267  533 FORD SPECI
DNS Brian Williams   Dallas, TX 181081  410 TITUS CYCL

Men - EX - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roger Gillespie   Provo, UT17:36.54 13281  686 BIOGEN-IDE
2 Russell Asleson   Colorado Springs, CO18:18.13 2017  528 PRO CYCLIN
3 Arthur White   Hohokus, NJ18:20.20 37936  463 RVCC/TREK
4 Charles Patterson   Pittsburgh, PA18:21.27 190871  638 DIRTY HARR
5 Kelly Reedy   Mesa, AZ19:20.78 178160  515 
6 Jan Campbell   Lucus, TX19:30.42 5946  683 RPM
7 Robert Bernhard   San Diego, CA19:52.40 3497  449 HI-TECH BI
8 Robert Willcox   San Diego, CALAPPED 69952  718 EXCEL SPOR

Men - EX - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rodney Linder   Ramona, CA18:01.46 75539  470 BIKE EMPIR
2 Stan Ford   Temcula19:40.93 12017  538 BACK ALLEY
3 Stephen Hughes   Scottsdale, AZLAPPED 141111  636 PROCON CYC

Men - EX - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ed Hawkins   Waldron, AR19:30.07 15479  832 
2 Sterling Goin   Phoenix, AZLAPPED 13519  687 
3 Jurgen Leiser   Colorado Spgs, COLAPPED 20844  529 

Men - EX - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Francis (Frank) Lively   Prescott, AZ19:53.67 21361  826 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GEOFF KABUSH   27:11.00  TEAM MAXXI
2 TODD WELLS   27:18.00  20 GT/HYUNDI
3 TRENT LOWE   27:19.00  SUBARU-GAR
4 LIAM KILLEEN   27:20.00  38 SPECIALIZE
5 JEREMY HORGAN-KOBELSKI   27:21.00  18 SUBARU-GAR
6 SID TABERLAY   27:44.77  61 SPECIALIZE
7 CHRIS SHEPPARD   27:46.77  HARO BICYC
8 ANTHONY COLBY   27:47.75  76 TEAM HEALT
9 MATHIEU TOULOUSE   27:48.30  53 TEAM MAXXI
10 PETER WEDGE   27:49.28  32 KONA/LES G
11 RODDI LEGA   27:49.54  57 NORCO FACT
12 ANDREAS HESTLER   28:04.83  26 ROCKY MTN/
13 RICKY FEDERAU   28:05.82  59 GEARSRACIN
14 BARRY WICKS   28:12.38  12 KONA/LES G
15 SEAMUS MCGRATH   28:12.69  44 HARO BICYC
16 BART GILLESPIE   28:14.01  33 BIOGEN-IDE
17 JOSH BEZECNY   28:15.87  77 3D RACING
18 NICK RANNO   28:26.02  104 TREK ROCKY
19 CODY PETERSON   28:26.46  41 3D RACING
20 BRENT MILLER   28:38.25  14 WTB/FOX SH
21 DEREK ZANDSTRA   28:45.88  84 3 ROX RACI
22 MATT SHRIVER   28:46.12  31 3D RACING/
23 SEAN DONOVAN   28:46.71  66 STEVEN K S
24 JAY HENRY   28:47.02  FORD/SPECI
25 MARTIN LAZARSKI   28:47.55  109 ROCKY MOUN
26 ERIC JONES   28:47.81  BIOGEN-IDE
27 BRIAN SMITH   28:48.86  71 TREK/ROCKY
28 CARL DECKER   28:52.52  29 GIANT
29 Clint Muhlfeld   Whitefish, MT28:53.31 185552  80 BIG MOUNTA
30 ADAM CRAIG   28:56.02  GIANT
31 MICHAEL BRODERICK   28:56.78  105 KENDA/SEVE
32 DOUGLAS RYDEN   28:56.93  110 PRO CYCLIN
33 RAITA SUZUKI   28:59.67  51 BRIDGESTON
34 KRIS SNEDDON   29:01.00  28 KONA/LESGE
35 TAKAHIRO OGASAWARA   29:02.23  72 SUBARU-GAR
36 AREN TIMMEL   29:05.32  70 SOUL CRAFT
37 ANDY SCHULTZ   29:06.00  46 
38 KEIICHI TSUJIURA   29:07.69  55 BRIDGESTON
39 ERIC RANSOM   29:08.80  69 TAMARACK R
40 CHARLES JENKINS   29:10.26  95 CYTOMAX/KH
41 SCOTT WINGO   29:30.00  82 TEAM CAVIN
42 MARK WEIR   29:30.00  54 WTB/FOX SH
43 AMON PEASE   29:30.00  79 INTENSE
44 ANDY MILLS   29:30.00  94 TREK-VW
45 JOEY THOMPSON   29:36.21  116 BALANCE BA
46 ALEX HAGMAN   29:40.75  36 CANNONDALE
47 MILES VENZARA   29:43.92  83 TEAM HEALT
48 MIKE ANDRES   29:45.00  67 SOULCRAFT
49 TODD TANNER   29:50.11  786 SCOTTUSA M
50 DEREK PRECHTL   29:50.39  90 BELLS BEER
51 RAITA SUZUKI   29:50.64  51 BRIDGESTON
52 CHRISTIAN FAVATA   29:50.95  99 CAMPMOR
53 MARC HUG   29:51.68  81 SRM/SIMPLO
54 MICHAEL JANELLE   29:51.96  58 TOKYO JOES
55 NICK GOULD   29:52.22  108 SANTA CRUZ
56 LEONARDO SANDOVAL   29:52.51  62 BICYCLE JO
57 CHARLES PENDRY   29:54.16  34 INLAND - B
58 CALE REDPATH   29:56.84  112 505 TREK/H
59 ROBERT COTTON   29:59.59  100 STRUCTURAL
60 JESSE JAKOMAIT   30:00.00  60 DARK HORSE
61 BRYAN FAWLEY   30:00.00  49 
62 Sam Jurekovic   Colorado Springs, CO30:00.00 189561  107 U23 NATION
63 NICK MARTIN   30:17.12  92 TREK-VW
64 PATRICK BUSH   30:17.62  102 CLIF BAR
65 ADAM SNYDER   30:19.18  115 BALANCE BA
66 KYLE DOUGLAS   30:19.98  86 3 ROX RACI
67 NAT ROSS   30:24.38  73 SUBARU- GA
68 ADAM HOPPE   30:25.97  96 THE BICYLE
69 JASON SAGER   30:30.00  19 TEAM HOTEL
70 JEREMIAH BISHOP   30:30.00  TREK/VW
71 LANCE RUNYAN   30:50.90  68 
72 MATT DOUGLAS   30:58.00  78 3 ROX RACI
73 DAMIAN CALVERT   30:58.00  101 CANNONDALE
74 TODD JOHNSON   30:58.00  97 JACKSON HO
75 MATT UNGER   30:58.00  106 TEAM DEAN
76 LUCAS LIVERMON   30:58.00  114 PACESETTER
77 JOSHUA POWERS   30:58.00  111 RED ROCK R
78 HAL HELBOCK   31:28.00  98 CYTOMAX/KH
79 JESSE RIENTS   31:28.00  85 NATURE VAL
80 DANIEL CORUM   31:58.00  113 JUST FRESH
81 ALEX HAGMAN   32:00.00  36 CANNONDALE
82 WHITEY DEBROUX   32:00.00  64 MAVERICK/C
83 MIKE WEST   32:00.00  37 
84 MARK BATTY   32:28.00  65 GEARS RACI
85 DUNCAN MEYERS   32:58.00  91 SOULCRAFT
86 JONATHAN PALFRAMAN   33:28.00  63 
87 JUAN HERNANDEZ   33:58.00  75 TEAM GHOST
88 LUKE PENNINGTON   34:28.00  89 DISALVO/S&
89 RYAN TREBON   34:58.00  KONA/CLARK
DNS CHRIS EATOUGH     23 TREK/VW
DNS ARIEL LINDSLEY     27 MAVERICK/K
DNS Evan Plews   Salem, OR 28290  56 SANTIAM BI
DNS SIMON RICHARDSON     74 SUBARU-GAR

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Maier   Glendale, AZ16:08.00 196736  776 RITCHEY NO
2 Kara Uhl   Smithville, TX16:08.15 185730  716 TEAM HOTEL
3 PAUL APARICIO   16:08.30  562 CANNONDALE
4 Amber Armer   Smithville, TX16:08.40 195648  677 TEAM NOVA

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 REBECCA TSCHIDER   16:08.10  709 TITUS
2 THERESA PITMAN   16:08.20  713 TEAM NOKIA
DNS SADIE BABITS     679 RED ROCK R

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JILL GRASKY   13:29.41  694 TITUS
2 NICOLE MINNICK   13:50.44  788 
3 EVELIN EICHLER   13:53.41  532 
4 Jo Herald   Georgetown, IN15:38.37 202129  413 MTBCHICK.C

Women - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Audrey Ruland   Bonita, CA15:20.06 103172  854 GO GIRL/TR
2 Daphne Hodgson   Monterey, CA15:21.09 204580  688 VELO BELLA
3 CAROLINE GOULARD   15:56.44  878 

Women - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melanie Meyers   Flagstaff, AZ16:02.60 196731  546 ABSOLUTE B
2 Sonya Looney   Kelowna16:08.50 205174  701 TITUS
3 Monique Hein   Lyons, CO16:27.00 187615  436 VELO BELA

Women - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristen Hayden   Brooklyn, NY16:14.00 173241  624 RED ROCK R
2 Paula Marcinek   Athens, GA16:27.40 209717  518 
3 Sue Abbene   Salt Lake City, UT16:30.20 221321  841 
4 Amy Drumm   Hailey, ID17:05.90 207011  524 
5 ALEXANDRA MARTINEZ   17:51.10  551 MTBCHICK.C
DNS Joy Brinkerhoff   Park City, UT 165525  561 ADAMS AVE

Women - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Krista Park   Madison, SD19:09.05 203842  712 COLAVITA/TITUS/ADDICTIVE CYCLES
2 Kim Passafiume   Auburn, CA19:09.40 206432  521 VELO BELLA
3 Tracy Hambrick   Winder, GA19:10.48 203938  847 Extremely Productive Inc./Ellsworth

Women - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Uetrecht   Bend, OR19:07.64 102796  552 YETI CYCLE
2 Jody Bradbury   Bend, OR19:24.02 207207  527 TAI CYCLIN
3 Jennifer Hanks   Salt Lake City, UT19:30.07 111202  630 MTBCHICK.C
4 Erin Duggan   Avon, CT20:00.39 189709  438 MTBCHICK/C
5 Lisa Barnard   Phoenix, AZ20:46.97 195511  680 TITUS CYCL
DNS Pamela Bonin   Boulder, CO 159498  416 CAPITAL VE

Women - EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dani Dembrak   Athens, GA19:07.74 158598  525 
2 Kimberly Cole-Snow   Mesa, AZ19:56.75 203871  774 

Women - EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ellen White   Hohokus, NJ17:45.05 97355  453 MTBCHICK.C

Women - EX - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deborah Martin-Wille   Flagstaff, AZ17:45.15 196287  511 ABSOLUTE B
DNS Jenny Frayer   Reno, NV 68262  415 

Women - EX - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martha Iverson   Durango, CO17:35.89 80010  690 DURANGO WH
2 Jeanne Bernhard   San Diego, CA18:53.57 3495  458 HI-TECH BI

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KATERINA HANUSOVA   28:50.10  LUNA WOMEN
2 SUSAN HAYWOOD   28:50.10  24 TREK-VOLKS
3 WILLOW KOERBER   28:57.19  SUBARU-GAR
4 KERRY BARNHOLT   29:17.20  SUBARU-GAR
5 MELISSA THOMAS   29:17.72  57 TOKYO JOES
6 ALISON DUNLAP   29:18.57  LUNA WOMEN
7 SHONNY VANLANDINGHAM   29:22.53  LUNA WOMEN
8 LYNE BESSETTE   29:26.10  46 ELICYCLE/L
9 MARY MCCONNELOUG   29:27.93  59 KENDA/SEVE
10 GEORGIA GOULD   29:28.65  35 TAMARACK
11 KATHY SHERWIN   29:30.84  18 BIOGEN-IDE
12 WENDY SIMMS   29:43.65  43 FRONTRUNNE
13 DARA MARKS-MARINO   30:00.02  FORD/SPECI
14 HEATHER IRMIGER   30:05.36  11 TOKYO JOES
15 KELLI EMMETT   30:10.38  FORD/SPECI
16 JENNIFER SMITH   30:23.93  10 TOKYO JOES
17 ALICE PENNINGTON   30:27.75  34 DESALVO
18 JENNY COPNALL   30:41.64  38 SUBARU-GAR
19 SARA BRESNICK-ZOCCHI   30:43.67  15 FORD/SPECI
20 MEGAN MONROE   30:44.70  67 
21 LISA MATLOCK   30:49.30  17 MTBCHICK.C
22 TONYA LAFFEY   30:51.34  13 MTBCHICK.C
23 KRISTY MANTZ   30:53.48  58 SNOWSHOW/D
24 Nina Baum   Albuquerque, NM31:07.07 180986  20 CANNONDALE
25 ZEPHANIE BLASI   31:07.73  14 KENDA TIRE
26 PAULA BURKS   31:09.01  33 DEFEET
27 Jenna Zander   Mankato, MN31:09.37 160568  55 Cannondale MTB Team
28 MEGAN ELLIOTT   31:13.49  65 BIANCHI/GR
29 Caitlyn Tuel   Golden, CO31:14.51 168652  31 TREK EAST
30 Stacey Scanlan   Boise, ID31:14.84 199731  32 TAMARACK
31 SHANNON GIBSON   31:26.72  45 CRAZY CAT
32 Abbie Lueders   Des Moines, IA31:37.81 171510  66 
33 THERESA MATTINGLY   31:44.05  50 
34 HEATHER SVAHN   32:30.23  48 THE BACKCO
35 CINDI HANSEN   32:59.00  29 MTBCHICK.C
35 ABIGAIL HIPPELY   32:59.00  21 KLEIN MAVE
37 KRISTI LEWIS   33:29.00  63 SUN & SKI
37 Monique Sawicki   Yucaipa, CA33:29.00 208698  56 TEAM MATA
37 KATHY PRUITT   33:29.00  39 LUNA WOMEN
37 KIMBERLY FLYNN   33:29.00  60 DEFEET
37 BECCA BLAY   33:29.00  52 TEAM DEAN
37 Susan Schubel   Saginaw, MI33:29.00 179648  44 DARK HORSE
37 REBECCA GROSS   33:29.00  51 SUN AND SK
37 ALICIA HAMILTON   33:29.00  23 DARK HORSE
37 ROBIN FARINA   33:29.00  61 CUMBERLAND
37 JENNIFER WILSON   33:29.00  25 TITUS
47 LAURA ANDERSON   33:59.00  53 BICYCLE JO
47 AMY BOWEN   33:59.00  41 PLATINUM P
49 LAURA BOWLES   34:29.00  42 BACK TO DI
49 LESLEY CLEMENTS   34:29.00  64 
49 MELISSA BUHL   34:29.00  62 KHS BICYCL
49 Theresa Richardson   Davidsonville, MD34:29.00 170227  37 CANNONDALE
53 JAQUELINE MOURAO   34:58.00  49 SCOTTUSA/R
54 LORIEN LIGHTFIELD   34:59.00  40 TAMARACK
54 ERIN WINTER   34:59.00  36 TREK
54 MARY LYNN WIKAR   34:59.00  47 TITUS TITA
54 LISA PECK   34:59.00  54 BIOGEN-IDE

Women - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danae York   Boulder, CO16:26.91 178290  454 VELOBUM.CO
2 Rachel Throop   Costa Mesa, CA16:27.20 174132  708 TEAM NOVA
3 Kristina Henne   Park City, UT16:42.84 163331  433 MTBCHICK.C
4 Essence Barton   Thousand Oak, CA16:53.56 179924  894 GIANT/DIRT
5 Deidre York   Boulder, CO17:00.86 178289  465 VELOBUM.CO
6 Chantel Shoemaker   Durango, CO17:04.27 170692  715 FT LEWIS C
7 Stephanie Schlaack   Mckinney, TX17:13.62 169043  851 CANNONDALE
8 TERESA CASAS BONILLA   17:54.39  895 
9 Netana Hotimsky   Grand Junction, CO18:15.02 203391  412 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyCUOREUSACDFSierra NevadaBonk BreakerOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee