Race Results for
TMBRA NORBA National Texas Supergrind at Tapatio S
Boerne, TX
(Event Information)
Time Trial on 03/04/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Raymond Hall   Tulsa, OK12:27.31 149104  1208 TREK/VW RE
2 Mike Koenig   Boulder, CO12:28.16 120199  1219 TOKYO JOE'
3 Billy Kurtz   Georgetown, TX12:29.66 20024  1220 ORTHOPEDIC
4 Jeff Schalk   Frederick, MD12:31.34 169390  1202 
5 Colin Izzard   Brevard, NC12:33.79 17483  1207 ABERDEEN R
6 Cameron Chambers   Colorado Springs, CO12:42.39 161597  1211 SUBARU- GA
7 Stewart Stafford   Austin, TX12:42.59 33754  1242 BICYCLE SP
8 Rick Wetherald   Logan, UT12:44.77 188971  1226 TAMARACK R
9 Vincent Davis   Arvada, CO12:45.14 124587  1228 
10 Nigel Hill   Mckinleyville, CA12:48.58 185136  1217 BIKE WORKS
11 Eric Hess   Austin, TX12:52.02 139534  1215 BICYCLE SP
12 Forrest Smith   Waukesha, WI12:52.23 33131  1241 B1-ROCKS
13 Brian Kuehl   Pflugerville, TX12:53.68 155738  1205 BICYCLE SP
14 Josh Robertson   Phoenix, AZ12:58.76 30139  1244 NRC/PEDALM
15 Randy Flores   Santa Fe, NM12:58.99 11878  1214 NM BIKE N
16 Brandon Draugelis   Shippensburg, PA12:59.69 179397  1204 CANNONDALE
17 Sol Ethan Frost   Austin, TX13:02.02 165768  1240 360 CYCLEW
18 ROBBY ROBINETTE   13:02.75  1234 
19 Scott Henry   Austin, TX13:03.47 254  1206 TREK/VW RE
20 Alex Vasquez   Pearland, TX13:03.69 149224  1238 LSC/CANNON
21 Joseph Stone   Dunbar, WV13:04.19 188650  1227 DIRTBEAN.C
22 DAVID YAKATIS   13:04.30  1237 
23 Brian Jones   Austin, TX13:05.82 18135  1247 SUN & SKI
24 Joey Riddle   Elkins, WV13:06.35 181299  1222 SNOWSHOE R
25 Tyler Eads   Austin, TX13:08.89 176233  1246 SUN & SKI
26 Andrew Reardon   Franklin, TN13:11.18 177637  1221 TEAM MOAB/
27 Keith Hargis   Dallas, TX13:14.34 125961  1235 TREK/RICHA
28 Noah Singer   Little Rock, AR13:29.36 171313  1203 CANNONDALE
29 Lucas Brusseau   Denton, TX13:30.01 5255  1245 WHEELS IN
30 Paul Hanson   Denver, CO13:30.66 88485  1230 NICOLLET S
31 Ian Burnett   Durango, CO13:31.66 191725  1210 TITUS CYCL
32 Shannon Orr   Tucson, AZ13:32.94 202322  1236 SUN N SKI
33 Paul Burpo   Flower Mound, TX13:36.77 140625  1231 SUN & SKI
34 Jay McKeown   Houston, TX13:37.05 23636  1209 SUN AND SK
35 Daryl Roberts   Sedona, AZ13:37.50 176227  1224 TEAM TILSO
36 Eric Stradal   Durango, CO13:56.70 34335  1232 
37 Matthew Freeman   Redlands, CA14:21.23 172215  1213 TEAM REDLA
38 Kelly Orr   Arlington, TX14:32.65 177980  1239 SUN N SKI/
39 Pete Masiel   Silver City, NM17:22.68 174198  1233 KENDA/RUDY
DNF Yuri Hauswald   Petaluma, CA 102310  1201 SOULCRAFT
DNF Dustin Greer   Cedar Hill, TN 178240  1218 SYMED MOAB
DNF David Harris   St George, UT 15187  1216 HEALTHFX
DNF David Yakaitis   Lafayette, CA 198575  1225 WTB

Men - EX - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bennett Brown   Houston, TX13:04.34 187726  507 TEAM HOTEL
2 Christian Fontaine   Monroe, GA13:58.90 195115  708 KHS/CYCLEY

Men - EX - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Dahlheim   Dallas, TX12:42.52 188572  667 RICHARDSON
2 Tyler Jewell   Austin, TX12:42.61 168914  690 HOTEL SAN
3 Austin Carroll   Orange, CA12:43.47 192670  681 DEVO BALAN
4 Marcus Torres   Cedar Park, TX12:44.14 158825  758 TEAM HOTEL
5 Tristan Uhl   Austin, TX12:47.84 168160  616 TEAM HOTEL
6 Nicholas Weighall   Santa Cruz , CA12:51.75 128164  729 TEAM SWIFT
7 Scott Stewart   Highland, MI13:01.80 205083  434 MAIN STREE
8 William Brown   Oro Valley, AZ13:05.45 194984  506 BALANCE BA
9 Kyle Hammaker   Marysville, PA13:13.21 194193  436 TREK VW
10 Sam Carlson   Bozeman, MT13:15.13 178447  780 
11 Trevor Downing   Durango, CO13:24.40 161859  425 RITCHEY NO
12 Travis Livermon   Lewisville, NC13:25.10 161583  651 PACESETTER
13 Michael Hosey   Cotati, CA13:26.47 195352  454 SOULCRAFT
14 John Purvis   Parthenon, AR13:28.09 200977  657 NWA BUSHME
15 Mitchell Comardo   Sugar Land, TX13:38.26 141179  519 GARY FISHE
16 Aaron Snyder   State College, PA13:39.43 204182  612 TAILWIND
17 Colt McElwaine   Canton, MA13:43.92 205236  656 INDEPENDEN
18 Art Nelsen   Boulder, CO14:14.02 211465  596 
19 Shane Smith   Austin, TX14:16.90 202487  765 TEAM HOTEL
20 Colin Cares   Boulder, CO32:57.47 216528  501 SMBA
21 Colin Osborn   Carbondale, CO 210855  801 MAXXIS
DNF Adam Kovaly   Banner Elk, NC 207358  555 BIKE TOWN

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Winkelmann   Huntsville, TX12:38.44 188575  641 BIKE LANE/
2 Mikah Rust   Oak Ridge, TN13:11.85 207552  664 KNOX VELO
3 Blake Harlan   Austin, TX13:19.93 175637  542 TEAM HOTEL
4 Matt Miller   Nazareth, PA13:31.98 206833  665 CURTS CYCL
5 Steen Rose   Allen, TX13:36.09 120807  723 PEDALMASHE
6 DANIEL SMITH   13:37.75  804 
7 Mark Mallahan   Bellingham, WA13:39.91 150865  652 WHEELSPORT
8 Justin Raynes   Bozeman, MT13:43.65 197456  589 
9 RYAN HAGLUND   13:45.18  757 NRCPEDALMA
10 SHUHEI TAKENOUCHI   13:56.46  597 ZIPPY KAZU
11 Jason White   Esopus, NY13:59.44 194309  638 HONEY STIN
12 Everett Garcia   Crested Butte, CO15:19.66 194250  524 NRC/PEDALM
13 Eddie Selz   San Antonio, TX15:29.60 176693  761 STAR/RIDE

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wes Hayslip   Austin, TX12:45.55 145971  755 TITUS-HAMM
2 DeJay Birtch   Tucson, AZ12:46.29 175788  691 FISHER/TOM
3 Dax Kastrin   Albuquerque, NM12:57.30 195035  562 TEAM SOL
4 Andrew Medlock   Park City, UT13:35.45 147635  694 SUN & SKI
5 Mason Quintana   Austin, TX13:45.20 187231  792 TEAM ORTHO
6 David Rendon   Lubbock, TX13:45.27 223674  646 RIDE AWAY
7 Kevin Burpo   Austin, TX13:49.22 140427  446 SUN AND SK
8 Andrew Barham   Austin, TX16:09.82 165359  705 HILL COUNT
DNF David Labarr   Fort Collins, CO 20065  412 TAMARACK

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Golden   Austin, TX13:16.04 13532  745 BRAIN AND
2 Aaron Uzzell   Lubbock, TX13:17.20 154040  759 SOLAR ECLIPSE
3 Sergio Angulo   Austin, TX13:18.13 184663  489 TEAM ORTHO
4 Robert Sisk   Houston, TX13:22.76 165285  763 BIKESPORT
5 Craig Kunz   Austin, TX13:24.38 124975  413 BICYCLE SP
6 Shey Lindner   Covington, GA13:27.11 195152  578 BIKEMAN.CO
7 Dustin Barton   Blanco, TX13:44.70 85066  773 NRC PEDAL
8 ELLIOT MCKINNEY   13:45.76  753 TEAM SOLAR
9 Brent Thompson   Austin, TX13:49.25 115089  724 BICYCLE SP
10 John Curtis   Lafayette, CO14:09.51 194209  513 NRC/PEDALM
11 John Bevans   Longmont, CO14:09.76 203966  504 ROCKY MOUN
12 Gregory Harrah   Tomball, TX14:16.15 138284  534 TEAM BIKE
13 Kevin Koen   Cypress, TX14:46.69 157452  560 BIKELANE O
14 Ray Monroy   Austin, TX15:03.69 175641  783 TEAM ORTHO
15 Bryan Jenkins   Waco, TX15:08.81 144601  693 WBC
16 Derek Faller   Bend, OR15:23.59 178987  509 YETI CYCLE
17 Ryan Spates   Austin, TX15:45.66 104511  644 BICYCLE SP

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Cody   San Antonio, TX12:39.02 7243  670 TEAM SOLAR
2 Jeff Park   San Antonio, TX12:42.67 168358  672 TEAM ORTHO
3 Thomas Sulentic   Iowa City, IA12:51.65 34574  734 
4 Brad Fierke   Fayetteville, AR12:52.02 111412  744 
5 Freddy Moore   Kyle, TX12:59.52 178627  748 TEAM ORTHO
6 David Wilson   El Paso, TX13:10.59 38515  480 TITUS/CLIF
7 Joseph Gold   Dallas, TX13:36.75 68231  549 SUN AND SK
8 Jeff Stacy   Nevada, TX13:56.91 157702  776 MAD DUCK
9 Lonnie Kinkade   Colorado Springs, CO13:57.32 19209  461 STAR OF TE
10 Tim Woodruff   Anna, TX14:08.23 168504  779 MAD DUCK
11 Don Booker   Sachse, TX14:15.43 178241  712 MAD DUCK
12 Bobby Lincoln   Park City, UT14:53.37 81215  663 BAPTIST HE
13 Barton Beddingfield   Austin, TX15:38.87 93976  707 BIKESPORT
14 OSCAR GARZA   16:07.03  521 JABALIES

Men - EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marco Hellman   San Francisco, CA13:02.24 123885  547 TEAM FRALO
2 Davey Moore   Boise, ID13:12.25 24898  478 LOST RIVER
3 Ric Tinney   Houston, TX13:13.15 138388  617 BICYCLE SP
4 Doug Foxworth   Rio Medina, TX13:21.57 12179  673 SOLAR ECLI
5 John Myers   East Point, GA13:24.48 164658  679 
6 Vaughn Cavanaugh   Houston, TX13:35.71 194241  674 SUN $ SKI
7 Mark Fisk   Fulton, KY13:50.33 172787  698 WOOD-N-WAV
8 Brian Zettner   San Antonio, TX14:08.56 186298  636 TEAM ORTHO
9 Robbie Burger   Pensacola, FL14:15.74 201808  658 BIKES PLUS
10 Michael Bohn   Celina, TX14:22.92 212895  415 PACC
11 John Larson   Mckinney, TX14:30.14 194312  778 PACC
12 Wayne Simms   Carrollton, TX14:54.37 122133  688 SUN N SKI
13 William (Tony) Vitz   Mckinney, TX15:03.48 183683  402 PLANO ATHL
14 Jordan Chaney   Dallas, TX15:10.35 151023  445 MIRAGE
15 Brian Freeze   Houston, TX15:18.31 12361  526 TEAM TILSO
16 Greg Post   Plano, TX15:42.62 186570  785 PACC
DNF Paul Chandler   Cypress, TX 6601  648 TEAM TILSO

Men - EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Jordan   New Braunfels, TX13:28.18 18277  459 LONE STAR
2 Todd Henne   Plainview, AR13:35.15 171316  662 TEAM RADCO
3 Mike Hail   Hewitt, TX14:37.47 197411  692 WBC
4 Alan Johnson   Dallas, TX15:14.30 157600  564 RICHARDSON
5 Terry Dupler   Houston, TX17:23.50 177060  444 TREK/VW RE
6 Brian Williams   Dallas, TX18:03.15 181081  401 TITUS CYCL

Men - EX - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Anderson   Mill Valley, CA12:53.70 1688  431 FRALOCK
2 Roger Gillespie   Provo, UT13:37.49 13281  520 BIOGEN-IDE
3 MARCUS WATTERS   13:59.94  643 
4 James (Jimmy) Day   Santa Fe, NM14:20.94 8894  786 TEAM ORTHO
5 Luther Livermon   Cary, NC14:41.53 186676  650 EC VELO
6 Mike Dahlheim   Richardson, TX15:42.71 188544  666 RICHARDSON
7 David Appleton   Hunt, TX18:16.38 1831  706 HILL COUNT

Men - EX - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Moreman   Arlington, TX15:47.34 84650  472 BICYCLESIN
2 Noel Kelley   Dallas, TX18:19.89 125316  654 RICHARDSON

Men - EX - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Wolf   Wimberley, TX15:58.11 194251  474 WOLFSTENNI
2 Jurgen Leiser   Colorado Spgs, CO17:06.31 20844  421 
3 Richard Suggs   Nacogdoches21:15.41 138422  604 NRC/PEDAL

Men - EX - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frederic Schmid   Waco, TX17:52.50 109257  686 360 CYCLE

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GEOFF KABUSH   10:39.60  TEAM MAXXI
2 TRENT LOWE   10:42.00  SUBARU-GAR
3 ADAM CRAIG   11:00.30  GIANT
4 JEREMY HORGAN-KOBELSKI   11:03.70  18 SUBARU-GAR
5 CHRIS SHEPPARD   11:03.90  HARO BICYC
6 SID TABERLY   11:11.40  52 SPECIALIZE
7 SEAMUS MCGRATH   11:11.90  44 HARO BICYC
8 RYAN TREBON   11:13.00  KONA/CLARK
9 BARRY WICKS   11:17.30  12 KONA/LES G
10 MATHIEU TOULOUSE   11:18.30  73 TEAM MAXXI
11 RODDI LEGA   11:18.60  62 NORCO FACT
12 JASON SAGER   11:23.50  19 TEAM HOTEL
13 LIAM KILLEEN   11:26.10  38 SPECIALIZE
14 RICKY FEDERAU   11:27.60  60 GEARSRACIN
15 PETER WEDGE   11:27.70  32 KONA/LES G
16 MICHAEL BRODERICK   11:31.40  66 KENDA/SEVE
17 CARL DECKER   11:32.00  29 GIANT
18 BART GILLESPIE   11:32.80  33 BIOGEN-IDE
19 NICK RANNO   11:33.70  81 TREK ROCKY
20 ANDREAS HESTLER   11:36.78  26 ROCKY MTN/
21 BRENT MILLER   11:37.10  14 WTB/FOX SH
22 MARK WEIR   11:38.60  54 WTB/FOX SH
23 KRIS SNEDDON   11:38.80  28 KONA/CLARK
24 NICK WAITE   11:39.60  48 U23 NATION
25 CODY PETERSON   11:43.40  41 3D RACING
26 ERIC JONES   11:43.50  BIOGEN-IDE
27 JESSE JAKOMAIT   11:44.20  70 DARK HORSE
28 ALAN OBYE   11:45.80  11 U23 NATION
29 AMON PEASE   11:45.90  89 INTENSE
30 TODD WELLS   11:48.00  20 GT/HYUNDI
31 MARTIN LAZARSKI   11:49.60  92 ROCKY MOUN
32 CARSTEN BRESSER   11:49.88  93 ROCKY MOUN
33 TAKAHIRO OGASAWARA   11:50.20  71 SUBARU-GAR
34 Sam Jurekovic   Colorado Springs, CO11:50.60 189561  68 U23 NATION
35 KEIICHI TSUJIURA   11:57.10  64 BRIDGESTON
36 KARL PLATT   11:57.77  94 ROCKY MOUN
37 RAITA SUZUKI   11:57.80  51 BRIDGESTON
38 THOMAS TURNER   12:02.10  65 CANNONDALE
39 ANDY MILLS   12:03.00  86 TREK/VOLKS
40 Nathan Phillips   San Antonio, TX12:03.50 28064  87 SOLAR ECLI
41 SAM SCHULTZ   12:05.60  16 U23 NATION
42 MATT GORDON   12:05.80  59 TEAM SIX
43 ERIC RANSOM   12:06.80  53 TAMARACK R
44 CHARLES STORM   12:07.00  75 BTD RACING
45 BRYAN FAWLEY   12:12.20  49 
46 CHRISTIAN FAVATA   12:13.70  58 
47 DOUGLAS RYDEN   12:14.00  91 PRO CYCLIN
48 TIM CARLETON   12:18.00  61 SPORT SWAP
49 Evan Plews   Salem, OR12:18.60 28290  56 SANTIAM BI
50 JESSE RIENTS   12:18.80  82 NATURE VAL
51 LUCAS LIVERMON   12:21.60  80 PACESETTER
52 THOMAS SPANNRING   12:21.80  55 STEIN ERIK
53 EARL BRADLEY   12:23.70  85 TREK FACTO
54 CHARLES PENDRY   12:24.70  34 INLAND - B
55 JEREMIAH BISHOP   12:27.59  TREK/VW
56 GUIDO VISSER   12:28.10  74 BROMONT/CY
57 ROBERT COTTON   12:30.10  67 STRUCTURAL
58 JAY HENRY   12:31.22  FORD/SPECI
59 JOSHUA POWERS   12:32.30  88 RED ROCK R
59 TODD JOHNSON   12:32.30  63 JACKSON HO
61 JOSH KRAVETZ   12:42.80  96 
62 MICHAEL JANELLE   12:52.54  57 TOKYO JOES
63 NAT ROSS   12:57.44  72 SUBARU- GA
64 ERIC JELLUM   13:02.70  69 FORD/GIANT
DNF CHRIS EATOUGH     23 TREK/VW

Women - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Elliott   San Diego, CA14:55.91 110930  517 BIANCHI/GR

Women - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amylynn Peterson   Knoxville, TN14:45.20 212603  586 KNOX REVOL
DNF ANNE HICKS     546 
DNF SUSAN ROBERTS     603 

Women - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRISTINA SMITH   14:47.99  713 
2 Kim Passafiume   Auburn, CA15:22.80 206432  423 VELO BELLA
3 Tiffany Pezzulo   Salt Lake City, UT15:48.05 89443  471 BIOGEN-IDE
4 Krista Park   Madison, SD15:56.91 203842  676 COLAVITA/TITUS/ADDICTIVE CYCLES
5 Tracy Hambrick   Winder, GA16:01.71 203938  543 Extremely Productive Inc./Ellsworth
6 Beth Schlotterbeck   New Orleans, LA17:27.36 204908  687 NWCC

Women - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MEL STEELE   16:05.27  816 
2 Elizabeth Sheldon   Washington, DC18:27.17 208059  475 TOKYO JO'S

Women - EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cynthia Post   Plano, TX14:54.25 186569  728 PACC
2 Ursula Sandefur   Auburn, AL15:11.14 31203  601 
3 Tammy Killebrew   Austin, TX16:40.85 88101  556 HILL COUNT
4 JULIE FIGG   19:17.80  508 
5 Kathy Johnson   Dallas, TX20:09.86 157466  727 RBM/MATRIX

Women - EX - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlotte Miller   Colorado Springs, CO17:31.16 24357  722 GCCA-TOYOT

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALISON SYDOR   12:27.50  62 ROCKY MTN
2 MARIE HELENE PREMONT     65 ROCKY MT
3 SHONNY VANLANDINGHAM   12:45.90  LUNA WOMEN
4 SUSAN HAYWOOD   12:46.30  24 TREK-VOLKS
5 WILLOW KOERBER   12:46.90  SUBARU-GAR
6 MARY MCCONNELOUG   12:47.40  43 KENDA/SEVE
7 KATERINA HANUSOVA   12:49.10  LUNA WOMEN
8 KIARA BISARO   12:50.00  36 GEARSRACIN
9 DARA MARKS-MARINO   12:57.10  FORD/SPECI
10 GEORGIA GOULD   12:58.00  31 TAMARACK
11 HEATHER IRMIGER   13:04.40  11 TOKYO JOES
12 KATHY SHERWIN   13:05.50  18 BIOGEN-IDE
13 ALISON DUNLAP   13:10.00  LUNA WOMEN
14 KERRY BARNHOLT   13:10.20  SUBARU-GAR
15 LYNE BESSETTE   13:12.90  40 ELICYCLE/L
16 MEGAN MONROE   13:13.50  47 
17 KELLI EMMETT   13:21.60  FORD/SPECI
18 JAQUELINE MOURAO   13:23.70  52 SCOTTUSA/R
19 JENNY COPNALL   13:27.60  41 SUBARU-GAR
20 SARA BRESNICK-ZOCCHI   13:39.90  15 FORD/SPECI
21 ERIN WINTER   13:44.00  60 TREK
22 CAROLYN POPOVIC   13:46.10  51 BIKE WORKS
23 Nina Baum   Albuquerque, NM13:53.50 180986  20 CANNONDALE
24 ZEPHANIE BLASI   14:03.50  14 KENDA TIRE
25 KIMBERLY FLYNN   14:04.00  56 DEFEET
26 ALICIA HAMILTON   14:04.60  23 DARK HORSE
27 KRISTY MANTZ   14:12.00  61 SNOWSHOW/D
28 LAURA ANDERSON   14:14.20  32 
29 MELISSA THOMAS   14:16.62  46 TOKYO JOES
30 KRISTI LEWIS   14:20.70  63 SUN & SKI
31 LAURA BOWLES   14:35.40  55 BACK TO DI
32 GRETCHEN REEVES   14:39.67  ROCKY MTN
33 MANDI RIDDLE   14:40.90  44 SNOWSHOE R
34 THERESA MATTINGLY   14:45.50  37 
35 PAULA BURKS   14:47.90  34 DEFEET
36 REBECCA GROSS   14:51.10  38 SUN AND SK
37 ROBIN FARINA   14:57.70  58 
38 Monique Sawicki   Yucaipa, CA15:00.32 208698  50 TEAM MATA
39 KYIA MALENKOVICH   15:07.37  53 HEADMETHON
40 DJ MORISETTE   15:19.80  45 ELLSWORTH/
41 SHANNON GIBSON   15:20.31  42 CRAZY CAT
42 JENNIFER TILLEY   15:23.30  49 SUNFLOWER
43 Suzanne Aguero   Little Rock, AR15:23.90 187776  59 ORBEA/MAD
44 CHERYL OLSON   15:40.00  39 ADVANTAGE
45 HILLARY HARRISON   17:43.84  57 KENDA/PINN
DNF SARAH FAULKNER     35 TREK/VW RE

Women - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristina Henne   Park City, UT15:13.39 163331  429 MTBCHICK.C
2 Danae York   Boulder, CO15:34.26 178290  479 VELOBUM.CO
3 Rachel Throop   Costa Mesa, CA15:48.83 174132  649 TEAM NOVA
4 Stephanie Schlaack   Mckinney, TX16:55.60 169043  702 CANNONDALE
6 Chantel Shoemaker   Durango, CO17:14.77 170692  647 FT LEWIS C
7 Deidre York   Boulder, CO17:16.76 178289  473 VELOBUM.CO
DNF Jessica Thomas   Lilburn, GA 196708  623 KENDA/CYCL

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUOREBonk BreakerOSMOSpyUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee