Race Results for
TMBRA NORBA National Texas Supergrind at Tapatio S
Boerne, TX
(Event Information)
SHORT TRACK on 03/05/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Raymond Hall   Tulsa, OK26:48.92 149104  1208 TREK/VW RE
2 Billy Kurtz   Georgetown, TX26:49.49 20024  1220 ORTHOPEDIC
3 Rick Wetherald   Logan, UT27:21.51 188971  1226 TAMARACK R
4 Colin Izzard   Brevard, NC27:28.71 17483  1207 ABERDEEN R
5 Lucas Brusseau   Denton, TX27:34.28 5255  1245 MAD DUCK
6 Sol Ethan Frost   Austin, TX27:40.25 165768  1240 360 CYCLEW
7 Noah Singer   Little Rock, AR27:42.17 171313  1203 CANNONDALE
8 Joseph Stone   Dunbar, WV27:48.78 188650  1227 DIRTBEAN.C
9 Nigel Hill   Mckinleyville, CA28:06.89 185136  1217 BIKE WORKS
10 Brian Kuehl   Pflugerville, TX28:07.91 155738  1205 BICYCLE SP
11 Josh Robertson   Phoenix, AZ28:08.89 30139  1244 NRC/PEDALM
12 Brian Jones   Austin, TX28:09.20 18135  1247 SUN & SKI
13 Joey Riddle   Elkins, WV28:14.12 181299  1222 SNOWSHOE R
14 Stewart Stafford   Austin, TX28:21.04 33754  1242 BICYCLE SP
15 Eric Hess   Austin, TX28:24.34 139534  1215 BICYCLE SP
16 Randy Flores   Santa Fe, NM28:26.86 11878  1214 NM BIKE N
17 Jeff Schalk   Frederick, MD28:28.71 169390  1202 BIKEWORKS
18 Tyler Eads   Austin, TX28:29.08 176233  1246 SUN & SKI
19 Paul Hanson   St Peter, MN28:37.67 118046  1230 NICOLLET S
20 Brandon Draugelis   Shippensburg, PA29:03.25 179397  1204 CANNONDALE
21 Andrew Reardon   Franklin, TN29:27.10 177637  1221 TEAM MOAB/
22 Paul Burpo   Flower Mound, TX29:34.40 140625  1231 SUN & SKI
23 Vincent Davis   Arvada, CO29:39.10 124587  1228 
24 David Yakaitis   Lafayette, CA30:02.20 198575  1237 WTB
25 Shannon Orr   Tucson, AZ30:06.20 202322  1236 SUN N SKI
26 Mike Koenig   Boulder, CO30:09.70 120199  1219 TOKYO JOE'
27 Alex Vasquez   Pearland, TX30:19.60 149224  1238 LSC/CANNON
28 Ian Burnett   Durango, CO30:56.80 191725  1210 TITUS CYCL
28 Eric Stradal   Durango, CO30:38.50 34335  1232 BYSTICKEL
30 Keith Hargis   Dallas, TX31:06.80 125961  1235 TREK/RICHA
31 Matthew Freeman   Redlands, CA31:15.10 172215  1213 TEAM REDLA
32 Scott Henry   Austin, TX31:20.60 254  1206 TREK/VW RE
33 Jay McKeown   Houston, TX31:46.00 23636  1209 SUN AND SK
34 Kelly Orr   Arlington, TX32:20.60 177980  1239 SUN N SKI/
35 Pete Masiel   Silver City, NM34:29.00 174198  1233 KENDA/RUDY
DNS Fred (Robbie) Robinette   Austin, TX 96459  1234 TEAM HOTEL
DNS David Harris   St George, UT 15187  1216 HEALTHFX
DNS Yuri Hauswald   Petaluma, CA 102310  1201 SOULCRAFT
DNS Dustin Greer   Cedar Hill, TN 178240  1218 SYMED MOAB
DNF Forrest Smith   Waukesha, WI 33131  1241 B1-ROCKS
DNF Daryl Roberts   Sedona, AZ 176227  1224 TEAM TILSO
DNF Cameron Chambers   Colorado Springs, CO 161597  1211 SUBARU- GA

Men - EX - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bennett Brown   Houston, TX27:36.50 187726  507 TEAM HOTEL
DNS Christian Fontaine   Monroe, GA 195115  708 KHS/CYCLEY

Men - EX - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Livermon   Lewisville, NC25:19.81 161583  651 PACESETTER
2 Scott Stewart   Highland, MI25:27.67 205083  434 MAIN STREE
3 Nicholas Weighall   Santa Cruz , CA25:28.56 128164  729 TEAM SWIFT
4 Tyler Jewell   Austin, TX25:30.53 168914  690 HOTEL SAN
5 Andrew Dahlheim   Dallas, TX25:41.78 188572  667 RICHARDSON
6 Colin Cares   Boulder, CO25:47.10 216528  501 SMBA
7 William Brown   Oro Valley, AZ25:54.34 194984  506 BALANCE BA
8 Tristan Uhl   Austin, TX26:09.81 168160  616 TEAM HOTEL
9 Austin Carroll   Orange, CA26:14.65 192670  681 DEVO BALAN
10 Kyle Hammaker   Marysville, PA26:38.60 194193  436 TREK VW
11 Marcus Torres   Cedar Park, TX26:40.00 158825  758 TEAM HOTEL
12 John Purvis   Parthenon, AR26:50.90 200977  657 NWA BUSHME
13 Trevor Downing   Durango, CO27:13.68 161859  719 RITCHEY NO
14 Michael Hosey   Cotati, CA27:16.21 195352  454 SOULCRAFT
15 Sam Carlson   Bozeman, MT27:22.04 178447  780 
16 Aaron Snyder   State College, PA27:44.50 204182  612 TAILWIND
17 Mitchell Comardo   Sugar Land, TX28:40.60 141179  519 GARY FISHE
18 Colin Osborn   Carbondale, CO28:44.60 210855  801 MAXXIS
19 Art Nelsen   Boulder, CO29:08.50 211465  596 
20 Shane Smith   Austin, TX29:55.50 202487  762 TEAM HOTEL
21 Colt McElwaine   Canton, MA30:01.90 205236  656 INDEPENDEN
DNS Adam Kovaly   Banner Elk, NC 207358  555 BIKE TOWN

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Winkelmann   Huntsville, TX19:19.77 188575  641 BIKE LANE/
2 Steen Rose   Allen, TX19:52.35 120807  723 PEDALMASHE
3 Mikah Rust   Oak Ridge, TN20:13.39 207552  664 KNOX VELO
4 Blake Harlan   Austin, TX20:33.85 175637  542 TEAM HOTEL
5 Matt Miller   Nazareth, PA20:57.64 206833  665 CURTS CYCL
6 Mark Mallahan   Bellingham, WA20:59.54 150865  652 WHEELSPORT
7 Jason White   Esopus, NY21:00.46 194309  638 HONEY STIN
8 RYAN HAGLUND   21:01.76  757 NRCPEDALMA
9 Justin Raynes   Bozeman, MT21:16.53 197456  589 
10 Daniel Smith   Fayetteville, AR21:58.29 176262  804 ADVENTURE
11 Everett Garcia   Crested Butte, CO22:11.90 194250  524 NRC/PEDALM
12 SHUHEI TAKENOUCHI   22:32.10  597 ZIPPY KAZU
13 Eddie Selz   San Antonio, TX24:10.20 176693  761 STAR/RIDE

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dax Kastrin   Albuquerque, NM19:14.00 195035  562 TEAM SOL
2 DeJay Birtch   Tucson, AZ19:26.68 175788  691 FISHER/TOM
3 Kevin Burpo   Austin, TX20:14.30 140427  446 SUN AND SK
4 Wes Hayslip   Austin, TX20:23.98 145971  755 TITUS-HAMM
5 Andrew Medlock   Park City, UT20:37.11 147635  694 SUN & SKI
6 Mason Quintana   Austin, TX20:48.39 187231  792 TEAM ORTHO
7 GARRET KENER   21:58.80  1004 
8 JOSHUA ROSBY   23:43.80  976 
9 Andrew Barham   Austin, TX23:50.00 165359  705 HILL COUNT
10 David Rendon   Lubbock, TX24:17.60 223674  646 RIDE AWAY
DNS Loren Dodson   Austin, TX 222625  730 

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Uzzell   Lubbock, TX19:23.00 154040  759 SOLAR ECLIPSE
2 Derek Faller   Bend, OR19:45.18 178987  509 YETI CYCLE
3 Bryan Jenkins   Waco, TX19:50.20 144601  693 WBC
4 Kevin Koen   Cypress, TX19:55.71 157452  560 TEAM BIKE
5 Craig Kunz   Austin, TX20:14.45 124975  413 BICYCLE SP
6 Shey Lindner   Covington, GA20:30.88 195152  578 BIKEMAN.CO
7 Robert Sisk   Houston, TX20:36.32 165285  763 BIKESPORT
8 David Golden   Austin, TX20:47.32 13532  745 BRAIN AND
9 Jeff Campbell   Helotes, TX20:56.39 5947  739 SOLAR ECLI
10 ELLIOT MCKINNEY   21:00.67  753 TEAM SOLAR
11 Brent Thompson   Austin, TX21:03.56 115089  724 BIKE SPORT
12 Dustin Barton   Blanco, TX21:14.31 85066  805 NRC PEDAL
13 Sergio Angulo   Austin, TX21:26.30 184663  489 TEAM ORTHO
14 John Curtis   Lafayette, CO21:29.30 194209  513 NRC/PEDALM
15 John Bevans   Longmont, CO21:34.00 203966  504 ROCKY MOUN
16 Ryan Spates   Austin, TX23:25.20 104511  644 BICYCLE SP
17 Gregory Harrah   Tomball, TX23:34:59 138284  534 TEAM BIKE

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Cody   San Antonio, TX18:43.85 7243  670 TEAM SOLAR
2 Jeff Park   San Antonio, TX19:02.19 168358  672 TEAM ORTHO
3 Brad Fierke   Fayetteville, AR19:03.69 111412  744 HIGHROLLER
4 Thomas Sulentic   Iowa City, IA19:18.88 34574  734 
5 David Wilson   El Paso, TX19:25.42 38515  480 TITUS/CLIF
6 Barton Beddingfield   Austin, TX19:48.00 93976  707 BIKESPORT
7 Freddy Moore   Kyle, TX19:49.86 178627  748 TEAM ORTHO
8 Bobby Lincoln   Park City, UT19:50.21 81215  663 BAPTIST HE
9 Joseph Gold   Dallas, TX20:40.12 68231  549 SUN AND SK
10 Lonnie Kinkade   Colorado Springs, CO21:08.02 19209  461 SUN & SKI
11 Jeff Stacy   Nevada, TX21:17.92 157702  776 MAD DUCK
12 Tim Woodruff   Anna, TX21:40.00 168504  779 MAD DUCK
13 Don Booker   Sachse, TX21:53.20 178241  712 MAD DUCK
14 OSCAR GARZA   23:25.10  521 JABALIES

Men - EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ric Tinney   Houston, TX21:26.00 138388  617 BICYCLE SP
2 Marco Hellman   San Francisco, CA21:37.00 123885  547 TEAM FRALO
3 Davey Moore   Boise, ID22:21.00 24898  478 LOST RIVER
4 Doug Foxworth   Rio Medina, TX22:42.00 12179  673 SOLAR ECLI
5 John Myers   East Point, GA23:24.00 164658  679 
6 Jordan Chaney   Dallas, TX23:49.00 151023  445 MIRAGE
7 Mark Fisk   Fulton, KY23:52.00 172787  698 WOOD-N-WAV
8 Brian Zettner   San Antonio, TX23:54.00 186298  636 TEAM ORTHO
9 Paul Chandler   Cypress, TX24:01.00 6601  648 TEAM TILSO
10 Michael Bohn   Celina, TX24:23.00 212895  415 PACC
11 John Larson   Mckinney, TX24:30.00 194312  778 PACC
12 Wayne Simms   Carrollton, TX25:08.00 122133  688 SUN N SKI
13 Robbie Burger   Pensacola, FL25:11.00 201808  658 BIKES PLUS
14 William (Tony) Vitz   Mckinney, TX25:40.00 183683  402 PLANO ATHL
15 Brian Freeze   Houston, TX26:56.00 12361  526 TEAM TILSO
16 Greg Post   Plano, TX27:45.00 186570  785 PACC
17 DAVID MYERS   28:32.00  1002 

Men - EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Henne   Plainview, AR23:01.00 171316  662 TEAM RADCO
2 Eric Jordan   New Braunfels, TX23:44.00 18277  459 LONE STAR
3 Mike Hail   Hewitt, TX24:19.00 197411  692 WBC
4 Christopher Hess   Lawrence, KS25:05.00 49924  784 KCOI
5 Jerry Hutchinson   Tucson, AZ25:23.00 17267  531 FORD SPECI
6 Alan Johnson   Dallas, TX25:44.00 157600  564 RICHARDSON
7 Terry Dupler   Houston, TX26:55.00 177060  444 TREK/VW RE
DNF Vaughn Cavanaugh   Houston, TX 194241  674 SUN $ SKI
DNF Brian Williams   Dallas, TX 181081  401 TITUS CYCL

Men - EX - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Anderson   Mill Valley, CA21:12.00 1688  431 FRALOCK
2 Roger Gillespie   Provo, UT23:00.00 13281  520 BIOGEN-IDE
3 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL23:48.00 105245  643 SOUTHEASTE
4 GEORGE HEAGERTY   24:00.00  956 
5 Luther Livermon   Cary, NC24:22.00 186676  650 EC VELO
6 James (Jimmy) Day   Santa Fe, NM24:45.00 8894  786 TEAM ORTHO
7 Mike Dahlheim   Richardson, TX26:24.00 188544  666 RICHARDSON
8 David Appleton   Hunt, TX27:46.00 1831  706 HILL COUNT

Men - EX - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Moreman   Arlington, TX27:13.00 84650  472 BICYCLESIN
2 Noel Kelley   Dallas, TX28:14.00 125316  654 RICHARDSON

Men - EX - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Wolf   Wimberley, TX27:30.00 194251  474 WOLFSTENNI
2 Richard Suggs   Nacogdoches28:13.00 138422  604 NRC/PEDAL
3 Jurgen Leiser   Colorado Spgs, CO28:38.00 20844  421 

Men - EX - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frederic Schmid   Waco, TX24:48.00 109257  686 360 CYCLE

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GEOFF KABUSH   25:30.31  TEAM MAXXI
2 TRENT LOWE   25:30.98  SUBARU-GAR
3 Adam Craig   Bend, OR25:50.41 94510  GIANT
4 Barry Wicks   Corvallis, OR25:52.43 134223  12 KONA/LES G
5 BRENT MILLER   25:55.39  14 WTB/FOX SH
6 SID TABERLY   26:13.17  52 SPECIALIZE
7 MATHIEU TOULOUSE   26:19.41  73 TEAM MAXXI
8 CHRIS SHEPPARD   26:20.16  HARO BICYC
9 PETER WEDGE   26:29.60  32 KONA/LES G
10 LIAM KILLEEN   26:33.37  38 SPECIALIZE
11 Jeremy Horgan-Kobelski   Boulder, CO26:42.59 16737  18 SUBARU-GAR
12 SEAMUS MCGRATH   26:46.91  44 HARO BICYC
13 CARSTEN BRESSER   27:11.99  93 ROCKY MOUN
14 Michael Broderick   Chilmark, MA27:23.00 4922  66 KENDA/SEVE
15 Todd Wells   Durango, CO27:24.00 83401  20 GT/HYUNDI
16 RICKY FEDERAU   27:25.00  60 GEARSRACIN
17 Jeremiah Bishop   Harrisonburg, VA27:27.00 3771  TREK/VW
18 RODDI LEGA   27:30.00  62 NORCO FACT
19 KEIICHI TSUJIURA   28:31.00  64 BRIDGESTON
20 RYAN TREBON   28:32.00  KONA/CLARK
21 CODY PETERSON   28:35.00  41 3D RACING
22 KARL PLATT   28:41.00  94 ROCKY MOUN
23 Sam Jurekovic   Colorado Springs, CO28:42.00 189561  68 U23 NATION
24 NICK WAITE   28:44.00  48 U23 NATION
25 BART GILLESPIE   28:45.50  33 BIOGEN-IDE
26 RAITA SUZUKI   28:45.70  51 BRIDGESTON
27 ANDREAS HESTLER   28:45.80  26 ROCKY MTN/
28 NICK RANNO   28:46.00  81 TREK ROCKY
29 MATT GORDON   28:50.00  59 TEAM SIX
30 JASON SAGER   28:54.00  19 TEAM HOTEL
31 TAKAHIRO OGASAWARA   28:55.00  71 SUBARU-GAR
32 MARTIN LAZARSKI   28:59.00  92 ROCKY MOUN
33 AMON PEASE   29:00.00  89 INTENSE
34 JESSE JAKOMAIT   29:53.00  70 DARK HORSE
35 ERIC JONES   29:54.00  BIOGEN-IDE
36 CARL DECKER   29:56.00  29 GIANT
37 ERIC RANSOM   30:30.00  53 TAMARACK R
38 CHARLES STORM   30:31.00  75 BTD RACING
39 ALAN OBYE   30:32.00  11 U23 NATION
40 CHRISTIAN FAVATA   30:33.00  58 
41 JAY HENRY   30:34.00  FORD/SPECI
42 THOMAS TURNER   30:35.00  65 CANNONDALE
43 MARK WEIR   30:36.00  54 WTB/FOX SH
44 GUIDO VISSER   30:37.00  74 BROMONT/CY
45 ANDY MILLS   30:41.00  86 TREK/VOLKS
46 SAM SCHULTZ   30:42.00  16 U23 NATION
47 CHARLES PENDRY   31:07.00  34 INLAND - B
48 BRYAN FAWLEY   31:09.00  49 
49 DOUGLAS RYDEN   31:10.00  91 PRO CYCLIN
50 EARL BRADLEY   31:11.00  85 TREK FACTO
51 TODD JOHNSON   31:12.00  63 JACKSON HO
52 Nathan Phillips   San Antonio, TX31:13.00 28064  87 SOLAR ECLI
53 Evan Plews   Salem, OR31:15.00 28290  56 SANTIAM BI
54 JOSHUA POWERS   31:16.00  88 RED ROCK R
55 TIM CARLETON   31:17.00  61 SPORT SWAP
56 MICHAEL JANELLE   31:18.00  57 TOKYO JOES
57 THOMAS SPANNRING   31:19.00  55 STEIN ERIK
58 LUCAS LIVERMON   31:20.00  80 PACESETTER
59 JESSE RIENTS   31:22.00  82 NATURE VAL
60 ROBERT COTTON   31:26.00  67 STRUCTURAL
61 NAT ROSS   31:29.00  72 SUBARU- GA
62 KRIS SNEDDON   31:35.00  28 KONA/CLARK
63 ERIC JELLUM   31:38.00  69 FORD/GIANT
64 JOSH KRAVETZ   31:42.00  96 CANNONDALE
DNF CHRIS EATOUGH     23 TREK/VW

Women - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Throop   Costa Mesa, CA23:56.76 174132  649 TEAM NOVA
2 Stephanie Schlaack   Mckinney, TX24:51.54 169043  702 Cannondale MTB Team
3 Danae York   Boulder, CO24:59.34 178290  479 VELOBUM.CO
4 Kristina Henne   Park City, UT25:23.93 163331  429 MTBCHICK.C
5 Chantel Shoemaker   Durango, CO25:23.98 170692  647 FT LEWIS C
6 Deidre York   Boulder, CO26:10.00 178289  473 VELOBUM.CO
DNS Jessica Thomas   Lilburn, GA 196708  623 KENDA/CYCL

Women - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Elliott   San Diego, CA23:09.84 110930  517 BIANCHI/GR

Women - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shae Rainer   Georgetown , TX24:02.79 176425  826 TEAM HOTEL
2 Amylynn Peterson   Knoxville, TN24:08.52 212603  586 KNOX REVOL
DNS SUSAN ROBERTS     603 
DNS ANNE HICKS     546 
DNS CHRISTINA PAEZ     811 

Women - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tiffany Pezzulo   Salt Lake City, UT23:59.06 89443  471 BIOGEN-IDE
2 Christina Smith   Denton, TX24:02.54 217750  713 TEAM ORTHO
3 Tracy Hambrick   Winder, GA24:24.34 203938  543 Extremely Productive Inc./Ellsworth
4 Kim Passafiume   Auburn, CA24:29.44 206432  423 VELO BELLA
5 Krista Park   Madison, SD24:41.07 203842  676 COLAVITA/TITUS/ADDICTIVE CYCLES
6 Beth Schlotterbeck   New Orleans, LA25:37.41 204908  687 NWCC

Women - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melinda Steele   Austin, TX24:04.71 168893  816 
2 Becky Rockwell   Durango, CO25:53.50 152313  843 NRC/PEDALM
3 Elizabeth Sheldon   Washington, DC26:19.30 208059  475 TOKYO JO'S

Women - EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cynthia Post   Plano, TX22:50.15 186569  728 PACC
2 Ursula Sandefur   Auburn, AL23:57.57 31203  601 
3 Tammy Killebrew   Austin, TX25:43.42 88101  556 HILL COUNT
4 JULIE FIGG   26:38.50  508 
5 Kathy Johnson   Dallas, TX28:05.08 157466  727 RBM/MATRIX

Women - EX - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlotte Miller   Colorado Springs, CO24:32.09 24357  722 GCCA-TOYOT

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALISON SYDOR   24:43.87  62 ROCKY MTN
2 Katerina Hanusova   Truckee, CA24:51.18 188603  LUNA WOMEN
3 Mary McConneloug   Chilmark, MA24:53.06 129285  43 KENDA/SEVE
4 Shonny Vanlandingham   Captain Cook, HI24:55.34 89955  LUNA WOMEN
5 Susan Haywood   Davis, WV24:56.28 117585  24 TREK-VOLKS
6 Willow Koerber   Durango, CO25:01.06 77103  SUBARU-GAR
7 Dara Marks-Marino   Flagstaff, AZ25:16.07 144461  FORD/SPECI
8 Alison Dunlap   Colorado Springs, CO25:24.86 10194  LUNA WOMEN
9 Kathy Sherwin   Heber City, UT25:28.92 173633  18 BIOGEN-IDE
10 KIARA BISARO   25:31.88  36 GEARSRACIN
11 Georgia Gould   Fort Collins, CO25:33.93 183192  31 TAMARACK
12 Kerry Barnholt   Mountain View, CA25:34.52 150226  SUBARU-GAR
13 JENNY COPNALL   25:35.00  41 SUBARU-GAR
14 Kelli Emmett   Plymouth Mi25:52.00 156146  FORD/SPECI
15 LYNE BESSETTE   26:24.64  40 ELICYCLE/L
16 Melissa Thomas   Boulder, CO27:02.10 169126  46 TOKYO JOES
17 JAQUELINE MOURAO   27:03.00  52 SCOTTUSA/R
18 Heather Irmiger   Boulder, CO27:49.00 109232  11 TOKYO JOES
19 Megan Monroe   Boulder, CO27:51.00 178944  47 
20 Gretchen Reeves   Avon, CO27:59.00 29423  ROCKY MTN
21 Kyia Malenkovich   Saint Cloud, MN28:01.00 130424  53 HEADMETHON
22 Carolyn Popovic   Philadelphia, PA28:08.00 139753  51 BIKE WORKS
23 Sara Bresnick-Zocchi   Arlington, MA28:10.00 166426  15 FORD/SPECI
24 Kristy Mantz   Marlinton, WV29:04.00 115465  61 SNOWSHOW/D
25 Nina Baum   Albuquerque, NM29:06.00 180986  20 CANNONDALE
26 Erin Winter   Athens, GA29:08.00 146174  60 TREK
27 Paula Burks   Chattanooga, TN29:09.00 5542  34 DEFEET
28 Zephanie Blasi   Vail, AZ29:10.00 156031  14 KENDA TIRE
29 Laura Anderson   Crested Butte, CO29:11.00 165743  32 BICYCLE JO
30 Alicia Hamilton   Colorado Springs, CO29:14.00 175005  23 DARK HORSE
31 Kristi Lewis   Durango, CO29:44.00 21089  63 SUN & SKI
32 Kimberly Flynn   Greensboro, NC30:24.00 122752  56 DEFEET
33 Shannon Gibson   Durango, CO30:25.00 156279  42 CRAZY CAT
34 Laura Bowles   Asheville, NC30:26.00 199307  55 BACK TO DI
35 Monique Sawicki   Yucaipa, CA30:36.00 208698  50 TEAM MATA
36 Mandi Riddle   Elkins, WV30:37.00 181298  44 SNOWSHOE R
37 Theresa Mattingly   Basalt, CO30:39.00 216717  37 
38 Rebecca Gross   Golden, CO30:40.00 176014  38 SUN AND SK
39 Robin Farina   Smartsville, CA30:44.00 205968  58 CUMBERLAND
40 D Morisette   Brian Head, UT30:45.00 161293  45 ELLSWORTH/
41 Cheryl Olson   Delton, MI30:49.00 140154  39 ADVANTAGE
42 Jennifer Tilley   Carbondale, CO30:50.00 166006  49 SUNFLOWER
43 Suzanne Aguero   Little Rock, AR30:51.00 187776  59 ORBEA/MAD
44 Hillary Harrison   Crystal Mountain, WA30:52.00 175781  32 KENDA/PINN
DNS MARIE HELENE PREMONT     65 ROCKY MOUN

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFCUORESierra NevadaOSMOShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee