Race Results for
TMBRA NORBA National Texas Supergrind at Tapatio S
Boerne, TX
(Event Information)
Cross Country on 03/06/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP/BG - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Logan Sain   Allen, TX1:50:06.00 201765  894 PACC
2 Austin Potter   Tomball, TX1:58:03.69 201876  1013 TEAM BIKE
3 MATTHEW WEATHERLY   2:55:36.14  1020 TEAM SAN J
DNF RADAMES TREVINO     984 JABALIES
DNF Harrison Broadhurst   Seguin, TX 206990  814 REI/AUSTIN
DNF Andrew Reed   Robinson, TX 217743  594 TEAM WBC/B
DNF Kevin Fish   Austin, TX 189245  1006 RITCHEY/NO
DNF Joseph Tokarski   The Woodlands, TX 172297  895 BIKE LANE

Men - SP - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARIO PENA   1:50:13.39  809 JABALIES
2 MICHAEL FOGEL   2:13:46.23  871 TEAM HOTEL
3 JUAN ANDRADE   2:15:41.46  1010 RIVER ROCK
4 Carlos Rivera   Sugar Land, TX2:34:27.30 202539  869 TEAM HOTEL
5 JOHN TURK   2:44:17.69  839 
DNF Shane Densmore   Denton, TX 219335  426 RICHARDSON
DNF MICAH HAYES     901 MAD DUCK

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hogan Koesis   Austin, TX1:57:57.37 128003  462 RASMUSSEN
2 JARRETT JAMISON   2:08:57.30  830 BICYCLES I
3 DAVE TRIMBLE   2:10:26.07  626 TEAM TRIMB
4 MICHAEL COOK   2:22:13.04  909 BICYCLES O
5 JESSIE HAYS   2:24:09.00  899 
6 JUSTIN BERNDT   2:29:03.81  885 
7 Charlie Neuenschwander   Piedmont, OK2:43:26.30 204061  782 B1 ROCKS

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CORY FOLGER   1:44:42.11  924 360 CYCLE
2 HECTOR MOYA   1:54:07.49  587 TEAM ORTHO
3 Blake Marrou   New Braunfels, TX1:56:26.96 194302  566 NRC/PEDALM
4 TIM ALLEN   1:56:36.24  1037 
5 Karl Deardorff   Austin, TX1:57:54.64 72265  912 NRC/PEDALM
6 A Saulo Velazquez   Corpus Christi, TX2:06:01.31 181013  624 EXTREMESPO
7 Matthew Sappington   Austin, TX2:06:22.81 205632  977 TEAM OZONE
8 Rolando Vera   San Antonio, TX2:12:03.51 156763  825 NRC/PEDALM
9 Shawn Dunn   Prague, OK2:15:13.87 219043  919 
10 Manny Gallegos   Austin, TX2:18:10.60 225849  926 
11 David Orlikowski   Bedford, TX2:31:59.57 202528  967 BIKE MOJO
12 REED ESTES   2:34:47.55  920 
13 CHRISTOPHER GUZMAN   2:45:26.54  854 NRC/PEDALM
DNF BRIEN SHOPOFF     978 
DNF JEFF KNUPP     951 BIKE SPORT
DNF JASON WINKELMANN     632 BIKE LANE/
DNF Eric Johnston   Houston, TX 208126  563 BIKE BARN

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TOBY SMITH   1:50:28.31  714 TEAM ORTHO
2 Christopher Warren   Houston, TX1:52:16.98 218977  1024 BIKE GUATE
3 Michael Ghiorso   Pensacola, FL1:53:05.49 206992  659 PORC
4 James Ellis   Kyle, TX1:59:28.79 176061  511 NRC/PEDALM
5 Andrew Stackhouse   Boone, NC1:59:43.05 206712  607 BIKE MOJO
6 PETE GONZALES   2:01:43.43  1011 ORTHOPEDIC
7 KEVIN PRUITT   2:04:18.07  822 CICLISMO-B
8 Bradley Barnes   Mcallen, TX2:05:56.37 42294  453 
9 STEVE ORMSBY   2:06:49.97  477 TEXASFLYER
10 ANTHONY DEORE   2:09:09.17  438 NWCC
11 JOHN CHAO   2:09:13.25  1059 
12 Kenneth Primer   Flower Mound, TX2:10:45.89 212529  585 MAD DUCK
13 Jeff Ham   Pearland, TX2:12:25.00 205451  879 ALTA ALPIN
14 Diego Leskovar   San Antonio, TX2:16:05.29 223091  573 
15 Gaylon Presson   Mesquite, TX2:16:48.10 205517  921 WHEELS IN
16 Eric Novaez   Austin Tx2:20:07.77 195939  832 TEAM ORTHO
17 Dalton Wyatt   Corpus Christi, TX2:21:00.09 217751  1000 
18 CHRISTOPHER CAMPANA   2:26:15.47  1046 ORTHOSTORE
19 ANTON ORDOVEZA   2:29:31.95  821 RIDEAWAY B
20 CURTIS SMITH   2:34:42.88  1012 PEDDLERS R
21 James Webb   Kyle, TX2:38:31.75 199834  671 NRCPEDALMA
22 JOEY GONZALEZ   2:41:32.00  1053 
23 Shawn O'Neill   Plano, TX3:16:15.00 199983  931 PACC
DNF JASON HAM     932 NRC/PEDALM
DNF JOHN ESPARZA     1035 TEAM ORTHO
DNF JOHN MAVIAS     565 MAD DUCK
DNF Clay Hobson   Richardson, TX 199977  442 BIKELANE O
DNF Erik Streight   Houston, TX 178201  1009 WEST END
DNF Eddie Church   Austin, TX 6901  1028 TEAM HOTEL

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sergio Botero   Austin, TX1:50:20.33 191277  414 TILSON HOM
2 TONY HOPKINS   1:55:59.96  1008 MAD DUCK
3 Charles Covill   Austin, TX1:59:08.76 165262  905 
4 G Todd Park   Madison, SD1:59:50.02 205620  678 
5 David Hardman   Plano, TX2:01:17.33 109409  868 RICHARDSON
6 Kelly Kerby   Austin, TX2:02:07.47 139799  557 TEAM ORTHO
7 Rocky Rockwell   Durango, CO2:06:41.14 152314  842 NRC/PEDAL
8 Jerry Woiton   Abilene, TX2:08:25.54 197396  1034 BICYCLES I
9 John Renaud   Houston, TX2:08:26.74 203210  844 BIKESPORT
10 Doug Harper   Allen, TX2:10:46.77 175622  1041 
11 Demian Whitworth   Denton, TX2:11:25.06 210938  433 MAD DUCK
12 Jeff Turner   Richardson, TX2:12:12.57 177873  1016 MIRAGE
13 GREG FISHER   2:12:25.33  449 BICYCLE SP
14 Carl Hentschel   Hickory Creek, TX2:14:11.57 187765  873 TEXAS FLYE
15 Michael Yates   Ft Worth, TX2:16:26.87 195154  631 
16 John Chen   Keller, TX2:18:03.23 124913  897 MAD DUCK
17 Jack Gutweiler   Katy, TX2:20:22.21 167973  788 
18 Don Griffin   Dallas, TX2:20:41.00 194114  683 COOK PEDIA
20 Thomas Kirkpatrick   Burleson, TX2:21:26.59 202642  552 SW GOLF &
21 Lee Rognlie   Dallas, TX2:28:22.69 210806  407 
22 RUDY GARCIA   2:29:55.60  870 NRC/PEDALM
23 JEFF BETTERS   2:31:31.36  851 REI AUSTIN
24 JUSTIN WILLIAMS   2:31:38.56  637 NRC/PEDALM
25 Steve Kelley   Salinas, CA2:33:04.10 204376  682 BAY BIKES
26 HANK ALEXANDER   2:33:37.78  1039 
27 Jimm Schroeder   Conroe, TX2:34:24.09 191351  777 TEAM BIKE
28 JOE LEAL   2:35:00.18  420 TRICO/KEND
29 Allen Zolondek   Round Rock, TX2:35:03.19 104907  630 SPENCYCLES
30 Phil Penny   Fayetteville, AR2:42:03.30 114182  800 
31 Joseph Noack   Woodlands, TX2:50:50.23 70981  965 TEAM BIKE
DNF Robert Young   Fort Worth, TX 87773  677 BICYCLES I
DNF MARISCAL SEPULVEDA     608 JABALIES
DNF Mark Ashton   Dallas, TX 157294  876 MIRAGE
DNF Gary Burns   Arlington, TX 202640  908 HILL COUNT
DNF Russell Lott   Fort Worth, TX 209661  950 SOUTHWEST
DNF David Kay   San Antonio, TX 187333  954 SOLAR ECLI
DNF FRANK KARBARZ     1049 GCCA
DNF Michael Walker   Arlington, TX 185900  468 MAD DUCK

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Letson   Broomfield, CO1:56:02.92 178769  464 FALCON NTE
2 Brad Limmer   San Antonio, TX1:58:46.50 178200  807 TEAM SOLAR
3 Destry LeBrun   Pensacola, FL2:00:06.61 211692  660 
4 David McCasker   Portland, OR2:00:16.70 204479  576 GCCA
5 David Mackey   Magnolia, TX2:02:42.05 205028  417 BIKE LANE
6 Rock Horne   Georgetown, TX2:03:54.30 200424  943 NRC/PEDALM
7 BLAKE ROBERTS   2:06:48.00  835 
8 DARY GARRIDO   2:09:45.96  726 TEAM SMACK
9 Carl Ekstrom   Dallas, TX2:12:17.46 118696  457 BICYCLES I
10 Alvis Hill   Mcgregor, TX2:12:30.63 191295  541 WBC/OUTBAC
11 Scott Nechkash   Council Bluffs, IA2:14:35.53 172124  718 
12 Walter Megura   Plano, TX2:14:38.85 111657  485 MAD DUCK
13 Richard Smith   Gainesville, GA2:15:01.93 207350  815 
14 David Lurz   Boerne, TX2:15:47.91 202635  701 HILL CNTRY
15 Joe Guerra   San Antonio, TX2:17:13.93 196162  548 BIKE MOJO
16 Glenn Burton   Shawnee, OK2:17:37.81 206596  893 
17 Bob Cowley   Austin, TX2:17:38.56 204749  1030 TEAM ORTHO
18 Chris Shearer   San Antonio, TX2:17:51.29 42936  428 PLANET BIK
19 Scott Zettner   San Antonio, TX2:19:04.15 193838  787 TEAM ORTHO
20 Brian Olson   Round Rock, TX2:20:06.34 194261  874 REI AUSTIN
21 Eugene Garcia   San Antonio, TX2:20:58.81 194248  443 NRC/PEDALM
22 MATT CARNES   2:21:05.95  863 SOLO
23 William Moritz   Houston, TX2:23:19.40 161036  860 WEST END B
24 TOM BUGG   2:24:02.83  862 
25 Brian Workman   Austin, TX2:24:44.94 222693  852 REI AUSTIN
26 WILLIAM HOENIG   2:25:08.89  540 DORBA
27 John Mooney   Austin, TX2:37:16.17 156231  959 HAMMERHEAD
28 Frank Cunningham   Leander, TX2:39:10.94 155371  518 
29 MIKE BODENHAMER   2:39:24.06  823 
30 Steve Courtney   Plano, TX2:40:58.45 199656  738 TEXASNECKA
31 David Priest   Ft Worth, TX2:41:33.29 208741  717 
32 Dent Laney   Houston, TX2:48:05.36 202524  581 NRC/PEDALM
33 DAN HICKMAN   2:50:21.43  935 UT CLUB
34 Patrick Mossman   Kerrville, TX3:08:08.00 197403  704 HILL COUNT
35 Bob Beran   Austin, TX3:15:59.04 197491  883 
DNF Steven Kramer   Heath, TX 199976  559 NWCC
DNF Mike McFalls   New Braunfels, TX 186537  460 CAMINO REA
DNF Lindal Hardwick   San Antonio, TX 142135  838 QUIZNOS IN
DNF HOOD MAUERMANN     570 TEAM COOKI
DNF Billy Wadle   Hurst, TX 121350  615 BICYCLES I
DNF WILLIAM BOLINGER     781 
DNF ROBERTO VALDEZ     1050 
DNF Todd Fox   Southlake, TX 12174  806 BICYCLES I
DNF BILL SAN MARCO     867 WOLF TENNI
DNF SCOTT LITCHKE     1032 BRITTONS
DNF Tony Benson   Crested Butte, CO 205947  440 NRC/PEDALM
DNF James McDonough   San Antonio, TX 193319  957 TEAM SOLAR
DNF Forist David   Converse, TX 219282  439 
DNF Zapata Espinoza   Altadena, CA 83963  731 TREK/VW

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve McAuley   Lancing, TN2:10:35.40 190451  836 TEAM MOAB
2 RICHARD SOJA   2:15:02.39  1045 ALTA MERE
3 LARRY SPURGEON   2:18:34.28  980 OZONE
4 JAMES STEVEN   2:19:05.28  1015 
5 Gil Goodrich   Three Rivers, CA2:22:39.56 13682  545 FILZ BUILT
6 DAVID CAIN   2:37:18.97  1017 
7 Michael Floores   Houston, TX2:43:35.56 11872  523 NWCC
8 Russell Hanna   Columbus, TX3:13:43.20 143431  535 NRC/PEDALM
DNF JERRY HEWETT     447 NRC/PEDALM
DNF JAMES STEPHEN     611 MAD DUCK

Men - SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cameron Chambers   Colorado Springs, CO2:40:53.96 161597  1211 SUBARU- GA
2 Raymond Hall   Tulsa, OK2:42:50.14 149104  1208 TREK/VW RE
3 Jeff Schalk   Frederick, MD2:45:37.30 169390  1202 BIKEWORKS
4 Nigel Hill   Mckinleyville, CA2:48:31.42 185136  1217 BIKE WORKS
5 Randy Flores   Santa Fe, NM2:50:20.72 11878  1214 NM BIKE N
6 Shannon Orr   Tucson, AZ2:50:56.60 202322  1236 SUN N SKI
7 Josh Robertson   Phoenix, AZ2:53:26.65 30139  1244 NRC/PEDALM
8 Eric Hess   Austin, TX2:54:01.25 139534  1215 BICYCLE SP
9 Paul Burpo   Flower Mound, TX2:57:56.99 140625  1231 SUN & SKI
10 Tyler Eads   Austin, TX2:58:39.92 176233  1246 SUN & SKI
11 Lucas Brusseau   Denton, TX2:58:52.61 5255  1245 MAD DUCK
12 Joseph Stone   Dunbar, WV2:58:58.20 188650  1227 DIRTBEAN.C
13 Brandon Draugelis   Shippensburg, PA2:59:04.56 179397  1204 CANNONDALE
14 Joey Riddle   Elkins, WV2:59:48.84 181299  1222 SNOWSHOE R
15 Rick Wetherald   Logan, UT3:02:09.67 188971  1226 TAMARACK R
16 Brian Jones   Austin, TX3:02:29.86 18135  1247 SUN & SKI
17 Jay McKeown   Houston, TX3:15:46.98 23636  1209 SUN AND SK
18 Matthew Freeman   Redlands, CA3:20:19.16 172215  1213 TEAM REDLA
19 Noah Singer   Little Rock, AR3:23:36.45 171313  1203 CANNONDALE
20 Alex Vasquez   Pearland, TX3:41:34.20 149224  1238 LSC/CANNON
DNF David Harris   St George, UT 15187  1216 HEALTHFX
DNF Pete Masiel   Silver City, NM 174198  1233 KENDA/RUDY
DNF Vincent Davis   Arvada, CO 124587  1228 
DNF David Yakaitis   Lafayette, CA 198575  1225 WTB
DNF Daryl Roberts   Sedona, AZ 176227  1224 TEAM TILSO
DNF Andrew Reardon   Franklin, TN 177637  1221 TEAM MOAB/
DNF Billy Kurtz   Georgetown, TX 20024  1220 ORTHOPEDIC
DNF Dustin Greer   Cedar Hill, TN 178240  1218 SYMED MOAB
DNF Ian Burnett   Durango, CO 191725  1210 TITUS CYCL
DNF Colin Izzard   Brevard, NC 17483  1207 ABERDEEN R
DNF Scott Henry   Austin, TX 254  1206 TREK/VW RE
DNF Brian Kuehl   Pflugerville, TX 155738  1205 BICYCLE SP
DNF Yuri Hauswald   Petaluma, CA 102310  1201 SOULCRAFT
DNF Eric Stradal   Durango, CO 34335  1232 BYSTICKEL
DNF Fred (Robbie) Robinette   Park City, UT 96459  1234 TEAM HOTEL
DNF Keith Hargis   Dallas, TX 125961  1235 TREK/RICHA
DNF Kelly Orr   Arlington, TX 177980  1239 SUN N SKI/
DNF Sol Ethan Frost   Austin, TX 165768  1240 360 CYCLEW
DNF Forrest Smith   Waukesha, WI 33131  1241 B1-ROCKS
DNF Stewart Stafford   Austin, TX 33754  1242 BICYCLE SP
DNF Paul Hanson   St Peter, MN 118046  1230 NICOLLET S
DNF Mike Koenig   Boulder, CO 120199  1219 TOKYO JOE'

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Labarr   Fort Collins, CO1:41:36.68 20065  412 TAMARACK
2 Joshua Kravetz   Longmont, CO1:45:10.81 104190  789 CANNONDALE
3 ROBERT RUTTER   1:45:26.87  409 
4 ANTHONY GARCIA   1:49:18.82  798 CICLISMO/B
5 Hector Hernandez   Austin, TX1:50:44.72 185327  1031 REI AUSTIN
6 Peter Stewart   Houston, TX1:52:10.04 167097  981 
7 Niel Scharphorn   Jension, MI1:55:52.45 204881  406 SLINGSHOTB
8 SCOTT LINVILLE   2:14:11.50  949 BIKE SPORT
9 Eric Doswell   Tulsa, OK2:29:49.32 164120  653 KEYSTONE O
DNF BRENT HEWETT     455 NRC/PEDALM
DNF PHILIP DELFELD     913 FELT/PEARL
DNF RENE LAGUNAS     947 
DNF Brady Kendall   Shreveport, LA 209657  952 NRC/PEDALM

Men - EX - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bennett Brown   Houston, TX3:24:19.69 187726  507 TEAM HOTEL
2 Zach Kovaly   Alpharetta, GA3:49:06.68 207359  551 BIKETOWN U
DNF Christian Fontaine   Monroe, GA 195115  708 KHS/CYCLEY

Men - EX - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tristan Uhl   Austin, TX2:55:56.69 168160  616 TEAM HOTEL
2 Austin Carroll   Orange, CA2:58:22.94 192670  681 DEVO BALAN
3 Travis Livermon   Lewisville, NC3:01:25.95 161583  651 PACESETTER
4 Sam Carlson   Bozeman, MT3:08:30.55 178447  780 
5 Nicholas Weighall   Santa Cruz , CA3:14:08.91 128164  729 TEAM SWIFT
6 Aaron Snyder   State College, PA3:16:18.23 204182  612 TAILWIND
7 Trevor Downing   Durango, CO3:17:07.20 161859  719 RITCHEY NO
8 Michael Hosey   Cotati, CA3:17:32.51 195352  454 SOULCRAFT
9 William Brown   Oro Valley, AZ3:18:46.87 194984  506 BALANCE BA
10 Colin Cares   Boulder, CO3:20:49.60 216528  501 SMBA
11 Colt McElwaine   Canton, MA3:44:35.00 205236  656 INDEPENDEN
12 John Purvis   Parthenon, AR3:48:23.00 200977  657 NWA BUSHME
13 Christian Fontaine   Monroe, GA3:54:57.08 195115  1062 KHS/CYCLEY
14 Andrew Dahlheim   Dallas, TX3:59:21.00 188572  667 RICHARDSON
15 Art Nelsen   Boulder, CO5:12:46.00 211465  596 
DNF Adam Kovaly   Banner Elk, NC 207358  555 BIKE TOWN
DNF Michael Cummings   Snellville, GA 189325  1061 KENDA/CYCL
DNF Shane Smith   Austin, TX 202487  762 TEAM HOTEL
DNF Tyler Jewell   Austin, TX 168914  690 HOTEL SAN
DNF Mitchell Comardo   Sugar Land, TX 141179  519 GARY FISHE
DNF KYLE HAMMAKER     436 TREK VW
DNF Scott Stewart   Highland, MI 205083  434 MAIN STREE
DNF Marcus Torres   Cedar Park, TX 158825  758 TEAM HOTEL
DNF Colin Osborn   Carbondale, CO 210855  801 MAXXIS

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Winkelmann   Huntsville, TX2:33:32.92 188575  641 BIKE LANE/
2 Matt Miller   Nazareth, PA2:49:48.51 206833  665 CURTS CYCL
3 Blake Harlan   Austin, TX2:53:14.20 175637  542 TEAM HOTEL
4 Mark Mallahan   Bellingham, WA2:59:47.15 150865  652 KHS/CLARKS
5 Anthony Diaz   Durango, CO3:01:21.33 144576  916 
6 Daniel Smith   Fayetteville, AR3:09:03.21 176262  804 ADVENTURE
7 Jason White   Esopus, NY3:11:22.39 194309  638 HONEY STIN
8 RYAN HAGLUND   3:13:11.07  757 NRCPEDALMA
9 Justin Raynes   Bozeman, MT3:15:45.66 197456  589 
10 Everett Garcia   Crested Butte, CO3:19:31.55 194250  524 NRC/PEDALM
11 Nicholas Martinez   Albuquerque, NM3:58:36.90 210302  577 SPORTZ OUT
12 SHUHEI TAKENOUCHI   4:23:59.00  597 ZIPPY KAZU
DNF Brian Kendall   Denver, CO 194727  465 TEAM ORTHO
DNF Josh Clark   Fort Worth, TX 153682  1074 
DNF Chris Martinez   Pearland, TX 187745  1051 PEARLAND C
DNF Joshua Rosby   Baton Rouge, LA 171261  976 DELTA RACI
DNF Mikah Rust   Oak Ridge, TN 207552  664 KNOX VELO
DNF Eddie Selz   San Antonio, TX 176693  761 STAR/RIDE

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DeJay Birtch   Tucson, AZ2:39:37.40 175788  691 FISHER/TOM
2 Wes Hayslip   Austin, TX2:42:24.75 145971  755 TITUS-HAMM
3 Dax Kastrin   Albuquerque, NM2:47:29.79 195035  562 TEAM SOL
4 Chris Briggs   Albuquerque, NM2:52:33.69 114584  890 TEAM ORTHO
5 Andrew Medlock   Park City, UT2:55:08.08 147635  694 SUN & SKI
6 Brett Vaughan   Austin, TX3:08:11.08 157832  1086 BUBBA SUX
7 NICHOLAS GARZA   3:27:35.14  927 MAD DUCK
8 Garrett Kener   Austin, TX3:30:23.95 191278  1004 WOLFPACK
9 David Rendon   Lubbock, TX3:41:08.69 223674  646 RIDE AWAY
10 SETH WILLIAMS   3:49:07.22  990 MAD DUCK
DNF RYAN ATKINSON     1029 SUBARU-GAR
DNF Mason Quintana   Austin, TX 187231  792 TEAM ORTHO
DNF Andrew Barham   Austin, TX 165359  705 HILL COUNT
DNF Kevin Burpo   Austin, TX 140427  446 SUN AND SK
DNF Loren Dodson   Austin, TX 222625  730 

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Kunz   Austin, TX2:50:31.13 124975  413 BICYCLE SP
2 Aaron Uzzell   Lubbock, TX2:50:38.83 154040  759 SOLAR ECLIPSE
3 Noel Reuter   Cedar Park, TX2:51:59.51 187774  588 BICYCLE SP
4 Kyle Rodemacher   Fort Worth, TX2:53:28.58 104333  1082 
5 Shey Lindner   Covington, GA3:02:05.17 195152  578 BIKEMAN.CO
6 JEFF CAMPBELL   3:05:51.45  739 SOLAR ECLE
7 Brent Thompson   Austin, TX3:05:59.52 115089  724 BIKE SPORT
8 ELLIOT MCKINNEY   3:11:25.28  753 TEAM SOLAR
9 Marc Mayo   Boulder, CO3:16:01.25 129022  1083 
10 Robert Sisk   Houston, TX3:25:23.88 165285  763 BIKESPORT
11 Derek Faller   Bend, OR3:40:35.25 178987  509 YETI CYCLE
DNS John Bevans   Longmont, CO 203966  504 ROCKY MOUN
DNF Greg Keefer   Austin, TX 143420  1085 BICYCLE SP
DNF Bryan Jenkins   Waco, TX 144601  693 WBC
DNF Ryan Spates   Austin, TX 104511  644 BICYCLE SP
DNF Kevin Koen   Cypress, TX 157452  560 TEAM BIKE
DNF Gregory Harrah   Tomball, TX 138284  534 TEAM BIKE
DNF John Curtis   Lafayette, CO 194209  513 NRC/PEDALM
DNF Sergio Angulo   Austin, TX 184663  489 TEAM ORTHO
DNF Dustin Barton   Blanco, TX 85066  805 NRC PEDAL
DNF Jeff Campbell   Helotes, TX 5947  900 SOLAR ECLI
DNF David Taylor   Houston, TX 75830  1044 
DNF David Golden   Austin, TX 13532  745 BRAIN AND
DNF Ray Monroy   Austin, TX 175641  783 TEAM ORTHO

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Cody   San Antonio, TX2:43:21.90 7243  670 TEAM SOLAR
2 Brad Fierke   Fayetteville, AR2:44:20.35 111412  744 HIGHROLLER
3 Jeff Park   San Antonio, TX2:50:33.25 168358  672 TEAM ORTHO
4 Thomas Sulentic   Iowa City, IA2:55:50.50 34574  734 
5 Freddy Moore   Kyle, TX3:02:04.18 178627  748 TEAM ORTHO
6 David Wilson   El Paso, TX3:04:23.08 38515  480 TITUS/CLIF
7 Joseph Gold   Dallas, TX3:07:54.22 68231  549 SUN AND SK
8 Jack Cobb   San Antonio, TX3:09:36.38 65645  500 
9 Lonnie Kinkade   Colorado Springs, CO3:11:10.92 19209  461 SUN & SKI
10 Don Booker   Sachse, TX3:13:27.65 178241  712 MAD DUCK
11 Alex Arumi   Austin, TX3:13:42.31 1984  1081 HAMMERHEAD
12 CHRIS HUGHES   3:20:14.85  939 ORTHOPEDIC
13 Nick Gonzales   Houston, TX3:24:09.09 164295  929 BIKESPORT
14 Bobby Lincoln   Park City, UT3:27:00.99 81215  663 TEAM RADCO
15 Jeff Stacy   Nevada, TX3:27:52.85 157702  776 MAD DUCK
16 Barton Beddingfield   Austin, TX3:30:07.67 93976  707 BIKESPORT
17 Brien Gonzales   Phoenix, AZ3:31:25.93 13607  928 WHEELS IN
18 SAM HOUSE   4:04:14.63  539 BICYCLE SP
DNF OSCAR GARZA     521 JABALIES
DNF Tim Woodruff   Anna, TX 168504  779 MAD DUCK
DNF Antonio Torrini   Austin, TX 204871  622 
DNF Charley Rome   Baton Rouge, LA 157791  614 NRCPEDALMA
DNF James Mullins   Austin, TX 157790  1090 BICYCLE SP
DNF Marque Allen   San Antonio, TX 175303  492 TEAM ORTHO
DNF Ronald Sawicki   Irvine, CA 208699  697 TITUS/WARR
DNF Andrew Reardon   Austin, TX 165081  476 BICYCLE SP
DNF Joel Grimmett   Austin, TX 62437  746 BICYCLE SP
DNF PAUL ALLAN     490 TEAM BIKE

Men - EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Davey Moore   Boise, ID1:45:47.33 24898  478 LOST RIVER
2 David Boyd   No City, MN1:49:02.38 157901  889 BIKE LANE
3 Doug Foxworth   Rio Medina, TX1:52:00.65 12179  673 SOLAR ECLI
4 Marco Hellman   San Francisco, CA1:53:10.50 123885  547 TEAM FRALO
5 Mark Fisk   Fulton, KY1:53:17.15 172787  698 WOOD-N-WAV
6 John Myers   East Point, GA1:53:33.00 164658  679 
7 Paul Chandler   Cypress, TX1:57:35.41 6601  648 TEAM TILSO
8 John Larson   Mckinney, TX1:59:00.00 194312  778 PACC
9 Brian Zettner   San Antonio, TX1:59:24.70 186298  636 TEAM ORTHO
10 Jordan Chaney   Dallas, TX1:59:56.73 151023  445 MIRAGE
11 Vaughn Cavanaugh   Houston, TX2:03:01.67 194241  674 SUN $ SKI
12 Wayne Simms   Carrollton, TX2:06:19.53 122133  688 SUN N SKI
13 Robbie Rodriguez   San Antonio, TX2:10:07.49 30338  775 TEAM ORTHO
14 Robbie Burger   Pensacola, FL2:10:28.74 201808  1091 BIKES PLUS
15 RICHMOND FRASIER   2:13:22.67  709 
16 William (Tony) Vitz   Mckinney, TX2:14:05.71 183683  402 PLANO ATHL
17 DANIEL ROJAS   2:16:14.43  973 
18 Dennis Kruse   Boerne, TX2:19:28.68 19914  550 ORTHOPEDIC
19 Brian Freeze   Houston, TX2:27:45.00 12361  1088 TEAM TILSO
DNF DEREK BARRETT     1087 BIKE LANE
DNF Joey Machado   Austin, TX 91641  958 BICYCLE SP
DNF David Parker   San Antonio, TX 27256  969 SOLAR ECLI
DNF Donald Smith   Austin, TX 202489  803 TEAM HOTEL
DNF Ric Tinney   Houston, TX 138388  1089 BICYCLE SP
DNF Michael Bohn   Celina, TX 212895  415 PACC
DNF Niel Scharphorn   Jension, MI 204881  405 SLINGSHOTB
DNF Andrew Yates   Austin, TX 39169  1079 ORTHOPEDIC

Men - EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Tucker   Sausalito, CA1:50:36.44 36030  983 FRALOCK NO
2 Johnny Biggers   Crested Butte, CO1:54:44.68 215319  655 CRESTED BU
3 Peter Stewart   Houston, TX1:55:30.61 167097  1084 
4 Eric Jordan   New Braunfels, TX2:00:37.44 18277  459 LONE STAR
5 Michael Rossi   Houston, TX2:03:28.67 107218  1069 BIKESPORT
6 Edmund Beaudet   Austin, TX2:07:23.87 3044  882 BICYCLE SP
7 Willie Rivera   San Antonio, TX2:14:21.87 174442  974 TEAM ORTHO
8 Alan Johnson   Dallas, TX2:14:37.26 157600  564 RICHARDSON
9 Arlon Walker   San Antonio, TX2:17:58.70 122156  1078 BIKE MOJO
10 ROBERT COREALE   2:27:38.52  904 
11 Terry Dupler   Houston, TX2:57:08.25 177060  444 TREK/VW RE
DNF Brett Gabriel   Dallas, TX 12604  1072 RICHARDSON
DNF PETE MASIEL     1092 
DNF Brian Williams   Dallas, TX 181081  401 TITUS CYCL
DNF Todd Henne   Plainview, AR 171316  662 TEAM RADCO
DNF Mike Hail   Hewitt, TX 197411  692 WBC
DNF C Troy   Katy, TX 53622  1047 NWCC

Men - EX - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Anderson   Mill Valley, CA1:48:16.08 1688  431 FRALOCK
2 Roger Gillespie   Provo, UT1:57:06.76 13281  520 BIOGEN-IDE
3 Mark Virello   Boston, MA2:00:21.12 171561  1018 TEAM DAYTO
4 Dirk Martin   Mcallen, TX2:01:24.01 22655  1019 TEAM MCALL
5 Paul Zarubin   Truckee, CA2:03:48.42 196952  640 MT LINCOLN
6 James (Jimmy) Day   Santa Fe, NM2:05:41.20 8894  786 TEAM ORTHO
7 David Appleton   Hunt, TX2:27:57.80 1831  706 HILL COUNT
8 Luther Livermon   Cary, NC2:28:22.14 186676  650 EC VELO
9 Mike Dahlheim   Richardson, TX2:54:03.91 188544  666 RICHARDSON
10 Rick Morris   Provo, UT2:54:42.47 177354  961 ORTHOPEDIC
DNF Marcus Watters   Altamonte Springs, FL 105245  643 SOUTHEASTE
DNF Timothy Edwards   Omaha, NE 178204  720 
DNF Michael Kolat   Lake Jackson, TX 88139  944 
DNF John Legge   Austin, TX 195660  948 NRC/PEDALM
DNF George Heagerty   San Antonio, TX 72892  956 USA CYCLIN
DNF Steven Seltz   Frisco, TX 185764  1068 
DNF Steve Minnerly   Frisco, TX 114399  733 PACC

Men - EX - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Raymond Wilson   Little Rock, AR2:06:41.88 38574  1065 ORBEA
2 Robert Blatner   Brentwood, CA2:12:57.71 128181  503 BIKES4LIFE
3 Eric Storm   Apple Valley, CA2:30:35.93 82406  605 
4 Larry Pruitt   Houston, TX2:46:21.73 28785  1064 BIKESPORT
5 Bill Moreman   Arlington, TX3:12:19.30 84650  472 BICYCLESIN
6 Mark Chambers   Houston, TX3:53:54.05 91152  903 BIKE BARN
7 Frank St Clair   Pearland, TX4:00:54.66 104792  469 SUN AND SK
DNF Noel Kelley   Dallas, TX 125316  654 RICHARDSON
DNF Bohumil Kral   Beaumont, TX 129177  855 
DNF Glenn Romero   Mission, TX 30494  975 TEAM MCALL

Men - EX - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Wolf   Wimberley, TX2:38:19.80 194251  474 WOLFSTENNI
2 Charles Goodrich   Southport, NC2:38:58.36 182799  424 HUDSON VAL
3 Richard Suggs   Nacogdoches2:39:27.21 138422  604 NRC/PEDAL
4 Jurgen Leiser   Colorado Spgs, CO2:54:05.42 20844  421 
5 Niel Scharphorn   Grant, MI3:35:00.95 219560  404 

Men - EX - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frederic Schmid   Waco, TX3:31:00.63 109257  686 360 CYCLE
2 David Weissenberger   Irvine, CA4:21:11.48 109437  634 
DNF James Van Manen   Ventura, CA 36453  620 BICYCLES O
DNF Dana Warwick   Fallbrook, CA 37305  635 

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Collin Fish   Austin, TX0:20:06.20 194274  529 RITCHEY/NO
2 ALEXANDER SCOTT   0:21:20.99  1070 HILL COUNT
3 Jansen Lindner   Covington, GA0:22:37.95 222461  572 CYCLE YOUT
4 TREVOR BALDWIN   0:27:53.23  488 
5 Kees Inserni   Corpus Christi, TX0:29:45.78 217486  538 
6 LOGAN ALLEN   0:34:17.50  875 TEAM NOVA
7 HARRIS THORNTON   0:34:32.52  880 HIIL COUNT
8 JACK THORNTON   0:45:12.73  881 HILL COUNT
9 JACOB RODRIGUEZ   0:50:03.71  1055 CICLISMO/B

Men - BG - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corey Wake   Fort Worth, TX0:54:05.00 222614  955 NRC/PEDALM
2 ZACHARY STEIN   0:54:06.00  599 KARL STRAU
3 Daniel Parker   Robinson, TX0:54:45.00 217741  590 TEAM WBC/B
4 Thomas Company   Lorena, TX0:55:11.70 217742  514 TEAM WBC/B
5 ZACHARY WRIGHT   1:03:38.88  466 WRIGHT CYC
7 Stephen Leger   Tomball, TX1:09:13.10 216733  580 WOODLANDS
8 Zachary Domingue   Hunt, TX2:17:44.96 206475  824 HILL COUNT
DNF CHRIS KULSZEA     1001 TEAM ORTHO
DNF Lucas Fowler   Waco, TX 220029  522 TEAM WBC/B

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NATHAN BLACKSTEAD   0:58:15.01  790 
2 JEFFREY HOSKINS   0:59:46.05  866 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chamila Ariyachandra   Dallas, TX0:52:00.24 214823  878 MAD DUCK/M
2 GARY SIMPSON   0:55:19.86  600 
3 DANIEL ROCHA   1:02:50.34  861 
4 CHRIS BLACKSTEAD   1:03:06.00  791 
5 DAVID DOOLEY   1:09:08.54  848 
6 SAM SHIMAMURA   1:11:40.69  1005 PEDALMASHE
7 MATTHEW VALENZUELA   1:17:59.97  625 
8 MICHAEL FERREE   1:18:36.51  923 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Morgan   Houston, TX0:50:16.77 177903  946 WEBSTER BI
2 PAUL MORALEZ   0:50:57.00  960 NRC/PEDALM
3 Bill Driegert   Evanston, IL0:51:42.69 193134  512 
4 TIM NOVAK   0:52:17.29  591 HILL COUNT
5 JOHN PHILLIPPE   0:56:24.67  484 
6 JOSHUA RHODES   0:59:58.89  1036 
7 RYAN REYNOLDS   1:00:10.12  583 
8 JEFFERY ATKINSON   1:00:44.19  820 
9 BRANDON FAILS   1:11:52.90  872 
10 CHUCK TOMLIN   1:17:55.22  1073 
DNF Ryan Sullivan   Galveston, TX 221119  982 URBAN FITN

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHN RUSSELL   0:50:14.71  408 
2 Michael Brotherton   Wichita Falls, TX0:53:18.84 220090  498 
3 RAMON GUEL JR   0:54:11.05  536 SHARKBYTE
4 RICHARD BOEHMER   0:54:52.04  452 NRC/PEDALM
5 Travis Justilian   Austin, TX0:55:19.30 220479  435 
6 Brian Powell   Middletown, OH0:57:09.21 220079  410 Cincy Scorch
7 CLINT WELDEN   0:57:19.89  989 
8 Rey Ramirez   Round Rock, TX0:58:14.59 207758  793 
9 Donald Berg   San Antonio, TX0:58:30.87 221027  857 
10 Wyatt Francis   Denton, TX1:02:17.16 220537  925 MAD DUCK/M
11 PETE RODRIGUEZ   1:02:28.96  1021 
12 MARK BOLDEN   1:03:11.44  887 BIKE BARN
13 BURTON NEESVIG   1:03:23.44  710 
14 JOE LOVE   1:03:44.37  849 REI AUSTIN
15 Seb Haroutunian   Houston, TX1:12:47.61 218862  934 BIKE BARN
16 BRENT DOOLEY   1:14:03.74  850 
17 Jorge Salinas   Houston, TX1:14:59.71 240496  609 
18 XAVIER CASILLAS   1:20:27.58  496 HTC26.COM
19 ANTHONY GASTOL   1:40:53.68  1048 
DNF ANDRES RANGEL     970 
DNF SHAUN BAIN     812 TEAM BIKE
DNF Steven Wright   Columbia, MO 220937  467 WRIGHT CYC

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glenn Kasin   Austin, TX0:48:32.25 117916  422 
2 TIM ANDERSON   0:54:37.03  1027 NEW OPTION
3 Brent Boswell   Princeton, TX0:57:25.86 223126  499 MAD DUCK
4 Louis Wall   Wichita Falls, TX0:58:18.45 220933  856 
5 GREG HAMMER   0:58:39.00  933 NRC/PEDALM
6 PHIL HORTON   0:59:19.78  938 
7 Tony Phongsy   Houston, TX1:02:05.65 219736  470 
8 ANDREW JACOBS   1:04:14.07  831 MTBMIND.CO
9 Michaelangelo Pansza   Poteet, TX1:08:03.28 218431  968 NRC/PEDALM
10 MATT BRYANT   1:09:05.02  891 
11 JASON DAVIS   1:12:19.06  675 BIKE MOJ
12 Matt Long   Spring, TX1:14:42.55 218600  571 
13 Chris Parks   Oklahoma City, OK1:36:18.39 209295  774 PEDALER RA
14 CHAD CAGNI   1:43:30.48  505 
DNF DARREN LAYNE     837 TEAM TILSO

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Healey   Round Rock, TX0:54:12.14 225669  1076 
2 RICHARD BONNER   0:54:56.20  888 
3 Glenn Hardesty   Austin, TX0:55:36.00 185901  858 BICYCLE SP
4 Charles Cude   San Antonio, TX0:55:55.98 195990  847 ORTHO
5 STEVE STOVALL   0:56:07.34  910 CAPROCK MU
6 LEONARD SERVICE   0:57:11.07  810 
7 David Denham   Georgetown, TX0:57:12.64 223472  911 
8 PETER DENNISON   0:58:29.50  914 
9 FRED WILLEMSEN   1:00:05.24  633 
10 REGG ADAMS   1:00:27.20  940 NRC/PEDALM
11 Douglas Ford   Houston, TX1:01:35.43 12006  437 WOLF PACK
12 Mark Potter   Tomball, TX1:01:36.45 217753  1014 TEAM BIKE
13 CASEY COLE   1:02:08.70  495 LAW OFFICE
14 STEVE DENSMORE   1:02:19.66  430 RICHARDSON
15 Tom Turk   Bulverde, TX1:02:57.46 185911  840 
16 JEFF HOSKINS   1:03:18.15  865 
17 Norman Patrick   Comfort, TX1:03:48.72 194260  711 BIKEMOJO
18 RICK KIEFFER   1:05:08.62  553 
19 GUY GUZMAN   1:06:11.54  945 ORTHOPEDIC
20 Frank Crites   Dallas, TX1:06:28.89 197481  829 DORBA
21 TRUETT HOLMES   1:09:21.25  937 NRC/PEDALM
22 ROBERT SPARACINO   1:11:20.32  979 
23 NAZARIO FAVELA   1:16:45.77  515 JABALIES
24 JAVIER FLORES   1:18:33.19  528 JABALIES
DNF Terry Robison   Highland Village, TX 204743  818 MAD DUCK
DNF TOM BUGG     862 PACC
DNF DREW HAZZLERIGG     533 NWCC
DNF BRIAN ERICKSON     516 
DNF Kevin Tokarski   The Woodlands, TX 192434  896 TEAM BIKE

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID RILLING   1:03:44.64  972 
2 ROBERT CARLETON   1:07:51.27  661 
3 JERRY CLARK   1:15:33.40  1025 
DNF MICHAEL MANN     853 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Craig   Bend, OR2:24:13.18 94510  GIANT
2 TRENT LOWE   2:25:01.33  SUBARU-GAR
3 GEOFF KABUSH   2:25:23.15  TEAM MAXXI
4 Jeremy Horgan-Kobelski   Boulder, CO2:27:05.03 16737  18 SUBARU-GAR
5 LIAM KILLEEN   2:27:37.55  38 SPECIALIZE
6 Carl Decker   Bend, OR2:32:16.34 9007  29 GIANT
7 Michael Broderick   Chilmark, MA2:35:27.00 4922  66 KENDA/SEVE
8 Barry Wicks   Corvallis, OR2:37:01.64 134223  12 KONA/LES G
9 Todd Wells   Durango, CO2:37:10.53 83401  20 GT/HYUNDI
10 RODDI LEGA   2:40:21.99  62 NORCO FACT
11 SID TABERLY   2:40:30.98  52 SPECIALIZE
12 RICKY FEDERAU   2:41:09.55  60 GEARSRACIN
13 KARL PLATT   2:41:26.52  94 ROCKY MOUN
14 TAKAHIRO OGASAWARA   2:41:47.78  71 SUBARU-GAR
15 MATHIEU TOULOUSE   2:42:22.52  73 TEAM MAXXI
16 Jay Henry   Avon, CO2:42:42.66 15853  FORD/SPECI
17 Christopher Eatough   Ellicott City, MD2:43:30.78 97632  23 TREK/VW
18 Christian Favata   Rosendale , NY2:44:27.40 135665  58 
19 Alan Obye   Boulder, CO2:45:14.53 117394  11 U23 NATION
20 Sam Schultz   Missoula, MT2:45:45.77 164788  16 U23 NATION
21 Jeremiah Bishop   Harrisonburg, VA2:46:49.13 3771  TREK/VW
22 KEIICHI TSUJIURA   2:48:04.30  64 BRIDGESTON
23 KRIS SNEDDON   2:48:16.36  28 KONA/CLARK
24 Nick Waite   Harrisonburg, VA2:53:04.78 146137  48 U23 NATION
25 Bart Gillespie   Salt Lake City, UT2:53:39.99 13273  33 BIOGEN-IDE
26 JESSE JAKOMAIT   2:55:26.30  70 DARK HORSE
27 RAITA SUZUKI   2:57:15.73  51 BRIDGESTON
28 Mark Weir   Novato, CA2:57:38.78 40946  54 WTB/FOX SH
29 PETER WEDGE   2:58:16.70  32 KONA/LES G
30 Thomas Spannring   Longmont, CO3:01:18.96 189584  55 STEIN ERIK
31 Thomas Turner   Canton, GA3:01:37.53 103410  65 CANNONDALE
32 Amon Pease   Point Arena, CA3:02:52.53 82723  89 INTENSE
33 GUIDO VISSER   3:05:26.74  74 BROMONT/CY
34 Charles Storm   Sanford, NC3:06:17.51 110876  75 BTD RACING
35 BRENT MILLER   3:08:17.85  14 WTB/FOX SH
36 Robert Cotton   Ann Arbor, MI3:08:26.02 190324  67 STRUCTURAL
37 Cody Peterson   Bend, OR3:08:53.25 97506  41 3D RACING
38 Michael Janelle   Avon, CO3:10:02.19 17659  57 TOKYO JOES
39 Bryan Fawley   Denton, TX3:10:20.23 198394  49 
40 Douglas Ryden   Colorado Springs, CO3:12:41.64 106147  91 PRO CYCLIN
41 Eric Ransom   Richmond, VA3:15:53.98 150928  53 TAMARACK R
42 Evan Plews   Salem, OR3:16:32.56 28290  56 SANTIAM BI
43 Nat Ross   Golden, CO3:17:32.40 152119  72 SUBARU- GA
44 TIM CARLETON   3:27:44.43  61 SPORT SWAP
45 Todd Johnson   Teton Village, WY3:29:09.58 18060  63 JACKSON HO
46 Andrew Mills   Orlando, FL3:53:28.00 159112  86 TREK/VOLKS
47 Lucas Livermon   Carrboro, NC3:59:25.00 161552  80 PACESETTER
DNF ERIC JELLUM     69 FORD/GIANT
DNF RYAN TREBON     KONA/CLARK
DNF MARTIN LAZARSKI     92 ROCKY MOUN
DNF CARSTEN BRESSER     93 ROCKY MOUN
DNF JOSHUA POWERS     88 RED ROCK R
DNF NATHAN PHILLIPS     87 SOLAR ECLI
DNF EARL BRADLEY     85 TREK FACTO
DNF JESSE RIENTS     82 NATURE VAL
DNF NICK RANNO     81 TREK ROCKY
DNF SAM JUREKOVIC     68 U23 NATION
DNF MATT GORDON     59 TEAM SIX
DNF SEAMUS MCGRATH     44 HARO BICYC
DNF CHARLES PENDRY     34 INLAND - B
DNF ANDREAS HESTLER     26 ROCKY MTN/
DNF JASON SAGER     19 TEAM HOTEL
DNF CHRIS SHEPPARD     HARO BICYC
DNF JOSH KRAVETZ     96 CANNONDALE
DNF ERIC JONES     BIOGEN-IDE

Men - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Conor Steward   Boerne, TX0:26:00.28 194212  606 HILL COUNT
2 Evan Horne   Georgetown, TX0:27:20.68 219805  942 NRC/PEDALM
3 Ian Gibson   Lake Charles, LA0:27:22.14 218997  456 
4 TANNER NOVAEZ   0:27:22.90  833 TEAM ORTHO
5 Samuel (Hunter) Grove   Tustin, CA0:29:25.26 218355  544 NWCC/ALKEK
6 HUNTER EGGERS   0:32:47.52  1067 
7 Sparky Cranfill   Lubbock, TX0:35:17.88 219490  450 SOLAR ECLI
8 HUNTER JACKSON   0:43:49.64  1058 CICLISMO/B
9 PAUL RANDAZZO   0:50:34.95  1056 CICLISMO/B
10 Andre Leger   Tomball, TX2:11:15.89 221330  569 WOODLANDS
DNF MATTHEW JONES     1052 
DNF Carson Hunter   San Antonio, TX 206474  1003 HILL COUNT

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DANI RUDD   0:56:03.39  1042 TEAM DQ/BR
2 EVAN JOHNSON   0:56:49.53  1071 
3 Austin Robison   Highland Village, TX0:57:17.05 207843  817 MAD DUCK
4 Benjamin Rieck   Ardmore, OK1:01:38.05 209170  613 MAD DUCK
5 GATEWOOD BROWN   1:03:33.12  502 TEAM HOTEL
6 William Rader   Dallas, TX1:05:06.00 201905  595 RBM/MATRIX
7 MIKE SHANNON   1:08:19.67  1043 
8 JORDAN HOLMES   1:37:21.30  936 
9 JOEY COLON   1:56:20.18  1054 CICLISMO/B
DNF SETH CARMODY     1057 CICLISMO/B
DNF Everett Lindner   Covington, GA 222457  579 CYCLE YOUT
DNF Ryan Smith   Austin, TX 219781  802 TEAM HOTEL

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kara Uhl   Smithville, TX2:47:11.68 185730  619 TEAM HOTEL
2 Amber Armer   Smithville, TX3:04:56.44 195648  877 TEAM NOVA

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Jennings   Waco, TX2:19:05.04 222697  554 TEAM WBC/B
2 JACLYNN FALLON   2:24:04.12  922 NRC/PEDALM
3 Jennifer Willhite   San Antonio, TX2:40:14.85 188342  642 NRC/PEDALM
4 HOPE OCONNOR   2:43:21.77  966 TEAM ORTHO
5 Lisa Hartman   Houston, TX2:54:11.87 217745  1033 
DNF REBECCA BUMFORD     892 360 CYCLE

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Stange   Sherman, TX2:22:07.46 188933  482 PACC
2 KELLY COAD   2:37:42.96  716 
3 Lorinda Titchywy   Garland, TX2:42:39.11 218998  684 COOK PEDIA
4 Catherine Marchak   Houston, TX2:44:42.73 203939  859 
5 Kari Lindner   Covington, GA2:47:23.91 221301  567 RECYCLED Y
6 Susan Stormer   Austin, TX2:50:43.27 156430  645 BICYCLE SP
7 Diane Roy   Houston, TX2:54:12.23 202535  602 NRC/PEDALM
8 Vallarie Richards   Austin, TX3:09:02.04 222517  592 
9 Diane Thornton   Kerrville, TX3:22:14.69 227  732 HILL COUNT
10 ELENA CAPSUTO   3:22:41.69  1023 REI
DNF KATE SKRAINKA     483 

Women - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dawn Hill   Mcgregor, TX2:52:57.64 188551  532 SPENCYCLE
2 Cynthia Stewart   Baytown, TX3:16:28.37 194836  610 BIKESPORT
3 KATIE CROWDER   3:26:14.13  941 NRC/PEDALM
4 DEBBIE GILL   3:43:34.72  448 MADDUCK
5 Daphne Hodgson   Monterey, CA3:55:12.30 204580  680 VELO BELLA
DNF Judi Ronkartz   Austin, TX 222695  1038 RACE LIKE
DNF SHERRY DURHAM     846 

Women - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danae York   Boulder, CO2:24:15.44 178290  479 VELOBUM.CO
2 Rachel Throop   Costa Mesa, CA2:32:48.24 174132  649 TEAM NOVA
3 Stephanie Schlaack   Mckinney, TX2:40:52.18 169043  702 CANNONDALE
4 Chantel Shoemaker   Durango, CO2:53:53.30 170692  647 FT LEWIS C
5 Deidre York   Boulder, CO2:53:58.26 178289  473 VELOBUM.CO
DNF Kristina Henne   Park City, UT 163331  429 MTBCHICK.C
DNF Jessica Thomas   Lilburn, GA 196708  623 KENDA/CYCL

Women - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathleen Weber   Austin, TX2:19:24.37 144579  988 NRC/PEDALM
2 Deanna Weber   Fort Worth, TX2:26:55.11 202645  987 PEDAL MASH
3 Megan Elliott   San Diego, CA2:33:31.92 110930  517 BIANCHI/GR

Women - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amylynn Peterson   Knoxville, TN2:03:18.19 212603  586 KNOX REVOL
2 Shae Rainer   Georgetown , TX2:23:27.21 176425  826 TEAM HOTEL
3 Sheila Wadley   Austin, TX3:11:12.90 178474  985 BICYCLE SP
DNF ANNE HICKS     546 
DNF SUSAN ROBERTS     603 
DNF CHRISTINA PAEZ     811 

Women - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Krista Park   Madison, SD2:27:14.19 203842  676 COLAVITA/TITUS/ADDICTIVE CYCLES
2 Tiffany Pezzulo   Salt Lake City, UT2:33:52.81 89443  471 BIOGEN-IDE
3 Christina Smith   Denton, TX2:41:30.28 217750  713 TEAM ORTHO
4 Beth Schlotterbeck   New Orleans, LA2:47:02.93 204908  687 NWCC
5 Tracy Hambrick   Winder, GA2:53:32.09 203938  543 Extremely Productive Inc./Ellsworth
6 Kim Passafiume   Auburn, CA2:54:57.84 206432  423 VELO BELLA

Women - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leslie Reuter   Cedar Park, TX2:15:49.35 186087  593 BICYCLE SP
2 Becky Rockwell   Durango, CO2:31:52.17 152313  843 NRC/PEDALM
3 Elizabeth Sheldon   Washington, DC2:35:35.76 208059  475 TOKYO JO'S
4 Lisa Barnard   Phoenix, AZ3:08:22.37 195511  493 TITUS CYCL
5 Melinda Steele   Austin, TX3:17:11.69 168893  816 
DNF Christiane Reetz   Boerne, TX 197397  971 NRCPEDALMA

Women - EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patti Plagmann   Spring, TX2:23:55.14 130335  1075 BIKE LANE
2 Nancy Germond   Austin, TX3:00:18.61 222609  1080 BICYCLE SP
DNF Suzanne Zabroky   Kerrville, TX 194266  725 

Women - EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ursula Sandefur   Auburn, AL2:34:25.25 31203  601 
2 Tammy Killebrew   Austin, TX2:50:40.90 88101  556 HILL COUNT
3 Cynthia Post   Plano, TX3:03:02.06 186569  728 PACC
4 Kathy Johnson   Dallas, TX5:10:26.00 157466  727 RBM/MATRIX
DNF Julie Figg   Mustang, OK 81834  508 JFIGG@FAST

Women - EX - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Hodge   Houston, TX2:19:27.90 16383  1063 
2 Charlotte Miller   Colorado Springs, CO3:11:12.34 24357  722 GCCA-TOYOT
3 Pamela Avery   Houston, TX3:52:58.65 187022  494 BIKESPORT

Women - EX - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carol Newsom   Kittredge, CO4:05:47.50 216697  419 KING OF TH

Women - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Olivia Beran   Austin, TX1:27:28.06 188571  884 BICYCLE SP
2 CASEY COURTNEY   2:16:27.34  797 TEXAS NECK

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MAGEN LANGLEY   1:07:46.13  574 BIKE LANE/
2 Kirsten Tulchin   Carrollton, TX1:18:01.07 219086  481 MAD DUCK
3 KENDALL WYLIE   1:42:56.43  1077 

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARA SALIZAR   1:02:06.02  1066 
2 BONNIE MONTEGOMERY   1:13:10.18  813 TEAM BIKE
3 Elizabeth Cary   Lewisville, TX1:17:48.70 223127  902 MAD DUCK
4 Denise Weber   Bloomington, IL1:26:25.44 209658  639 

Women - BG - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CAROL DUANE   1:18:37.06  918 MAD DUCK
2 LEIGH GARRETT   1:33:10.45  1060 
DNF Sheri Meyer   Nacogdoches, TX 222696  695 NRC/PEDALM

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALISON SYDOR   1:53:42.33  62 ROCKY MTN
2 Susan Haywood   Davis, WV1:56:01.28 117585  24 TREK-VOLKS
3 Willow Koerber   Durango, CO1:57:10.75 77103  SUBARU-GAR
4 KIARA BISARO   1:57:50.33  36 GEARSRACIN
5 KATERINA HANUSOVA   1:58:47.76  LUNA WOMEN
6 Heather Irmiger   Boulder, CO2:00:13.90 109232  11 TOKYO JOES
7 Mary McConneloug   Chilmark, MA2:03:53.10 129285  43 KENDA/SEVE
8 Gretchen Reeves   Avon, CO2:04:44.64 29423  ROCKY MTN
9 Kerry Barnholt   Mountain View, CA2:05:15.59 150226  SUBARU-GAR
10 Georgia Gould   Fort Collins, CO2:06:17.49 183192  31 TAMARACK
11 Alison Dunlap   Colorado Springs, CO2:09:43.83 10194  LUNA WOMEN
12 Dara Marks-Marino   Flagstaff, AZ2:10:16.06 144461  FORD/SPECI
13 Melissa Thomas   Boulder, CO2:11:52.58 169126  46 TOKYO JOES
14 Kelli Emmett   Plymouth Mi2:12:45.67 156146  FORD/SPECI
15 Sara Bresnick-Zocchi   Arlington, MA2:14:26.44 166426  15 FORD/SPECI
16 JENNY COPNALL   2:14:54.70  41 SUBARU-GAR
17 Paula Burks   Chattanooga, TN2:18:12.41 5542  34 DEFEET
18 Shannon Gibson   Durango, CO2:25:11.65 156279  42 CRAZY CAT
19 Kathy Sherwin   Heber City, UT2:25:28.81 173633  18 BIOGEN-IDE
20 Kimberly Flynn   Greensboro, NC2:27:58.85 122752  56 DEFEET
21 Laura Bowles   Asheville, NC2:29:57.15 199307  55 BACK TO DI
22 Kristy Mantz   Marlinton, WV2:30:02.00 115465  61 SNOWSHOW/D
23 Megan Monroe   Boulder, CO2:31:20.21 178944  47 
24 Carolyn Popovic   Philadelphia, PA2:34:19.66 139753  51 BIKE WORKS
25 Mandi Riddle   Elkins, WV2:34:21.08 181298  44 SNOWSHOE R
26 Monique Sawicki   Yucaipa, CA2:35:17.50 208698  50 TEAM MATA
27 Kristi Lewis   Durango, CO2:38:04.34 21089  63 SUN & SKI
28 Zephanie Blasi   Vail, AZ2:38:51.93 156031  14 KENDA TIRE
29 Laura Anderson   Crested Butte, CO2:39:25.61 165743  32 BICYCLE JO
30 Nina Baum   Albuquerque, NM2:40:47.00 180986  20 CANNONDALE
31 JAQUELINE MOURAO   2:46:28.50  52 SCOTTUSA/R
32 Rebecca Gross   Golden, CO2:47:27.94 176014  38 SUN AND SK
33 Suzanne Aguero   Little Rock, AR2:51:34.64 187776  59 ORBEA/MAD
34 Cheryl Olson   Delton, MI3:20:49.70 140154  39 ADVANTAGE
35 Robin Farina   Smartsville, CA3:23:22.69 205968  58 CUMBERLAND
36 D Morisette   Brian Head, UT3:25:06.63 161293  45 ELLSWORTH/
37 Hillary Harrison   Crystal Mountain, WA3:55:05.40 175781  57 KENDA/PINN
DNF MARIE HELENE PREMONT     65 ROCKY MOUN
DNF SHONNY VANLANDINGHAM     LUNA WOMEN
DNF ALICIA HAMILTON     23 DARK HORSE
DNF THERESA MATTINGLY     37 
DNF LYNE BESSETTE     40 ELICYCLE/L
DNF JENNIFER TILLEY     49 SUNFLOWER
DNF KYIA MALENKOVICH     53 HEADMETHON
DNF ERIN WINTER     60 TREK

Women - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LUCY BROWN   0:30:21.71  497 RITCHY NOV

Women - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KRISTI HENNE     794 

Women - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Steward   Boerne, TX0:31:41.07 194211  598 HILL COUNT
2 Kiersten Inserni   Corpus Christi, TX0:33:02.49 208489  530 
3 April Cunningham   Alamosa, CO0:39:12.63 195908  510 
4 Katherine Burns   Arlington, TX0:48:45.88 206480  907 HILL COUNT
DNF MELISSA AUCHTERLONIE     491 BURN

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PAULA APARICIO   1:03:20.78  696 CANNONDALE
2 Elizabeth Lurz   Abilene1:36:04.83 206473  699 HOT LINKS
3 KATHRYN COURTNEY   2:16:32.02  796 TEXASNECKA

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpyShimanoBonk BreakerSierra NevadaOSMOCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee