Race Results for
Nicole Reinhart Memorial Tour de FCCC
Reading & Trexlertown, PA
(Event Information)
Stage Race on 07/17/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Lynch   Colchester, CT1:08:17 211959   Mystic Velo Club
2 Matthew Baranoski   Perkasie, PA1:08:50 213251   unattached
3 Justin Koelbl   Fairfax Station, VA1:10:03 202085   Artemis
4 Keith Stednitz   1:14:46   unattached
5 Ian McFarland   Niantic, CT1:15:23 205980   Mystic Velo Club
6 Jansen Grabowski   Macungie, PA1:15:31 225011   East Coast Velo
7 Ian Huyett   Alburtis, PA1:17:52 229079   Bike Line/LWA
8 Anthony Skorochod   Wind Gap, PA1:20:00 213999   Lehigh Wheelmen
9 Joshua Kozlowski   1:33:51   Colavita
DNF Alexei Lalevic      Quaker City Wheelmen /
DNF Jimmy McDermott   Wayne, PA 219126   Tri-State Velo
DNF Cole Malin   Exton, PA 231019   unattached
DNF Jacob Hoover      Bike Line/LWA

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Graham Coy   Atlanta, GA1:38:29 207880   Red Rose Rockets
2 Stephen Koelbl   Fairfax Station, VA1:38:31 202086   Artemis
3 Peter Muto   Fogelsville, PA1:42:07 223052   Vortex Cycling
4 Jeremy Shirock   Emmaus, PA1:42:50 164378   East Coast Velo
5 Michael Baranoski   Perkasie, PA1:43:13 214508   unattached
6 William (Booey) Hottenstein   Kingston, PA1:43:35 195794   Upstate Velo/Sicklers
7 Samuel Abelow   Westport, CT1:46:16 205747   Cuevas Development
8 Aaron Stabley   Jersey Shore, PA1:47:13 214160   Susquehanna Valley Velo Club
9 Ryan Clune   Allentown, PA1:49:20 228401   Bike Line/LWA
10 Kevin Griffin   Pottstown, PA1:50:26 190711   Sports T.E.A.M. Fuji
11 Dennis Nowak   Ozark, MO1:52:58 190816   Vortex Cycling
12 Brian Ortiz   1:56:33   Cuevas Development
13 Harry Chen   East Brunswick, NJ1:57:31 228086   Colavita
14 Tyler Malay   New Tripoli, PA2:04:57 230145   Bike Line/LWA

Men - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Reinert   Mertztown, PA1:58:23 191021   Vortex Cycling Club
2 Filip Capala   Columbia, KY1:58:54 208888   Unattached
3 Carter Jones   Boulder, CO1:59:24 222644   Colavita Racing
4 Zachary Felpel   Willowstreet, PA2:01:48 220467   Red Rose Rockets
5 Connor Sallee   Southbury, CT2:02:10 210129   Pawling Cycle and Sport
6 Graham Lang   Sherman, CT2:02:15 211421   Pawling Cycle and Sport
7 Will Cox   Burlington, VT2:02:19 192539   Pawling Cycle and Sport
8 J Aleksevish Pastor   Brooklyn, NY2:02:29 230748   Cuevas Development
9 Colin Lepore   Pennsburg, PA2:03:21 192197   East Coast Velo
10 Kyle Foley   Wallingford, CT2:05:18 174494   Cuevas/Mike Fraysse Sports
11 Nathan Riolo   2:16:15   Unattached
12 Reed McFarland   Niantic, CT2:19:23 186823   Mystic Velo Club
13 Ryan Barlow   Fort Collins, CO2:28:26 179244   CUEVAS
14 Jonathan Schnaufer   2:29:50   Team Bike Line
DNF Samit Mookerjee   Allentown, PA 200161   Bikeline / LWA

Men - Junior - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John (Jackie) Simes   Alburtis, PA2:22:48 150549   Tri-State Velo
2 Ryan Bodge   Washington, DC2:23:15 208038   Colavita
3 Evan Daney   Coatesville, PA2:25:50 199114   Team Alliance Environmental
4 Kevin Love   Royersford, PA2:27:28 207420   Chester County Cycling Foundation Team A
5 Brian Kleiber   Far Hills, NJ2:44:09 214265   Team Colarita
6 Gordon Parola   Huntington Station, NY2:54:20 212381   Cuevas Development
7 Sean Cabrey   Hockessin, DE3:41:58 229625   TriState Velo
DNF Jeffrey Salvitti   San Francisco, CA 223464   Alliance Enviromental

Women - Junior - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hannah Hayduk   Kutztown, PA1:10:05 200614   Bikeline/LWA
2 Kaitlyn Lawrence   1:14:56   BIKE LINE/LWA

Women - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colleen Gulick   Spring City, PA1:32:53 180423   Bikeline/LWA
2 Kathryn Potylycki   Emmaus, PA1:35:13 222408   Vortex Cycyling
3 Elspeth Huyett   Alburtis, PA1:52:03 229080   Bike Line/LWA
4 Ellen Kessel   Greenbelt, MD2:01:25 190581   Artemis

Women - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colleen Hayduk   Kutztown, PA1:49:59 184207   T.E.A.M. Fuji / Salamander
2 Samantha Barlow   Lyme, NH1:52:54 179245   CUEVAS

Women - Junior - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexandra Ambros   Hartland, VT1:44:56 202211   Cuevas

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFCUORESpySierra NevadaShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee