Race Results for
Snowshoe NMBS NORBA National
Snowshoe Mtn, WV
(Event Information)
Downhill on 08/20/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Wheelchair

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LEANDRO UMALI   10:37.85  844 OC RACING

Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Weighall   Santa Cruz , CA05:46.41 128164  859 ALAN FACTORY TEAM
2 EVAN DEVINE   05:53.98  865 
3 JUSTIN GREGORY   06:15.10  755 
4 STEVE WILCHEK   06:26.14  407 
5 CHRIS BATES   07:03.36  754 
6 JONATHAN SCHWARTZ   07:35.76  655 TURNER/SMI
7 IAN BARONE   07:53.37  692 

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SAM VINCENT   05:02.47  861 STONE-SAWY
2 Colin Watkins   Brevard, NC05:46.41 209776  815 SYCAMORE C
3 CHARLES BURROUGHS   05:52.83  840 TRAILS END
4 ADAM HOLCOMB   05:56.83  759 
5 JASON SERRES   06:28.61  813 
6 NICK SOLONINKA   06:31.90  817 
7 ARCHARD MCQUADE JR   06:51.86  437 
8 CHRIS ESPER   07:04.37  522 
9 MICHAEL HAMBERGER   07:15.06  824 
10 Shawn Kane   Jacksonville, NC07:49.67 193793  882 NC STATE U

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PHIL BRISLIN   05:23.81  488 
2 CASEY MCCARTY   05:48.19  760 
3 JASON REIMAN   05:52.71  828 SWD RACING
4 ANDREW FARRELL   05:55.39  808 
5 Russell Foster   Monaca, PA06:11.29 211110  810 BICYCLE &
6 WESLEY BOUCHER   06:12.04  814 
7 PHILIP POFF   07:40.00  508 OUTDOOR EX
DNF Brandon Eller   Hendersonville, NC 202353  867 SYCAMORE C

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PETER CORELLI   05:44.63  554 
2 Taeo Haas   Reston, VA06:09.66 190361  846 OC RACING
3 WAYNE WADDELL   06:12.23  832 
4 BRIAN MILLER   06:26.56  831 OC RACING
5 Timothy Bace   Toms River, NJ06:27.00 193978  646 
6 DAVID CRAIG   06:28.39  478 
7 RICHARD REDMAN   06:29.52  569 
8 BRYAN COURTRIGHT   06:48.48  479 
9 Michael Storm   Charlotte, NC06:58.39 203687  887 
10 Lloyd Barnett   Tucker, GA08:32.60 184505  761 

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TODD GUE   05:46.97  460 
2 MARK OVERBY   05:52.08  822 
3 SAMMY NORRIS   05:53.59  791 
4 Paul LaBarbera   Bridgewater, NJ06:11.61 188881  699 
5 Chester Gray   Mc Lean, VA06:13.32 194675  461 TRAILS END
6 KEVIN STOUT   07:11.56  665 
7 LOGAN WATSON   07:24.43  857 
8 John Shomper   York, PA07:39.90 209344  420 
9 DENNIS JENSEN   10:20.83  684 CDC RACING
10 TROY JOHNSTON   11:53.29  675 
11 Kenneth Bent   New Fairfield, CT13:03.93 137239  772 NORTHEAST

Men - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Graichen   Nicholasville, KY06:34.73 145168  462 PHATMAN
2 Gil Goodrich   Three Rivers, CA06:37.70 13682  816 FILZ BUILT
3 Michael Rothenbeck   Easton, PA06:55.51 218912  698 ACTION WHE
4 Mark Richard   Midlothian, VA07:06.25 142939  504 3SPORTS
5 VINCENT BRADLEY   07:07.35  616 
6 Gary Buch   Portland, ME07:14.84 5305  836 ALLSPEED B
7 William Witkouski   Beaver, PA08:10.17 205405  809 BICYCLES S

Men - SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Clark   Scio, OH04:41.97 101874  304 
2 Hugh Taylor   Candler, NC04:51.38 119232  341 
3 Heikki Hall   Durango, CO04:57.01 117452  343 E13/MICHEL
4 Alfonso Garcia   Chula Vista, CA04:57.13 199489  318 
5 Andrew Bressem   Southwick, MA04:59.23 165912  319 TURNER/AZO
6 Avery Buch   Freeport, ME05:00.01 161748  305 E13
7 Byron Hills   Hudson, NY05:03.31 16234  354 
8 Philip Wheeler   Colorado Springs, CO05:03.42 169103  342 FLEET STRE
9 Jason Beckley   Clifton Heights, PA05:04.29 3122  309 KENDA USA
10 Michael Carron   Spring Valley, NY05:04.99 185461  331 AZONIC/KEN
11 Erik Hudson   Warwick, NY05:06.00 176535  322 BROOKLYN M
12 Jason Memmelaar   Chester, NY05:06.19 161139  326 BLISS RACI
13 Ryan Bloch   Roswell, GA05:06.77 154169  333 HERNDONRAC
14 Pryde Dotterer   Raleigh, NC05:07.67 184621  302 READING RA
15 Benedict Treglia   York, PA05:07.80 111141  314 HOPEY/TURN
16 Boe McGee   Bellevue, WA05:08.04 193517  352 GO-RIDE.CO
17 Ryan Wilson   Enumclaw, WA05:09.15 174953  353 BLACK DIAM
18 Jason Schippers   Highlands Ranch, CO05:10.06 128580  307 BACKBONE
19 John Milby   Thorndale, PA05:10.65 180520  312 
20 Christiaan Bourdrez   Enumclaw, WA05:11.14 184070  339 KENDA TIRE
21 Michael Haderer   Concord, CA05:11.81 190065  308 FOXSHOX/YE
22 Jade Jenny   Hinesburg, VT05:12.40 150562  325 BLISS RACI
23 Dennis LaClair   Rutland, MA05:12.78 184234  317 WACHUSETT
24 Marvin Scanland   Hampstead, MD05:13.26 163826  332 
25 TOM SHOMPER   05:15.98  330 
26 Chris Higgerson   Deansboro, NY05:17.26 208966  346 CNYBIKES.C
27 Michael Valach   Snowshoe, WV05:19.44 82951  313 VIC'S TREE
28 Harley Ferguson   Clinton, TN05:23.16 95304  334 YETI/MAXXI
29 Chuck Valenzuela   Littlerock, CA05:25.12 156982  347 KHS
30 Aaron Potter   Phoenix, AZ05:31.62 127217  315 INTENSEKGB
31 Eric Fleming   New York, NY05:33.58 135799  329 FINISH LIN
32 John Galli   Cazenovia, NY05:34.53 12696  345 CNYBIKES.C
33 Terry Hinton   Johnson City, TN05:44.49 158684  238 ACS/YETI
34 Charlie Mooney   Columbia, KY05:51.03 200730  316 
35 Kalan Bunch   Snowshoe, WV05:54.44 121504  324 FUEL CLOTH
36 Hank Matheson   San Francisco, CA06:05.75 169772  336 SWD RACING
37 Jeremy Raney   Campobello, SC06:23.45 102866  327 SEI RACING
38 Matt Henderson   High Bridge, NJ08:16.58 141944  348 MOREWOOD B
39 Jerry (Butch) Greene   Fletcher, NC09:36.68 97780  337 SEI/TURNER
DNF Thomas VanDevender   Asheville, NC 104864  323 MOREWOOD B
DNF Christopher Achorn   Gilmanton, NH 162540  321 PREMIER

Men - EX - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Logan Binggeli   Saint George, UT05:30.53 213148  489 CANNONDALE
2 Benjamin Hulse   Mooresville, NC05:36.82 211866  667 MONSTER AZ
3 Tyler Achorn   Gilmanton, NH05:46.12 184820  877 PREMIER
4 Sam Teasdale   Williston, VT05:53.58 206383  685 BLISS RACI
5 Jonathan Kranzel   Mount Carmel, PA07:17.09 226078  657 READING RA

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Toland   Santa Cruz, CA04:50.07 198524  765 FOX/YETI/D
2 Travis Bond   Chattanooga, TN04:54.90 194663  524 MOREWOOD B
3 Timothy Price   Great Falls, VA05:06.21 194155  703 VTS/SMITH/
4 Jake Capriotti   Coto De Caza, CA05:12.16 213147  748 UTOPIA/TAC
5 Kurt Bergfjord   Cooperstown, NY05:14.56 206754  654 
6 Jesse Belt   Fayetteville, AR05:32.77 225811  750 FOX SHOX/T
7 Burke Saunders   Great Falls, VA05:34.43 200536  704 VTS/MAXXIS
8 David Todaro   Elko, NV05:37.68 184155  818 SVB RACING
9 Jordan Richard   Midlothian, VA05:39.62 194189  505 RICHMOND R
10 Daniel Hultgen   Santa Barbara, CA05:41.24 184908  702 MICHELIN/S
11 Oliver Ferris   Henderson, NV05:44.24 214679  693 ROCKGARDN-
12 Paul Beardsley   Ripton, VT05:44.52 229383  660 SINISTER T
13 Ryan Dawson   Woodside, CA05:45.82 222079  476 NORCAL FRE
14 James Hurteau   Middlebury, VT05:51.25 211304  595 MIDD FREER
15 Jarod Minghini   Snowshoe, WV05:51.39 193188  672 
16 BEN JONES   05:52.59  854 READING RA
17 Ryan Nolan   Spring City, PA05:54.14 214695  430 
18 Geoffrey Ulmer   Troy, NY05:55.16 197485  645 ONEAL/AZON
19 Dean Janka   Great Falls, VA05:57.76 200535  591 
20 John Hauer   Santa Cruz, CA05:59.65 205936  458 WTB
21 Jason Eaton   Cary, NC06:07.37 200137  673 
22 TOM SZYMAK   06:24.92  811 
23 CHARLES BRENSINGER   06:43.29  839 
24 Don Johnson   Chicago, IL07:04.76 214439  589 CANFIELD
25 William Creyer   Fayetteville, AR07:16.78 211801  749 UTOPIA/SIC
26 Charles (Casey) Baker   Great Falls, VA07:23.72 213819  618 VICS TREE
27 Sean Edwards   Lynchburg, VA13:48.26 213216  474 
DNF Danny O'Bryan   Woodland Hills, CA 225352  695 ONEAL/AZON

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Ford   Littleton, CO05:00.34 157072  470 UMAC CANFI
2 Scott Lowry   Mount Sterling, OH05:10.41 155327  858 SPY/661/EV
3 Austin Doner   Santa Barbara, CA05:33.26 198433  671 HAZARDS CY
4 COLM BRADLEY   05:35.65  615 BRAY DOWNH
5 Andrew Cohen   Richmond Va05:41.54 232836  669 TEAM XXL
6 David Smith   Ketchum, ID05:43.66 127305  503 TEAM OC RA
7 Nathan Wierwille   Albuquerque, NM05:48.68 132035  769 WHITE MOUN
8 Julian Tufano   Oak Ridge, TN05:56.09 167815  668 HAYES/661/
9 CLIFF PINTO   05:57.62  766 
10 Michael Thomas   Randleman, NC06:03.97 187985  756 MAXXIS/AIR
11 Ryan Mulder   Walker, MI06:07.67 191207  433 HIGH GEAR
12 Kent Anderson   Fayetteville, PA06:12.21 225145  860 STEEL CITY
13 ROBERT HELM   06:24.94  896 
14 Jeff Hollowell   Everett, WA06:35.13 209933  455 HIGH GEAR
15 Christopher Hoey   Bellmore, NY06:50.35 168591  679 TEAM PLATT

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris McIntosh   Willoughby, OH05:26.39 23567  746 
2 Brian Price   Fairfax, VA05:42.68 139387  506 XXL
3 GARY BETHEA   05:46.08  758 
4 Adam Andrade   Seattle, WA05:49.39 155366  494 NBS RACING
5 Matt Griffin   Greenville, SC05:52.50 148978  690 SEI RACING
6 ADAM WEST   05:52.87  823 
7 Jeffrey Galego   Utica, MI05:55.34 197794  753 HIGH GEAR
8 Justin Wood   Marysville, OH06:11.12 227706  833 
9 Charles Castrogiovanni   New Milford, PA06:12.85 189596  613 RPR RACING
10 Tom Murphy   Cary, NC06:27.93 120487  631 FOX
11 Matthew Slater   Baltimore06:29.84 194103  418 INTENSE/KE
12 Ivan O'Conner   Bronx, NY06:45.18 213791  871 RACERS EDG
13 Jay Unternahrer   E Stroudsburg, PA07:05.10 201528  500 RPR RACING
14 Christopher Filipiak   Asheville, NC07:12.41 176053  933 KONA MIDWE
15 Chad Spallinger   Cairo, OH07:26.66 93361  686 AZONIC

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Hartlove   Freeland, MD05:42.39 15291  664 RACERS EDG
2 Tom Orsini   Watertown, CT05:53.89 192183  687 TURNER/GRA
3 Michael Mullen   Hudson Falls, NY05:54.37 163398  644 ELEVATE CY
4 Chad Hanicak   Huntingdon Valley, PA05:55.17 165474  599 RPR RACING
5 Matthew Adams   Moravian Falls, NC06:02.78 213371  495 
6 Ed Buchan   Raleigh, NC06:30.41 222755  856 
7 ANDREW CRUMPLER   06:37.28  614 STEEL CITY
8 Steven Kaufman   Wake Forest, NC06:39.55 151749  451 SQUIRRELLY
9 Daniel McCormack   San Diego, CA06:41.85 23313  439 BEYONDBIKE
10 John Ellertson   New Fairfield, CT06:48.54 129032  610 MOREWOOD B
11 Todd Burnett   Abingdon, MD06:58.31 93178  705 RACERS EDG
12 Mark Wallace   Falls Church, VA06:59.52 194166  764 
13 KEVIN GORDON   07:56.00  849 
14 Darren Savage   York, PA08:03.91 200142  780 INTENSE/FO
15 WILL KARR   08:03.97  922 
DNF John Ronca   Bethlehem, PA 181956  743 ACTION WHE
DNF Chris Kring   Zeeland, MI 149358  447 HIGHGEAR R
DNF Fred Heinly   Boyertown, PA 174028  548 READING RA

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Sherman   Somerset, NJ05:25.30 190661  812 HCOR.NET/D
2 JIM DELLAVALLE   05:35.43  918 
3 Eric Charles   York, PA05:49.73 131195  837 SUN RIMS/M
4 Michael Kulp   Vernon, NJ06:02.20 133293  694 CNY BIKES
5 Scott Oberg   Meriden, CT06:02.40 197472  742 INTENSE CY
6 Carl Hopkins   Brooklyn, NY06:03.33 188855  869 
7 Randy Arnold   Rocky Mount, NC06:03.43 176773  619 
8 Craig Earl   Bellingham, WA06:05.21 229610  803 
9 Lawrence Klein   Marietta, GA06:14.13 193887  697 FLK RACING
10 Steven Rulli   Fletcher, NC06:39.76 30851  652 
11 Bret Busby   Worthington, OH06:42.40 230199  556 DHBUSSING
12 MICHAEL YARNALL   06:56.36  403 BIKESPORT
13 William (Bill) Grabowski   Fletcher, NC07:02.30 132141  519 
14 DAVID MORELL   07:23.43  929 
DNF Bryan Mitchell   Northville, MI 160158  781 KONA MIDWE
DNF Todd Gue   Glenwood, MD 115538  460 DHBYDESIGN
DNF William Reeves   Wake Forest, NC 183898  423 GRAVITYPIL
DNF Anthony Pajakinas   Douglassville, PA 118437  658 READING RA
DNF Scott Johnson   Durham, NC 121482  453 TROLL RACI

Men - EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marc Gelineau   Horse Shoe, NC06:20.37 13022  639 CAROLINA F
2 Gavin Spaulding   Belgrade, MT06:59.94 165834  841 KHS
3 TODD PLESSEL   07:33.18  661 
DNF William Stevens   Grand Rapids, MI 197793  413 HIGH GEAR

Men - EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Wiles   Newnan, GA05:45.66 122339  406 FAT CITY C
2 Dane Clay   Reading, PA06:18.11 200205  527 READING RA
3 Don Lilly   Arlington, VA06:36.04 165041  443 TRAILS END
4 Michael Dart   Richmond, VA06:45.43 146346  477 
5 John Pallotto   Cheshire, CT06:58.84 27111  691 GRAVITY WH
6 Joe Fabris   Los Gatos, CA07:32.36 189959  472 TREO SMART
DNF George Ulmer   Troy, NY 197486  643 AZONIC/OMR

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Lideen   Phoenix, AZ06:01.14 142637  444 DPAIR AND
2 Joel Creed   Franklin, IN06:16.22 146083  553 GRAYGOAT S
3 Michael Sabin   Sandpoint, ID06:17.03 31023  776 KENDA USA
4 Stefan Cihylik   Allentown, PA07:14.40 181461  481 
5 Gerardo Florez   Ponte Vedra, FL09:45.65 144584  471 PAIN RELIE

Men - BG - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trace Lapid   Aptos, CA06:08.77 211533  446 SANTA CRUZ
2 Patrick Hurteau   Middlebury, VT06:20.66 224087  594 MIDD FREER
3 Conor Lockwood   Charlotte, VT06:27.09 192120  696 DR OUTDOOR
4 LUKE WATKINS   06:41.07  650 
5 DAVIS NONNO   09:54.88  510 GEMINI BIK
6 KINSEY RITTERBUSH   11:22.52  820 
7 OLIVER TOWNSEND   15:02.38  752 
DNF MITCH RAMBO     850 DENALI CYC
DNF HUNTER SINGLETON     787 

Men - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WESLEY PLYLER   06:43.55  912 
2 DEREK JONESE   07:06.77  829 
3 BRANDEN RIGGINS   09:00.48  880 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TY HOLMES   06:10.22  847 DENALI CYC
2 JOSH HENNESSEY   06:16.86  782 
3 JEFFREY BARLOW   07:31.58  881 DENALI CYC
4 NICK WEIDINGER   07:46.50  804 
5 DANIEL OWEN   08:25.84  429 IRON CITY
6 ANTONIO BOLFO   10:36.38  768 
DNF ADAM STOJENTIN     797 

Men - BG - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LARRY RAMBO   06:28.34  851 
2 Ken Hrzog   Phoenixville, PA06:46.03 232801  547 
3 SAMUEL PERRY   07:15.89  917 
4 James Hess   Clearfeild, PA07:40.66 221875  842 STEEL CITY
5 MICHAEL FENILI   10:00.77  762 
6 RALPH ROSTAS   14:03.52  821 
DNF Bruce Lipski   Leesburg, VA 224212  442 

Men - JR - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hunter Oliver   Roanoke, VA05:36.69 190992  825 
2 Theodore Cacciola   Redding, CT05:53.95 221451  653 
3 Aaron Gordon   Tobaccoville, NC06:00.74 232111  835 
4 BRANDON MAUCH   06:05.99  923 
5 BRANDON NUTT   06:11.50  826 
6 GARY JACKSON   06:12.90  924 
7 Parker Worthington   Mooresville, NC06:22.14 211836  663 TROYLEE/AN
8 VANCE NONNO   06:27.68  509 OD RACING/
9 Dan Gilligan   South Burlington, VT07:27.07 216037  683 BUSTEDSPOK

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICK HANNAH   04:13.94  30 HARO BICYCLES
2 JARED GRAVES   04:16.37  YETI CYCLES
3 JOHN KIRKCALDIE   04:18.96  TEAM MAXXIS
4 Geritt Beytagh   Fletcher, NC04:19.66 188092  45 TEAM MOREWOOD
5 ANDREW NEETHLING   04:20.21  10 HONDA TURNER
6 Cody Warren   Alpine, CA04:20.95 160802  13 HARO BICYCLES
7 JOEL PANOZZO   04:24.21  WTB/FOXSHOX/INTNESE
8 Duncan Riffle   Santa Barbara, CA04:25.18 146687  11 YETI RACING
9 JARED RANDO   04:26.06  GIANT/MICHELIN
10 Curtis Keene   Santa Monica, CA04:27.13 112383  15 WTB/FOX RACING SHOX
11 Richard Houseman   Temecula, CA04:28.36 120341  YETI RACING
12 Christopher Del Bosco   Vail, CO04:30.44 64375  21 LENZ SPORT/FOX SHOX/OAKLEY
13 HENRY O'DONNELL   04:33.98  16 SANTA CRUZ SYNDICATE
14 Luke Strobel   Issaquah, WA04:34.96 181052  28 TURNER/FOX/DHZ
15 Aaron Peters   Aptos, CA04:35.64 70241  46 MONGOOSE/HYUNDAI
16 CRAIG WOODHEAD   04:36.42  67 
17 DAVE ZIEGMAN   04:36.56  78 BIG CRANK RACING
18 Christopher Herndon   Pisgah Forest, NC04:37.10 96111  59 SPECIALIZED/CANE CREEK
19 MATTHEW ERAMO   04:37.96  61 GREEN MT BIKES
20 Lars Tribus   Milford, NJ04:39.73 35924  80 
21 Evan Turpen   Aptos, CA04:41.61 175124  52 SPECIALIZED/FOX/TROY LEE DESIGNES
22 Chris Heath   Denver, CO04:43.39 177708  73 E13/SMITH/MAXXIS/FOXSHOX
23 Colin Bailey   Redlands, CA04:44.15 2263  12 MAXXIS TIRES
24 Cole Bangert   Twin Lakes, CO04:44.58 177344  63 FOX SHOX/YETI/HAYES/MAXXIS
25 LUKE STROM   04:45.02  34 FULL TILT/CITIZEN
26 Todd Bosch   Newark, DE04:45.29 81435  88 GO-RIDE/IRON HORSE/MANITOU
27 Coakley Jopling   Lyme, CT04:48.85 180959  75 MAGURA/MONSTER ENERGY
28 DAVID KLAASSENVANOORSCH   04:49.53  32 KHS BICYCLES
29 James Stoddard   Middlegrove, NY04:50.33 149326  57 ELEVATE CYCLES
30 Joe Haley   Green Mountain, NC04:53.14 149796  60 CANE CREEK
31 Matthew Fisher   Boulder, CO04:53.70 113183  38 FULL TILT/GT/OAKLEY/GAMUT
32 SANJAY SHANBHAG   04:55.75  69 RIP KYLE RIP
33 Gene Hamilton   Morrison, CO04:58.06 14808  62 BETTER RIDE/ASTRIX
34 James Schwanke   Bishop, CA05:00.96 163326  53 KENDA/UTOPIA/SDG/MONSTER ENERGY/INNOVATI
35 Jeff Evans   San Jose, CA05:02.20 149037  43 KHS
36 Matthew Thompson   Denver, CO05:02.24 99996  31 BIG CRANK RACING
37 Steven Wentz   Costa Mesa, CA05:07.83 148884  33 TURNER/FOX/MICHELIN/THE FIX
38 WAYLON SMITH   05:08.06  74 
39 Quinton Spaulding   Henderson, NV05:08.86 165835  55 KHS
40 Jonathan Canfield   Laguna Beach, CA05:09.57 142925  56 HONDA TURNER
41 Joshua Misevcis   Catskill, NY05:10.82 140892  58 CANNONDALE
42 CHRIS VAN DINE   05:12.20  20 GO-RIDE.COM
43 JULIUS SYVANEN   05:15.16  70 MOUNTAIN CYCLE
44 Paul Smith   Hunt Valley, MD05:24.86 131272  81 TREK
45 MIHAI MOGA   05:30.39  77 BIG CRANK RACING
46 Trevyn Newpher   Steamboat Springs, CO05:43.25 189058  68 SNOWSHOE/HOPEY DAMPERS
47 Ross Milan   Denver, CO08:20.63 173237  36 YETI

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SOPHIA WOLFF   07:15.55  751 

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HEATHER BRENNAN   07:27.74  830 HIGHGEARRA

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MAGGIE MACHER   07:33.30  580 STEEL CITY
2 Karen Chiles   Royal Oak, MI07:38.39 185270  792 SICK MONKE
3 JACKI JOHNSTON   08:06.24  674 

Women - EX - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Petersen   Swanzey, NH06:48.77 119186  656 TEAM KAOS
2 Stephanie Castonguay   Chula Vista, CA07:43.10 210919  465 BEYOND BIK
3 Ellen Adams   Moravian Falls, NC07:56.47 200683  496 

Women - EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vicki Koch   West Falls, NY06:00.56 200770  448 TEAM CMI/C
2 Theresa Seeberg   Salt Lake City, UT06:57.56 183006  805 BROOKLYN/O

Women - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristine Koch   East Aurora, NY08:00.36 203473  449 TEAM CMI/C

Women - BG - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DANA TINKEY   08:42.18  628 MAXXIS TIR
2 Kristin Andrs   Petersburg, VA09:26.54 200540  852 CYCOR/CONT
3 CELESTE HALE   11:28.73  853 CYCOR/CONT

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathleen (Kathy) Pruitt   Saratoga, CA05:05.60 117831  LUNA WOMENS MTB TM
2 BERNARDITA PIZARRO   05:10.98  CANNONDALE MTB TEAM
3 April Lawyer   Bend, OR05:28.70 99639  MAXXIS/INTENSE/OAKLEY
4 MISSY GIOVE   05:30.95  36 TRIXTER/FOES/SPY
5 Melissa Buhl   Chandler, AZ05:35.48 75536  KHS BICYCLES
6 Lisa Myklak   Felton, CA05:49.26 182668  MOREWOOD FACTORY TEAM
7 Danielle Connolly   Truckee, CA05:50.48 106994  13 KHS
8 JOANNA PETTERSON   05:52.61  12 MOREWOOD BIKES
9 MELISSA MILLER   05:54.95  32 SWD RACING/SRAM
10 Alexis Wruble   Medford, MA06:12.63 201279  23 JRA CYCLES/EMS
11 KAREN EAGAN   06:26.18  33 JRA CYCLES/EMS
12 Leana Gerrard   Lake Tapps, WA06:41.36 149252  19 CANNONDALE MTB TM
13 Allegra Rau   Patterson, NY07:11.03 174064  28 VELO BELLA
14 Hillary Elgert   Frederick, MD07:39.43 118325  34 CITY BIKES
15 Carol Gibbs   Oceanside, CA08:27.12 183348  35 LITESPEED/TOMAC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaCUOREOSMOUSACDFBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee